Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
İran-Türkiye Diplomasisinin Yeni Dönemi
İran-Türkiye Diplomasisinin Yeni Dönemi
Çavuşoğlu, yeni Başbakan Davutoğlu tarafından ülkenin 62. hükûmetin Dışişleri Bakanı olarak tanıtıldı. AKP’nin kurucularından biri olan Çavuşoğlu, daha önce Türkiye’nin Avrupa ile müzakere heyetinde yer alıyordu. Ancak Çavuşoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı görevine geldikten sonra önemli sorulardan biri, İran ve Türkiye ilişkilerinin hangi yöne gideceğidir.
`NATO`nun tehditleri inandırıcı değil`
`NATO`nun tehditleri inandırıcı değil`
Ukrayna krizinin patlak vermesi ile birlikte, Soğuk Savaş’ın tarafları Rusya ile Batı bir kez daha karşı karşıya geldi. Uzman Liana Fix, taraflar arasındaki gerginliğin uzun süreceği kanısında.
Türkiye`de Paradigma Değişikliği
Türkiye`de Paradigma Değişikliği
Türk Meclisinde şaşırtıcı derecede az bir gürültüyle başörtüsüne yeniden izin çıktı. Erdoğan böylece Türkiye’de geleneksel devlet anlayışının son kalelerinden birini daha düşürdü. Yeni Türkiye’sinin inşasıyla ilgili Başbakan’ın kendi hedefleri var.
“ABD`nin menfaatlerini sosyal iletişim özgürlüğünün üzerine nasıl bindirebiliriz?“
“ABD`nin menfaatlerini sosyal iletişim özgürlüğünün üzerine nasıl bindirebiliriz?“
Gerçek dünyada Devlet’in kurduğu hakimiyet, arzu edilen şeyin mutlaka gerçekleşeceği anlamına gelmediğini gösterir. Gerek baskıcı gerekse demokratik rejimlerde yaşayan aktivistler, ülkelerinde etkin bir değişim getirebilmek adına İnternet ve onunla bağlantılı araçları kullanacaklardır; ancak Washington’un bu tür değişiklikleri şekillendirme yeteneği sınırlıdır. Bunun yerine, ABD’nin daha genel bir yaklaşım benimsemesi; ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü ve toplanma özgürlüğünü savunması ve teşvik etmesi gerekir. Aynı zamanda, bu alandaki ilerlemenin yavaş olacağı zihinlerden çıkarılmamalıdır. ABD’nin sosyal medya araçlarının sağladığı uzun vadeli yararlardan nemalanabilmesi için, sosyal medyanın kamusal alandaki etkilerine dair araçsal yaklaşımdan sıyrılıp, “çevresel yaklaşım”a geçilmesi gerekir. Ancak, bu tercihten dolayı kısa vadede düş kırıklığına uğrama olasılığı da baştan kabul edilmelidir.
Türkiye`nin Yeni "Stratejik Derinliği"
Türkiye`nin Yeni "Stratejik Derinliği"
Stratejik Derinlik`in iddialılığının ne kadar uygulanabilir olduğuna dair nihai hükmü muhtemelen Suriye`deki kargaşanın gidişatı verecektir...
Türkiye’nin Dönüşümü
Türkiye’nin Dönüşümü
Batı Avrupa ve ABD’ye fazla hayranlık beslemeyen yeni, daha muhafazakar ve dindar çoğunluk, giderek Türkiye`nin kamusal yaşantısına hükmediyor. Bu durum, ABD-Türkiye ittifakı açısından sorunlar yaratabilir de yaratmayabilir de. Türkiye’nin halihazırda yaşadığı değişikliklerin nihai destinasyonu henüz net olmasa da, ABD ve Avrupa’nın bu ülkeyi kendine yakın tutmak ve farklılıkların düşmanlığa dönüşmemesini sağlamak konusunda derin çıkarları mevcut. Orta-Doğu Avrupa’da olduğu gibi, geniş ve güçlü bir Avrupa topluluğu içinde olası üyelik havucunu bulundurmak, Türkiye’deki dönüşümleri liberal değerler ve hedefler doğrultusunda tutmak açısından güvenilir ve emin bir araç sunacaktır. Böylelikle, ortak güvenliğimiz için önem taşıyan Türkiye’nin transatlantik bağlantısının kalıcılığı sağlanmış olur.
Uzayın Askerileştirilmesi
Uzayın Askerileştirilmesi
Uzayın savaş amacıyla kullanımı; yeni bir fikir değil. Atmosferin üst noktalarına erişen roketler, İkinci Dünya Savaşı’ndan beri mevzu bahis edilen bir konu. 1960’lı yıllarda, dönemin SSCB’si, “katil uydu” adı verilen, orbital bir silaha sahipti. Sovyetlerin bir diğer orbital silahı da Alçak Yörünge Bombardıman Sistemi idi. Bu konseptle amaçlanan; gerektiğinde karadaki bir hedefe derhal fırlatılmak üzere alçak dünya yörüngesine bir hidrojen bombası yerleştirmekti. Sistem, 1966-1970 arasında gizlice test edilmişti. Asteroit madencilikten roket bilimine, uydu operasyonlarından navigasyona ve telemetriye dek bir dizi teknolojiyi kapsayan uzay teknolojileri, son derece önemli olmakla beraber, bu teknolojilere sahip olan ülke sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Doğal olarak, bu teknolojiye sahip olanların, ellerindeki yetenekler temelinde diğerleri üzerinde asimetrik avantajları bulunuyor.
Dünya Çapında Yeni bir Sosyal Düzene Yönelik Elit Planı
Dünya Çapında Yeni bir Sosyal Düzene Yönelik Elit Planı
Uluslar ve halklar, kendi oyunlarında birer piyondur. Milyonlarca kişi savaşlarda can verir; altyapı zarar görür; tüm dünya yas tutar; ama büyük ekonomik elitler ne kadar para kazandıklarını sayarlar ve savaş sonrası yeniden yapılandırma yatırımlarına yönelik planlar kurarlar. Ekonomik elitler, hükümetlerin finansörleri olarak, zaman içinde kontrol yöntemlerini mükemmelleştirdiler. Her zaman için sahne gerisinde kalarak, medyayı, siyasi partileri, istihbarat servislerini, borsaları ve hükümet kuruluşlarını kontrol ettiler. Belki de güçlerinin en büyük unsuru, kurlar üzerinde kurabildikleri denetimden kaynaklanıyor. Merkez bankası üzerinden çevirdikleri dolaplar sayesinde, ani yükseliş ve düşüş döngülerinin mühendisliğini yaparlar; hiç yoktan para basarlar ve bu parayı da hükümetlere hibe ederler. Ekonomik elit çetesinin gücü, hem mutlaktır, hem de hilelidir.
Avrupa’nın Krizi ve Avrupa Milliyetçiliği
Avrupa’nın Krizi ve Avrupa Milliyetçiliği
Kıta Avrupası’nda ne olursa olsun, İngiltere her daim bağımsız bir güç olarak kaldı; kendine ait güçlü bir donanması oldu ve Avrupa’daki güçler dengesini kendi çıkarları için kullanabildi. Londra, Avrupalı güçlerin ilgi odağını, İngiltere’den başka alanlara kaydırıp, genellikle kendi aralarında didişmelerini sağladı. Napolyon’un mağlubiyetinden sonra ise, Kraliyet Donanması, Avrupa’nın gördüğü en güçlü imparatorluğu yarattı; ancak kendi başına Kıta’nın tümü üzerinde egemenlik kuramadı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3052
EURO
5.9958
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Satın aldığınız kahveyi taze saklamak istiyorsanız cam kavanoza boşaltıp içine iki adet kesme seker atın. Ağzını sıkıca kapatın. Kahvenin taze kaldığını göreceksiniz.

Püf noktası
1 saat boyunca kulaklıkla bir şey dinlemenin kulaktaki bakteri sayısını % 700 arttırdığını,

İlginç bilgiler