Dev bir asteroit yeniden Dünya´ya çarparsa?
Bilim insanları, asteroit ve benzeri gök cisimlerinin Dünya´ya çarpma riskine karşı ne gibi önlemler alıyor?
Tarih: 24.6.2018 16:11:46/ 630okunma / 0yorum

Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde düzenlenen 30 Haziran Uluslararası Asteroit Günü vesilesiyle bu konuda farkındalığın artırılması hedefleniyor.

66 milyon yıl önce dünyaya hükmeden dinozorlar bugün fosil ya da Viyana Doğa Tarihi Müzesi´ndeki gibi maketlerden ibaret. Onları yok eden şey, Güneş Sistemi´nin oluşumundan geriye kalan, metal ve kaya yığınından meydana gelen bir asteroitti.

Viyana Doğa Tarihi Müzesi´nin müdürü Christian Köberl, "66 milyon yıl önce bir asteroit Dünya ile çarpışma rotasındaydı. Sadece 10 kilometre çapındaki bu gök cisminin meydana getirdiği krater 200 kilometre. Bu da bize böyle bir durumda açığa çıkan muazzam enerjiyi gösteriyor. Adeta dev bir patlama. Ardından deprem gibi felaketler meydana geliyor ve bunların sonucunda iklim değişiyor. Bu da o an yeryüzünde yaşayan birçok bitki ve hayvan türünün, neredeyse üçte ikisinin soyunun tükenmiş olduğu anlamına geliyor." diyor ve ekliyor, "Yani, gezegenimizdeki tüm canlı türlerinin yaklaşık üçte ikisi yok oldu."

Çelyabinsk asteroidi​

O zamandan beri böylesine büyük bir olay yaşanmadı, ancak 2013´te Rusya´nın Çelyabinsk kentine düşenve Dünya´ya sadece 20 metre uzaklıkta atmosferde parçalanan bir asteroit bin 500 kişinin yaralanmasına sebep olmuştu. Bu olay, düşük de olsa bizlere Dünya´nın hala risk altında olduğunu kanıtlıyor.

Müzenin Sergi Müdürü Ludovic Ferriere Çelyabinsk asteroidi​ni göstererek gök cismini anlatıyor: "Burada, tipik füzyon kabuğuyla birlikte Çelyabinsk´teki gök taşına ait bir parça var. Kesip içini açtığımızda bu gök cisminin tarihini görebiliriz. Burada, oluşumundan bu yana çok değişmemiş, Güneş Sistemi hakkında bilgi veren orijinal parçayı görmek mümkün. Siyah kısmın tamamı, taşın 4,56 milyar yıl önce oluşumundan bu yana geçirmiş olduğu darbelerden kaynaklanıyor."

Viyana´daki müzede bulunan ve dünyanın en büyük meteorlarından meydana gelen sergi, gök cisimlerinin ne kadar çeşitli olabileceğini gözler önüne seriyor.

Asteroit araştırmacısı Lidia Pitarello, ev boyutunda bir gök taşının büyük bir ormanı yok edebileceğini, tsunami oluşturabileceğini ve hatta atmosferimizi bile değiştirebileceğini söylüyor ve "Sığ bir denizde oluşması durumunda ve tabandaki tortuların türüne de bağlı olarak, malzemenin buharlaşmasıyla yüksek miktarda sera gazı açığa çıkabilir. Daha sonra bu uzun vadede iklimi gerçekten etkileyebilir." diyerek Dünya´nın büyük bir riskle karşı karşıya kalabileceğini belirtiyor.

Gezegenimizi asteroitlerden korumak için ne gibi çalışmalar yapılıyor?

Avrupa Uzay Ajansı´ndan bilim insanı Rüdiger Jehn, birkaç hafta önce Güney Afrika´da düşen gök taşı ve benzeri küçük asteroitler için bir erken uyarı sistemi geliştirdiklerini anlatıyor ve "2 Haziran´da, Afrika´da çekilen görüntülerde, iki üç metrelik asteroidin atmosfere girdiğini ve ardından yanarak patladığını görüyoruz. Gözlemlemek istediğimiz şey de bu, çünkü eğer bu asteroit biraz daha büyük, mesela 5 metre kadar olsaydı, şok dalgası yüzeyde ciddi hasar oluşturabilirdi." diyerek böyle durumlara karşın insanları önceden uyarmak istediklerini söylüyor.

Avrupa Uzay Ajansı, gökyüzündeki küçük ve hızlı nesneleri tarayacak Flyeye isimli bir teleskop geliştiriyor. Ajans, şimdiden küçük de olsa Dünya´ya çarpma riski taşıyan 740 asteroidi takip ediyor ve yenilerini tespit etmeye çalışıyor. Jenh, "Şu an ayda yaklaşık 200 asteroit saptama oranına sahibiz ve bunlardan 3, 4 ya da 5 tanesi Dünya´ya çarpma ihtimali olan cisimler. Halihazırda tespit ettiğimiz asteroitlerden hiçbiri dünya için ciddi bir tehlike arz etmiyor." diyor ve "Tabi ki henüz farkında olmadığımız çok sayıda cisim mevcut, ancak şimdilik endişelenmemiz gereken bir şey yok." diye ekliyor.

Asteroitlere yolculuk

​Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA ve Japonya Uzay Araştırma Ajansı JAXA bu yıl asteroitlere bir ziyaret planlıyor. Japon uzay aracı Hayabusa-2, bu yaz Maskot adlı iniş aracını hedef asteroitin yörüngesine oturtacak.

Allman Havacılık ve Uzay Merkezi´nden Ralf Jaumann, iniş bölgesini tespit edeceklerini söylüyor ve misyonu şöyle anlatıyor: "3 Ekim´de Maskot´u serbest bırakarak yüzeye indireceğiz ve bu sayede yüzey hakkında bilgi edineceğiz. Bunu başardıktan sonra ikinci adım olarak Japon uzay aracı da yüzeye çıkacak, yüzeyi örnekleyecek ve bu örnekleri Dünya´ya getirecek."

Bilim insanı, asteroitleri önlemenin kolay bir iş olmadığı belirterek, "Bu cisimleri atom veya nükleer silahlarla yok edemezsiniz. Bu sebeple, onu her yönüyle gerçekten tanımanız gerekiyor. Bu gök cismini Dünya´dan nasıl uzaklaştıracağınızı, dönüşünü nasıl durdurabileceğinizi ya da yönünü nasıl değiştirebileceğinizi anlamak adına en önemli şey asteroidin bileşimini bilmek." diyor ve fiziksel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanın, etkileri azaltma konusunda çok yardımcı olacağını ifade ediyor.

"Tarihin tekerrür etmesi muhtemel"

Müzede nesli tükenen türlerden olmamızı engellemek adına büyük çaba sarf ediliyor.

Yakın zaman içinde olası bir tehlike görünmese de küçük bir asteroidin bile büyük felaketlere neden olabileceğinin farkında olmak çok önemli.

​Viyana´ya çarparak şehrin haritadan silinmesine neden olan 100 metrelik asteroit simülasyonu böyle bir durumda meydana gelebilecek sonuçları gösteriyor.

Viyana Doğa Tarihi Müzesi Müdürü Christian Köberl, "Ay´a baktığımızda yüzeyinin tamamen çarpma kraterleriyle kaplı olduğunu görüyoruz. Bunu Dünya´da o kadar iyi göremiyoruz çünkü Dünya aktif bir jeolojik yüzeye sahip. Büyüklü küçüklü gök cisimleri tarafından bombardımana tutuluyoruz. Büyük olanlar daha nadir, küçüklerleyse sık sık karşılaşıyoruz. Bu geçmişte olan bir şey ve tabi ki gelecekte de devam edecek." diyerek Dünya´nın her an bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunun altını çiziyor.

Bilim insanları, uygarlıkları yok edecek kadar büyük çaptaki asteroitlerin yüzde 90´nın fark edilip, takibinin yapıldığı kanısında. Bununla birlikte, 5 ila 500 metrelik daha küçük gök cisimlerinin sadece yüzde 1´i tespit edilmiş durumda.

 

 Kaynak:

Anahtar Kelimeler: asteroit yeniden Dünya çarparsa
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Hafızadaki ilk anı kurgusal olabilir
Hafızadaki ilk anı kurgusal olabilir
Bilim insanları, kişilerin yaklaşık yüzde 40´ının hafızasındaki ilk anının kurgusal olabildiğini tespit etti.
İnsanlık tarihi yeniden yazılacak: 250 bin yıllık değişiklik
İnsanlık tarihi yeniden yazılacak: 250 bin yıllık değişiklik
Çin´de yapılan arkeolojik bir kazıda gün yüzüne çıkarılan taş aletler insanlığın evrimsel atalarının Afrika´dan bilinenden çok daha önceki bir tarihte ayrıldığını gösteriyor.
İsrail, ilk kez Ay´a insansız uzay aracı gönderiyor
İsrail, ilk kez Ay´a insansız uzay aracı gönderiyor
İsrailli bir organizasyon olan SpaceIL, İsrail´in ilk uzay aracını Ay´a göndermeyi planladıklarını açıkladı. Uzay aracı, Elon Musk´un sahibi olduğu SpaceX şirketinin roketiyle gönderilecek.
Rus bilim insanları, uzaydan dönen bazı bakterilerin daha da saldırganlaştığını tespit etti
Rus bilim insanları, uzaydan dönen bazı bakterilerin daha da saldırganlaştığını tespit etti
Rus bilim insanları Uluslararası Uzay İstasyonu´nda (UUİ) gerçekleştirdiği deneylerde uzay boşluğunda uzun süre kaldıktan sonra Dünya´ya dönen bazı mikroorganizmaların antibiyotiklere karşı gösterdiği direnç ve agresivitenin (saldırganlık) arttığını, mutasyona uğramış bu mikroorganizmaların gelecekte yaşamsal tehdit oluşturabileceğini tespit etti.
Farklı güneş sisteminden gelen esrarengiz cismin ne olduğu ortaya çıktı
Farklı güneş sisteminden gelen esrarengiz cismin ne olduğu ortaya çıktı
Başka bir yıldız sisteminden Dünya´nın da içerisinde bulunduğu Güneş Sistemi´nden geçtiği tespit edilen ilk cisim Oumuamua´nın kuyruklu yıldız olduğunu keşfetti.
Samanyolu´nun sırları aralanıyor
Samanyolu´nun sırları aralanıyor
Astronomi dünyası, Gaia uzay teleskobunun Samanyolu galaksisindeki 1 milyar yıldızın fotoğrafını çekip 3 boyutlu haritasını çıkarmayı başarması ile büyük bir devrim geçirdi ve gelecekte yeni keşiflerin önünü açtı.
Rusya, uzayda lazerle temizlik yapacak
Rusya, uzayda lazerle temizlik yapacak
Rus uzay ajansı Roscosmos, üç metrelik lazerli bir topla alçak yörüngedeki uzay çöplerini imha etmeyi planlıyor. İşlemle ilgili testler başarıyla tamamlanırsa, bu yolla uzay araştırmaları daha güvenli hale getirilecek.
Konuşma Engelli Hastalar İçin Beyin İmplantı
Konuşma Engelli Hastalar İçin Beyin İmplantı
Bilimadamları konuşma yetisini kaybeden hastaların seslerini yeniden duyurabilmelerini sağlamak amacıyla karmaşık konuşma sinyallerini çözmek için kullanılacak bir beyin implantı üzerinde çalışıyor.
Kongo´da korkutan Ebola salgını: İlk ölüm geldi
Kongo´da korkutan Ebola salgını: İlk ölüm geldi
Kongo´da başlayan yeni Ebola salgınında ilk ölüm vakası meydana geldi. Salgından etkilenen köylerin belirlenmesi için ülkenin kuzeybatısına 12 uzmandan oluşan bir ekip gönderildi.
Nano Damlayla Gözlük ve Lenslere Veda
Nano Damlayla Gözlük ve Lenslere Veda
Shaare Zedek Tıp Merkezi´ndeki İsrailli araştırmacılar, geliştirdikleri nano göz damlasının, bütün bunların yerini alabilecek basit bir tedavi yöntemi olduğunu söylüyor.
AB yapay zeka için yatırımlarını artıracak
AB yapay zeka için yatırımlarını artıracak
Dünya liderleri arasında yerini almaya çalışan Avrupa Birliği yapay zeka konusunda yatırımlarını artırmayı planlıyor. 2020 yılının sonuna kadar üye ülkelerin ve özel sektörün katkıları ile birlikte 20 milyar Euro´ya ulaşılması bekleniyor. Gent Üniversitesi öğretim üyesi Francis Wyffels küçük ve orta ölçekli şirketlere destek olunması gerektiğini söyledi:
ABD´de silah yapımında kullanılan plütonyum kayıplara karıştı
ABD´de silah yapımında kullanılan plütonyum kayıplara karıştı
ABD´nin Idaho Devlet Üniversitesi´nde muhafaza edilmek üzere bulunan, silah yapımında kullanılan plütonyumun kaybolduğu öğrenildi.
ABD donanmasına lazer silahları geliyor
ABD donanmasına lazer silahları geliyor
Amerikan deniz kuvvetleri, savaş gemilerinde kullanılan top ve füze düzeneklerinin yerine Helios adı lazer silahları yerleştirmeyi planlıyor.
İngiltere´de fırtına sırasında gökten gizemli bir nesne düştü
İngiltere´de fırtına sırasında gökten gizemli bir nesne düştü
İngiltere´nin Bridgwater kentinde, yıldırım çarpması sırasında gökyüzünden düşen garip nesne Megan Taylor´un kamerasına yakalandı.
Rostec: Yeni Türk uçağında Rus yapımı motor kullanılabilir
Rostec: Yeni Türk uçağında Rus yapımı motor kullanılabilir
Rus devlet savunma sanayi şirketi Rostec´in Uluslarası İşbirliği ve Bölgesel Politikalar Direktörü Viktor Kladov, Türkiye´nin geliştirdiği yeni uçakta Rus yapımı motorun kullanılabileceğini belirtti.
Tunguska meteoru büyüklüğündeki asteroit dünyayı sıyırıp geçti
Tunguska meteoru büyüklüğündeki asteroit dünyayı sıyırıp geçti
Tunguska´ya düşen meteor büyüklüğündeki bir asteroidin dünyanın çok yakınından geçtiği belirtildi.
Uzaya gönderilen Tesla´ya Türkiye´de üretilen parça takılmış
Uzaya gönderilen Tesla´ya Türkiye´de üretilen parça takılmış
Elektrikli otomobil üreticisi Tesla´nın ve aynı zamanda SpaceX´in CEO´su Elon Musk´ın Mars´a gönderdiği, 2020 yılında üreteceği 2.9 saniyede 100 km´e hıza çıkabilen yeni Tesla´ya Türk otomotiv yan sanayinin de katkısı olduğu ortaya çıktı.
Google çalışanları: Savaş işinde olmamalıyız, Pentagon ile işbirliği bitmeli
Google çalışanları: Savaş işinde olmamalıyız, Pentagon ile işbirliği bitmeli
Katil robotların insanlığı yok edebileceği günlerin yaklaşıp yaklaşmadığının tartışıldığı bir dönemden geçerken teknoloji devi Google´un çalışanları ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ile işbirliğine karşı ´ayaklandı´.
Hubble Teleskobu en uzak yıldız gözlemini yaptı
Hubble Teleskobu en uzak yıldız gözlemini yaptı
Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Hubble Teleskobu, derin uzay gözlemleri sırasında Dünya´dan 9 milyar ışık yılı uzaktaki bir yıldızı görüntüledi.
Rus uzman: Fransa, artık eski rolünde olmadığını kabullenemiyor
Rus uzman: Fransa, artık eski rolünde olmadığını kabullenemiyor
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron´un Demokratik Suriye Güçleri´ne (DSG) destek ve DSG ile Türkiye arasında arabuluculuk açıklamasını değerlendiren Rus Ortadoğu uzmanı ve gazeteci İsrael Şamir, Paris yönetiminin artık eski rolünde olmadığını kabullenemediğini belirtti.
SpaceX kargo kapsülü uzaya fırlatıldı
SpaceX kargo kapsülü uzaya fırlatıldı
Roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu´na deney ve ihtiyaç malzemeleri taşıyan Dragon kargo kapsülünü Falcon roketiyle uzaya yolladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Buzdolabından kötü kokuları uzaklaştırmak için, en alt göze üç-dört dilim Limon koymanız yeterli.

Püf noktası
Dünya´nın en uzun ağaçlarının Amerika Birleşik Devletleri´nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan sahil sekoyaları olduğunu,bu ağaçların yaklaşık 2000 yıl yaşadıklarını ve ağırlıklarının 500 tonu bulduğunu,

İlginç bilgiler