Dev bir asteroit yeniden Dünya´ya çarparsa?
Bilim insanları, asteroit ve benzeri gök cisimlerinin Dünya´ya çarpma riskine karşı ne gibi önlemler alıyor?
Tarih: 24.6.2018 16:11:46/ 875okunma / 0yorum

Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde düzenlenen 30 Haziran Uluslararası Asteroit Günü vesilesiyle bu konuda farkındalığın artırılması hedefleniyor.

66 milyon yıl önce dünyaya hükmeden dinozorlar bugün fosil ya da Viyana Doğa Tarihi Müzesi´ndeki gibi maketlerden ibaret. Onları yok eden şey, Güneş Sistemi´nin oluşumundan geriye kalan, metal ve kaya yığınından meydana gelen bir asteroitti.

Viyana Doğa Tarihi Müzesi´nin müdürü Christian Köberl, "66 milyon yıl önce bir asteroit Dünya ile çarpışma rotasındaydı. Sadece 10 kilometre çapındaki bu gök cisminin meydana getirdiği krater 200 kilometre. Bu da bize böyle bir durumda açığa çıkan muazzam enerjiyi gösteriyor. Adeta dev bir patlama. Ardından deprem gibi felaketler meydana geliyor ve bunların sonucunda iklim değişiyor. Bu da o an yeryüzünde yaşayan birçok bitki ve hayvan türünün, neredeyse üçte ikisinin soyunun tükenmiş olduğu anlamına geliyor." diyor ve ekliyor, "Yani, gezegenimizdeki tüm canlı türlerinin yaklaşık üçte ikisi yok oldu."

Çelyabinsk asteroidi​

O zamandan beri böylesine büyük bir olay yaşanmadı, ancak 2013´te Rusya´nın Çelyabinsk kentine düşenve Dünya´ya sadece 20 metre uzaklıkta atmosferde parçalanan bir asteroit bin 500 kişinin yaralanmasına sebep olmuştu. Bu olay, düşük de olsa bizlere Dünya´nın hala risk altında olduğunu kanıtlıyor.

Müzenin Sergi Müdürü Ludovic Ferriere Çelyabinsk asteroidi​ni göstererek gök cismini anlatıyor: "Burada, tipik füzyon kabuğuyla birlikte Çelyabinsk´teki gök taşına ait bir parça var. Kesip içini açtığımızda bu gök cisminin tarihini görebiliriz. Burada, oluşumundan bu yana çok değişmemiş, Güneş Sistemi hakkında bilgi veren orijinal parçayı görmek mümkün. Siyah kısmın tamamı, taşın 4,56 milyar yıl önce oluşumundan bu yana geçirmiş olduğu darbelerden kaynaklanıyor."

Viyana´daki müzede bulunan ve dünyanın en büyük meteorlarından meydana gelen sergi, gök cisimlerinin ne kadar çeşitli olabileceğini gözler önüne seriyor.

Asteroit araştırmacısı Lidia Pitarello, ev boyutunda bir gök taşının büyük bir ormanı yok edebileceğini, tsunami oluşturabileceğini ve hatta atmosferimizi bile değiştirebileceğini söylüyor ve "Sığ bir denizde oluşması durumunda ve tabandaki tortuların türüne de bağlı olarak, malzemenin buharlaşmasıyla yüksek miktarda sera gazı açığa çıkabilir. Daha sonra bu uzun vadede iklimi gerçekten etkileyebilir." diyerek Dünya´nın büyük bir riskle karşı karşıya kalabileceğini belirtiyor.

Gezegenimizi asteroitlerden korumak için ne gibi çalışmalar yapılıyor?

Avrupa Uzay Ajansı´ndan bilim insanı Rüdiger Jehn, birkaç hafta önce Güney Afrika´da düşen gök taşı ve benzeri küçük asteroitler için bir erken uyarı sistemi geliştirdiklerini anlatıyor ve "2 Haziran´da, Afrika´da çekilen görüntülerde, iki üç metrelik asteroidin atmosfere girdiğini ve ardından yanarak patladığını görüyoruz. Gözlemlemek istediğimiz şey de bu, çünkü eğer bu asteroit biraz daha büyük, mesela 5 metre kadar olsaydı, şok dalgası yüzeyde ciddi hasar oluşturabilirdi." diyerek böyle durumlara karşın insanları önceden uyarmak istediklerini söylüyor.

Avrupa Uzay Ajansı, gökyüzündeki küçük ve hızlı nesneleri tarayacak Flyeye isimli bir teleskop geliştiriyor. Ajans, şimdiden küçük de olsa Dünya´ya çarpma riski taşıyan 740 asteroidi takip ediyor ve yenilerini tespit etmeye çalışıyor. Jenh, "Şu an ayda yaklaşık 200 asteroit saptama oranına sahibiz ve bunlardan 3, 4 ya da 5 tanesi Dünya´ya çarpma ihtimali olan cisimler. Halihazırda tespit ettiğimiz asteroitlerden hiçbiri dünya için ciddi bir tehlike arz etmiyor." diyor ve "Tabi ki henüz farkında olmadığımız çok sayıda cisim mevcut, ancak şimdilik endişelenmemiz gereken bir şey yok." diye ekliyor.

Asteroitlere yolculuk

​Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA ve Japonya Uzay Araştırma Ajansı JAXA bu yıl asteroitlere bir ziyaret planlıyor. Japon uzay aracı Hayabusa-2, bu yaz Maskot adlı iniş aracını hedef asteroitin yörüngesine oturtacak.

Allman Havacılık ve Uzay Merkezi´nden Ralf Jaumann, iniş bölgesini tespit edeceklerini söylüyor ve misyonu şöyle anlatıyor: "3 Ekim´de Maskot´u serbest bırakarak yüzeye indireceğiz ve bu sayede yüzey hakkında bilgi edineceğiz. Bunu başardıktan sonra ikinci adım olarak Japon uzay aracı da yüzeye çıkacak, yüzeyi örnekleyecek ve bu örnekleri Dünya´ya getirecek."

Bilim insanı, asteroitleri önlemenin kolay bir iş olmadığı belirterek, "Bu cisimleri atom veya nükleer silahlarla yok edemezsiniz. Bu sebeple, onu her yönüyle gerçekten tanımanız gerekiyor. Bu gök cismini Dünya´dan nasıl uzaklaştıracağınızı, dönüşünü nasıl durdurabileceğinizi ya da yönünü nasıl değiştirebileceğinizi anlamak adına en önemli şey asteroidin bileşimini bilmek." diyor ve fiziksel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanın, etkileri azaltma konusunda çok yardımcı olacağını ifade ediyor.

"Tarihin tekerrür etmesi muhtemel"

Müzede nesli tükenen türlerden olmamızı engellemek adına büyük çaba sarf ediliyor.

Yakın zaman içinde olası bir tehlike görünmese de küçük bir asteroidin bile büyük felaketlere neden olabileceğinin farkında olmak çok önemli.

​Viyana´ya çarparak şehrin haritadan silinmesine neden olan 100 metrelik asteroit simülasyonu böyle bir durumda meydana gelebilecek sonuçları gösteriyor.

Viyana Doğa Tarihi Müzesi Müdürü Christian Köberl, "Ay´a baktığımızda yüzeyinin tamamen çarpma kraterleriyle kaplı olduğunu görüyoruz. Bunu Dünya´da o kadar iyi göremiyoruz çünkü Dünya aktif bir jeolojik yüzeye sahip. Büyüklü küçüklü gök cisimleri tarafından bombardımana tutuluyoruz. Büyük olanlar daha nadir, küçüklerleyse sık sık karşılaşıyoruz. Bu geçmişte olan bir şey ve tabi ki gelecekte de devam edecek." diyerek Dünya´nın her an bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunun altını çiziyor.

Bilim insanları, uygarlıkları yok edecek kadar büyük çaptaki asteroitlerin yüzde 90´nın fark edilip, takibinin yapıldığı kanısında. Bununla birlikte, 5 ila 500 metrelik daha küçük gök cisimlerinin sadece yüzde 1´i tespit edilmiş durumda.

 

 Kaynak:

Anahtar Kelimeler: asteroit yeniden Dünya çarparsa
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Hacker grubundan tehdit: 11 Eylül hakkındaki gerçekleri tüm dünya öğrenir
Hacker grubundan tehdit: 11 Eylül hakkındaki gerçekleri tüm dünya öğrenir
The Dark Overlord adlı hacker grubu, kendilerine bitcoin´le ödeme yapılmaması halinde, sigorta şirketlerinden ve devlet kurumlarından çaldıkları 11 Eylül´e ilişkin binlerce gizli belgeyi sızdırma tehdidinde bulundu.
Kasım ayında küresel ısınma dünyayı seller ve yangınlarla vurdu
Kasım ayında küresel ısınma dünyayı seller ve yangınlarla vurdu
Küresel ısınma, kasım ayında dünyanın bir çok bölgesini olumsuz etkiledi. Ortalama sıcaklıkların endüstriyel dönem öncesine göre 1,1 derece yükselmesi, uzmanlardaki endişelerin yerinde olduğunu kanıtladı.
Kutuplardaki buzlar ne zaman tamamen eriyecek?
Kutuplardaki buzlar ne zaman tamamen eriyecek?
#AskSpace etiketiyle sorduğunuz, uzay ile ilgili merak ettiğiniz soruları bu bölümde Avrupa Uzay Ajansı Dünya Gözlem Merkezi Direktörü Josef Aschbacher yanıtlıyor.
Rusya´nın, Ay´a kuracağı istasyonun inşasına başlayacağı tarih belli oldu
Rusya´nın, Ay´a kuracağı istasyonun inşasına başlayacağı tarih belli oldu
Roskosmos ve Rusya Bilimler Akademisi (RAN) konseyi ortak toplantısında alınan taslak kararda, Rusya´nın 2026 ile 2040 yılları arasında Ay´da tam teşekkülü bir üs kurmayı planladığı belirtildi.
Bilim insanlarından yeni iddia: Mars´ta yaşamı destekleyebilecek miktarda oksijen bulunabilir
Bilim insanlarından yeni iddia: Mars´ta yaşamı destekleyebilecek miktarda oksijen bulunabilir
Bilim insanları, Mars´ın atmosferini solunabilir hale getirebilecek miktarda oksijen bulunabileceğini ileri sürdü.
Hindistan´da zika virüsü alarmı
Hindistan´da zika virüsü alarmı
Hindistan´ın Racastan eyaletine bağlı Jaipur kentinde, son 21 günde 55 kişide zika virüsü tespit edildi.
Rus bilim insanları, nükleer atıkların çevreye zararını önleyebilen bakteri keşfetti
Rus bilim insanları, nükleer atıkların çevreye zararını önleyebilen bakteri keşfetti
Rusya´nın başkenti Moskova´daki Frumkin Fiziksel Kimya Enstitüsü ve Rusya Bilimler Akademisi Federal Biyoteknoloji Araştırma Merkezi´nden bilim insanları Sibirya´daki bir nükleer atık depolama alanında nükleer atıklardaki radyasyonun yayılarak çevreye zarar vermesini önleyebilen bir bakteri tespit etti.
Adım atan robot ´Akıncı-4´: Türkçe, İngilizce ve Arapça konuşabiliyor, Rusça da bitmek üzere
Adım atan robot ´Akıncı-4´: Türkçe, İngilizce ve Arapça konuşabiliyor, Rusça da bitmek üzere
Konya´da, ´AkınRobotics´ fabrikasında üretilen ve adım atarak yürüyebilen ´insansı´ robot Akıncı-4´ün, yapay zekaya sahip ve 3 dili konuşabildiği belirtildi.
Roscosmos: ABD´yle planlanan ´Ay istasyonu´ projesinden çekilebiliriz
Roscosmos: ABD´yle planlanan ´Ay istasyonu´ projesinden çekilebiliriz
ABD´nin sürekli olarak genişlettiği yaptırım kararları yüzünden Rusya´yla ilişkilerindeki gerilim bir türlü azalmazken, Rusya, Ay yörüngesine uzay istasyonu yerleştirilmesini öngören ortak projeden çekilebileceğinin sinyalini verdi.
Dünya´dan 250 kat fazla su bulunan gezegenler keşfedildi
Dünya´dan 250 kat fazla su bulunan gezegenler keşfedildi
Bilim insanları, yeni keşfedilen TRAPPIST-1 yıldız sistemindeki 7 gezegenin kayaç yapıda olduğunu ve bazılarında Dünya´dan daha fazla su bulunduğunu belirledi.
Uzmanlar uyarmıştı: Yunanistan´da Batı Nil Virüsü, 11 kişinin ölümüne neden oldu
Uzmanlar uyarmıştı: Yunanistan´da Batı Nil Virüsü, 11 kişinin ölümüne neden oldu
Çoğunlukla sivrisinekler yoluyla bulaşan Batı Nil Virüsü, Yunanistan´da 11 can aldı. Yunan Radyosu´na konuşan Sağlık Bakanı Andreas Xanthos, "Kontrolsüzce yayılan Batı Nil Virüsü´ne karşı yapacağımız belli bir şey yok fakat Sağlık Bakanlığı alarmda" açıklaması yaptı.
Trump´tan sansür suçlaması: Sosyal medya devleri milyonlarca insanı susturuyor
Trump´tan sansür suçlaması: Sosyal medya devleri milyonlarca insanı susturuyor
Eski avukatı ve eski kampanya danışmanının mahkemede suçlanmasıyla zorda kalan ABD Başkanı Donald Trump´ın hedefinde bu kez sosyal medya şirketleri vardı.
Kremlin´den Microsoft´a yanıt: Hangi hackerlardan bahsediyorsunuz?
Kremlin´den Microsoft´a yanıt: Hangi hackerlardan bahsediyorsunuz?
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD´deki muhafazakar düşünce kuruluşlarından bilgi çalmaya çalışan Rus hackerları engellediğini iddia eden ABD´li yazılım şirketi Microsoft´un bu iddiasına anlam veremediklerini söyledi.
Rogozin ve NASA direktörü Ekim ayında Baikonur´da buluşacak
Rogozin ve NASA direktörü Ekim ayında Baikonur´da buluşacak
Roskosmos basın servisinden yapılan açıklamaya göre, Roskosmos genel müdürü Dmitry Rogozin ile Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) direktörü Jim Brydenstain arasında yapılacak ilk toplantı Ekim 2018´de Baikonur kozmopolitinde düzenlenecek.
NASA, Güneş kaşifini uzaya yolladı
NASA, Güneş kaşifini uzaya yolladı
ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) Parker Solar Probe adlı aracını uzaya fırlattı.
Çin´in ´dünyanın en hızlısını da geçecek´ yeni süper bilgisayarı çalışmaya başladı
Çin´in ´dünyanın en hızlısını da geçecek´ yeni süper bilgisayarı çalışmaya başladı
Dünyanın en hızlı haline gelebilen bu bilgisayar, pazar günü Çin´in doğusunda bulunan Jinan şehrindeki Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi´nde çalışmaya başladı.
Bilim insanlarından korkutucu tahmin: Dünya bir ‘seraya´ dönüşebilir
Bilim insanlarından korkutucu tahmin: Dünya bir ‘seraya´ dönüşebilir
Bilim insanları, Paris İklim Anlaşması´nın şartları tamamıyla yerine getirilse de Dünya´daki ortalama hava ısısının 4-5 derece daha artabileceği öngörüsünde bulundu.
Çinli bilim insanlarından ´dev yıldız´ keşfi: Evrenin tarihine ışık tutacak
Çinli bilim insanlarından ´dev yıldız´ keşfi: Evrenin tarihine ışık tutacak
Çinli astronomlar, normal bir yıldızdan 300 yüz kat daha fazla lityum zengini yıldız keşfetti.
Biliminsanları kanser hücrelerini ‘sonsuz bir uykuya yatırıyor´
Biliminsanları kanser hücrelerini ‘sonsuz bir uykuya yatırıyor´
Avusturalyalı bir grup biliminsanı, kanser hücrelerinin diğer sağlıklı hücrelerle bir araya gelip çoğalmasını önleyen ve onları ‘sonsuz bir uykuya yatıran´ bir madde geliştirdi.
Bilim insanları, yeni bir gök cismi keşfetti: Serseri
Bilim insanları, yeni bir gök cismi keşfetti: Serseri
Güneş Sistemi dışında güçlü manyetik alana sahip ve gezegene benzeyen bir gök cismi keşfedildi.
Türk mühendisler, ´en yüksek piksel çözünürlüğüne sahip grafen tabanlı ekranı´ üretti
Türk mühendisler, ´en yüksek piksel çözünürlüğüne sahip grafen tabanlı ekranı´ üretti
ASELSAN ve Sabancı Üniversitesi iş birliğiyle ekran teknolojileri alanında yürütülen yenilikçi çalışmalarda uluslararası alanda takdir gören sonuçlar elde edildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
1793 Fransa Kralı 16. Louis giyotinle idam edildi.
1921 İlk Teşkilat-ı Esasiye (Anayasa) kabul edildi.
1923 Ali Şükrü Bey´in Ankara´da yayımladığı Tan gazetesinin ilk sayısı çıktı.
1923 Türkiye Büyük Millet Meclisi, gizli oturumunda Elcezire bölgesinde bir İstiklal Mahkemesi kurulması kararı aldı.
1945 İngiltere´de eğitimini tamamlayan 50 Türkiyeli öğrenciye pilotluk brövesi verildi.
1957 Şair Ziya Osman Saba, 47 yaşında öldü.
1961 John F. Kennedy ABD başkanı olarak göreve başladı.
1961 Londra Konferansı´nda Kıbrıslı Rumlar federal yönetim tezini reddetti. Bunun üzerine Kıbrıs Türk toplumu temsilcileri 1964 günü Konferans´tan çekildi.
1968 Türkiye, Yunanistan´daki askeri rejimi tanıyan ilk ülke oldu.
1972 Türkiye- Fransa Sosyal Güvenlik Antlaşması imzalandı.
2005 Kıbrıs Barış Harekatı´nda görev alan tugayın komutanı emekli Tümgeneral Sabri Demirbağ, 84 yaşında İstanbul´da öldü.
Islanan ayakkabılarınızı gazete ve pirinç yardımı ile kurutabilirsiniz.

Püf noktası
Aşırı düşünmek, depresyonun en büyük tetikleyicisidir. Gereksiz konular üzerinde fazla düşünmeyin. Hayat mutsuz olacak kadar uzun değil.

İlginç bilgiler