Çin, Kuzey Kutbu´nda Küresel Yönetişim Heveslerini Genişletiyor
Çin´in Arktik bölgesine olan ilgisi, tamamen ekonomik olmanın ötesinde: Bu bölgenin yönetişiminde daha büyük bir rol üstlenmek için de baskı yapıyor.
Tarih: 4.2.2019 21:53:45/ 243okunma / 0yorum

 

Çin´in Arktik bölgesine olan ilgisi, tamamen ekonomik olmanın ötesinde: Bu bölgenin yönetişiminde daha büyük bir rol üstlenmek için de baskı yapıyor. 

Harriet Moynihan 

Pekin, küresel kural ve kurumların şekillendiricisine dönüşmek gibi daha geniş çaplı bir hevesin parçası olarak Arktik yönetişiminde oynayacak bir rol ile sorumluluk sahibi bir güç olarak kendisini tanıtmak istiyor. 

Kutuplarda buzlar eridiği için Kuzey Kutbu, kullanılmamış petrol, doğal gaz ve madenler için giderek daha önemli hale gelecektir; keza bunlar giderek daha erişilebilir hale geliyorlar. Denizcilik güzergahları da, bu yılların bir kısmının uzun süreliğine buzullardan kurtulmuş olmasından dolayı giderek daha çok maliyet etkin hale gelecek. 

Rusya ve Çin dahil bir dizi ülke de üst geçiş, ticari balık avlama, denizaltı kablolar ve boru hatlarının döşenmesi ve bilimsel araştırmalar konusundaki olasılıkları ortaya çıkarıyor. 

Bu ay başında Çin ilk yerli üretim konvansiyonel-güçlü polar buz kırıcı Xuelong 2 veya Snow Dragon 2´nin başlatılmasını açıkladı. Yabancı üretim olan öncülü Snow Dragon gibi bu geminin amacı, kutuplardaki buzlara, çevresel koşullara ve biyolojik kaynaklara dair bilimsel araştırma olarak gösteriliyor. 

Bununla birlikte, Çin´in yeni buz kırıcılarının Arktik çapında kargo taşımacılığının fizibilitesinin test edilmesinde de yararlı olduğu konusu pek fark edilmedi. Çin´in Polar İpek Yolu´na dair planları, iddialı ve milyarlarca dolarlık Kemer ve Yol Girişimi´nin parçası olarak, Arktik çapında denizcilik yolları geliştirilmesini içeriyor. Çin kısa süre önce Sabetta´nın kuzey kısmında Rusya´nın Yamal sıvılaştırılmış doğal gaz projesine yatırım yaptı ve Arktik bölgesinde 70 kadar ortak projenin ortak finansmanına yönelik olarak Çin ve Rus bankaları için bir çerçeve anlaşma imzaladı. 

Ancak Çin´in Arktik bölgesine olan ilgisi, tamamen ekonomik olmanın ötesinde: Bu bölgenin yönetişiminde daha büyük bir rol üstlenmek için de baskı yapıyor. Yönetişimin oldukça kurumsallaştığı Antarktika ile kıyaslandığında, Arktik bölgesinin yönetişimi, büyük oranda farklı nitelikleri sebebiyle daha az gelişmiş. 

Ağırlıklı olarak kara kütlesi olan Antarktika, 53 taraf devletin olduğu bir antlaşma ile yönetiliyor; toprağa dair iddiaları donduruyor ve bu bölgeyi barışçıl bilimsel amaçlar doğrultusunda koruyor. Buna karşın Arktik Konseyi 1996 yılında kuruldu ve büyük oranda donmuş okyanustan oluşan ve yerli topluluklara ev sahipliği yapan Arktik Çember´deki toprak kütlesi üzerinde egemenlik iddiasında bulunan sekiz Arktik devletten oluşmaktadır. 

Yasal çerçeve, karmakarışık durumdadır; küresel uygulamaya yönelik birçok antlaşmadan (BM Şartı ve BM Denizcilik Hukuku Sözleşmesi dahil), Svalbard Antlaşması´ndan (Arktik takım adaları üzerinde Norveç´in egemenliğinin tanınması) ve uluslararası teamül hukuku ve genel hukuk ilkelerinden oluşmaktadır. Bu zamana değin Arktik Konseyi, yasal olarak bağlayıcı üç anlaşmanın sonuçlandırılması için bir forum olmuştur. 

Çin, bu alanda yeni fikirler, kurallar ve katılımcılara yönelik bir boşluk görmektedir. Hükümetin Ocak ayında yayımladığı bir beyaz kitap, Arktik bölgesine uygulanabilecek uluslararası bir yasal çerçevenin ayrıntılı ve sofistike bir analizini içermektedir ve Çin´in bu alanda artan bilgisi ve yeteneğini göstermektedir. Arktik konularında uzmanlaşan artan sayıdaki Çinli uluslararası hukukçu da bunun bir kanıtıdır. 

Beyaz kitap, Çin´in Arktik meselelere olan müdahalesini “yakın bir Arktik devlet” olarak gerekçelendirmeye çalışıyor; Arktik´in iklim, çevre ve ekoloji tüm devletler için bir endişe kaynağı olduğunu belirtiyor. Beyaz kitap, Çin´in dış politikasına dair vizyonundan benzer cümleleri kullanıyor – örneğin “insanoğlunun ortak geleceği” ve “karşılıklı fayda”- ve böylelikle Arktik yönetişimine dair çoğunlukçu (yani küresel, bölgesel ve ikili) bir yaklaşım iddiasında bulunuyor. 

Çin, Arktik bölgesinde toprak iddiasında bulunan devletler söz konusu olduğunda sınırlarını aşırı genişletme riskleri karşısında hassas – özellikle de kaynak rekabetinin kızıştığı durumlarda. Beyaz kitap, Çin´i sorumlu ve güçlü bir oyuncu olarak konumlandırıyor ve Arktik meselelerine katılımının “saygı, işbirliği, kazan-kazan sonucu ve sürdürülebilirliğe dayandığını” belirtiyor. 

Çin, 2013 yılında diğer dört Asya devleti (Arktik bölgesinde kuralların belirlenmesine yönelik fırsatlarda eşit derecede ilgi gösteren Japonya da aralarında) ve İtalya ile birlikte Arktik Konseyi´ne bir gözlemci olarak kabul edildi. Bir gözlemci devlet olarak Çin´in konseyde oldukça sınırlı hakları var; ancak Arktik yönetişimini etkilemenin diğer yollarını (Uluslararası Denizcilik Örgütü IMO ve Uluslararası Deniz Yatağı Komisyonu ile aktif angajman da dahil) yaratıcı bir şekilde kullanıyor. 

Çin, Ocak 2017´de IMO´nun kutup sularında faaliyet gösteren gemilere yönelik kuralları belirleyen Polar Kuralları´nın oluşturulmasına katıldı. Çin aynı zamanda Orta Kutup Okyanusu´nda Düzensiz Açık Deniz Balıkçılığının Önlenmesine yönelik Anlaşma´nın kısa süre önce benimsenmesine katılan on devletten de biriydi. Söz konusu anlaşma, Arktik Konseyi şemsiyesi dışında gerçekleşmiştir. 

Pekin´de Chatham House´un ortak ev sahipliğinde gerçekleşen bir yuvarlak masa toplantısında uzmanlar, Çin´in halihazırda yeterince düzenlenmemiş veya hiç düzenlenmemiş alanlarda yeni kurallar geliştirilmesinde aktif rol oynamak suretiyle Arktik bölgesinde uluslararası düzeyde hukukun üstünlüğünü geliştirmeye dönük heveslerinden söz etmiştir. Aynı zamanda Çin´in kendi uygulamaları yoluyla mevcut kuralların anlamını netleştirmeye de çalışabileceği kaydedilmiştir. 

Çin´in aynı zamanda Arktik Konseyi için proje ve kurallara dair öneriler geliştiren Arktik Konseyi Çalışma Grupları´na dair araştırmalara katılma gibi hevesleri var. Giderek daha verimli bir alanda kendi ulusal çıkarlarını korumaya alan Arktik devletlerin Çin´e katılması için ne oranda bir yer ayıracaklarını bekleyip göreceğiz. 

Çin´in Arktik bölgesinde kuralları şekillendirme yönündeki atağı, daha geniş perspektiften bakıldığında küresel yönetişim konularında daha etkili bir rol arayışında olma modeliyle örtüşüyor. Bu eğilim, kuralların halen şekillenme sürecinde olduğu ve dolayısıyla Çin´in geleneksel olarak Batılı güçlerin egemenliğinde olan alanlara kıyasla kendini daha güvende hissettiği bölgelerde özellikle daha bariz bir hal alıyor. 

Çin´in benzeri bir iddiacılığı, uluslararası hukukun diğer revaçta alanlarında da –siber operasyonlarına uygulanabilen uluslararası yasal çerçeve ve ticaret ve yatırımla ilintili uluslararası anlaşmazlık çözümü mekanizmaları- giderek daha görünür hale geliyor. 

Çin´in Arktik bölgesinin yönetişimine yönelik yaklaşımı, Çin´in küresel düzeyde önemli ekonomik, çevresel ve güvenlik sonuçları doğuran yönetişim meselelerinde kendini ortaya koymak üzere uluslararası hukuku ne oranda kullanacağına dair ilginç bir turnusol kağıdı işlevi görüyor. Bunu yaparken ortak çıkarlar temelinde hareket etme düzeyine dair algı da cabası. 

Kaynak: https://www.chathamhouse.org/expert/comment/china-expands-its-global-governance-ambitions-arctic
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Rusya´nın Uzmanlığı, Afrika Jeopolitiğini Yeniden Şekillendirebilir
Rusya´nın Uzmanlığı, Afrika Jeopolitiğini Yeniden Şekillendirebilir
Sudan´ın Doğu – Batı ve Kuzey – Güney Trans-Afrika Demiryolları´nın inşa edilmesinde Rus şirketlerinin desteğini alma yönündeki önerisi, eğer Moskova bu bölgede yeni elde ettiği stratejik konumu bir koz olarak kullanmayı başarırsa Afrika jeopolitiğini yeniden şekillendirebilir.
Britanya İmparatorluğu Hindistan´dan 45 trilyonu nasıl çaldı?
Britanya İmparatorluğu Hindistan´dan 45 trilyonu nasıl çaldı?
Britanya´da yaygın kabul gören bir anlatı vardır: Buna göre, Hindistan´ın sömürgeleştirilmesi, Britanya´nın kendisi açısından herhangi bir büyük çaplı ekonomik fayda getirmedi.
Korybko Röportajı: Hindistan, İran ve Suudi Arabistan arasında sıkışmış durumda
Korybko Röportajı: Hindistan, İran ve Suudi Arabistan arasında sıkışmış durumda
Suudi Arabistan yeni yatırımlar yoluyla Hindistan´la bağlarını derinleştirme arayışı içerisinde. Peki, hangi endüstrilere odaklanmayı planlıyor?
ABD-Suudi Bağları: Kan, Petrol ve Hilekarlık Dolu
ABD-Suudi Bağları: Kan, Petrol ve Hilekarlık Dolu
Niçin Donald Trump ve CIA, Washington Post köşe yazarı Cemal Kaşıkçı´nın Türkiye´de Suudi Arabistan başkonsolosluğunda kısa süre önce öldürülmesi konusunda görüş ayrılığı yaşıyorlar?
“Gerçeği Söylerseniz” Kovulursunuz
“Gerçeği Söylerseniz” Kovulursunuz
Marc Lamont Hill, CNN´den “İsrail hükümetini eleştirdiği” için kovuldu… “Filistinliler İsrail ordusu ve polisinin gelişigüzel uyguladığı şiddet tehdidi altında yaşamaya devam ediyor:
Yoksa Çin İsrail´le mi yakınlaşıyor?
Yoksa Çin İsrail´le mi yakınlaşıyor?
İsrail´in kritik önemdeki noktalarına yakın bir konumda Çin´in iki adet milyar dolarlık deniz limanı inşa etmesi, Washington ile ilişkiler ve potansiyel güvelik meselelerine dair endişeleri artırıyor.
Suriye´de Tarafsız Yardım Çalışması için Acilen bir Çerçeveye İhtiyaç Var
Suriye´de Tarafsız Yardım Çalışması için Acilen bir Çerçeveye İhtiyaç Var
Suriye´deki yardım çalışması, rejimin topal durumdaki ekonomisine devasa miktarda para akışını sağlamaktadır ve bu koz göz ardı edilmemelidir. 2018 yılında açıklanan İnsani Yanıt İzleme Raporu´na göre, ülkede yaklaşık 13 milyon kişi yardıma muhtaç durumdadır.
Asya´nın kurumsal kenevire yönelik ilgisi yeni yeni ortaya çıkıyor
Asya´nın kurumsal kenevire yönelik ilgisi yeni yeni ortaya çıkıyor
İlk harekete geçen bölge ulusları, marihuana endüstrisinin dünya çapında yaygınlaşmasıyla birlikte beklenmedik şekilde gelen kârlılığa gözlerini dikmiş durumdalar.
Moskova ve Ankara, “Jeopolitik Uyumsuzluğa” Rağmen Birlikte Çalışmaya Devam Ediyorla
Moskova ve Ankara, “Jeopolitik Uyumsuzluğa” Rağmen Birlikte Çalışmaya Devam Ediyorla
Türkiye ve Rusya. Esad, oyunun tam olarak dışında değil; çünkü en büyük destekçisi ve en önemli müttefiki olan Rusya, hem İdlib´de sahada, hem de İdlib için uygun bir çözüm bulmak üzere Sochi´de masaya oturuyor.
Doğu´ya Dönüş İdeolojisi.
Doğu´ya Dönüş İdeolojisi.
Rusya´nın yükselen Asya´ya doğru rotasını çevirmesinin ilk aşaması hız kazanıyor: Uzak Doğu´nun kalkınma oranı, ulusal ortalamanın iki katı.
ABD müttefiklerini çok kolay ‘ele vermeye´ başladı´
ABD müttefiklerini çok kolay ‘ele vermeye´ başladı´
Kaşıkçı cinayetinden Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman´ı sorumlu tutan ABD Senatosu´nun karar tasarısını değerlendiren Rus siyaset uzmanı Yuriy Poçta, bu kararın Rusya ile ne şekilde alakalı olduğuna da açıklık getirdi.
´ABD müttefiklerini çok kolay ‘ele vermeye´ başladı´
´ABD müttefiklerini çok kolay ‘ele vermeye´ başladı´
Kaşıkçı cinayetinden Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman´ı sorumlu tutan ABD Senatosu´nun karar tasarısını değerlendiren Rus siyaset uzmanı Yuriy Poçta, bu kararın Rusya ile ne şekilde alakalı olduğuna da açıklık getirdi.
´Rusya ve Çin, ABD ile NATO´ya karşı koymak için Doğu Antantı kurdu´
´Rusya ve Çin, ABD ile NATO´ya karşı koymak için Doğu Antantı kurdu´
Batı´nın oyunlarının kurbanı olduklarını düşündüğü belirtilen Rusya ve Çin´in ABD ile NATO´ya karşı koymak için Doğu Antantı kurduğu ifade edildi.
´Ortak Avrupa ordusu fikri tam bir felaket´
´Ortak Avrupa ordusu fikri tam bir felaket´
The National Interest, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından önerilen Avrupa ordusu oluşturmak fikrinin ciddi sorunlara yol açacağını yazdı.
Elveda yeşil: Avrupa, doları reddediyor
Elveda yeşil: Avrupa, doları reddediyor
Avrupa Komisyonu, avronun enerji ve hammade alımı gibi ekonominin stratejik sektörlerindeki kullanım alanını genişletmek için bir önlem paketi hazırladı.
´Baba Bush´u anlatan Gorbaçov: Dünya yeni bir cepheleşme ve silahlanma yarışının eşiğinde
´Baba Bush´u anlatan Gorbaçov: Dünya yeni bir cepheleşme ve silahlanma yarışının eşiğinde
Aralık ayı başında hayatını kaybeden ABD´nin 41. Başkanı George H. W. Bush´la birlikte ABD ve SSCB arasında ortaklığın temelini atmayı başardıklarını söyleyen Sovyetler Birliği´nin son lideri Mihail Gorbaçov, dünya yeni bir cepheleşme ve silahlanma yarışının eşiğinde olduğu için geçmişteki kazanımların da risk altında olduğunu kaydetti.
Trump, Moskova´yı sevindirmemek için ´Prensin yavru köpeği´ oldu
Trump, Moskova´yı sevindirmemek için ´Prensin yavru köpeği´ oldu
ABD Başkanı Donald Trump´ın belki de tüm dünyaya ne kadar güçlü, akil, pragmatik ve vatansever bir kişi olduğunu göstermek için gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin yaptığı bir dizi açıklama gerçekte tam aksine bir etki yarattı.
Rus gazı kimleri korkutuyor?
Rus gazı kimleri korkutuyor?
Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki´nin, Kuzey Akımı 2 doğalgaz boru hattının devreye girmesinden sonra Rusya´nın Ukrayna´ya saldırıya geçebileceği yönündeki açıklamasını değerlendiren Rus gazeteci Ardayev, “Avrupa, Rus gazına muhtaç. Ama bu durumdan rahatsız olanlar var” dedi.
ABD medyası: Veliaht Selman´ı zayıflatmak Suudi Arabistan ve Ortadoğu´da istikrarı arttıracaktır
ABD medyası: Veliaht Selman´ı zayıflatmak Suudi Arabistan ve Ortadoğu´da istikrarı arttıracaktır
ABD´nin Washington Post gazetesinde yayımlanan makalede, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman´ın pozisyonunun zayıflamasının Suudi Arabistan´da ve Ortadoğu´da istikrarı artıracağı değerlendirmesi yapıldı.
‘Türk Akımı, güven güçlendirmede yeni bir seviye´
‘Türk Akımı, güven güçlendirmede yeni bir seviye´
Rus parlamentosunun alt kanadı Duma´da Dış İlişkiler Komitesi üyesi Sergey Jeleznyak, Türk Akımı yapımında takvimin ilerisinde olunmasının Rus doğalgazı sevkiyat sisteminin oluşturulmasında önemli bir adım olduğunu belirtti.
ABD basını Rusya´yla savaşta hangi tarafın, neden yenik düşeceğini yazdı
ABD basını Rusya´yla savaşta hangi tarafın, neden yenik düşeceğini yazdı
ABD´de yayınlanan National Interest dergisi, ABD´nin, asker sayısının yeterli olmaması ve kaynaklarının az olması yüzünden savaş çıkması halinde Rusya ya da Çin´e karşı yenilgiye uğrayacağını yazdı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
1294 Kubilay Han, Moğol imparatoru ölümü (doğumu 1215)
1451 Yedinci Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet (II. Mehmet) ikinci kez tahta çıktı.
1695 Osmanlı donanması, Sakız Adası´nı Venedikliler´den geri aldı.
1856 Islahat Fermanı yayınlandı
1878 II. Abdülhamit Mebusan Meclisini süresiz olarak kapattı ve Meşrutiyet rejimine son vererek, yönetime tek başına egemen oldu.
Buzdolabından kötü kokuları uzaklaştırmak için, en alt göze üç-dört dilim Limon koymanız yeterli.

Püf noktası
Bir kilo limonda,bir kilo çilekten daha fazla şeker olduğunu,

İlginç bilgiler