İhracat tehdit altında: ABD yaptırımlarından sonra petrol fiyatları ne olacak?
İran´a karşı uygulanan yaptırımların 5 Kasım´da yürürlüğe girmesine, petrol fiyatları düşüşle tepki gösterdi.
Tarih: 8.11.2018 09:44:32/ 225okunma / 0yorum

 
 
Trump, uygulanan yaptırımların, bu güne kadar Washington´un Tahran´a karşı uyguladığı ‘en sert´ yaptırımlar olduğunu söyledi.  Ancak yine de tam bir ambargodan söz edilemez: Bazı ülkeler eskiden olduğu gibi İran´dan petrol almaya devam edebilecek. Dünya yatırım bankalarının tahmin ettiği gibi, petrol piyasasında arz sıkıntısı yaşanır mı, varil fiyatı 100 dolara kadar çıkar mı? Sputnik´in hazırladığı haberde. 

MUAF TUTULAN ÜLKELER

ABD´nin Tahran´a karşı uyguladığı yaptırımlar, 2015 yılında İran´ın nükleer programıyla ilgili imzalanan Ortak Kapsamlı Eylem Planı´na kadar devam etti ve şimdi yeniden uygulanmaya başladı. Kısıtlamalar İran´ın petrol, bankacılık, gemi yapımı ve gemi taşımacılığı sektörlerini etkileyecek. İrana karşı uygulanan yaptırımları, bu ülkeyle ticari ilişkileri devam ettirerek ihlal eden ülkelere karşı da yaptırım tedbirleri uygulanacak. Yunanistan, Hindistan, İtalya, Çin, Tayvan, Türkiye, Güney Kore ve Japonya bundan muaf tutulan ülkeler oldu.   

SUUDİ ARABİSTAN KAYIPLARI TELAFİ EDEMEYECEĞİNİ AÇIKLADI

Washingon´un bu şekilde gevşemesi, piyasanın beklenmedik tepkilerine neden oldu. Arza olan talep düştü, Brent varil fiyatı akşam saatlerinde 71 dolara kadar geriledi. İrana karşı yaptırımların uygulanacağı beklentisi son birkaç ayda petrol fiyatlarının artmasına neden oldu. Suudi Arabistan´ın bir süre önce Riyad´ın gelecekteki kayıpları telafi etmeyeceğini açıklaması piyasa katılımcılarının endişelenmesine yol açtı. 

Analistler İran´la ilgili durumun çok karmaşık olduğunu ve  Washington´un bir yandan petrol fiyatlarının düşmesini talep ettiğini, diğer yandan ise bunun gerçekleşmemesi için her şeyi yaptığını belirtiyor. 

´PİYASADA DENGE TUTTURULDU´

‘Otkritiye Broker´ şirketi analisti Andrey Koçetkov´un konuyla ilgili yorumu şu şekilde: “İran ve Venezüella´ya karşı uygulanan yaptırımlar, petrol üretiminin günlük sürkülasyondan 3 milyon varil eksiltiyor. ABD, Suudi Arabistan ve Rusya bu yılın başından itibaren günlük petrol üretimini 2.5 miyon varil arttırdılar. Bu durumda piyasada denge tuturulmuş olduğundan, önemli bir yetersizlik görülmez.” 

´MUAF ÜLKELER PETROL SATIŞINA ARACILIK YAPABİLİR´

‘Alpari´ analitik bölüm direktörü yardımcısı Nataliya Milçakova ise şu yorumu yaptı: “Yaptırım listesinden muaf tutulan ülkelerin şirketleri İran petrolünün satışında aracılık yapabilirler. Yani, petrol İran´ın, ancak ihraç eden şirket başka ülkeye ait, örneğin Çin´e.” 

Böylelikle, piyasalarda yetersizlik riski fazla olmamasına rağmen, orta ve uzun vadede fiyatlar yükselecek. Petrole olan talep ve bunu karşılayamayan arz,  fiyatların yükselmesine yol açacak.

Uzmanlar, dünya petrol üretiminin günde sadece bir buçuk ila iki milyon varil fazladan üretim yapma kapasitesine sahip olduğunu, bunun da  oldukça düşük bir miktar olduğunu belirtiyor.

PETROL TALEBİNİ ARTTIRAN FAKTÖR, ÇİN

Petrol talebini arttıran faktör Çin ekonomisinin son zamanlardaki büyüme dinamiği olarak görülüyor. Çünkü Çin, dünya pazarının önemli bir ithalatçısı konumunda. Washington ile Pekin arasında yapılan görüşmelerin gidişatı ticaret savaşının yayılması ve Çin ekonomisinin çökmesinin önlenmesiyle ilgili umutları arttırıyor. Böyle bir durum küresel çapta talebi önemli ölçüde azaltacak. 

Zerich Capital Managament´in yatırım analizi genel direktörü Andrey Vernikov, tarafların son zamanlarda yapıcı diyaloğa hazır olduklarını beyan etmelerinin, ticari gerginliğin en az kayıpla atlatılması isteğini gösterdiğini ifade etti. 

´ARZ YETERSİZLİĞİ PETROL VARİL FİYATINI 100 DOLARA ÇIKARABİLİR´

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından Bank of America Merrill Lynch´in tahminlerine göre, piyasadaki arz yetersizliği 2019´a kadar varil fiyatını 100 dolara kadar çıkarabilir.

Goldman Sachs´da daha önce benzer tahminlerde bulunmuştu. Öte yandan, dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biri olan Total, petrol piyasasının jeopolitiğin kilit etki faktörü haline geldiği ‘yeni bir dünyaya girdiği´ni belirtti. 

´İRAN İLE VENEZÜELLA´NIN OYUN DIŞINA İTİLMESİ, DÜNYA REZERV KAPASİTESİNİ ARTTIRMAKTAN YOKSUN BIRAKTI´

Eğer yakın zamanda yaptırımların gevşetilebileceği yönünde bir değişiklik olmazsa, varil fiyatı 75-77 dolara kadar küçük bir sıçrama yapabilir tespitinde bulunan Vernikov, şu ifadeleri kullandı: “Oyun dışına itilen İran ile Venezüella, dünya petrol endüstrisini, rezerv kapasitesini artırmaktan yoksun bıraktı. Aslında, kilit ülkelerdeki herhangi beklenmedik bir olay ciddi bir arz sıkıntısına yol açabiliyor." 

Bu nedenle, petrol fiyatının varil başına yüz dolara ulaşabileceği senaryosu ihtimal dahilindedir. Bu tür çıkışların ekonomiye bir faydası yoktur.  Önemli olan, fiyatların uzunca bir süre sabit kalabileceği seviyedir. Uzmanlar, varil fiyatının 65-80 dolar arasında kalacağını belirtiyor. Bunun böyle olması, geçmişte yapılan hataları tekrarlamayarak, hammadeye dayalı olmayan sektörün gelişimini teşvik ettiği için Rusya ekonomisi için de iyidir.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Rusya: Abe´nin Kurillerle ilgili açıklaması Putin´le görüşmeleri zora sokuyor
Rusya: Abe´nin Kurillerle ilgili açıklaması Putin´le görüşmeleri zora sokuyor
Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov, Japonya Başbakanı Şinzo Abe´nin Güney Kuril Adalarıyla ilgili açıklamasının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile barış görüşmelerini zora soktuğunu belirtti.
Yunanistan´da olaylı Prespa protestosu: Makedonya Yunan´dır, elinizi çekin
Yunanistan´da olaylı Prespa protestosu: Makedonya Yunan´dır, elinizi çekin
Yunanistan´ın başkenti Atina´da, on binlerce kişinin Makedonya ile imzalanan isim sorununa yönelik anlaşmayı protesto amacıyla düzenledikleri gösteride çıkan olaylarda en az 10 polis memurunun yanı sıra çok sayıda gösterici yaralandı.
ABD´li emekli korgeneral Kimmitt: Trump´ın Suriye´den çekilmesi için meşru nedenler var
ABD´li emekli korgeneral Kimmitt: Trump´ın Suriye´den çekilmesi için meşru nedenler var
ABD´li emekli korgeneral Mark Kimmitt, ABD Başkanı Donald Trump´ın Suriye´den çekilme kararının meşru ve önemli ölçüde olumlu nedenleri olduğunu söyledi.
ABD´li senatör Graham: YPG PKK´nın koludur, Türkiye için yarattığımız problemi çözmeliyiz
ABD´li senatör Graham: YPG PKK´nın koludur, Türkiye için yarattığımız problemi çözmeliyiz
Türkiye ile ABD arasında Suriye´de oluşturulacak tampon bölge konusunda arabuluculuk görevi üstlenen ABD´li senatör Lindsey Graham, "YPG, PKK´nın koludur, görmek isteyen için bu çok açıktır" dedi.
Esad: Rusya, manevi gücü sayesinde Sovyetler´den daha güçlü
Esad: Rusya, manevi gücü sayesinde Sovyetler´den daha güçlü
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, günümüzde Rusya´nın Sovyetler Birliği´nden daha güçlü olduğunu, bunun temelinde Rusya´nın sahip olduğu manevi gücün yattığını belirtti.
Maduro´dan Trump´a davet: Keşke yüz yüze konuşabilsek
Maduro´dan Trump´a davet: Keşke yüz yüze konuşabilsek
Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD Başkanı Donald Trump ile yüz yüze görüşmek istediğini söyledi. Maduro ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo´yu ülkesine davet etti.
Brexit ´B Planı´ oylamasının tarihi açıklandı
Brexit ´B Planı´ oylamasının tarihi açıklandı
İngiltere´de hükümetin Brexit konusundaki ´B Planı´ 29 Ocak´ta parlamentoda oylanacak.
Beşar Esad: Suriye´nin yeniden inşasında öncelik Rus şirketlerinin olacak
Beşar Esad: Suriye´nin yeniden inşasında öncelik Rus şirketlerinin olacak
Rusya-Suriye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Dmitriy Sablin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad´ın, ülkesinin yeniden inşa edilmesinde Rus şirketlere öncelik tanınacağı kararına bağlı olduğunu söyledi.
İngiltere ile AB, ayrılık konusunda ´mesajlaştı´
İngiltere ile AB, ayrılık konusunda ´mesajlaştı´
İngiltere Başbakanı Theresa May ile AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İngiliz Parlamentosundaki Brexit oylamasını "mesajlaşarak" değerlendirdi.
Putin: Rusya Türk Akımı´nın Sırbistan üzerinden Avrupa ülkelerine devamı için 1.4 milyar dolar yatırmaya hazır
Putin: Rusya Türk Akımı´nın Sırbistan üzerinden Avrupa ülkelerine devamı için 1.4 milyar dolar yatırmaya hazır
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin Avrupa´ya Sırbistan üzerinden devam etmesi için 1.4 milyar dolarlık yatırım yapmaya hazır olduğunu belirtti.
Belçika´da aşırı sağcı siyasetçi insan kaçakçılığından tutuklandı
Belçika´da aşırı sağcı siyasetçi insan kaçakçılığından tutuklandı
Belçika´nın Mechelen şehrinde, aşırı sağcı parti Yeni Flaman İttifakının (N-VA) belediye meclisi üyesi, Ortadoğu´dan ülkeye Hristiyan göçmenlerin getirilmesi sürecinde usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle tutuklandı.
Avusturya: Suriye ile iade anlaşması yapacağız
Avusturya: Suriye ile iade anlaşması yapacağız
Avusturya İçişleri Bakanı Herbert Kickl, ağır suç işleyen Suriyeli mültecileri ülkelerine geri göndermek için Suriye ile iade anlaşması yapacaklarını açıkladı.
Pompeo´dan İran´ın fırlattığı uzay aracına yorum: İran kıtalararası güdümlü füze peşinde
Pompeo´dan İran´ın fırlattığı uzay aracına yorum: İran kıtalararası güdümlü füze peşinde
İran´ın uzay aracı fırlatmasına atıfta bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Tahran yönetiminin Orta Doğu ve Avrupa´yı tehdit eden kıtalararası güdümlü füze peşinde koştuğunu öne sürdü.
AB, İngiltere ile anlaşmasız ayrılığa hazırlanıyor´
AB, İngiltere ile anlaşmasız ayrılığa hazırlanıyor´
Avrupa Birliği (AB) Konseyi Sözcüsü Preben Aamann, İngiltere Başbakanı Theresa May´in AB ile vardığı birlikten çıkış (Brexit) anlaşmasının İngiliz parlamentosunda yapılan oylamada reddedilmesine ilişkin, "Bu oylama ile İngiltere´nin birlikten anlaşmasız ayrılma ihtimali arttı. Bunu istemesek de hazırlığımızı yapacağız" dedi.
Fransa: Esad aday olursa, gelecekleri için karar verecek olanlar Suriyeliler
Fransa: Esad aday olursa, gelecekleri için karar verecek olanlar Suriyeliler
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad´ın aday olmasına karşı olmadığını söyledi. Le Drian, "Esad aday olacak olursa gelecekleri için karar verecek olanlar Suriyeliler olacaktır. Bu da ancak seçim ve anayasa düzenlemesiyle olabilir” dedi.
Trump, Putin´le görüşmelerinin detaylarını gizlediğini reddetti: İddialar daha az umurumda olamazdı
Trump, Putin´le görüşmelerinin detaylarını gizlediğini reddetti: İddialar daha az umurumda olamazdı
ABD medyasında Trump´ın Putin´le görüşmelerinde ortaya çıkmasını istemediği bazı şeyler konuştuğu iddiasını içeren haberlere bir yenisi eklendi. Ancak Trump, çevirmeninin notlarına el koyma derecesine varan çarelere başvurduğu iddiasını ortaya atan Washington Post´u yalanladı.
Fransız başkentindeki patlamada ölü sayısı 4´e yükseldi
Fransız başkentindeki patlamada ölü sayısı 4´e yükseldi
Paris´teki bir fırında dün gaz kaçağı nedeniyle meydana gelen patlamada bir kişinin daha hayatını kaybettiği belirtildi.
Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos istifasını verdi
Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos istifasını verdi
Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, Makedonya ile yaşanan isim değişikliği krizi nedeniyle istifa etti.
Suriye Dışişleri: İsrail´in saldırıları ABD´nin koruması sayesinde gerçekleşiyor
Suriye Dışişleri: İsrail´in saldırıları ABD´nin koruması sayesinde gerçekleşiyor
Suriye Dışişleri Bakanlığı, İsrail jetlerinin Şam civarlarına yönelik saldırıları nedeniyle Birleşmiş Milletler´e (BM) ve BM Güvenlik Konseyi´ne (BMGK) gönderdiği mektupta İsrail´in bu şekilde iç sorunlarının çözümünden kaçmaya çalıştığını ve ABD´nin korumasından istifade ettiğini belirtti.
‘Türk İHA´lar Ukrayna´ya silahlarla donatılmış olarak teslim edilecek´
‘Türk İHA´lar Ukrayna´ya silahlarla donatılmış olarak teslim edilecek´
Ukrayna Devlet Başkanı danışmanı Yuriy Biryukov, Türkiye yapımı Bayraktar TB-2 taktik insansız hava araçlarının (İHA) Kiev´e silahlarla donatılmış olarak teslim edileceğini belirtti.
Netanyahu, Arap ülkeleri dışişleri bakanlarıyla İran karşıtı zirveye katılıyor
Netanyahu, Arap ülkeleri dışişleri bakanlarıyla İran karşıtı zirveye katılıyor
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Arap ülkeleri dışişleri bakanlarıyla birlikte ABD´nin Polonya´da düzenleyeceği İran karşıtı zirveye katılacak
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
1522 Rodos fethedildi.
1774 Padişah III. Mustafa öldü. I. Abdülhamit tahta çıktı.
1921 İtalyan Komünist Partisi kuruldu.
1924 Sovyetler Birliği´nin kurucusu, Ekim Devrimi´nin önderi Vladimir İliç Lenin.(ölümü)
1942 Askerlik süresi üç yıla çıkarıldı.
1942 Askerlik süresi üç yıla çıkarıldı.
1943 Varlık Vergisi ödemesinin son günüydü. Vergisini ödemeyen mükelleflerin ev ve işyerlerindeki malları haczedildi, daha sonra da icra yoluyla satış yöntemiyle vergileri tahsil edildi.
1946 İş ve İşçi Bulma Kurumu kuruldu.
1951 Ankara´ya, Kore´den ilk hasta ve yaralı kafilesi geldi
1952 Milli Savunma Bakanlığı bir açıklama yaptı; Kore´de 34 subay, 46 astsubay ve1252 er ölmüş.
1952 Milli Savunma Bakanlığı, Kore´de 34 subay, 46 astsubay ve 1252 erin şehit olduğunu açıkladı.
1954 İlk nükleer denizaltı USS Nautilus, ilk seferine çıktı.
1961 Saraçhane Tiyatrosu açıldı. İlk oyun Cevat Fehmi Başkut´un Hacıyatmaz oyunu oldu.
1972 Türk Hava Yolları´nın Marmara uçağı Adana´da düştü. Uçakta yolcu yoktu. Beş kişilik mürettebattan bir hostes yanarak öldü, dört görevli yaralandı.
1981 444 Gündür Tahran´da rehin tutulan Amerikalılar serbest bırakıldı.
1992 İstanbul´da evlerde doğal gaz kullanılmaya başladı.
Kadife ve ipekli elbiselerinizi buharlı bir banyoya asın. Buhar onların tüm kırışıklıklarını alacaktır.

Püf noktası
Okyanus kaplumbağasının hiçbir şey yeyip içmeden 1 yıl yaşayabileceğini, ömürlerinin de 200 yıl olduğunu ,

İlginç bilgiler