Borç Dağı: Pandeminin Mirasında Gezinmek
Ayhan Kose, Franziska Ohnsorge, Naotaka Sugawara yayınlanan makalesinden
Tarih: 16.1.2022 13:49:06/ 119okunma / 0yorum

COVID-19 salgını, küresel borç seviyelerinde büyük bir artışı tetikledi ve hükümet borçlarını biriktirmenin faydaları ve maliyetleri arasındaki dengeleri daha da kötüleştirdi. Bu makale, son borç patlamasını tarihsel bir bağlama oturtarak bu takasları incelemektedir. Üç ana bulguyu rapor eder. Birincisi, 2020 küresel durgunluğu sırasında, hem küresel hükümet hem de özel borç seviyeleri rekor seviyelere yükseldi ve son elli yılın en hızlı tek yıllık hızıyla. İkincisi, pandemi sırasında uygulanan borçla finanse edilen, büyük mali destek programları faaliyeti destekledi ve borç biriktirmenin faydalarını gösterdi. Ancak toparlanma ivme kazandıkça, borç birikiminin fayda ve maliyetleri dengesi giderek maliyetlere doğru eğilebilir. Üçüncüsü, yükselen piyasaların ve gelişmekte olan ekonomilerin üçte ikisinden fazlası şu anda devlet borç patlaması yaşıyor. Ortalama olarak, mevcut canlanmalar zaten üç yıl daha uzun sürdü ve önceki canlanmalardan çok daha büyük bir mali bozulmaya eşlik ediyor. Daha önceki borç patlamalarının yaklaşık yarısı, yükselen piyasalardaki ve gelişmekte olan ekonomilerdeki finansal krizlerle ilişkilendirildi. mevcut canlanmalar zaten üç yıl daha uzun sürdü ve önceki canlanmalardan çok daha büyük bir mali bozulma eşlik ediyor. Daha önceki borç patlamalarının yaklaşık yarısı, yükselen piyasalardaki ve gelişmekte olan ekonomilerdeki finansal krizlerle ilişkilendirildi. mevcut canlanmalar zaten üç yıl daha uzun sürdü ve önceki canlanmalardan çok daha büyük bir mali bozulma eşlik ediyor. Daha önceki borç patlamalarının yaklaşık yarısı, yükselen piyasalardaki ve gelişmekte olan ekonomilerdeki finansal krizlerle ilişkilendirildi.

Pandemiden önce bile, küresel ekonomi 1970´den bu yana en büyük, en hızlı ve en senkronize borç birikimi dalgasını yaşıyordu. Hızlı borç birikimiyle ilişkili potansiyel maliyetlerin ışığında, son on yılda borç birikimi, sürdürülebilirliği konusunda endişeleri artırdı. ve bir mali kriz olasılığı. Borç biriktirmenin faydaları ve maliyetleri arasındaki denge, şimdi giderek maliyetlere doğru kayıyor olabilir. 2020´deki pandemi kaynaklı küresel durgunluk sırasında mali dengelerdeki bozulma ve borçtaki artış, benzeri görülmemiş bir üretim çöküşü ve buna bağlı mali tepki ile paralel olarak, son elli yılda önceki durgunlukları veya borç patlamalarını çok aştı. Bu bozulma gerekliydi ve küresel durgunluk sırasında borç birikiminin önemli bir yararlı rolünü bir kez daha göstermiş olsa da, yüksek devlet borç seviyeleriyle ilişkili riskleri şiddetlendiriyor. Yüksek borç, politika yapıcıların gelecekteki şoklar yoluyla ekonomilerini destekleme yeteneklerini kısıtlamakta ve ülkeleri finansal piyasa aksaklıklarına karşı savunmasız hale getirmektedir. Gerçekten de, geçmiş ülke borç krizleri sırasında mali açıklar keskin bir şekilde daraldı ve yine de bu sıkılaşmaya mali sürdürülebilirlik önemli ölçüde iyileştirilmedi. EMDE´lerin üçte ikisinden fazlası şu anda bir devlet borç patlaması yaşıyor. Devam eden hükümet borç patlamaları, pandemiden önce sona eren patlamalardan daha uzun sürdü. Halihazırda sürmekte olan canlanmalarda makroekonomik sonuçlar daha zayıf olmuştur ve mali dengeler ve sürdürülebilirlik açıkları, bu tür önceki dönemlere kıyasla daha fazla kötüleşmiştir. EMDE´lerdeki bu tür borç patlamalarının yarısı geçmişte finansal krizlerle sonuçlanmıştır. Tarihsel patlamalar, çıktı, yatırım ve tüketim büyümesi dahil olmak üzere makroekonomik sonuçların, borç patlamaları finansal krizlerle ilişkilendirildiğinde önemli ölçüde daha zayıf olduğunu göstermektedir.

Kaynak; https://openknowledge.worldbank.org/bitstream/handle/10986/36386/A-Mountain-of-Debt-Navigating-the-Legacy-of-the-Pandemic.pdf?sequence=1&isAllowed=y

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kripto para borsasında yeni vurgun!
Kripto para borsasında yeni vurgun!
Binlerce vatandaşı mağdur eden Thodex ve Vebitcoin´den sonra Türkiye´de kripto para borsasında bir skandal daha yaşanıyor. 15 bin abonesi bulunan Bitexnova´da yatırımcılar paralarını çekemediğini iddia etti. 250 milyon TL´den fazla yatırımın bulunduğu Bitexnova hakkında yüzlerce şikayet oluşturuldu. Bir hafta önce Bitexnova olarak bilinen sitenin adını Bitexova olarak değiştirmesi kullanıcılar tarafından korkuya neden oldu. Uzmanlar sitenin kapanması durumunda herkesin batacağını belirtti.
Google için ´telif hakkı´ ödemesi gündemde! İşte Türkiye´nin atması gereken 3 adım
Google için ´telif hakkı´ ödemesi gündemde! İşte Türkiye´nin atması gereken 3 adım
Google, telif ile ilgili ödemeler konusunda Avrupa´da masaya oturdu. Birçok yayıncı ile içerikler için telif konusunda anlaşıldı. Türkiye´de de, AB´dekine benzer bir telif düzenlemesi ile yayıncıların haklarını alabileceği belirtiliyor.
Sanal arsalar bostan oldu: İstanbul´da yüzde 70 düşüş
Sanal arsalar bostan oldu: İstanbul´da yüzde 70 düşüş
Kripto paralardaki sert düşüş, dijital para birimlerinin geçerli olduğu Metaverse evrenleri ile NFT´leri de vurdu. Metaverse´teki arsaların fiyatları plaftormuna göre yüzde 80´lere varan değer kayıpları yaşadı. Dünya haritasının parsellere bölündüğü Metaverse platformu OVR´de ocak ayında İstanbul´da ortalama 200 liradan alıcı bulan bir parselin bugünkü bedeli 60 liraya kadar düştü. Hürriyet´ten Taylan Özgür Dil, Metaverse evrenindeki ve kripto paralardaki son durumu kaleme aldı...
Kiralar il il mercek altına alınacak
Kiralar il il mercek altına alınacak
Yüksek kira artışlarına çözüm için üç bakanlığın üzerinde çalıştığı düzenleme çerçevesinde sosyal konut üretiminin arttırılması, konut maliyetlerinin düşürülmesi, vatandaşın konut alımını kolaylaştırıcı yeni adımlar atılması planlanıyor. İki haftaya kadar tamamlanması planlanan çalışmayla üç büyükşehir başta olmak üzere iller bazında kira artışları incelenecek.
Türkiye, ilk 4 ayda yaklaşık 9 milyon ziyaretçi ağırladı
Türkiye, ilk 4 ayda yaklaşık 9 milyon ziyaretçi ağırladı
Türkiye´yi 2022 yılının ilk 4 ayında toplam 8 milyon 885 bin 876 kişi ziyaret etti.
Kripto para piyasası kan kaybediyor! İşte Bitcoin´deki düşüşün iki nedeni
Kripto para piyasası kan kaybediyor! İşte Bitcoin´deki düşüşün iki nedeni
CoinShares´in raporuna göre, Luna krizinin ardından Bitcoin´de yaşanan düşüş yüksek alım iştahı olarak değerlendirilirken, uzmanlar Bitcoin´deki düşüşü iki nedene bağladı.
Bodrum´da fiyatlar dudak uçuklatıyor!
Bodrum´da fiyatlar dudak uçuklatıyor!
Muğla´nın Bodrum ilçesinde deniz sezonu başlarken özel plajlara giriş ücretleri 150 liradan başlıyor, istenilen özel localara göre bu fiyat geçen sene yüksek sezonda olduğu gibi bu yıl da 10 bin euroya kadar çıkıyor. Özel plajlarda 1 lahmacun 200 TL, hamburger ise içindeki malzeme ve sunum hizmetine göre 35 ile 200 TL arasında değişiyor.
Ege´ye konut akını
Ege´ye konut akını
Değişen konut talebi ve uzaktan çalışma, büyükşehirlerde yaşayan vatandaşları tersine göçe yönlendirdi. Talebi gören gayrimenkul firmaları da harekete geçti. Onlarca firma Bodrum, Çeşme ve Urla´da yeni yatırım için kolları sıvadı. Milyarlık yatırımlarla binlerce konut yolda...
ABD Hazine Bakanı açıkladı: Petrol fiyatları ne zaman düşecek?
ABD Hazine Bakanı açıkladı: Petrol fiyatları ne zaman düşecek?
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Trump yönetiminin Çin üzerindeki tarifelerini eleştirdi. Yellen ayrıca küresel petrol arzındaki artışların sonunda uzun vadeli bir rahatlama sağlayacağını söyledi.
Yerli ve milli helikopter Gökbey´in 4´üncü prototipi ilk kez görüntülendi
Yerli ve milli helikopter Gökbey´in 4´üncü prototipi ilk kez görüntülendi
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil´in ilk kez havalandığını duyurduğu yerli ve milli genel maksat helikopteri Gökbey´in 4´üncü prototipi ilk kez görüntülendi.
TOGG´u ne zaman yollarda göreceğiz? CEO Karakaş tarih verdi...
TOGG´u ne zaman yollarda göreceğiz? CEO Karakaş tarih verdi...
Türkiye´nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO´su Mehmet Gürcan Karakaş, "Otomobilimizi 2023 yılının Mart ayından itibaren artık caddelerde de görmeye başlayacağız" dedi.
Bakan Kirişci, Azerbaycan Türkiye İşadamları Birliği Genel Kurul Toplantısı´na katıldı
Bakan Kirişci, Azerbaycan Türkiye İşadamları Birliği Genel Kurul Toplantısı´na katıldı
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Azerbaycan´daki temasları dahilinde Azerbaycan Türkiye İşadamları Birliği (ATİB) Genel Kurul Toplantısı´na katıldı.
Doları olanlar dikkat! ABD Merkez Bankası Başkanı Powell´dan dikkat çeken sinyal
Doları olanlar dikkat! ABD Merkez Bankası Başkanı Powell´dan dikkat çeken sinyal
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Ukrayna krizinin emtia fiyatlarını yukarı itmeye devam ettiğini ve bu krizin ne kadar süreceğini Fed´in bilmediğini söyledi.
ASELSAN 10 bin para çekme makinesi üretecek
ASELSAN 10 bin para çekme makinesi üretecek
Türk savunma devi ASELSAN ile kamu bankaları, ATM olarak bilinen para çekme makineleri ile ilgili önemli bir iş birliği imzasına attı. ASELSAN´ın finansal teknoloji alanındaki ilk sözleşmesiyle kamu bankaları için toplam 10 bin para çekme makinesi üretecek.
Nisan ayında konut satışları yüzde 39 arttı
Nisan ayında konut satışları yüzde 39 arttı
Türkiye İstatistik Kurumu, Nisan ayında konut satışlarının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 38.8 oranında arttığı açıkladı.
Elon Musk, Twitter´ı almaktan vazgeçebilir
Elon Musk, Twitter´ı almaktan vazgeçebilir
Dünyanın en zengin ismi Elon Musk´ın 44 milyar dolarla talip olduğu Twitter´ı satın alma iştahı her geçen gün azalıyor. Musk yaptığı son açıklamada Twitter´da sahte hesapların varlığı nedeniyle, bu hesaplar azalana kadar Twitter´ı satın almayacağını belirtti.
İsmail Demir: Savunma ve havacılık sanayi ciromuz 10 milyar dolar barajını aştı
İsmail Demir: Savunma ve havacılık sanayi ciromuz 10 milyar dolar barajını aştı
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Savunma ve havacılık sanayi sektör ciromuz 2021 yılında 10 milyar dolar barajını aşarak tekrar pandemi öncesi rakamlara döndü" dedi.
Bitcoin´de düşüş sürüyor: 5 günde yüzde 21 değer kaybetti
Bitcoin´de düşüş sürüyor: 5 günde yüzde 21 değer kaybetti
ABD´de beklentilerin üzerinde artan nisan ayı enflasyonunun ardından en büyük “stabilcoin” projesi Tether´in çöküşü kripto paraları vurdu. En büyük kripto para birimi Bitcoin son 5 günde yüzde 21 değer kaybederek 26 bin 595 dolarla son 16 ayın en düşük seviyesine geriledi. Ethereum´daki kayıp ise son 5 günde yüzde 28´i buldu.
Avrupa Merkez Bankası faiz artırımına gidiyor
Avrupa Merkez Bankası faiz artırımına gidiyor
Pandemi ve Ukrayna savaşı sonrası yaşanan ekonomik kriz, Avrupa´da büyük bir enflasyon dalgası başlattı. Avrupa Merkez Bankası (AMB), Euro bölgesindeki enflasyonun önünü kesebilmek için 10 yıl sonra bir dizi faiz artırımına gideceğini açıkladı.
Bitcoin´de büyük çöküş! Kan kaybı sürüyor
Bitcoin´de büyük çöküş! Kan kaybı sürüyor
ABD enflasyonunun beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinin ardından kripto varlıklarda yaşanan dalgalanma etkisini devam ettiriyor. Kripto paralarda büyük kayıp yaşandı.
Konutta kredi müjdesinin ardından fırsatçılar harekete geçti! Fiyatlarda dikkat çeken değişim
Konutta kredi müjdesinin ardından fırsatçılar harekete geçti! Fiyatlarda dikkat çeken değişim
Kabine toplantısı sonrası ev almayı düşünenlere Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 kredi paketini hizmete sokacaklarını ve 0,89 ile 0,99 faizle finansman sağlayacaklarını söylemişti. Faiz indirimden sonra ortaya çıkan fırsatçılar, ilanlardaki fiyatları artırmaya başladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
16.3479
EURO
17.5270
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Alüminyum kaplarınızı su ve bolca sirke koyarak kaynatın. Hepsi pırıl pırıl olacaktır. Bakır tencerelerinizi ve bu malzemeden yapılan diğer tüm eşyalarınızı da, kaya tuzu ve sirke ile silerek ilk günkü ışıltısına kavuşturabilirsiniz.

Püf noktası
Saçları çabuk yağlanan insanlar daha zekidir. Zeki insanların saçlarında daha fazla kalay ve bakır vardır. Bu nedenle daha çabuk yağlanır.

İlginç bilgiler