Meyveciliğin 5 değerli ürününden ekonomiye 15,8 milyarlık katkı
TZOB Genel Başkanı Bayraktar: “Sert kabuklular dediğimiz fındık, kestane, Antep fıstığı, ceviz ve badem, ülkemiz meyveciliğinin yüz akıdır”
Tarih: 8.1.2017 11:30:28/ 1075okunma / 0yorum

 

Ankara – 08.01.2017 - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, sert kabuklular denilen fındık, kestane, Antep fıstığı, ceviz ve bademin ülke meyveciliğinin yüz akı olduğunu, meyveciliğin 5 değerli ürününün ekonomiye 15,8 milyar liralık katkı yaptığını belirtti.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, sert kabuklu meyvelerin ülke meyveciliğinde özel bir yere sahip olduğunu, değer olarak toplam meyve üretiminin yüzde 38,3´ünü, toplam bitkisel üretimin yüzde 13,2´sini karşılayan 5 üründe Türkiye´nin dünya üretiminin yüzde 5,9´unu gerçekleştirdiğini, sıralamada ise Çin, ABD ve İran´ın ardından dördüncü olduğunu vurguladı. Dünya sert kabuklu meyve üretiminin yüzde 24,6´sını Çin´in, yüzde 6,9´unu ABD´nin, yüzde 6,2´sini İran´ın karşıladığını bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:

“Dünya nüfusunun sadece yüzde 1,1´ini barındırmasına rağmen Türkiye, sert kabuklu meyvelerden fındıkta dünya üretiminin yüzde 63,1´ini, Antep fıstığında yüzde 9,3´ünü, cevizde yüzde 5,2´sini, kestanede yüzde 3,1´ini, bademde yüzde 2,7´sini gerçekleştiriyor. Fındık üretiminde 1´nci, kestane ve Antep fıstığı üretiminde 3´ncü, cevizde 4´ncü, bademde 7´nci sırada bulunuyor.

2015 yılında Türkiye, 9 milyar 709,4 milyon liralık fındık, 2 milyar 555,5 milyon liralık ceviz, 2 milyar 514,2 milyon liralık Antep fıstığı, 585,6 milyon liralık badem, 466 milyon liralık kestane üretti. 5 sert kabuklu üründe toplam üretim, 15 milyar 830,7 milyon lirayı buldu. 

-Almanya, üretmeden yeniden ihraçla 6´ncı- 

Sert kabuklu meyveler ihracatında, ABD´nin ardından ikinci olan Türkiye´nin dünya sert kabuklu meyveler ihracatında aldığı pay yüzde 11,1´e ulaşıyor. Badem ihracatındaki büyük rakamlar nedeniyle ABD, sert kabuklu meyve ihracatında yüzde 45,5 payla ilk sırayı alıyor. İkinci olan Türkiye´yi, yüzde 5,7 payla İspanya, yüzde 4,6 payla Avustralya, yüzde 3,9 payla Çin, yüzde 3,4 payla Almanya takip ediyor. İlginç olan sert kabuklu meyve üreticisi olmamasına karşın Almanya, ithal ettiği ürünü katma değer katarak yeniden ihraç etmesiyle, dünya ihracatında 6´ncı sırayı alıyor.

Fındık, kestane ve Antep fıstığında net ihracatçı olan Türkiye, badem ve cevizde net ithalatçı olmaktan bir türlü kurtulamıyor.

Türkiye, ihracatta fındıkta dünyada 1´nci, kestanede 5´nci, cevizde 7´nci, Antep fıstığında 9´ncu, bademde 29´ncu sırada bulunuyor.

2005-2015 döneminde, toplam ağaç sayısı, bademde yüzde 157,6, cevizde yüzde 94, Antep fıstığında yüzde 12,3, fındıkta yüzde 8,7, kestanede yüzde 0,7 arttı.

Aynı dönemde üretimdeki artış, Antep fıstığında yüzde 140, bademde yüzde 77,8, kestanede yüzde 27,5, cevizde yüzde 26,7, fındıkta yüzde 21,9 oldu.” 

-Sert kabuklular değeri yüksek besin deposu- 

Besin değeri yüksek olan sert kabuklu meyvelerde Türkiye´nin şanslı ülkeler arasında bulunduğuna dikkati çeken Bayraktar, şu bilgileri verdi:

“Badem, kalsiyum ve E vitamini yönünden zengin durumda bulunuyor. Kestane, önemli ölçüde C vitamini ve B6 ihtiva ediyor. Fındık, kalp hastalıkları ve Parkinson´u önlemede önemli bir ürün konumundadır. Antep fıstığı, B6 vitamini içeriyor ve önemli bir potasyum kaynağıdır. Ceviz, Omega3 yönünden oldukça zengin, kalp dostu yağ içeriyor, antioksidan olarak kanseri önlemede etkilidir.

Türkiye´nin, sert kabuklu meyvelerin hepsinde üretimi çok daha artırma potansiyeli bulunuyor. Hem fındık hem ceviz hem Antep fıstığı hem kestane hem de bademde dünyada büyük bir ihracat imkanı olduğu görülüyor. Bu ürünler aynı zamanda yüksek fiyatla ihraç edilebilecek ürünler. Katma değer artırmaya da son derece müsaitler. Ham ürüne katma değer katarak 4-5 katı fiyata ihraç edebilmek mümkün.” 

-“Yapılması gerekenler”- 

Fındığın dünyaya Türkiye´de yayıldığını, Antep fıstığının gen merkezi olan Türkiye´nin, ceviz, badem ve kestane gibi yerli ürünlere de sahip olduğunu, son yıllarda ceviz ve bademe verilen kapama bahçe destekleriyle bahçelerin hızla arttığını belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

“Fındık, ceviz, Antep fıstığı, ceviz, badem, kestane son derece değerli ürünler. Türkiye´nin çok önemli gelir kaynakları. Bu ürünlerde belli bir fiyat istikrarı sağlanmalı, çiftçi istikrarlı bir gelire kavuşmalıdır. Üreticinin zarar etmesi önlemelidir. Toprak Mahsulleri Ofisi garantörlüğünde üretici birlikleri devreye girmeli, alım yapmalı, piyasayı düzenlemelidir. Ofis, kiraladığı veya inşa ettiği depoları üretici birliklerine tahsis etmelidir.

Özellikle dünyanın en kaliteli fındığının üretildiği Doğu Karadeniz bölgesindeki fındık bahçelerimizin yenilenmesi gereklidir.

Antep fıstığı tesisleri basınçlı sulama sistemleriyle sulamaya açmalı ve böylece periyodisitenin şiddetinin azaltılmasını sağlanmalıdır.

Cevizde, bölgelere uygun çeşitler dikmeli ve yeni çeşitler geliştirmelidir.

Kestane bahçeleri hobi bahçeleri olmaktan çıkarılıp, kapama bahçelere dönüştürmelidir.

Rekabet için maliyetleri düşürecek önlemler alınmalıdır. Mevcut dış pazarlar elde tutulmalı, yeni pazarlar bulunmalı, özellikle fındık dünyaya tanıtılmalıdır.

Ceviz ve badem üretimine ağırlık verilmeli, ülke net ithalatçı konumundan çıkarılmalıdır.”








Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bilimsel Olarak 5 Adımda Alışkanlık Edinme Yöntemleri
Bilimsel Olarak 5 Adımda Alışkanlık Edinme Yöntemleri
Yalnızca hedeflerinizin ne olduğunu değil, bunları ne zaman, nerede ve nasıl gerçekleştireceğinizi de yazmak önemlidir.
İTÜ´lü profesör, ´Marmara depreminin zamanı geldi´ dedi: Fay hattındaki 110 ilçeyi açıkladı
İTÜ´lü profesör, ´Marmara depreminin zamanı geldi´ dedi: Fay hattındaki 110 ilçeyi açıkladı
İTÜ´lü Prof. Dr. Okan Tüysüz, Marmara´da beklenen büyük depremin olma zamanının geldiğini söyledi. 24 kentin fay hattı üzerinde olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Tüysüz, 45 il alanında, fay hattı üzerindeki 110 ilçeyi açıkladı.
İnsansı robota yüzünü verene 200 bin dolar: ´Kibar ve arkadaş canlısı bir yüz olmalı´
İnsansı robota yüzünü verene 200 bin dolar: ´Kibar ve arkadaş canlısı bir yüz olmalı´
ABD´li bir teknoloji şirketi; otel, AVM´ler ve havaalanlarında çalıştırılacak insansı robotlar için yeni bir yüz arıyor. Promobot adlı firma, yüzünü istediği kadar kullanmak şartıyla, gönüllü olan kişiye 200 bin dolar (yaklaşık 2 milyon 485 bin lira) ödeme yapacak.
Tamamen bitkisel ürünlerden 3D kebap üretildi
Tamamen bitkisel ürünlerden 3D kebap üretildi
Teknoloji ve gastronomiyi bir araya getiren İsrailli şirket, üç boyutlu yazıcılarda tamamen bitkisel dana ve kuzu eti ürettiklerini açıkladı. Tadı ve dokusu bakımından gerçek ete çok yakın üretilen 3D etler, çoğunlukla sosis, hamburger köftesi ve kebap şeklinde tüketiliyor.
ABD Ulusal İstihbarat Direktörü´nden dünya dışı zeki yaşamın varlığına yeşil ışık
ABD Ulusal İstihbarat Direktörü´nden dünya dışı zeki yaşamın varlığına yeşil ışık
ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Haines, Pentagon´un geçen yıllarda paylaştığı görüntülerde savaş gemilerinin karşılaştığı UFO´ların uzaylılara ait olabileceği imasında bulundu.
BM: Tsunamiler 10 yılda 2 kişiden 1´ini tehdit edecek
BM: Tsunamiler 10 yılda 2 kişiden 1´ini tehdit edecek
Birleşmiş Milletler´in (BM) 2020 yılında "Dünya Tsunami Farkındalık Günü" kapsamında yayımladığı rapora göre, tsunami, önümüzdeki 10 yıl içinde dünya nüfusunun yüzde 50´sini tehdit edecek boyutlara ulaşacak.
Güneş´teki patlamadan kaynaklanan dev manyetik fırtına dünyayı etkisi altına aldı
Güneş´teki patlamadan kaynaklanan dev manyetik fırtına dünyayı etkisi altına aldı
Geçen perşembe günü Güneş´te meydana gelen patlamadan kaynaklanan dev jeomanyetik fırtınanın dün öğleden sonra dünyayı etkisi altına aldığı bildirildi.
NASA, dünya dışı yaşamı kanıtlamak için izlenmesi gereken 7 adımı açıkladı
NASA, dünya dışı yaşamı kanıtlamak için izlenmesi gereken 7 adımı açıkladı
NASA´nın baş bilim insanı Jim Green ve ekibi, dünya dışı yaşamın kanıtlanması için izlenmesi gereken ve 7 adımdan oluşan bir çerçeve çizdi.
Bill Gates´in yatları Marmaris´te
Bill Gates´in yatları Marmaris´te
Microsoft´un kurucu ortağı ve dünyanın sayılı zenginlerinden Bill Gates´e ait ´Lana´ isimli kiralık süper yat ve lojistik destek gemisi olan ´Wayfinder´, Muğla´nın Marmaris ilçesine demir attı.
Hadley Gamble, Putin´in dikkatini dağıtmak için bir silah
Hadley Gamble, Putin´in dikkatini dağıtmak için bir silah
Amerikan CNBC kanalından Hadley Gamble´ın Rusya lideri Putin´le söyleşi yaparken flörtöz hareketler sergilemesinin yankıları sürüyor. Rus medyası Moskova´da düzenlenen Rusya Enerji Haftası kapsamındaki ´seksi söyleşi´yi Amerikan özel operasyonu diye tanımladı.
´Apple, çip sıkıntısı nedeniyle yıl sonuna kadar iPhone 13 üretim hedefine ulaşamayabilir´
´Apple, çip sıkıntısı nedeniyle yıl sonuna kadar iPhone 13 üretim hedefine ulaşamayabilir´
Teknoloji devi Apple´ın çip tedarik sorunu nedeniyle mevcut üretim hedefine Noel´e kadar erişmeyebileceği bildirildi.
Çinli milyarder oyuncu Zhao Wei internetten silindi
Çinli milyarder oyuncu Zhao Wei internetten silindi
Çinli milyarder oyuncu Zhao Wei´nin rol aldığı bütün filmler ve diziler, ülkedeki video platformlarından geçen hafta kaldırıldı. Çin hükümeti, oyuncuyu internetten silmekle suçlanıyor.
Yaşama elverişli ve yüzde 90´ı sularla kaplı yeni bir gezegen türü keşfedildi: 2-3 yıla Dünya dışı yaşamı bulabiliriz
Yaşama elverişli ve yüzde 90´ı sularla kaplı yeni bir gezegen türü keşfedildi: 2-3 yıla Dünya dışı yaşamı bulabiliriz
Cambridge Üniversitesi´nden bilim insanları dünya dışı yaşamı arama çalışmalarında büyük bir adım attı. Arayışlarını Güneş sisteminin dışına çıkaran gök bilimciler, Dünya´nın 2,5 kat büyüklüğe sahip ve yüzde 90´ı okyanuslarla kaplı yeni bir gezegen türü keşfetti. Hycean adı verilen bu gezegen türündeki suyun varlığının dünya dışı yaşamın varlığını kanıtlayabileceğini belirten uzmanlar, ilk hayat belirtisini 2-3 yıla kadar tespit edebileceklerini duyurdu.
Çinli astronotlar uzay istasyonunda ikinci yürüyüşü yaptı
Çinli astronotlar uzay istasyonunda ikinci yürüyüşü yaptı
Çin´in yörüngede kurmakta olduğu uzay istasyonunda görev yapan astronotların ikinci uzay yürüyüşünü gerçekleştirdiği bildirildi.
Temmuzda dünya çapında 142 yılın sıcaklık rekoru kırıldı
Temmuzda dünya çapında 142 yılın sıcaklık rekoru kırıldı
Geçen temmuz, küresel çapta 20. yüzyılın ortalamasının 0,93 derece üzerine çıkarak kayıtlara giren en sıcak ay oldu.
Batı Karadeniz´deki sel felaketi: 27 can kaybı
Batı Karadeniz´deki sel felaketi: 27 can kaybı
Kastamonu ve Sinop´ta şu ana kadar 27 kişi hayatını kaybetti. Kayıp başvuru sayısının da 100´ün üzerinde olduğu açıklandı.
Oktay: Sudan´da ilk etapta 1 milyon dönüm tarım arazisi ülkemiz tarafından işlenmeye tahsis edildi
Oktay: Sudan´da ilk etapta 1 milyon dönüm tarım arazisi ülkemiz tarafından işlenmeye tahsis edildi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "Sudan´da ilk etapta 100 bin hektar yani 1 milyon dönüm tarım arazisi ülkemiz tarafından işlenmeye tahsis edilmiştir" dedi.
Batı Karadeniz´deki sel: Kastamonu´da can kaybı 9´a yükseldi
Batı Karadeniz´deki sel: Kastamonu´da can kaybı 9´a yükseldi
Batı Karadeniz´de şiddetli yağış sele neden oldu. AFAD´dan yapılan son açıklamaya göre Kastamonu´da sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 9´a yükseldi. 30 bin aboneye elektrik verilemiyor
Altındağ´daki olaylarla ilgili 76 kişi yakalandı
Altındağ´daki olaylarla ilgili 76 kişi yakalandı
Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından "olaylara karışan 76 kişi yakalandı" bilgisi verildi.
İstanbul Arkeoloji Müzesi´nde bulunan 3 bin 700 yıllık tabletin üzerinde matematiksel işlemler keşfedildi
İstanbul Arkeoloji Müzesi´nde bulunan 3 bin 700 yıllık tabletin üzerinde matematiksel işlemler keşfedildi
Babil´e ait 3 bin 700 yıllık tablet, yıllardır İstanbul´da sergileniyor. İstanbul´a gelerek inceleme yapan Avustralyalı bir matematikçi, 3 bin 700 yıllık bir kil tablet üzerinde bilinen en eski uygulamalı geometri örneği olduğunu açıkladı.
Lübnan´da ekonomik kriz un üretimini de vurdu
Lübnan´da ekonomik kriz un üretimini de vurdu
Lübnan´da akaryakıt krizi nedeniyle tesislere yakıt temin edilemediği ve un üretiminin durma noktasına geldiği açıklandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
13.6801
EURO
15.4548
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Soğanın sadece baş ve uç kısmını temizledikten sonra 30 sn mikrodalgaya atarsanız gözleriniz yaşarmadan doğrayabilirsiniz.

Püf noktası
Magnezyum külleri Magnezyum´un normal halinden daha ağırdır

İlginç bilgiler