‘ABD, NATO´nun genişlemesi için Makedonya ve tüm bölgedeki istikrarı feda ediyor´
Yunanistan ve Makedonya başbakanları arasındaki ‘isim´ anlaşmasını ve bu anlaşmayla ilgili iki ülkedeki protestoları değerlendiren uzmanlar, ABD´nin NATO´yu genişletmek için Balkanların istikrarını feda ettiği kanısında.
Tarih: 19.6.2018 09:31:13/ 139okunma / 0yorum

 

Üsküplü profesör Aleksandar Dastevski, anlaşmanın sadece Makedonya´ya yükümlülük kabul ettirirken Yunanistan´a da hiçbir yükümlülük yüklemeden sadece hak kazandırdığını belirtti. Sputnik´e konuşan Dastevski, bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: 

´ANLAŞMA, MAKEDONYA İÇİN AŞAĞILAYICI´

"Üsküp´e dayatılan koşulların hayata geçirilmesi referandumun yapılması ve mevcut Anayasa´ya değişikliklerin girilmesini gerektirecek. Tüm bu koşulların yeni yıla kadar hayata geçirilmesi gerekiyormuş ama Makedon muhalif anayasa değişikliklerine karşı çıkıyor. Yunanlar, Anayasa´nın Giriş kısmının değiştirilmesini talep ediyor. Henüz bu kısmın kısmen mi tamamen mi değiştirilmesi gerektiğini bilmiyor. Bu arada Anayasa´nın Giriş kısmı, Makedonya devleti ve Makedon Dili´ni belirleyen metin. Bu metnin içinde (İlinden İsyanı sırasında 1903´te kurulan kısa ömürlü) Kruşevo Cumhuriyeti ve Makedon devleti ile Makedon dilinin ilan edildiği Makedonya Anti Faşist Halk Kurtuluş Konseyi´nin ilk toplantısı yansıtıldı. Bu bağlamda anlaşma, Makedonya için aşağılayıcı. Dünyanın başka hiçbir yerinde, anayasayı yeniden yazmak gibi bir uygulama yok. Bunun mümkün olmadığını düşünüyorum".

Makedonya´nın anlaşmaya uygun olarak Anayasa´yı yıl sonuna kadar değiştirmeyi kabul etmesi durumunda bile yeni isim teklifinin Yunan parlamentosunda oylanması gerektiğini hatırlatan Dastevski, "Oysa Bağımsız Yunanlar partisinin lideri ve Savunma Bakanı Panos Kammenos, vekillerinin ‘Kuzey Makedonya Cumhuriyeti´ ismi için oy vermeyeceğini açıkladı, çünkü partisi prensip olarak eski Yugoslavya cumhuriyetinin isminde ‘Makedonya´ yer isminin kalmasına karşı" dedi. 

Anlaşmanın çok sayıda soruna yol açtığını ve bu sorumların çözümü için zamanın ayrılmadığını dile getiren profesör, "Eğer bu anlaşma Makedon ulusal kimliği ve dilinin geleceğini belirliyorsa ciddi komisyonun kurulması, her şeyin titizlikle incelenmesi gerekiyor. Böyle bir çalışma en az 5 yıl alır" yorumunda bulundu.

Dastevski´nin görüşüne göre, Yunanistan ile isim sorununun çözümüne onurla yaklaşılması, hükümetin muhalefet ve cumhurbaşkanıyla uzlaşı bulması gerekiyordu, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Makedon mevkidaşı Zoran Zaev arasında imzalanan anlaşma ise Makedonların ulusal onurunu aşağılıyor.

´BU AŞAĞILAYICI ANLAŞMA ÜSKÜP´Ü AB´YE SOKMAYACAK´ 

Bu aşağılayıcı anlaşmanın Üsküp´ü Avrupa Birliği´ne sokmayacağını söyleyen profesör, "AB´den gelen bilgiye göre söz konusu sadece müzakere tarihinin verilmesi, cumhuriyetin AB´ye üye olması ise en erken 15 yıl sonra bekleniyor. Yani Avrupa entegrasyonu anlamında bu anlaşma kesinlikle hiçbir şey kazandırmıyor" ifadelerini kullandı. 

´ANLAŞMA BÖLGEDEKİ ÇATIŞMA POTANSİYELİNİ ARTIRDI´

Sırbistan´ın Kosova ve Metohya´dan sorumlu eski devlet sekreteri Dusan Prorokovic, ‘Kuzey Makedonya´ örneğinin bir kez daha ABD ve AB´nin ısrar ettiği çözümlerin, uluslararası arenadaki gerilimin gerçekten azalmasına yardımcı olsa da kesinlikle bölgedeki çatışma potansiyelini artırdığını söyledi.

Prorokovic, "Her şey oldukça açık. ABD, Rusya´yı karmaşık ilişkiler ve Ortadoğu´daki gerilimin artma olasılığı bağlamında, tarafsız bölgeler üzerinde total jeopolitik kontrol elde etmek istiyor. Bu amaca ulaşmanın en iyi yolu, ABD´yi ilgilendiren ülkeleri NATO´ya almak. İç sorunların katlanarak büyümesinden yorulan Avrupa Birliği´nin de kendi Balkan politikasına gücü kalmıyor ve birlik sadece itaatle ABD´nin çizgisini takip ediyor" dedi. 

´TÜM BUNLAR NATO YOLUNU TEMİZLEMEK İÇİN YAPILIYOR´ 

Halihazırda Makedonya´ya uygulanan baskının Karadağ´ın NATO´ya girişi sırasında da gözlemlendiğini dile getiren Sırp politikacı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Karadağ´da da halkın büyük kısmının açık bir biçimde destek vermemesi göz ardı edildi ve NATO üyeliği kararı referandum bypass edilerek alınmıştı. Ayrıca Belgrad ve Priştine arasındaki görüşmeleri hatırlatıyor. Bu görüşmeler sırasında Sırbistan´a inatla nüfusunun büyük kısmı için kabul edilemez olan çözüm dayatılıyor. Belli bir anlamda, iç politika sisteminin işlevsel kurallarını değiştirme amacıyla Bosna ve Hersek´e yapılan baskı da bu türden. Tüm bunlar Karadağ, Makedonya, Sırbistan ve Bosna´nın NATO yolunu temizlemek için yapılıyor. ABD´nin Sırbistan´a yönelik planı şöyle görülüyor: Kosova´nın bağımsızlığının tanınmasını elde etmek, Kosova´yı BM´ne hemen ardından da NATO´ya dahil etmek ki bu durumda Belgrad´ın başka seçeneği kalmayacak ve o da ittifaka girmek zorunda kalacak. Bosna için en olası senaryo da Sırp Cumhuriyeti´nin yetkilerini kısıtlamak, NATO´ya katılma gibi konularda karar alma hakkını tamamen merkezi yönetime devretmek. Yani Karadağ halkının büyük kısmı bu sonuçtan memnun değil, Makedonya yeniden sallanmaya başladı, Sırbistan´da işlerin sonu nasıl olacağı belli değil, Bosna´da da her an yeni yangın çıkabilir ve bunlar ABD ve Avrupa Birliği´ni ilgilendirmiyor. Onların bu kadar emin olmasının nedeni tüm bu süreçleri kontrol edip yönlendirebilmesinden kaynaklanıyor olabilir. Belki de sonuçlar onları ilgilendirmiyordur".
 
Ancak durumun kontrol altından çıkmaya başladığını söyleyen Prorokovic, "ABD ve AB´nin, Balkanlardaki politik süreçleri, 10 yıl önce yaptıkları şekilde ve aynı hacimlerde yönetmek için artık kaynağı yok. Yunanistan´daki durum karmaşık, gerilim her adımda hissediliyor, gerginlik pandemik boyutlar kazanıyor. Küçücük bir kıvılcımın bile yangına yol açabileceği bir dönemde Yunanlara bu denli acı veren sorunu kurcalamanın bir anlamı var mıydı? Makedonya´yı, varlığı sorgulayan duruma getirecek düzeyde istikrarsızlaştıracaksa NATO´ya itmenin bir anlamı var mı? Üsküp´te ciddi politik krizin çıkması durumunda Arnavutların öylesine oturup durumu izleyeceği beklenebilir mi? Yunanistan ve Sırbistan´ın Tiran Platformu´nun (Büyük Arnavutluk planlarının) hayata geçirilmesini barışçıl bir şekilde gözlemleyeceğini ciddi ciddi düşünen var mı? " 

´ABD TAMAMEN KENDİ JEOPOLİTİK ÇIKARLARINA ODAKLANDI´ 

Çipras ve Zaev arasındaki anlaşmanın sadece bir tek sorunu çözdüğünü ama beraberinde bölge için acılı olan birçok diğer sorunları getirdiğini kaydeden Prorokovic, tamamen kendi jeopolitik çıkarlarına odaklanan ABD´nin, NATO´nun genişlemesi için Makedonya ve belki de Yunanistan´ın istikrarını feda ederek bölgesel güvenlik için olası sonuçları tamamen göz ardı ettiğini belirterek, "İşler kötü giderse Balkanları istikrarsızlaştırmanın hesabını da Avrupa Birliği ödemek zorunda kalacak" dedi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
´Türkiye´nin S-400 alımına kızan ABD, rövanş peşinde´
´Türkiye´nin S-400 alımına kızan ABD, rövanş peşinde´
Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin, ABD´nin Yunanistan´daki askeri varlığını arttırma niyetinde olduğu haberi, Rus medyasında Ankara´nın Rus S-400 hava savunma füzelerini almasına kızan Washington´un, ‘rövanşı´ olarak yorumlandı.
Rusya´nın Çin´e yönelik tutumu, Batı´nınkinden daha olumlu
Rusya´nın Çin´e yönelik tutumu, Batı´nınkinden daha olumlu
11-13 Eylül´de Rusya´nın Vladivostok kentinde yapılacak Doğu Ekonomik Forumu öncesi Sputnik.Görüşler çerçevesinde yapılan araştırma; Rusya vatandaşlarının Çin´e yönelik tutumunun Avrupa sakinlerininkinden daha olumlu olduğunu ortaya koydu.
ABD, Rusya´ya karşı kendi yaptırımlarına uymuyor´
ABD, Rusya´ya karşı kendi yaptırımlarına uymuyor´
Alman Handelsblatt gazetesi, ABD´nin Rusya karşıtı yaptırımlar konusunda Avrupa´ya ciddi baskı uygulamaya çalıştığını, fakat aynı zamanda Rusya´yla gizli anlaşmaları uygulamaya geçirdiğini yazdı.
Nikola Tesla Ve Albert Einstein
Nikola Tesla Ve Albert Einstein
Albert Einstein´a, “hayatta olan en zeki insan” olmanın kendisini nasıl hissettirdiği sorulduğunda Einstein´ın yanıtı şu olmuştu:
´Suriye hava savunması yeni bir saldırıya karşı koyabilecek güçte´
´Suriye hava savunması yeni bir saldırıya karşı koyabilecek güçte´
Rus askeri uzman İgor Korotçenko, Suriye hava savunmasının, ordunun kimyasal silah kullandığı bahanesiyle Suriye´yi yeniden vurma hazırlığındaki ABD, İngiltere ve Fransa´ya yanıt verebilecek kabiliyette olduğunu belirtti.
´ABD, Hindistan´ın S-400 almasına göz yumuyor´
´ABD, Hindistan´ın S-400 almasına göz yumuyor´
ABD´nin en büyük partnerlerinden biri olan Hindistan´ın, bu yıl sonuna kadar Rus hava savunma sistemi S-400´ü satın alması bekleniyor. S-400 alacak ülkelere yaptırım uygulama tehditlerinde bulunan ABD´nin, Hindistan için bir istisna yapacağı ve ülkeyi kendi nüfuz alanı içinde tutabilmek için yaptırım kararı almayacağı belirtiliyor.
ABD´nin S-400´ün satın alınmasıyla ilgili diğer ülkelere karşı uygulayacağı olası yaptırımlar neler olabilir?
ABD´nin S-400´ün satın alınmasıyla ilgili diğer ülkelere karşı uygulayacağı olası yaptırımlar neler olabilir?
Moskova´daki Amerikan Enstitüsü Başkanı Eduard Lozanskiy, Rus hava savunma sistemi S-400´ün satın alınmasıyla ilgili diğer ülkelere karşı olası ABD yaptırımlarını değerlendirdi.
´Çipras, Rusya´yı ziyaret ederek ikili ilişkileri onarmayı umuyor´
´Çipras, Rusya´yı ziyaret ederek ikili ilişkileri onarmayı umuyor´
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras´ın bu yıl Rusya´yı ziyaret etmeyi ve diplomatik krizden zarar gören ikili ilişkileri onarmayı umduğu belirtildi.
Kızgınlar ekseni: Trump´a karşı yeni bir ittifak kurmak mümkün mü?
Kızgınlar ekseni: Trump´a karşı yeni bir ittifak kurmak mümkün mü?
ABD Başkanı Donald Trump´ın tutumunun ABD´nin birçok geleneksel ortağıyla ilişkilerini bozduğuna dikkat çeken uzmanlar, yaptırımlardan zarar gören ülkelerin Washington´un rakipleriyle yakınlaşmasına yol açtığını belirtti ve bunun yeni bir jeopolitik yapılanmaya dönüşüp dönüşmeyeceği sorusuna cevap aradı.
Ukrayna´da, her vatandaşın uluslararası alacaklılara ne kadar borcu olduğu hesaplandı
Ukrayna´da, her vatandaşın uluslararası alacaklılara ne kadar borcu olduğu hesaplandı
Ukrayna´nın dış devlet borcu Haziran 2018 itibariyle 76.3 milyar dolar. VOX Ukrayna ve Liga.net tarafından yayınlanan ortak bir makalede, bu tutarı karşılamak için her Ukrayna vatandaşının 1800 dolar ödemek zorunda olduğu belirtildi.
Rus uzman, Şoygu´nun Almanya uyarısını değerlendirdi
Rus uzman, Şoygu´nun Almanya uyarısını değerlendirdi
Rus askeri uzman İgor Korotçenko, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu´nun, Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen´e tarihi hatırlatarak Almanya´nın Rus karşıtı politikalarını yeniden gözden geçirmesi gerektiği yönündeki sözleri ciddi bir uyarıdır değerlendirmesinde bulundu.
Tito´nun Büyük Yugoslavyası´nın Kurulmasının Bir Aracı Olarak Slav-Makedonlar
Tito´nun Büyük Yugoslavyası´nın Kurulmasının Bir Aracı Olarak Slav-Makedonlar
Önümüzdeki günlerde, Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti (FYROM) ile Yunanistan arasında berikinin resmi ve uluslararası düzeyde kullanacağı devlet ismine dair devletler-arası müzakerelerin nihai sonucu açıklanacak.
Rusların Meydan Okuması
Rusların Meydan Okuması
Kırım ve Donbass´ta Ukrayna´ya karşı çifte saldırganlığı ile Rusya, ABD ve NATO karşısında stratejik bir rakip olarak yeniden ortaya çıktı. Birçok gözlemci açısından bu durum ani ve beklenmedikti; ancak bu eylemler, yirmi yıldır kaçınılmaz olarak yaklaşan bir durum gibi görünüyor.
 Fransız siyasetçi: Soljenitsin, Batı´ya yaptığı manevi tükeniş uyarısında haklıydı
Fransız siyasetçi: Soljenitsin, Batı´ya yaptığı manevi tükeniş uyarısında haklıydı
10 yıl önce hayatını kaybeden Nobel Edebiyat ödüllü Rus yazar ve düşünce adamı Aleksandr Soljenitsin´le bizzat tanışıklığı olan Fransız siyasetçi Philippe de Villiers, Soljenitsin´in Batı´nın manevi tükenişi konusundaki tespitinde haklı olduğunu belirtti.
Avusturya basını, ABD için Suriye´deki felaket senaryosunu yazdı
Avusturya basını, ABD için Suriye´deki felaket senaryosunu yazdı
Avusturya´da yayınlanan Contra Magazin dergisi, Çin´in Suriye´deki terörle mücadele faaliyetlerine dahil olmasının ABD için kabus senaryosu olacağını yazdı.
Rus uzman: Pentagon, Rusya´nın önerileri karşısında sorumlu bir tutum sergilemedi
Rus uzman: Pentagon, Rusya´nın önerileri karşısında sorumlu bir tutum sergilemedi
Rus askeri uzman İgor Korotçenko, ABD Savunma Bakanlığı´nın (Pentagon) Rusya Savunma Bakanlığı´nın önerileri karşısında sorumlu bir tutum sergilemediğini ifade etti. Korotçenko, buna rağmen Rusya´nın Suriye krizinin çözümü konusunda ABD ile iş birliği yapmanın yollarını aramaya devam edeceğini kaydetti.
Askeri uzman, ´Üçüncü Dünya Savaşı´nın nerede başlayabileceğini yorumladı
Askeri uzman, ´Üçüncü Dünya Savaşı´nın nerede başlayabileceğini yorumladı
Rusya´da haftalık olarak yayınlanan VPK gazetesinin haberine göre, Rus Askeri Füze ve Topçu Bilimler Akademisi Başkan Yardımcısı, Askeri Bilimler Doktoru Konstantin Sivkov, Üçüncü Dünya Savaşı´nın potansiyel olarak başlayabileceği ana askeri tehdit ve yerleri sıraladı.
Rus uzman: ABD, diğer ekonomileri yoğun baskı altına almaya çalışıyor
Rus uzman: ABD, diğer ekonomileri yoğun baskı altına almaya çalışıyor
Rus ekonomi uzmanı Ofitserov-Belskiy, ABD´li senatörlerin sunduğu Rusya´ya yeni yaptırımlar uygulanmasını öngören yasa tasarısıyla ilgili "ABD, diğer ekonomilere yoğun baskı uygulama politikası izliyor" yorumunu yaptı.
Rus analist: Rusya´nın altın rezervleri Sovyet rekoruna yakın, dolara bağımlılık azalıyor
Rus analist: Rusya´nın altın rezervleri Sovyet rekoruna yakın, dolara bağımlılık azalıyor
Rus analist Anton Mahnovskiy, Rusya´nın şimdilerde 2.000 tonluk altın rezerviyle 1941´deki rekor rezerv seviyesine yakın olduğunu, ABD dolarına olan bağımlılığın azaldığını söyledi.
Lübnanlı uzman: Beyaz Miğferler İngiliz ve Amerikan istihbaratının talimatıyla mizansen yaptı
Lübnanlı uzman: Beyaz Miğferler İngiliz ve Amerikan istihbaratının talimatıyla mizansen yaptı
Lübnanlı emekli General Amin Hteyt, Beyaz Miğferler´in Suriye´den tahliye edilmesinin, söz konusu örgütün tam anlamıyla Batı´ya ait bir ürün olduğunu gösterdiğini, Beyaz Miğferler´in ABD, Fransa ve İngiltere´nin Suriye´ye her türlü saldırısının haklı çıkarılması için ‘sipariş üzeri bilgi fonu´ üretme görevini yerine getirdiğini belirtti.
ABD, İran ‘tehdidi´ bahanesiyle Suriye´den gitmeyecek´
ABD, İran ‘tehdidi´ bahanesiyle Suriye´den gitmeyecek´
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton´un İran´ın tehdit oluşturmaya devam ettiği sürece Amerikan askerlerinin Suriye´de kalacağı açıklamasını değerlendiren Mısırlı uzmanlar, ABD´nin var gücüyle İran´ı Suriye´den uzaklaştırmak istediğini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.2718
EURO
7.3437
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Tıkanmış lavaboları açmak için, tıkanmış deliğe sodalı kaynar su dökün. Lavabo hemen açılacaktır.

Püf noktası
Alo kelimesinin anlamı Alexhander Graham Bell´in sevgilisi "Alessandra Lolita Oswaldo"´dur fakat telefon icat edildikten sonra ayrılmışlardır.

İlginç bilgiler