ABD Kongresi resmen tescilledi: Biden, ABD´nin yeni başkanı
ABD´de Trump destekçilerinin Kongre binasını işgal etmesi ve 4 kişinin hayatını kaybettiği olaylar sonrası yeni başkanın tescili için delege oylarının sayımı devam etti. Kongre, sonuçlara iki eyalette yapılan itirazları reddetti. Trump´ın 232 oyuna karşı Biden, 306 oyla ABD´nin yeni başkanı olma unvanını tescillemiş oldu.
Tarih: 7.1.2021 14:18:00/ 1262okunma / 0yorum

 

ABD´de Trump destekçilerinin Kongre binasını işgal etmesi ve 4 kişinin hayatını kaybettiği olaylar sonrası yeni başkanın tescili için delege oylarının sayımı devam etti. Kongre, sonuçlara iki eyalette yapılan itirazları reddetti. Trump´ın 232 oyuna karşı Biden, 306 oyla ABD´nin yeni başkanı olma unvanını tescillemiş oldu.

ABD´de 3 Kasım´da yapılan başkanlık seçimlerinde belirlenen Seçiciler Kurulu oylarının sayıldığı Kongre oturumunda, Demokrat Joe Biden lehine seçim sonuçları resmen tescil edildi.

Senato ve Temsilciler Meclisi´nden oluşan ABD Kongresi binasının basılmasının ardından yeniden toplanan ve delege oylarının sayılması işlemine devam eden Kongre, 232 oya karşı 306 oyla başkanlık seçimini Biden´ın kazandığını resmen onayladı.

Kongrede Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerini bir araya getiren ve Başkan Yardımcısı Mike Pence´in riyaset ettiği ortak oturumda, alfabetik sıraya göre her eyaletin delege oylarının hangi başkan adayı ile başkan yardımcısı adayına gittiği yüksek sesle okundu.

Çin, ABD vatandaşlarının en kısa sürede ´barış, istikrar ve güvenliğe´ kavuşmasını umuyor

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying taraflara sükunet çağrısında bulundu.

Hua düzenlediği basın toplantısında, "Çin, ABD vatandaşlarının en kısa sürede barış, istikrar ve güvenliğe kavuşmasını umuyor" ifadelerini kullandı.

Rus senatör: Rusya´yı suçlayacaklar ama buna hazırız

Rus senatör Andrey Klimov, ABD´deki olayların Rusya´yı suçlamak için kullanılacağından kuşkusu olmadığını söyledi.

Klimov, “Elbette Rusya´yı olayların arkasında olmakla, yaşananları organize etmekle suçlayacaklar, bundan şüphem yok. Fakat buna hazırız” dedi.

Ülkedeki durumun Çin´i suçlamak için de kullanılabileceğini belirten Klimov, “Yine dünyadaki tüm dert ve kötülüklerin sebebinin Rusya ve Çin olduğu efsanesi beslenmiş olacak” açıklamasını yaptı.

‘Derhal görevden alınması için Trump karşıtlarınca düzenlenmiş olabilir´

ABD´deki olayların arkasında Trump karşıtlarının olabileceğini de belirten Klimov, “Tüm bunların gerçekten de planlanmış olması, özellikle de Kongre üzerinde baskı kurmak için düzenlenmiş olması ihtimal dahilinde” dedi.

Klimov, amacın Kongre üyelerine Trump´ın sahiden de derhal görevden alınması gerektiğini göstermek olabileceğini ifade etti.

Slutskiy: Renkli devrim bumerangının ABD´ye döndüğünü görüyoruz

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma´nın Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy, "Washington´daki gelişmeler, ABD toplumunun neredeyse ikiye bölünmesinin bir sonucu oldu. Kongre´de seçmenlerin oylarının resmen onaylanma sürecini kesintiye uğratan Capitol Hill´deki kargaşa, demokratik iktidar devri sürecinin tamamına gölge düşürüyor" dedi.

"Bundan böyle ABD´nin diğer ülkelere keyfi standartlar dayatamayacağı ve demokrasinin küresel feneri unvanına namzet olamayacağı artık kesin" değerlendirmesinde bulunan Slutskiy, "Renkli devrim bumerangının ABD´ye döndüğünü görüyoruz. Tüm bunlar, yeni yüzyılda Amerikan iktidar sisteminde kriz yaratma tehdidi ortaya koyuyor" diye ekledi.

İsrail Başbakanı Netanyahu: ABD´deki şiddet görüntüleri utanç verici

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail´i ziyaret eden ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile düzenlediği ortak basın toplantısında, dün Trump destekçilerinin polis barikatını aşarak Kongre binasına zorla girmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD demokrasisinin kendisine her zaman ilham verdiğini söyleyen Netanyahu, "Kongre binasına saldırılması utanç verici ve en sert şekilde kınanmalıdır. Amerikan demokrasisinin galip geleceğinden hiç şüphem yok" ifadesini kullandı.

ABD Hazine Bakanı Mnuchin de Kongre binasına yapılan saldırının kabul edilemez olduğunu ve demokratik sürece saygı gösterilmesi gerektiğini dile getirdi.

Trump´tan ilk açıklama

Beyaz Saray Sözcüsü´nün Twitter´dan yaptığı açıklamaya göre Trump "Seçim sonucuna kesinlikle katılmıyor olsam dahi 20 Ocak´ta düzenli bir geçiş süreci olacak" dedi.

Almanya Başbakanı Merkel: ABD´den gelen görüntüler öfkelendirdi, üzdü. ABD demokrasinin saldırganlardan daha güçlü olduğuna eminim

Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün ABD Kongresi´nde yaşananlardan ötürü öfkeli ve üzgün olduğunu söyledi, Trump´ın da yaşananlarda payı olduğunu vurguladı.

"Trump´ın kasımdan bu yana ve dün de yenilgiyi kabullenmemiş olması beni üzdü" diyen Merkel, "ABD demokrasisinin Kongre binasına saldıranlardan daha kuvvetli olduğuna eminim. Biden ve yardımcısı Harris, iki hafta içinde ABD demokrasisinde yeni bir sayfa açacaklardır" ifadelerini kullandı.

ABD Kongresi, seçim sonuçlarına göre belirlenen delege oylarının sayımında, Biden´ın kazandığını garantileyen 270 oyu resmen tescil etti. Sayım devam ediyor

ABD iş dünyasından çağrı: Trump görevden uzaklaştırılsın

ABD´de Exxon, Pfizer ve Toyota´nın da aralarında bulunduğu 14 bin şirketi temsil eden Ulusal Üreticiler Birliği, Trump´ın 20 Ocak günkü devir teslim törenini beklemeden görevden uzaklaştırılmasını istedi.

Business Roundtable isimli, ABD´nin en büyük şirketlerinden bazılarının CEO´larından oluşan birlikten yapılan açıklamada da şu ifadeler yer aldı: "Ülkenin başkentinde devam eden kaos, demokratik bir seçimin meşru sonuçlarını tersine çevirme yönündeki yasadışı girişimlerin bir sonucudur. Başkan ve ilgili tüm yetkililere kaosa son verme ve iktidarın barışçıl devrini kolaylaştırma çağrısı yapıyoruz."

Temsilciler Meclisi, 138 ´hayır´ oyuna karşı 282 ´evet´ oyuyla Biden´ın Pennsylvania zaferine itirazı reddetti

Pentagon ile Washington Belediye Meclisi arasında ´Ulusal Muhafız´ tartışması

Washington Belediye Meclisi, Pentagon´un, Ulusal Muhafızların ABD Kongresi´nde yaşanan olaylara müdahale etmesi konusunda yapılan talepleri reddettiği iddiasında bulunurken, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Washington Belediyesinin başkentte yaşanan olaylar nedeniyle Ulusal Muhafızların aktifleştirilmesine ilişkin taleplerinin onaylandığını açıkladı.

Washington Belediye Meclisi, "Savunma Bakanlığı, Belediye Başkanı Muriel Bowser´in, Kongre´de güvenliği tekrar sağlamaları ve Kongre binasını korumaları için Ulusal Muhafızların yetkilerini artırma talebini reddetti. Bu talep reddedildi. Meclis, Belediye Başkanı´nın talebini destekliyordu. Bu talebin reddedilmesi karşısında dehşete düştük" açıklamasında bulundu.

Belediye Meclisi´nin açıklamasına yanıt veren Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman da şunları kaydetti: "Bu hafta başında, Belediye Başkanı Bowser, protestolar için polise yardım etmek üzere DC, Ulusal Muhafızları´ndan 340 asker talep etmişti. Bu talep onaylandı. Bugün, Belediye Başkanı, DC Ulusal Muhafızları´nın tamamının Kongre binasındaki olaylara müdahale eden yerel ve federal kolluk kuvvetlerine destek vermesi için aktif hale getirilmesi talebinde bulunmuştu. Bu talep de onaylandı. DC yönetiminden ayrıca bir talep gelmedi."

ABD´de Ulusal Muhafızları aktifleştirme yetkisi eyalet valilerinde iken, Washington eyalet olmadığı için bu yetki Beyaz Saray ve Pentagon´da bulunuyor.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Batı demokrasisi kırılgan ve savunmasız

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, devlet televizyonunda yayınlanan açıklamasında, "ABD´den dün ve bugün gelen görüntüler, her şeyden öte Batı demokrasinin ne kadar kırılgan ve savunmasız olduğunu gösteriyor" dedi.

Zaharova, ´ABD artık kusursuz bir demokrasi örneği olduğunu söyleyemeyecek´ gönderisini yeniden paylaştı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, CNN´in Moskova Bürosu´nun eski Şefi Jill Dougherty´nin Washington´daki olaylarla ilgili, ‘ABD´nin artık kusursuz bir demokrasi örneği olduğunu söyleyemeyeceği´ yönündeki açıklamasını Facebook hesabından yeniden paylaştı.

ABD´deki olayların ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Facebook hesabından CNN´in Moskova Bürosu´nun eski Şefi Jill Dougherty´nin gönderisini yeniden paylaştı.

Dougherty´nin gönderisinde, “ABD bir daha asla dünyaya kusursuz bir demokrasi örneği olduğumuzu söyleyemeyecek” ifadeleri yer aldı.

Putin, ABD´de yaşananlarla ilgili bir açıklama yapmadı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Noel ayini sonrasında gazetecilerle konuştu. Ancak ABD Kongresi´nde yaşanan olaylarla ilgili bir değerlendirme yapmadı.

Washington´da Trump destekçilerinin mitingi sonrasında Kongre binası işgal edilmişti. 4 saatlik işgal, güvenlik güçleri ile Trump destekçileri arasında sert çatışmalara sahne olmuş ve 4 kişinin hayatını kaybettiği öğrenilmişti.

Washington Post: Trump görevden alınmalı

Washington Post, Trump destekçilerinin Joe Biden´ın başkanlığını onaylamak için toplanılan kongre binasına girmeye çalışmasının ardından çıkan olaylar hakkında yazdığı yazıda Başkan Trump´ın görevden alınması çağrısında bulundu.

Washington Post´un, başyazısında, Trump´ın taraftarlarını sürekli olarak kışkırtmasının akla hayale gelmeyecek sonuçlar doğurduğunu ve işleri Kongre binasına saldırı düzenlenmesine kadar götürdüğünü belirtti.

Trump´ın görevden alınması gerektiğinin vurgulandığı yazıda, “Bu isyana teşvik eyleminin tüm sorumluluğu görevde kaldığı süre boyunca ABD demokrasisine büyük bir tehdit oluşturacağını gösteren Başkan´a aittir” denildi.

Trump´ın 20 Ocak´taki yemin törenine kadar başkanlık görevini sürdürmeye uygun olmadığını aktaran Post, iki hafta daha elinde başkanlığa ait geniş yetkileri bulundurmasının ´ulusal güvenliğe tehdit´ oluşturduğunu belirtti.

Yazının son bölümünde şu ifadeler yer aldı:

"Biden söylediklerinde haklı. Kuralların, kaidelerin, kanunların ve hatta anayasanın, insanlar inandığı sürece bir değeri vardır. Amerikalılar, sisteme inandıkları için arabalarına bindiklerinde emniyet kemerlerini takıyor, trafik kuralların riayet ediyor, vergilerini ödüyor ve seçimlerde oy kullanıyor ve bu sistem de bu inanç olduğu için işlemeye devam ediyor. Bu ülkede en yüksek kademeden insanlara yalnızca tweetler atılarak değil, eylemle de bu inancı kırmaları çağrısı yapıldı. Trump bir tehdittir ve Beyaz Saray´da olduğu sürece bu ülke tehlike altında kalmayı sürdürecektir.”

Macron´dan açıklama: Bazılarının şiddet ve baskılarına rağmen pes etmeyeceğiz

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD´deki olaylara tepki vermediği ve sessiz kaldığı eleştirilerinden sonra açıklamada bulundu.

Macron, Twitter hesabından paylaştığı videoda şunları söyledi:

"Bu 6 Ocak´ta ABD Kongresinin Kasım 2020´deki seçimleri kazanan Başkan Biden´in başkanlığının tescil edileceği oturum sırasında bazı şiddet yanlısı kişiler bir kadını öldürdü ve Amerika demokrasisinin seküler anıtı Kongre binasına girdi. Dünyanın en eski demokrasilerinden birinde görevini devredecek bir cumhurbaşkanının taraftarları meşru bir seçimin sonuçlarına silahlarla meydan okuyorsa bu evrensel bir fikre zarar verir. Washington´ta bugün olanlar ABD´yi yansıtmıyor. ABD, bağımsızlık ve özgürlüğüne yönelik tehditlere rağmen 20. yüzyıldaki iki dünya savaşında da Fransa´nın yanında yer aldı. Bugün Fransa şevk ve kararlılıkla ABD halkının ve yöneticilerini seçmeye, kaderlerini, hayatlarını hür irade ve demokratik seçimlerle belirlemeye çalışan halkların yanında. Bazılarının şiddet ve baskılarına rağmen pes etmeyeceğiz."

Rus senatör Kosaçev: Washington´da yaşananlar ABD demokrasisinin iki ayağının da topalladığını gösteriyor

Rusya parlamentosunu üst kanadı Federayon Konseyi´nin Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, ABD´de yaşananların çeşitli nedenleri olduğunu belirtti.

Facebook hesabından açıklamada bulunan Kosaçev, ABD Başkanı Donald Trump´ın narsistliği ve maceracılığının yanı sıra 3 Kasım´da yapılan seçimlerdeki oy sayımı ve Georgia eyaletindeki belirsizliklerin bu nedenler arasında olduğunu kaydeden Kosaçev, şunu ifade etti: “Bu kez kaybeden tarafın galip tarafı hile ile suçlamak için fazlasıyla dayanağı var. Amerikan demokrasisinin iki ayağının da topalladığı açık.”

“Demokrasi bayramı bitti” diyen Kosaçev, dibin görüldüğünü kaydetti.

Kosaçev, “ABD artık bu konuda bir rota çizemiyor, dolayısıyla bunu belirleme, hatta başkalarına empoze etme hakkını da tamamen kaybetti” açıklamasını yaptı.

BM Genel Sekreteri Guterres: ABD Kongresine baskının ardından yaşanan olaylardan üzüntü duydum

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD Kongresinin Başkan Donald Trump´ın destekçileri tarafından basılmasının ardından yaşanan olaylardan üzüntü duyduğunu bildirdi.

Guterres, sözcüsü Stephane Dujarric aracılığıyla yaptığı açıklamada, siyasi liderlerin bu tür durumlarda destekçilerinden şiddetten kaçınmalarını, demokratik süreçlere ve hukukun üstünlüğüne saygı göstermelerini istemesinin önemine vurgu yaptı.

BM 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır da Twitter hesabından, "Bugün Washington´da Kongrede yaşanan gelişmelerden üzüntü ve endişe duydum. ABD, dünyanın en büyük demokrasilerinden biri. Böylesine kritik bir zamanda ev sahibi ülkemizde demokratik süreçlerde barış ve saygının üstün geleceğine inanıyorum" açıklamasında bulunmuştu.

FBI: Washington´da şiddeti körükleyen şahısların bilgilerini bizimle paylaşın

FBI, internet sitesi üzerinden bir açıklama yayınlayarak Washington´da ´aktif olarak şiddeti körükleyen kişilerin tespiti´ için yardımcı olarak bilgilerin kendileriyle pylaşılmasını istedi.

Çin medyasından Pelosi´ye Hong Kong hatırlatması: Aynı şeyi söyleyip söylemeyeceği belli değil

Çin Komünist Partisi´ne (ÇKP) yakın Global Times gazetesi, ABD´de Kongre Binası´nda yaşanan olayların ardından Hong Kong eylemcilerinin parlamento baskınını gündeme getirdi.

Twitter hesabından Hong Kong eylemlerini ve Washington olaylarını karşılaştıran fotoğraflar paylaşan gazete, paylaşımına "Pelosi bir zamanlar Hong Kong isyanlarını ´görülmesi gereken güzel bir manzara´ olarak nitelendirmişti. Capitol Hill´deki son gelişmeler hakkında aynı şeyi söyleyip söylemeyeceği henüz belli değil" notunu düştü.

Global Times ayrıca, bu paylaşımını Twitter hesabında sabitledi.

Gazete ayrıca, ´Sam Amca´nın demokrasi ustalığı´ başlığıyla bir karikatür yayınladı.

Karikatürdeki Sam Amca karakterinin, televizyonda Hong Kong olaylarını izlerken "Güzel manzaralar", Washington olaylarını izlerken ise "Zorbaları vurun" dediği görülüyor.

Graham: Ben yokum, artık yeter, Biden kazandı

ABD´li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Senato´da yaptığı konuşmada "Trump ile çılgınca bir yolculuk yaşadık. Bunu bu şekilde bitirmekten nefret ediyorum, ben yokum, artık yeter. Yardımcı olmaya çalıştım. Biden´in kaybetmesini umdum. Kaybetmesi için dua ettim ama kazandı. Ve o, ABD´nin meşru Başkanı. Bu kadar" açıklamasında bulundu.

Washington çatışmalarında 52 kişi gözaltına alındı

Washington´da Kongre Binası´nda dün yaşanan çatışmalarda 52 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Washington polisi tarafından yapılan açıklamada, gözaltına alınanların çoğunluğuna ´sokağa çıkma yasağını ihlalden´ ötürü işlem uygulandı.

Washington polisi: Çatışmalarda 4 kişi hayatını kaybetti

Washington polisi, dün Kongre Binası´nda yaşanan çatışmalarda 4 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

​´Güvenlik güçleri rahatlamış görünüyor´

Çatışmaların yaşandığı Kongre Binası çevresinde son duruma ilişkin açıklamalarda bulunan RIA Novosti muhabiri Alan Bulkaty, güvenlik güçlerinin binanın çevresine bariyer kurduğunu söyledi.

"Polis rahatlamış görünüyor, kasklarını çıkarıp kendi aralarında konuşuyorlar" diyen Bulkaty, gergin ortamın şimdilik sona erdiğini ve civarda çok az sayıda gösterici kaldığını söyledi.

Kongre Binası´nda öldürülen göstericinin kimliği belli oldu: Eski Hava Kuvvetleri mensubu Ashli Babbitt

Washington´daki Kongre Binası´nda dün yaşanan çatışmalarda öldürülen göstericinin kimliği belli oldu.

Bina içerisinde bulunan ve vurulduktan sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren kişinin, eski Hava Kuvvetleri mensubu Ashli Babbitt olduğu belirtildi.

Fox 5 kanalının eşinin ifadelerine dayandırdığı haberine göre, Babbitt aktif bir Trump destekçisiydi.

Washington´da OHAL 15 gün uzatıldı

Washington belediye başkanı olağanüstü hal rejimini Biden´ın göreve başlayacağı güne kadar 15 gün uzattı.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ABD´de Olimpiyat şampiyonu yüzücü de Kongre baskınında yer almakla resmen suçlandı
ABD´de Olimpiyat şampiyonu yüzücü de Kongre baskınında yer almakla resmen suçlandı
Başkan Donald Trump´ın destekçilerinin 6 Ocak´ta başkent Washington DC´deki Kongre binasına düzenledikleri saldırıyla ilgili resmen suçlananlar arasında Olimpiyat Oyunları´nda 2 altın madalya kazanmış şampiyon yüzücü Klete Keller de var.
Twitter, Trump´ın seçim kampanya ekibinin hesabını da askıya aldı
Twitter, Trump´ın seçim kampanya ekibinin hesabını da askıya aldı
Sosyal medya platformu Twitter, kişisel hesabını kapattığı ABD Başkanı Donald Trump´ın seçim kampanya ekibinin hesabını da askıya aldı.
Trump: Yeni yönetim 20 Ocak´ta görevine başlayacak
Trump: Yeni yönetim 20 Ocak´ta görevine başlayacak
ABD Başkanı Donald Trump, Joe Biden yönetimine ´yumuşak bir geçişi´ sağlayacaklarını belirterek, yeni yönetimin 20 Ocak´ta görevine başlayacağını bildirdi.
Facebook ile Instagram´dan Trump´a 24 saatlik engelleme: ´İki adet kural ihlali tespit ettik´
Facebook ile Instagram´dan Trump´a 24 saatlik engelleme: ´İki adet kural ihlali tespit ettik´
ABD merkezli sosyal paylaşım platformu Facebook, Başkan Donald Trump´a, Kongreye yapılan baskına yönelik paylaşımları nedeniyle 24 saat boyunca paylaşım engeli koyduğunu belirtti.
ABD´de Kongre baskınının ardından Beyaz Saray´dan 3 istifa
ABD´de Kongre baskınının ardından Beyaz Saray´dan 3 istifa
ABD´de Donald Trump destekçilerinin Kongre binasını basmasının ardından, Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Sarah Matthews, Beyaz Saray Sosyal İşler Müdürü Rickie Niceta ve Melania Trump´ın Özel Kalem Müdürü Stephanie Grisham istifa etti.
ABD´de Kongre işgali: Çatışmalarda 4 kişi hayatını kaybetti
ABD´de Kongre işgali: Çatışmalarda 4 kişi hayatını kaybetti
ABD Washington´da Trump destekçilerinin mitingi sonrasında Kongre binası işgal edildi. 4 saatlik işgal, güvenlik güçleri ile Trump destekçileri arasında sert çatışmalara sahne oldu ve 4 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi.
Trump: Demokratlar Senato´yu ve Beyaz Saray´ı bizden çalmaya çalışıyor, sonuna kadar savaşacağız
Trump: Demokratlar Senato´yu ve Beyaz Saray´ı bizden çalmaya çalışıyor, sonuna kadar savaşacağız
ABD Başkanı Donald Trump, Demokratların seçimlerde usulsüzlük yaptığı iddialarını yineleyerek, "Demokratlar Senato´yu ve Beyaz Saray´ı bizden çalmaya çalışıyor. Biz buna izin vermeyiz, sonuna kadar savaşacağız" açıklaması yaptı.
ABD´de aşırı sağcı grup Proud Boys´un lideri Washington´da gözaltına alındı
ABD´de aşırı sağcı grup Proud Boys´un lideri Washington´da gözaltına alındı
ABD´de Trump yanlısı olduğu iddia edilen aşırı sağcı grup Proud Boys´un (Gururlu Çocuklar) lideri Enrique Tarrio, başkent Washington DC´de kente girdikten kısa süre sonra gözaltına alındı.
ABD´de eski 10 savunma bakanından ortak mektup
ABD´de eski 10 savunma bakanından ortak mektup
ABD´de görev yapmış 10 eski savunma bakanı ortak bir mektuba imza atarak, ´Başkanlık seçim sonuçlarına ordunun karışmaması uyarısında´ bulundu.
ABD´de salgının tırmandığı Kaliforniya´da cenaze evlerinde yer kalmadı
ABD´de salgının tırmandığı Kaliforniya´da cenaze evlerinde yer kalmadı
ABD´de en fazla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasına ev sahipliği yapan Kaliforniya eyaletindeki cenaze evlerinde kapasite dolduğu için bazı cenazelerin kabul edilmediği bildirildi.
Epstein´in suç ortağının kefalet talebi reddedildi: 35 yıl hapisle yargılanıyor
Epstein´in suç ortağının kefalet talebi reddedildi: 35 yıl hapisle yargılanıyor
Çocuk istismarı şebekesinde Jeffrey Epstein´in suç ortağı olan Ghislaine Maxwell´in 28 milyon dolarlık kefalet talebi reddedildi.
ABD Temsilciler Meclisi, Trump´ın veto ettiği Türkiye´ye yaptırım öngören tasarıyı yeniden onayladı
ABD Temsilciler Meclisi, Trump´ın veto ettiği Türkiye´ye yaptırım öngören tasarıyı yeniden onayladı
ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Trump´ın veto ettiği ve Türkiye´ye yönelik CAATSA yaptırımlarının uygulanmasını öngören 2021 savunma bütçe tasarısını, 3´te 2 çoğunluğun üzerinde yeniden onayladı.
Biden: Salgında en karanlık günler daha gelmedi, onbinlerce kişi virüs nedeniyle hayatını kaybedecek
Biden: Salgında en karanlık günler daha gelmedi, onbinlerce kişi virüs nedeniyle hayatını kaybedecek
Koronavirüsle ilgili açıklamalarda bulunan ABD´nin yeni başkanı Joe Biden, "Salgında en karanlık günler daha gelmedi, onbinlerce kişi virüs nedeniyle hayatını kaybedecek" ifadelerini kullandı.
ABD medyası: Korsanlar, ABD´nin nükleer silahlarından sorumlu Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresinin ağlarına erişti
ABD medyası: Korsanlar, ABD´nin nükleer silahlarından sorumlu Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresinin ağlarına erişti
Bilgisayar korsanlarının, ABD Enerji Bakanlığı ve nükleer silahlardan sorumlu Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresinin ağlarına da erişmiş olduğu ileri sürüldü.
ABD Senatosunda ´Rus dezenformasyonu´ tartışması
ABD Senatosunda ´Rus dezenformasyonu´ tartışması
ABD Senatosunda, Cumhuriyetçi Ron Johnson ve Demokrat Gary Peters arasında ´Rusya´nın dezenformasyonunu´ kimlerin yaydığı konusunda tartışma yaşandı.
Pompeo: Siber saldırı konusunda Çin, Rusya´dan daha aktif
Pompeo: Siber saldırı konusunda Çin, Rusya´dan daha aktif
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, ülkedeki kurum ve şirketlere ait sunuculara saldırı girişimleri konusunda Çin´in Rusya´dan çok daha aktif olduğunu söyledi.
ABD Genelkurmay Başkanı Milley: Rusya süper güç olmaya devam ediyor
ABD Genelkurmay Başkanı Milley: Rusya süper güç olmaya devam ediyor
ABD Genelkurmay Başkanı Milley, Rusya´nın, ordunun kendisine verilen görevleri yerine getirmesini sağlayan profesyonelliği sayesinde büyük bir güç olmaya devam ettiğini belirtti.
Biden Fauci´yi ´Baş Tıbbi Danışman´ olarak atadı: Bilmek istediğimi değil bilmeye ihtiyaç duyduğumu söyleyecek
Biden Fauci´yi ´Baş Tıbbi Danışman´ olarak atadı: Bilmek istediğimi değil bilmeye ihtiyaç duyduğumu söyleyecek
ABD´nin seçilmiş başkanı Joe Biden, dün, başkanlığının ilk 100 gününde görev yapacak bilim kurulunu tanıttı.
ABD Kara Kuvvetleri´nde ´tecavüz ve cinayet´ depremi
ABD Kara Kuvvetleri´nde ´tecavüz ve cinayet´ depremi
ABD Kara Kuvvetleri´ne bağlı Teksas´taki Ford Hood üssünde bir askerin kendisine tecavüz edildiğini ihbar etmesi üzerine öldürülmesinin ardından açılan soruşturmada buradaki 14 askeri yetkili görevden alındı.
ABD, 2020´de 175 milyar dolarlık silah satışı gerçekleştirdi
ABD, 2020´de 175 milyar dolarlık silah satışı gerçekleştirdi
ABD´nin 2020 mali yılındaki toplam silah satışı, bir önceki döneme göre yüzde 2,8 artarak 175,08 milyar dolara yükseldi.
Biden: İran´ın nükleer bombaya sahip olması Suudi Arabistan, Türkiye, Mısır´ı nükleer silahlara teşvik eder
Biden: İran´ın nükleer bombaya sahip olması Suudi Arabistan, Türkiye, Mısır´ı nükleer silahlara teşvik eder
ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, "İran´ın nükleer bombaya sahip olması Suudi Arabistan, Türkiye, Mısır ve diğerleri üzerinde nükleer silahlara sahip olma konusunda muazzam bir baskı oluşturur ve o bölgede ihtiyacımız olan son şey nükleer kapasite birikimi" dedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
7.3877
EURO
8.9635
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
1778 İngiliz kaşif James Cook, Hawai adalarına ulaştı.
1910 Günümüzde otel olarak kullanılan İstanbul´daki Çırağan Sarayı yandı. Saray 1865 tarihinde Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilmişti.
1919 1. Dünya Savaşı sonrasında barış görüşmeleri Paris Barış Konferansı´nda başladı. Avrupa´nın haritası yeniden çizildi.
1924 İstanbul´da Milli Türk Ticaret Birliği Kongresi toplandı.
1927 Lozan Antlaşması Amerikan Senatosu tarafından reddedildi.
1928 Çerkez Hacı Sami çetesinden 3 kişi Eminönü Meydanı´nda idam edildi. Bu kişiler Atatürk´e suikast iddiasıyla idama mahkum edilmişlerdi.
1931 Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği "Türkiye Güzellik Kraliçesi" yarışmasını Naşide Saffet Hanım kazandı.
1943 Sovyetler Birliği iki yıl süren Leningrad kuşatmasını kırdı. Bir yıl sonra kuşatma bütünüyle son buldu.
1944 ´´Trak´´ adlı yolcu vapuru, Çanakkale´den Bandırma´ya giderken kayalara bindirerek battı; 24 kişi öldü.
1946 Madame Butterfly operası Ankara´da sahnelendi.
1947 İstanbul´da Muallimler Birliği kuruldu.
1951 Vietnam Kuruluş Cephesi gerillaları Hanoi´den geri çekildi; şehir Fransızların eline geçti.
1954 Yabancı Sermaye Yasası Meclis´te kabul edildi.
1966 İstanbul valiliğine Vefa Poyraz atandı.
1982 Tarihçi Prof. Dr. Enver Ziya Karal, 76 yaşında öldü.
1983 Kültür Bakanlığı´nca Sinema Yasa Tasarısı hazırlandı. Bakanlık tasarıyla filmlere denetim getiriyordu.
1989 Kıbrıslı işadamı Asil Nadir Günaydın gazetesinden sonra Gelişim Yayınları´nı da satın aldı.
2005 Sinema sanatçısı Yıldırım Gencer vefat etti.
Islanan ayakkabılarınızı gazete ve pirinç yardımı ile kurutabilirsiniz.

Püf noktası
Kendinizi enerjisiz hissediyorsanız ve demir eksikliğiniz varsa bol kimyon tüketin.

İlginç bilgiler