Ermenistan´da Darbe Girişimi, Paşinyan genelkurmay başkanını görevden aldı
Ermenistan Ordusu, ´Ermeni halkı için yeterli kararlar veremedikleri´ için hükümetin ve Paşinyan´ın istifasını talep etti.
Tarih: 25.2.2021 13:01:58/ 1408okunma / 0yorum

 

Ermenistan Ordusu, ´Ermeni halkı için yeterli kararlar veremedikleri´ için hükümetin ve Paşinyan´ın istifasını talep etti.

Ermenistan Genelkurmay Başkanı ve üst rütbeli komutanlar, Başbakan Paşinyan´ı istifaya çağıran bir bildiri yayınladı.

Bildiride, "Ermenistan silahlı kuvvetleri, Başbakan ve Ermenistan Cumhuriyeti Hükümeti´nin istifasını talep ediyor, aynı zamanda Anavatanı savunurken çocukları ölen insanlara karşı güç kullanmaktan kaçınmaları için uyarıda bulunuyor" ifadelerine yer verildi.

´Bu açıklamayı askeri darbe girişimi olarak görüyorum´

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, ordunun kendisine yönelik istifa çağrısını ´darbe girişimi´ olarak nitelendirerek, destekçilerini sokağa çağırdı.

Paşinyan ayrıca, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan´ı görevden aldığını duyurdu. Facebook hesabından açıklama yapan Paşinyan, "Bugün Onik Gasparyan´ın görevden alınmasına ilişkin kararı imzaladım. Bu açıklamayı askeri darbe girişimi olarak görüyorum" dedi.

´Devrimi savunmamız gerekiyor´

Paşinyan, ordunun istifa talebiyle ilgili yaptığı açıklamada "Devrimi savunmamız gerekiyor. Çok zor bir durumdayız. Genelkurmay Başkanı´nı görevden alma kararı aldım. Şimdi en önemli görev, sivillerin ve halkın iktidarını korumaktır" dedi.

Ermenistan´ın Dağlık Karabağ´da yaşadığı mağlubiyete ilişkin sorumluluğu üzerine aldığını anlatan Paşinyan, "Halkın bazı üst düzey ordu yetkililerine yönelik de bazı soruları var ve bu sorulardan kaçılamaz" ifadesini kullandı.

Paşinyan´ın bugün saat 16.00´da vatandaşlara toplanma çağrısında bulunduğu Cumhuriyet Meydanı´nda konuşma yapacağı öğrenildi. Paşinyan, yaptığı çağrıyla ilgili olarak güvenlik güçlerinin gerekli önlemi alacağını açıkladı.

Paşinyan: İstifamın sorunun çözümü olduğundan emin değilim

Hükümet binası önündeki Cumhuriyet Meydanı´nda toplanan destekçilerinin yanına giden ve onlarla konuşan Paşinyan, Ermenistan ordusunun halka ve başbakana bağlılığını koruduğunu belirterek "Ermenistan´da gergin bir durum var ancak çatışma yaşanmayacağı konusunda mutabakat sağlamalıyız. İstifamın sorunun çözümü olduğundan emin değilim. Çözüm için birkaç seçenek sundum" dedi.

Ermenistan´da kardeşlik atmosferi olduğunu ancak bunun siyasi diyalog ve tartışmaların olmayacağı anlamına gelmediğini belirten Paşinyan, "Ermenistan içinde düşmanımız yok. Sükünete davet ediyorum. Elbette durum gergin ancak bizim cepheleşmeye değil, konuşmaya ihtiyacımız var" diye konuştu.

Muhalefet Özgürlük Meydanı´nda toplanacak

Bu arada Ermenistan muhalefeti de, TSİ 14:00´te Erivan´daki Özgürlük Meydanı´nda miting yapılacağını duyurdu.

´Hiçbir halükarda ülkemizi terk etmeyeceğiz´

Kendisi ve ailesinin ülkeden kaçacağı yönündeki iddialara da yanıt veren Paşinyan, "Enformasyon terörüne alıştığınızı umuyorum. Uçağımın hazırlandığı ve ülkeden kaçmaya hazırlandığımız gibi çok sayıda söylenti yayıyorlar. Biz buradayız ve hiçbir halükarda ülkemizi terk etmeyeceğiz. Ailem burada" ifadelerini kullandı.

Paşinyan, darbe tehdidinin yönetilebilir olduğunu kaydederek "İstifamı talep eden askerler duygusal bir karar aldı. Görevden aldıklarım da dahil hepsi benim kardeşlerim ve ülkemizin askerleri" diye ekledi.

Karabağ liderinden arabuluculuk teklifi

Resmi olarak tanınmayan Dağlık Karabağ´ın lideri Araik Harutyunyan, Ermenistan´da yaşananlarla ilgili arabuluculuk teklif etti.

Tüm taraflara itidal çağrısı yapan Arutyunyan, “Aksi takdirde yenilgimiz daha da derinleşecek ve daha da ölümcül olacak. Bunları durdurun, çok kan döküldü. Şimdi vakit krizi hafifletme ve uzun vadeli gelişim yolunu izleme vaktidir” ifadelerini kullandı.

´Paşinyan´ın son şansı´

Muhalif Refah Ermenistan Partisi, bir açıklama yaparak Paşinyan´ı görevi bırakmaya çağırdı. Açıklamada, "Paşinyan´ı sivil savaşa doğru gitmemeye, ülke içinde Ermenilerin kanını akıtmamaya çağırıyoruz. Bu, Paşinyan´ın siyasi yollardan görevi bırakması için son şans" dendi.

Kremlin: Putin ile Paşinyan henüz iletişime geçmedi

Konuyla ilgili Kremlin´den yapılan açıklamada ise, Erivan´daki gelişmeleri endişeyle izlediklerini belirterek Putin ile Paşinyan´ın henüz iletişime geçmediğini, gerektiği takdirde iletişime geçmek üzere gerekli organizasyonun yapıldığını açıkladı.

Kremlin Sözcüsü Peskov, tarafından yapılan açıklamada ayrıca, ""Ermenistan´daki gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz. Ancak yaşananlar, Ermenistan´ın içişleri meselesidir. Ermenistan´daki herkesi itidalli olmaya çağırıyoruz, durum anayasal çerçevede kalmalı" ifadelerine yer verildi.

´Rus askeri teçhizatı, etkinliğini birçok kez ortaya koydu´

Paşinyan´ın İskender füze sistemleriyle ilgili eleştirilerinin sorulması üzerine Peskov, "Bu konuda yorum yapmayacağım. Rus askeri teçhizatı, etkinliğini dünyanın farklı noktalarında birçok kez ortaya koydu" yanıtını verdi.

Peskov ayrıca, Moskova´nın Ermenistan´daki gerginliğin giderilmesinde arabulucu olup olamayacağına ilişkin soruya ise “Ekleyecek başka bir sözüm yok” diyerek bir yanıt vermedi.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yunanistan ve Fransa elçileri Dışişleri´ne çağırılarak ´çok sert ifadelerle uyarıldı´
Yunanistan ve Fransa elçileri Dışişleri´ne çağırılarak ´çok sert ifadelerle uyarıldı´
Atina´nın Fransız araştırma gemisi ile Doğu Akdeniz´de Türk kıta sahanlığını ihlal girişimi üzerine, Yunanistan ve Fransa elçilerinin geçen cuma çağrıldıkları Dışişleri Bakanlığı´nda ´çok sert ifadelerle uyarıldığı´ öğrenildi.
Prof. Dr. Cengiz: Yoğun bakıma aldığımız hastaların yaşı 30´lara indi
Prof. Dr. Cengiz: Yoğun bakıma aldığımız hastaların yaşı 30´lara indi
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, Kovid Yoğun Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Melike Cengiz, “Başlangıçta yaşı, sağlık sorunları olan hastaları daha sık alıyorduk. Aşılamayla birlikte şu an daha genç hasta grubundan yoğun bakıma aldığımız hastalar oluyor. 30´lu, 40´lı, 50´li yaşlarda oldukça arttı" dedi.
TBMM´den Karabağ raporu: Ermenistan savaş suçu işledi
TBMM´den Karabağ raporu: Ermenistan savaş suçu işledi
TBMM İnsan Hakları Komisyonu´nun raporunda, Karabağ´da 44 gün süren savaşta Ermenistan´ın sivil yerleşim yerlerini özellikle hedef aldığı belirtildi. Ermeni yöneticilerin Lahey´de yargılanmasının ve Azerbaycanlıların zararlarının tazmin edilmesinin gerektiği ifade edildi.
´Türkiye´nin ilk yerli aşısı, Faz-3 aşamasında acil kullanım onayı alabilir´
´Türkiye´nin ilk yerli aşısı, Faz-3 aşamasında acil kullanım onayı alabilir´
ERÜ Rektörü Prof. Dr. Çalış, Kovid-19´a karşı geliştirilen yerli aşıyla ilgili "Faz-3 aşamasındaki güvenlik verileri iyi çıkarsa kullanıma geçeceğiz. Ülkemizde kullanılan Çin aşısı da Faz-3 aşaması devam ederken, belli güvenlik aşamasından sonra ´acil kullanım´ ile onay almıştı. Biz yerli aşımızda da böyle bir şey olabileceğini düşünüyoruz" dedi.
Libya Başbakanı Dibeybe, Türkiye´ye geliyor
Libya Başbakanı Dibeybe, Türkiye´ye geliyor
Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, bugün kabinesiyle birlikte Türkiye´ye geliyor. Dibeybe´ye 5 başbakan yardımcısı ile 14 bakan eşlik edecek.
İngiliz medyası: İtalyan opera sanatçısının Sputnik V ile aşılanması AB´nin rezaleti
İngiliz medyası: İtalyan opera sanatçısının Sputnik V ile aşılanması AB´nin rezaleti
İngiliz Express gazetesi yazarı Tim McNulty, İtalyan opera sanatçısı Anna Maria Chiuri´nin koronavirüse karşı Rusya´nın geliştirdiği Sputnik V aşısını olmasının Avrupa Birliği (AB) için rezalet olduğunu söyledi.
Bir yıldönümünde daha Hocalı soykırımını anarken
Bir yıldönümünde daha Hocalı soykırımını anarken
Soykırım öncesinde yedi bin nüfusa sahip olan Hocalı`da Türklerin yanısıra 1988-89 yıllarında Özbekistan`dan sürgüne zorlanan Ahıska Türkleri de yaşamaktaydı.
Twitter´dan yeni proje: Kullanıcıların takipçileri üzerinden para kazanabilmesinin yolu araştırılıyor
Twitter´dan yeni proje: Kullanıcıların takipçileri üzerinden para kazanabilmesinin yolu araştırılıyor
Twitter CEO´su Jack Dorsey, kullanıcıların uygulama üzerinden para kazanabilecekeri bazı yöntemler geliştireceklerini açıkladı.
Netanyahu: İsrail, Kovid-19 salgınından kurtulacak ilk ülke olabilir
Netanyahu: İsrail, Kovid-19 salgınından kurtulacak ilk ülke olabilir
İsrail Başbakanı Netanyahu, pazar gününden itibaren uygulanması planlanan ulusal karantina ve geçen cumartesi başlanan koronavirüs aşılama kampanyası sayesinde birkaç hafta içinde salgını bitireceklerini ifade ederek, Kovid-19´dan kurtulacak ilk ülke olabileceklerini söyledi.
Koronavirüsten kaçtı, 9 aydır köyde yaşıyor
Koronavirüsten kaçtı, 9 aydır köyde yaşıyor
İstanbul´da özel bir şirkette yöneticilik yapan 38 yaşındaki evli, 2 çocuk babası Selahattin Çak, geçen mart ayında ortaya çıkan koronavirüs salgınının ardından şehir hayatından vazgeçerek Bilecik´in Osmaneli ilçesine bağlı 58 nüfuslu Günüören köyüne yerleşti.
Prof. Dr. Nevzat Çevik: Noel Baba Antalyalıdır (İşte Antalyalı Noel Baba´nın gerçek hikayesi)
Prof. Dr. Nevzat Çevik: Noel Baba Antalyalıdır (İşte Antalyalı Noel Baba´nın gerçek hikayesi)
Myra Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik, yılbaşında evlere bacadan girerek çocuklara armağan dağıttığına inanılan ´Noel Baba´nın, yaşamış, gerçek bir kişi olduğunu belirterek, "Orijinali Antalyalı, Demreli olan St. Nikholaos´tur. Antalya´da doğmuş, büyümüş ve ölmüştür. Mezarı da Antalya´dadır" dedi
Pfizer ve BioNTech Kovid-19 aşı verilerinin hacklendiğini duyurdu
Pfizer ve BioNTech Kovid-19 aşı verilerinin hacklendiğini duyurdu
ABD´li ilaç üreticisi Pfizer ve Alman ortağı BioNTech, Avrupa İlaç Dairesi´ne (EMA) yapılan siber saldırıda, Kovid-19 aşısının geliştirilmesiyle ilgili belgelere yasadışı olarak erişildiğini açıkladı.
Azerbaycan´ın zaferinin ardından Ermenistan karıştı, ortalığı yıktılar...
Azerbaycan´ın zaferinin ardından Ermenistan karıştı, ortalığı yıktılar...
Ermenistan Başbakanı Paşinyan´ın Dağlık Karabağ´da Azerbaycan´a karşı kaybettiğini duyurmasıyla Ermenistan karıştı. Erivan´da sokağa dökülen binlerce kişi hükümet binasını bastı.
Ermenistan yenilgiyi kabul etti! Azerbaycan´da büyük sevinç! Paşinyan: Çok acı verici...
Ermenistan yenilgiyi kabul etti! Azerbaycan´da büyük sevinç! Paşinyan: Çok acı verici...
Azerbaycan-Ermenistan savaşında sona gelindi! Erivan yönetimi, işgal ettiği Şuşa´yı kaybettikten saatler sonra Ermenistan Başbakanı Paşinyan, bir mesaj yayınlayarak yenilgiyi kabul etti. Paşinyan mesajında, "Rusya ve Azerbaycan devlet başkanları ile 13:00 itibarıyla Karabağ savaşının bitirilmesine yönelik bildiriyi imzaladım. Yayınlanan bildirinin metni benim ve halkım için inanılmaz acılı" ifadelerini kullandı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise "Paşinyan bu anlaşmayı kameralardan uzak bir yerde, korkakça imzalayacak. Sıçan gibi gizleniyor, bu bildiriyi ağlaya ağlaya imzalayacak. Kendi isteğiyle imzalamıyor. Demir yumruğumuz sayesinde imzalıyor. Barış gücü merkezinde Rus ve Türk askerleri faaliyet gösterecek." dedi. Yaşanan son dakika gelişmeleri üzerine Erivan karıştı, göstericiler hükümet binasını bastı. İşte gelen son dakika haberleri ve tarihi günün tüm detayları...
Aliyev: Ateşkes isteyenler Ermenistan´a silahlar gönderiyor, listesi bende var
Aliyev: Ateşkes isteyenler Ermenistan´a silahlar gönderiyor, listesi bende var
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Ateşkes isteyenler Ermenistan´a silahlar gönderiyor. Listesi bende var. Ateşkesi isteyen niye silah gönderir" açıklamasında bulundu.
Aliyev: Ermenistan, askerlerini Dağlık Karabağ´dan çekerse Ankara da biz de iletişim kanallarını açacağız
Aliyev: Ermenistan, askerlerini Dağlık Karabağ´dan çekerse Ankara da biz de iletişim kanallarını açacağız
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü ve Ankara´nın Ermeni askerlerinin Dağlık Karabağ´dan çekilmesi halinde Ermenistan için iletişim kanallarını açacağını söyledi.
Gence Cephesi´nden yeni görüntüler
Gence Cephesi´nden yeni görüntüler
Azerbaycan ordusunun Karabağ´a doğru yürüyüşü devam ediyor.
Rusya´dan Ermenistan´a soğuk duş!
Rusya´dan Ermenistan´a soğuk duş!
Rusya lideri Vladimir Putin Erivan´ın beklediği haberi vermedi, savaşın Ermenistan topraklarında yaşanmadığını söyledi.
Karabağ Cephesi´nden görüntüler
Karabağ Cephesi´nden görüntüler
Karabağ Cephesinden görüntüler
Savaşın ilk günlerine ilişkin kısa notlar
Savaşın ilk günlerine ilişkin kısa notlar
Rusya`yı çatışmanın içine çekmeye ilişkin ermeni ümitleri suya düştü.
Yunan milletvekili Kammenos: Yunanistan Lahey´e giderse, Meis Adası´nı kaybeder
Yunan milletvekili Kammenos: Yunanistan Lahey´e giderse, Meis Adası´nı kaybeder
Yunan milletvekili Dimitris Kammenos, katıldığı programda Meis adasına ilişkin itirafta bulunarak, "Yunanistan Lahey´e giderse, Meis Adası´nı kaybeder. ABD´nin Türkiye´den Yavuz gemisinin bölgeyi terk etmesini istemesi bir şey ifade etmiyor" dedi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
8.0514
EURO
9.6802
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Pirinçlerin Işıltısı: Pirinç eşyalarınızı parlatmak için, temizleme suyuna birkaç damla limon damlatın ve bununla iyice ovuşturarak silin. Yataklarınızın pirinç başlarını, sıkılmış yarım limonla iyice ovuşturun, pırıl pırıl olacak ve içiniz rahat edecek.

Püf noktası
Bugüne kadar yaşamış en ağır kişi, 635 kiloya ulaşan Washington´lu Jon Brower Minnoch´dur.

İlginç bilgiler