Lüks sitelerin yönetim sorunu: Suç örgütleri peşinde
Bir siteden ev satın alırken, binlerce kişinin yaşayacağı bu yerleşim alanının nasıl yönetileceğini hiç sorguladınız mı? İçinde karakol, okul, alışveriş merkezi, hatta otel bulunan lüks sitelerin yönetimi büyük bir sıkıntıya dönüştü. Başta İstanbul olmak üzere pek çok yerde suç örgütleri, site yönetimlerini ele geçirip, çıkar sağlama peşine düştü.
Tarih: 20.9.2021 13:01:37/ 37okunma / 0yorum

 

Bir siteden ev satın alırken, binlerce kişinin yaşayacağı bu yerleşim alanının nasıl yönetileceğini hiç sorguladınız mı? İçinde karakol, okul, alışveriş merkezi, hatta otel bulunan lüks sitelerin yönetimi büyük bir sıkıntıya dönüştü. Başta İstanbul olmak üzere pek çok yerde suç örgütleri, site yönetimlerini ele geçirip, çıkar sağlama peşine düştü.

Birçok kişi fahiş düzenlenen faturalar ve ‘Mafyavari´ site yönetimine karşı ne yapılabileceği yönünde sorular soruyor. Peki bu sorun neden kaynaklanıyor? Nelere dikkat etmek gerekiyor?

Hürriyet gazetesinden Oya Armutçu bugünkü yazısında İstanbul Barosu Kat Mülkiyeti Hukuku Komisyonu Başkanı avukat Mustafa Şeref Kısacık´ın konuyla ilgili yanıtları ve değerlendirmelerine yer verdi.

"SİTE YÖNETİMİ SORUNU ÇOK BOYUTLU"

“Son yıllarda site yönetimleriyle ilgili sorunlar o kadar arttı ki, hukuk davalarıyla çözülemeyecek boyutlara ulaştı maalesef. Polisiye tedbirler, ceza kovuşturmaları devreye girmeye başladı. Bazı ‘Genel Kurul´lar (GK) polis nezaretinde yapılıyor. Geçenlerde polis tarafından İstanbul´daki bir siteye operasyon düzenlendiğini medyadan öğrendik. Sitelerin iyi yönetilememesi, yönetime gelenlerin gitmek bilmemesi, hatta site sakinlerine karşı baskı kurmaları, zorbalığa başvurmaları sorunun dışa yansıyan bir yüzü sadece. Bu sorunun eğitimden yasal düzenleme eksikliğine kadar birçok boyutu var. İnsan yaşamını bu kadar yakından ilgilendiren bu alan üniversitelerde ya hiç okutulmuyor veya bir-iki dersle geçiştiriliyor. Site yönetimlerine dönük eğitimler ise neredeyse hiç verilmiyor."

/resimler/2021-9/20/1302538273779.jpg

"BU ALANDA ÇALIŞMA YAPILMALI"

"Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve barolar olmak üzere, hukuk kurumları bu konuya yeterince eğilmiyor. Barolarda ve TBB´de bilimsel ve eğitimsel çalışmalar yapmak, yasa teklifleri hazırlamak, uzman hukukçu/bilirkişi yetiştirmek, genç hukukçuları bu alana yönlendirmek üzere komisyonlar kurulmalı, üniversitelerle, kamu kurumlarıyla ve ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yapılmalıdır."

/resimler/2021-9/20/1304138576594.jpg

"ÖZEL MAHKEME YOK, UZMAN HAKİM YOK"

"Kat mülkiyeti alanında uzman mahkeme, hâkim yok maalesef. Bunlar olmayınca da uyuşmazlıkların çözümü imkansız hale geliyor. Kararların zamanında ve doğru verilmemesi vatandaşın adalete olan güvenini sarsıyor. Uzman bilirkişi olmaması da ayrı bir sorun. O ilde uzman bilirkişi olmadığı için çoğu zaman bilirkişi raporu alınabilmesi için uzak illerdeki bilirkişilere dosya gönderiliyor. Bu da davaların uzamasına neden oluyor."

KMK´DAKİ HANGİ DÜZENLEMELER SORUN YARATIYOR?

"Kat Mülkiyeti Kanunu (KMK) başta olmak üzere, ilgili kanunlar yetersiz ve eksik. Bu da olayın başka bir boyutu. KMK´nın günün koşullarına uyarlanmasını sağlamak gerekir. Apartmanlar için çıkarılan 1965 tarihli yasayla devasa sitelerin yönetimsel sorunlarına çözüm bulmak imkansız. 2007 değişikliği de yeterli olmadı. Yasanın genel olarak yetersizliğinin yanında, KMK´ya sonradan eklenen ve yüklenicilere tanınan yetkiler de sorunun kaynaklarından biri. KMK´nın 10. ve 73. maddesinin yüklenicilere verdiği yetki ve kamu denetiminin olmaması da sorunların ana kaynaklarından biri"

/resimler/2021-9/20/1304506390016.jpg

"YÜKLENİCİYE YP YAPMA YETKİSİ VERİLMESİ ÇOK YANLIŞ"

"Yükleniciye KMK´nın 10. maddesi ile (diğer maliklere danışmadan) tek başına Yönetim Planı (YP) yapma yetkisi verildi. Yüklenici de internetten indirdiği veya kırtasiyeden aldığı YP´yi tapuya veriyor. Sitenin iyi yönetilmesini sağlamak için o siteye özgü hazırlanması gereken YP´leri o sitedeki yapı çeşitliliğine, site sakinlerinin ekonomik, sosyal ve kültürel durumuna uygun hazırlanmadığı için sorunların kaynağı oluyor.

İNŞAATI YAPAN FİRMAYA GEÇİCİ YÖNETİM YETKİSİ VERİLMESİ HATALI

KMK´nın 73. maddesiyle getirilen düzenlemeyle yükleniciye Geçici Yönetim adı altında (neredeyse 10 yıla kadar) siteyi tek başına yönetme yetkisi verildi. GK yok. Seçme hakkınız yok. Seçilme hakkınız yok. Denetleme hakkınız dahi yok. Genel Kurul da, Yönetim Kurulu da, Denetim Kurulu da kendileri. Rantı büyük sitelerdeki yüklenicilerin atadığı yöneticiler de bu yetkiyi tepe tepe kullanıyorlar.”

"GENEL KURUL´A KATILIN VE HAKLARINIZA SAHİP ÇIKIN"

“Bir siteden ev ya da işyeri satın alanlar, birbirini hiç tanımayan binlerce kişinin kalabalık bir siteyi nasıl yöneteceğini genellikle sorgulamıyorlar. Yönetim Planı´nı incelemiyorlar. Devasa sitelerden yer alanlar, örgütlenip yönetimlerde söz sahibi olmayacaklarını ya da bunun çok zor olacağını ve de yıllarca mücadele etmeleri gerektiğini bilmeliler. Bu da olayın başka ve önemli bir boyutu.

GK´lara bile katılmayan, sonradan sızlanan malikler de bu kötü yönetimlerin ortaya çıkmasından birinci derecede sorumludurlar. İyi niyetli kat malikleri sitedeki yönetimsel sorunlarla ilgilenmediğinde, ortalama yılda bir kez yapılan GK´lara bile katılmadığında, az sayıda insan Genel Kurul´a katılıyor. Onlar da diledikleri kararları alıyorlar. Aidatı diledikleri gibi belirtiyorlar. Ya kendilerini veya diledikleri kişileri (bazen de usulsüz şekilde) site yöntemlerle site yönetimlerine seçtirtiyorlar. Site yönetimlerini ele geçiriyorlar ve yıllarca bırakmıyorlar. Böyle bir durumda site sakinlerine savcılığın kapısını çalmak dışında bir yol kalmıyor maalesef.

"SİTE YÖNETİM ŞİRKETLERİ DE RAHATSIZ"

Bu tür olaylardan ve haberlerden işini iyi yapan yönetim şirketleri de rahatsız. Mafyavari yöntemlerle site yönetimlerini ele geçirmeye çalışan oluşumlarla mücadele etmek, üyeleri olan yönetim şirketlerinin etik kurallara uygun hareket etmesini sağlamak, kamu kurumlarıyla iş birliği yaparak yasal düzenlemeler yapılmasını sağlamak, sektöre nitelikli insan gücü yetiştirmek gibi amaçlarını gerçekleştirmek üzere dernekler, federasyonlar, sendikalar şeklinde örgütleniyorlar.”

/resimler/2021-9/20/1305322758562.jpg

"HEM AİDAT ÖDEMEYEN HEM DE SÜREKLİ ELEŞTİRENLER"

“Değişik gerekçelerle aidatını ödemeyenler, sitelerde en çok sesi çıkanlar oluyor genellikle. Oysa, başkalarının hakkına saygılı olan kişiler aidatlarını zamanında ödemeliler. Sonra, bu paralar doğru yere harcandı mı diye dönem sonu yapılacak GK´da hesap sormalıdırlar. Hem aidatını ödemeyen, hem de yaygara koparanlar yüzünden haksız yere suçlanan/suçlandığını düşünen iyi niyetli yöneticiler, yeniden görev almıyorlar. Bu işi iyi yapacak nitelikteki diğer kat malikleri de haksız yere suçlanma korkusu ile göreve talip olmuyorlar. İşte o zaman, bu yönetim işini iyi yapamayacak ya da suistimal edecek kişilere gün doğuyor. O nedenle “tüm yöneticiler kötüdür, zorbadır, görevlerini suistimal ederler” gibi genelleme yapmak da hiç bir şekilde doğru değil. Çünkü, iyi niyetli ve siteyi başarılı bir şekilde yönetecek olanlar aday olmuyorlar.”

/resimler/2021-9/20/1306089202705.jpg

SİTE YÖNETİMİ NASIL DEĞİŞİR?

“Seçim gündemli olağan GK toplantılarına katılarak YK´ya aday olabilir ve kazanırsınız siz seçilebilirsiniz. Ya da siteyi iyi yöneteceğine inandığınız kişilerin seçilmelerini sağlarsınız. Olağan seçime daha çok zaman varsa veya yüklenici şirket geçici yönetim adıyla GK yapmadan siteyi keyfine göre yönetiyorsa, üçte bir kat maliki veya denetçi, yöneticiye başvurarak, olağanüstü GK yapılmasını, bu GK´da mevcut YK´nın azli ve yeni yöneticilerin seçilmesi gibi gerekli gördükleri hususların görüşülmesini isteyebilirsiniz. Yöneticinin talebinizi dikkate almaması ve GK´yı toplamaması halinde, KMK´nın 33. maddesi uyarınca, hâkimin müdahalesini isteyerek, mahkeme kararıyla GK yapılmasını sağlayabilirsiniz.”

GENEL KURUL´A BAKANLIK TEMSİLCİ GÖNDERMELİ

“Bu konuda acilen yasal düzenleme yapılmalıdır. Belli büyüklükteki sitelerde GK´ya ilgili bakanlık temsilcisi gönderilmelidir. Gelen temsilci gözlemci olarak bulunmalı, hazirun listesinin güncel tapu kayıtlarına uygun olup olmadığını (gerektiğinde veya talep olduğunda) kontrol etmelidir. GK sırasında gördüğü usulsüzlükleri de not almalı, muhaliflerin GK sırasında kendisine ve divan başkanına verdikleri dilekçeyi alıp, muhafaza etmelidir. GK hazirun listeleri, GK kararları, YK ve DK faaliyet raporları, bilanço, gelir - gider hesaplarının birer örneği bakanlıkta bulunmalı.

Malikler veya o siteden daire almak isteyenler bu bilgilere ve Yönetim Planı´na (YP) rahatlıkla ulaşabilmelidirler. Uyuşmazlık yargıya taşındığında ispat kolaylığı açısından bakanlıktaki bu belgeler mahkemelere delil olarak getirtilebilmelidir. Sitelerdeki suistimal iddialarında haklarını arayanlara mali bir külfet yüklenmeden kamusal denetim yapılmalıdır. Suç unsuru bulunduğunda vatandaşı muhatap etmeden müfettiş raporuna göre kamu resen suç duyurusunda bulunmalıdır.”

KAMUSAL DENETİM YOK

“On binlerce kişinin yaşadığı sitelerde adli bir vaka olmadıkça kamusal bir müdahale, ilgilenme ve denetim yok. Vatandaş hakkını mahkemede arasa da yine hakkına kavuşamıyor. Hem maddi olarak zorlanıyor hem de davalar yıllarca sürüyor. Yıllar sonra davayı kazansa da bir işine yaramıyor. Kanarya Sevenler Derneği´ni, 7 kişiyle kurulan bir kooperatifi denetleyen, genel kurula bakanlık temsilcisi gönderen kamu, 10 binlerce kişinin yaşadığı ve çok büyük bütçeleri olan siteleri polisiye bir olay olmadıkça yok sayıyor, denetim bakımından görmezden geliyor.”

 

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Taliban heyeti Ankara´ya geldi
Taliban heyeti Ankara´ya geldi
Taliban heyeti temaslarda bulunmak üzere Türkiye´ye geldi.
Burdur Gölü´nde korkutan görüntü
Burdur Gölü´nde korkutan görüntü
Türkiye´nin 7´nci büyük gölü Burdur Gölü´nde su seviyesi, 50 yılda 17,7 metre düştü. Kıyısında çatlamış toprak örtüsü oluşan göldeki halk plajında 5 yıl önce su yüzeyinde yer alan 3 metre yüksekliğinde iskele, bugünlerde suya yaklaşık 2 metre uzaklıkta bulunuyor.
Türkiye, İsrail mahkemesinin ´sessiz ibadet´ onayını şiddetle kınadı
Türkiye, İsrail mahkemesinin ´sessiz ibadet´ onayını şiddetle kınadı
Dışişleri Bakanlığı, "İsrail´de bir mahkeme tarafından alınan Yahudilerin Mescid-i Aksa´da ´sessizce´ ibadet etme hakkı olduğunu iddia eden kararı şiddetle kınıyoruz." açıklamasında bulundu.
Meteoroloji´den sağanak uyarısı
Meteoroloji´den sağanak uyarısı
Türkiye´nin kuzey ve doğu kesimlerinde hava sıcaklıkları 2 ila 4 derece düşecek. Meteoroloji İstanbul, Kocaeli, Sakarya çevrelerinde sağanak yağış beklendiğini duyurdu.
12 bin yıllık tarihi Göbeklitepe´de balon uçuşlarına yoğun ilgi
12 bin yıllık tarihi Göbeklitepe´de balon uçuşlarına yoğun ilgi
Şanlıurfa´ya 30 kilometre mesafedeki ve ´tarihin sıfır noktası´ olarak adlandırılan 12 bin yıllık geçmişe sahip UNESCO Dünya Mirası Listesi´nde yer alan Göbeklitepe´de sıcak hava balonu uçuşları yeniden başladı. Haftanın 3 günü, yaklaşık bin lira olan balon uçuşlarına katılmak isteyenler, gün doğumundan önce Göbeklitepe´ye akın ediyor.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: AB´nin Türkiye ile iş birliği yapması şart
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: AB´nin Türkiye ile iş birliği yapması şart
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, New York´ta AB Yüksek Temsilcisi Borrell ile görüştü. Çavuşoğlu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Uluslararası ve bölgesel istikrar için AB´nin Türkiye ile iş birliği yapması şart" dedi.
Ida Kasırgası toplantısına online saldırı: Ekranlara pornografik içerik yansıttılar
Ida Kasırgası toplantısına online saldırı: Ekranlara pornografik içerik yansıttılar
ABD Louisiana´da Ida kasırgasıyla ilgili düzenlenen bir toplantıda pornografik içerikli yayınlar yapılması, toplantının kesintiye uğramasına neden oldu.
Marmara´da sel kaygısı bakanlığı harekete geçirdi
Marmara´da sel kaygısı bakanlığı harekete geçirdi
Marmara´da sel kaygısı bakanlığı harekete geçirdi. Hazırlanmasına başlanan ´Marmara Sel Planı´nda sellerin işsizliği tetikleyebileceği, sanayi kuruluşlarının tahrip olabileceğine dikkat çekildi. Bakanlık, İstanbul eksenli Marmara Havzası´na yönelik, “sel ve taşkın planı” hazırlıyor.
Türkiye´nin en verimli arazisi için tehlike çanları
Türkiye´nin en verimli arazisi için tehlike çanları
Türkiye´nin en verimli arazilerinden biri olan Amik Ovası kuraklık tehdidi altında. Ovanın su ihtiyacının büyük bir kısmını sağlayan Yarseli Barajı´ndaki su seviyesi, ciddi oranda düştü. Baraj gölünde adacıklar ortaya çıkmaya başladı. Üreticiler ürün yelpazesinde değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Uzmanlar ise acil bir şekilde vahşi sulamadan vazgeçilmesini istiyor.
Kırıkkale´de ehliyet sınavında kopya düzeneği kuran kişi yakalandı: Hastanede çıkartılabildi
Kırıkkale´de ehliyet sınavında kopya düzeneği kuran kişi yakalandı: Hastanede çıkartılabildi
Kırıkkale´de ehliyet sınavında kopya çekmek için düzenek kuran bir kişi, maskesine gizli kamera kulağına da "böcek" adı verilen özel dinleme cihazı yerleştirdi. Görevliler tarafından fark edilen kişinin kulağındaki "böcek" hastanede çıkartıldı.
Sivas´ın 4 bin yıllık Hititler dönemi ´apartman mağaraları´ ilgi çekiyor
Sivas´ın 4 bin yıllık Hititler dönemi ´apartman mağaraları´ ilgi çekiyor
Sivas´ın Gürün ilçesinde M.Ö. 2 binli yıllarda Hititlerin yaptığı kaya mağaraları, mimari yapısıyla da ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Tarih boyunca barınak, sığınak, kale ve yiyecek saklamak için kullanılan mağaralar, görüntüsüyle 3 ve 5 katlı apartmanları andırıyor.
Konya Ovası´nde büyük tehlike: Yer altı suyu 15 metre aşağı indi
Konya Ovası´nde büyük tehlike: Yer altı suyu 15 metre aşağı indi
Türkiye´nin tahıl ambarı, ülke kara örtüsünün yüzde 7´sine denk gelen geniş alana sahip Konya Kapalı Havzası´nda kuraklık ve yer altı sularının kontrolsüz kullanımı nedeniyle zor günler yaşanıyor.
´Rusya´dan Türkiye´ye tarım ürünleri ihracatı, 2030´a kadar iki katına çıkabilir´
´Rusya´dan Türkiye´ye tarım ürünleri ihracatı, 2030´a kadar iki katına çıkabilir´
Rusya Tarım Bakanlığı´na bağlı ´Agroexport´ Federal Merkezi´nin verilerine göre 12 Eylül itibarıyla Rusya´nın tarım ürünleri ihracatı yıllık bazda yüzde 18 artarak yaklaşık 22 milyar dolara ulaştı. Bu hacmin %12,5´i de Türkiye´ye giden sevkiyatlardır. 2030´a gelindiğinde Türkiye´ye ihracat hacminin iki kat artabileceği vurgulandı.
Konya´daki dev yarıkların oluşma sebebi açıklandı
Konya´daki dev yarıkların oluşma sebebi açıklandı
Konya´nın Emirgazi ilçesinde oluşan yüzey yarıklarıyla ilgili çalışma başlatan Konya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce (AFAD) hazırlanan raporda, yüzey yarıklarının, bölgede son yıllarda yer altı su seviyesinin hızla çekilmesi sonucu oluştuğunun öngörüldüğü belirtildi.
Bakan Dönmez: 11 ilde 194 bin 97 abonenin elektriği geçici olarak kesildi
Bakan Dönmez: 11 ilde 194 bin 97 abonenin elektriği geçici olarak kesildi
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu´nun elektrik kesintileriyle ilgili soru önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez; elektrik abonelerinin sayısını ve elektriği geçici olarak kesilen abonelerin oranlarını paylaştı.
Yargıtay´dan emsal miras kararı
Yargıtay´dan emsal miras kararı
Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, milyonlarca kişiyi ilgilendiren bir karara imza attı. Evi terk ederek ailesi ile tüm sosyal ilişkilerini sonlandıran, anne ve babası hastalandığında dahi ziyarete gitmeyen, onların hatırını bile sormayan evladın vasiyetname ile mirasçılıktan çıkartılabileceğine hükmedildi.
Türkiye´nin en uzun yeraltı gölü: Altınbeşik Mağarası
Türkiye´nin en uzun yeraltı gölü: Altınbeşik Mağarası
Türkiye´nin en uzun yeraltı gölü mağarası olan Altınbeşik Mağarası´nı son 2 ayda 20 bin kişi ziyaret etti. 2 bin 500 metre uzunluğundaki mağara sodalı suyu ve turkuaz rengiyle dikkat çekiyor.
Antalya´daki orman yangınında ´yangın şeytanı´ ortaya çıktı
Antalya´daki orman yangınında ´yangın şeytanı´ ortaya çıktı
Antalya´da günlerce süren orman yangınında nadir görülen doğa olayı yaşandığı belirlendi. ´Yangın şeytanı´ denilen ateş hortumu yaklaşık 10 dakika sürdü.
Öksürük sesinden corona virüs tespit sistemi geliştirildi
Öksürük sesinden corona virüs tespit sistemi geliştirildi
Türkiye´de ilk defa yapay zeka tabanlı ´ses ve öksürük´ ile corona virüs başta olmak üzere birçok hastalığı teşhis edebilecek yazılım geliştirildi.
Uluabat Gölü can çekişiyor
Uluabat Gölü can çekişiyor
Bursa´da küresel iklim değişikliği başta olmak üzere çevredeki fabrikaların su çekmesi ve atıklarını bırakması Uluabat Gölü´nü tehdit ediyor. En derin yeri 1-1,5 metreye düşen gölün yakın zamanda kurumasından endişe ediliyor.
Pandemide talep patladı: Arazi araçları karavana dönüştü
Pandemide talep patladı: Arazi araçları karavana dönüştü
Corona virüs salgını süresince kalabalıktan uzak tatil yapmak isteyenlerin karavanlara olan ilgisini gören Düzce´deki bir imalatçı 4x4 arazi araçlarını karavana dönüştürüyor. Binek araçlarla yaylalara çıkamayan doğa tutkunları, aldıkları karavanlar ile tüm arazi koşullarında seyahat edebilmenin tadını çıkarıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
9.1993
EURO
10.6785
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Çamaşır makinesinin kireç tutmaması için deterjan gözüne yarım litre sirke koyun ve yüksek ısıda çalıştırın.

Püf noktası
Yeryüzünde size tıpa tıp benzeyen 6 kişi vardır. Karşılaşma ihtimaliniz ise % 9´dur.

İlginç bilgiler