‘Kudüs meselesi ABD-Körfez blokunu dağıtıp İran-Türkiye iş birliğini güçlendirebilir´
ABD´nin Kudüs´ü İsrail´in başkenti olarak tanıma kararı, yalnızca İsrail´le bölge ülkelerinin ilişkilerini değil Ortadoğu´da Körfez ülkeleriyle saf tutan ABD´nin de başta Suudi Arabistan olmak üzere müttefikleriyle ilişkilerini de bozabilir. Peki, Türkiye bu denklemin neresinde yer alır? Uzman ve siyasetçiler, Sputnik´e değerlendirdi.
Tarih: 6.12.2017 18:56:09/ 711okunma / 0yorum

 

Beyaz Saray´ın ABD Başkanı Donald Trump´ın, ülkesinin Kudüs´ü İsrail´in başkenti olarak tanıyacağı ve büyükelçiliğin Tel Aviv´den Kudüs´e taşınması için talimat vereceği yönündeki açıklamasının etkileri sürüyor. Tel Aviv´deki ABD büyükelçiliğinin Kudüs´e taşınmasının, Trump´ın seçim vaatleri arasında yer alıyor olması, açıklamayı beklenmedik olmaktan uzak kılıyor. Ancak bu hamlenin, zamanlaması itibarıyla, etkileri beklenenin ötesinde olabilir. Zira Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD´nin, Kudüs´ü İsrail´in başkenti olarak tanıyacağı" konusuna "Kudüs´ün müslümanların kırmızı çizgisi olduğunu" belirterek tepki göstermiş ve böyle bir hamlenin atılması durumunda İsrail´le diplomatik ilişkileri keseceklerini açıklamıştı. Mayıs 2010´da İsrail askerlerinin Gazze´ye yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine yaptıkları ve 10 Türk vatandaşının ölümüyle sonuçlanan baskının ardından kopma noktasına gelen ve ancak altı yıllık bir sürecin ardından 2016 yılında normalleşebilen Türkiye-İsrail ilişkilerinin olası kopuşu, başta Suriye ve Irak olmak üzere Ortadoğu´da güç dengelerinin yeniden değişimine ve yeniden kamplaşmalara sebep olabilir. Zira bu dönemde Türkiye, 15 Temmuz darbe girişiminin planlayıcısı olarak gördüğü Fetullah Gülen´in iade edilmemesinin yanı sıra ABD´de süren, Sarraf davası sebebiyle ABD ile ilişkilerini koparma noktasında. Peki, Suriye´de PYD´ye verdiği silah desteği sebebiyle Washington´la bir hayli gergin olan Ankara, Erdoğan´ın deyimiyle "Müslümanların kırmızı çizgisi" olan bu Kudüs adımını atarsa, Türkiye Ortadoğu politikasında önemli değişikliklere gider mi? Uzmanlar ve siyasetçiler, ABD´nin Kudüs çıkışını, Türkiye´nin buna karşılık atacağı olası adımları ve gelişmeler ışığında Ortadoğu´da değişen güç dinamiklerini Sputnik´e değerlendirdi.
 
‘ABD KENDİ BACAĞINA KURŞUN SIKIYOR´ 

Sputnik´e açıklama yapan isimlerden ilki Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu oldu. Trump´ın Kudüs çıkışını Sputnik´e değerlendiren Karamollaoğlu "Başkanlığının başlangıçtan beri İsrail´le münasebetini geliştirme yoluna giden Trump´ın bu çıkışını, bir cephede sıkışınca diğer bir cephede rahatlamak için başka bir gündem yaratma çabası olarak görüyorum. Tabii bir de Trump´ın Siyonist lobinin etkisinden yararlanmak istediği yönünde bir kanaat oluştu bende. Ama bu çok büyük bir hata. Ve bu yaptıkları ABD´nin lehine olmayacaktır. Şu an dünyada ABD´ye yönelik çok büyük bir tepki mevcut. ‘Önce Amerika´ diye yola çıkarken ‘Dünyadaki diğer insanlar benim umurumda değil, onların benim için bir kıymeti yok´ demek ABD´ye yönelik güvensizlik oluşturuyor. (Washington) bunun farkında değil ama bu kendi ayağına kurşun sıkmaktan farksız" dedi.

İsrail´in tutumunu da "zulüm" olarak nitelendiren Karamollaoğlu Saadet Partisi Lideri "İsrail, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kurulmuş suni bir devlet ve tam da bu yönüyle emsalsiz. BM tarafından kurulmuş olmasına rağmense, BM´nin hiç bir kararına uymamakta kararlı. İsrail´in politikası zulüm üzerine kurulu. Binlerce yıldır, o bölgede yaşayan Hristiyan veya Müslüman olmasına bakmadan tüm Filistinlileri oradan çıkmaya zorluyor. Bu insanlık değil. İsrail´in politikaları hiç bir zaman hak ve adaleti gözetmedi. Hatta bir çok Yahudi, İsrail´in bu tavırlarından dolayı İsrail´e cephe almış durumda" ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞAN´IN TEPKİSİ OLUMLU AMA ÖNEMLİ OLAN TUTARLILIK VE SÜREKLİLİK´ 

Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın "İsrail´le ilişkimizi keseriz" yönündeki sözlerini değerlendirdi. Erdoğan´ın ifadelerinin İsrail´e yönelik bir uyarı niteliğinde olması itibarıyla önem taşıdığını ancak bu tepkinin süreklilik ve tutarlılık arz etmesi gerektiğini söyleyen Karamollaoğlu şöyle konuştu:

"Erdoğan´ın ‘İsrail´le ilişkimizi keseriz´ sözleri İsrail´e yönelik bir uyarı olması itibarıyla önemliydi. Ancak hükümet İsrail konusunda ikircikli bir tavır içinde. Mavi Marmara katliamından dolayı olan insan hakkı ihlallerini bir kenara bırakacaksınız, İsrail´le dostluğu pekiştirmek için buna geçici olarak yeşil ışık yakacaksınız; sonra da bütün adımlarınızı yalnızca seçime yönelik olarak atacaksınız. Bu çok yanlış çünkü dış politikada tutarlılık esastır. Sizin sözlerinizin yarattığı etkinin her zaman geçerli olup olmadığını, politikalarınızı bu sözlerle tutarlı olup olmadığını diğer ülkeler takip eder. Ama üzülerek ifade ediyorum. AK Parti hükümeti tutarsız bir politika izliyor. Biz İsrail meselesinde olduğu gibi Zarraf meselesinde de şahısların değil doğrudan Türkiye´nin hedef olduğu konusunda hükümeti uyardık."

Ortadoğu´daki istikrarın Türkiye´nin tutarlı politikalar izlemesinden geçtiğine işaret eden Karamollaoğlu "Ümit ederim ki hükümet daha istikrarlı bir çizgi çizer. Ortadoğu´daki gelişmeler bunun habercisi. En azından Türkiye, İran ve Rusya´nın bir araya gelerek Suriye ve Irak´taki meseleyi çözmesi için çaba göstermesi takdire şayan. Ancak bunları yaparken önemli olan istikrarlı olmak" diye ekledi.

TRUMP´IN KUDÜS ÇIKIŞININ YANSIMALARI NELER OLUR? 

Konuyu Sputnik´e değerlendiren bir diğer isim Ortadoğu Uzmanı Bora Bayraktar ise "Trump aslında iş başına gelmeden bu konuyu gündeme getirdi ve daha önceki Amerikan yönetimlerinin bu yönde bir karar almamasını eleştirdi. Sonrasında, bölgedeki durumu göz önünde bulundurarak bu kararı erteledi. Hatta görevi başındayken Ağlama Duvarı´nı ziyaret eden ilk Amerikan başkanı oldu. Bu sebeplerden dolayı hamle her ne kadar çok şaşırtıcı olmasa da; ancak iç politikada yaşamış olduğu Flynn davası ve Trump´a yakın kişilerin görevden alınmasının yarattığı havayı dağıtmaya yönelik bir hamle olabilir. Ancak sebebi ne olursa olsun, bu Ortadoğu´yu riskli bir atmosfere sokan bir karar" dedi.

Kudüs´ün Ortadoğu´daki dengeleri değiştirmesi açısından son derece hassas bir konu olduğuna işaret eden Bayraktar "Kudüs mevzusu çok hassas, en ufak bir taş yerinden oynasa Filistin´de çatışmalar sokaklara taşınıyor. Bunun son örneğini Temmuz ayında gördük. İsrail, iki askerinin öldürülmesinin ardından İsrail buraya elektronik denetleme sistemi koyduğunda büyük eylemler oldu ki bu son hamle çok daha fazla tepkiyi doğuracaktır. İkincisi, bütün Arap İslam coğrafyası halkı sokaklara dökülebilir. Dün de Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir Kudüs konferansı düzenlenebileceğine işaret etti. Bunların sokağa yansımaları olacaktır. Körfezde benzer olaylar çıkarsa, başta Mısır ve Suudi Arabistan halkları olmak üzere çeşitli ülke halklarının büyük tepki ortaya koyması, oralardaki yönetimi zora sokacak, rejim güvenliği sarsılacaktır. Ayrıca bu süreç, Türk-Amerikan ilişkilerini kopma noktasına getirebilir, Türk-İsrail normalleşme süreci de askıya alınabilir" dedi.

‘ORTADOĞU´DAKİ GÜÇ DENGELERİ ABD ALEYHİNE DEĞİŞEBİLİR´

Trump´ın Kudüs kararını uygulamaya koyması durumunda Ortadoğu´daki saflaşmalar muğlaklaşacağına işaret eden Bayraktar "Körfez ülkelerinin Kudüs konusunda sessiz kalmaları çok mümkün değil. Gerek Suudi Arabistan gerek diğer Körfez ülkeleri yönetimleri bu konuda sessiz kalmayı düşünebilecek olsalar da tabandan gelen tepkiler buna müsaade etmeyecektir. Tabandan gelen baskıyı göğüsleyemeyip tepki vermek durumunda kalacaklar. Bu sebeple asıl kırılma ABD-İsrail ve Körfez ülkeleri blokunda yaşanacak. Bu sürecin sonucunda Ortadoğu´da özellikle ABD´nin başını çektiği blokta muğlaklaşmalar yaşanacak. Türkiye, Rusya ve İran cephesinde İran ve Türkiye´nin Kudüs meselesiyle birlikte daha sıkı bir iş birliğine girip diğer ülkeleri de yanına çekmesi daha mümkün" ifadelerini kullandı.

ABD, TÜRKİYE GENELİNDE PROTESTO EDİLİYOR 

Öte yandan, çeşitli dernekler, ABD Başkanı Donald Trump´ın Kudüs´ü İsrail´in başkenti olarak tanıyacağına yönelik açıklamalar sonrası Türkiye genelinde eylem ve basın açıklaması yapma kararı aldı. Bu derneklerden birisi de Anadolu Gençlik Derneği (AGD) oldu. AGD İstanbul Şube Başkanı Ali Uğur Bulut, Türkiye´nin 81 ilinde düzenleyecekleri eyleme ilişkin Sputnik´e açıklamalarda bulundu.

Bulut "Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye çapında eylemler gerçekleştireceğiz. İstanbul teşkilatı olarak bu akşam 20:30´da Amerikan Başkonsolosluğu önünde toplanacağız. Pek çok ilimizde de öğle namazını müteakiben eylemler gerçekleşecek. Ümmetin ve bütün insanlığın ortak bir tavrı olarak bu haksızlığa, zulme ve yanlışa karşı haykırış olacağız. Bu çok önemli bir eylem. Çünkü bu tür güçlerin, halklardan gelen tepkiler ışığında kendilerine çeki düzen vermek durumunda kalacaklarına inanıyoruz. Eylemlerin özellikle İstanbul ayağı, bütün dünya Müslümanlarını ve bu haksızlığa karşı olan bütün diğer dinlerin mensup insanların uyanışında önemli rol oynayacaktır" dedi.

Kudüs´ün yalnızca Trump´ın başkanlık döneminde değil, daha öncesinde de ABD´nin hedefi olduğuna işaret eden Uğur "Trump´ın seçim vaatleri arasında Kudüs´ün başkent ilan edileceği vardı. Ama bu yeni bir olay değil. Daha önceki Amerikan başkanları da bunu dile getiriyordu. Zaten İsrail´in çıkarlarına hizmet etmeyen biri ABD´de başkan olamaz. Buradaki tek fark Trump´ın nevi şahsına münhasır karakterine uygun olarak bu konuyu cahil cesaretiyle ifade ediyor olması. Bu aymazlığa karşı tepki koymak da bizim görevimiz" ifadelerini kullandı. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İngiltere ve İsrail ticaret ve savunma anlaşması imzalayacak
İngiltere ve İsrail ticaret ve savunma anlaşması imzalayacak
Anlaşma, İsrail firması NSO Group´un Pegasus casus yazılımının Birleşik Krallık´ta kullanımı konusundaki tartışmalara rağmen İran´ı ve siber güvenliği kapsıyor.
ABD ve İran, nükleer anlaşmayı yeniden canlandırma müzakerelerinde çıkmazı kırmaya çalışıyor
ABD ve İran, nükleer anlaşmayı yeniden canlandırma müzakerelerinde çıkmazı kırmaya çalışıyor
İran ile nükleer anlaşmanın çökmesini önlemek için kritik müzakereler beş ay sonra Viyana´da devam edecek.n
“Doğu Akdeniz ve Kıbrıs´ta Neler Oluyor, Ne Yapmalı?”
“Doğu Akdeniz ve Kıbrıs´ta Neler Oluyor, Ne Yapmalı?”
Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi, Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi ile birlikte Akdeniz ve Kıbrıs´ta meydana gelen son gelişmeleri masaya yatırıyor.
Sınırın hemen ötesine göz atarken...
Sınırın hemen ötesine göz atarken...
Karabağ zaferi hiç şüphesiz Azerbaycan milli ordusunun zaferidir. Fakat bu zaferde en büyük pay Türkiye´nindir. Karabağ´ın tamamını azat etmek için yola çıkan Türkiye ve Azerbaycan´ın bu gidişini durdurabilmek için Rusya devreye girdi."
ABD´den Çin´e ´dünyayı ilgilendiren konularda ortak çalışma´ çağrısı
ABD´den Çin´e ´dünyayı ilgilendiren konularda ortak çalışma´ çağrısı
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, Çin´den, sorumlu küresel bir güç olarak, tüm dünyayı ilgilendiren konularda ABD ile çalışmasını istedi.
Aliyev: Türkiye olmazsa Karabağ sorunu çözülemez
Aliyev: Türkiye olmazsa Karabağ sorunu çözülemez
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Habertürk TV Dış Politika Koordinatörü Çetiner Çetin´e yaptığı açıklamada Türkiye´nin dahli olmaksızın Karabağ sorununun çözümünün mümkün olmadığını söyledi.
Karabağ: 115 senede neler oldu?
Karabağ: 115 senede neler oldu?
Kafkasya`da Ermenistan`ı kendi ön kalesi olarak gören Rusya ve ermeni lobilerinin en güçlü ülkeleri olan ABD ve Fransa, Karabağ sorunu barış görüşmelerini adil olmayan yoldan sürdürerek uzun yılları anlamsız vaadlerle heba ettiler.
Diplomatik gerilimle gündeme gelmişti: Çavuşoğlu´nun Bulgaristan ziyareti ertelendi
Diplomatik gerilimle gündeme gelmişti: Çavuşoğlu´nun Bulgaristan ziyareti ertelendi
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu´nun Bulgaristan ziyaretinin ertelendiği duyuruldu. Ankara ile Sofya, Dinler Yasası´nda değişiklik üzerinden diplomatik bir gerilimle gündeme gelmişti.
Kremlin´den Grönland tartışması hakkında yorum: Biz böyle ‘shopping´lerle ilgilenmiyoruz
Kremlin´den Grönland tartışması hakkında yorum: Biz böyle ‘shopping´lerle ilgilenmiyoruz
ABD´nin Danimarka´dan Grönland´ın satılık olmadığı yanıtını alması konusu sorulan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, konunun kendilerini ilgilendirmediğini belirterek “Biz bu tip uluslararası ‘shopping´lerle (alışverişlerle) uğraşmıyoruz” dedi.
´İngiltere´nin AB´den ayrılma süreci 10 gün içinde başlayacak´
´İngiltere´nin AB´den ayrılma süreci 10 gün içinde başlayacak´
İngiliz Daily Telegraph gazetesi, İngiltere´nin Avrupa Birliği´nden (AB) ayrılma sürecinin 10 gün içinde başlayacağını yazdı.
Trump, Danimarka ziyaretini erteledi
Trump, Danimarka ziyaretini erteledi
ABD Başkanı Donald Trump, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen´in ABD´nin Grönland´ı satın alma fikrini ´absürt´ olarak yorumlamasının ardından, Danimarka´ya yapacağı ziyareti erteledi.
Avustralya´dan ABD´nin Hürmüz Boğazı koalisyonuna katılım kararı: Savaş gemisi desteği verilecek
Avustralya´dan ABD´nin Hürmüz Boğazı koalisyonuna katılım kararı: Savaş gemisi desteği verilecek
Avustralya Başbakanı Scott Morrison, ABD ve İngiltere öncülüğünde Hürmüz Boğazı´ndaki güvenliği sağlamak adına kurulacak koalisyon güçlerine hava ve denizden katkıda bulunacaklarını duyurdu.
ABD´den Yunanistan´a uyarı: İran tankerine yardım, ´teröre destek´ olarak görülebilir, çeşitli cezai sonuçları var
ABD´den Yunanistan´a uyarı: İran tankerine yardım, ´teröre destek´ olarak görülebilir, çeşitli cezai sonuçları var
ABD Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan´ı, bırakılması sonrası Cebalitarık´tan hareket eden ve Kalamata Limanı´na giden İran´a ait petrol tankerine yardım etmemesi yolunda uyardı.
Rus Dışişleri´nden ABD´nin füze denemesiyle ilgili açıklama: ABD askeri gerginliği artırıyor
Rus Dışişleri´nden ABD´nin füze denemesiyle ilgili açıklama: ABD askeri gerginliği artırıyor
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD´nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması´ndan (INF) çıkmasından sonra 500 km´den uzun menzilli ilk füze denemesi ile ilgili olarak, Washington´ın askeri gerginliği artırdığı açıklamasını yaptı.
ABD, Kuzey Kore´ye seyahat yasağını bir yıl uzattı
ABD, Kuzey Kore´ye seyahat yasağını bir yıl uzattı
ABD hükümeti, Amerikan vatandaşlarına uygulanan Kuzey Kore´ye seyahat yasağını bir yıl daha uzatıyor.
Trump, Grönland´a ´talip olduğunu´ doğruladı: İlgileniyoruz ama önceliğimiz değil
Trump, Grönland´a ´talip olduğunu´ doğruladı: İlgileniyoruz ama önceliğimiz değil
Danimarka´ya ait özerk statüdeki Grönland Adası´nı satın alma niyetini doğrulayan ABD Başkanı Donald Trump, “Stratejik olarak ilgi çekici” dedi. Danimarka Başbakanı ise duruma tepki gösterdi ve bu ilgiyi ‘absürt´ diye niteledi.
ABD, Sudan´daki Anayasal Bildiri anlaşmasından memnun
ABD, Sudan´daki Anayasal Bildiri anlaşmasından memnun
ABD yönetimi, Sudan´da Geçici Sivil Yönetim düzenlemelerini içeren Anayasal Bildiri´yi imzalayan askeri yönetim ile sivil muhalif koalisyonu tebrik etti.
Trump´ın danışmanı, ABD´nin Grönland´a ilgisini doğruladı
Trump´ın danışmanı, ABD´nin Grönland´a ilgisini doğruladı
ABD Ulusal Ekonomik Konseyi Başkanı Larry Kudlow, Başkan Donald Trump´ın, Danimarka´ya ait özerk statüdeki Grönland Adası´nı satın alma olasılığıyla ilgilendiğini doğruladı.
Irak´tan ABD ve İran´a ´gerginliği azaltma´ çağrısı
Irak´tan ABD ve İran´a ´gerginliği azaltma´ çağrısı
Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, ABD ve İran´a ´gerginliği azaltması´ çağrısında bulundu.
Trump: Çin yönetimi Hong Kong´da şiddet kullanırsa ticaret görüşmeleri zarar görür
Trump: Çin yönetimi Hong Kong´da şiddet kullanırsa ticaret görüşmeleri zarar görür
ABD Başkanı Donald Trump, Çin´in Hong Kong´daki eylemleri şiddet kullanarak bastırması halinde iki ülke arasında devam eden ticaret görüşmelerinin zarar göreceğini söyledi.
´Rusya, Brexit´in ardından İngiltere ile yeni bir ticaret anlaşması imzalamanın faydalı olacağına inanıyor´
´Rusya, Brexit´in ardından İngiltere ile yeni bir ticaret anlaşması imzalamanın faydalı olacağına inanıyor´
Rusya´nın İngiltere Ticaret Ataşesi Boris Abramov, İngiltere´nin Avrupa Birliği´nden çıkmasından sonra Rusya´yla yeni bir ticaret anlaşması imzalamasının ´iki taraf için de faydalı olacağını´ belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
13.6801
EURO
15.4548
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Kararmayan Vazolar: Eğer Altın kaplamalı çelik vazonuzun zamanla mat bir görünüm aldığından yakınıyorsanız, saf alkole batırılmış bir pamukla silerek, eski parlaklığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Püf noktası
Saçları çabuk yağlanan insanlar daha zekidir. Zeki insanların saçlarında daha fazla kalay ve bakır vardır. Bu nedenle daha çabuk yağlanır.

İlginç bilgiler