F-22, Suriye´de S-300´ü geçebilecek mi?
Rusya´nın Suriye´ye sağladığı S-300 hava savunma sistemlerinin İsrail ve ABD´de yarattığı panik devam ediyor. ABD´nin Suriye´de 5. nesil savaş uçağı F-22 Raptor kullanabileceğini bildiren The Drive dergisi, bu uçağın S-300 tarafından vurulamayacağını iddia etti.
Tarih: 9.10.2018 14:46:36/ 235okunma / 0yorum

 

Sputnik´e konuşan uzmanlar, Beyaz Saray´ın Raptor´un S-300´e karşı ne kadar etkili olduğunu uygulamada kontrol etmeyi göze alıp almayacağını ve bu olası adımın yol açacağı sonuçları değerlendirdi. 

ABD Hava Kuvvetleri´nin saha koşullarında S-300´ün işlevliğiyle ilgili daha fazla bilgi alma fırsatını kaçırmayacağından emin olan uzmanlar, casus rolü için F-22´den daha iyi adayı bulmanın zor olduğunu belirtti. Bu uçağın, ileri teknolojili hava savunmayı bastırmak ve yok etmek için tasarlandığı hatırlatıldı, ama bunun, Raptor´un tam güvende olduğu anlamına gelmediği kaydedildi.

Rusya Askeri Bilimler Akademisi´nden Prof. Sergey Sudakov, Sputnik´e açıklamasında, ABD´nin olası düşmanın hava savunmasına karşı Raptor´ları kullanma konseptini şu ifadelerle anlattı: "Bir veya birkaç F-22, görünmeden düşmanın radar menziline giriyor, kendi elektronik bastırma sistemlerini devreye sokuyor ve düşmanın algılama ve yönlendirme araçlarını bastırmaya başlıyor. Paralel olarak radarlar, fırlatma rampaları, komuta merkezleri vuruluyor. Ardından ikinci etapta avcı-bombardıman uçakları saldırıyor ve hezimeti tamamlıyor. Görünmez uçakların faaliyetinden felç olan hava savunması artık düşmana karşı koyacak güçte olmuyor. Ama bu tür operasyonlar sadece kağıt üzerinde bu kadar pürüzsüz görünüyor".

Hava savunma radarlarının F-22´leri görmezse bile uçak, elektronik bastırma sistemini açtığı an kendini ifşa etmiş olacağını söyleyen Sudakov, karadaki kontrol araçlarının radyasyon kaynağını sınırlandırma, yani uçağın bulunduğu yeri tespit etme ve en kısa süre içinde uçaksavar füzeyi devreye sokma yeteneğine sahip olduğunu anlattı. 

Raptor pilotunun güvenli bir şekilde tek yapabileceği şeyin, hava savunma sistemlerinin yerini tespit etmek olduğunu dile getiren Rus uzman, "Ama hava savunma araçları her zaman hızlıca yerini değişmeye hazır" dedi.

ABD´nin Suriye´de Raptor kullanacağı yönündeki iddiaların laf, tehdit ve korkunç imalar savaşı olduğunu ifade eden Sudakov, "Bu, ABD´nin 6 Kasım´daki ara seçimleri öncesinde, Rusya üzerindeki üstünlüğünü ilan etme isteğini gizlemek için kullandığı bir perde. Ülkemiz çoktandır ABD´de bir korkuluk olarak kullanılıyor. Mevcut yönetimin seçmenler karşısında şov yapmak istediği ortada. Ama bu iş, laf ötesine geçmeyecek. Geçerse de vurulan tek bir Raptor, ‘küçük başarılı savaş´ senaryosunun yazarlarının konumunu ciddi şekilde sallayabilir ve oylama sonuçlarını etkileyebilir".

´F-22´LERİN GÖRÜNMEZ OLDUĞUNU İDDİA ETMEK ABARTI OLUR´

Sputnik´e konuşan askeri uzman Mihail Hodaryonok da bu konuda şu yorumda bulundu:

"F-22´nin radarlar tarafından zor yakalandığı bir gerçek. Ama bu uçakların S-300 radarları için görünmez olduğunu iddia etmek çok büyük abartma. Santimlik aralıkta gerçekten görünmezdir ama bu, vurulamayacağı anlamına gelmez. Misal metrelik aralıkta Raptor pek de iyi görünüyor. Görünmediği yönündeki tüm bu iddialar boş konuşmadan başka bir şey değil. Şu anda laf ve açıklamalar savaşı yapılıyor. Sistemlerin bulunduğu yerde Rus uzmanlar görev yaptığı sürece İsrail ve ABD´nin S-300´leri vurmayacağından kesinlikle eminim. Ancak sistemler tamamen Suriyeli askerlere bırakılırsa o zaman vurmaya çalışabilirler".

 

Suriye askerlerinin eğitiminin yetersiz olduğunu ve kısa zamanda ülke genelinde etkili ve derin hava savunma sistemini oluşturmanın mümkün olmadığını söyleyen Hodaryonok, "Suriyelilerin deneyim eksikliği, Rus sistemlerin savaş imkanlarına olumsuz yansıyabilir ve Batı medyasına sistemin etkisiz olduğu iddiaları için yem olabilir. Bu da Rusya´nın silah ihracatçısı imajına büyük zarar verebilir" ifadelerini kullandı.

Sputnik´in köşe yazarı Andrey Kots ise ABD Savunma Bakanlığı´nın en iyi uçaklarını S-300´e salmadan önce 10 kere düşüneceğini belirterek, "Gerçek savaşta silahın imajını korumak, iki tarafı keskin kılıçtır. Yerden açılan yanıt ateşle tek bir F-22 kaybedilirse ABD´nin askeri sanayi imajına büyük darbe indirilmiş olacak" yorumunda bulundu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Suriye geçebilecek
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
´Rusya ve Çin, ABD ile NATO´ya karşı koymak için Doğu Antantı kurdu´
´Rusya ve Çin, ABD ile NATO´ya karşı koymak için Doğu Antantı kurdu´
Batı´nın oyunlarının kurbanı olduklarını düşündüğü belirtilen Rusya ve Çin´in ABD ile NATO´ya karşı koymak için Doğu Antantı kurduğu ifade edildi.
´Ortak Avrupa ordusu fikri tam bir felaket´
´Ortak Avrupa ordusu fikri tam bir felaket´
The National Interest, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından önerilen Avrupa ordusu oluşturmak fikrinin ciddi sorunlara yol açacağını yazdı.
Elveda yeşil: Avrupa, doları reddediyor
Elveda yeşil: Avrupa, doları reddediyor
Avrupa Komisyonu, avronun enerji ve hammade alımı gibi ekonominin stratejik sektörlerindeki kullanım alanını genişletmek için bir önlem paketi hazırladı.
´Baba Bush´u anlatan Gorbaçov: Dünya yeni bir cepheleşme ve silahlanma yarışının eşiğinde
´Baba Bush´u anlatan Gorbaçov: Dünya yeni bir cepheleşme ve silahlanma yarışının eşiğinde
Aralık ayı başında hayatını kaybeden ABD´nin 41. Başkanı George H. W. Bush´la birlikte ABD ve SSCB arasında ortaklığın temelini atmayı başardıklarını söyleyen Sovyetler Birliği´nin son lideri Mihail Gorbaçov, dünya yeni bir cepheleşme ve silahlanma yarışının eşiğinde olduğu için geçmişteki kazanımların da risk altında olduğunu kaydetti.
Trump, Moskova´yı sevindirmemek için ´Prensin yavru köpeği´ oldu
Trump, Moskova´yı sevindirmemek için ´Prensin yavru köpeği´ oldu
ABD Başkanı Donald Trump´ın belki de tüm dünyaya ne kadar güçlü, akil, pragmatik ve vatansever bir kişi olduğunu göstermek için gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin yaptığı bir dizi açıklama gerçekte tam aksine bir etki yarattı.
Rus gazı kimleri korkutuyor?
Rus gazı kimleri korkutuyor?
Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki´nin, Kuzey Akımı 2 doğalgaz boru hattının devreye girmesinden sonra Rusya´nın Ukrayna´ya saldırıya geçebileceği yönündeki açıklamasını değerlendiren Rus gazeteci Ardayev, “Avrupa, Rus gazına muhtaç. Ama bu durumdan rahatsız olanlar var” dedi.
ABD medyası: Veliaht Selman´ı zayıflatmak Suudi Arabistan ve Ortadoğu´da istikrarı arttıracaktır
ABD medyası: Veliaht Selman´ı zayıflatmak Suudi Arabistan ve Ortadoğu´da istikrarı arttıracaktır
ABD´nin Washington Post gazetesinde yayımlanan makalede, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman´ın pozisyonunun zayıflamasının Suudi Arabistan´da ve Ortadoğu´da istikrarı artıracağı değerlendirmesi yapıldı.
‘Türk Akımı, güven güçlendirmede yeni bir seviye´
‘Türk Akımı, güven güçlendirmede yeni bir seviye´
Rus parlamentosunun alt kanadı Duma´da Dış İlişkiler Komitesi üyesi Sergey Jeleznyak, Türk Akımı yapımında takvimin ilerisinde olunmasının Rus doğalgazı sevkiyat sisteminin oluşturulmasında önemli bir adım olduğunu belirtti.
ABD basını Rusya´yla savaşta hangi tarafın, neden yenik düşeceğini yazdı
ABD basını Rusya´yla savaşta hangi tarafın, neden yenik düşeceğini yazdı
ABD´de yayınlanan National Interest dergisi, ABD´nin, asker sayısının yeterli olmaması ve kaynaklarının az olması yüzünden savaş çıkması halinde Rusya ya da Çin´e karşı yenilgiye uğrayacağını yazdı.
ABD sınırındaki Tijuana´da göçmen kazanı kaynıyor
ABD sınırındaki Tijuana´da göçmen kazanı kaynıyor
ABD Başkanı Donald Trump´ın haftalardır ´bir numaralı ulusal güvenlik tehdidi´ ilan ettiği göçmen kervanının ilk dalgası, Meksika´nın Tijuna kentinde ABD sınırına vardı.
‘Palermo´daki Libya konferansı işe yaramadı´
‘Palermo´daki Libya konferansı işe yaramadı´
Mısırlı uluslararası ilişkiler uzmanı Nizar Müftü, konferansın başarılı olması için Libyalı politik güçler ve küresel aktörler arasında anlaşmanın sağlanması gerektiğini belirtti.
WSJ: Rusya, dolara darbe vuran ülkeler arasında yer alıyor
WSJ: Rusya, dolara darbe vuran ülkeler arasında yer alıyor
Rusya´nın küresel ticarette doların hegemonyasına darbe vuran ülkeler arasında yer aldığı ve bu alanda ilk başarılı sonuçları elde etmeye başladığı belirtildi.
WSJ: ABD´nin İran yaptırımları, Rusya´nın küresel enerji pazarındaki konumunu güçlendirdi
WSJ: ABD´nin İran yaptırımları, Rusya´nın küresel enerji pazarındaki konumunu güçlendirdi
ABD´nin İran´a uyguladığı yaptırımların Rusya´nın küresel enerji pazarındaki konumunu güçlendirdiği belirtildi. Ayrıca Rusya´nın petrol üretiminde son 30 yılın en yüksek seviyesini gördüğü kaydedildi.
Çin medyası: Trump´ın politikası ABD´nin küresel hegemonyasını bitirecek
Çin medyası: Trump´ın politikası ABD´nin küresel hegemonyasını bitirecek
Hong Kong merkezli Asia Times, ABD Başkanı Donald Trump´ın ekonomik başarısının süper gücün çöküşüne neden olabileceğini ve Mihail Gorbaçov´un Sovyetler´in dağılmasına yol açan başarısız politikasının akıbetini tekrarlayabileceğini belirtti.
Uluslararası Riyakarlık
Uluslararası Riyakarlık
Son günlerde tüm uluslararası medya kaynakları, gazeteler, dergiler, TV kanalları ve İnternet sosyal medyası, Suudi muhabir Cemal Kaşıkçı´nın tüyler ürpertici ölümü hakkında yayınlar yapmakla meşgul. Kaşıkçı, Muhamad bin Salman´a (MBS) ve onun baskıcı politikalarına muhalefet etmeye başlayana dek rejime sadık biriydi.
Çin´de Din
Çin´de Din
Çin´de dini kuralların yerine getirilme oranı arttıkça Çin Komünist Partisi, denetimlerini sıkılaştırmaya, din üzerinde zulmü artırmaya ve devletin izin verdiği din kurumlarını asimile etme girişimlerine devam ediyor.
´Suudi Arabistan petrol ekonomisinden yatırım ekonomisine geçiyor´
´Suudi Arabistan petrol ekonomisinden yatırım ekonomisine geçiyor´
Suudi Arabistan´ın başkenti Riyad´da sona eren Geleceğe Yatırım Girişimi (FII) forumunu değerlendiren Suudi ekonomistler, Riyad´ın petrolü temel gelir kaynağı olarak reddetme stratejisini uyguladığını ve ülkeye uzun vadeli yatırımları teşvik ettiğini belirtti.
ABD, batık bir gemiyle 6 yıl önce kapanan bankayı da yaptırım listesine aldı
ABD, batık bir gemiyle 6 yıl önce kapanan bankayı da yaptırım listesine aldı
ABD, İran´a yönelik yaptırım listesine 6 Ocak´ta Çin kıyılarında batan Sançi petrol tankeri ile 6 yıl önce kapanan bir bankayı da ekledi.
Dolardan vazgeçme planının Rusya için sonuçları ne olacak?
Dolardan vazgeçme planının Rusya için sonuçları ne olacak?
Doların Rus ekonomisindeki payını azaltma planını değerlendiren Rus uzmanlar, bunun bankaların zorunlu döviz rezervlerinde değişiklik yapmasına ve bankaların döviz bazlı kredi vermekten vazgeçmesine neden olabileceğini belirtti.
Rusya ve Hindistan S-400´lerin satış anlaşmasını niçin ruble üzerinden yaptı?
Rusya ve Hindistan S-400´lerin satış anlaşmasını niçin ruble üzerinden yaptı?
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ülkesini ziyaret eden Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho ile görüştü. Ruhani´nin Ri´ye ´yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle ABD yönetimine güvenilemeyeceğini´ söylediği açıklandı.
Batılı tarihçiler ABD´de bir iç savaş tehdidi olduğunu açıkladı
Batılı tarihçiler ABD´de bir iç savaş tehdidi olduğunu açıkladı
Amerikalı ve İngiliz uzmanlar, ABD´de yakın bir zamanda devlet içerisinde çatışmaların başgösterebileceğini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3710
EURO
6.0755
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Tıkanmış lavaboları açmak için, tıkanmış deliğe sodalı kaynar su dökün. Lavabo hemen açılacaktır.

Püf noktası
Kendinizi enerjisiz hissediyorsanız ve demir eksikliğiniz varsa bol kimyon tüketin.

İlginç bilgiler