Hayal Dünyasına Açılan Vadi
Kapadokya bölgesinde, çeşitli figürleri andıran kaya oluşumlarının bulunduğu Devrent Vadisi, turistlerin ilgisini çekiyor
Tarih: 8.8.2017 15:55:28/ 629okunma / 0yorum

 

Kapadokya Muşkara Haber Gazetesi

Ziyaretçilerin hayal gücünü zorlayan doğal oluşumlar arasında timsah, deve, fok ve şapkayı andıran kayalar ilginç görüntüler sunuyor.   

Türkiye´nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya´da "Imaginary Valley (Hayalgücü Vadisi)" olarak da adlandırılan Devrent Vadisi, çeşitli şekillere benzetilen ilginç kaya oluşumlarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Milyonlarca yıl önce Erciyes ve Hasan Dağı´nın püskürttüğü lavları zamanla rüzgâr ve yağmurun aşındırmasıyla ortaya çıkan peribacaları, yayıldığı geniş bölgede masalsı bir görüntü oluşturuyor. Avanos yakınlarındaki Devrent Vadisi´ndeki çeşitli figür ve hayvanları anımsatan kaya oluşumları da ziyaretçilerin hayal gücünü zorluyor. Deve, fok, timsah, köpek, şapka gibi birbirinden ilginç doğal oluşumları yerinde görmek isteyen turistler, her yıl onbinlerce turist ağırlayan vadideki kayalar arasında dolaşarak fotoğraf çekiyor.

"Meryem Ana, Deve ve Timsahı Andıran Şekiller İlgi Çekiyor"

Profesyonel turist rehberi Ülkü Yılmaz, yaptığı açıklamada, Kapadokya bölgesine düzenlenen turlarda, tüm kafilelerin en gözde uğrak yerlerinden birinin de Devrent Vadisi olduğunu belirtti. Bölgedeki diğer peribacalarına kıyasla buradaki kaya oluşumlarının ilginç şekilleri nedeniyle ziyaretçileri cezbettiğini aktaran Yılmaz, bazı turistlerin, figürlerin hangi dönemde yapıldığını sorduğunu dile getirdi. Yılmaz, "Kapadokya´nın diğer bölgelerinde genellikle konik şekiller oluyor. Peribacaları diyoruz, burada ise tesadüfen değişik şekiller meydana gelmiş, bunları insanlar değişik şekillerde tahayyül ediyor. Meryem Ana heykeli, deve ve avlanmaya hazır timsahı andıran şekiller ilgi çekiyor." dedi. Ziyaretçilerin, oluşumların üzerine çıkarak fotoğraf çektirdiğini ve yıpranmalara neden olduğunu vurgulayan Yılmaz, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünce koruma amacıyla bazı kayaların çevresinin çitlerle kapatıldığını söyledi. Yılmaz şöyle konuştu: "Genellikle insanlar bunun doğal şekiller olduğunu biliyor. Bunları kim yaptı diye soran da oluyor. Sanki bir heykeltıraş gelmiş ve bunlara şekil vermiş. İnsan eli değmiş şeyler değil bunlar tümü doğal, natürel formasyonlar. Herhangi bir heykeltıraşın eseri değil. Biz de ´Bunlar tabiat ananın eseridir´ diyoruz. Bu şekillerin arasında insanların gezinmesini önlemek lazım, bunlar sadece uzaktan bakılarak, beğenilecek şeylerdir. Yoksa aralarına girilerek şekillere tırmanılmasını önlemek lazım."

"Buralar Tabiatın Bize Emanet Ettiği Yerler"

İtalya´nın Milano şehrinde yaşayan ve tatil için Kapadokya´yı tercih eden İbrahim Halil Ot, vadinin doğal yapısına hayran kaldığını belirterek Milano´ya döndüğünde İtalyan arkadaşlarına bölgede kaydettiği görüntüleri izlettireceğini anlattı. Ot, "Bu şekilleri görünce tüylerim diken diken oluyor. İnsan bunların nasıl oluştuğunu merak ediyor. Bu şekiller bir insan yapımına benzemiyor. Buralar tabiatın bize emanet ettiği yerler." dedi. İstanbul´dan gezmek için Kapadokya´ya gelen Neslihan Vardan ise vadideki şekillerin hayal gücünü zorladığını, birbirinden ilginç kaya oluşumları arasında dolaşmaktan keyif aldığını söyledi. Vadinin olağanüstü güzelliğe sahip olduğuna işaret eden Vardan, alanın tamamının koruma altına alınması gerektiğini vurguladı. Vardan, "Aslında benzettiğiniz şekiller biraz da hayal gücünüze bağlı ama bazıları çok ciddi şekilde benzerlik gösteriyor. Bir deve ve penguene benzeyen var. Mesela dans eden çifte benzeyen bir figür var. Bunların korumaya alınması gerektiğini düşünüyorum çünkü olağanın dışında tamamen bir doğa harikası." diye konuştu. Hasan Yıldırım da tüm kaya oluşumunun yanında tek tek fotoğraf çektirmek istediğini, vadinin başlı başına bir turizm potansiyeline sahip olduğunu kaydetti. (Nevşehir, Kapadokya Muşkara Haber Gazetesi-08.08.2017;)
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Hayal Dünyasına Açılan Vadi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
110 yıllık Haydarpaşa Garı´nda restorasyon sürüyor: Bizans dönemine ait kalıntılar bulundu
110 yıllık Haydarpaşa Garı´nda restorasyon sürüyor: Bizans dönemine ait kalıntılar bulundu
110 yıllık Haydarpaşa Garı´nda 2015 yılında başlayan restorasyon çalışmaları sürüyor. Peronların olduğu kısımda ve rayların altında erken ve geç Bizans dönemine ait arkeolojik buluntular çıktı.
Sakin Şehir Halfeti Turizimde Hedef Büyüttü
Sakin Şehir Halfeti Turizimde Hedef Büyüttü
Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesince 2013 yılında "sakin şehir" ağına dâhil edilen Şanlıurfa´nın Halfeti ilçesi, özellikle hafta sonları günlük 10 binin üzerinde yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor.
Bursa Kızıkları Halk İnançları
Bursa Kızıkları Halk İnançları
Bursa Kızıkları alan çalışması, Oğuz halk kültürü bilhassa halk inançları kültürü araştırmalarından Dünya Avşarları ve Dünya Salurları çalışmalarından sonra 24 Oğuz boyunun yeni bir boyu ile ilgili çalışmasının ilk bölümlerinden birisidir.
Küreselleşmiş Bir Renminbi: Latin Amerika´yı Yeniden Şekillendirecek Mi?
Küreselleşmiş Bir Renminbi: Latin Amerika´yı Yeniden Şekillendirecek Mi?
Bu, ticaret ve yatırım ortaklarını daha fazla çeşitlendirmesi için Latin Amerika´ya eşsiz bir fırsat doğurabilir. Ancak, politika yapıcılar, birçok kişinin küresel mali piyasalarda girdap oluşturmasından ürktüğü ir para birimin doğuracağı olumsuzlukları kabul etmeliler.
İnsuyu Mağarası´nda Bekleyiş Sona Erdi
İnsuyu Mağarası´nda Bekleyiş Sona Erdi
Türkiye´de turizme açılan ilk mağara olarak tarihteki yerini koruyan İnsuyu Mağarası´nın tabiat parkı ilan edilmesine onay çıktı. Müjdeli haberi Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu verdi.
Beyaz Kapadokya Büyülüyor
Beyaz Kapadokya Büyülüyor
Türkiye´nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya´da, kar yağışının ardından beyaza bürünen peribacaları, turistleri hayran bırakıyor.
3 Medeniyeti Yaşatacak Kule
3 Medeniyeti Yaşatacak Kule
Edirne´ye adını veren Roma İmparatoru Hadrianus döneminden günümüze kalan nadide eserlerden, 3 medeniyete ev sahipliği yapmış “Makedonya Saat Kulesi” restorasyon için Kültür ve Turizm Bakanlığının 2018 yatırım programına girmeye hazırlanıyor.
Antik Kent Misis Festivalle Tanıtılacak
Antik Kent Misis Festivalle Tanıtılacak
Lokman Hekim´in yaşadığı topraklarda 5 yıldır süren arkeolojik kazılarla gün yüzüne çıkan “Antik Misis Kenti”, 7 bin yıl sonra kültür sanat festivaline ev sahipliği yapacak.
Van Turizmi Eski Van Şehri İle Canlanacak
Van Turizmi Eski Van Şehri İle Canlanacak
Van Kalesi´nin güney yakasında, "Eski Van Şehri" olarak adlandırılan bölgede başlatılacak proje çalışması ile 19´uncu yüzyıla ait yapılar restore edilerek, turistlerin konaklayabileceği ve yöresel ürünleri satın alabileceği mekânlar haline dönüştürülecek.
Göbekli Tepe Unesco´da Kalıcı Olmak İstiyor
Göbekli Tepe Unesco´da Kalıcı Olmak İstiyor
Birleşmiş Milletler (BM) Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatının (UNESCO), Dünya Mirası Geçici Listesi´ndeki varlıkları arasında bulunan, dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe´nin gelecek yıl kalıcı listeye alınması bekleniyor.
Tortum Şelalesi´ne Ziyaretçi Akını
Tortum Şelalesi´ne Ziyaretçi Akını
UNESCO´nun Dünya Mirası´na aday gösterilen Türkiye´nin en büyük şelalesi Tortum Şelalesi, seyir terası, yüzülebilen küçük göletleri ve muhteşem manzarasıyla turistlerin her mevsim ilgi odağında yer alıyor.
Hıdırlık Tabyası Müze Oldu
Hıdırlık Tabyası Müze Oldu
Balkan Savaşları´ndaki Edirne savunmasında karargâh olarak kullanılan Hıdırlık Tabyası, “Edirne Balkan Tarihi Müzesi” olarak düzenlenecek
Batık Kentte Kazılar Başlıyor
Batık Kentte Kazılar Başlıyor
İzmir´in Urla ilçesi açıklarındaki Karantina Adası kıyılarında tespit edilen batık Roma kentini ortaya çıkarmak üzere çalışma başlatıldı.
2 800 Yıllık Tarihi Surlar ayağa kaldırılıyor
2 800 Yıllık Tarihi Surlar ayağa kaldırılıyor
Elazığ´da 2 bin 800 yıl önce Urartular tarafından inşa edilen Harput Kalesi´nin tahrip olan surları, başlatılan restorasyon çalışmalarıyla ayağa kaldırılıyor.
Hayal Dünyasına Açılan Vadi
Hayal Dünyasına Açılan Vadi
Kapadokya bölgesinde, çeşitli figürleri andıran kaya oluşumlarının bulunduğu Devrent Vadisi, turistlerin ilgisini çekiyor
Dünya Mirası Listesine Girdi
Dünya Mirası Listesine Girdi
2009 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi´ne alınmış olan ve Dünya Miras Listesi´ne girmeyi bekleyen Afrodisias´ın UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi Toplantısı´nda UNESCO Dünya Miras Listesi´ne kaydedilmesine karar verildi.
Altan Isıtmalı Sultan Hamamı Bulundu
Altan Isıtmalı Sultan Hamamı Bulundu
Anadolu Selçuklu başkenti Konya´da birçok medeniyete beşiklik eden ve efsanelere konu olan 5 bin yıllık sur ile sarnıçların bulunduğu Takkeli Dağ´daki kalede, Selçuklu sultanlarının kullandığı hamam, gün yüzüne çıkarıldı.
Termesos´ta 2300 yıllık yol bulundu
Termesos´ta 2300 yıllık yol bulundu
Tarihte Büyük İskender´in alamadığı şehirlerden biri olan Antalya´daki Termessos Antik Kenti´nde 2300 yıllık yeni yol bulundu.
Madran Dağı´nda Kaya Resimleri Bulundu
Madran Dağı´nda Kaya Resimleri Bulundu
Bölgede inceleme yapan Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) uzmanları tarafından 8 bin Latmos´un ardından Aydın´a bağlı Çine ve Bozdoğan ilçeleri arasında kalan, doğal ve kültürel zenginliklerle dolu Madran Dağları´nda ilk kez prehistorik kaya resimleriyle karşılaşıldı.
llgaz Dağı´nda 60 milyon yıllık deniz fosili bulundu
llgaz Dağı´nda 60 milyon yıllık deniz fosili bulundu
Kastamonu´da denize 90 kilometre uzaklıktaki Ilgaz Dağı´nın 2500 rakıma sahip Hacet Tepesinde 60 milyon yıllık deniz fosili bulundu.
Sinan´ın Şaheseri Ramazana Hazır
Sinan´ın Şaheseri Ramazana Hazır
Mimar Sinan´ın ustalık eseri, dünya mimarlık tarihinin başyapıtlarından Selimiye Camisi, ramazan için hazırlandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3052
EURO
5.9958
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Limon gibi asitli meyveleri daha sulu hale getirmek için mikrodalga fırında 15-20 saniye ısıtmanız yeterli.

Püf noktası
Çiftçilere zarar veren böceklerden bugün bilinen bir milyon civarında böcek türü olduğunu, tüm böcek türlerinin sayısının ise 10 milyon civarında olduğunu,

İlginç bilgiler