Francis Fukuyama: Sosyalizm geri gelmeli
´Tarihin yeni sonunun´, bağnazlığın ve eşitsizliğin yol açtığı sorunlarla geleceğini´ belirten Francis Fukuyama, "Karl Marx´ın ifade ettiği kimi şeylerin doğruluğu ortaya çıkıyor. İşçilerin yoksul ve taleplerin yetersiz olacağı bir aşırı üretim krizinden bahsediyordu" dedi.
Tarih: 25.10.2018 16:23:51/ 261okunma / 0yorum

 

´Tarihin Sonu´ kitabının yazarı Francis Fukuyama, İngiltere´de yayın yapan New Statesman dergisinden George Eaton´a 17 Ekim´de verdiği mülakatta Karl Marx´ın hangi konularda haklı olduğunu, liberal demokrasinin olası rakiplerini ve neden ABD- Çin savaşı çıkmasından kaygı duyduğunu anlattı. Duvar´dan Tarkan Tufan´ın çevirisine göre mülakatın tamamı şu şekilde: 

Yirmi altı yılın ardından ABD´den Rusya´ya, Türkiye´den Polonya´ya ve Macaristan´dan İtalya´ya dek, Illiberal International (Evrensel Bağnazlık) ilerliyor. Fukuyama´nın yeni kitabının adı "Identity: The Demand for Dignity and the Politics of Resentment" (Kimlik: Saygınlık Talebi ve Hınç Politikaları) —dokuzuncu kitabı- bu güçlerle bir mücadeleye girişmeyi amaçlıyor. Öte yandan, Londra´da bulunan ofisimizde 65 yaşındaki Stanford akademisyeniyle görüştüğümde, fikirlerindeki devamlılığı vurgulama noktasında hassasiyet gösterdi: "O zamanlar (1992´de) ifade ettiğim şey, modern demokrasiye ilişkin sorunlardan biri olan, huzur ve refahın sağlaması hususuydu; ancak, insanlar bundan daha fazlasını talep ederler… liberal demokrasiler ‘güzel bir hayatın´ ne olduğunu tanımlamaya dahi çalışmaz; bu iş, yabancılaşmış ve hiçbir amacı olmayan bireylere bırakılmıştır ve böylesi kimlik odaklı gruplara dahil olmanın kendilerine bir cemaat hissi yaşatmasının nedeni de budur."

‘KİTABI SONUNA DEK OKUMADILAR´

Söylediği kadarıyla, kendisini eleştirenler "büyük olasılıkla, mevzu bahis kitabı (Tarihin Sonu) sonuna dek okumadılar; gerçekten de Son İnsan bölümü, demokrasiye yönelik potansiyel tehditlerden bir kısmını ele alıyordu." 

Yoshihiro Francis Fukuyama, Japon-Amerikalı bir baba (büyükbabası Rus-Japon savaşı esnasında, 1905 yılında ABD´ye göç etmiş) ve bir Japon annenin çocuğu olarak, 1952 yılında Chicago´da dünyaya geldi (şu anda eşiyle birlikte Kaliforniya´da yaşıyor). Asla atalarının dilini öğrenmedi ve kendisini yalnızca Amerikalı diye tanımladı: "Büyüdüğüm dönem, etnik olmak pek de revaçta değildi."

Cornell Üniversitesi´nde ‘The Closing of the American Mind´ın (Amerikan Aklının Kapanışı) yazarı olan Allan Bloom idaresinde siyaset felsefesi öğrenimi gören Fukuyama, başlarda neo-konservatif (yeni-muhafazakâr) hareketle özdeşleşmişti: Reagan-Bush dönemlerinde hükümet üyesi olan Paul Wolfowitz´e danışmanlık hizmeti verdi. Buna karşın Fukuyama, 2003 yılının sonlarına doğru, şu anda belirgin bir hata olarak gördüğü Irak Savaşı´nın yanı sıra, mali kuralsızlaştırma ve Euro´nun beceriksiz biçimde yaratılışı nedenlerinden ötürü desteğini geri çekti. "Bunların tamamı, seçkinlerin güdümünde büyük felaketlere dönüşen politikalar; sıradan insanların kızgınlığının bazı nedenleri var."

‘TARİHİN SONU´NDA BİR GÜNCELLEME

Tarihin Sonu, komünizmi insanlığın en son ideolojik aşaması biçiminde gören Marksistlere karşı bir paylama niteliğindeydi. Fukuyama´ya, İngiltere ve ABD´deki sosyalist solun yeniden dirilişini nasıl gördüğünü sordum. "Her şey, sosyalizmden ne kastettiğinize bağlı. Üretim araçlarına sahip olmanın —kamu hizmetleri gibi açıkça belirtildiği alanlar dışında- bir işe yarayacağını düşünmüyorum." 

"Eğer ortaya çıkan hem gelir hem de servet konusundaki bu büyük dengesizliği düzeltmeye çalışan bir yeniden dağıtım programını kastediyorsanız, evet, öylece geri geleceğini düşünmüyorum, geri gelmek zorunda olmalı. Reagan ve Thatcher´la başlayan ve denetlenmeyen piyasaların faydalı olduğuna ilişkin kesin bir görüş kümesinin var olduğu uzun dönem, birçok açıdan felakete yol açtı."

"Bu durum, toplumsal eşitlik dahilinde, sıradan işçilerin pazarlık gücü olan işçi sendikalarının zayıflamasına, bunun ardından neredeyse her yerde oligarşik sınıfın yükselmesine ve sonrasında da aşırıya varan politik bir iktidar uygulamasına sebep oldu. Finansın rolüne gelirsek, finans krizinden öğrendiğimiz bir şey varsa, o da herkesin borcunu ödemesi için sektörü bir cehennem gibi düzenlemeniz gerektiğidir. Bütün bu ideoloji, Avrupa´nın derinlerinde kök salarak, Almanya´nın Güney Avrupa´ya karşı uyguladığı kemer sıkma felaketine yol açtı. 

‘MARX BAZI KONULARDA HAKLIYDI´

Fukuyama, beni şaşırtan biçimde şöyle devam etti: "Bu durumda, Karl Marx´ın ifade ettiği kimi şeylerin doğruluğu ortaya çıkıyor. İşçilerin yoksul ve taleplerin yetersiz olacağı bir aşırı üretim krizinden bahsediyordu…" Buna karşın Fukuyama, liberal demokrasiye karşı akla yatkın yegâne sistemsel rakibin sosyalizm değil, Çin´deki devlet kapitalizmi modeli olduğunu söylüyor. "Çin görünür bir biçimde üstün olduğunu dile getiriyor; zira uzun vadede demokrasinin yapamadığı biçimde istikrarı ve ekonomik büyümeyi garanti altına alabiliyorlar… Şayet Çin sonraki 30 yıl içinde ABD´den daha büyük hale gelirse, insanlar daha zengin ve ülke hâlâ bir aradaysa, bu görüşün gerçeği yansıttığını söyleyebilirim." Ancak, "rejimin geçeceği gerçek testin" bir ekonomik kriz esnasındaki gelişim süreci olacağı uyarısında bulunuyor.

Fukuyama, bir ABD-Çin Savaşı (Harvard akademisyeni Graham Allison´ın kurulu bir güç ve yükselen bir güç arasındaki çatışmayı tasvir ettiği üzere "Tukidit Tuzağı") olasılığından rahatsızlık duyuyor. "Bence insanlar bunun üstesinden gelmek için ziyadesiyle aptallar, böylesi bir savaşın başlayabileceği birçok senaryo düşünebiliyorum. Tıpkı Almanya´nın 1939 yılında Polonya´yı işgal etmesi gibi —bir ülkenin diğeri tarafından kasıtlı bir saldırıya uğrayacağını düşünmüyorum-, muhtemelen Tayvan, Kuzey Kore ya da Güney Çin Denizi´nde yaşanan bir karşılaşma üzerinden yerel bir çatışmanın yaşanma ihtimali daha yüksek."Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Francis Fukuyama Sosyalizm geri gelmeli
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Macron: Euro henüz doların alternatifi değil, ama dolara daha az bağımlı olmak bir egemenlik meselesi
Macron: Euro henüz doların alternatifi değil, ama dolara daha az bağımlı olmak bir egemenlik meselesi
CNN´e konuşan Fransa Cumhurbaşkanı, Avrupa´nın geçerli alternatif sunamadığı Amerikan dolarına hala aşırı bağımlı olduğunu kabul etti. Euronun güçlü bir alternatif haline gelmesinin kendisi için bir egemenlik meselesi olduğunu söyleyen Macron, Avrupa´nın kendi güvenliği ve egemenliğini inşa etme vaktinin geldiğini belirtti.
Putin: Ortak Avrupa ordusu, çok kutuplu dünya düzenini pekiştirir
Putin: Ortak Avrupa ordusu, çok kutuplu dünya düzenini pekiştirir
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron´un kurulmasını önerdiği ortak Avrupa ordusunun çok kutuplu dünya düzenini pekiştirmeye katkı sunacağını belirtti.
Ruhani: Yaptırımların ekonomi üzerinde etkisi olmadı
Ruhani: Yaptırımların ekonomi üzerinde etkisi olmadı
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD´nin yaptırımlarının İran ekonomisi üzerinde etkisi olmadığını söyledi.
Norveç, Suudi Arabistan´a silah satışını durdurdu
Norveç, Suudi Arabistan´a silah satışını durdurdu
Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Soreide, Yemen savaşını gerekçe göstererek, Suudi Arabistan´a silah ve askeri malzeme ihracatını durdurduklarını açıkladı.
National Interest: Rusya´nın ABD´yi yok etmek için yeni silaha ihtiyacı yok
National Interest: Rusya´nın ABD´yi yok etmek için yeni silaha ihtiyacı yok
National Interest, Rusya´nın savaş durumunda, mevcut balistik füzeleri önleyecek füze savunma sistemi olmayan ABD´yi yok etmek için, Avangard sistemlerine ihtiyacı olmadığını, Rusya´nın kara ve deniz bazlı 528 balistik füzeye sahip olduğunu ve ABD´nin devlet olarak varlığına son vermesi için bunların küçük bir kısmının yeterli olacağını yazdı.
Suudi Arabistan´dan şaşırtan Yemen paylaşımı: Yemen halkının yanındayız
Suudi Arabistan´dan şaşırtan Yemen paylaşımı: Yemen halkının yanındayız
Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri Mart 2015´ten bu yana Yemen hükümetine destek amacıyla Yemen´deki sivil hedefleri vurmaya devam etmesi nedeniyle eleştirilerle gündeme gelirken, Suudi Arabistan´dan şaşırtıcı bir paylaşım geldi.
Rusya´nın dış ticaret fazlası 150 milyar dolara ulaştı
Rusya´nın dış ticaret fazlası 150 milyar dolara ulaştı
Rusya´nın dış ticaret fazlası, bu yılın ilk 9 ayında 2017´nin aynı dönemine göre yüzde 63 artarak 150 milyar dolara yükseldi.
Roscosmos: Ay´da kuracağımız kalıcı üssü ´avatar robotlarla´ kontrol edeceğiz
Roscosmos: Ay´da kuracağımız kalıcı üssü ´avatar robotlarla´ kontrol edeceğiz
Rus uzay ajansı Roscosmos´un Başkanı Dmitriy Rogozin, Ay´da kurmayı planladıkları kalıcı üssün ‘avatar robotlar´ sayesinde Dünya´dan kontrol edilebileceğini söyledi.
İhracat tehdit altında: ABD yaptırımlarından sonra petrol fiyatları ne olacak?
İhracat tehdit altında: ABD yaptırımlarından sonra petrol fiyatları ne olacak?
İran´a karşı uygulanan yaptırımların 5 Kasım´da yürürlüğe girmesine, petrol fiyatları düşüşle tepki gösterdi.
ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, 2025-2035 yıllarında Rusya´nın ABD için Çin kadar büyük bir tehdit oluşturmayacağını ileri sürdü.
ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, 2025-2035 yıllarında Rusya´nın ABD için Çin kadar büyük bir tehdit oluşturmayacağını ileri sürdü.
ABD Genelkurmay Başkanı: Rusya, gelecekte Çin kadar büyük tehdit oluşturmayacak
Lavrov: ABD´nin Rusya´ya yönelttiği seçimlere müdahale suçlamalarının içi boş
Lavrov: ABD´nin Rusya´ya yönelttiği seçimlere müdahale suçlamalarının içi boş
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova yönetiminin ABD´deki ara seçimlere müdahale ettiğine yönelik suçlamaları ´boş açıklamalar´ olarak niteledi.
´ABD´nin nihai amacı, İran´da iktidarı değiştirmek´
´ABD´nin nihai amacı, İran´da iktidarı değiştirmek´
ABD´nin yeni yaptırımlarının sıradan İranlıların yaşam standartlarını kötüleştireceğini ve sonucunda kalkışmalar yaşanabileceğini belirten Rus uzman Nayedin-Rayevskiy, ABD´nin nihai amacının İran´da iktidarı değiştirmek olduğunu ifade etti.
Üç dişli mızrak darbesi: Norveç´teki NATO tatbikatı neden Avrupa´ya pahalıya mal olur?
Üç dişli mızrak darbesi: Norveç´teki NATO tatbikatı neden Avrupa´ya pahalıya mal olur?
Soğuk Savaş döneminden bu yana Kuzey Avrupa´da bu çapta bir tatbikat görülmedi. NATO´nun Trident Juncture 2018 tatbikatının aktif aşaması 29 ülkenin katılımıyla Norveç´te başlıyor. ‘Üç dişli mızrak´ kime yöneltiliyor? Rusya´nın tepkisi nasıl haklı çıktı? Sputnik´in hazırladığı ayrıntılı haberde.
İsrail´den Körfez ülkelerine demiryolu projesi planı
İsrail´den Körfez ülkelerine demiryolu projesi planı
Suriye´de Su-24 tipi Rus uçağı Türk F-16 tipi uçağının roketiyle vuruldu. Olayı görüşmek için Brüksel´de bugün NATO Konseyi´nin daimi temsilciler düzeyinde olağanüstü toplantısı gerçekleşecek.
Hamaney: Amerikan yaptırımları kendi kendine yetecek bir ekonomiyi geliştirdi
Hamaney: Amerikan yaptırımları kendi kendine yetecek bir ekonomiyi geliştirdi
İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, "ABD yaptırımlarla İran ekonomisini felç ederek geri bırakmayı amaçlıyordu, ancak süreç kendi kendine yetecek bir ekonominin gelişmesiyle sonuçlandı" dedi.
80 ülke temsilcisi Boğaziçi Zirvesi için geliyor
80 ülke temsilcisi Boğaziçi Zirvesi için geliyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın açılış konuşmasını yapmasının beklendiği Boğaziçi Zirvesi bu yıl dünya genelinden yaklaşık 80 ülkeden cumhurbaşkanları, bakanlar, eski devlet başkanları, siyasiler ve iş insanlarını ağırlayacak.
Rusya: Son 24 saatte bin 400´ün üzerinde sığınmacı Suriye´ye döndü
Rusya: Son 24 saatte bin 400´ün üzerinde sığınmacı Suriye´ye döndü
Rusya Savunma Bakanlığı´na bağlı Sığınmacı Kabul, Dağıtım ve Yerleştirme Merkezi, son 24 saat içinde dış ülkelerden bin 400´ün üzerinde Suriyelinin daimi ikamet yerlerine döndüklerini bildirdi.
ABD: Rusya´nın Rukban mülteci kampına insani yardım ulaştırılmasındaki çabalarını takdir ediyoruz
ABD: Rusya´nın Rukban mülteci kampına insani yardım ulaştırılmasındaki çabalarını takdir ediyoruz
ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington´un Rusya´nın Suriye´deki Rukban mülteci kampına insani yardım ulaştırılası konusunda Suriye yönetimi ve Birleşmiş Milletler´le (BM) işbirliğine yönelik çabalarını takdirle karşıladığını duyurdu.
Pentagon´dan Akar-Mattis görüşmesi açıklaması
Pentagon´dan Akar-Mattis görüşmesi açıklaması
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ABD Savunma Bakanı Jim Mattis´in telefon görüşmesinde, Türk ve Amerikan güvenlik güçlerinin, Menbiç´te yürüttüğü ilk ortak devriyenin, sınırda tansiyonu düşürmek, bölgedeki güvenlik ve istikrarı sağlamak açısından önemli bir adım olduğunu vurguladıklarını bildirdi.
Trump göçmenleri tehdit etti: Taş atarsanız vururuz
Trump göçmenleri tehdit etti: Taş atarsanız vururuz
ABD Başkanı Donald Trump, Latin Amerika ülkelerinden ABD´ye doğru ilerleyen göçmenlerin askerlere taş atması halinde ABD güvenlik güçlerinin ateşle karşılık verebileceğini söyledi.
Rusya, Suriye´de Ortadoğu´nun en büyük tahıl sevkiyat merkezini kuracak
Rusya, Suriye´de Ortadoğu´nun en büyük tahıl sevkiyat merkezini kuracak
Suriye Ulaştırma Bakanı Ali Hamud, Rusya´nın Suriye´de Ortadoğu´nun en büyük Rus tahılı sevkiyat merkezini kuracağını, proje kapsamında gerekli ulaşım altyapı sistemlerinin inşasının planlandığını ifade etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4819
EURO
6.2174
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Etiket İzi: Başka bir pratik bilgi ise, özellikle süs eşyalarında ve çeşitli mutfak aletlerinin üzerinde etiketler bulunur. Etiketi çıkardığınız zaman da mutlaka izi kalır. Bu izi yok etmek için, etiket izi olan eşyaların üzerine Mobilya cilası sürüp, yumuşak bir bezle silin. Hiçbir iz kalmayacaktır.

Püf noktası
Sigara içimi anlık olarak siniri yatıştırsa da, uzun vadede çok daha fazla stres hormonu salgılanmasına neden olur.

İlginç bilgiler