Kuzey Akım 2, 2020´den itibaren Avrupa´ya iki koldan düşük maliyetli Rus doğalgazı ulaştıracak
Kuzey Akım 2 yetkilileri, doğalgaz boru hattının karaya çıkış noktası olan Almanya´nın Lubmin kasabasında Türk gazetecilerle buluşarak projenin geldiği noktayı anlattı.
Tarih: 13.5.2019 13:55:19/ 116okunma / 0yorum

 

Kuzey Akım 2 yetkilileri, doğalgaz boru hattının karaya çıkış noktası olan Almanya´nın Lubmin kasabasında Türk gazetecilerle buluşarak projenin geldiği noktayı anlattı. İlk hattı 2019, ikinci hattı 2020´de devreye girecek olan Kuzey Akım 2, Avrupa´ya doğalgaz tedarikinde yıllık 30 milyar euroyu aşan tasarruf sağlayacak.

Rus doğalgaz devi Gazprom´un Rus gazını Avrupa´ya taşıyacak olan Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı projesi, ABD´nin yaptırım tehditlerine ve Danimarka´nın projelerinin kendi sularından geçmesine henüz onay vermemesine rağmen, hızla devam ediyor. Kuzey Akım 2 yetkilileri, Sputnik´in de aralarında olduğu bir medya temsilcisiyle, doğalgaz boru hattının karaya çıkış noktası olan Almanya´nın Baltık Denizi kıyısındaki Lubmin kasabasında gerçekleştirilen toplantıda buluşarak projenin geldiği aşamayı anlattı. 

KUZEY AKIM 2, SORUNSUZ ŞEKİLDE İLERLİYOR

Toplantıda konuşan Kuzey Akım 2 Sözcüsü Jens D. Müller, projenin sorunsuz ve hukuka uygun şekilde sürdüğünün altını çizerek “Her ülkenin çıkarı var. Dolayısıyla ABD´nin de çıkarları söz konusu. Washington´ın amacı da Avrupa´ya LNG satmak ve projeminizi kendi çıkarlarına engel olarak görüyor. Ancak spekülasyonlardan bağımsız olarak, projemiz sorunsuz ve hukuka uygun bir şekilde devam ediyor “ ifadelerini kullandı.

Kuzey Akım 2´nin deniz kısmının inşaatı için Rusya, Almanya, Finlandiya ve İsveç´ten gerekli tüm izinlerin çoktan alındığına ancak Danimarka´dan çıkacak izin sürecinde aksaklıklar olduğuna işaret eden Müller “Danimarka´ya ilk izin başvurusu 3 Nisan 2017´de, alternatif güzergah için ise 10 Ağustos 2018´de ikinci bir başvuru yapılmıştı. Ancak Kopenhag yetkilileri bizden üçüncü yeni bir başvuru yapmamızı istiyor. Bu durum elbette, süreci öngörülenden daha fazla uzatacaktır. Ancak biz de Danimarka´nın boru hattının Bornholm Adası yakınlarından geçmesinin önünü tıkayan kararını temyize götüreceğiz” açıklamasında bulundu.

AVRUPA, KUZEY AKIM 2 İLE BİRLİKTE YILDA 30 MİLYAR EUROYU AŞAN TASARRUF SAĞLAYACAK

Kuzey Akım 2´nin tüm Avrupa´ya fayda sağladığına işaret eden Müller “Kuzey Akım 2´nin hayata geçmesiyle birlikte Avrupa, boru hattı veya LNG arasında seçim yapabilecek. Böylece Avrupa yüksek LNG fiyatlarına bağımlı olmaktan kurtularak fiyat avantajı yakalayacak. 2020 yılında tüketicileri için her yol 7.9 ile 24.4 milyar euro, 2015 yılında 12.9 ile 34.8 milyar euro ve 2035 yılında 9.7 ile 26.9 milyar euro tasarruf imkanı sağlayacak. Birbiriyle bütünleşik piyasa yapısı sayesinde tüm ülkeler yararlanabilecek. Bu tasarruf miktarları LNG piyasası Avrupa´da fiyat belirleyici olduğu için küresel LNG piyasasının durumuna bağlı” diye anlattı.

AVRUPA, RUS GAZINI AMERİKAN GAZINA TERCİH EDİYOR

Müller “Doğalgaz piyasasındaki gelişmeler ışığında, küresel doğalgaz talebi 20 yıl içerisinde yaklaşık yüzde 45 yükselecek, Avrupa´da doğalgaz talebi sabit kalırken AB içindeki üretimin yarı yarıya düşecek ve ithalat açığını LNG ve Rus boru hatları gazının kapatması gerekecek. Günün sonunda Avrupa´nın doğalgazı nereden veya nasıl alacağı onların takdirine bağlı. Ancak Bu sebeple bizim yaptığımız Avrupa´ya dönük doğalgaz arzındaki olası açığı kapatmak için gazı en uygun şekilde bu kıtaya getirmek” diye konuştu. 

Müller´in belirttiği rekabette Rusya´nın avantajını ortaya koyan önemli rakamlar da mevcut. Nisan ayında Uluslararası LNG İthalatçıları Grubu´nun yayımladığı rapora göre Avrupa ülkeleri, Rus gazını Amerikan gazına tercih ediyor. Rapor, Rusya´nın Avrupa´ya toplam LNG tedariki 4.4 milyon ton olurken ABD´nin ise Avrupa ülkelerine 2.7 milyon ton LNG satabildiğini ortaya koymuştu. Daha önce, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak da Rusya´nın 2018 yılında 773 milyar metreküp doğalgaz üreterek rekor kırdığını açıklamıştı.

İLK HAT 2019´DA, İKİNCİ HAT İSE 2020´DE DEVREYE GİRECEK

Müller´e göre, Rusya´nın Narva Körfezi´nden çıkarak Almanya´nın Greifswald kenti yakınlarındaki Lubmin kasabasına uzanacak olan Kuzey Akım 2 doğalgaz tedarikine önemli bir katkı sağlıyor ancak AB talebinin yalnızca bir kısmını karşılıyor.

Kuzey Akım 2´nin diğer tedarik güzergahlarını tamamlayıcı ve bütünleyici bir rol oynayacağına vurgu yapan Müller “Rusya ve AB arasındaki ilişkiler dengeli ve birbirine bağlı. Doğalgaz ihracatında Rusya´nın en büyük alıcısı hala AB. Kuzey Akım 2 tamamıyla AB yönetmeliklerine uygun şekilde geliştiriliyor. Projenin ilk hattı 2019´da, ikinci hattı da 2020 yılında işletime girecek” dedi.​

AÇIK SULARDA 1000 KİLOMETREDEN FAZLA BORU DÖŞENDİ

Kuzey Akım 2 Boru Hattı, Baltık Denizi´nde halihazırda güvenle kullanılan Kuzey Akım´la aynı güzergahı izleyecek. Yaklaşık 1230 kilometre uzunluğundaki Kuzey Akım 2 Boru Hattı Avrupa´yı Rusya´daki dünyanın en büyük doğalgaz rezervlerine bağlayacak.

Projenin açık deniz kısmına bin kilometreden fazla boru döşendi. Boru döşeme gemileri Solitaire ve Pioneering Spirit İsveç karasularında. Audacia ve Castoro 10 gemileri 2018 sonu itibariyle Almanya sularından 68 kilometre uzunluğundaki bölümü tamamladı.

PROJE 5 YILDA 31 BİNDEN FAZLA İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Projeyi geliştiren şirket Nord Stream 2´nin yatırım sermayesi 8 milyar euro. Projenin yüzde 100 hissedarı Gazprom ise, tahmini proje maliyetinin yüzde 50´ye kadar olan kısmını karşılıyor. Projenin finansal yatırımcıları arasında da Avurturyalı OMV, Hollanda merkezli Shell, Alman şirket Uniper, Fransa merkezli Engie ve Alman şirket Wintershall bulunuyor.

Arthur D. Little isimli danışmanlık şirketinin 2017 yılının ortalarında yaptığı araştırmaya göre, 6 milyar euroyu aşan mevcut yatırımın beş yıllık bir süre zarfında AB´de 31 binden fazla tam zamanlı istihdam olanağı yaratması bekleniyor. Bu etki en çok lojistik, çelik fabrikaları, kara çıkışları, şirket merkezleri ve denizde altyapı kuran tedarikçilerin bulunduğu Hollanda, İngiltere ve İtalya gibi ülkelerde yoğunlaşacak.Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Diplomatik gerilimle gündeme gelmişti: Çavuşoğlu´nun Bulgaristan ziyareti ertelendi
Diplomatik gerilimle gündeme gelmişti: Çavuşoğlu´nun Bulgaristan ziyareti ertelendi
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu´nun Bulgaristan ziyaretinin ertelendiği duyuruldu. Ankara ile Sofya, Dinler Yasası´nda değişiklik üzerinden diplomatik bir gerilimle gündeme gelmişti.
Kremlin´den Grönland tartışması hakkında yorum: Biz böyle ‘shopping´lerle ilgilenmiyoruz
Kremlin´den Grönland tartışması hakkında yorum: Biz böyle ‘shopping´lerle ilgilenmiyoruz
ABD´nin Danimarka´dan Grönland´ın satılık olmadığı yanıtını alması konusu sorulan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, konunun kendilerini ilgilendirmediğini belirterek “Biz bu tip uluslararası ‘shopping´lerle (alışverişlerle) uğraşmıyoruz” dedi.
´İngiltere´nin AB´den ayrılma süreci 10 gün içinde başlayacak´
´İngiltere´nin AB´den ayrılma süreci 10 gün içinde başlayacak´
İngiliz Daily Telegraph gazetesi, İngiltere´nin Avrupa Birliği´nden (AB) ayrılma sürecinin 10 gün içinde başlayacağını yazdı.
Trump, Danimarka ziyaretini erteledi
Trump, Danimarka ziyaretini erteledi
ABD Başkanı Donald Trump, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen´in ABD´nin Grönland´ı satın alma fikrini ´absürt´ olarak yorumlamasının ardından, Danimarka´ya yapacağı ziyareti erteledi.
Avustralya´dan ABD´nin Hürmüz Boğazı koalisyonuna katılım kararı: Savaş gemisi desteği verilecek
Avustralya´dan ABD´nin Hürmüz Boğazı koalisyonuna katılım kararı: Savaş gemisi desteği verilecek
Avustralya Başbakanı Scott Morrison, ABD ve İngiltere öncülüğünde Hürmüz Boğazı´ndaki güvenliği sağlamak adına kurulacak koalisyon güçlerine hava ve denizden katkıda bulunacaklarını duyurdu.
ABD´den Yunanistan´a uyarı: İran tankerine yardım, ´teröre destek´ olarak görülebilir, çeşitli cezai sonuçları var
ABD´den Yunanistan´a uyarı: İran tankerine yardım, ´teröre destek´ olarak görülebilir, çeşitli cezai sonuçları var
ABD Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan´ı, bırakılması sonrası Cebalitarık´tan hareket eden ve Kalamata Limanı´na giden İran´a ait petrol tankerine yardım etmemesi yolunda uyardı.
Rus Dışişleri´nden ABD´nin füze denemesiyle ilgili açıklama: ABD askeri gerginliği artırıyor
Rus Dışişleri´nden ABD´nin füze denemesiyle ilgili açıklama: ABD askeri gerginliği artırıyor
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD´nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması´ndan (INF) çıkmasından sonra 500 km´den uzun menzilli ilk füze denemesi ile ilgili olarak, Washington´ın askeri gerginliği artırdığı açıklamasını yaptı.
ABD, Kuzey Kore´ye seyahat yasağını bir yıl uzattı
ABD, Kuzey Kore´ye seyahat yasağını bir yıl uzattı
ABD hükümeti, Amerikan vatandaşlarına uygulanan Kuzey Kore´ye seyahat yasağını bir yıl daha uzatıyor.
Trump, Grönland´a ´talip olduğunu´ doğruladı: İlgileniyoruz ama önceliğimiz değil
Trump, Grönland´a ´talip olduğunu´ doğruladı: İlgileniyoruz ama önceliğimiz değil
Danimarka´ya ait özerk statüdeki Grönland Adası´nı satın alma niyetini doğrulayan ABD Başkanı Donald Trump, “Stratejik olarak ilgi çekici” dedi. Danimarka Başbakanı ise duruma tepki gösterdi ve bu ilgiyi ‘absürt´ diye niteledi.
ABD, Sudan´daki Anayasal Bildiri anlaşmasından memnun
ABD, Sudan´daki Anayasal Bildiri anlaşmasından memnun
ABD yönetimi, Sudan´da Geçici Sivil Yönetim düzenlemelerini içeren Anayasal Bildiri´yi imzalayan askeri yönetim ile sivil muhalif koalisyonu tebrik etti.
Trump´ın danışmanı, ABD´nin Grönland´a ilgisini doğruladı
Trump´ın danışmanı, ABD´nin Grönland´a ilgisini doğruladı
ABD Ulusal Ekonomik Konseyi Başkanı Larry Kudlow, Başkan Donald Trump´ın, Danimarka´ya ait özerk statüdeki Grönland Adası´nı satın alma olasılığıyla ilgilendiğini doğruladı.
Irak´tan ABD ve İran´a ´gerginliği azaltma´ çağrısı
Irak´tan ABD ve İran´a ´gerginliği azaltma´ çağrısı
Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, ABD ve İran´a ´gerginliği azaltması´ çağrısında bulundu.
Trump: Çin yönetimi Hong Kong´da şiddet kullanırsa ticaret görüşmeleri zarar görür
Trump: Çin yönetimi Hong Kong´da şiddet kullanırsa ticaret görüşmeleri zarar görür
ABD Başkanı Donald Trump, Çin´in Hong Kong´daki eylemleri şiddet kullanarak bastırması halinde iki ülke arasında devam eden ticaret görüşmelerinin zarar göreceğini söyledi.
´Rusya, Brexit´in ardından İngiltere ile yeni bir ticaret anlaşması imzalamanın faydalı olacağına inanıyor´
´Rusya, Brexit´in ardından İngiltere ile yeni bir ticaret anlaşması imzalamanın faydalı olacağına inanıyor´
Rusya´nın İngiltere Ticaret Ataşesi Boris Abramov, İngiltere´nin Avrupa Birliği´nden çıkmasından sonra Rusya´yla yeni bir ticaret anlaşması imzalamasının ´iki taraf için de faydalı olacağını´ belirtti.
Rus Savunma Bakanı Şoygu´dan Venezüella´nın bağımsız dış politikasına destek
Rus Savunma Bakanı Şoygu´dan Venezüella´nın bağımsız dış politikasına destek
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Venezüella´nın bağımsız dış politika uygulamasını ve ABD´nin meşru hükümeti değiştirme girişimlerine karşı koymasını desteklediklerini belirtti.
Rusya´dan ABD´ye, Avrupa ve Asya´da füze konuşlandırmaya moratoryum ilan etmesi için çağrı
Rusya´dan ABD´ye, Avrupa ve Asya´da füze konuşlandırmaya moratoryum ilan etmesi için çağrı
Rusya Dışişleri Bakanlığı Silah Kontrol Departmanı Başkanı Vladimir Yermakov, yeni füze krizlerine ilgi duymadıklarını ve ABD´nin yapmaması durumunda, Avrupa ve Asya-Pasifik bölgesine orta ve kısa menzilli füze yerleştirmeyeceklerini belirtti.
Filistin Devlet Başkanı Abbas, İngiltere Başbakanı Johnson ile telefonda görüştü
Filistin Devlet Başkanı Abbas, İngiltere Başbakanı Johnson ile telefonda görüştü
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile telefon görüşmesi yaptı.
Kuzey Kore, askeri tatbikatlar nedeniyle Seul ile müzakereleri sonlandırdı
Kuzey Kore, askeri tatbikatlar nedeniyle Seul ile müzakereleri sonlandırdı
Kuzey Kore´nin, Güney Kore ile müzakereleri sonlandırmasının ve bundan Seul´ü sorumlu tutmasının hemen ardından füze denemesi gerçekleştirdiği bildirildi.
Güney Kore´den Japonya´ya yeşil ışık
Güney Kore´den Japonya´ya yeşil ışık
Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, ülkesinin, diyalog yolunu seçmesi halinde aralarındaki ticari gerginliğin sürdüğü Japonya ile "memnuniyetle el ele vereceğini" belirtti.
ABD´nin el koymak istediği İran tankerini Cebelitarık serbest bıraktı
ABD´nin el koymak istediği İran tankerini Cebelitarık serbest bıraktı
İngiltere´ye bağlı Cebelitarık, ABD Adalet Bakanlığı´nın el koymak için talepte bulunmasıyla durdurulan İran tankerini serbest bırakma sürecini tamamladı.
Trump talep etti; İsrail, iki ABD´li Müslüman kadın vekilin girişine izin vermedi
Trump talep etti; İsrail, iki ABD´li Müslüman kadın vekilin girişine izin vermedi
ABD Başkanı Donald Trump, görülmemiş bir icraata daha imza attı. Demokrat Parti´nin ilerici kanadının göçmen kökenli kadın vekillerine "Geldiğiniz yere geri dönün" demiş olan Trump, bu kez içlerinden Omar ve Tlaib´in İsrail´e girişine izin verilmemesini talep etti. İsrail´den de "İzin yok" açıklaması geldi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7905
EURO
6.4083
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Domates doğrarken sıcak suda 1-2 dakika kadar bekletin kabuk hemen soyulacaktır.

Püf noktası
Yarım kilo bal yapabilmek için arıların iki milyondan fazla çiçekten bitki özü toplamak zorunda olduklarını,

İlginç bilgiler