Prof. Dr. Dilbaz: Pandemide geleceğe olan umutsuzluk kadar sisteme olan güvensizlik de arttı
Salgının ne zaman biteceğinin belli olmaması, vaka sayısında yeterli düşüşün sağlanamaması toplumun kaygılarını da artırıyor. Prof. Dr. Nesrin Dilbaz´a göre ruhsal hastalıklardaki artış Türkiye´ye özgü değil. Dilbaz, pandeminin geleceğe dönük umutsuzluğu getirdiğini, bunun yanı sıra sisteme olan güvensizliğin de arttığını söyledi.
Tarih: 23.2.2021 18:39:29/ 1314okunma / 0yorum

 

Salgının ne zaman biteceğinin belli olmaması, vaka sayısında yeterli düşüşün sağlanamaması toplumun kaygılarını da artırıyor. Prof. Dr. Nesrin Dilbaz´a göre ruhsal hastalıklardaki artış Türkiye´ye özgü değil. Dilbaz, pandeminin geleceğe dönük umutsuzluğu getirdiğini, bunun yanı sıra sisteme olan güvensizliğin de arttığını söyledi.

Bir yılı aşkın süredir toplumsal hayatta etkisini sürdüren koronavirüs pandemisinin ne zaman biteceği hala belirsizliğini koruyor. Türkiye´de önlemler kapsamında sokağa çıkma yasakları uygulanıyor, sosyal izolasyon çağrıları da sürüyor. Ancak uzun süredir tedbirlerin sürdüğü ülkede günlük vaka sayıları ikinci kapanmanın ardından 5 binin altına inmedi.

Özellikle Sağlık Bakanlığı´nın ‘çok riskli´ ve ‘riskli´ diye tasvir ettiği şehirler başta olmak üzere ülke genelinde alınan önlemlere rağmen vakaların yeteri kadar düşmemesi kaygıya yol açıyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Gamze Taşcıer´ın açıklamasına göre, Türkiye´de 2019´da 49.8 milyon kutu antidepresan ilaç satılırken bu sayı 2020´de 54.6 milyona çıktı, kullanım oranındaki artış ise yüzde 9.6 oldu.

Koronavirüs önlemlerinin ekonomiye etkileri bunu tetikliyor olabilir mi? Sosyal izolasyonun döneminin ne zaman biteceğinin belirsiz olması kaygıyı artırıyor mu? Bu soruların cevabını ve engellemek için neler yapılması gerektiğini Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nesrin Dilbaz Sputnik´e anlattı.

‘Sadece Türkiye´de değil, tüm dünyada ruh sağlığı hastalıkları artış gösterdi´

Prof. Dr. Dilbaz´a göre, pandemi sırasında ruh sağlığı hastalıkları bir artış gösterdi ancak bu sadece Türkiye´ye özgü değil. Dilbaz depresyon ve kaygı bozukluklarında belirgin artış olduğunu vurgulayarak “İster genç, ister 65 yaş üstü, ister çocuk olsun, belirgin bir şekilde anksiyete bozuklukları dediğimiz obsesif kompulsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğunda artış görülmeye başlandı. Aynı zamanda Kovid-19´un devam etmesiyle, süresinin uzamasıyla birlikte insanların izole olması, sosyal ilişkilerinin sınırlandırılması, maddi kayıplara uğraması, iş kayıplarının olması, işyerlerinin kapatılması, işten çıkarılması gibi sıkıntılara yönelik depresif semptomlarda artış oldu” dedi.

‘Gençler yaşlılara göre daha fazla ‘yalnız´ hissediyor´

Gençlerde yaşlılara göre ‘yalnız hissetmenin´ daha yoğun olduğunu söyleyen Dilbaz “Gençlerin geleceğe dönük umutlarında bir azalma var. Gelecekle ilgili kariyer planlarında, eğitim planlarının sekteye uğradığı ve geleceğe yönelik bir plan yapamadıkları için de mutsuzluk, kaygı ve depresifliğin arttığını gördük. Bütün bunların hepsini bir araya getirdiğimizde Kovid-19 öncesiyle kıyasladığımızda pandemi sırasında gerçekten insanlarda ruhsal hastalıkların görülme oranında belirgin bir artış var” ifadelerini kullandı ve ekledi:

‘Belli bir dönem hastanelerin pandemi hastanesi olarak kullanılması, ruhsal problemler konusunda yardım almayı geciktirdi´

“Ülkemizde belki toplumsal epidemiyolojik bir çalışma yok ama antidepresan kullanımından yola çıkarak ruhsal hastalıkların arttığı sonucuna varabiliyoruz. Bence belli bir dönem hastanelerin pandemi hastanesi olması, hastaların ciddi bir problemi olmadan hastaneye gitmek istemeyişleri ruhsal problemleri konusunda yardım aramalarını geciktirdi.”

‘Pandemide geleceğe olan umutsuzluk kadar sisteme olan güvensizlik de arttı´

Pandemi sürecinde geleceğe olan umutsuzluğun yanı sıra sisteme olan güvensizliğin de arttığını söyleyen Dilbaz “İnsanların tükenmişlikleri, bunu çok büyük bir travma olarak yaşamalarını önlemeye yönelik toplumsal ve tabii idari, hükümet alanında önleme çalışmaları yapılabilir. Çok ciddi maddi kayıplara uğrayan insanların kendilerine, geleceklerine ve çevrelerine yönelik umutlarını devam ettirmeleri çok mümkün değil. Bu dönemde insanların geleceklerine olduğu kadar sisteme olan güvenlerinin de azaldığını görüyoruz. Bu sebeple önleme çalışması olarak kendilerini daha güvende hissedebilecekleri, maddi olarak arkalarında bir sistemin olduğunu gösterebilecek çalışmalar gerekiyor” diye konuştu.

‘65 yaş üstünün zorluklarla baş edebilme güçleri daha iyi, gençlerde bu konuda sıkıntı var´

65 yaş üstü kişilerin ruhsal dayanıklığının gençlere göre daha fazla olduğuna işaret eden Dilbaz “Yapılan çalışmalarda 65 yaş üstünün daha fazla izole olmasına rağmen daha az kaygı yaşadıklarını gördük. 65 yaş üstü grubu pek çok travma geçirdi. Kıtlık da gördüler, yokluk da gördüler, azla yetinmeyi bildiler. Televizyonun, radyonun olmadığı bir dönemden geldiler. Sonuç olarak diyebiliriz ki, zorluklarla baş edebilme güçleri daha iyi. Gençlerde bu konuda bir sıkıntı var, biraz daha zorluk yaşıyorlar. Çünkü daha fazla imkanlarla büyüdüler. Bu dönemde 20´li yaşlarda olanlara bakın. Son 30-40 yılda ülkemizde travma diyebileceğimiz yokluklar, savaşlar olmadı” dedi ve ekledi:

‘Okullarda zihinsel ve ruhsal olarak daha dayanıklı olmaya yönelik bir eğitim programı oluşturulabilir´

“Bu sebeple belki de önleme çalışmalarından bir tanesi toplumun okullarda da dahil olmak üzere insanların zihinsel ve ruhsal olarak daha dayanıklı olabilmelerine yönelik bir eğitim programı oluşturulabilir.”

‘Sağlık sistemine güven arttı, aşılamanın devam etmesi insanları iyi hissettiriyor´

Dilbaz “Bunlar önleme çalışmaları. Bir de var olduktan sonra ne yapılabilir sorusu var. Halihazırda yapılan çalışmalar var. Sağlık Bakanlığı online görüşmeleri resmileştirdi. Tele tıp dediğimiz, hastalarımızın evden dışarı çıkmadan bizlerle ilişkiye geçme şansları var artık, yardıma ulaşabiliyorlar. Sağlık sistemine güven biraz daha arttı, aşılamanın devam etmesi insanları biraz daha iyi hissettiriyor. Özellikle kronik hastalığı olanların raporlarının devam etmesi, ilaçlarına ulaşabilmenin hala sürüyor olması da bunu sağlıyor” diye konuştu.

‘Hekim intiharlarında artış söz konusu, doktorlar tükeniyor´

Hekimlerin bu süreçte tükendiklerini ve intiharlarının arttığına vurgu yapan Dilbaz “Bu dönemde hiç olmadığı kadar hekim intiharı da gördük. Bu süreçte hekimlerin hiç olmadıkları kadar yorulduklarını, ruhsal ve sinirsel olarak tükendiklerini söyleyebiliriz. Tükenmişlik yaşayan bir grup. Yaptığınız işlerde yeterince maddi ya da manevi takdir edilmezseniz, hem toplumdan bu geri bildirimi alamazsanız hem de yukarıdan bir baskıyla karşı karşıya kalırsanız arada sıkışmışlık oluyor. Bunu en çok hekimler yaşıyor. Zaten fiziksel olarak çok yoruluyorlar. Bence hekim tükenmişliğinin üzerinde durmak lazım. Şu anda toplum tükenmişliğinin daha da üstünde” dedi.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
‘AB, Türkiye ile görüşmelerde Yunanistan´ın avukatlığını yapıyor´
‘AB, Türkiye ile görüşmelerde Yunanistan´ın avukatlığını yapıyor´
Yunanistan Başbakanı Miçotakis´in, Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin artık Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye ilişkileri için belirleyici olduğu mesajını değerlendiren Rus uzman Kudryaşova, Türkiye´nin Doğu Akdeniz´de kendi ulusal çıkarlarını savunduğunu ama bu konuda AB ve NATO´dan destek beklememesi gerektiğini belirtti.
‘ABD, Montrö uygulanmaya devam ederse Karadeniz´de ciddi bir savaş gemisi varlığı gösteremez´
‘ABD, Montrö uygulanmaya devam ederse Karadeniz´de ciddi bir savaş gemisi varlığı gösteremez´
Rusya ve Ukrayna arasındaki ihtilafının gündemde olduğu dönemde, ABD´nin iki savaş gemisinin gelecek hafta Karadeniz´e çıkacağı açıklandı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de cumartesi günü Türkiye´ye bir ziyaret gerçekleştirecek. Ankara´nın Rusya-Ukrayna ihtilafında nasıl bir tutum alacağı ise merak ediliyor.
Getir, 300 milyon dolarlık yeni bir yatırım aldı
Getir, 300 milyon dolarlık yeni bir yatırım aldı
Getir, 2.6 milyar dolar değerleme ile 300 milyon dolarlık yeni bir yatırım aldı. Getir´in kurucusu Nazım Salur, şirketin artık bir ‘unicorn´ olduğunu açıkladı. 1 milyar dolar üzeri değerlemesi olan şirketler ‘unicorn´ olarak adlandırılıyor. Türkiye´de Getir´den önce oyun firması Peak Games ‘unicorn´ olduğunu açıklamıştı.
TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil: Milli Muharip Uçak 2025´te ilk uçuşunu yapacak
TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil: Milli Muharip Uçak 2025´te ilk uçuşunu yapacak
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Sputnik´in sorularını yanıtladı. TUSAŞ´ın çalışmaları ve savunma sanayisine dair birçok bilgi paylaşan Kotil, “MMU, 2025´te ilk uçuşunu yapacak, 2029´da ise Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesini öngörüyoruz” dedi.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Artık Türkiye´ye tersine beyin göçü var diyebiliriz
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Artık Türkiye´ye tersine beyin göçü var diyebiliriz
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Uzay Programı´ndan sosyal medya platformlarının Türkiye´de temsilcilik açmasına, yerli otomobilden yine yerli Kovid-19 aşı çalışmalarına kadar merak edilen birçok konuda Sputnik´e özel açıklamalarda bulundu.
Köylüler anlattı: Mal elimizde kalmasın diye fiyat belirleyemiyoruz; toptancılar, aracılar zengin oldu
Köylüler anlattı: Mal elimizde kalmasın diye fiyat belirleyemiyoruz; toptancılar, aracılar zengin oldu
Gıda fiyatlarındaki artış üreticiden mi yoksa aracılardan mı kaynaklanıyor? Sputnik´in konuştuğu köylüler fiyatı kendilerinin belirleyemediğini söylerken aksine zararına satış yaptıklarını belirtiyor. Ekonomist Şevket Apuhan ise, bu durumun engellenmesi için devletin varlığını hissettirerek denetim yapması gerektiğini söylüyor.
Eski ŞİÖ yetkilisi: ABD´nin sosyal medyadaki tekeli bağlamından bakıldığında, Türkiye´nin eylemleri anlaşılabiliyor
Eski ŞİÖ yetkilisi: ABD´nin sosyal medyadaki tekeli bağlamından bakıldığında, Türkiye´nin eylemleri anlaşılabiliyor
Tacikistan, Şanghay İşbirliği Örgütü´ndeki (ŞİÖ) dönem başkanlığı kapsamında, örgüte üye ülkelere kendi e-ticaret platformu ile dijital altyapıyı geliştirme çağrısında bulundu.
Emekli büyükelçi: Eskiden adalet ve temel haklar tartışılırken bugün AB, Türkiye´ye ´Doğu Akdeniz´de uslu dur´ diyor
Emekli büyükelçi: Eskiden adalet ve temel haklar tartışılırken bugün AB, Türkiye´ye ´Doğu Akdeniz´de uslu dur´ diyor
DEİK´in Türkiye-AB ilişkileri etkinliğinde konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı, Faruk Kaymakcı “Hedef tam üyelik” dedi. Emekli Büyükelçi Selim Yenel ise, daha önce AB´ye üyelik adalet ve temel haklar üzerinden ele alınırken şimdi AB´nin şimdi Türkiye´ye ‘Doğu Akdeniz´de uslu dur´ dediğini hatırlattı.
Türkiye´yi Basra Körfezi´ne ulaştıracak demiryolu için çalışmalar başladı
Türkiye´yi Basra Körfezi´ne ulaştıracak demiryolu için çalışmalar başladı
Türkiye ve Irak arasındaki görüşmelerin ardından somut adımlar gelmeye başladı. Ovaköy Sınır Kapısı ve Basra Körfezi´ne ulaşacak demiryolunun iki ülke arasındaki ticari ilişkilere önemli katkılar sağlaması bekleniyor.
Servis, kantin ve yurt işletmecileri: Elde avuçta bir kuruş kalmadı, devletten hibe bekliyoruz
Servis, kantin ve yurt işletmecileri: Elde avuçta bir kuruş kalmadı, devletten hibe bekliyoruz
Türkiye´nin koronavirüs tedbirleri kapsamında bir kez daha uzaktan eğitim dönemine geçmesiyle çeşitli iş kolları yeniden gelirsiz kaldı. Sputnik, bu süreçte işleri tamamen duran servis aracı, kantin ve yurt işletmelerine mikrofon uzattı. İşletmeciler “Elde avuçta bir kuruş kalmadı, devletten hibe bekliyoruz” diyor.
Türkiye´nin Azerbaycan´a savunma ve havacılık ihracatı, ekim ayında da arttı
Türkiye´nin Azerbaycan´a savunma ve havacılık ihracatı, ekim ayında da arttı
Türkiye´nin Azerbaycan´a olan savunma ve havacılık ihracatı, ekim ayında da artış gösterdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi´nin (TİM) paylaştığı verilere göre 2020´nin temmuz ayında 278 bin dolar olan bu rakam, ekim ayında da artmaya devam ederek 101 milyon 209 bin dolara ulaştı.
Türkiye´de akıllı tarım kentler kuruluyor: ‘İlk aşamada 3 bin kişiye kırsalda şehir hayatı sunulacak´
Türkiye´de akıllı tarım kentler kuruluyor: ‘İlk aşamada 3 bin kişiye kırsalda şehir hayatı sunulacak´
MÜSİAD ile Tarım ve Orman Bakanlığı, kırsal kalkınmayı amaçlayan ‘Akıllı Tarım Kent Projesi´ni hayata geçiriyor. İlk aşamada 3 bin kişinin dahil olacağı projede yer alan üreticilere müstakil evler ile içerisinde okul, hastane, lokanta, sinema, tiyatro, alışveriş merkezi, cami, meydan ve parklar olan dev yaşam alanları sunulacak.
‘Girit, uzun vadede ABD´nin bölgedeki en büyük üssü haline gelebilir´
‘Girit, uzun vadede ABD´nin bölgedeki en büyük üssü haline gelebilir´
ATA Platformu Koordinatörü Barış Hasan, Doğu Akdeniz´deki artan gerilimde Yunanistan´ın yanında tutum sergileyen ABD´nin, hem Türkiye hem de Rusya´yı çevrelemek için Yunanistan´ı bir üs haline getirdiğine işaret ediyor. Hasan “Uzun vadede Girit ABD´nin bölgedeki en büyük üssü haline gelebilir” diyor.
´Doğrudan ve dolaylı hiçbir ambargo Türkiye´nin kararlılığının önüne geçemez´
´Doğrudan ve dolaylı hiçbir ambargo Türkiye´nin kararlılığının önüne geçemez´
Karadeniz´de bulunan doğal gaz keşfi ile Doğu Akdeniz´de yaşanan gelişmelerle ilgili konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı üst düzey yetkilisi, "Doğrudan ve dolaylı hiçbir ambargo Türkiye´nin bu kararlılığının önüne geçemez" açıklamasında bulundu.
Siyah İnciler & Pax Americana!
Siyah İnciler & Pax Americana!
Sarı ırkın sömürüldüğü gerçeği, kas yapılarının uygun olmadığı için maden ocaklarında değil, topraklarda köle gibi çalıştırıldığı gerçeği yılların getirdiği backraund esaslı hümanizmden uzak Darwin´in anlattığı "insanlaşamamış hayvanlar" teorisiyle birebir örtüşmektedir.
´ABD´nin Türkiye´ye karşı oyununu oynama çabaları başarısızlığa mahkum´
´ABD´nin Türkiye´ye karşı oyununu oynama çabaları başarısızlığa mahkum´
Rus askeri uzman Korotçenko, ABD´li Senatör John Thune´un sunduğu Türkiye´nin elindeki S-400´leri satın alma teklifinin tamamen gerçek dışı olduğunu, Türkiye için hava sahasının güvenliğinin tüm ticari çıkarların üstünde olduğunu söyledi.
Araştırma: Türk kamuoyu için en büyük tehdit ‘sınır ötesi terör´ ve en tehlikeli ülke ABD
Araştırma: Türk kamuoyu için en büyük tehdit ‘sınır ötesi terör´ ve en tehlikeli ülke ABD
Kadir Has Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Grubu tarafından gerçekleştirilen “Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması”, Türk halkı için en büyük tehdidin ‘sınır ötesi terör´ ve en tehlikeli ülkenin ABD olduğu sonucunu ortaya koydu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
8.0514
EURO
9.6802
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Kadife ve ipekli elbiselerinizi buharlı bir banyoya asın. Buhar onların tüm kırışıklıklarını alacaktır.

Püf noktası
Saçları çabuk yağlanan insanlar daha zekidir. Zeki insanların saçlarında daha fazla kalay ve bakır vardır. Bu nedenle daha çabuk yağlanır.

İlginç bilgiler