Google için ´telif hakkı´ ödemesi gündemde! İşte Türkiye´nin atması gereken 3 adım
Google, telif ile ilgili ödemeler konusunda Avrupa´da masaya oturdu. Birçok yayıncı ile içerikler için telif konusunda anlaşıldı. Türkiye´de de, AB´dekine benzer bir telif düzenlemesi ile yayıncıların haklarını alabileceği belirtiliyor.
Tarih: 26.5.2022 11:07:11/ 49okunma / 0yorum

 

Google, telif ile ilgili ödemeler konusunda Avrupa´da masaya oturdu. Birçok yayıncı ile içerikler için telif konusunda anlaşıldı. Türkiye´de de, AB´dekine benzer bir telif düzenlemesi ile yayıncıların haklarını alabileceği belirtiliyor.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Cahit Suluk, "Yeni bir kanuna gerek yok. Var olan Fikri Sanat Eserleri Kanunu´na bir madde ekleyerek sorun çözülebilir." dedi. Suluk, 3 adımda yapılması gerekenleri anlattı, yayıncılara birlikte hareket etmeleri konusunda sonuca ulaşabilecekleri uyarısında bulundu.

Dünyadaki teknolojik dönüşüm ile basın da 2000´li yılların başlarından itibaren hızla dijital bir dönüşüm yaşadı. İnternet haber platformlarının ön plana çıktığı dünyada yayıncılar ürettikleri içeriklerin karşılığını ne yazık ki Google´ın uygulamaları nedeniyle alamıyor. 2013 yılında Almanya´nın fitili ateşlemesi ile Google´a karşı ilk bayrak açıldı. Google, Almanya´nın telif talebini türlü gerekçeler ve uygulamalarla savuşturmayı başardı. Benzer bir hamle 2014 yılında İspanya´dan geldi, Google yine bu hamleyi de bertaraf etti. Son olarak ise AB ülkeleri birlikte hareket etti, Fransa´nın da baskıları ile Google masaya oturdu ve telif ödemeleri konusunda önemli adımlar attı. Türkiye´nin de benzer bir telif hamlesi ile Google ile masaya oturması bekleniyor. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Cahit Suluk, Türkiye´nin Fikri Sanat Eserleri Kanunu´na yapacağı tek maddelik bir ekleme ve basının birlikte hareket etmesi ile Google´ın masaya oturtulmasının mümkün olduğunu söyledi. Suluk, "Bu sürdürülebilir bir hukuki rejim değildir. Bunun mutlaka değişmesi gerekiyor" dedi.

"GOOGLE, BAŞKALARININ İÇERİKLERİ İLE DOĞRUDAN VEYA DOLAYLI YOLDAN GELİR ELDE EDİYOR"

Dijital dönüşüm ile yayıncıların reklam ve satış gelirlerinin azaldığını ifade eden Doç.Dr. Cahit Suluk, Avrupa´daki telif mücadelesini şu sözlerle anlattı:

Basın yayıncıları, daha önce yatırımlarının karşılığını gazete ve dergi gibi basılı materyal satışından ve reklam gelirinden sağlamaktaydı. Ancak son yıllarda haberin dijitalleşmesi, okuyucunun ve gelirin dijitale kaymasına yol açtı ve bu gelirin büyük bir kısmı basın yayıncılarına dönmedi. Google ve Facebook gibi bilgi toplumu hizmet sağlayıcıları içerik üretmek yerine başkalarının içeriklerini kullanarak doğrudan veya dolaylı gelir elde etmektedir.

Bu "başkaları" arasında basın yayıncıları da vardır. Dijital çağda gazeteler daha çok okunmakla birlikte basın yayıncılarının reklam gelirleri dramatik bir şekilde düşmekte ve bunlar yatırımlarının dönüşünü alamamaktadır.

Tespit edebildiğimiz kadarıyla ilk kez Almanya´da 2009 yılında dijital tehdide karşı çare aranmaya başlanmış olup önce Almanya´da (2013), daha sonra İspanya´da (2014) konuya ilişkin düzenlemeler yapıldı. Anılan düzenlemeler sonuç vermeyince konu Avrupa Birliği (AB) düzeyinde ele alındı. Bu bağlamda AB, telif hukukunu dijital çağa uydurmak için kabul ettiği 2019/790 sayılı Dijital Tek Pazar Yönergesiyle (DSM Directive) basın yayıncılarına bağlantılı hak statüsü tanıdı.

"FRANSIZ TECRÜBESİ DİKKATE ALINARAK ÜLKEMİZDE DE SORUNUN ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK ADIM ATILMALI"

Yeni hakların konusu, basın yayınlarıdır. Anılan haklar, bu yayınları çevrimiçi (online) kullanan bilgi toplumu hizmet sağlayıcılarını hedef aldı. Bu gelişme telif hukuku tarihinde yeni bir aşamayı ifade ediyor. Basın yayıncılarının karşılaştıkları sorunların çözümü bağlamında AB´de tanınan yeni bağlantılı haklar, ilgili çevrelerde yoğun tartışmalara yol açtı. Bu tartışmaların gölgesinde bir yandan dünyada hukuki düzenlemeler (Avustralya gibi) yapılırken, diğer yandan bilgi toplumu hizmet sağlayıcıları, basın yayıncılarıyla görüşmeler yaparak sorunun çözümü için çaba sarf etmeye başladı. Henüz toplu hak takibi gibi temel telif problemlerini çözemeyen ülkemizde, konuya ilişkin ne bir mevzuat ne de uygulama vardır. Almanya ve İspanya tecrübesi ve gerekse AB´deki düzenleme ve bu düzenlemeyi hayata geçiren Fransa tecrübesi dikkate alınarak ülkemizde sorunun çözümüne yönelik adımlar atılmalıdır.

"O İSTİSNA YAYINCILARI PERİŞAN ETTİ"

"Türkiye´deki kanun 1952´de yürürlüğe girdi." diyerek Fikri Sanat Eserleri Kanunu´nun, bugünkü gelişmeler karşısında yetersiz kaldığını ifade eden Suluk, "70 yıl önceki bir kanunu konuşuyoruz. Düzenlemeler yapıldı ama bu haberler hep telifin istisnası kabul edildi. Yani haber özgürlüğü telif korumasının önünde denildi. O gün için bu istisna doğruydu ama bugün ise perişan etti. Çünkü Google ve Facebook suyun yönünü değiştirdi. Gazeteler haber yapamaz hale geldi." dedi.

"SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR HUKUKİ REJİM DEĞİL, MUTLAKA DEĞİŞMESİ GEREKİYOR"

Suluk sözlerini şöyle sürdürdü: Türk telif yasası var: Fikri Sanat Eserleri Kanunu... Bu kanuna baktığınızda 36. ve 37. maddeler bu konu ile doğrudan ilgili. Bu hükümler haberi hep telif istisnasında tutuyor. Haber özgürlüğünün, teliften önce geldiğini söylüyor. Ama bu sistem dijital dünyada geçerli değil, fiziki ürün yok. Reklam geliri olduğu gibi Google ve Facebook´a akmış durumda. Yani davul benim sırtımda, tokmak Google´ın elinde. Bu sürdürülebilir bir hukuki rejim değildir. Bunun mutlaka değişmesi gerekiyordu. 2013´te Almanya pimi çekti çalışmadı, 2014´te İspanya çekti çalışmadı. Bu kez biz bunu AB düzeyinde yapalım dediler. Google baya direndi, Avustralya´da falan olay çıkardılar. Fransa´nın önemli hamleleri nedeniyle masaya geldiler. Bizim yeni bir yasaya ihtiyacımız yok. Biz 1952´deki Fikri Sanat Eserleri Kanunu´na bir madde ekleyeceğiz. AB´deki gibi bağlantılı hakları tanımlayacağız.

GOOGLE TELİF YASASI İÇİN ATILMASI GEREKEN 3 ADIM

Uzun yıllardır dijital telif hakları üzerine çalışan Doç.Dr. Cahit Suluk, Türk yayıncıların sorunlarını çözecek önerisini 3 madde ile sıraladı. Suluk, yayıncıların birlikte hareket etmesinin olmazsa olmaz olduğunu, bir yayıncının fire vererek Google ile anlaşmasının diğer yayıncıları büyük zarara uğratabileceğini ifade etti.

Suluk´un 3 adımda Google Telif Yasası önerisi şöyle:

İlk adım yasal düzenlemedir. Böyle bir düzenleme, FSEK´e eklenecek 80/A maddesiyle gerçekleştirilebilir. Yapılacak düzenlemede AB´dekine benzer şekilde basın yayıncılarına bağlantılı hak statüsü tanınmalıdır. Hakkın niteliği, kapsamı ve sınırları belirlenirken ince bir hukuk işçiliğine ihtiyaç vardır.

İkinci adım ise basın yayıncılarının meslek birliği kurmasıdır. Gücünü yasadan alması gereken meslek birliğinin kurulmasına büyük basın kuruluşları ön ayak olmalıdır. Başka bir ifadeyle bireysel hak takibi, ülkemizdeki basın sektörüne zarar vereceği için sistem toplu hak takibi üzerinden tasarlanmalıdır.

Üçüncü adımda meslek birliği ile Google ve Facebook gibi oligopollerin müzakere süreçleri ve uyuşmazlık halinde bunun hal merci gibi hususlarda ayrı bir hukuki rejim benimsenmelidir.

Bu konu FSEK´in konuya ilişkin hükümlerine yapılacak atıflarla geçiştirilmemelidir. Çünkü FSEK´in toplu hak takibine ilişkin sistemi ıslaha muhtaç olup pratikte çalışmamaktadır.

 

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İtalyan Eni, Rus gaz arzının yarı yarıya azaldığını söyledi
İtalyan Eni, Rus gaz arzının yarı yarıya azaldığını söyledi
İtalya, Rus gaz arzında daha fazla kesinti bildiren bir dizi Avrupa ülkesinin en sonuncusu oldu.
Wall Street, gelecek yıl ABD´de resesyon olasılığının daha yüksek olduğunu düşünüyor
Wall Street, gelecek yıl ABD´de resesyon olasılığının daha yüksek olduğunu düşünüyor
Goldman Sachs, rekor yüksek enflasyon ve Ukrayna ihtilafı nedeniyle zayıf bir makroekonomik zeminin ardından, ABD ekonomisinin bir önceki %15´ten gelecek yıl içinde resesyona girme olasılığının %30 olduğunu tahmin ediyor.
16 ürüne ihracattan önce ithalat şartı geldi
16 ürüne ihracattan önce ithalat şartı geldi
Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında tarım ürünlerine ilişkin düzenlemeleri içeren genelgede değişiklik yapılarak aralarında ayçiçeği yağı, margarin, hayvan yemi ve kristal şekerin de bulunduğu 16 tarım ürününe ‘önce ithalat´ şartı getirildi. Bu ürünleri kullanarak ihracat yapanlar önce hammaddeyi ithal edip nihai ürüne çevirmeleri durumunda indirimli veya sıfır gümrük vergisinden yararlanabilecekler.
Bakan Nebati´den ´enflasyon´ mesajı
Bakan Nebati´den ´enflasyon´ mesajı
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yaptığı açıklamada; "Azalan dış finansman ihtiyacı ile birlikte enflasyon üzerindeki kur baskılarının düşeceğini öngörüyoruz." ifadelerine yer verdi.
Fed Başkanı Powell´dan faiz ve enflasyon mesajı
Fed Başkanı Powell´dan faiz ve enflasyon mesajı
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed´in 40 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyonu düşürmekte "oldukça kararlı" olduğunu ve politika yapıcıların "bunu yapmak için hızlı hareket ettiğini" söyledi.
Gittigidiyor gerçekten gitti!
Gittigidiyor gerçekten gitti!
Türkiye´nin önde gelen online pazaryerlerinden Gittigidiyor kapanıyor. Amerikalı eBay bünyesindeki sitenin bir süre satılması için uğraşıldığı sonra kapatılma kararı verildiği öğrenildi. eBay sektördeki rekabet nedeniyle bu kararı aldığını açıkladı.
Şirketler, ara zam için harekete geçti
Şirketler, ara zam için harekete geçti
Çalışanlar hükümetin asgari ücret ile ilgili yeni kararını beklerken, bundan bağımsız olarak pek çok firma çalışanlarına zam yapmak için harekete geçti. Kimi firmalar ücretlere seyyanen bin TL ile 1.500 TL arasında artışlar yaptığını açıkladı.
Süt ihracatında yeni yol haritası
Süt ihracatında yeni yol haritası
Türkiye Süt Et Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı İsa Coşkun, süt ve süt ürünleri için yol haritası olan Politika Belgesi´ni açıkladı.
Küresel piyasalarda resesyon korkusu güçleniyor
Küresel piyasalarda resesyon korkusu güçleniyor
Küresel piyasalar, sıkılaştırıcı para politikalarının resesyon endişelerini artırmasıyla negatif seyrediyor.
Küresel piyasalar negatife döndü
Küresel piyasalar negatife döndü
Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası´nın (Fed) net mesajları sonrası para politikasına ilişkin belirsizliklerin azalmasıyla görülen pozitif hava terse döndü. Avrupa borsaları işlem gününü düşüşle tamamladı.
Bill Gates´ten kripto para eleştirisi: Büyük bir aptal kuramı
Bill Gates´ten kripto para eleştirisi: Büyük bir aptal kuramı
Milyarder iş insanı Bill Gates, kripto paralar için "aptal kuramı" değerlendirmesini yaptı. Üretim ve çıktı sağlayan varlıklara alışık olduğunu söyleyen Gates, kripto paralara uzun ya da kısa vadeli hiçbir şekilde yatırım yapmayacağının da altını çizdi.
Küresel piyasalar Fed´in ardından pozitif seyrediyor
Küresel piyasalar Fed´in ardından pozitif seyrediyor
Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası´nın (Fed) net mesajları sonrası para politikasına ilişkin belirsizliklerin azalmasıyla pozitif bir seyir izleniyor. ABD´de tahvil faizleri 11 yılın zirvesinden geriledi. Borsalarda pozitif hareket görülüyor.
Konut satışları mayısta yüzde 107,5 arttı
Konut satışları mayısta yüzde 107,5 arttı
TÜİK verilerine göre, mayıs ayında konut satışları yüzde 107,2 artış gösterdi. Yabancıya konut satışları yüzde 235,7 artarken, Ruslar konut alımında ilk sırada yer aldı.
Fed´den 75 baz puanlık faiz artışı beklentisi artıyor (Fed faiz kararı ne zaman?)
Fed´den 75 baz puanlık faiz artışı beklentisi artıyor (Fed faiz kararı ne zaman?)
Piyasaların gözü Fed faiz kararına çevrildi. Piyasa fiyatlamaları Fed´in bugünkü toplantısında 1994 yılından bu yana görülen en sert faiz artışının gelebileceğini gösteriyor.
Kripto paralarda sert düşüş! İşte sebepleri...
Kripto paralarda sert düşüş! İşte sebepleri...
Kripto para piyasaları küresel ekonomideki çalkantıyla birlikte gerilemesini sürdürüyor. ABD ekonomisinde enflasyona karşı alınan önlemlerin zayıf kalması, faiz artırım hızının yetersiz olması ve ABD´nin adım adım resesyona yaklaşmasından dolayı kripto paralardan kaçış devam ediyor. Bitcoin 24 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Kripto para piyasaları için tehlike çanları çalmaya başladı.
Dikkat! Son 2 gün! GES´te detaylar belli oldu! Çarşamba günü başlıyor...
Dikkat! Son 2 gün! GES´te detaylar belli oldu! Çarşamba günü başlıyor...
Türk Lirası´na güvenenlere yeni kazanç fırsatı yaratacak olan Gelire Endeksli Senet (GES) ihracına ilişkin talep toplama işlemi çarşamba günü başlıyor. Bu senetlere uygulanacak asgari getiri garantisi sayesinde yatırımcının gelir payındaki değişimden olumsuz etkilenmesi önlenmiş olacak. Kur korumalı mevduat hesabı ya da farklı ürünlere yatırım yapanlar da bu senetleri satın alabilecek.
FAO: Küresel gıda ithalat faturası rekor kıracak
FAO: Küresel gıda ithalat faturası rekor kıracak
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, küresel gıda ithalat faturasının bu yıl 1,8 trilyon dolarla yeni bir rekora ulaşma yolunda ilerlediği uyarısında bulundu. Kuruluşun raporuna göre bitkisel yağ tüketimi üretimi geçecek.
BDDK detayları açıkladı: Kredi vadelerine yeni düzenleme
BDDK detayları açıkladı: Kredi vadelerine yeni düzenleme
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu´nca (BDDK), tüketici kredilerinde genel vade sınırının 50 bin ila 100 bin lira arasında değişen tutarlar için 24 ay, 100 bin liranın üzerindeki tutarlar için 12 ay olarak belirlendiği, limiti 25 bin liranın altında kredi kartlarının asgari ödeme tutarının dönem borcunun yüzde 20´si, 25 bin liranın üstünde olanların dönem borcunun yüzde 40´ı olarak belirlendiği açıklandı.
Karadeniz gazı nereden karaya çıkacak? TOBB Başkanı açıkladı
Karadeniz gazı nereden karaya çıkacak? TOBB Başkanı açıkladı
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Çaycuma´ya ilişkin "Türkiye´nin en büyük 3. limanı burası. Sadece Batı Karadeniz´in değil, Orta Anadolu´nun da denize çıkış kapısı burası olacak. Karadeniz gazının karaya çıkış noktası burası olacak" dedi.
Türkiye´de buğday krizi yaşanır mı? Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi yanıtladı
Türkiye´de buğday krizi yaşanır mı? Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi yanıtladı
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "Hem aldığımız yağışlarla hem de üreticilerimizin büyük gayretleriyle inşallah buğdayda bir sorun yaşamayacağız" dedi.
Kripto para için yasal düzenleme
Kripto para için yasal düzenleme
Beştepe´de yapılan toplantıda kripto para düzenlemesi ana hatlarıyla değerlendirildi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan´ın "Kripto para olayına sıcak bakmıyorum" dediği düzenleme kapsamında ele alınan hazırlıklarda gelinen aşama ve atılabilecek yeni adımlar masaya yatırıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
16.7155
EURO
17.4703
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Halı´da Alkol ve İçki Lekesi: Halınızı şampuanlayıp daha sonra beyaz ispirtoyla tampon yapın.

Püf noktası
İncilerin sirkede eridiklerini,

İlginç bilgiler