Dev bir asteroit yeniden Dünya´ya çarparsa?
Bilim insanları, asteroit ve benzeri gök cisimlerinin Dünya´ya çarpma riskine karşı ne gibi önlemler alıyor?
Tarih: 24.6.2018 16:11:46/ 739okunma / 0yorum

Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde düzenlenen 30 Haziran Uluslararası Asteroit Günü vesilesiyle bu konuda farkındalığın artırılması hedefleniyor.

66 milyon yıl önce dünyaya hükmeden dinozorlar bugün fosil ya da Viyana Doğa Tarihi Müzesi´ndeki gibi maketlerden ibaret. Onları yok eden şey, Güneş Sistemi´nin oluşumundan geriye kalan, metal ve kaya yığınından meydana gelen bir asteroitti.

Viyana Doğa Tarihi Müzesi´nin müdürü Christian Köberl, "66 milyon yıl önce bir asteroit Dünya ile çarpışma rotasındaydı. Sadece 10 kilometre çapındaki bu gök cisminin meydana getirdiği krater 200 kilometre. Bu da bize böyle bir durumda açığa çıkan muazzam enerjiyi gösteriyor. Adeta dev bir patlama. Ardından deprem gibi felaketler meydana geliyor ve bunların sonucunda iklim değişiyor. Bu da o an yeryüzünde yaşayan birçok bitki ve hayvan türünün, neredeyse üçte ikisinin soyunun tükenmiş olduğu anlamına geliyor." diyor ve ekliyor, "Yani, gezegenimizdeki tüm canlı türlerinin yaklaşık üçte ikisi yok oldu."

Çelyabinsk asteroidi​

O zamandan beri böylesine büyük bir olay yaşanmadı, ancak 2013´te Rusya´nın Çelyabinsk kentine düşenve Dünya´ya sadece 20 metre uzaklıkta atmosferde parçalanan bir asteroit bin 500 kişinin yaralanmasına sebep olmuştu. Bu olay, düşük de olsa bizlere Dünya´nın hala risk altında olduğunu kanıtlıyor.

Müzenin Sergi Müdürü Ludovic Ferriere Çelyabinsk asteroidi​ni göstererek gök cismini anlatıyor: "Burada, tipik füzyon kabuğuyla birlikte Çelyabinsk´teki gök taşına ait bir parça var. Kesip içini açtığımızda bu gök cisminin tarihini görebiliriz. Burada, oluşumundan bu yana çok değişmemiş, Güneş Sistemi hakkında bilgi veren orijinal parçayı görmek mümkün. Siyah kısmın tamamı, taşın 4,56 milyar yıl önce oluşumundan bu yana geçirmiş olduğu darbelerden kaynaklanıyor."

Viyana´daki müzede bulunan ve dünyanın en büyük meteorlarından meydana gelen sergi, gök cisimlerinin ne kadar çeşitli olabileceğini gözler önüne seriyor.

Asteroit araştırmacısı Lidia Pitarello, ev boyutunda bir gök taşının büyük bir ormanı yok edebileceğini, tsunami oluşturabileceğini ve hatta atmosferimizi bile değiştirebileceğini söylüyor ve "Sığ bir denizde oluşması durumunda ve tabandaki tortuların türüne de bağlı olarak, malzemenin buharlaşmasıyla yüksek miktarda sera gazı açığa çıkabilir. Daha sonra bu uzun vadede iklimi gerçekten etkileyebilir." diyerek Dünya´nın büyük bir riskle karşı karşıya kalabileceğini belirtiyor.

Gezegenimizi asteroitlerden korumak için ne gibi çalışmalar yapılıyor?

Avrupa Uzay Ajansı´ndan bilim insanı Rüdiger Jehn, birkaç hafta önce Güney Afrika´da düşen gök taşı ve benzeri küçük asteroitler için bir erken uyarı sistemi geliştirdiklerini anlatıyor ve "2 Haziran´da, Afrika´da çekilen görüntülerde, iki üç metrelik asteroidin atmosfere girdiğini ve ardından yanarak patladığını görüyoruz. Gözlemlemek istediğimiz şey de bu, çünkü eğer bu asteroit biraz daha büyük, mesela 5 metre kadar olsaydı, şok dalgası yüzeyde ciddi hasar oluşturabilirdi." diyerek böyle durumlara karşın insanları önceden uyarmak istediklerini söylüyor.

Avrupa Uzay Ajansı, gökyüzündeki küçük ve hızlı nesneleri tarayacak Flyeye isimli bir teleskop geliştiriyor. Ajans, şimdiden küçük de olsa Dünya´ya çarpma riski taşıyan 740 asteroidi takip ediyor ve yenilerini tespit etmeye çalışıyor. Jenh, "Şu an ayda yaklaşık 200 asteroit saptama oranına sahibiz ve bunlardan 3, 4 ya da 5 tanesi Dünya´ya çarpma ihtimali olan cisimler. Halihazırda tespit ettiğimiz asteroitlerden hiçbiri dünya için ciddi bir tehlike arz etmiyor." diyor ve "Tabi ki henüz farkında olmadığımız çok sayıda cisim mevcut, ancak şimdilik endişelenmemiz gereken bir şey yok." diye ekliyor.

Asteroitlere yolculuk

​Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA ve Japonya Uzay Araştırma Ajansı JAXA bu yıl asteroitlere bir ziyaret planlıyor. Japon uzay aracı Hayabusa-2, bu yaz Maskot adlı iniş aracını hedef asteroitin yörüngesine oturtacak.

Allman Havacılık ve Uzay Merkezi´nden Ralf Jaumann, iniş bölgesini tespit edeceklerini söylüyor ve misyonu şöyle anlatıyor: "3 Ekim´de Maskot´u serbest bırakarak yüzeye indireceğiz ve bu sayede yüzey hakkında bilgi edineceğiz. Bunu başardıktan sonra ikinci adım olarak Japon uzay aracı da yüzeye çıkacak, yüzeyi örnekleyecek ve bu örnekleri Dünya´ya getirecek."

Bilim insanı, asteroitleri önlemenin kolay bir iş olmadığı belirterek, "Bu cisimleri atom veya nükleer silahlarla yok edemezsiniz. Bu sebeple, onu her yönüyle gerçekten tanımanız gerekiyor. Bu gök cismini Dünya´dan nasıl uzaklaştıracağınızı, dönüşünü nasıl durdurabileceğinizi ya da yönünü nasıl değiştirebileceğinizi anlamak adına en önemli şey asteroidin bileşimini bilmek." diyor ve fiziksel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanın, etkileri azaltma konusunda çok yardımcı olacağını ifade ediyor.

"Tarihin tekerrür etmesi muhtemel"

Müzede nesli tükenen türlerden olmamızı engellemek adına büyük çaba sarf ediliyor.

Yakın zaman içinde olası bir tehlike görünmese de küçük bir asteroidin bile büyük felaketlere neden olabileceğinin farkında olmak çok önemli.

​Viyana´ya çarparak şehrin haritadan silinmesine neden olan 100 metrelik asteroit simülasyonu böyle bir durumda meydana gelebilecek sonuçları gösteriyor.

Viyana Doğa Tarihi Müzesi Müdürü Christian Köberl, "Ay´a baktığımızda yüzeyinin tamamen çarpma kraterleriyle kaplı olduğunu görüyoruz. Bunu Dünya´da o kadar iyi göremiyoruz çünkü Dünya aktif bir jeolojik yüzeye sahip. Büyüklü küçüklü gök cisimleri tarafından bombardımana tutuluyoruz. Büyük olanlar daha nadir, küçüklerleyse sık sık karşılaşıyoruz. Bu geçmişte olan bir şey ve tabi ki gelecekte de devam edecek." diyerek Dünya´nın her an bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunun altını çiziyor.

Bilim insanları, uygarlıkları yok edecek kadar büyük çaptaki asteroitlerin yüzde 90´nın fark edilip, takibinin yapıldığı kanısında. Bununla birlikte, 5 ila 500 metrelik daha küçük gök cisimlerinin sadece yüzde 1´i tespit edilmiş durumda.

 

 Kaynak:

Anahtar Kelimeler: asteroit yeniden Dünya çarparsa
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Dünya´dan 250 kat fazla su bulunan gezegenler keşfedildi
Dünya´dan 250 kat fazla su bulunan gezegenler keşfedildi
Bilim insanları, yeni keşfedilen TRAPPIST-1 yıldız sistemindeki 7 gezegenin kayaç yapıda olduğunu ve bazılarında Dünya´dan daha fazla su bulunduğunu belirledi.
Uzmanlar uyarmıştı: Yunanistan´da Batı Nil Virüsü, 11 kişinin ölümüne neden oldu
Uzmanlar uyarmıştı: Yunanistan´da Batı Nil Virüsü, 11 kişinin ölümüne neden oldu
Çoğunlukla sivrisinekler yoluyla bulaşan Batı Nil Virüsü, Yunanistan´da 11 can aldı. Yunan Radyosu´na konuşan Sağlık Bakanı Andreas Xanthos, "Kontrolsüzce yayılan Batı Nil Virüsü´ne karşı yapacağımız belli bir şey yok fakat Sağlık Bakanlığı alarmda" açıklaması yaptı.
Trump´tan sansür suçlaması: Sosyal medya devleri milyonlarca insanı susturuyor
Trump´tan sansür suçlaması: Sosyal medya devleri milyonlarca insanı susturuyor
Eski avukatı ve eski kampanya danışmanının mahkemede suçlanmasıyla zorda kalan ABD Başkanı Donald Trump´ın hedefinde bu kez sosyal medya şirketleri vardı.
Kremlin´den Microsoft´a yanıt: Hangi hackerlardan bahsediyorsunuz?
Kremlin´den Microsoft´a yanıt: Hangi hackerlardan bahsediyorsunuz?
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD´deki muhafazakar düşünce kuruluşlarından bilgi çalmaya çalışan Rus hackerları engellediğini iddia eden ABD´li yazılım şirketi Microsoft´un bu iddiasına anlam veremediklerini söyledi.
Rogozin ve NASA direktörü Ekim ayında Baikonur´da buluşacak
Rogozin ve NASA direktörü Ekim ayında Baikonur´da buluşacak
Roskosmos basın servisinden yapılan açıklamaya göre, Roskosmos genel müdürü Dmitry Rogozin ile Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) direktörü Jim Brydenstain arasında yapılacak ilk toplantı Ekim 2018´de Baikonur kozmopolitinde düzenlenecek.
NASA, Güneş kaşifini uzaya yolladı
NASA, Güneş kaşifini uzaya yolladı
ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) Parker Solar Probe adlı aracını uzaya fırlattı.
Çin´in ´dünyanın en hızlısını da geçecek´ yeni süper bilgisayarı çalışmaya başladı
Çin´in ´dünyanın en hızlısını da geçecek´ yeni süper bilgisayarı çalışmaya başladı
Dünyanın en hızlı haline gelebilen bu bilgisayar, pazar günü Çin´in doğusunda bulunan Jinan şehrindeki Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi´nde çalışmaya başladı.
Bilim insanlarından korkutucu tahmin: Dünya bir ‘seraya´ dönüşebilir
Bilim insanlarından korkutucu tahmin: Dünya bir ‘seraya´ dönüşebilir
Bilim insanları, Paris İklim Anlaşması´nın şartları tamamıyla yerine getirilse de Dünya´daki ortalama hava ısısının 4-5 derece daha artabileceği öngörüsünde bulundu.
Çinli bilim insanlarından ´dev yıldız´ keşfi: Evrenin tarihine ışık tutacak
Çinli bilim insanlarından ´dev yıldız´ keşfi: Evrenin tarihine ışık tutacak
Çinli astronomlar, normal bir yıldızdan 300 yüz kat daha fazla lityum zengini yıldız keşfetti.
Biliminsanları kanser hücrelerini ‘sonsuz bir uykuya yatırıyor´
Biliminsanları kanser hücrelerini ‘sonsuz bir uykuya yatırıyor´
Avusturalyalı bir grup biliminsanı, kanser hücrelerinin diğer sağlıklı hücrelerle bir araya gelip çoğalmasını önleyen ve onları ‘sonsuz bir uykuya yatıran´ bir madde geliştirdi.
Bilim insanları, yeni bir gök cismi keşfetti: Serseri
Bilim insanları, yeni bir gök cismi keşfetti: Serseri
Güneş Sistemi dışında güçlü manyetik alana sahip ve gezegene benzeyen bir gök cismi keşfedildi.
Türk mühendisler, ´en yüksek piksel çözünürlüğüne sahip grafen tabanlı ekranı´ üretti
Türk mühendisler, ´en yüksek piksel çözünürlüğüne sahip grafen tabanlı ekranı´ üretti
ASELSAN ve Sabancı Üniversitesi iş birliğiyle ekran teknolojileri alanında yürütülen yenilikçi çalışmalarda uluslararası alanda takdir gören sonuçlar elde edildi.
Atomlar elektronlarıyla birlikte ışık hızına yaklaştı
Atomlar elektronlarıyla birlikte ışık hızına yaklaştı
İsviçre´deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN´deki bilim insanları ilk kez atomu yörüngesindeki elektronla birlikte ışık hızına yakın hareket ettirmeyi başardı.
Çin, dış politika kararlarında yapay zekadan yararlanmaya başladı
Çin, dış politika kararlarında yapay zekadan yararlanmaya başladı
Çin yapay zeka teknolojisini ülkenin politikalarının belirlendiği süreçlerde kullanmaya başlayan ilk ülkelerden biri oldu. South China Morning Post´un haberine göre, Pekin yapay zeka destekli diplomatik sistemlerin çeşitli prototiplerini geliştiriyor.,
NASA, Güneş´in sesini paylaştı
NASA, Güneş´in sesini paylaştı
Güneş´in çıkardığı ses dalgaları, Avrupa Uzay Ajansı ve NASA´nın Güneş ve Heliosforik Gözlemevi SOHO tarafından kaydedildi.
Mars, Dünya´ya en yakın konuma geliyor
Mars, Dünya´ya en yakın konuma geliyor
Dünya ve Mars, 2003´ten sonra ilk kez 31 Temmuz´da, birbirlerine en yakın yörünge konumlarına gelmiş olacak.
21. yüzyılda insanların ölümüne yol açan başlıca nedenler açıklandı
21. yüzyılda insanların ölümüne yol açan başlıca nedenler açıklandı
Rus sağlık uzmanları, 21. yüzyılda insanların ölümüne yol açan başlıca nedenlerin kalp-damar, onkoloji hastalıkları ve HIV olduğunu anlattı.
Hafızadaki ilk anı kurgusal olabilir
Hafızadaki ilk anı kurgusal olabilir
Bilim insanları, kişilerin yaklaşık yüzde 40´ının hafızasındaki ilk anının kurgusal olabildiğini tespit etti.
İnsanlık tarihi yeniden yazılacak: 250 bin yıllık değişiklik
İnsanlık tarihi yeniden yazılacak: 250 bin yıllık değişiklik
Çin´de yapılan arkeolojik bir kazıda gün yüzüne çıkarılan taş aletler insanlığın evrimsel atalarının Afrika´dan bilinenden çok daha önceki bir tarihte ayrıldığını gösteriyor.
İsrail, ilk kez Ay´a insansız uzay aracı gönderiyor
İsrail, ilk kez Ay´a insansız uzay aracı gönderiyor
İsrailli bir organizasyon olan SpaceIL, İsrail´in ilk uzay aracını Ay´a göndermeyi planladıklarını açıkladı. Uzay aracı, Elon Musk´un sahibi olduğu SpaceX şirketinin roketiyle gönderilecek.
Rus bilim insanları, uzaydan dönen bazı bakterilerin daha da saldırganlaştığını tespit etti
Rus bilim insanları, uzaydan dönen bazı bakterilerin daha da saldırganlaştığını tespit etti
Rus bilim insanları Uluslararası Uzay İstasyonu´nda (UUİ) gerçekleştirdiği deneylerde uzay boşluğunda uzun süre kaldıktan sonra Dünya´ya dönen bazı mikroorganizmaların antibiyotiklere karşı gösterdiği direnç ve agresivitenin (saldırganlık) arttığını, mutasyona uğramış bu mikroorganizmaların gelecekte yaşamsal tehdit oluşturabileceğini tespit etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.2671
EURO
7.3794
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Çatal-Bıçaklar için pratik bilgiler: Bulaşık makinesi çatal, bıçaklarınızı karartıyorsa, bunu önlemenin kolayı var. Bulaşık makinesinin deterjan gözüne ayda bir kere olmak üzere çamaşır suyu koyun. Böylece çatal ve bıçaklarınızın kararmasını engellediğiniz gibi onları parlatmış da olursunuz.

Püf noktası
Bedenine Göre En Büyük Canlı Karıncadır

İlginç bilgiler