Çin´de Din
Çin´de dini kuralların yerine getirilme oranı arttıkça Çin Komünist Partisi, denetimlerini sıkılaştırmaya, din üzerinde zulmü artırmaya ve devletin izin verdiği din kurumlarını asimile etme girişimlerine devam ediyor.
Tarih: 9.11.2018 09:16:53/ 97okunma / 0yorum

 

CFR

Çin´de dini kuralların yerine getirilmesi, giderek artan bir eğilim. Uzmanlara göre, Çin´in ekonomik patlaması ve hızlı modernizasyonu karşısında yükselen ruhani boşluk, artan sayıda dindar –özellikle de Hıristiyanlar ve Çin´deki geleneksel dini gruplar- açısından tetikleyici bir etmen olacak. Çin anayasası dini inanca izin verirken, tüm dini örgütlerden –devletin izin verdiklerinden yeraltındaki ve yasaklı gruplara dek- gelen müminler, şiddetlenen bir zulüm ve baskı ile karşı karşıya bulunuyorlar. 

Özgürlük ve Düzenleme 

Çin anayasasının 36.maddesine göre, vatandaşlar “dini inanç özgürlüğünden yararlanıyorlar.” Bu hüküm, din temelli ayrımcılığı yasaklıyor ve devlet kurumlarının, kamu kuruluşlarının veya bireylerin vatandaşları herhangi bir dine inanmaya –veya inanmamaya- zorlamasını yasaklıyor. Hükümetin idari makamı olan Devlet Konseyi, dini meselelere dair yeni yönetmeler kabul etti ve bunlar 2018 yılı Şubat ayında yürürlüğe girdi. Buna göre, devlete kayıtlı olan dini örgütlerin mülkiyete sahip olma, literatür yayımlama, din görevlilerini eğitip onaylama ve bağış toplama hakkı bulunuyor. Bununla birlikte, bu hakların yanı sıra hükümetin kontrolleri de artıyor. Gözden geçirilen kurallar arasında dini okullar üzerinde getirilen baskılar, dini kutlamaların zaman ve yerlerinin kısıtlanması, çevrimiçi dini faaliyetlerin izlenmesi ve 100.000 yuan´ı, yani yaklaşık 15.900 doları aşan bağışların raporlanması söz konusu. 

Human Rights Watch´ın Çin direktörü Sophie Richardson´a göre, Çin´de dini inançlar anayasa yoluyla korunurken, söz konusu tedbirler “ibadet hakkını güvence altına almamaktadır.” Dini uygulamalar, “normal dini faaliyetlerle” sınırlıdır – ancak “normal” tanımı da belirsiz bırakılmıştır ve geniş kapsamlı bir şekilde yorumlanabilir. Devlet, beş dini kabul etmektedir: Budizm, Katoliklik, Taoizm, İslam ve Protestanlık. Herhangi bir başka inancın uygulanması resmi olarak yasaktır, ancak özellikle Çin´in geleneksel inançları söz konusu odluğunda genellikle hoşgörüyle yaklaşılmaktadır. Dini kurumların, devlete ait beş dini dernekten biri nezdinde kayıtlı olması gerekmektedir. Bu dernekler, Devlet Din İşleri İdaresi SARA tarafından denetlenmektedir. 

Hükümetin kayıtlı dindarlarının sayısı, BM İnsan Hakları Konseyi´nin 2013 yılı Evrensel Periyodik Gözden Geçirme Belgesi de dahil olmak üzere birçok kaynağa göre yüz milyon civarındadır – yani nüfusun yüzde 10´undan az. Bununla birlikte, bazı bağımsız raporlara göre, Çin´deki dindarların sayısı çok daha fazladır ve giderek de artmaktadır. Araştırma ve savunucu grup Freedom House´un tahminlerine göre Çin´de 350 milyonu aşkın dindar bulunmaktadır. Bunlar ağırlıklı olarak Çinli Budistlerden oluşmakta; onları Protestanlar, Müslümanlar, Falun Gong uygulayıcıları, Katolikler ve Tibetli Budistler takip etmektedir. Birçok mümin, organize bir dini takip etmemekte, geleneksel halk dinini uygulamaktadır. Bu uygulayıcılar, yeraltı ev kiliselerinin ve yasaklı dini grupların üyeleriyle birlikte, ülkedeki kayıtsız müminlerin büyük bölümünü oluşturmaktadır. En yüksek değerlendirmelerden biri, ABD Dışişleri Bakanlığı´nın 2016 yılı Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu´ndan gelmektedir. Buna göre, Çin´de 650 milyon kadar dini inanç sahibi kişi bulunmaktadır. 

Çin´in kamu güvenliği yetkilileri, Çin anayasasında belirtildiği üzere “kamu düzenini bozan, vatandaşların sağlığını tehlikeye atan veya devletin eğitim sistemine müdahale eden” faaliyetleri önlemek üzere kayıtlı ve kayıtsız dini grupları izlemektedir. Bununla birlikte, insan hakları izleme gruplarına göre, izleme ve baskılar uygulamada genellikle uluslararası hukuk çerçevesinde korunan barışçıl faaliyetleri hedef almaktadır. Genel itibariyle, “dini gruplar, Çin Komünist Partisi´nin sivil toplum üzerindeki denetimini sıkılaştırdığı ve Xi Jinping yönetimi altında giderek Batı-karşıtı bir ideolojik eğilimin olduğu bir dönemde silip süpürülmektedir,” diye yazmıştır Freedom House. Çin, dünyanın en büyük dini mahkumlar topluluğundan birine ev sahipliği yapmaktadır – sayılarının on binlerce olduğu tahmin edilmektedir. İnsan hakları gruplarının söylediklerine göre, bu kişiler hapishanelerde işkence görmekte veya öldürülmektedir. Keyfi tutuklamalar ve şiddet vakaları cezasız kalmaktadır ve bu durum ABD Dışişleri Bakanlığı´nın 1999 yılından beri her yıl Çin´i dini özgürlükler konusunda endişe verici bir ülke olarak belirtmesine yol açmaktadır.

Yazının devamı için : http://asam.org.tr/cin-de-din
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
WSJ: Rusya, dolara darbe vuran ülkeler arasında yer alıyor
WSJ: Rusya, dolara darbe vuran ülkeler arasında yer alıyor
Rusya´nın küresel ticarette doların hegemonyasına darbe vuran ülkeler arasında yer aldığı ve bu alanda ilk başarılı sonuçları elde etmeye başladığı belirtildi.
WSJ: ABD´nin İran yaptırımları, Rusya´nın küresel enerji pazarındaki konumunu güçlendirdi
WSJ: ABD´nin İran yaptırımları, Rusya´nın küresel enerji pazarındaki konumunu güçlendirdi
ABD´nin İran´a uyguladığı yaptırımların Rusya´nın küresel enerji pazarındaki konumunu güçlendirdiği belirtildi. Ayrıca Rusya´nın petrol üretiminde son 30 yılın en yüksek seviyesini gördüğü kaydedildi.
Çin medyası: Trump´ın politikası ABD´nin küresel hegemonyasını bitirecek
Çin medyası: Trump´ın politikası ABD´nin küresel hegemonyasını bitirecek
Hong Kong merkezli Asia Times, ABD Başkanı Donald Trump´ın ekonomik başarısının süper gücün çöküşüne neden olabileceğini ve Mihail Gorbaçov´un Sovyetler´in dağılmasına yol açan başarısız politikasının akıbetini tekrarlayabileceğini belirtti.
Uluslararası Riyakarlık
Uluslararası Riyakarlık
Son günlerde tüm uluslararası medya kaynakları, gazeteler, dergiler, TV kanalları ve İnternet sosyal medyası, Suudi muhabir Cemal Kaşıkçı´nın tüyler ürpertici ölümü hakkında yayınlar yapmakla meşgul. Kaşıkçı, Muhamad bin Salman´a (MBS) ve onun baskıcı politikalarına muhalefet etmeye başlayana dek rejime sadık biriydi.
´Suudi Arabistan petrol ekonomisinden yatırım ekonomisine geçiyor´
´Suudi Arabistan petrol ekonomisinden yatırım ekonomisine geçiyor´
Suudi Arabistan´ın başkenti Riyad´da sona eren Geleceğe Yatırım Girişimi (FII) forumunu değerlendiren Suudi ekonomistler, Riyad´ın petrolü temel gelir kaynağı olarak reddetme stratejisini uyguladığını ve ülkeye uzun vadeli yatırımları teşvik ettiğini belirtti.
ABD, batık bir gemiyle 6 yıl önce kapanan bankayı da yaptırım listesine aldı
ABD, batık bir gemiyle 6 yıl önce kapanan bankayı da yaptırım listesine aldı
ABD, İran´a yönelik yaptırım listesine 6 Ocak´ta Çin kıyılarında batan Sançi petrol tankeri ile 6 yıl önce kapanan bir bankayı da ekledi.
Dolardan vazgeçme planının Rusya için sonuçları ne olacak?
Dolardan vazgeçme planının Rusya için sonuçları ne olacak?
Doların Rus ekonomisindeki payını azaltma planını değerlendiren Rus uzmanlar, bunun bankaların zorunlu döviz rezervlerinde değişiklik yapmasına ve bankaların döviz bazlı kredi vermekten vazgeçmesine neden olabileceğini belirtti.
Rusya ve Hindistan S-400´lerin satış anlaşmasını niçin ruble üzerinden yaptı?
Rusya ve Hindistan S-400´lerin satış anlaşmasını niçin ruble üzerinden yaptı?
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ülkesini ziyaret eden Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho ile görüştü. Ruhani´nin Ri´ye ´yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle ABD yönetimine güvenilemeyeceğini´ söylediği açıklandı.
Batılı tarihçiler ABD´de bir iç savaş tehdidi olduğunu açıkladı
Batılı tarihçiler ABD´de bir iç savaş tehdidi olduğunu açıkladı
Amerikalı ve İngiliz uzmanlar, ABD´de yakın bir zamanda devlet içerisinde çatışmaların başgösterebileceğini belirtti.
ABD, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Suudilere yaptırım uygular mı?
ABD, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Suudilere yaptırım uygular mı?
ABD´nin, gazeteci Cemal Kaşıkçı´nın ölümü nedeniyle Suudi Arabistan´a karşı sert tavır almamasına yönelik eleştirileri değerlendiren Rus uzmanlar, Washington´un ölçülü tepkisinin, Riyad ile askeri ve ekonomik işbirliğini eski seviyede koruma isteğinden kaynaklandığını dile getirdiler.
‘Altın´ varil: ABD dünya petrol pazarını çökertmek istiyor
‘Altın´ varil: ABD dünya petrol pazarını çökertmek istiyor
Dünya pazarında giderek artan petrol fiyatlarının ileride yol açabileceği sorunlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Rus analistler, ABD´nin saldırgan ve öngörülemeyen politikasının petrol fiyatlarında hiçbir ülkeye faydası olmayan büyük dalgalanmalara yol açtığını vurguladı.
´Batı yaptırım uygularsa, Suudi Arabistan Rusya ile Çin´e yönelir´
´Batı yaptırım uygularsa, Suudi Arabistan Rusya ile Çin´e yönelir´
Eurasia Group uzmanı Ayham Kamel, Batılı ülkelerin öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı vakası nedeniyle Suudi Arabistan´a yaptırım uygulama tehdidinde bulunmasının Riyad´ı doğuya yönlendirebileceğini belirtti.
ABD´de Veri Mahremiyetinin Geleceği
ABD´de Veri Mahremiyetinin Geleceği
KIRKPATRICK: Dolayısıyla, evet. Harika. Herkese günaydın. Ben David Kirkpatrick. Gazeteciyim ve Technomy Media´nın kurucusuyum.
´Riyad´ın bedel ödemesi gerekiyor´
´Riyad´ın bedel ödemesi gerekiyor´
Suudi uzmanlar, kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı vakasının Suudi Arabistan krallığını siyasi ve ekonomik baskı altına almak amacıyla planlandığını söyledi.
İranlı uzman: Kaşıkçı olayı, ABD-Suudi ekonomik ilişkilerine zarar vermeyecek
İranlı uzman: Kaşıkçı olayı, ABD-Suudi ekonomik ilişkilerine zarar vermeyecek
İranlı uzman Moctaba Calalzade, ABD Başkanı Donald Trump ile Kongre arasında Suudi gazeteci Kaşıkçı vakası bağlamında Riyad´a yaptırım uygulanması olasılığıyla ilgili yaşanan tartışmaların nasıl sonuçlanacağını değerlendirdi.
NI: ABD, Suriye´de söz hakkı olmadığının farkına varmalı
NI: ABD, Suriye´de söz hakkı olmadığının farkına varmalı
Washington merkezli National Interest (NI) dergisi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad´ı artık hiçbir şeyin tehdit etmediğini ve ABD´nin bu ülkeye askeri müdahaleye son vermesi gerektiğini yazdı.
‘Türk Akımı´nın Avrupa güzergahı yakında kesinlik kazanacak´
‘Türk Akımı´nın Avrupa güzergahı yakında kesinlik kazanacak´
Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak´ın, ´Türk Akımı´nın her iki hattından doğalgazın 2020´den başlayarak pompalanabileceği´ açıklamasını değerlendiren analiz uzmanı Tkaçuk, projenin Rusya kısmının tamamlandığına dikkat çekti.
F-22, Suriye´de S-300´ü geçebilecek mi?
F-22, Suriye´de S-300´ü geçebilecek mi?
Rusya´nın Suriye´ye sağladığı S-300 hava savunma sistemlerinin İsrail ve ABD´de yarattığı panik devam ediyor. ABD´nin Suriye´de 5. nesil savaş uçağı F-22 Raptor kullanabileceğini bildiren The Drive dergisi, bu uçağın S-300 tarafından vurulamayacağını iddia etti.
ABD ordusunun F-35´i Afganistan´da kullanması zaman kaybı´
ABD ordusunun F-35´i Afganistan´da kullanması zaman kaybı´
ABD basını, en pahalı avcı uçaklarından biri olan F-35´in Afganistan´da ilk kez savaş koşullarında kullanılmasına tepkili. National Interest (NI), bunun yanlış bir halka ilişkiler girişimi ve vakit kaybı olduğunu yazdı.
´Çin pazarı büyümeye devam ediyor, ABD´nin ticaret savaşını kazanma şansı yok´
´Çin pazarı büyümeye devam ediyor, ABD´nin ticaret savaşını kazanma şansı yok´
Global Times´ta yer alan bir değerlendirme yazısında, Trump´ın salı günü yaptığı konuşmasının dünya çapında olumsuz karşılandığı belirtilerek "Sam Amca´nın gözdağına dayanan ´Önce ABD´ doktrini çöküyor" ifadeleri kullanıldı.
Business Insider: ABD Donanması, Soğuk Savaş´tan bu yana en kötü durumda
Business Insider: ABD Donanması, Soğuk Savaş´tan bu yana en kötü durumda
ABD Donanması´ndaki uçak gemisi grubunun intikal hızının son 25 yılın en düşük seviyesine gerilediğini yazan Amerikan haber sitesi Business Insider, bakım ve onarım sorunları nedeniyle 2018 yılındaki operasyonlarda uçak gemilerinin yalnızca yüzde 15´inin kullanılabildiğini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4819
EURO
6.2174
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Elektrikleriniz kesilirse hemen bir mum yakarsınız. Fakat, 1 mum yeterince odayı aydınlatmaz. Bu nedenle elektrik kesildiğinde yaktığınız mumu bir aynanın önüne koyun. Aynadan yansıyan aydınlık sizi çok şaşırtacaktır.

Püf noktası
Bebekler 6 aylıktan itibaren ahlak kavramını öğrenmekte, iyi-kötü ayrımını yapabilmektedir.

İlginç bilgiler