Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
Erdoğan: ‘Irak´ta Bildiğimizi Okuyacağız´ 11 Ekim 2016
Erdoğan: ‘Irak´ta Bildiğimizi Okuyacağız´ 11 Ekim 2016
Musul´u IŞİD´in elinden almak için başlatılacak operasyon öncesi Türkiye ile Irak arasındaki Başika krizi büyüyor. Irak´ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim El Alevi, önceki gün Erbil´den yayın yapan Rudaw Televizyonu´na verdiği demeçte Türk askerini Irak´ın egemenliğini ihlal etmekle suçladı.
‘NATO´nun son hamlesi bölgeyi savaş alanı haline getirebilir´
‘NATO´nun son hamlesi bölgeyi savaş alanı haline getirebilir´
Polonya´nın Ukrayna´ya asker gönderdiği yönündeki bilgiler doğruysa, mevcut durumun kötüleşebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Türkeş´e göre bu hamle Suriye konusuyla da bağlantılı olabilir.
Kurtulmuş: Bu darbenin mutlaka bir siyasi ayağı var
Kurtulmuş: Bu darbenin mutlaka bir siyasi ayağı var
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, darbe girişimine ilişkin, "Mutlaka bu darbenin bir yerlerde, bir şekilde bir siyasi ayağının olması gerekir. Türkiye´nin siyasi tecrübesi bunu söylüyor. Kimdir, nedir o bizim işimiz değil. Biz siyaset olarak bu tespiti yaparız" dedi.
Yenikapı´da Yüzbinler Biraraya Geldi
Yenikapı´da Yüzbinler Biraraya Geldi
Yenikapı´da düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi, 15 Temmuz öncesinde birbirlerine karşı sert polemikler yürüten iktidar ve muhalefeti aynı alanda bir araya getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın davetine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli olumlu yanıt verince Cumhuriyet tarihinde ilk kez iktidar ve muhalefet partisi milletvekilleri aynı alanda hitap ettiler. Darbe girişimi gecesi diğer üç partiyle birlikte Meclis´te bulunan HDP ise mitinge davet edilmedi.
Başbakan Yardımcısı Akdoğan´a iki yeni görev
Başbakan Yardımcısı Akdoğan´a iki yeni görev
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan´ın görevleri arasına, ‘Legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten yapılarla mücadelenin koordinasyonu´ ve ‘Suriyeli sığınmacılarla ilgili koordinasyon´ eklendi.
Yasadışı sınır geçişleri 6 katına çıktı, Frontex güvenlik uyarısı yaptı
Yasadışı sınır geçişleri 6 katına çıktı, Frontex güvenlik uyarısı yaptı
Avrupa Birliği üyesi devletler, 2015 yılında 1.82 milyon kişinin sınırlardan yasadışı şekilde geçiş yaptığını açıkladı. Bu sayının 2014´tekinden 6 katına çıktığı belirtildi.
Hocam Yazgan´a Güneydoğu Raporu 3
Hocam Yazgan´a Güneydoğu Raporu 3
Kürt milliyetçiliği hareketi Marksist hareket içerisinde doğdu veya doğduruldu orada serpilip gelişti. Tabi Sovyetler Birliği dağıtılıncaya kadar hareket doğu isyanlarına dini feodal ayaklanmalar olarak bakarken, Marksist din anlayışını terk ediverdi.
Türkiye-Kıbrıs krizi kapıda: AB´nin bekâsı tehdit altındayken...
Türkiye-Kıbrıs krizi kapıda: AB´nin bekâsı tehdit altındayken...
Avrupa Birliği (AB) Bakanı Volkan Bozkır AB ile Türkiye arasındaki sığınmacılara yönelik anlaşmanın Kıbrıs´ın ‘kaprisleri´ nedeniyle bozulmaması gerektiğini söyledi.
Davutoğlu: Hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık
Davutoğlu: Hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık
18 Mart´ta Brüksel´de yapılacak zirve öncesi Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk ile görüşen Başbakan Ahmet Davutoğlu, sığınmacılar için ödenecek yardım konusuna atıfta bulunarak, "Biz hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık. Türkiye üzerine düşen ahlaki sorumluluk çerçevesinde bir teklifte bulundu" dedi.
AB Bakanı Bozkır: Vize kalkmazsa anlaşmayı feshetme hakkımız var
AB Bakanı Bozkır: Vize kalkmazsa anlaşmayı feshetme hakkımız var
AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, "Geri Kabul Anlaşması şayet yürürlüğe girer, ekim kasım aylarında vize kalkmazsa Geri Kabul Anlaşması´nın içindeki hükme göre bizim anlaşmayı feshetme hakkımız var" dedi.
 Sisi İle Görüşmem Söz Konusu Bile Değil
Sisi İle Görüşmem Söz Konusu Bile Değil
Mısır konusuna ve Ankara-Kahire arasındaki gerilime değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Benim, Mısır Devleti karşısındaki tutumum ortadadır. Muhammet Mursi ve arkadaşları için alınan idam kararı gölgesinde Sisi ile görüşmem söz konusu bile olamaz." dedi.
´Kutuplaşma´ uyarısı yapan Abdullah Gül: Türkiye´ye çok maliyetli olur
´Kutuplaşma´ uyarısı yapan Abdullah Gül: Türkiye´ye çok maliyetli olur
Katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ´kutuplaşma´ uyarısı yaptı: "Bugünkü gerginlik ortamının devam etmesi Türkiye´ye çok maliyetli olur. Bu kutuplaşma, gazetelere, yazarlara, çizerlere toplumun birçok kesimine dağılıyor. Bir an önce bundan çıkmak gerekir."
MGK: `Paralel yapı` ile mücadele kararlılıkla sürdürülecek
MGK: `Paralel yapı` ile mücadele kararlılıkla sürdürülecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan MGK toplantısında, paralel devlet yapılanması ve illegal oluşumlara karşı yürütülen mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesine vurgu yapıldı.
Türkiye Dışişleri Bakanının Demeci
Türkiye Dışişleri Bakanının Demeci
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail-Türkiye ilişkilerinin normale dönebileceğini düşünmekle birlikte bu alanda yakın zamanda köklü değişikliklerin olmayacağı görüşünde. El Şark el Evsat gazetesiyle yaptığı mülakatta Bakan Çavuşoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası yapıldığında Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çok önemli bir cümlesi vardı: “Yurtta sulh cihanda sulh.” Bu nedenle dış ilişkilerimizde çok önemli bir nokta var o da çevremizdeki bütün ülkelerle sorunlarımızı sıfırlamaktır. Bu da sorunun üstünü örtmek değil o sorunu çözmek ve düşman değil dost kazanmak anlamına gelir. Ancak bütün bu prensipler ve ilkeler varken sırf koşullar farklı olduğu için konuya kendi perspektifinden yaklaşmak yeterli olmaz."
Türkiye`ye El Kaide Finansmanında Aracılık Suçlaması
Türkiye`ye El Kaide Finansmanında Aracılık Suçlaması
ABD Maliye Bakanlığı, İran’a yönelik yaptırımlara aykırı olarak yürütülen finansal bağlantılarla ilgili olarak, Türkiye’nin Suriye’deki El Kaide yapılanmasına Kuveyt’ten para aktarımında rol aldığını açıkladı.
Türkiye, İsrail`i Nasıl ve Neden Tanıdı?
Türkiye, İsrail`i Nasıl ve Neden Tanıdı?
Batı, Ortadoğu ve aynı tarihlerde Washington`da görüşmeleri yapılan ve Türkiye`nin de birkaç yıl sonra dâhil olacağı Kuzey Atlantik Paktı konularında, Türkiye`nin kendi politikasına katıldığına dair net bir işaret bekliyor. Türkiye soğuk savaşta güvenilir bir partner olduğunun kanıtını sunuyor: 24 Mart`ta Türkiye Büyük Millet Meclisi İsrail`in tanınmasını oyluyor; İsrail 28 Mart`ta tanınıyor. Türkiye Batı yolunda bir adım daha atmış oluyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
7.3391
EURO
8.8679
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
1924 Halife Abdülmecit Efendi ve Osmanlı hanedanı mensupları yurtdışına çıkarıldı.
1925 Hükümete olağanüstü yetkiler veren Takrir-i Sükun Kanunu TBMM´de kabul edildi. Kasım 1924 ortalarında dinsel gericilik tehlikesine karşı Başbakan İsmet İnönü sıkıyönetim ilan edilmesini istedi. Ancak Meclis´te bu isteğini kabul ettiremeyince istifa etti ve yerine yumuşak kişiliğiyle tanınan Fethi Bey (Okyar) başbakanlığa getirildi.1925 Şubat ortalarında Şeyh Sait Ayaklanması patlak verince, Doğu Anadolu´da hemen sıkıyönetim ilan edildi. Fethi Bey düşürüldü ve yeni hükümeti 3 Mart´ta İsmet Paşa kurdu. Yeni hükümet ilk iş olarak Takrir-i Sükun Kanunu´nu Meclis´ten geçirdi ve biri isyan bölgesinde, öteki "Ankara" adını taşımakla birlikte yurdun geri kalan bölgelerinde çalışmak üzere iki de İstiklal Mahkemesi kurulmasını kararlaştırdı. 3 maddeden oluşan Takrir-i Sükun Kanunu´nun1. maddesi şöyleydi: İrtica ve isyana ve memleketin nizam-ı içtimaisi (toplumsal düzen) ve huzur ve sükunu ve emniyet ve asayişini ihlale bais (bozmaya yönelik) bilumum teşkilat ve tahrikat ve teşvikat ve neşriyatı ( örgütlenmeleri, kışkırtmaları, yüreklendirmeleri ve yayınları), hükümet reisi cumhurun tasdikiyle ve re´sen ve idareten man´e mezundur (kndi başına yasaklamaya yetkilidir). İş bu ef´al erbabını (bu eylemleri işleyenleri) hükümet İstiklal Mahkemesi´ne tevdi edebilir.
1929 Takrir-i Sükun Kanunu yürürlükten kalktı.
1934 Ankara Radyosu yayınına başladı.
1934 İstanbul Üniversitesi´nde açılan ´´İnkılap Tarihi Enstitüsü´´nde ilk dersi Milli Eğitim Bakanı Hikmet Bayur verdi.
1940 İstanbul´da yapılan Altıncı Balkan Güreş Şampiyonası´nda Türk takımı beş birincilik alarak altıncı kez şampiyon oldu.
1985 "A. Kadir" adıyla tanınan şair Abdülkadir Meriçboyu İstanbul´da öldü.
Makasınızı bilemek istiyorsanız, zımpara kağıdı kesin.

Püf noktası
Hindistan´daki yıllık doğum sayısı, Avustralya´nın toplam nüfusundan fazladır.

İlginç bilgiler