ABD´den Çin´e gözdağı: Nükleer savaş riski
ABD Donanması cuma günü, silahsız, ömrü uzatılmış Trident D5LE nükleer füzelerinin planlanan iki füze denemesini gerçekleştirdi. Perşembe günü Avustralya, ABD ve İngiltere ile tarihi yeni bir ittifakta nükleer enerjili denizaltılar inşa edeceklerini duyurmuştu.
Tarih: 19.9.2021 21:25:18/ 37okunma / 0yorum

 

ABD Donanması cuma günü, silahsız, ömrü uzatılmış Trident D5LE nükleer füzelerinin planlanan iki füze denemesini gerçekleştirdi. Perşembe günü Avustralya, ABD ve İngiltere ile tarihi yeni bir ittifakta nükleer enerjili denizaltılar inşa edeceklerini duyurmuştu.

ABD Donanması, USS Wyoming´den silahsız, ömrü uzatılmış Trident D5LE nükleer füzelerinin planlanan iki füze denemesini gerçekleştirdi. Ohio sınıfı bir balistik füze denizaltısı olan USS Wyoming, DASO-31 olarak adlandırılan Gösteri ve Sarsma Operasyonunun bir parçası olan testi tamamladığında Florida, Cape Canaveral kıyılarında yüzüyordu.

Geminin yakıt ikmali revizyonundan sonra operasyonel konuşlandırmaya gönderilmeden önce balistik füze denizaltısının ve mürettebatının uygunluğunu değerlendirmek için DASO yapılıyor.

"NÜKLEER CAYDIRICI"

Milliyet´te yer alan bilgilere göre cuma günü gerçekleştirilen fırlatma, Trident II (D5 & D5LE) SWS´nin 184´üncü başarılı füze testi uçuşunu işaret ediyor. Son Trident II (D5LE) lansmanı Şubat 2021´de Florida kıyılarında tamamlanmıştı.

Deniz Kuvvetleri Stratejik Sistem Programları Direktörü, Amiral Yardımcısı Johnny R. Wolfe Cuma günü yaptığı açıklamada, "Bugünün testi, askeri, sivil ve endüstri ortaklarından oluşan özel bir ekip tarafından mümkün kılınan deniz temelli nükleer caydırıcımızın eşsiz güvenilirliğini gösteriyor" dedi.

/resimler/2021-9/19/2127584429465.jpg

Amiral Yardımcısı Johnny R. Wolfe, ´Aynı ekip şimdi deniz temelli stratejik caydırıcılığımızı 2084´e kadar uzatacak olan yeni nesil Trident Stratejik Silah Sistemini geliştiriyor.´ ifadelerini kullandı. Donanma, Trident II füzelerinin ´yaşlanma ve eskimeden kaynaklanan potansiyel etkileri ele almak için bir ömür uzatma programından´ geçtiğini duyurdu.

HER DENİZALTI 24 TRIDENT FÜZESİ TAŞIYOR

ABD, ülkenin aktif stratejik termo-nükleer savaş başlıklarının yaklaşık yarısını taşıyan 14 Ohio sınıfı balistik füze denizaltısından oluşan bir filoya sahip. Her denizaltı, 8´e kadar nükleer savaş başlığı taşıyan 24 trident füzesi taşıyor.

14 balistik füze denizaltısı, öncelikle ülkenin kendisini ve müttefiklerini savunmaya hazır olduğunu ve kabiliyetini göstermek için nükleer caydırıcılık görevi görüyor. Ohio sınıfı denizaltıların her birinin yıllık maliyeti 170 milyon dolar olarak hesaplandı ve bu, ABD´nin bu caydırıcı gemileri işletmek için yılda 2,4 milyar dolar harcaması anlamına geliyor.

/resimler/2021-9/19/2129116013104.jpg

SAVAŞ UYARISI

Öte yandan, küresel hakimiyet amacına ulaşmak için askeri hareketliliğini artıran Çin, dünyayı alarma geçirdi. Pekin yönetimi jetleri ve casus uçaklarını Tayvan´a gönderirken, ABD ve İngiltere ile Pekin karşıtı ittifak kuran Avustralya´dan gelen savaş açıklamasıyla tansiyon iyiden iyiye yükseldi.

/resimler/2021-9/19/2129386794933.jpg

Avustralya Savunma Bakanı, Çin ile Tayvan yüzünden büyük bir savaş çıkmasının olası olduğunu kabul etti ve ülkesinin hazırlıklara başlaması gerektiği konusunda uyardı.

/resimler/2021-9/19/2131556898375.jpg

ABD´li yetkililerle görüşmek için gittiği Washington´da konuşan Peter Dutton, Avustralya´ya en az sekiz nükleer denizaltı ve diğer gelişmiş askeri teknolojiler sağlayacak olan yeni ittifakın, bölgede ´barışı´ güvence altına almakla ilgili olduğu konusunda ısrar etti.

´ÇİN´İN NİYETİ BELLİ´

Avustralyalı Bakan Dutton, "Çinliler, Tayvan ile ilgili niyetlerinde çok net ancak ABD´nin Tayvan´a yönelik niyeti de aynı şekilde net. Kimse savaş çıksın istemiyor ama bu gerçekten Çin´in ne yapacağıyla ilgili bir mesele" diye konuştu.

/resimler/2021-9/19/2133105353625.jpg

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, yakın gelecekte Tayvan´ı Çin ile ´yeniden birleştirme´ sözü verdi ve gerekirse güç kullanacağını söyledi. Öte yandan Joe Biden kısa süre önce, saldırıya uğrarsa adayı savunacağına söz verdi ancak yetkililer daha sonra Biden´ın ´yanlış konuştuğunu´ ve Amerika´nın uzun süredir devam eden ´stratejik belirsizlik´ politikasının yürürlükte kaldığını söyledi.

Dutton bu uyarıyı yaparken, Pekin de Avustralya´nın İngiltere ve ABD ile yaptığı nükleer güçle çalışan denizaltı anlaşmasına öfke kusmaya devam ediyor. İsimsiz askeri kaynaklar nükleer güçle çalışan denizaltıların konuşlandırılmasının, Avustralya´yı nükleer bir saldırının hedefi haline getirebileceği konusunda uyardı.

Bu arada Boris Johnson, İngiltere´nin artık Güney Çin Denizi´nde savaşa sürüklenebileceği kaygılarının ortasında, İngiltere´nin ABD ve Avustralya ile yapılan ittifaka katılımını savunmak zorunda kaldı. Başbakan Johnson, hiçbir olasılığı dışlamayacağını belirterek Avam Kamarası´nda "Birleşik Krallık uluslararası hukuku savunmaya kararlıdır" diye konuştu.

/resimler/2021-9/19/2134182888820.jpg

ÇİN JETLERİ TAYVAN HAVA SAHASINA GİRDİ

İngiltere, ABD ve Avustralya´nın Pekin´e karşı savunma anlaşması imzalamasından sadece bir gün sonra, Çin hava filosundan savaş jetleri de dahil olmak üzere 10 uçak Tayvan hava sahasına girdi.

Taipei yönetimi, iki J-11 avcı uçağı, altı J-16 avcı uçağı, bir Y-8 denizaltısavar uçağı ve bir Y-8 casus uçağının bugün Pratas Adası yakınlarındaki hava savunma tanımlama bölgesine girdiğini duyurdu.

/resimler/2021-9/19/2135542000940.jpg

FÜZE SAVUNMA SİSTEMLERİ DEVREYE ALINDI

Tayvan´a ait savaş uçakları Çin uçaklarını geri döndürmek için havalanırken, radyo uyarıları da yayınlandı ve durumu izlemek için füze savunma sistemleri devreye girdi.

Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan uçuşların detayları, Çinli savaş uçaklarının geri dönmeden önce, bir süreliğine hava savunma bölgesine girdiğini gösteriyor.

Ancak casus uçak ve denizaltısavar uçak, Tayvan´ın güney kıyısı boyunca birkaç kilometre uçarak daha uzun bir rota yaptı ve ancak bundan sonra geri döndü.

Tayvan hükümeti, bir yıl boyunca Çin hava kuvvetlerinin sınırlarının yakınında, genellikle hava savunma bölgesinin güneybatı kesiminde, Tayvan kontrolündeki Pratas Adası´na yakın tekrarlanan misyonlarından şikayet etti.

ÇİN ADINI BİLE KABUL ETMİYOR

Habere göre ABD, Japonya ve Tayvan´dan yetkililer, müttefik jetleri tanımlamayı kolaylaştıran askeri uçak kodlarını paylaşmak için 2017´de varılan bir anlaşmanın ardından işbirliğinin ´önemli ölçüde arttığını´ belirttiler. İki müttefikin nihai hedefinin Tayvan için ´bütünleşik bir savaş planı´ geliştirmek olduğu bildiriliyor. ABD ve Japonya´yı özellikle endişelendiren şey ise, Tayvan´ın hava kuvvetlerinin bulunduğu bölgelerde uçan ve sayıları giderek artan Çin savaş uçakları. Çin´in Haziran ayında onlarca savaş uçağıyla gerçekleştirdiği ´taciz´ akınından sonra konuşan Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu ülkesinin bir çatışmaya hazırlıklı olması gerektiğini söylemişti.

/resimler/2021-9/19/2137047956961.jpg

Çin, bağımsızlığını kabul etmediği Tayvan´a 350 kilometre uzaklıkta yer alan Senkaku Adaları´ndaki Japonya hakimiyetini de tanımıyor ve Diaoyü ismini kullanmayı tercih ediyor. Komünist Parti´nin 100. kuruluş yıldönümünde konuşan Çin lideri Şi Jinping, sözü Tayvan´la birleşmeye getirdi ve "Hiç kimse, Çin halkının ulusal egemenlik ve toprak bütünlüğü konusundaki kararlılığını, iradesini ve kabiliyetini hafife almamalı" dedi.

ÇİN´İ ÇILDIRTACAK SİLAH SATIŞI

ABD, geçtiğimiz aylarda halihazırdaki en büyük iki rakibinden biri olan Çin´i kızdırmak pahasına Pekin yönetiminin bağımsızlığını tanımadığı Tayvan´a 750 milyon dolarlık silah satışını onayladı.

Joe Biden yönetimi, son olarak Çin´in işgal simülasyonuna maruz kalan Tayvan´a silah gönderileceğine dair bilgilendirmeyi Çarşamba günü ABD Kongresi´ne sundu. Buna göre, Pentagon Washington´ın müttefiki Taipei yönetimine 1700 hassas güdüm kitinin yanı sıra yeni üretilmiş 40 M109 kundağı motorlu obüs satacak.

ÇİN ABD´Lİ ŞİRKETLERE YAPTIRIM İLAN ETMİŞTİ

CNN International, geçen yıl Ekim ayında Donald Trump yönetiminin 1,8 milyar dolarlık bir satışa onay verdiğini hatırlatıp önceki yıllardaki toplam miktarın 13 milyar doları bulduğunu hatırlatıyor.

ABD, Güney Asya´daki en stratejik müttefikleri arasında yer alan Tayvan´a F-16 jetlerinden M1A2 Abrams tanklarına ve taşınabilir Stinger uçaksavar füzelerine kadar farklı silahlar gönderdi. CNN, "Biden yönetimi Pekin´i öfkelendirmesi beklenen Tayvan´a 750 milyon dolarlık silah satışını teklif etti" başlığıyla sunduğu haberde, Nisan ayında Washington´dan Taipei´ye giden gayr-ı resmi heyeti öne çıkardı.

Çin, ABD´nin Ekim 2020´de 1,8 milyar dolarlık silah satışının ardından Lockheed Martin, Boeing ve Raytheon dahil ticarete dahil olan tüm Amerikan şirketleri ve vatandaşlarına yaptırım ilan etmişti.

/resimler/2021-9/19/2137496551635.jpg

WASHINGTON´IN İLGİSİ ARTIYOR

BBC Tayvan muhabiri Cindy Sui, ABD´nin hiçbir başkan döneminde Donald Trump yönetimindeki kadar silah satılmadığına dikkat çekmiş ve Washington´ın onlarca yıl boyunca Çin´le Tayvan arasındaki hassas dengeyi gözettiğini vurgulamıştı.

Washington Tayvan´a silah satmasına ve adaya örtülü bir güvenlik garantisi sunmasına karşın, Tayvan´la resmi bir savunma anlaşması imzalamış değil. Washington daha önce Japonya, Güney Kore ve Filipinler´le savunma anlaşmaları yapmıştı.

ABD´nin geçtiğimiz yıldan bu yana Tayvan´a artan bir ilgisi söz konusu. Trump döneminin son aylarında yükselen ilgi, Biden yönetiminin göreve gelmesiyle de benzer tonda devam etti. Ağustos 2020´de ABD Sağlık Bakanı Alex Azar, Tayvan´ı ziyaret eden en üst düzey ABD´li yetkili oldu. Azar, Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen´le görüşmüştü.

Tayvan, Çin´den 1940´lardaki iç savaş sırasında ayrıldı. Çin, Tayvan´ı kendi toprağı olarak görüyor ve gerekirse güç kullanarak bölgeyi geri alacağını söylüyor. 14 ülke ve Papalık Makamı Tayvan´ı tanıyor. ABD iç savaş sonrasında 30 yıl süreyle Tayvan´ı tanımış ancak 1979´da bu kararını geri almıştı.

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: gözdağı Nükleer savaş riski
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Arktik Deniz Buzu son 40 yılda yüzde 50 oranında eridi: Bilim insanları yok olacağı tarihi hesapladı
Arktik Deniz Buzu son 40 yılda yüzde 50 oranında eridi: Bilim insanları yok olacağı tarihi hesapladı
Dünya, insan faaliyetlerinden kaynanklanan küresel ısınma nedeniyle her geçen gün felakete adım adım yaklaşıyor. Bilim insanları gezegenimizin iklim dengesinde büyük rol oynayan Arktik Deniz Buzu´nun yaz aylarındaki miktarının 1980´lerden bu yana yarı yarıya azaldığını ortaya koydu. Önlem alınsa dahi, artık geç kalındığını belirten uzmanlar, zengin bir ekositeme ev sahipliği yapan deniz buzunun yüzyılın sonunda tamamen yok olacağını hesapladı.
Yakın gelecekte raflardaki yerini alacak: Finlandiyalı bilim insanları laboratuvarda ilk kez kahve üretti
Yakın gelecekte raflardaki yerini alacak: Finlandiyalı bilim insanları laboratuvarda ilk kez kahve üretti
Yaklaşık 4 yıl gibi çok uzak olmayan bir gelecekte, sabahları güne laboratuvarda üretilen kahvenizi yudumlayarak başlayabilirsiniz... Finlandiyalı bilim insanları, hücresel tarım yoluyla bir biyoreaktörde kahve hücrelerini ilk kez üretmeyi başardı. Araştırmacılar, ürettikleri kahvenin geleneksel bir tada ve kokuya sahip olduğunu belirtti.
Hastaya nakledilecek akciğer dünyada ilk kez drone ile taşındı
Hastaya nakledilecek akciğer dünyada ilk kez drone ile taşındı
Kanada´nın Toronto kentinde bir hastadan alınan akciğer insansız hava aracıyla 6 dakikada organ naklinin yapılacağı hastaneye ulaştırıldı.
Irak´ta kesin olmayan seçim sonuçları açıklandı
Irak´ta kesin olmayan seçim sonuçları açıklandı
Irak´ta, kesin olmayan seçim sonuçlarına göre mecliste 73 sandalye elde eden Sadr Grubu birinci parti oldu. Taraftarlarını kutlama yapmaya çağıran Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, "Bundan sonra halk terörsüz, yolsuzluk ve milisler olmadan yaşayacak" dedi
AB Yüksek Temsilcisi Borrell: Afganistan´da en az 1 milyon çocuk ölüm riskiyle karşı karşıya
AB Yüksek Temsilcisi Borrell: Afganistan´da en az 1 milyon çocuk ölüm riskiyle karşı karşıya
Afganistan´daki insani ve sosyo-ekonomik durumun çöküşün eşiğinde olduğunu belirten AB Yüksek Temsilcisi Borrell, "Uygun yardımı almadıkları takdirde en az 1 milyon çocuk bu kış soğuktan ve açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya. Bekleyip göremeyiz. Harekete geçmemiz ve hızlı hareket etmemiz gerekiyor" dedi.
Çin´in Şansi eyaletindeki seller nedeniyle 120 binden fazla kişi tahliye edildi
Çin´in Şansi eyaletindeki seller nedeniyle 120 binden fazla kişi tahliye edildi
Çin´in kuzeyindeki Şansi eyaletinde yoğun yağışın yol açtığı seller nedeniyle 120 binden fazla kişinin tahliye edildiği bildirildi.
İngiltere´den aşı iddiası: Rus ajanlar formülü çaldı
İngiltere´den aşı iddiası: Rus ajanlar formülü çaldı
Rusya´nın Oxford/AstraZeneca aşısının formülünü çaldığı ve kendi Covid-19 aşısını oluşturmak için kullandığı iddia edildi. Güvenlik servisleri, Rusya Devlet Başkanı Putin´in casuslarından birinin aşının formülünün yanı sıra şirketin hayati verileri çaldığına dair kanıtları olduğunu aktardı. Bununla birlikte, son olarak Sputnik V aşısının etkinlik oranı yüzde 97,8, AstraZeneca aşısınınki ise yüzde 76 olarak açıklandı.
ABD´de 72 milyon yıllık dinozor fosili bulundu
ABD´de 72 milyon yıllık dinozor fosili bulundu
ABD´nin New Mexico eyaletinde yeni bir dinozor türü keşfedildi. 72 milyon önce yaşadığı tespit edilen türe, CNN´in kurucusu Ted Turner´a ait bir çiftlikte bulunduğu için "Sierraceratops turneri"´ adı verildi.
Avrupa Komisyonu: Geri itmelere dair haberler, AB´nin itibarına gerçekten zarar verdi
Avrupa Komisyonu: Geri itmelere dair haberler, AB´nin itibarına gerçekten zarar verdi
AB Komisyonu´nun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, AB´nin sınırlarında sığınmacıların geri itilmelerine dair Avrupa medyasına yansıyan son haberlerle ilgili "Bu haberler, AB olarak itibarımıza gerçekten zarar verdi" ifadelerini kullandı.
CIA´den Çin´e karşı adım
CIA´den Çin´e karşı adım
CIA Direktörü William Burns, teşkilatın Çin´den algılanan tehditlere karşı koymak için bir ´misyon merkezi´ kurduğunu duyurdu.
Rapor: Fransa´daki kiliselerde 1950´den bu yana en az 216 bin çocuk cinsel istismar mağduru
Rapor: Fransa´daki kiliselerde 1950´den bu yana en az 216 bin çocuk cinsel istismar mağduru
Fransa´da istismarı araştıran komisyonun başkanı Jean-Marc Sauve düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki kiliselerde 1950´den bu yana en az 216 bin çocuğun cinsel istismar mağduru olduğunun tespit edildiğini söyledi.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev´den İran´a tepki
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev´den İran´a tepki
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, İran´ın "Azerbaycan İsrail´i bölgeye getirdi" yönündeki iddialarına ilişkin, "Bize karşı yapılan asılsız suçlamalar cevapsız kalmayacak. Bu iddiaları reddediyor ve kanıt talep ediyoruz" dedi.
Cezayir´in Macron öfkesi: Hava sahası Fransız askeri uçaklara kapatıldı
Cezayir´in Macron öfkesi: Hava sahası Fransız askeri uçaklara kapatıldı
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron´un "Fransız sömürgesinden önce Cezayir ulusu var mıydı?" sözleri iki ülke arasındaki gerilimi tırmandırdı. Açıklamayı kınayan Cezayir, hava sahasını Fransız askeri uçaklara kapattı.
İngiltere´de tedarik sıkıntısı sürüyor: Raflar boşaldı
İngiltere´de tedarik sıkıntısı sürüyor: Raflar boşaldı
İngiltere´de TIR ve kamyon şoförü eksikliğinden kaynaklanan tedarik sorunları başkent Londra´daki çeşitli marketlerde rafların boş kalmasına yol açtı.
Umman´ı Şahin Kasırgası vurdu: Üç kişi yaşamını yitirdi
Umman´ı Şahin Kasırgası vurdu: Üç kişi yaşamını yitirdi
Arap yarımadasının güneydoğusundaki Umman, Şahin Kasırgası´nın etkisi altında bulunuyor. Şiddetli rüzgar ve aşırı yağış toprak kaymalarına ve su baskınlarına neden oldu. Kasırga nedeniyle üç kişinin yaşamını yitirdiği, biri çocuk iki kişinin de kayıp olduğu açıklandı.
ABD ordusunda 2020´de 580 asker intihar etti
ABD ordusunda 2020´de 580 asker intihar etti
Pentagon, 2020 yılında muvazzaf, rezerv ve ulusal muhafızlar arasında 580 askerin intihar ettiğini açıkladı.
Özlem Türeci´den Covid-19´un geleceğine ilişkin açıklama
Özlem Türeci´den Covid-19´un geleceğine ilişkin açıklama
Pandemi ile mücadele kapsamında onaylanan ilk corona virüs aşısını geliştiren bilim insanlarından BioNTech kurucu ortağı Dr. Özlem Türeci, corona virüsün geleceği, varyantları ve güçlendirici aşı dozu ile ilgili açıklamalarda bulundu. "Virüs bize birkaç yıl daha eşlik edecek" diyen Türeci, güçlendirici dozların 12 veya 18 ayda bir yapılabileceğini söyledi.
İran İçişleri Bakanı: Azerabaycan ile aramızdaki yanlış anlaşılmalar diplomatik yollarla çözülecek
İran İçişleri Bakanı: Azerabaycan ile aramızdaki yanlış anlaşılmalar diplomatik yollarla çözülecek
İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, Azerbaycan ile aralarındaki ´yanlış anlaşılmaların diplomatik yollarla çözüleceğini´ belirterek, "İran komşularla dostluk ilişkilerine özel bir önem veriyor. Yeni hükümette komşular bizim için önceliklidir ve onlarla dostluk ilişkilerini sürdüreceğiz" dedi.
Brezilya´da kıyamet filmini aratmayan kum fırtınası: Binalar ortadan kayboldu
Brezilya´da kıyamet filmini aratmayan kum fırtınası: Binalar ortadan kayboldu
Küresel ısınmanın etkileri gezegenimizde her geçen gün biraz daha sert hissediliyor. Brezilya´nın Sao Paolo eyaletinde yaşananlar, dünyanın sonunu tasvir eden bir kıyamet filminden sahneler gibi görünse de son derece gerçek. Son yıllarda yaşanan orman yangınları ve aşırı kuraklık bölgedeki binaları yutan dev bir kum fırtınasına neden oldu. Sert rüzgarlar nedeniyle paniğe kapılan insanlar sığınacak yerler aradı.
İngiltere´de petrol krizi devam ediyor: Sürücüler arasında bıçaklı kavga
İngiltere´de petrol krizi devam ediyor: Sürücüler arasında bıçaklı kavga
İngiltere´de yaşanan akar yakıt krizi devam ediyor. Başkent Londra´da sabah saatlerinden itibaren kent genelindeki benzin istasyonlarının dışında uzun kuyruklar oluştuğu ve bazı bölgelerde yakıt bulunmadığına dair uyarı levhalarının bulundu görüldü. Yakıt tedariki sorununun aşılabilmesi için İngiliz askerlerinin birkaç gün içerisinde sürücü olarak göreve başlayacağını duyuruldu. Bununla birlikte, akaryakıt fiyatlarının son sekiz yılın zirvesine çıktığı ülkede, benzin kuyruklarında zaman zaman tansiyon yükseliyor. Bir benzin istasyonunda yaşanan tartışmada bir sürücü başka bir şoföre bıçak çekti.
Avrupa enerjisine pandemi darbesi: 9 ayda yüzde 250 arttı
Avrupa enerjisine pandemi darbesi: 9 ayda yüzde 250 arttı
Petrol fiyatlarındaki yükseliş ve pandeminin etkisiyle enerji fiyatlarında rekor artışlar meydana geldi. Avrupa´da doğalgaz ve elektrik fiyatları bir ayda iki kat arttı. Yılın ilk 9 ayındaki artış ise yüzde 250 oranını aştı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
9.1993
EURO
10.6785
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Makasınızı bilemek istiyorsanız, zımpara kağıdı kesin.

Püf noktası
Bir timsahın su altında hiç nefes almadan 4-5 saat kalabildiğini,

İlginç bilgiler