Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
1.250 Kilometrelik Alan Temizlendi
1.250 Kilometrelik Alan Temizlendi
Türkiye Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye´nin sürdürdüğü Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında Özgür Suriye Ordusu askerlerinin, Suriye´deki 1.250 kilometrekarelik alanı İslam Devleti terör örgütünden temizlediğini belirtti.
Şimşek: Türkiye diğer ülkeleri Rusya´nın alternatifi görmüyor
Şimşek: Türkiye diğer ülkeleri Rusya´nın alternatifi görmüyor
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Rusya ile ilişkilerin düzelmesi sadece turizmi değil, diğer sektörleri de olumlu etkileyecek. Rusya ile ilişkilerin düzelmesinin net etkisi pozitif ve oldukça büyük olacak" diyerek, Türkiye´nin diğer ülkeleri Rusya´nın alternatifi olarak görmediğini vurguladı.
AB´den Türkiye´deki Suriyeli öğrenciler için 300 milyon euro
AB´den Türkiye´deki Suriyeli öğrenciler için 300 milyon euro
AB Türkiye Delegasyonu ve Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye´de geçici koruma altındaki Suriyeli öğrencilerin Türk eğitim sistemine entegrasyonunun desteklenmesi amacıyla 300 milyon euro´luk mali kaynağın kullanımını içeren proje sözleşmesini imzaadı.
Müzakereler Hala Devam Ediyor
Müzakereler Hala Devam Ediyor
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın Sözcüsü İbrahim Kalın perşembe günü yaptığı açıklamada Kürt savaşçıların katılması durumunda Rakka´daki İslam Devleti militanlarına karşı koalisyon güçlerinin düzenleyeceği operasyonda Türkiye´nin yer almayacağını belirtti.
 Fransa´da Müslümanlarla İlgili Şaşırtıcı Rapor
Fransa´da Müslümanlarla İlgili Şaşırtıcı Rapor
Fransa´nın önemli düşünce kuruluşlarından Institut Montaigne, "Fransız İslam´ı Mümkündür" başlıklı bir rapor hazırlayarak, ilk kez “Fransız İslamı”nın portresini çizdi.
Özbek İslamcı Militanlar Büyük Endişe Yaratıyor
Özbek İslamcı Militanlar Büyük Endişe Yaratıyor
Geçen hafta beyin kanamasından ölen İslam Kerimov, 1990´larda yaşanan isyanlar nedeniyle militan hareketlerin oluşumunu yakından takip ediyor ve bunun için acımasız yöntemler ve geniş güvenlik sistemleri kullanıyordu.
 Pentagon´daki Kilisede Ezan Sesi
Pentagon´daki Kilisede Ezan Sesi
Amerika Savunma Bakanlığı´nın binası Pentagon´da bulunan ve 11 Eylül 2001 terör saldırılarında hayatını kaybedenler anısına inşa edilen kiliseden her gün öğleden sonra saat 2´de ezan sesi yükseliyor.
Dışişleri Bakanı  Mevlüt Çavuşoğlu İle Mülakat
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İle Mülakat
Türkiye´de 15 Temmuz´dan itibaren hayata geçirilen “olağanüstü hâl”in uygulandığı izlenimi veren bir atmosfer yok. Sokaklar eskisi gibi insanlarla dolu. Havalimanları hareketli. Açık alanlarda ve büyük meydanlarda nöbet tutan polisin görevi ise başka: darbe öncesinde maruz kaldığı büyük patlamalardan ve saldırılardan ülkeyi korumak. Tabii bir de güvenlik güçlerinin PKK ile savaşta her gün karşı karşıya kaldığı daha küçük çaplı saldırılar var.
‘Almanya´da Radikaller Sığınmacıları Çekmek İçin Propagandayı Yoğunlaştırdı´
‘Almanya´da Radikaller Sığınmacıları Çekmek İçin Propagandayı Yoğunlaştırdı´
Son haftalarda Suriye ve Irak´tan gelen haberler terör örgütü IŞİD´in aldığı yenilgiler sonucunda kendi hakimiyetinde olan toprakların yüzde 30´unu kaybettiğini ve başka bölgelerde de önemli ölçüde geri çekildiğini ortaya koyuyor. Askeri uzmanlar IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun, Irak´ta peşmerge, Suriye´de de PYD ve muhalif grupların desteği ile terör örgütüne askeri ve mali alanda ciddi kayıplar verdiği ve etrafındaki çemberin her geçen gün biraz daha daraltıldığı görüşünde.
Erdoğan: Türkiye ve Rusya, Suriye için birleşmeli
Erdoğan: Türkiye ve Rusya, Suriye için birleşmeli
Ordudaki ´temizliğin´ 30 Ağustos´a kadar tamamlanacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Devleti sıfırdan kuracağız" dedi. Salı günkü Rusya ziyaretinin çok önemli olduğunu ifade eden Erdoğan, Rusya, İran, Irak ve Türkiye´nin Suriye için birleşmesi gerektiğini belirtti.
Almanya´da Güvenlikle İlgili Kaygılar Artıyor
Almanya´da Güvenlikle İlgili Kaygılar Artıyor
Almanya, son haftalarda düzenlenen dört saldırının yaralarını sarmaya çalışıyor. Silah, bomba, balta ve palayla düzenlenen saldırılarda 10 kişi yaşamını yitirirken çok sayıda kişi de yaralandı. Saldırıların üçü, güney eyaleti Bavyera´da, biriyse Baden-Württemberg´de düzenlendi. Yetkililer saldırıların birbiriyle bağlantılı olmadığını söyledi. Ancak Almanya´da güvenlikle ilgili kaygılar artıyor.
Şii ile Sünni arasındaki fark nedir?
Şii ile Sünni arasındaki fark nedir?
Şii ile Sünni arasındaki bölünme nereden geliyor?
Avusturya´da Mültecilerle İlgili Tartışmalar Sürüyor
Avusturya´da Mültecilerle İlgili Tartışmalar Sürüyor
Orta Avrupa´da “Nazi” sözcüğü son bir yıl içinde, aşırı sağcı partilerin yükselişiyle beraber daha sık duyulur hale geldi. Mültecilerin aralarında teröristlerin de olduğu şüphesi de “terörist” sözcüğünü günlük hayatın bir parçası haline getirdi.
Kerry ve Jolie İftar´da Konuştu
Kerry ve Jolie İftar´da Konuştu
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Temsilcisi Angelina Jolie, “Dünya Mülteciler Günü” nedeniyle Washington´da verilen iftara katıldı. Kerry iftarda yaptığı konuşmaya Arapça “Selamün Aleyküm, Ramazan ayınız mübarek olsun” sözleriyle başladı.
Suriyeli Mültecilerin Kaldığı Nizip Kampı
Suriyeli Mültecilerin Kaldığı Nizip Kampı
İstanbul´dan uçakla iki saat uzaklıkta olan Gaziantep´te 5 tane kamp yer almaktadır. Bu kamplar, Suriyeli mülteci kardeşler için hazırlanmış. Kentteki Suriyeli mültecilerin sayısı 350 bine ulaşırken bunların 46 bini söz konusu beş kampta yaşıyor. Bu kamplar bütün imkanlarla donatılmış durumda.
Amerika´da Arapça Konuşanlar Artıyor
Amerika´da Arapça Konuşanlar Artıyor
Pew Araştırma Merkezi´ne göre, Amerika´da hane halklarının konuştuğu diller arasında Arapça, en hızlı artan dil.
İmamlara Not Verebileceğiniz Uygulama
İmamlara Not Verebileceğiniz Uygulama
Fas asıllı Hollandalı Muhammed Mouman, Hollanda´da Müslümanlar´ın gittikleri camilerin imamlarını değerlendirmeleri için bir telefon uygulaması geliştirmeye çalışıyor. Mouman, cemaatlerin imamları hakkında genelde yorumda bulunmadığını bu yüzden de geliştireceği uygulamanın imamlara cemaatlerinin ne düşündüğü hakkında fikir sahibi olmaları konusunda yol göstereceğini söylüyor.
Suriyeli Mülteciler İçin Arapça Kitabevi
Suriyeli Mülteciler İçin Arapça Kitabevi
Samer El Kadri, Türkiye´ye sığındığında kendisinin Arapça kitaplar bulmakta çok zorlandığını, bu sebeple kendisi gibi ülkesinden kaçan çok sayıda sığınmacının bu sorununu çözmek amacıyla yola çıktığını söylüyor. Kitabevini, sadece kitap satmak amacıyla açmadığını söyleyen El Kadri, kitabevi-kafe konseptiyle kurduğu bu mekanda Suriyeliler´i buluşturmak, kendi kültürlerini tanıtmak ve Türkler´le Suriyeliler´i kaynaştırmak istediğini belirtiyor.
Pentagon: ‘Türkiye´nin kaygılarını anlıyoruz´
Pentagon: ‘Türkiye´nin kaygılarını anlıyoruz´
Türkiye´nin Suriyeli Kürt güçler konusundaki kaygılarını anladıklarını söyleyen ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Jeff Davis, Menbiç´in (Münbiç) Arap güçlerin idaresi ve çoğunluğundaki kuvvetlerce alınacağı ve orada yaşayan Araplar´ın idaresine teslim edileceği güvencesi verdi.
Amerika´da İlkokul Çocukları Arapça Öğreniyor
Amerika´da İlkokul Çocukları Arapça Öğreniyor
Tamer Elşarkavi, bir öğretmen. Elşarkavi, Dışişleri Bakanlığı´nın dil eğitim programı kapsamında görev yapıyor. Mısır ve Çin´den Amerika´ya gelen dil eğitmenleri, Amerikalı çocuklara Arapça ve Çince öğretiyor.
Mülteci çocukların Avrupa´daki eğitim serüveni
Mülteci çocukların Avrupa´daki eğitim serüveni
"Nurullah, Afgan Mülteci Öğrenci: İsveç´teki okulum çok güzel. Okula sabah 7´de gidiyor, ikindi vakti 4´te de eve geri dönüyorum. Burada arkadaşlarımla birlikteyim. İsveçli arkadaşlarım da var. İsveç´teki okullar ve öğretmenler çok iyi. Seni azarlamıyorlar. Öğretmenlerin bilgi seviyesi çok yüksek."
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
1495 Şehzade Cem öldü.
1848 Fransa´da geçici hükümet kurularak II. Cumhuriyet ilan edildi.
1908 Dr. Galip Üstün tarafından "Topkapı Fukaraperver Cemiyet´i" kuruldu.
1942 769 Romanyalı Yahudiyi taşıyan Struma vapuru Karadeniz´de batırıldı, yalnız bir yolcu kurtulabildi. Romanyalı Yahudiler Nazi işgalinden uzaklaşmak ve Filistin´e göç etmek istiyorlardı. Türkiye kabul etmeyince Karadeniz´e geri dönmek zorunda kalmışlardı.
1954 stanbul´da sıcaklık -6 dereceye düştü. Tuna Nehri´nden koparak Karadeniz´e ulaşan ve daha sonra İstanbul Boğazı´na inen buzlar Boğazı ve limanı kapladı. Deniz trafiği durdu.
Işıl Işıl Kristaller: Kristal bardaklar yıkandıkça ışıltısını kaybeder ve mat bir görünüm kazanmaya başlar. Fakat, kristal bardaklarınızı yıkarken kullandiığınız deterjana yarım su bardağı sirke ve tuz ekleyip, öyle durularsanız ilk günkü gibi parladıklarını görürsünüz.

Püf noktası
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4