Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
İnsanlar tarıma 23 bin yıl önce başladı
İnsanlar tarıma 23 bin yıl önce başladı
İsrail`de gün ışığına çıkan yeni bulgular ilk tarımsal faaliyetlerin bundan 23 bin yıl öncesine uzandığını ortaya koydu. Uzmanlara göre tarım daha sonra yaygınlık kazanmasına rağmen Ohalo II`de bu yönde ilk adım atıldı.
`Günde 7 tatlı kaşığından fazla şeker tüketilmemeli`
`Günde 7 tatlı kaşığından fazla şeker tüketilmemeli`
Beslenme uzmanları, obezite riskinin azaltılması ve diş sağlığının korunması için şeker tüketiminin azaltılması uyarısında bulunuyor.
İran petrol satışları için Rusya ile fon kuruyor
İran petrol satışları için Rusya ile fon kuruyor
İran resmi ajansı İRNA`nın haberine göre, İran Milli Petrol Şirketi Uluslararası İlişkiler Direktörü Seyyid Muhsin Kemsari, İran ve Rusya`nın ortak bir fon oluşturmak için anlaşma imzaladığını açıkladı.
Türkiye’den İnsani Yardım
Türkiye’den İnsani Yardım
Ukrayna Olağanüstü Haller Devlet Servisi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının gönderdiği insani yardımın ülkeye ulaştığını bildirdi.
Ukrayna’da değerli tarım arazileri yabancılara satılıyor
Ukrayna’da değerli tarım arazileri yabancılara satılıyor
Almanya federal hükümeti, Ukrayna toprakları konusunda Sol Parti’nin sorusunu yanıtladı ve ülkedeki en değerli tarım arazilerinin uluslararası şirketlere ve tarım holdinglerine satıldığı oratya çıktı.
Şangay İşbirliği Örgütü Batı`ya rakip mi?
Şangay İşbirliği Örgütü Batı`ya rakip mi?
1996 yılında, Çin’in Şanghay kentinde, Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın katılımıyla, ‘Şanghay Beşlisi’ adını alan ve bölgesel güvenlik alanında derin işbirliğini öngören oluşum ortaya çıktı.
Ukrayna iflas edebilir
Ukrayna iflas edebilir
Ukrayna siyasi olduğu kadar ekonomik bakımdan da hayatta kalma mücadelesi veriyor. Döviz rezervleri eriyen Ukrayna`nın devlet borçları da hızla tırmanıyor.
Gelişmekte olan ülkelerde obezite dörde katlandı
Gelişmekte olan ülkelerde obezite dörde katlandı
Yüksek gelir ortalaması olan ülkelerde ise, toplam sayı 557 milyon. Aradan geçen yaklaşık 30 yıllık süre içinde dünya nüfusunun da iki misline çıktığını göz önünde tutmak gerekiyor. Tuhaf olan noktaysa, aşırı şişman ve obez insanların oranı bu kadar artarken, aynı zamanda kötü ve yetersiz beslenmenin de, yine gelişmekte olan ülkelerde, özellikle çocuklar açısından hala çok önemli bir sorun olması.
Beş bin yıllık dostluk
Beş bin yıllık dostluk
Kedilerle insan arasındaki ilişki 5 bin yıldan daha eskilere gidiyor. Çin’deki bulgular, kedilerin kemirgenleri uzak tutmak için kullanıldığını gösterdi.
Çin Ukrayna`dan tarım toprağı alıyor
Çin Ukrayna`dan tarım toprağı alıyor
Ukrayna, dünyada tarıma en elverişli toprak olarak bilinen "kara toprak"ların % 30`una sahip. Birkaç yıllık bir zaman dilimi içinde Çin şirketinin mülkiyetine geçecek olan toprak miktarı, Ukrayna`nın tarıma elverişli topraklarının % 7`sini oluşturuyor.
Yeni Dünya’nın idaresi, ekmeğin kontrolüyle sağlanacak
Yeni Dünya’nın idaresi, ekmeğin kontrolüyle sağlanacak
Son yıllarda, kimi yoksul ülkelerde patlak veren isyan veya siyasi kargaşalıkların ardında yükselen gıda fiyatlarının da payı bulunuyor. Hurma yağının fakir halk için önemli bir besin kaynağı olduğu, aynı zamanda da bir biyoyakıt bileşeni olarak da kullanıldığı Cezayir, Mısır ve Bangladeş bu ülkeler arasında yer alıyor.
Yoksul ülkelerden “toprak araklanıyor“
Yoksul ülkelerden “toprak araklanıyor“
Gelişmekte olan ülkelerde ekilebilir nitelikteki arazileri satın alan uluslararası şirketlerin ve ülkelerin sayısı artıyor. BM de küçük çiftçileri zor duruma düşüren "toprak araklama"ya karşı yasal önlem almak istiyor.
Afrika`yı aç bırakan `tarım emperyalizmi`
Afrika`yı aç bırakan `tarım emperyalizmi`
Nasıl oluyor da Etiyopya, çok geniş tarım arazilerine sahip olmasına karşın, kıtlık sorunu yaşıyor?
Yunanistan’ın Jeopolitiği
Yunanistan’ın Jeopolitiği
Yunanistan’ın, yeniden bir veya birkaç büyük güç açısından yararlı bir ülke olma yollarını bulması gerekiyor. Veya, Türkiye ile sürdürülebilir bir barış ortamı yaratmalı ve elindeki jeopolitik araçları kullanarak yaşamını idame ettirmeyi öğrenmeli. Her halükarda, önümüzdeki üç yıl, Yunan tarihinde belirleyici yıllar olacak. Uluslararası Para Fonu IMF ve Avrupa Birliği’nin ortaklaşa sağladıkları 110 milyar Euro’luk kurtarma paketi, Yunanistan açısından ciddi bir kemer sıkma politikasını da beraberinde getiriyor ve bu önlemler, ülkede belirli bir istikrarsızlaştırma durumunu da doğuruyor. İMF ve AB’nin aldığı ortak tedbirler, merkezi hükümeti biraz daha güçsüzleştirecek ve denetim gücünü sekteye uğratacak.
Spekülâtörlerin yeni gözdesi gıda ve hammadde
Spekülâtörlerin yeni gözdesi gıda ve hammadde
İster tahıl ya da et, ister şeker ya da süt olsun, tüm önemli gıda ürünlerinin dünya pazarlarındaki fiyatı 2011 yılında, bundan on yıl öncesine oranla iki kat arttı. Fiyat artışına, kalkınmanın eşiğindeki ülkelerdeki tüketim ya da dünya genelindeki mahsul kaybının gerekçe gösterilmesi bu durumu açıklamaya yetmiyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
1736 Buharlı makinayı bularak Sanayi Devrimi´nin başlamasında rol oynayan İskoç mucit James Watt.
1798 Sosyaolojinin ve pozitivizmin kurucusu Kabul edilen Fransız filozof Auguste Comte.
1945 Türkiye´de Deutsche Bank ve Deutsche Orient Bank faaliyetlerini durdurdu ve tasfiye hazırlıklarına başladı.
1950 Çin önderi Mao Zedong, Ho Şi Minh´in önderliğindeki Kuzey Vietnam´ı tanıdı.
1950 Türkiye´de İş Mahkemeleri kurulması kararı alındı.
1959 Amerika Birleşik Devletleri ile imzalanan İstimlak ve Müsadere Garantisi Anlaşması Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde onaylandı. Anlaşma basında kapitülasyonlara dönüş olarak nitelendi.
1960 İskandinav Havayollarına ait bir yolcu uçağı Esenboğa yakınlarında düştü; 42 yolcu öldü.
1961 İstanbul´da atlı arabalara plaka verilmemesi kararlaştırıldı.
1966 Hindistan´da Nehru´nun kızı İndra Gandhi başbakan oldu.
1970 Eski çalışma bakanlarından ve İstanbul valilerinden Mümtaz Tarhan.
Elektrikleriniz kesilirse hemen bir mum yakarsınız. Fakat, 1 mum yeterince odayı aydınlatmaz. Bu nedenle elektrik kesildiğinde yaktığınız mumu bir aynanın önüne koyun. Aynadan yansıyan aydınlık sizi çok şaşırtacaktır.

Püf noktası
Günde 9 saat ve üzeri mesai yapan insanlar intihara ve ağır depresyona 3 kat daha fazla meyillidir.

İlginç bilgiler