Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
Uzayın Askerileştirilmesi
Uzayın Askerileştirilmesi
Uzayın savaş amacıyla kullanımı; yeni bir fikir değil. Atmosferin üst noktalarına erişen roketler, İkinci Dünya Savaşı’ndan beri mevzu bahis edilen bir konu. 1960’lı yıllarda, dönemin SSCB’si, “katil uydu” adı verilen, orbital bir silaha sahipti. Sovyetlerin bir diğer orbital silahı da Alçak Yörünge Bombardıman Sistemi idi. Bu konseptle amaçlanan; gerektiğinde karadaki bir hedefe derhal fırlatılmak üzere alçak dünya yörüngesine bir hidrojen bombası yerleştirmekti. Sistem, 1966-1970 arasında gizlice test edilmişti. Asteroit madencilikten roket bilimine, uydu operasyonlarından navigasyona ve telemetriye dek bir dizi teknolojiyi kapsayan uzay teknolojileri, son derece önemli olmakla beraber, bu teknolojilere sahip olan ülke sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Doğal olarak, bu teknolojiye sahip olanların, ellerindeki yetenekler temelinde diğerleri üzerinde asimetrik avantajları bulunuyor.
Çin’in Uzay Programının Küresel Etkileri
Çin’in Uzay Programının Küresel Etkileri
Küresel hedefleri bulunan ülkeler; kayda değer uzay kapasitelerinden yoksun olduklarında hiçbir zaman küresel düzeyde başat rol edinemeyeceklerini artık anlamış bulunuyorlar. Uzay, artık aynı anda hem dijital çağın ekonomik bir kolaylaştırıcısı, hem ulusal ve uluslararası güvenlik üstünlüğü, hem de bir dış politika aracı halini alıyor. Bu uygulamaların büyük bölümü, ABD tarafından tasarlandı; ispatlandı; uygulandı ve yönetildi; ancak farklı gelişmiş düzeylerinde olsalar da, birçok ülke, uzayın potansiyel olarak stratejik kullanımını anlamış bulunuyor. Uzay giderek metalaşıyor ve onu kullanmak için gereken bilgi yaygınlaştıkça ve uzay uygulamaları artık herkesin ulaşabildiği bir hal aldıkça, uzay artık birkaç cesur adamın münhasır alanı olmaktan çıkıyor. Her ne kadar ABD’nin uzayı kullanmaktan kaynaklanan asimetrik askeri ve ekonomik avantajları halen sürse de, hızla azaldıkları da bir gerçek.
İnsansız Hava Araçları: Risksiz ve Hukukun Üstünde
İnsansız Hava Araçları: Risksiz ve Hukukun Üstünde
Savaş, bir kaç ülke haricindeki diğer tüm ülkelerin silah sistemlerinin erişemeyeceği bir alana, uzaya taşınıyor. İnsansız hava araçları, pilotlu uçaklarca gerçekleştirilmesinin çok riskli olduğu ya da tehlikeli görüldüğü görevlerde kullanılan silahlar haline geliyor, üretici ülkelerin elinde giderek güçlü bir dış politika aracına dönüşüyor. Bazı gelişmiş ülkelerde "hava stratejisi" değişiyor. Örneğin ABD Hava Kuvvetleri, geçtiğimiz sene, tarihinde ilk kez sabit kanatlı uçak pilotlarından daha fazla sayıda insansız hava aracı pilotu yetiştirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
1522 Rodos fethedildi.
1774 Padişah III. Mustafa öldü. I. Abdülhamit tahta çıktı.
1921 İtalyan Komünist Partisi kuruldu.
1924 Sovyetler Birliği´nin kurucusu, Ekim Devrimi´nin önderi Vladimir İliç Lenin.(ölümü)
1942 Askerlik süresi üç yıla çıkarıldı.
1942 Askerlik süresi üç yıla çıkarıldı.
1943 Varlık Vergisi ödemesinin son günüydü. Vergisini ödemeyen mükelleflerin ev ve işyerlerindeki malları haczedildi, daha sonra da icra yoluyla satış yöntemiyle vergileri tahsil edildi.
1946 İş ve İşçi Bulma Kurumu kuruldu.
1951 Ankara´ya, Kore´den ilk hasta ve yaralı kafilesi geldi
1952 Milli Savunma Bakanlığı bir açıklama yaptı; Kore´de 34 subay, 46 astsubay ve1252 er ölmüş.
1952 Milli Savunma Bakanlığı, Kore´de 34 subay, 46 astsubay ve 1252 erin şehit olduğunu açıkladı.
1954 İlk nükleer denizaltı USS Nautilus, ilk seferine çıktı.
1961 Saraçhane Tiyatrosu açıldı. İlk oyun Cevat Fehmi Başkut´un Hacıyatmaz oyunu oldu.
1972 Türk Hava Yolları´nın Marmara uçağı Adana´da düştü. Uçakta yolcu yoktu. Beş kişilik mürettebattan bir hostes yanarak öldü, dört görevli yaralandı.
1981 444 Gündür Tahran´da rehin tutulan Amerikalılar serbest bırakıldı.
1992 İstanbul´da evlerde doğal gaz kullanılmaya başladı.
Ayakkabılarınız eskidi ve boya tutmuyorsa boyamadan önce çiğ patates ile ovun ve boyayı sürün. Ayakkabılarınız sıkıyorsa sirkeye batmış gazete kağıdı ile ayakkabıları doldurun sabah ayağınızı sıkmadığını göreceksiniz.

Püf noktası
Hindistan´daki yıllık doğum sayısı, Avustralya´nın toplam nüfusundan fazladır.

İlginç bilgiler