Francis Fukuyama: Sosyalizm geri gelmeli
´Tarihin yeni sonunun´, bağnazlığın ve eşitsizliğin yol açtığı sorunlarla geleceğini´ belirten Francis Fukuyama, "Karl Marx´ın ifade ettiği kimi şeylerin doğruluğu ortaya çıkıyor. İşçilerin yoksul ve taleplerin yetersiz olacağı bir aşırı üretim krizinden bahsediyordu" dedi.
Tarih: 25.10.2018 16:23:51/ 304okunma / 0yorum

 

´Tarihin Sonu´ kitabının yazarı Francis Fukuyama, İngiltere´de yayın yapan New Statesman dergisinden George Eaton´a 17 Ekim´de verdiği mülakatta Karl Marx´ın hangi konularda haklı olduğunu, liberal demokrasinin olası rakiplerini ve neden ABD- Çin savaşı çıkmasından kaygı duyduğunu anlattı. Duvar´dan Tarkan Tufan´ın çevirisine göre mülakatın tamamı şu şekilde: 

Yirmi altı yılın ardından ABD´den Rusya´ya, Türkiye´den Polonya´ya ve Macaristan´dan İtalya´ya dek, Illiberal International (Evrensel Bağnazlık) ilerliyor. Fukuyama´nın yeni kitabının adı "Identity: The Demand for Dignity and the Politics of Resentment" (Kimlik: Saygınlık Talebi ve Hınç Politikaları) —dokuzuncu kitabı- bu güçlerle bir mücadeleye girişmeyi amaçlıyor. Öte yandan, Londra´da bulunan ofisimizde 65 yaşındaki Stanford akademisyeniyle görüştüğümde, fikirlerindeki devamlılığı vurgulama noktasında hassasiyet gösterdi: "O zamanlar (1992´de) ifade ettiğim şey, modern demokrasiye ilişkin sorunlardan biri olan, huzur ve refahın sağlaması hususuydu; ancak, insanlar bundan daha fazlasını talep ederler… liberal demokrasiler ‘güzel bir hayatın´ ne olduğunu tanımlamaya dahi çalışmaz; bu iş, yabancılaşmış ve hiçbir amacı olmayan bireylere bırakılmıştır ve böylesi kimlik odaklı gruplara dahil olmanın kendilerine bir cemaat hissi yaşatmasının nedeni de budur."

‘KİTABI SONUNA DEK OKUMADILAR´

Söylediği kadarıyla, kendisini eleştirenler "büyük olasılıkla, mevzu bahis kitabı (Tarihin Sonu) sonuna dek okumadılar; gerçekten de Son İnsan bölümü, demokrasiye yönelik potansiyel tehditlerden bir kısmını ele alıyordu." 

Yoshihiro Francis Fukuyama, Japon-Amerikalı bir baba (büyükbabası Rus-Japon savaşı esnasında, 1905 yılında ABD´ye göç etmiş) ve bir Japon annenin çocuğu olarak, 1952 yılında Chicago´da dünyaya geldi (şu anda eşiyle birlikte Kaliforniya´da yaşıyor). Asla atalarının dilini öğrenmedi ve kendisini yalnızca Amerikalı diye tanımladı: "Büyüdüğüm dönem, etnik olmak pek de revaçta değildi."

Cornell Üniversitesi´nde ‘The Closing of the American Mind´ın (Amerikan Aklının Kapanışı) yazarı olan Allan Bloom idaresinde siyaset felsefesi öğrenimi gören Fukuyama, başlarda neo-konservatif (yeni-muhafazakâr) hareketle özdeşleşmişti: Reagan-Bush dönemlerinde hükümet üyesi olan Paul Wolfowitz´e danışmanlık hizmeti verdi. Buna karşın Fukuyama, 2003 yılının sonlarına doğru, şu anda belirgin bir hata olarak gördüğü Irak Savaşı´nın yanı sıra, mali kuralsızlaştırma ve Euro´nun beceriksiz biçimde yaratılışı nedenlerinden ötürü desteğini geri çekti. "Bunların tamamı, seçkinlerin güdümünde büyük felaketlere dönüşen politikalar; sıradan insanların kızgınlığının bazı nedenleri var."

‘TARİHİN SONU´NDA BİR GÜNCELLEME

Tarihin Sonu, komünizmi insanlığın en son ideolojik aşaması biçiminde gören Marksistlere karşı bir paylama niteliğindeydi. Fukuyama´ya, İngiltere ve ABD´deki sosyalist solun yeniden dirilişini nasıl gördüğünü sordum. "Her şey, sosyalizmden ne kastettiğinize bağlı. Üretim araçlarına sahip olmanın —kamu hizmetleri gibi açıkça belirtildiği alanlar dışında- bir işe yarayacağını düşünmüyorum." 

"Eğer ortaya çıkan hem gelir hem de servet konusundaki bu büyük dengesizliği düzeltmeye çalışan bir yeniden dağıtım programını kastediyorsanız, evet, öylece geri geleceğini düşünmüyorum, geri gelmek zorunda olmalı. Reagan ve Thatcher´la başlayan ve denetlenmeyen piyasaların faydalı olduğuna ilişkin kesin bir görüş kümesinin var olduğu uzun dönem, birçok açıdan felakete yol açtı."

"Bu durum, toplumsal eşitlik dahilinde, sıradan işçilerin pazarlık gücü olan işçi sendikalarının zayıflamasına, bunun ardından neredeyse her yerde oligarşik sınıfın yükselmesine ve sonrasında da aşırıya varan politik bir iktidar uygulamasına sebep oldu. Finansın rolüne gelirsek, finans krizinden öğrendiğimiz bir şey varsa, o da herkesin borcunu ödemesi için sektörü bir cehennem gibi düzenlemeniz gerektiğidir. Bütün bu ideoloji, Avrupa´nın derinlerinde kök salarak, Almanya´nın Güney Avrupa´ya karşı uyguladığı kemer sıkma felaketine yol açtı. 

‘MARX BAZI KONULARDA HAKLIYDI´

Fukuyama, beni şaşırtan biçimde şöyle devam etti: "Bu durumda, Karl Marx´ın ifade ettiği kimi şeylerin doğruluğu ortaya çıkıyor. İşçilerin yoksul ve taleplerin yetersiz olacağı bir aşırı üretim krizinden bahsediyordu…" Buna karşın Fukuyama, liberal demokrasiye karşı akla yatkın yegâne sistemsel rakibin sosyalizm değil, Çin´deki devlet kapitalizmi modeli olduğunu söylüyor. "Çin görünür bir biçimde üstün olduğunu dile getiriyor; zira uzun vadede demokrasinin yapamadığı biçimde istikrarı ve ekonomik büyümeyi garanti altına alabiliyorlar… Şayet Çin sonraki 30 yıl içinde ABD´den daha büyük hale gelirse, insanlar daha zengin ve ülke hâlâ bir aradaysa, bu görüşün gerçeği yansıttığını söyleyebilirim." Ancak, "rejimin geçeceği gerçek testin" bir ekonomik kriz esnasındaki gelişim süreci olacağı uyarısında bulunuyor.

Fukuyama, bir ABD-Çin Savaşı (Harvard akademisyeni Graham Allison´ın kurulu bir güç ve yükselen bir güç arasındaki çatışmayı tasvir ettiği üzere "Tukidit Tuzağı") olasılığından rahatsızlık duyuyor. "Bence insanlar bunun üstesinden gelmek için ziyadesiyle aptallar, böylesi bir savaşın başlayabileceği birçok senaryo düşünebiliyorum. Tıpkı Almanya´nın 1939 yılında Polonya´yı işgal etmesi gibi —bir ülkenin diğeri tarafından kasıtlı bir saldırıya uğrayacağını düşünmüyorum-, muhtemelen Tayvan, Kuzey Kore ya da Güney Çin Denizi´nde yaşanan bir karşılaşma üzerinden yerel bir çatışmanın yaşanma ihtimali daha yüksek."Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Francis Fukuyama Sosyalizm geri gelmeli
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Rusya: Abe´nin Kurillerle ilgili açıklaması Putin´le görüşmeleri zora sokuyor
Rusya: Abe´nin Kurillerle ilgili açıklaması Putin´le görüşmeleri zora sokuyor
Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov, Japonya Başbakanı Şinzo Abe´nin Güney Kuril Adalarıyla ilgili açıklamasının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile barış görüşmelerini zora soktuğunu belirtti.
Yunanistan´da olaylı Prespa protestosu: Makedonya Yunan´dır, elinizi çekin
Yunanistan´da olaylı Prespa protestosu: Makedonya Yunan´dır, elinizi çekin
Yunanistan´ın başkenti Atina´da, on binlerce kişinin Makedonya ile imzalanan isim sorununa yönelik anlaşmayı protesto amacıyla düzenledikleri gösteride çıkan olaylarda en az 10 polis memurunun yanı sıra çok sayıda gösterici yaralandı.
ABD´li emekli korgeneral Kimmitt: Trump´ın Suriye´den çekilmesi için meşru nedenler var
ABD´li emekli korgeneral Kimmitt: Trump´ın Suriye´den çekilmesi için meşru nedenler var
ABD´li emekli korgeneral Mark Kimmitt, ABD Başkanı Donald Trump´ın Suriye´den çekilme kararının meşru ve önemli ölçüde olumlu nedenleri olduğunu söyledi.
ABD´li senatör Graham: YPG PKK´nın koludur, Türkiye için yarattığımız problemi çözmeliyiz
ABD´li senatör Graham: YPG PKK´nın koludur, Türkiye için yarattığımız problemi çözmeliyiz
Türkiye ile ABD arasında Suriye´de oluşturulacak tampon bölge konusunda arabuluculuk görevi üstlenen ABD´li senatör Lindsey Graham, "YPG, PKK´nın koludur, görmek isteyen için bu çok açıktır" dedi.
Esad: Rusya, manevi gücü sayesinde Sovyetler´den daha güçlü
Esad: Rusya, manevi gücü sayesinde Sovyetler´den daha güçlü
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, günümüzde Rusya´nın Sovyetler Birliği´nden daha güçlü olduğunu, bunun temelinde Rusya´nın sahip olduğu manevi gücün yattığını belirtti.
Maduro´dan Trump´a davet: Keşke yüz yüze konuşabilsek
Maduro´dan Trump´a davet: Keşke yüz yüze konuşabilsek
Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD Başkanı Donald Trump ile yüz yüze görüşmek istediğini söyledi. Maduro ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo´yu ülkesine davet etti.
Brexit ´B Planı´ oylamasının tarihi açıklandı
Brexit ´B Planı´ oylamasının tarihi açıklandı
İngiltere´de hükümetin Brexit konusundaki ´B Planı´ 29 Ocak´ta parlamentoda oylanacak.
Beşar Esad: Suriye´nin yeniden inşasında öncelik Rus şirketlerinin olacak
Beşar Esad: Suriye´nin yeniden inşasında öncelik Rus şirketlerinin olacak
Rusya-Suriye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Dmitriy Sablin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad´ın, ülkesinin yeniden inşa edilmesinde Rus şirketlere öncelik tanınacağı kararına bağlı olduğunu söyledi.
İngiltere ile AB, ayrılık konusunda ´mesajlaştı´
İngiltere ile AB, ayrılık konusunda ´mesajlaştı´
İngiltere Başbakanı Theresa May ile AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İngiliz Parlamentosundaki Brexit oylamasını "mesajlaşarak" değerlendirdi.
Putin: Rusya Türk Akımı´nın Sırbistan üzerinden Avrupa ülkelerine devamı için 1.4 milyar dolar yatırmaya hazır
Putin: Rusya Türk Akımı´nın Sırbistan üzerinden Avrupa ülkelerine devamı için 1.4 milyar dolar yatırmaya hazır
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin Avrupa´ya Sırbistan üzerinden devam etmesi için 1.4 milyar dolarlık yatırım yapmaya hazır olduğunu belirtti.
Belçika´da aşırı sağcı siyasetçi insan kaçakçılığından tutuklandı
Belçika´da aşırı sağcı siyasetçi insan kaçakçılığından tutuklandı
Belçika´nın Mechelen şehrinde, aşırı sağcı parti Yeni Flaman İttifakının (N-VA) belediye meclisi üyesi, Ortadoğu´dan ülkeye Hristiyan göçmenlerin getirilmesi sürecinde usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle tutuklandı.
Avusturya: Suriye ile iade anlaşması yapacağız
Avusturya: Suriye ile iade anlaşması yapacağız
Avusturya İçişleri Bakanı Herbert Kickl, ağır suç işleyen Suriyeli mültecileri ülkelerine geri göndermek için Suriye ile iade anlaşması yapacaklarını açıkladı.
Pompeo´dan İran´ın fırlattığı uzay aracına yorum: İran kıtalararası güdümlü füze peşinde
Pompeo´dan İran´ın fırlattığı uzay aracına yorum: İran kıtalararası güdümlü füze peşinde
İran´ın uzay aracı fırlatmasına atıfta bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Tahran yönetiminin Orta Doğu ve Avrupa´yı tehdit eden kıtalararası güdümlü füze peşinde koştuğunu öne sürdü.
AB, İngiltere ile anlaşmasız ayrılığa hazırlanıyor´
AB, İngiltere ile anlaşmasız ayrılığa hazırlanıyor´
Avrupa Birliği (AB) Konseyi Sözcüsü Preben Aamann, İngiltere Başbakanı Theresa May´in AB ile vardığı birlikten çıkış (Brexit) anlaşmasının İngiliz parlamentosunda yapılan oylamada reddedilmesine ilişkin, "Bu oylama ile İngiltere´nin birlikten anlaşmasız ayrılma ihtimali arttı. Bunu istemesek de hazırlığımızı yapacağız" dedi.
Fransa: Esad aday olursa, gelecekleri için karar verecek olanlar Suriyeliler
Fransa: Esad aday olursa, gelecekleri için karar verecek olanlar Suriyeliler
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad´ın aday olmasına karşı olmadığını söyledi. Le Drian, "Esad aday olacak olursa gelecekleri için karar verecek olanlar Suriyeliler olacaktır. Bu da ancak seçim ve anayasa düzenlemesiyle olabilir” dedi.
Trump, Putin´le görüşmelerinin detaylarını gizlediğini reddetti: İddialar daha az umurumda olamazdı
Trump, Putin´le görüşmelerinin detaylarını gizlediğini reddetti: İddialar daha az umurumda olamazdı
ABD medyasında Trump´ın Putin´le görüşmelerinde ortaya çıkmasını istemediği bazı şeyler konuştuğu iddiasını içeren haberlere bir yenisi eklendi. Ancak Trump, çevirmeninin notlarına el koyma derecesine varan çarelere başvurduğu iddiasını ortaya atan Washington Post´u yalanladı.
Fransız başkentindeki patlamada ölü sayısı 4´e yükseldi
Fransız başkentindeki patlamada ölü sayısı 4´e yükseldi
Paris´teki bir fırında dün gaz kaçağı nedeniyle meydana gelen patlamada bir kişinin daha hayatını kaybettiği belirtildi.
Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos istifasını verdi
Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos istifasını verdi
Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, Makedonya ile yaşanan isim değişikliği krizi nedeniyle istifa etti.
Suriye Dışişleri: İsrail´in saldırıları ABD´nin koruması sayesinde gerçekleşiyor
Suriye Dışişleri: İsrail´in saldırıları ABD´nin koruması sayesinde gerçekleşiyor
Suriye Dışişleri Bakanlığı, İsrail jetlerinin Şam civarlarına yönelik saldırıları nedeniyle Birleşmiş Milletler´e (BM) ve BM Güvenlik Konseyi´ne (BMGK) gönderdiği mektupta İsrail´in bu şekilde iç sorunlarının çözümünden kaçmaya çalıştığını ve ABD´nin korumasından istifade ettiğini belirtti.
‘Türk İHA´lar Ukrayna´ya silahlarla donatılmış olarak teslim edilecek´
‘Türk İHA´lar Ukrayna´ya silahlarla donatılmış olarak teslim edilecek´
Ukrayna Devlet Başkanı danışmanı Yuriy Biryukov, Türkiye yapımı Bayraktar TB-2 taktik insansız hava araçlarının (İHA) Kiev´e silahlarla donatılmış olarak teslim edileceğini belirtti.
Netanyahu, Arap ülkeleri dışişleri bakanlarıyla İran karşıtı zirveye katılıyor
Netanyahu, Arap ülkeleri dışişleri bakanlarıyla İran karşıtı zirveye katılıyor
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Arap ülkeleri dışişleri bakanlarıyla birlikte ABD´nin Polonya´da düzenleyeceği İran karşıtı zirveye katılacak
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
1522 Rodos fethedildi.
1774 Padişah III. Mustafa öldü. I. Abdülhamit tahta çıktı.
1921 İtalyan Komünist Partisi kuruldu.
1924 Sovyetler Birliği´nin kurucusu, Ekim Devrimi´nin önderi Vladimir İliç Lenin.(ölümü)
1942 Askerlik süresi üç yıla çıkarıldı.
1942 Askerlik süresi üç yıla çıkarıldı.
1943 Varlık Vergisi ödemesinin son günüydü. Vergisini ödemeyen mükelleflerin ev ve işyerlerindeki malları haczedildi, daha sonra da icra yoluyla satış yöntemiyle vergileri tahsil edildi.
1946 İş ve İşçi Bulma Kurumu kuruldu.
1951 Ankara´ya, Kore´den ilk hasta ve yaralı kafilesi geldi
1952 Milli Savunma Bakanlığı bir açıklama yaptı; Kore´de 34 subay, 46 astsubay ve1252 er ölmüş.
1952 Milli Savunma Bakanlığı, Kore´de 34 subay, 46 astsubay ve 1252 erin şehit olduğunu açıkladı.
1954 İlk nükleer denizaltı USS Nautilus, ilk seferine çıktı.
1961 Saraçhane Tiyatrosu açıldı. İlk oyun Cevat Fehmi Başkut´un Hacıyatmaz oyunu oldu.
1972 Türk Hava Yolları´nın Marmara uçağı Adana´da düştü. Uçakta yolcu yoktu. Beş kişilik mürettebattan bir hostes yanarak öldü, dört görevli yaralandı.
1981 444 Gündür Tahran´da rehin tutulan Amerikalılar serbest bırakıldı.
1992 İstanbul´da evlerde doğal gaz kullanılmaya başladı.
Evinizde hayvan besliyorsanız ve bunların tüyleri koltuklarınıza, kanepelerinize bulaşıyorsa elinize yapışkan bir bant sarın ve tüylü olan yerlerde gezdirin.

Püf noktası
Tarantulaların iki buçuk yıl hiçbir şey yemeden yaşayabildiklerini,

İlginç bilgiler