Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
Uzayın Askerileştirilmesi
Uzayın Askerileştirilmesi
Uzayın savaş amacıyla kullanımı; yeni bir fikir değil. Atmosferin üst noktalarına erişen roketler, İkinci Dünya Savaşı’ndan beri mevzu bahis edilen bir konu. 1960’lı yıllarda, dönemin SSCB’si, “katil uydu” adı verilen, orbital bir silaha sahipti. Sovyetlerin bir diğer orbital silahı da Alçak Yörünge Bombardıman Sistemi idi. Bu konseptle amaçlanan; gerektiğinde karadaki bir hedefe derhal fırlatılmak üzere alçak dünya yörüngesine bir hidrojen bombası yerleştirmekti. Sistem, 1966-1970 arasında gizlice test edilmişti. Asteroit madencilikten roket bilimine, uydu operasyonlarından navigasyona ve telemetriye dek bir dizi teknolojiyi kapsayan uzay teknolojileri, son derece önemli olmakla beraber, bu teknolojilere sahip olan ülke sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Doğal olarak, bu teknolojiye sahip olanların, ellerindeki yetenekler temelinde diğerleri üzerinde asimetrik avantajları bulunuyor.
Çin’in Uzay Programının Küresel Etkileri
Çin’in Uzay Programının Küresel Etkileri
Küresel hedefleri bulunan ülkeler; kayda değer uzay kapasitelerinden yoksun olduklarında hiçbir zaman küresel düzeyde başat rol edinemeyeceklerini artık anlamış bulunuyorlar. Uzay, artık aynı anda hem dijital çağın ekonomik bir kolaylaştırıcısı, hem ulusal ve uluslararası güvenlik üstünlüğü, hem de bir dış politika aracı halini alıyor. Bu uygulamaların büyük bölümü, ABD tarafından tasarlandı; ispatlandı; uygulandı ve yönetildi; ancak farklı gelişmiş düzeylerinde olsalar da, birçok ülke, uzayın potansiyel olarak stratejik kullanımını anlamış bulunuyor. Uzay giderek metalaşıyor ve onu kullanmak için gereken bilgi yaygınlaştıkça ve uzay uygulamaları artık herkesin ulaşabildiği bir hal aldıkça, uzay artık birkaç cesur adamın münhasır alanı olmaktan çıkıyor. Her ne kadar ABD’nin uzayı kullanmaktan kaynaklanan asimetrik askeri ve ekonomik avantajları halen sürse de, hızla azaldıkları da bir gerçek.
İnsansız Hava Araçları: Risksiz ve Hukukun Üstünde
İnsansız Hava Araçları: Risksiz ve Hukukun Üstünde
Savaş, bir kaç ülke haricindeki diğer tüm ülkelerin silah sistemlerinin erişemeyeceği bir alana, uzaya taşınıyor. İnsansız hava araçları, pilotlu uçaklarca gerçekleştirilmesinin çok riskli olduğu ya da tehlikeli görüldüğü görevlerde kullanılan silahlar haline geliyor, üretici ülkelerin elinde giderek güçlü bir dış politika aracına dönüşüyor. Bazı gelişmiş ülkelerde "hava stratejisi" değişiyor. Örneğin ABD Hava Kuvvetleri, geçtiğimiz sene, tarihinde ilk kez sabit kanatlı uçak pilotlarından daha fazla sayıda insansız hava aracı pilotu yetiştirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.6134
EURO
6.4316
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Mutfaktaki Çekmeceler: Mutfak tezgahının altında yer alan ahşap çekmeceler, zamanla eskir ve zor açılmaya başlar. Bu durumda tek yapmanız gereken, çekmecelerin kenarlarına talk pudrası serpmek ya da mum sürmek. Böylece, çekmeceleriniz ilk günkü gibi kolayca açılacaktır.

Püf noktası
Bebekler 6 aylıktan itibaren ahlak kavramını öğrenmekte, iyi-kötü ayrımını yapabilmektedir.

İlginç bilgiler