İSO Başkanı Bahçıvan: Kaşıkla topladığımız kaynaklarımızı kepçeyle değil, kazanla dışarıya dağıtıyoruz
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye´nin kaynakları doğru kullanamadığı görüşünü dile getirdi. Bahçıvan, "Örneğin Türkiye dünyanın en güçlü tekstil ve hazır giyim üreticisiyken hala daha birçok ürünün makinesini dışarıdan ithal ediyoruz. Kaşıkla topladığımız kaynaklarımızı kepçeyle değil, kazanla dışarıya dağıtıyoruz" dedi.
Tarih: 12.2.2021 16:47:14/ 670okunma / 0yorum

 

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye´nin kaynakları doğru kullanamadığı görüşünü dile getirdi. Bahçıvan, "Örneğin Türkiye dünyanın en güçlü tekstil ve hazır giyim üreticisiyken hala daha birçok ürünün makinesini dışarıdan ithal ediyoruz. Kaşıkla topladığımız kaynaklarımızı kepçeyle değil, kazanla dışarıya dağıtıyoruz" dedi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, salgın hasarlarını önlemeye yönelik olarak küresel çapta uygulanan parasal genişlemenin, kontrolsüz hale gelerek birçok ülkede olduğu gibi Türkiye´de de üretim sektörlerini tehdit etmeye başladığını söyledi.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre tedarik sorununun, hemen tüm sektörlerde sıkıntıların ana kaynağı haline geldiğine işaret eden Bahçıvan, emtia fiyatlarının çok hızlı yükselmesine rağmen, lojistik krizinin tedarik süreçleri üzerinde büyük bir baskı yarattığını söyledi.

Erdal Bahçıvan, “Küresel tedarik zincirlerinde inde yaşanan bu sürecin doğurduğu sıkıntılar, sanayimiz ve üretimimiz açısından artık tahammül edilmez bir noktaya doğru gitmektedir” değerlendirmesini yaptı.

Bahçıvan, Türkiye´nin yeni bir ´stratejik yatırım süreci´ne ihtiyacı bulunduğunu söyledi. İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye´nin kaynak sorunu olmadığını, kaynakları doğru kullanmada sorunu olduğunu ifade etti.

Reel sektör ve finans sektörü adına son yıllardaki en önemli ihtiyacın finansal istikrar olduğunu kaydeden Bahçıvan, "Son yıllarda ağırlıklı olarak dış finansal şoklardan kaynaklı olarak finansal istikrarımız olumsuz etkileniyor. Oysa bunu koruyabildiğimiz müddetçe öngörülebilirlik, sürdürülebilirlik mümkün olabiliyor. Finansal istikrarımızla Türkiye´yi kalıcı yabancı sermaye açısından tercih edilecek bir ülke haline getirebiliriz" dedi.

´10 tane sanayicimiz bir araya gelip de makineyi nasıl geliştiririz diye konuşamıyoruz´

Türkiye´nin yeni bir hikaye yazabilmesi için yeni bir yatırım dönemine ihtiyaç olduğunu bildiren Bahçıvan, "Bu yatırım döneminin oluşabilmesi için de sanayiye dönük kaynakların daha doğru kullanılabilmesi adına yeni bir stratejik sürece girmemiz gerekiyor" dedi.

"Yani benim hep söylediğim bir husus vardır. Onu bir kere daha tekrarlayayım: Türkiye´nin kaynak problemi yoktur, Türkiye´nin kaynakları doğru kullanmada problemi vardır" ifadesini kullanan Bahçıvan, şunları kaydetti:

"Bugün sermaye piyasalarından farklı farklı kaynaklar kullanabilecekken herkes bankalara gömülüyor. Kaynakları doğru kullanamıyoruz. Bu nasıl oluyor? En basit yaklaşımla bir örnek vermek gerekirse maalesef ülkemiz birçok sektörde kendi makinesini geliştiremezsen, yurtdışına üretim makineleri için harcadığımız kaynak devasa boyuttadır.

Örneğin Türkiye dünyanın en güçlü tekstil ve hazır giyim üreticisiyken hala daha birçok ürünün makinesini dışarıdan ithal ediyoruz. Kaşıkla topladığımız kaynaklarımızı kepçeyle değil, kazanla dışarıya dağıtıyoruz. 10 tane sanayicimiz bir araya gelip de makineyi nasıl geliştiririz diye konuşamıyoruz."

´Akdeniz´den İstanbul´a her gün 2-3 konteyner mal gelse enflasyon düşer´

"Mesela gıdada yaş meyve ve sebzeden örnek vereceğim. Bu alandaki en önemli sorunlardan bir tanesi nakliye sorunu. Allah Türkiye´ye öyle bir imkan vermiş ki ürettiğiniz ürün de deniz kenarında, tükettiğiniz pazar da deniz kenarında" ifadesini kullanan Bahçıvan, şöyle devam etti:

"Yaş meyve ve sebzenin çoğu Adana, Mersin ve Ege sahillerinde, tüketimin de yüzde 40-45´i İstanbul´da gerçekleşiyor. Biz en azından şu lojistik, nakliye konusunu deniz yoluyla yapsak, bu konuda çalışılmış miktarsal rakamlarım yok ama her gün Mersin´den, Çukurova´dan, Antalya´dan 2-3 tane konteyner gemisi İstanbul´a gelse, bir tane Avrupa yakasında Ambarlı´ya, bir tane Anadolu yakasında Gebze´ye inse ve o mallar soğutulmuş olarak İstanbul´a oradan dağıtılsa, yolda yakacağınız yakıt, malların yazın maalesef hoşaf olması, kışın donması önlense ben iddia ediyorum toplam enflasyona en az 1-2 puan katkı olabilir."

´Türkiye´nin meraları bomboş dururken en büyük yem ithalatçısı olmamalıyız´

Bahçıvan, her alanda kaynakların doğru kullanılması gerektiğini belirterek "Bizim bu anlamda perakende ile mücadele etmek yerine üretime ve üretim kaynaklarımızı doğru kullanmaya ihtiyacımız var. Bakın Türkiye´nin bir dönüm toprağında dahi neyi üreteceğimizi planlamalıyız" ifadesini kullandı. Bahçıvan, şöyle devam etti:

"En doğru ürünün hangisi olduğunu toprağımızdan çıkan her ürünün en değerli ürün olmasına odaklanmalıyız. Her bölgenin toprağının bir metrekaresinin dahi boş kalmaması gerekiyor. En doğru ürün nedir, en katma değerli ürün nedir bunları üretmeliyiz. Bugün Türkiye´nin meraları bomboş dururken Türkiye en büyük yem ithalatçısı ülkelerden biri konumundadır. Toprak gibi çok çok değerli bir kaynağımızı kullanamıyoruz. İşte kaynaklarımız derken, kaynaklarımızı boşa harcamak derken bu en basit örnek."

´Gerçek büyüme, teknoloji ağırlıklı üretim ve emek yoğun sektörlerle yakalanır´

"Türkiye ekonomisinin son yıllardaki hikayesi, adeta büyüme ile cari açık arasındaki kıskaçta yazılmaktadır. Burada sorun ağırlıklı olarak tüketime dayalı büyümekten kaynaklanmaktadır" diye konuşan Bahçıvan, şunları söyledi:

"Türkiye gerçek bir büyümeyi, toplumun her kesimine adil bir şekilde yayılan refahı ancak nitelikli ve teknoloji ağırlıklı üretime dayalı, katma değer yaratabilen, emek yoğun sektörlerimiz aracılığıyla yakalayabilir.

İstanbul Sanayi Odası olarak tüketimden değil üretimden itibar kazanan bir Türkiye için çalışmak gerektiğine inanıyoruz. Bu büyümenin çevreyle barışık sürdürülebilir bir büyüme olmasını da her zeminde vurguluyoruz. Artık yeni ekonomi politikalarının sürdürülebilir ve kaliteli bir büyüme için üretime odaklı olması kaçınılmazdır."

´Sanayicilerde şu anda uzun süredir görülmeyen bir yatırım şevki var´

Bahçıvan, Türkiye´nin farklı sektörlerde de büyümeye ihtiyacı olduğu görüşünü dile getirdi. "Belli dönemlerde hizmet ve inşaat sektörünün sanayinin önüne geçebileceğine dair bazı varsayımlar oluşturuldu ama görüyoruz ki idealleri olan bir Türkiye´nin sanayisiz olması mümkün değil" diyen Bahçıvan, şöyle devam etti:

"Önümüzdeki süreçte farklı farklı fırsatları çekebileceğimiz ve yeni bir yatırım hamlesine dönüşebilecek bir sürece giriyoruz. Bu noktada sanayinin önündeki en önemli darboğazın kaliteli finansman olduğunun altını çizmek isterim. Sanayinin finansman gerçeğini lütfen hafife almayalım. Bir de tabii hiç unutmayalım ki İSO 500´lerde hep açıklıyoruz; finansman maliyetleri ne yazık ki faaliyet gelirlerinin %50 ile 60´ı arasında bir yerde duruyor.

Benim endişem odur ki bu oran daha da artmasın. O yüzden de finansman, tartışmasız bir şekilde Türk sanayisi ve Türk sanayicisinin en önemli gündemi durumundadır. Türkiye, sanayide şu anda uzun süredir görmediği bir yatırım şevki ve yatırım arzusu ile karşı karşıya bulunmaktadır. Sanayicilerimizin bu yaklaşımını ülkemizin geleceği adına çok değerli buluyoruz. Türkiye iyi bir iklim yakalamış vaziyette. Umut ediyoruz ki nitelikli ve sürdürülebilir bir finansal stratejiyle önümüzdeki dönemlerde, Türkiye´nin üretim gücünü daha da yukarıya taşıyacak fırsatlar doğacaktır.

En son açıkladığımız İSO Türkiye İmalat PMI endeksi, sekiz aydır kesintisiz yükselerek 54.4 gibi güçlü bir noktaya gelmiş bulunuyor. Kapasite kullanımı, son yılların en yüksek seviyelerinden biri olan 76.6 seviyesinde bulunuyor. Nihayetinde böyle bir gerçekle karşı karşıyayken finansmanda da doğru kaynakları kullanmamız lazım."

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
THY, günlük ortalama 714 uçuşla Avrupa´da liderliğini sürdürdü
THY, günlük ortalama 714 uçuşla Avrupa´da liderliğini sürdürdü
Türk Hava Yolları (THY), günlük ortalama 714 uçuşla Avrupa´daki liderliğini sürdürdü. Pegasus Hava Yolları ise 267 uçuş ortalamasıyla yedinci sırada yer aldı.
Bakan Elvan´dan 128 milyar dolar açıklaması: Yöntem eleştirilebilir ama ´yolsuzluk var´ denemez
Bakan Elvan´dan 128 milyar dolar açıklaması: Yöntem eleştirilebilir ama ´yolsuzluk var´ denemez
"128 milyar dolar nerede?" tartışması sürerken, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan´dan açıklama geldi. "Yöntem eleştirilebilir ama ´yolsuzluk var´ ithamları doğru bir yaklaşım değil" diyen Elvan ayrıca, "Bu verilerin yayınlanmasında fayda görüyorum, takdir Merkez Bankası´nın" ifadesini kullandı.
Bakan Karaismailoğlu: Kanal İstanbul´u inşa ederek İstanbul´umuzu her yönden güvence altına alacağız
Bakan Karaismailoğlu: Kanal İstanbul´u inşa ederek İstanbul´umuzu her yönden güvence altına alacağız
Adil Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul´u inşa ederek hem dünya ticaretindeki iddiamızı kuvvetlendireceğiz hem de dünya mirası İstanbul´umuzu ve İstanbulluları her yönden güvence altına alacağız” dedi.
Çin, 850 milyar dolar değerinde altın ithal etmeye hazırlanıyor
Çin, 850 milyar dolar değerinde altın ithal etmeye hazırlanıyor
Çin´in yerli ve yabancı bankalara büyük miktarlarda altın ithal etme izni verdiği öğrenildi. Bu kapsamda, bir iki aylık bir periyod içerisinde ülkeye 850 milyar dolar değerinde altın girmesi bekleniyor.
Galata Wind´in yüzde 24´ü yurt dışına satıldı
Galata Wind´in yüzde 24´ü yurt dışına satıldı
Galata Wind´in halka arzında 6.7 kat talep geldi, halk arz edilen hisselerin yüzde 24.4´ü yabancı yatırımcılara satıldı.
Diyanet Vakfı, kiracılarını icraya verdi
Diyanet Vakfı, kiracılarını icraya verdi
Diyanet Vakfı´nın koronavirüs nedeniyle uzun süre kepenkleri kapalı kalan kiracılarını icraya verdiği öğrenildi. İcralık olan esnaf, vakıf yönetimine defalarca başvurmalarına rağmen bir sonuç alamadıklarını söyledi ve “Diyanet Vakfı kurumu vicdanları kör ve sağır eden bir edayla bir tutum sergiledi” dedi.
´Kripto para şirketlerinde bulunan borçlu hesaplarına haciz işlemi uygulanabilecek´
´Kripto para şirketlerinde bulunan borçlu hesaplarına haciz işlemi uygulanabilecek´
Avukat Emir Akpınar, kripto paraların Bitcoin´in hareketlenmesiyle birlikte 2020 ortasında yeniden gündeme geldiğini belirterek, büyük bir hızla yayılmaya başlayan kripto parayla ilgili haciz işlemlerinin uygulanabileceğini söyledi.
´128 milyar dolar nerede?´ tartışması: Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu´ndan açıklama geldi
´128 milyar dolar nerede?´ tartışması: Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu´ndan açıklama geldi
Türkiye´de özellikle muhalefet partilerince gündeme getirilen "128 milyar dolar nerede?" tartışmasıyla ilgili Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu´ndan açıklama geldi. Kavcıoğlu, "Kaybolmuş bir varlıktan bahsetmek mümkün değildir" dedi.
Yapı Kredi Bankası´nda 2 bin 484 müşterinin bilgisi satıldı
Yapı Kredi Bankası´nda 2 bin 484 müşterinin bilgisi satıldı
Yapı Kredi Bankası´nda çalışanın 2 bin 484 müşterinin kişisel bilgilerini 3. kişilere sattığı belirlendi.
Türkiye´nin kısa vadeli dış borç stoku 141.2 milyar dolara yükseldi
Türkiye´nin kısa vadeli dış borç stoku 141.2 milyar dolara yükseldi
Şubat sonu itibarıyla kısa vadeli dış borç stoku, 2020 yıl sonuna göre yüzde 2 artışla 141.2 milyar dolara yükseldi. Bu dönemde, bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku yüzde 6.1 artarak 61.5 milyar dolar olurken, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku yüzde 3.7 azalarak 56.9 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.
Merkez Bankası´ndan kripto para açıklaması: Telafisi olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunuyor
Merkez Bankası´ndan kripto para açıklaması: Telafisi olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunuyor
Merkez Bankası kripto varlıkların ödemeler alanında kullanılmasının, işlemin tarafları açısından mağduriyetler yaratma ihtimali bulunduğunu, bu alanda mevcutta kullanılan yöntem ve araçlara karşı güven zafiyeti doğurabilecek unsurlar içerdiğini bildirdi.
Hidrojen ihracatı Rusya´ya yılda 100 milyar dolar gelir sağlayacak
Hidrojen ihracatı Rusya´ya yılda 100 milyar dolar gelir sağlayacak
Rusya Enerji Bakanlığı´nın tahminlerine göre hidrojen ihracatı, 2050 yılına kadar Rusya´ya yılda 100 milyar dolara kadar gelir sağlayabilecek.
Merkez Bankası politika faizini yüzde 19´da sabit tuttu
Merkez Bankası politika faizini yüzde 19´da sabit tuttu
Yeni Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu´nun yönetimindeki ilk faiz kararı açıklandı. Politika faizi yüzde 19´da sabit bırakılırken, sıkı para politikasının korunacağı belirtildi. Karar sonrası döviz kurları yükselişe geçti.
Özel sektörün yurt dışı kredi borcu arttı
Özel sektörün yurt dışı kredi borcu arttı
Merkez Bankası verilerine göre, özel sektörün şubat sonu itibarıyla yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 388 milyon dolar, kısa vadeli kredi borcu 172 milyon dolar arttı.
Döviz mevduatı 3 günde 2.1 milyar dolar arttı
Döviz mevduatı 3 günde 2.1 milyar dolar arttı
Dolar/TL kurunun artmasıyla döviz mevduatında başlayan çözülme kurun yeniden 8.20 liranın altına gelmesiyle alıma döndü. 6-7-8 Nisan´da yurtiçi yerleşikler 2.1 milyar dolarlık alım yaptı. Döviz mevduatı 245.8 milyar dolara yükseldi.
Ticaret Bakanlığı kuyumculardan altın toplama hedefinden vazgeçti: Yetki belgesi bedava verilecek
Ticaret Bakanlığı kuyumculardan altın toplama hedefinden vazgeçti: Yetki belgesi bedava verilecek
Her bir kuyumcudan 500 gram altını kamu bankalarına yatırmaları için düzenleme hazırlayan Ticaret Bakanlığı tepkiler üzerine düzenlemeden vazgeçti.
Rekabet Kurulu´ndan Google´a 296 milyon lira para cezası
Rekabet Kurulu´ndan Google´a 296 milyon lira para cezası
Rekabet Kurulu, Google Reklamcılık ve Pazarlama, Google International, Google LLC, Google Ireland ve Alphabet´e 296 milyon lira para cezası verdi.
Bitcoin rekor tazeledi: Ethereum, Litecoin ve Ripple´da da yeni zirveler görüldü
Bitcoin rekor tazeledi: Ethereum, Litecoin ve Ripple´da da yeni zirveler görüldü
Bitcoin salı günü rekor kırdıktan sonra yükselişe devam ederek 64 bin dolar seviyesini de geride bırakırken, Ethereum, Litecoin ve Ripple´da da yeni zirveler görüldü.
´Üçüncü köprünün satışında imza aşamasına gelindi´ iddiası
´Üçüncü köprünün satışında imza aşamasına gelindi´ iddiası
IC İçtaş´ın, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Kuzey Çevre Otoyolu´nun yüzde 51´inin satışı için Çinliler ile yürüttüğü görüşmelerde imza aşamasına geldiği iddia edildi.
The Guardian: Türkiye´deki ekonomik çalkantı Bitcoin çılgınlığını tetikledi
The Guardian: Türkiye´deki ekonomik çalkantı Bitcoin çılgınlığını tetikledi
The Guardian, Türkiye´de enflasyona paralel olarak kripto paraya ilginin arttığını yazdı. Haberde, Naci Ağbal´ın Merkez Bankası başkanlığından alındığı günlerde işlemlerin zirve yaptığı belirtildi.
Pandemide madenden 1.2 milyar lira devlet hakkı çıktı
Pandemide madenden 1.2 milyar lira devlet hakkı çıktı
Madenlerde altından yüzde 11, diğer madenlerde yüzde 4 oranında alınan devlet hakkı pandemiye rağmen 2020´de 1,2 milyar lira gerçekleşti. Bu rakam, pandemi öncesi 2019´un gerisinde kalırken 2018´de kesilen payı yakaladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
8.0514
EURO
9.6802
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Üst üste koyduğunuz bardaklar yapışıp çıkmıyorsa bir leğenin içerisine koyun Üstteki bardağın içerisine buz koyup leğenin içerisine yavaş yavaş sıcak su koyun. Bardakların kolayca çıktığını göreceksiniz.

Püf noktası
Everest´e her 10 tırmanıştan birinde ölüm var! Dağcılık sporunda, yüksek teknolojiye sahip ekipmanların kullanılmasına rağmen, dünyanın en yüksek zirvesi olan Everest, sporcu misafirlerini ölümle yüzleştirmeye devam ediyor.

İlginç bilgiler