Birçok Küresel Savaş Fünyesinin Dünyası: Vekalet Savaşları
Çoklu savaşların yaşandığı bir dünya ile karşı karşıyayız. Savaşlardan bazıları doğrudan küresel güç felaketlerine yol açarken, bazıları da bölgesel çatışmalar olarak başlıyor; ancak hızla büyük güç mücadelelerine evriliyor.
Tarih: 4.2.2019 22:19:12/ 241okunma / 0yorum

 

Prof. James Petras 

Çoklu savaşların yaşandığı bir dünya ile karşı karşıyayız. Savaşlardan bazıları doğrudan küresel güç felaketlerine yol açarken, bazıları da bölgesel çatışmalar olarak başlıyor; ancak hızla büyük güç mücadelelerine evriliyor.

“Büyük güç” çatışmalarını tespit edeceğiz; ardından da büyük savaş gibi sonuçlar doğuran “vekalet” savaşlarının aşamalarını mercek altına alacağız.

 

Bizim dönemimizde ABD, güç ve şiddet kullanarak dünyada egemenlik arayışı içerisindeki temel güç idi. Washington; üst düzey hedeflere yönelmişti: Çin, Rusya ve İran. İkincil hedefleri arasında ise Afganistan, Kuzey ve Orta Afrika, Kafkaslar ve Latin Amerika bulunmaktaydı.

Çin, birçok ekonomik, siyasi ve askeri gerekçeyle ABD´nin başlıca düşmanı: Çin, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi konumunda. Teknolojisi, ABD´nin üstünlüğüne meydan okuyor, üç kıtaya yayılan küresel ekonomik ağlar inşa etmiş durumda. Çin, denizaşırı pazarlarda, yatırımlarda ve altyapıda ABD´nin yerini almış durumda. Çin, devlet bankalarını ve planlamayı özel sektör önceliklerine bağlayan alternatif bir sosyo-ekonomik model inşa etti. Tüm bu açılardan ABD onu gerisinde kaldı ve gelecekteki olanakları da giderek azalıyor. 

Buna yanıt olarak ise, ABD, kendi içinde kapalı – korumacı bir ekonomiye, ülke dışında ise saldırgan, askeri öncelikli emperyalist bir ekonomiye başvurdu. Başkan Trump, Çin´le tarife savaşı ilan etti ve birçok ayrılıkçı propaganda savaşı başlattı. Ayrıca, denizden ve havadan çevreleme politikasına yöneldi. 

İlk saldırı hattı, Çin´in ABD ve ona tabi ülkelere ihracatına devasa vergiler getirmek şeklinde yaşandı. İkinci olarak, Asya´daki denizaşırı üslere doğru yayılma söz konusu. Üçüncü olarak, Hong Kong, Tibet ve Uygurlar arasından ayrılıkçı müşterilerin teşvik edilmesi. Dördüncü olarak, AB ve Asyalı müttefikleri Çin´e karşı ekonomik savaşa katılmaları doğrultusunda zorlamak üzere yaptırımlara başvurulması. Çin, buna yanıt olarak askeri güvenliğini artırdı, ekonomik ağlarını genişletti ve ABD ihracatlarına yönelik ekonomik tarifeleri yükseltti. 

ABD´nin ekonomik savaşı, Çin´in önde gelen teknoloji şirketi Huawei´in üst düzey bir yöneticisini tutuklayıp hapse atmak suretiyle bir üst düzeye taşındı. 

Beyaz Saray, saldırganlık düzeyini yaptırımlardan provokasyona doğru yöneltti ve bu durum askeri misillemeden bir adım ötede. Nükleer fünye patlatılmış durumda. 

Rusya da ülke ekonomisi ve denizaşırı müttefikleri –özellikle de Çin ve İran- karşısında benzer tehditlerle karşı karşıya. Dahası, ABD, orta menzilli nükleer füzeler anlaşmasıyla uyumu ortadan kaldırdı. İran, petrol yaptırımları, askeri çevreleme ve Yemen, Suriye ve Körfez Bölgesi gibi vekil müttefiklerinin saldırılarıyla karşı karşıya. Washington ise, İran´ın ekonomisine zarar vermek ve bir “rejim değişikliği” yaratmak üzere askeri ve ekonomik baskılar uygulamaları için Suudi Arabistan, İsrail ve onların paramiliter gruplarına bel bağlıyor. 

ABD´nin üç stratejik hedefinden her biri, küresel hakimiyeti açısından merkezi önemde: Çin´e egemen olmak, Asya´yı ele geçirmeyi sağlayacak; Rusya´yı zayıflatmak Avrupa´yı tecrit edecek; İran´ın devrilmesi ise, ABD´nin petrol piyasası ve İslam dünyası üzerindeki gücünü perçinleyecek. ABD saldırganlığını ve provokasyonlarını artırdıkça, küresel bir nükleer savaş tehdidiyle –veya en iyi tahminle dünya çapında bir ekonomik kırılma ile- karşı karşıya kalıyoruz. 

ABD´nin Vekalet Savaşları için Hegemonya Artık Yeterli Gelmiyor 

ABD; Latin Amerika, Asya ve Afrika´da ikinci katman düşmanları hedefine yerleştirdi. 

ABD, Latin Amerika´da Venezüella, Küba ve Nikaragua´ya karşı ekonomik bir savaş başlattı. Daha yakın bir tarihte ise, Bolivya´ya siyasi ve ekonomik baskı uyguladı. Washington, içlerinde Brezilya, Peru, Şili, Ekvator, Arjantin ve Paraguay ile yerli sağcı elitlerin olduğu tebaa müttefiklerine bel bağlıyor. 

Diğer birçok durumda olduğu gibi, Washington askeri darbelere ve yolsuzluklara bulaşmış yasa koyuculara bel bağlıyor ve yönetimdeki ilerici rejimlere karşı bir duruş sergiliyor. Örneğin Başkan Morales karşısında Washington ABD´li vakfın kurduğu STK´lara, ayrılıkçı yerli liderlere ve emekli askeri yetkililere güveniyor. ABD, topyekûn bir müdahale yerine bir “iç savaş” görüntüsü vermek üzere ABD´nin emperyalist hedeflerini geliştirmek üzere yerel silahlı vekillere bel bağlıyor. 

Aslında, bir zamanlar “ayrılıkçı” veya “isyancı” olarak nitelendirilenler kendilerine güvenli bir köprübaşı belirler belirlemez, ABD´li askeri danışmanları “davet ederler”, askeri yardımları güvence altına alırlar ve Rusya, Çin ve İran´a karşı – “birinci katmandaki” rakipler- propaganda silahı işlevi görürler. 

Son yıllarda ABD´nin vekalet savaşları, Sırbistan´a karşı Kosova ayrılıkçı savaşında, Doğu Ukrayna´ya karşı savaşta ve Ukrayna´da 2014 yılında gerçekleşen darbede, Kürtlerin Kuzey Irak ve Suriye´yi ele geçirmelerinde, ABD´nin Çin´in Sincan eyaletinde ayrılıkçı Uygurların saldırısını desteklemesinde tercih edilen bir silah olmuştur. 

ABD, Afrika´da 32 askeri üs kurmuştur. Amacı ise, yerel savaş baronları ve plütokratlarla faaliyetlerini koordine etmektir. Vekalet savaşları, “meşru” rejimler ile İslamcı teröristler, aşiretler ve tiranlar arasındaki yerel çatışmalar olarak tanımlanmaktadır. 

Vekalet savaşlarının üç hedefi vardır. Öncelikle, Çin, Rusya ve İran´ı çevreleyen, daha geniş çaplı toprak savaşlarını “beslerler”. 

İkinci olarak, vekalet savaşları, hedefteki stratejik rakibin – yani Rusya, Çin ve İran- kırılganlığı ve yanıt verme kapasitesini ölçmek üzere “pilot bölgeler”dir. 

Üçüncü olarak, vekalet savaşları, stratejik düşmanlara yönelik “düşük maliyetli” ve “düşük riskli” saldırılardır. Bunlar, el altından büyük bir çatışmaya giden yolu döşerler. 

Eşit derecede önemli olan “vekalet savaşları” ise propaganda araçları işlevi görmekte, stratejik rakipleri, “batılı değerlerin yayılmacı, otoriter düşmanları” olmakla suçlamaktadır. 

SONUÇ 

ABD için imparatorluk inşa edenler, tek-kutuplu bir dünya dayatmaya yönelik birçok saldırganlık türüne katılmaktadır. En merkezde ise, Çin´e yönelik ticaret savaşları; Rusya ile bölgesel askeri çatışmalar ve İran´a yönelik ekonomik yaptırımlar bulunmaktadır. 

Bu geniş çaplı, uzun vadeli stratejik silahlar vekalet savaşlarıyla desteklenmektedir. Bu savaşlar ise, anti-emperyalist güçlerin müttefiklerinin ekonomik temellerini aşındırmak üzere tasarlanmış olup, bölgesel tebaa devletleri de içermektedir. 

Dolayısıyla, tarife savaşları yoluyla ABD´nin Çin´e yönelik saldırıları, Çin´i 82 ülkeye bağlayan küresek boyuttaki “Kemer ve Yol” altyapı projelerini sabote etmeyi hedeflemektedir. 

Benzer şekilde, ABD, tıpkı Irak, Libya ve Ukrayna´da yaptığı gibi Suriye´de de bir vekalet savaşı yoluyla Rusya´yı tecrit etme girişimlerinde bulunmaktadır. 

Bölgesel savaşlar yoluyla stratejik anti-emperyalist gücün izole edilmesi, “nihai saldırı” –yani nükleer savaş veya darbe yoluyla rejim değişikliği- için ortamı hazırlamaktadır. 

Bununla birlikte, ABD´nin dünya egemenliğine yönelmesi, bu zamana dek stratejik rakiplerini zayıflatamamış veya tecrit edememiştir. 

Çin, küresel altyapı programını geliştirmektedir ve ticaret savaşı, Pekin´i başlıca piyasalardan uzaklaştırmak açısından çok küçük bir etki doğurmuştur. Dahası, ABD´nin politikası, Çin´in Başkan Trump´ın korumacılığı karşısında “açık ticaretin” öncelikli bir savunucusu olarak rolünü artırmıştır. 

Benzer şekilde, Rusya´yı çevreleme ve yaptırımlara tabi tutmaya dönük taktikler, Moskova ile Pekin arasındaki bağları derinleştirmiştir. ABD, Latin Amerika ve Afrika´daki “vekillerinin” sayısını artırmıştır; ancak tüm bu ülkeler Çin´den gelecek yatırımlara ve Çin ile olan ticarete bağımlı durumdadır. Bu durum, özellikle Çin´e tarım-mineral ihracatı açısından geçerlidir. 

ABD´nin gücünün sınırları ve rejimleri devirmedeki başarısızlığını bir yana bırakırsak, Washington, küresel bir savaş tehdidini tırmandırmak suretiyle başarısızlıklarını telafi etmeye dönük adımlar atmıştır. Çin´in ekonomik liderlerini kaçırmış, Çin kıyıları açıklarına savaş gemileri sürmüş, Ukrayna´daki neo-faşist elitlerle müttefiklikte bulunmuştur. İran´ı bombalama tehditleri savurmaktadır. Bir diğer ifadeyle, ABD´nin siyasi liderleri, her zaman için bir, iki ve hatta daha fazla nükleer fünyeyi patlatmaya ramak kalan, maceraperest politikalara yönelmiştir. 

Başarısızlığa uğramış bir ticaret savaşının nükleer bir savaşa yol açabileceğini hayal etmek kolaydır. Aynı şekilde bölgesel bir çatışma da daha büyük çaplı bir savaşı beraberinde getirebilir. 

Peki Üçüncü Dünya Savaşı önlenebilir mi? Bunun mümkün olduğuna inanıyorum. ABD ekonomisi, kırılgan temeller üzerine inşa edilmiştir. Elitleri derinden bölünmüştür. Fransa ve Birleşik Krallık´taki başlıca müttefikleri derin bir krizin içerisindedir. Savaş çığırtkanları ve savaş yapıcılar, halktan destek görmemektedir. Halen umut etmek için sebep var! 

Ödül sahibi yazar Prof. James Petras, Küreselleşme Araştırmaları Merkezi´nde araştırmacıdır. 

Kaynak: https://www.globalresearch.ca/a-world-of-multiple-detonators-of-global-wars-wars-by-proxy/5662763
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Hacker grubundan tehdit: 11 Eylül hakkındaki gerçekleri tüm dünya öğrenir
Hacker grubundan tehdit: 11 Eylül hakkındaki gerçekleri tüm dünya öğrenir
The Dark Overlord adlı hacker grubu, kendilerine bitcoin´le ödeme yapılmaması halinde, sigorta şirketlerinden ve devlet kurumlarından çaldıkları 11 Eylül´e ilişkin binlerce gizli belgeyi sızdırma tehdidinde bulundu.
Kasım ayında küresel ısınma dünyayı seller ve yangınlarla vurdu
Kasım ayında küresel ısınma dünyayı seller ve yangınlarla vurdu
Küresel ısınma, kasım ayında dünyanın bir çok bölgesini olumsuz etkiledi. Ortalama sıcaklıkların endüstriyel dönem öncesine göre 1,1 derece yükselmesi, uzmanlardaki endişelerin yerinde olduğunu kanıtladı.
Kutuplardaki buzlar ne zaman tamamen eriyecek?
Kutuplardaki buzlar ne zaman tamamen eriyecek?
#AskSpace etiketiyle sorduğunuz, uzay ile ilgili merak ettiğiniz soruları bu bölümde Avrupa Uzay Ajansı Dünya Gözlem Merkezi Direktörü Josef Aschbacher yanıtlıyor.
Rusya´nın, Ay´a kuracağı istasyonun inşasına başlayacağı tarih belli oldu
Rusya´nın, Ay´a kuracağı istasyonun inşasına başlayacağı tarih belli oldu
Roskosmos ve Rusya Bilimler Akademisi (RAN) konseyi ortak toplantısında alınan taslak kararda, Rusya´nın 2026 ile 2040 yılları arasında Ay´da tam teşekkülü bir üs kurmayı planladığı belirtildi.
Bilim insanlarından yeni iddia: Mars´ta yaşamı destekleyebilecek miktarda oksijen bulunabilir
Bilim insanlarından yeni iddia: Mars´ta yaşamı destekleyebilecek miktarda oksijen bulunabilir
Bilim insanları, Mars´ın atmosferini solunabilir hale getirebilecek miktarda oksijen bulunabileceğini ileri sürdü.
Hindistan´da zika virüsü alarmı
Hindistan´da zika virüsü alarmı
Hindistan´ın Racastan eyaletine bağlı Jaipur kentinde, son 21 günde 55 kişide zika virüsü tespit edildi.
Rus bilim insanları, nükleer atıkların çevreye zararını önleyebilen bakteri keşfetti
Rus bilim insanları, nükleer atıkların çevreye zararını önleyebilen bakteri keşfetti
Rusya´nın başkenti Moskova´daki Frumkin Fiziksel Kimya Enstitüsü ve Rusya Bilimler Akademisi Federal Biyoteknoloji Araştırma Merkezi´nden bilim insanları Sibirya´daki bir nükleer atık depolama alanında nükleer atıklardaki radyasyonun yayılarak çevreye zarar vermesini önleyebilen bir bakteri tespit etti.
Adım atan robot ´Akıncı-4´: Türkçe, İngilizce ve Arapça konuşabiliyor, Rusça da bitmek üzere
Adım atan robot ´Akıncı-4´: Türkçe, İngilizce ve Arapça konuşabiliyor, Rusça da bitmek üzere
Konya´da, ´AkınRobotics´ fabrikasında üretilen ve adım atarak yürüyebilen ´insansı´ robot Akıncı-4´ün, yapay zekaya sahip ve 3 dili konuşabildiği belirtildi.
Roscosmos: ABD´yle planlanan ´Ay istasyonu´ projesinden çekilebiliriz
Roscosmos: ABD´yle planlanan ´Ay istasyonu´ projesinden çekilebiliriz
ABD´nin sürekli olarak genişlettiği yaptırım kararları yüzünden Rusya´yla ilişkilerindeki gerilim bir türlü azalmazken, Rusya, Ay yörüngesine uzay istasyonu yerleştirilmesini öngören ortak projeden çekilebileceğinin sinyalini verdi.
Dünya´dan 250 kat fazla su bulunan gezegenler keşfedildi
Dünya´dan 250 kat fazla su bulunan gezegenler keşfedildi
Bilim insanları, yeni keşfedilen TRAPPIST-1 yıldız sistemindeki 7 gezegenin kayaç yapıda olduğunu ve bazılarında Dünya´dan daha fazla su bulunduğunu belirledi.
Uzmanlar uyarmıştı: Yunanistan´da Batı Nil Virüsü, 11 kişinin ölümüne neden oldu
Uzmanlar uyarmıştı: Yunanistan´da Batı Nil Virüsü, 11 kişinin ölümüne neden oldu
Çoğunlukla sivrisinekler yoluyla bulaşan Batı Nil Virüsü, Yunanistan´da 11 can aldı. Yunan Radyosu´na konuşan Sağlık Bakanı Andreas Xanthos, "Kontrolsüzce yayılan Batı Nil Virüsü´ne karşı yapacağımız belli bir şey yok fakat Sağlık Bakanlığı alarmda" açıklaması yaptı.
Trump´tan sansür suçlaması: Sosyal medya devleri milyonlarca insanı susturuyor
Trump´tan sansür suçlaması: Sosyal medya devleri milyonlarca insanı susturuyor
Eski avukatı ve eski kampanya danışmanının mahkemede suçlanmasıyla zorda kalan ABD Başkanı Donald Trump´ın hedefinde bu kez sosyal medya şirketleri vardı.
Kremlin´den Microsoft´a yanıt: Hangi hackerlardan bahsediyorsunuz?
Kremlin´den Microsoft´a yanıt: Hangi hackerlardan bahsediyorsunuz?
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD´deki muhafazakar düşünce kuruluşlarından bilgi çalmaya çalışan Rus hackerları engellediğini iddia eden ABD´li yazılım şirketi Microsoft´un bu iddiasına anlam veremediklerini söyledi.
Rogozin ve NASA direktörü Ekim ayında Baikonur´da buluşacak
Rogozin ve NASA direktörü Ekim ayında Baikonur´da buluşacak
Roskosmos basın servisinden yapılan açıklamaya göre, Roskosmos genel müdürü Dmitry Rogozin ile Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) direktörü Jim Brydenstain arasında yapılacak ilk toplantı Ekim 2018´de Baikonur kozmopolitinde düzenlenecek.
NASA, Güneş kaşifini uzaya yolladı
NASA, Güneş kaşifini uzaya yolladı
ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) Parker Solar Probe adlı aracını uzaya fırlattı.
Çin´in ´dünyanın en hızlısını da geçecek´ yeni süper bilgisayarı çalışmaya başladı
Çin´in ´dünyanın en hızlısını da geçecek´ yeni süper bilgisayarı çalışmaya başladı
Dünyanın en hızlı haline gelebilen bu bilgisayar, pazar günü Çin´in doğusunda bulunan Jinan şehrindeki Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi´nde çalışmaya başladı.
Bilim insanlarından korkutucu tahmin: Dünya bir ‘seraya´ dönüşebilir
Bilim insanlarından korkutucu tahmin: Dünya bir ‘seraya´ dönüşebilir
Bilim insanları, Paris İklim Anlaşması´nın şartları tamamıyla yerine getirilse de Dünya´daki ortalama hava ısısının 4-5 derece daha artabileceği öngörüsünde bulundu.
Çinli bilim insanlarından ´dev yıldız´ keşfi: Evrenin tarihine ışık tutacak
Çinli bilim insanlarından ´dev yıldız´ keşfi: Evrenin tarihine ışık tutacak
Çinli astronomlar, normal bir yıldızdan 300 yüz kat daha fazla lityum zengini yıldız keşfetti.
Biliminsanları kanser hücrelerini ‘sonsuz bir uykuya yatırıyor´
Biliminsanları kanser hücrelerini ‘sonsuz bir uykuya yatırıyor´
Avusturalyalı bir grup biliminsanı, kanser hücrelerinin diğer sağlıklı hücrelerle bir araya gelip çoğalmasını önleyen ve onları ‘sonsuz bir uykuya yatıran´ bir madde geliştirdi.
Bilim insanları, yeni bir gök cismi keşfetti: Serseri
Bilim insanları, yeni bir gök cismi keşfetti: Serseri
Güneş Sistemi dışında güçlü manyetik alana sahip ve gezegene benzeyen bir gök cismi keşfedildi.
Türk mühendisler, ´en yüksek piksel çözünürlüğüne sahip grafen tabanlı ekranı´ üretti
Türk mühendisler, ´en yüksek piksel çözünürlüğüne sahip grafen tabanlı ekranı´ üretti
ASELSAN ve Sabancı Üniversitesi iş birliğiyle ekran teknolojileri alanında yürütülen yenilikçi çalışmalarda uluslararası alanda takdir gören sonuçlar elde edildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
1294 Kubilay Han, Moğol imparatoru ölümü (doğumu 1215)
1451 Yedinci Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet (II. Mehmet) ikinci kez tahta çıktı.
1695 Osmanlı donanması, Sakız Adası´nı Venedikliler´den geri aldı.
1856 Islahat Fermanı yayınlandı
1878 II. Abdülhamit Mebusan Meclisini süresiz olarak kapattı ve Meşrutiyet rejimine son vererek, yönetime tek başına egemen oldu.
Pırıl Pırıl Çaydanlık: Çok sevdiğiniz çaydanlığınız, zamanla mat bir görünüme bürünebilir. Yarım bardak sirkeye bir tutam tuz atıp, sert bir süngeri buna batırarak çaydanlığı silmeyi deneyin, pratik bir şekilde eski parlaklığına hemen kavuştuğunu göreceksiniz.

Püf noktası
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5