3 Medeniyeti Yaşatacak Kule
Edirne´ye adını veren Roma İmparatoru Hadrianus döneminden günümüze kalan nadide eserlerden, 3 medeniyete ev sahipliği yapmış “Makedonya Saat Kulesi” restorasyon için Kültür ve Turizm Bakanlığının 2018 yatırım programına girmeye hazırlanıyor.
Tarih: 1.12.2017 12:32:31/ 565okunma / 0yorum

 

Türkiye´nin Avrupa´ya açılan kapısı, 8300 yıllık tarihiyle adeta bir açık hava müzesi olan Edirne´de, Roma Dönemi´nde surların dört köşesindeki kulelerden günümüzde ayakta kalan tek eser Makedonya Saat Kulesi için 2018 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düğmeye basılıyor.

Bütün olarak şehre ismini veren Roma İmparatoru Hadrianus döneminden günümüze kadar olan süreçte Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinin hem kulede hem de çevresindeki ören yerinde anlatılacağı proje bitiminde Edirne turizmine büyük katkı sağlaması hedefleniyor. En üst kısmında bir de seyir terası düşünülen kuleyle ilgili projenin, bakanlığın 2018 yatırım programına hazırlandığını ifade eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, “Projeyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Ocak ayı sonunda proje müellifi işlerini tamamladıktan sonra ve bakanlığın da uygun görmesiyle inşallah 2018 yılında bakanlığın programına girmiş olacak.” dedi. 

Projenin Edirne´nin tarihini yansıtacağını ve bu nedenle büyük bir kapsamı olduğunu dile getiren Hacıoğlu, “Edirne´nin adının konulduğu ilk günden bugüne kadar geçen süre tamamıyla bir ören yeri olarak yansıtılacak. Proje büyük bir proje. İlk etapta ‘Makedonya Saat Kulesi ve Ören Yeri´ gerçekleştikten sonra ikinci aşama bu ören yeriyle Üç Şerefeli Cami arasında kalan yerlerin kamulaştırılması gündemde. Tescilli bir bina olan Ziraat Bankası hariç yaklaşık 40 civarında yer kamulaştırılıp nihai hedefe ulaşılmış olacak.” diye konuştu. Kule´nin hem Roma, hem Bizans hem de Osmanlı katkısıyla günümüze kadar ayakta kaldığını söyleyen Ahmet Hacıoğlu, “Zaten Roma Dönemi´nin surlarının bir ayağıdır burası. Bugün ayakta kalan tek ayağıdır. Dolayısıyla 3 medeniyetin katkısı olduğu, aynı zaman da ören yeri olması hasebiyle özellikle Balkanlar´dan ve Avrupa´dan çok sayıda ziyaretçi çekeceğini düşünüyorum. Bu anlamda bakanlığımızın yaptığı bu çalışmanın amacına hizmet edeceğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu. 

Projenin içeriğinden de bahseden İl Kültür ve Turizm Müdürü Hacıoğlu, “Edirne´ye adını veren Hadrianus´tan beri gelen süreç yansıtılacak. Edirne Roma İmparatoru Hadrianus tarafından kuruluyor ve büyütülüyor. Daha sonra başka medeniyetlerin de etkisi altında kalıyor. Ama Edirne´yi Edirne yapan ve adını veren Roma İmparatoru Hadrianus´tur. Ondan sonraki dönemde Bizans ve Osmanlı medeniyetini özellikle kulede dört aşama halinde yansıtacağız. Saat kulesine en alttan giren bir insan üstteki seyir terasına çıkana kadar Roma´yı, hatta Trakları, Bizanslıları ve Osmanlı medeniyetinin de görkemini yaşayıp görerek üst kattaki terasa çıkacak. Diğer alanlar zaten ören yerinin kendi içinde olan bölümler. Şapeli, buz deposu ve seyir terasları olacak. Bir bütün olarak Edirne turizmine çok büyük değer katacak.” ifadelerini kullandı.

Makedonya Saat Kulesi

Roma İmparatoru Hadrianus tarafından kurulan Hadrianopolis´i çevreleyen surların dört köşesindeki kulelerden asıl adı Makedonya Kulesi olan kule (Saat Kulesi) günümüze ulaşan tek örnek durumundadır. Edirne valilerinden Hacı İzzet Paşa´nın kule üstüne yaptırdığı ahşap katlar ve koydurduğu saatler sonrasında burası (1866-1867) “Saat Kulesi” olarak anılmıştır. Buradaki saat uzun süre “Millet Saati” olarak da adlandırılmıştır. 1894 yılında ahşap katlar indirilmiş ve yerine kâgir üç kat inşa edilmiştir. Fransa´da yaptırılan yeni saatler ise kulenin yapımından iki yıl sonra konulmuştur. Kule çevresinde sürmekte olan kazılarda Roma Dönemi buluntularına rastlanmaktadır. Kulenin batı yönünde surlardan kalan son parçalardan örnekler bulunmaktadır. (Edirne Hudut Gazetesi-27.11.2017,Edirne)
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Medeniyeti Yaşatacak Kule
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
110 yıllık Haydarpaşa Garı´nda restorasyon sürüyor: Bizans dönemine ait kalıntılar bulundu
110 yıllık Haydarpaşa Garı´nda restorasyon sürüyor: Bizans dönemine ait kalıntılar bulundu
110 yıllık Haydarpaşa Garı´nda 2015 yılında başlayan restorasyon çalışmaları sürüyor. Peronların olduğu kısımda ve rayların altında erken ve geç Bizans dönemine ait arkeolojik buluntular çıktı.
Sakin Şehir Halfeti Turizimde Hedef Büyüttü
Sakin Şehir Halfeti Turizimde Hedef Büyüttü
Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesince 2013 yılında "sakin şehir" ağına dâhil edilen Şanlıurfa´nın Halfeti ilçesi, özellikle hafta sonları günlük 10 binin üzerinde yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor.
Bursa Kızıkları Halk İnançları
Bursa Kızıkları Halk İnançları
Bursa Kızıkları alan çalışması, Oğuz halk kültürü bilhassa halk inançları kültürü araştırmalarından Dünya Avşarları ve Dünya Salurları çalışmalarından sonra 24 Oğuz boyunun yeni bir boyu ile ilgili çalışmasının ilk bölümlerinden birisidir.
Küreselleşmiş Bir Renminbi: Latin Amerika´yı Yeniden Şekillendirecek Mi?
Küreselleşmiş Bir Renminbi: Latin Amerika´yı Yeniden Şekillendirecek Mi?
Bu, ticaret ve yatırım ortaklarını daha fazla çeşitlendirmesi için Latin Amerika´ya eşsiz bir fırsat doğurabilir. Ancak, politika yapıcılar, birçok kişinin küresel mali piyasalarda girdap oluşturmasından ürktüğü ir para birimin doğuracağı olumsuzlukları kabul etmeliler.
İnsuyu Mağarası´nda Bekleyiş Sona Erdi
İnsuyu Mağarası´nda Bekleyiş Sona Erdi
Türkiye´de turizme açılan ilk mağara olarak tarihteki yerini koruyan İnsuyu Mağarası´nın tabiat parkı ilan edilmesine onay çıktı. Müjdeli haberi Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu verdi.
Beyaz Kapadokya Büyülüyor
Beyaz Kapadokya Büyülüyor
Türkiye´nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya´da, kar yağışının ardından beyaza bürünen peribacaları, turistleri hayran bırakıyor.
Antik Kent Misis Festivalle Tanıtılacak
Antik Kent Misis Festivalle Tanıtılacak
Lokman Hekim´in yaşadığı topraklarda 5 yıldır süren arkeolojik kazılarla gün yüzüne çıkan “Antik Misis Kenti”, 7 bin yıl sonra kültür sanat festivaline ev sahipliği yapacak.
Van Turizmi Eski Van Şehri İle Canlanacak
Van Turizmi Eski Van Şehri İle Canlanacak
Van Kalesi´nin güney yakasında, "Eski Van Şehri" olarak adlandırılan bölgede başlatılacak proje çalışması ile 19´uncu yüzyıla ait yapılar restore edilerek, turistlerin konaklayabileceği ve yöresel ürünleri satın alabileceği mekânlar haline dönüştürülecek.
Göbekli Tepe Unesco´da Kalıcı Olmak İstiyor
Göbekli Tepe Unesco´da Kalıcı Olmak İstiyor
Birleşmiş Milletler (BM) Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatının (UNESCO), Dünya Mirası Geçici Listesi´ndeki varlıkları arasında bulunan, dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe´nin gelecek yıl kalıcı listeye alınması bekleniyor.
Tortum Şelalesi´ne Ziyaretçi Akını
Tortum Şelalesi´ne Ziyaretçi Akını
UNESCO´nun Dünya Mirası´na aday gösterilen Türkiye´nin en büyük şelalesi Tortum Şelalesi, seyir terası, yüzülebilen küçük göletleri ve muhteşem manzarasıyla turistlerin her mevsim ilgi odağında yer alıyor.
Hıdırlık Tabyası Müze Oldu
Hıdırlık Tabyası Müze Oldu
Balkan Savaşları´ndaki Edirne savunmasında karargâh olarak kullanılan Hıdırlık Tabyası, “Edirne Balkan Tarihi Müzesi” olarak düzenlenecek
Batık Kentte Kazılar Başlıyor
Batık Kentte Kazılar Başlıyor
İzmir´in Urla ilçesi açıklarındaki Karantina Adası kıyılarında tespit edilen batık Roma kentini ortaya çıkarmak üzere çalışma başlatıldı.
2 800 Yıllık Tarihi Surlar ayağa kaldırılıyor
2 800 Yıllık Tarihi Surlar ayağa kaldırılıyor
Elazığ´da 2 bin 800 yıl önce Urartular tarafından inşa edilen Harput Kalesi´nin tahrip olan surları, başlatılan restorasyon çalışmalarıyla ayağa kaldırılıyor.
Hayal Dünyasına Açılan Vadi
Hayal Dünyasına Açılan Vadi
Kapadokya bölgesinde, çeşitli figürleri andıran kaya oluşumlarının bulunduğu Devrent Vadisi, turistlerin ilgisini çekiyor
Hayal Dünyasına Açılan Vadi
Hayal Dünyasına Açılan Vadi
Kapadokya bölgesinde, çeşitli figürleri andıran kaya oluşumlarının bulunduğu Devrent Vadisi, turistlerin ilgisini çekiyor
Dünya Mirası Listesine Girdi
Dünya Mirası Listesine Girdi
2009 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi´ne alınmış olan ve Dünya Miras Listesi´ne girmeyi bekleyen Afrodisias´ın UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi Toplantısı´nda UNESCO Dünya Miras Listesi´ne kaydedilmesine karar verildi.
Altan Isıtmalı Sultan Hamamı Bulundu
Altan Isıtmalı Sultan Hamamı Bulundu
Anadolu Selçuklu başkenti Konya´da birçok medeniyete beşiklik eden ve efsanelere konu olan 5 bin yıllık sur ile sarnıçların bulunduğu Takkeli Dağ´daki kalede, Selçuklu sultanlarının kullandığı hamam, gün yüzüne çıkarıldı.
Termesos´ta 2300 yıllık yol bulundu
Termesos´ta 2300 yıllık yol bulundu
Tarihte Büyük İskender´in alamadığı şehirlerden biri olan Antalya´daki Termessos Antik Kenti´nde 2300 yıllık yeni yol bulundu.
Madran Dağı´nda Kaya Resimleri Bulundu
Madran Dağı´nda Kaya Resimleri Bulundu
Bölgede inceleme yapan Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) uzmanları tarafından 8 bin Latmos´un ardından Aydın´a bağlı Çine ve Bozdoğan ilçeleri arasında kalan, doğal ve kültürel zenginliklerle dolu Madran Dağları´nda ilk kez prehistorik kaya resimleriyle karşılaşıldı.
llgaz Dağı´nda 60 milyon yıllık deniz fosili bulundu
llgaz Dağı´nda 60 milyon yıllık deniz fosili bulundu
Kastamonu´da denize 90 kilometre uzaklıktaki Ilgaz Dağı´nın 2500 rakıma sahip Hacet Tepesinde 60 milyon yıllık deniz fosili bulundu.
Sinan´ın Şaheseri Ramazana Hazır
Sinan´ın Şaheseri Ramazana Hazır
Mimar Sinan´ın ustalık eseri, dünya mimarlık tarihinin başyapıtlarından Selimiye Camisi, ramazan için hazırlandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3052
EURO
5.9958
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Yumurtanın kabuğunu kolayca soymak için kaynattığınız suya bir miktar sirke veya karbonat ekleyin.

Püf noktası
Bugüne kadar yaşamış en ağır kişi, 635 kiloya ulaşan Washington´lu Jon Brower Minnoch´dur.

İlginç bilgiler