‘ABD, NATO´nun genişlemesi için Makedonya ve tüm bölgedeki istikrarı feda ediyor´
Yunanistan ve Makedonya başbakanları arasındaki ‘isim´ anlaşmasını ve bu anlaşmayla ilgili iki ülkedeki protestoları değerlendiren uzmanlar, ABD´nin NATO´yu genişletmek için Balkanların istikrarını feda ettiği kanısında.
Tarih: 19.6.2018 09:31:13/ 93okunma / 0yorum

 

Üsküplü profesör Aleksandar Dastevski, anlaşmanın sadece Makedonya´ya yükümlülük kabul ettirirken Yunanistan´a da hiçbir yükümlülük yüklemeden sadece hak kazandırdığını belirtti. Sputnik´e konuşan Dastevski, bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: 

´ANLAŞMA, MAKEDONYA İÇİN AŞAĞILAYICI´

"Üsküp´e dayatılan koşulların hayata geçirilmesi referandumun yapılması ve mevcut Anayasa´ya değişikliklerin girilmesini gerektirecek. Tüm bu koşulların yeni yıla kadar hayata geçirilmesi gerekiyormuş ama Makedon muhalif anayasa değişikliklerine karşı çıkıyor. Yunanlar, Anayasa´nın Giriş kısmının değiştirilmesini talep ediyor. Henüz bu kısmın kısmen mi tamamen mi değiştirilmesi gerektiğini bilmiyor. Bu arada Anayasa´nın Giriş kısmı, Makedonya devleti ve Makedon Dili´ni belirleyen metin. Bu metnin içinde (İlinden İsyanı sırasında 1903´te kurulan kısa ömürlü) Kruşevo Cumhuriyeti ve Makedon devleti ile Makedon dilinin ilan edildiği Makedonya Anti Faşist Halk Kurtuluş Konseyi´nin ilk toplantısı yansıtıldı. Bu bağlamda anlaşma, Makedonya için aşağılayıcı. Dünyanın başka hiçbir yerinde, anayasayı yeniden yazmak gibi bir uygulama yok. Bunun mümkün olmadığını düşünüyorum".

Makedonya´nın anlaşmaya uygun olarak Anayasa´yı yıl sonuna kadar değiştirmeyi kabul etmesi durumunda bile yeni isim teklifinin Yunan parlamentosunda oylanması gerektiğini hatırlatan Dastevski, "Oysa Bağımsız Yunanlar partisinin lideri ve Savunma Bakanı Panos Kammenos, vekillerinin ‘Kuzey Makedonya Cumhuriyeti´ ismi için oy vermeyeceğini açıkladı, çünkü partisi prensip olarak eski Yugoslavya cumhuriyetinin isminde ‘Makedonya´ yer isminin kalmasına karşı" dedi. 

Anlaşmanın çok sayıda soruna yol açtığını ve bu sorumların çözümü için zamanın ayrılmadığını dile getiren profesör, "Eğer bu anlaşma Makedon ulusal kimliği ve dilinin geleceğini belirliyorsa ciddi komisyonun kurulması, her şeyin titizlikle incelenmesi gerekiyor. Böyle bir çalışma en az 5 yıl alır" yorumunda bulundu.

Dastevski´nin görüşüne göre, Yunanistan ile isim sorununun çözümüne onurla yaklaşılması, hükümetin muhalefet ve cumhurbaşkanıyla uzlaşı bulması gerekiyordu, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Makedon mevkidaşı Zoran Zaev arasında imzalanan anlaşma ise Makedonların ulusal onurunu aşağılıyor.

´BU AŞAĞILAYICI ANLAŞMA ÜSKÜP´Ü AB´YE SOKMAYACAK´ 

Bu aşağılayıcı anlaşmanın Üsküp´ü Avrupa Birliği´ne sokmayacağını söyleyen profesör, "AB´den gelen bilgiye göre söz konusu sadece müzakere tarihinin verilmesi, cumhuriyetin AB´ye üye olması ise en erken 15 yıl sonra bekleniyor. Yani Avrupa entegrasyonu anlamında bu anlaşma kesinlikle hiçbir şey kazandırmıyor" ifadelerini kullandı. 

´ANLAŞMA BÖLGEDEKİ ÇATIŞMA POTANSİYELİNİ ARTIRDI´

Sırbistan´ın Kosova ve Metohya´dan sorumlu eski devlet sekreteri Dusan Prorokovic, ‘Kuzey Makedonya´ örneğinin bir kez daha ABD ve AB´nin ısrar ettiği çözümlerin, uluslararası arenadaki gerilimin gerçekten azalmasına yardımcı olsa da kesinlikle bölgedeki çatışma potansiyelini artırdığını söyledi.

Prorokovic, "Her şey oldukça açık. ABD, Rusya´yı karmaşık ilişkiler ve Ortadoğu´daki gerilimin artma olasılığı bağlamında, tarafsız bölgeler üzerinde total jeopolitik kontrol elde etmek istiyor. Bu amaca ulaşmanın en iyi yolu, ABD´yi ilgilendiren ülkeleri NATO´ya almak. İç sorunların katlanarak büyümesinden yorulan Avrupa Birliği´nin de kendi Balkan politikasına gücü kalmıyor ve birlik sadece itaatle ABD´nin çizgisini takip ediyor" dedi. 

´TÜM BUNLAR NATO YOLUNU TEMİZLEMEK İÇİN YAPILIYOR´ 

Halihazırda Makedonya´ya uygulanan baskının Karadağ´ın NATO´ya girişi sırasında da gözlemlendiğini dile getiren Sırp politikacı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Karadağ´da da halkın büyük kısmının açık bir biçimde destek vermemesi göz ardı edildi ve NATO üyeliği kararı referandum bypass edilerek alınmıştı. Ayrıca Belgrad ve Priştine arasındaki görüşmeleri hatırlatıyor. Bu görüşmeler sırasında Sırbistan´a inatla nüfusunun büyük kısmı için kabul edilemez olan çözüm dayatılıyor. Belli bir anlamda, iç politika sisteminin işlevsel kurallarını değiştirme amacıyla Bosna ve Hersek´e yapılan baskı da bu türden. Tüm bunlar Karadağ, Makedonya, Sırbistan ve Bosna´nın NATO yolunu temizlemek için yapılıyor. ABD´nin Sırbistan´a yönelik planı şöyle görülüyor: Kosova´nın bağımsızlığının tanınmasını elde etmek, Kosova´yı BM´ne hemen ardından da NATO´ya dahil etmek ki bu durumda Belgrad´ın başka seçeneği kalmayacak ve o da ittifaka girmek zorunda kalacak. Bosna için en olası senaryo da Sırp Cumhuriyeti´nin yetkilerini kısıtlamak, NATO´ya katılma gibi konularda karar alma hakkını tamamen merkezi yönetime devretmek. Yani Karadağ halkının büyük kısmı bu sonuçtan memnun değil, Makedonya yeniden sallanmaya başladı, Sırbistan´da işlerin sonu nasıl olacağı belli değil, Bosna´da da her an yeni yangın çıkabilir ve bunlar ABD ve Avrupa Birliği´ni ilgilendirmiyor. Onların bu kadar emin olmasının nedeni tüm bu süreçleri kontrol edip yönlendirebilmesinden kaynaklanıyor olabilir. Belki de sonuçlar onları ilgilendirmiyordur".
 
Ancak durumun kontrol altından çıkmaya başladığını söyleyen Prorokovic, "ABD ve AB´nin, Balkanlardaki politik süreçleri, 10 yıl önce yaptıkları şekilde ve aynı hacimlerde yönetmek için artık kaynağı yok. Yunanistan´daki durum karmaşık, gerilim her adımda hissediliyor, gerginlik pandemik boyutlar kazanıyor. Küçücük bir kıvılcımın bile yangına yol açabileceği bir dönemde Yunanlara bu denli acı veren sorunu kurcalamanın bir anlamı var mıydı? Makedonya´yı, varlığı sorgulayan duruma getirecek düzeyde istikrarsızlaştıracaksa NATO´ya itmenin bir anlamı var mı? Üsküp´te ciddi politik krizin çıkması durumunda Arnavutların öylesine oturup durumu izleyeceği beklenebilir mi? Yunanistan ve Sırbistan´ın Tiran Platformu´nun (Büyük Arnavutluk planlarının) hayata geçirilmesini barışçıl bir şekilde gözlemleyeceğini ciddi ciddi düşünen var mı? " 

´ABD TAMAMEN KENDİ JEOPOLİTİK ÇIKARLARINA ODAKLANDI´ 

Çipras ve Zaev arasındaki anlaşmanın sadece bir tek sorunu çözdüğünü ama beraberinde bölge için acılı olan birçok diğer sorunları getirdiğini kaydeden Prorokovic, tamamen kendi jeopolitik çıkarlarına odaklanan ABD´nin, NATO´nun genişlemesi için Makedonya ve belki de Yunanistan´ın istikrarını feda ederek bölgesel güvenlik için olası sonuçları tamamen göz ardı ettiğini belirterek, "İşler kötü giderse Balkanları istikrarsızlaştırmanın hesabını da Avrupa Birliği ödemek zorunda kalacak" dedi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
‘Suriye ordusunun, İsrail dışında da yeterince sorunu var´
‘Suriye ordusunun, İsrail dışında da yeterince sorunu var´
Rus siyaset uzmanı Andrey Suzdaltsev,Suriye´nin Humus bölgesindeki T-4 hava üssüne saldıran İsrail savaş uçağının Suriye hava savunması tarafından vurulması haberini değerlendirdi.
ABD, F-35 sırlarının açıklanmasından korkuyor ama zaten her şey açık´
ABD, F-35 sırlarının açıklanmasından korkuyor ama zaten her şey açık´
ABD ve İngiltere´nin, Rusya´nın Türkiye aracılığıyla F-35´in ‘sırlarını´ öğrenebileceğinden korktuğunu yönündeki haberleri değerlendiren Rus dış politika uzmanı Oleg Glazunov, Washington ve Londra´nın aslında neden korktuğunu Sputnik´e anlattı.
Batı´nın Putin-Trump zirvesinden korkmasının nedenleri açıklandı
Batı´nın Putin-Trump zirvesinden korkmasının nedenleri açıklandı
The Independent gazetesi, Rusya ve ABD liderlerinin anlaşmaya varması durumunda Batı´daki birçok kişinin, Moskova´nın siyasi açıdan kendilerine uygun olan ‘ebedi düşman´ imajından yoksun kalacağını ve bu nedenle Batı´da liderlerin görüşmesine engel olmak için yoğun çaba harcandığını yazdı.
Batı, Putin-Trump zirvesinden neden korkuyor?
Batı, Putin-Trump zirvesinden neden korkuyor?
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD´li mevkidaşı Donald Trump arasında yapılacak 3. zirve, Batılı bazı kesimleri endişeye sevk etti. Sputnik, bu zirveden korku duyan tarafları ve bu korkunun nedenlerini irdeledi.
Karadağ´ın ‘NATO sevgisi´ ve turizm
Karadağ´ın ‘NATO sevgisi´ ve turizm
Nebojsa Popovic, NATO´nun Karadağ ekonomine olumlu etki edip etmediği sorusunu Sputnik için cevaplandırdı.
Marx´ın Mirasından Yardım Almak
Marx´ın Mirasından Yardım Almak
2008 yılında başlayan küresel kriz, neoliberal küreselleşme çağının sonunun işaretiydi; ancak sebep olduğu süreçler sona ermedi. Bize Aydınlanma Çağı´nın büyük düşünürleri ve özgürleşme hareketinin ideologları tarafından bırakılan kuramsal mirası kullanarak ilerleyebiliriz. Beğenseniz de beğenmeseniz de Karl Marx, içlerinde en büyüğü olmaya devam etmektedir.
‘İsrail, Kıbrıs´ı Ortadoğu´nun işlerine karıştırıyor´
‘İsrail, Kıbrıs´ı Ortadoğu´nun işlerine karıştırıyor´
İsrailli gazeteci Seth Frantzman, İsrail´in abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi´ne gidecek malları kontrol edebilmek için Kıbrıs Yönetimi´nden talep ettiği liman inşaatı projesinin ne derece uygulanabilir olduğu konusunda değerlendirmelerde bulundu.
ABD basını: Ankara ile Moskova arasındaki yakınlaşma, Montrö Boğazlar Sözleşmesi´nde değişikliğe götürebilir
ABD basını: Ankara ile Moskova arasındaki yakınlaşma, Montrö Boğazlar Sözleşmesi´nde değişikliğe götürebilir
The National Interest (NI) dergisinde yer alan bir makalede, Rusya´nın Ankara ile olan ilişkilerinin ilerlemesinin Montrö Boğazlar Sözleşmesi´nde değişiklik yapılmasıyla sonuçlanabileceği ve bu nedenle Karadeniz Filosu için dizel elektrikli denizaltı inşa etmesine gerek olmadığı değerlendirmesinde bulunuldu.
Tarihsel Perspektiften Rusya´nın Dış Politikası
Tarihsel Perspektiften Rusya´nın Dış Politikası
Herkesin eşit olduğu, ancak bazılarının diğerlerinden daha eşit olduğu yönünde George Orwell´in ifade ettiği ilke, uluslararası düzeyde benimsenmişe benziyor. Bu, Amerika´nın Orta Doğu ülkeleri ve diğer yerlere müdahalesinin sonucunda teyit edildi. Rusya, uluslararası işlerde hukuk ve adalet ilkelerini benimsemeye devam edecek.
Dünya Düzeninin Çöküşü Mü?
Dünya Düzeninin Çöküşü Mü?
Görünen o ki Moskova, çok-kutupluluğa hazırlıklı değil; keza 19.yüzyılda Rus şansölyelerin oldukça iyi bildiği temel kuralını henüz kavramamış: Diğer güç merkezleriyle daha yakın ilişkiler geliştirmek üzere münferit konularda tavizler vermek gerekir.
WSJ: Macron, Fransızcayı yeniden AB´nin temel dili yapmak istiyor
WSJ: Macron, Fransızcayı yeniden AB´nin temel dili yapmak istiyor
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron´un İngiltere´nin AB´den çıkması olarak bilinen Brexit´in ardından Fransızcayı yeniden AB´nin temel dili yapmak istediği belirtildi.
National Interest, Su-35´in F-22 jeti karşısındaki üstünlük nedenlerini anlattı
National Interest, Su-35´in F-22 jeti karşısındaki üstünlük nedenlerini anlattı
ABD merkezli askeri dergi The National Interest (NI) yazarlarından David Archibald, Rusya´nın ´Super Flanker´ olarak da bilinen Su-35 savaş uçağının üretiminde kullanılan ve onun ABD yapımı F-22 Raptor jeti karşısında üstünlük kazandıran teknolojileri anlattı.
´ABD´nin nükleer silahları, yüz milyonlarca kişinin ölümüne yol açacak´
´ABD´nin nükleer silahları, yüz milyonlarca kişinin ölümüne yol açacak´
Michigan Teknoloji Üniversitesi öğretim üyeleri, ABD´nin nükleer silahlarını önleme amaçlı olarak kullanması ve düşmanın yanıt vermemesi halinde dahi milyonlarca kişinin hayatını kaybedeceği sonucuna ulaştı.
ABD kaynaklı askeri dergi, Rus S-500´ün benzersizliğini anlattı
ABD kaynaklı askeri dergi, Rus S-500´ün benzersizliğini anlattı
ABD merkezli askeri dergi The National Interest (NI), Rusya´nın yeni hava savunma füze sistemi S-500´ün dünyada benzeri bulunmadığını belirtti.
´Trump´la görüşmelerimiz sosis gibi´: ABD ile Fransa arasındaki ilişkiler nasıl bozuldu?
´Trump´la görüşmelerimiz sosis gibi´: ABD ile Fransa arasındaki ilişkiler nasıl bozuldu?
Fransa, Cumhurbaşkanı Macron´un ABD Başkanı Trump ile kurduğu samimi ilişkilere güvendi ancak Elize Sarayı, gümrük vergileri konusunda imtiyaz elde edemeyince Washington ile tonunu sertleştirdi. Beyaz Saray´ın yanıtıysa bir o kadar kaba oldu.
Newsweek, Rusya ve ABD´nin dünya genelindeki askeri varlığını kıyasladı
Newsweek, Rusya ve ABD´nin dünya genelindeki askeri varlığını kıyasladı
Rusya ve ABD´nin dünya genelindeki askeri üslerinin sayısını karşılaştıran Newsweek dergisi, Washington´un bu alanda çok daha önce olmasına rağmen Moskova´nın küresel arenada nüfuzunu gösterebildiğinin altını çizdi.
Yunanlı uzmanlardan Batı´ya ‘Rusya´yı düşman olarak görmeyi bırakın´ çağrısı
Yunanlı uzmanlardan Batı´ya ‘Rusya´yı düşman olarak görmeyi bırakın´ çağrısı
Yunanlı analistler, Batı´daki insanların Kırım´da olup biten gerçekleri bilmediklerini, yarımadada şu anda barışın hâkim olduğunu vurgulayarak, Batı Avrupa´nın Rusya´ya artık düşman gözüyle bakmaya son vermesi gerektiğini belirtti.
Rus uzman ABD´nin Türkiye´ye baskısını yorumladı: Türkiye hakkında bu şekilde konuşmak yanlış
Rus uzman ABD´nin Türkiye´ye baskısını yorumladı: Türkiye hakkında bu şekilde konuşmak yanlış
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy´un, ABD Kongresi´ndeki F-35 kararına ilişkin olarak “Bu gibi adımlar halinde biz de karşılık vermeye mecbur kalırız” açıklamasını değerlendiren Rus uzman Korotçenko, ABD´nin Türkiye´ye yönelik kullandığı söylemin ültimatoma benzediğini belirtti.
Yunanlı uzmanlardan Batı´ya ‘Rusya´yı düşman olarak görmeyi bırakın´ çağrısı
Yunanlı uzmanlardan Batı´ya ‘Rusya´yı düşman olarak görmeyi bırakın´ çağrısı
Yunanlı analistler, Batı´daki insanların Kırım´da olup biten gerçekleri bilmediklerini, yarımadada şu anda barışın hâkim olduğunu vurgulayarak, Batı Avrupa´nın Rusya´ya artık düşman gözüyle bakmaya son vermesi gerektiğini belirtti.
Naumkin: Rusya ve Türkiye, Suriye´de terörle mücadele işbirliğini daha aktif hale getirecek
Naumkin: Rusya ve Türkiye, Suriye´de terörle mücadele işbirliğini daha aktif hale getirecek
Rus uzman Vitaliy Naumkin, Rusya ve Türkiye´nin Suriye´de terörle mücadele işbirliğini daha aktif hale getireceğini söyledi. Naumkin, İdlib´deki durumun ne yönde gelişeceği hakkında bir şey söylemenin ise zor olduğunu kaydetti.
Büyük gaf: ABD yanlışlıkla petro-doları vurdu
Büyük gaf: ABD yanlışlıkla petro-doları vurdu
Rus blog yazarı İvan Danilov, ABD´nin İran´a uyguladığı yaptırımların Şanghay Menkul Kıymetler Borsası´nda yuan bazında yapılan petrol işlemlerinde hızlı bir artış getirdiğini vurguladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Evinizde hayvan besliyorsanız ve bunların tüyleri koltuklarınıza, kanepelerinize bulaşıyorsa elinize yapışkan bir bant sarın ve tüylü olan yerlerde gezdirin.

Püf noktası
İncilerin sirkede eridiklerini,

İlginç bilgiler