Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
Mitoloji-Halk İnanmaları Bağlamında Kültürlü Halk İnanmalarında Ruh Ve Soğanlı Allahuekber Milli Ruhu
Mitoloji-Halk İnanmaları Bağlamında Kültürlü Halk İnanmalarında Ruh Ve Soğanlı Allahuekber Milli Ruhu
“Şirin canına qıyıp quracakmış Turan´ı Meleklerden pay gelir şehitlerin Kur´an´ı” Arif Han Sultanlı
Yozgat Yöresi Halk İnanmalarında Mitolojik Bulgular
Yozgat Yöresi Halk İnanmalarında Mitolojik Bulgular
Derleme sözlüğünün verdiği bilgiye göre ” Tülek, Tölek ve Tüleh kelimeleri genel ve ortak olarak, kurnaz, açıkgöz, düzenci manalarına gelmektedir.
Kazan Ve Çevresi (Ziyaret Yerleri Etrafında  Gelişmiş) Halk İnanmalarında Mitolojik İzler -Kartal-1
Kazan Ve Çevresi (Ziyaret Yerleri Etrafında Gelişmiş) Halk İnanmalarında Mitolojik İzler -Kartal-1
Batı Türklüğünde de yaşayan Türk halk inançlarında çocuk istemi ile ziyaret edilen ulu mezarlardan sonra dünyaya gelen çocuğa o yatırın ismi verilir.O yatır adeta o çocuğun manevi atasıdır.
 Kıbrıs Kurt Baba/Kutup Baba Yatırı Ve Anadolu Türk Halk İnanmalarında Yeni Bulgular
Kıbrıs Kurt Baba/Kutup Baba Yatırı Ve Anadolu Türk Halk İnanmalarında Yeni Bulgular
Kıbrıs´ta ismi “baba” lı olan tek yatır şüphesin Kutup Baba değildir. Kara Baba, onun adını taşıyan Kara Baba Sokağı ve Kara Baba Çeşmesi ve benzerleri de vardır[18]. Kurt Baba ile ilgilianlatılarda yer alan “rüya motifi”, rüyada uyarılma yöntemi, adak bezi asma ve mum yakma geleneği de keza Türk kültürlü halkların halk inançlarındandırlar.
Halk İnanmaları -Mitoloji Ekseninde Harput Monografinden Örneklemeler-2
Halk İnanmaları -Mitoloji Ekseninde Harput Monografinden Örneklemeler-2
ırgız Türeyiş Destanında ataları bir inekle mağarada yaşıyorlardı ve Kırgızlar onlardan türemişlerdi.[8] Türklerin ilk atasınınAya Ata ile izah eden destanda da bir mağarada yaşıyordu. Mağara ile ana rahmi arasında bir benzetme yapılmıştır
Baraklar Üzerine Yeni Tespitler
Baraklar Üzerine Yeni Tespitler
Eliyev, Barak kelimesinin etimolojisine dair bilgi verirken; “Kara İt ile Benek” hakkındaki mitolojik malzemede, kurdun adının “Kara Barak” olarak geçtiğine işaret eder.
Soğanlı/Allahuekber Milli Rugu -3
Soğanlı/Allahuekber Milli Rugu -3
İnsan ürünü bir düşmana yenik düşmektir yiğit için hicap unsuru olan, ancak takdir Kadir Olan´dan gelince kişioğluna boyun eğmek düşer. Ozan Nihat bu gerçeği dile getirirken;
Soğanlı /Allahuekber Milli Ruhu-2
Soğanlı /Allahuekber Milli Ruhu-2
Ululuğu, erişilmezliği ile dikkati çeken ve Orta Asya coğrafyasında, hayat tarzı üzerinde mühim rol oynayan dağlar, Türklerin büyük saygı gösterdiği tabiat unsurlarından biridir. Dağ, yüksekliği itibariyle, Türkler tarafından, yeryüzünde Tanrı´ya en yakın noktalar olarak tasavvur edilmiştir.
Türk Kültür Coğrafyasında At  İle İlgili İnanışlar -2
Türk Kültür Coğrafyasında At İle İlgili İnanışlar -2
Uygur, Göktürk ve Hun Türklerinde baba tarafından kimselerin ölümlerinde onların ruhu için at kurban kesilirdi. Tabgac Türklerinde İlkbahar ve Sonbahar´da ata ruhlarına kurban sunuluyordu. Bu kurbanların ölümlerin sene-i devriyesinde de kesildiği bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda kurban sunaklarında at kemikleri bulunmaktadır.
Çin, Suriye´ye asker gönderir mi?
Çin, Suriye´ye asker gönderir mi?
Çin´in tarihinde ilk kez terörle mücadele yasası kabul etmesi ve bu yasanın yurt dışına asker gönderilmesinin önünü açması, Çin askerlerinin Suriye´deki operasyonlara dahil olup olmayacağı sorusunu bir kez daha akıllara getirdi.
Çin askerleri Uygurları alev silahıyla yaktı
Çin askerleri Uygurları alev silahıyla yaktı
Çin´de askerler Sincan Uygur Özerk Bölgesi´nde, terörist olduğu iddia edilen Uygur Türklerine karşı alev silahı kullandı.
Cumhurbaşkanı´nın Asya Turu
Cumhurbaşkanı´nın Asya Turu
Ankara, Asya´da kendisi için yeni pazarlar açmaya hazırlanırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pekin´de düzenlenen Türk-Çin İş Forumunda yaptığı konuşmada ikili ilişkilerin karşılıklı güvene dayalı olarak son yıllarda önemli mesafeler kat ettiğini vurguladı. Bunlarla bağlantılı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Endonezya ziyareti sırasında ekonomik ilişkileri güçlendirmeye ve 2030 itibariyle dünyanın en büyük yedinci ekonomisi olması beklenen Endonezya´da daha çok yatırım olanağı yaratmaya çalıştı ki Endonezya bugün dünyanın en büyük 16´ncı ekonomisidir.
Çin-Türkiye Tren Yolu İşbirliği
Çin-Türkiye Tren Yolu İşbirliği
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Çin´i ziyaret eden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 29 Temmuz´da Pekin´de görüştü. Taraflar arasında, Şi´nin öncülük ettiği İpek Yolu projesinde ekonomik iş birliğinin güçlendirilmesi ve Türkiye´nin planladığı hızlı tren yolu yapımına Çinli şirketlerin katılması hususlarında anlaşma sağlanırken terörle mücadelede de iş birliği teyit edildi.
Çin-Türkiye İlişkileri
Çin-Türkiye İlişkileri
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin´in Uygur azınlığına karşı tutumu ve Çin´in füze sisteminin satın alımıyla ilgili hassas müzakere dair ilgili gerilim sürerken Çin´de üst düzey yetkililerle görüştü.Pekin´in merkezinde medyaya yaptığı açıklamada Şi Cinping, "Çin-Türkiye ilişkilerinin geleceği çok parlaktır ve ilişkilerin büyük bir potansiyeli bulunmaktadır." diye konuştu. İlişkilerin gelişmekte olduğunu ve giderek daha tatmin edici bir hâle geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "Bunun karşılıklı siyasi güveni ve halklarımız arasındaki dostluğu güçlendireceğine inanıyoruz." dedi.
Neden Her Şeye Rağmen... Türkiye
Neden Her Şeye Rağmen... Türkiye
Türkler son yıllarda turist sayısının sürekli artmasına alışmıştı. Yaklaşık 37 milyon ziyaretçiyle geçen yıl yine yüzde 5,5’lik bir artış kaydedilerek yeni bir rekor kırılmıştı. En büyük grubu oluşturan 5,25 milyon turistle Almanlardı. Ruslar son yıllarda Türkiye’yi keşfetti. Bu yılki ziyaretçi sayısının azalmasının, Suriye’deki savaş yüzünden kargaşa ve endişe yaşanmasından duyulan korkudan ziyade başka bir nedeni var; Ukrayna ambargosu neticesinde Rusya’da yaşanan ekonomik kriz. Almanlar ise Türkiye’ye sadık kalmayı sürdürüyor ve her yıl olduğu gibi milyonlarca turisti ülkenin güneşli sahillerine gönderiyor. Alman ziyaretçi sayısı bu yıl bir kez daha güçlü bir artış kaydetti.
Uygurların Çin`e Gönderilmesi Kınandı
Uygurların Çin`e Gönderilmesi Kınandı
Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Uygurların Çin’e sınır dışı edilmesini kınayarak bunun uluslararası insan hakları hukukunu ihlal ettiğini söyledi. Bakanlık yabancı misyonlardaki saldırıları veya protestoları kınamadı. Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, Tayland Büyükelçiliği önünde Reuters’a, “Tayland ve Çin’in insan hakları ihlallerini protesto etmek için buradayız. Çin’in zalimliği Tayland’a sıçradı.” dedi.
Çin İle Türkiye Arasında Yeniden Kriz
Çin İle Türkiye Arasında Yeniden Kriz
Çıkan son haberler ve görüntüler, Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilerin birkaç yıl sonra yeniden gerildiğini ve Pekin hükûmetinin hiçbir şekilde iki ülke ilişkilerindeki mevcut durumdan hoşnut olmadığını gösteriyor.Çin’in Uygurlara yönelik davranışı birçok Türk için büyük önem arz ediyor çünkü Türkler, kültürel ve dinî müştereklerinin olduğuna inanıyor. Türkiye, geçen cuma günü sınır kapılarını yasal takipten kaçan Uygurlara açacağı sözünü verdi.
Çin Batı’ya Yöneliyor
Çin Batı’ya Yöneliyor
Çin, "Yeni İpek Yolu" kapsamında Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine kara, demir ve denizyolları ağı kuruyor."Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru", Çin`in Sincan Uygur Özerk Bölgesi`ni Pakistan’ın güneybatısındaki, Umman Denizi kıyısındaki liman kenti Gwadar`a bağlayacak.
Çin, Üzüntü Duyduğunu Açıkladı
Çin, Üzüntü Duyduğunu Açıkladı
Çin Dışişleri Bakanlığı, etnik Müslüman Uygurların Ramazan ayında ibadet etmelerinin ve oruç tutmalarının yasaklandığına dair haberlerle ilgili endişeleri dile getirmesi dolayısıyla Türkiye`ye verdiği yanıtta dinî özgürlüklerin kısıtlandığını reddetti. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin`in Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olmak istediğini söyledi.
Uygurların bağımsızlık düşü ve korkuları
Uygurların bağımsızlık düşü ve korkuları
Çin`in Şincan bölgesinde yaşayan Uygurlar, kaç zamandır daha özgür bir yaşam umuduyla komşu Orta Asya ülkelerine kaçıyor. Ancak Çin`in bölgedeki nüfuzu arttıkça, Uygurların bağımsızlığı için kampanya yapmak Orta Asya`da da zorlaştı.
Çin`de 3 Uygur İdam Edildi
Çin`de 3 Uygur İdam Edildi
Çin`in Kunming tren istasyonunda 31 kişinin öldüğü bıçakla saldırıya katılmakla suçlanan Uygurların adları İskender Ehet, Tugun Tohtunyaz ve Hüseyin Muhammed olarak açıklandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
13.6801
EURO
15.4548
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Valizinizi hazırlarken ayakkabılarınıza duş bonesi geçirin.Böylece ayakkabılarınızın temiz kıyafetlerinize değmesini önlersiniz.

Püf noktası
Everest´e her 10 tırmanıştan birinde ölüm var! Dağcılık sporunda, yüksek teknolojiye sahip ekipmanların kullanılmasına rağmen, dünyanın en yüksek zirvesi olan Everest, sporcu misafirlerini ölümle yüzleştirmeye devam ediyor.

İlginç bilgiler