Putin: Rusya ve Türkiye´nin pozisyonları her zaman örtüşmüyor, fakat diplomasi sanatı uzlaşma sağlamaktır
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ve Türkiye´nin pozisyonlarının her zaman örtüşmediği gibi bazen tamamen uzaklaştığını, fakat diplomasi sanatının uzlaşma sağlamak olduğunu belirtti.
Tarih: 17.11.2020 22:59:12/ 1004okunma / 0yorum

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ve Türkiye´nin pozisyonlarının her zaman örtüşmediği gibi bazen tamamen uzaklaştığını, fakat diplomasi sanatının uzlaşma sağlamak olduğunu belirtti.

Rus devlet televizyonu Rossiya 24´e konuşan Putin, Türkiye´nin hiçbir zaman Dağlık Karabağ´da Azerbaycan´ı desteklediğini gizlemediğini söyledi.

“Türkiye´nin rolü çok iyi biliniyor, bu Azerbaycan´da defalarca söylendi ve Türk tarafı bunu asla gizlemedi. Onlar tek taraflı olarak Azerbaycan´ı destekledi” diyen Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunlar Sovyetler Birliği´nin çöküşünün jeopolitik sonuçları. Biz bu konuyu her zaman genel olarak ele alıyoruz. Burada, genel bir durum değil, şu anda tanıklık ettiğimiz oldukça somut olaylar söz konusu.”

‘Asıl mesele Karabağ´da akan kanın durdurulmasıydı´

Dağlık Karabağ´da binlerce ölü ve yaralı insanın bir film olmadığını, somut kişilerin başına gelen trajedi olduğunu söyleyen Putin, bu nedenle başarılan en önemli şeyin akan kanın durdurulması olduğunu vurguladı:

“Sadece resmi verilere göre 4 binden fazla kişi hayatını kaybetti, aslında daha çok insanın öldüğünü düşünüyorum. On binlerce kişiyse yaralı ya da sakatlanmış durumda. Bakınız bu bir film değil, hayatta somut insanların, somut ailelerin başına gelen bir trajedi. Bu nedene en önemli sonuç, akan kanın durdurulmasıydı.”

‘Türkiye´yi uluslararası hukuku ihlal etmekle suçlamak zor´

Rus lider, Karabağ konusunda Türkiye hakkında her türlü değerlendirme yapılabileceğini, ancak Ankara´nın uluslararası hukuku ihlal etmekle suçlanamayacağını vurguladı.

Türkiye´nin daha ilk başlarda Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu´nun 11 üyesinden biri olduğunu hatırlatan Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye´nin eylemleri ile ilgili her türlü değerlendirme yapılabilir, ancak Türkiye´yi uluslararası hukuku ihlal etmekle suçlamak zor.”

‘Karabağ ile ilgili kurulan Rus-Türk gözlem merkezinde İHA´lar kullanılacak´

Putin, Dağlık Karabağ´da ateşkesi kontrol etmek üzere kurulan Rus-Türk ortak gözlem merkezinde insansız hava araçlarının (İHA) kullanılacağını söyledi.

Rus lider, “Türkiye ile Ortadoğu´da çok iyi bir işbirliği deneyimimiz bulunuyor, Suriye´de İdlib bölgesinde de, Suriye-Türkiye sınırında da ortak devriyeleri, konvoyları birlikte organize ediyoruz. Burada böyle bir işbirliği gerekmiyor. Ancak biz, İHA´ların kullanılacağı ortak bir merkez oluşturacağımız, bu araçların yardımıyla temas hattında durumu birlikte izleyeceğimiz, birlikte bilgi alacağımız, birlikte analiz edeceğimiz konusunda anlaştık” ifadelerini kullandı.

‘Karabağ´ın nihai statüsüyle ilgili sorun henüz çözüme kavuşturulmadı´

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ´ın statü sorunun devam ettiği sorusuna, “Evet, böyle sorun var. Karabağ´ın nihai statüsü çözüme kavuşturulmadı. Şu anki statükoyu, mevcut durumu koruyacağımız konusunda anlaştık. Sonra ne olacak, bu gelecekte, ya gelecekteki yöneticiler, bu sürecin gelecekteki katılımcıları tarafından çözülecek. Ama benim görüşüme göre eğer yaşamın normalleşmesi için, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin, özellikle çatışma bölgesindeki insanlar arasındaki ilişkilerin normalleşmesi gereken koşullar oluşturulursa Karabağ´ın statüsünü belirlemek için gereken koşullar oluşacak” yanıtını verdi.

‘Ermenistan bile Karabağ´ın bağımsızlığını tanımadı´

“Hiçbir ülke, hatta Ermenistan bile Karabağ´ın bağımsızlığını tanımadı. Bu, uluslararası hukuk açısından ne anlama geliyor?” diyen Rus lider, “Azerbaycan´ın kendi topraklarını, Azerbaycan´ın ve genel olarak tüm dünya toplumunun Azerbaycan´ın toprakları olarak gördüğü toprakları iade ettiği anlamına geliyor. Ve bu bağlamda, bu konuda kendisine yardımcı olacak bir müttefik seçme hakkına sahipti” diye ekledi.

Azerbaycan´ın bağımsız egemen bir devlet olduğunun altını çizen Putin, uygun gördüğü şekilde müttefik seçme hakkına sahip olduğunu belirterek, “Bu anlamda onu kim bu hakkından mahrum edebilir ki?” ifadesini kullandı.

‘Rusya Bakü ve Ankara´yı Karabağ anlaşmasının bozulması için ortam oluşturmamaya ikna etti´

Moskova´nın Azerbaycan´ı ve Türkiye´yi Dağlık Karabağ anlaşmasının bozulması için ortam ve ön koşul yaratmanın gerekli olmadığına ikna etmeyi başardığını dile getiren Putin, şöyle konuştu:

“Barışı koruma görevine gelince, hem Azerbaycan hem de Türkiye, daima Türkiye´nin barışı koruma operasyonlarına katılabileceğini söylüyordu. Yine de Türk ortaklarımızı da, Azerbaycan´daki meslektaşlarımızı da anlaşmanın bozulması için ortam ve ön koşul, akit taraflardan birini bir takım aşırı önlemlere ve aşırı eylemlere kışkırtabilecek koşullar yaratmanın gerekli olmadığına ikna etmeyi başardığımızı düşünüyorum.”

‘Geçmişin çok ağır mirasını, Birinci Dünya Savaşı´nın trajik kanlı olaylarını´ ve 1915 olaylarını kastettiğini söyleyen Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu tanınabilecek ya da tanınmayabilecek bir faktör. Dünyada kimi tanıyor, kimi ise tanımıyor. Fakat Rusya için bu konuda bir sorun yok. Biz çok önce tüm bunları tanıdık. Peki, neden temas hattında Türk askerlerinin varlığı ile Ermeni tarafı kışkırtılsın? Zannediyorum ki Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan da bunu çok iyi anlıyordu ve anladı. Bu konuda herhangi bir sorunumuz olmadı.”

‘Çatışma Ekim´de durabilirdi, Aliyev ile anlaştım, ama Paşinyan kabul etmedi´

Rus lider, Ekim ayında Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev´i, Şuşa´ya Azeri sığınmacıların geri dönmesi şartıyla askeri operasyonu durdurmaya ikna ettiğini, ama Ermenistan´ın buna karşı çıktığını söyledi.

19-20 Ekim´de Azerbaycan ve Ermenistan liderleriyle yoğun telefon trafiği gerçekleştiğini anlatan Putin, Erivan´ın sergilediği tutumun kendisi için beklenmedik olduğunu kaydederek, “Paşinyan bana açık açık, Azeri sığınmacıların Şuşa´ya geri dönmesinde, Ermenistan ve Karabağ´ın çıkarlarına yönelik tehdit gördüğünü söyledi” ifadesini kullandı.

Barış anlaşmasının imzalandığı 10 Kasım´a kadar Karabağ´daki durumun çok kritik düzeye geldiğini, zaman yetmezliği yüzünden AGİT Minsk Grubu kapsamında görüşmeler gerçekleştirmenin mümkün olmadığını dile getiren Putin, Ermenistan´ın 10 Kasım anlaşmasını reddetme olasılığının “bu ülke için intihar olurdu” şeklinde değerlendirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Azerbaycan ordusu Şuşa´yı kontrol altına aldı. Paşinyan´ın da dürüstçe söylediği gibi, durum Ermeni tarafı için çok kritikti. Artık saatleri sayıyorlardı. Stepanakert (Hankendi) alınmak üzereydi, ilerleme sürebilirdi. Bu koşullarda derhal ateşkesin sağlanması Ermeni tarafının çıkarınaydı. Aksi takdirde intihar olurdu. Başbakan Paşinyan elbette çok zor durumdaydı, zaten üçlü açıklama öncesindeki ve bugünkü gerçek tabloyu, gerçek durumu anlattı. Buna ekleyecek bir şeyim yok. Gerçeği söyledi”.

Ermenistan´daki protestolar bağlamında, anlaşmaya uyup uymamanın her bir ülkenin kendi işi olduğunu, ama yükümlülükleri yerine getirmemenin “büyük bir hata olacağını” kaydeden Putin, “Umarım böyle olmaz” dedi.

Ermenistan´da Paşinyan´a yönelik suçlamaların asılsız olduğunu söyleyen Rus lider, mevcut durumda Erivan´ın toplumun bölünmesini göze alamayacağını belirterek, “Sonucu iyi olmaz” diye ekledi.

‘Karabağ çözümünde arabulucu rolünü üstlendim´

Dağlık Karabağ´da çözümün sağlanması konusunda arabulucu rolünü üstlendiğini belirten Putin, her iki tarafı da dinlediğini ve hem Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile hem de Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile peş peşe görüşmeler yaptığını ifade etti.

“Bunun her yönden zor, enerji tüketen bir süreç olduğunu düşünüyorum. Üçlü istişareler sonucu böyle bir şey oldu, aslında ben iki liderle de ayrı ayrı konuşurken, taleplerini, metinle ilgili şikayetlerini dinlerken, bazı değişiklikler yaparken, karşı tarafla temasa geçerken, onun da isteklerini dinlerken ve ardından tekrar birinci tarafa dönüp önerinin uygun olup olmadığını yeniden istişare ederken arabulucu rolünü üstlenmiş oldum” diyen Putin, ekledi:

“Her iki tarafta da her cümle, her madde, hatta her virgül için mücadele vardı.”

Rus lider, anlaşma sürecinin bir gün sürdüğünü sözlerine ekledi.

‘Ermenistan´daki durum onların iç meselesi´

Putin, “Ermenistan´daki politik duruma gelince bu bizim işimiz değil, bu Ermenistan´ın işi. Ermenistan bağımsız, egemen bir devlet ve bu devlet, kendi iç meselelerini uygun gördüğü şekilde halletme hakkına sahip” ifadesini kullandı.

Ermenistan yönetiminin toplumun içten bölünmesine izin verme lüksüne sahip olmadığı görüşünü dile getiren Rus lider, “Savaşan veya savaşın yeniden başlama tehlikesiyle karşı karşıya olan bir ülke, iktidar organizasyonu alanında dahil bu şekilde davranmayı göze alamaz, toplumu içte bölemez. Bence bu kesinlikle kabul edilemez, verimsiz ve son derece tehlikeli” diye konuştu.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Rusya, Dağlık Karabağ´daki patlayıcıları temizlemeleri için Ermenistan´a 100´den fazla asker daha gönderdi
Rusya, Dağlık Karabağ´daki patlayıcıları temizlemeleri için Ermenistan´a 100´den fazla asker daha gönderdi
Rusya Savunma Bakanlığı, Dağlık Karabağ´da arazi, yol ve yapılardaki patlayıcıları temizlemeleri için Ermenistan´ın başkenti Erivan´a Uluslararası Mayın Temizleme Merkezi´nden 100´ü aşkın asker gönderdi.
Rusya Savunma Bakanlığı: Dağlık Karabağ´da ateşkes 23 gözlem noktasından izleniyor
Rusya Savunma Bakanlığı: Dağlık Karabağ´da ateşkes 23 gözlem noktasından izleniyor
Rus barış gücü komutanlığının Dağlık Karabağ´daki bazı gözlem noktalarının yerlerini ve kapsamını değiştirdiğini belirten Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ateşkesin 23 gözlem noktasından izlendiğini ifade etti. Konaşenkov, son 24 saatte neredeyse 700 sığınmacının Dağlık Karabağ´a döndüğünü de açıkladı.
Gazprom´un Türkiye´ye gaz sevkiyatı Eylül ayında neredeyse 2 kat arttı
Gazprom´un Türkiye´ye gaz sevkiyatı Eylül ayında neredeyse 2 kat arttı
Rus gaz devi Gazprom ve Rusya Federal Güvenlik Servisi´nden yapılan açıklamada, Türkiye´ye gaz sevkiyatının bu yıl eylül ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla neredeyse 2 kat arttığı belirtildi.
Putin, Aliyev ve Paşinyan´ın imzaladığı anlaşma metni Kremlin tarafından yayınlandı
Putin, Aliyev ve Paşinyan´ın imzaladığı anlaşma metni Kremlin tarafından yayınlandı
Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan liderlerinin Dağlık Karabağ´daki çatışmaların sona erdirilmesine ilişkin vardıkları anlaşmanın metni Kremlin´in internet sitesinde yayınlandı.
Kremlin: Türk güçlerin de bulunacağı gözlem merkezinin Karabağ´ın dışında oluşturulması söz konusu
Kremlin: Türk güçlerin de bulunacağı gözlem merkezinin Karabağ´ın dışında oluşturulması söz konusu
Kremlin, Karabağ´da çatışmaların sona erdirilmesine ilişkin görüşmeler kapsamında, bölgede Türk güçlerinin de bulunacağı bir gözlem merkezi oluşturulmasının değerlendirilmekte olduğu, ancak söz konusu merkezin Karabağ´da değil, Azerbaycan topraklarında yer alacağı açıklamasını yaptı.
Rusya Dışişleri: Karabağ´a yalnızca Rus barış güçleri yerleştirilecek
Rusya Dışişleri: Karabağ´a yalnızca Rus barış güçleri yerleştirilecek
Rusya Dışişleri, Karabağ´a sadece Rus barış güçlerinin yerleştirileceği açıklamasını yaptı.
Rusya Dış İstihbarat Servisi Başkanı: Elimizde koronavirüsün insan ürünü olduğuna ilişkin güvenilir veri yok
Rusya Dış İstihbarat Servisi Başkanı: Elimizde koronavirüsün insan ürünü olduğuna ilişkin güvenilir veri yok
Rusya Dış İstihbarat Servisi Başkanı Narışkin, ellerinde SARS-CoV-2 virüsünün insan ürünü olduğuna ilişkin güvenilir verilerin olmadığını belirtti.
Narışkin, Putin´le istihbarat bilgileri üzerinde nasıl çalıştıklarını anlattı
Narışkin, Putin´le istihbarat bilgileri üzerinde nasıl çalıştıklarını anlattı
Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narışkin, geçmişte dış istihbaratta görev yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin´in bu mesleğin inceliklerini ve özelliklerini bildiğini, sunulan istihbarat üzerinde Rus liderle çalışmanın büyük zevk olduğunu ifade etti.
Rusya Dışişleri, ABD´nin Kıbrıs´a dayattığı, ´Rus gemileri koşulunu´ değerlendirdi
Rusya Dışişleri, ABD´nin Kıbrıs´a dayattığı, ´Rus gemileri koşulunu´ değerlendirdi
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Washington´un işbirliğinin bir koşulu olarak diğer ülkelerin Rusya ile etkileşimini sınırlandırmasının yeni olmadığını söyledi.
Rusya´daki siyasetçilerden ABD seçimleri yorumları: Renkli devrim bumerangı sahibine geri dönüyor
Rusya´daki siyasetçilerden ABD seçimleri yorumları: Renkli devrim bumerangı sahibine geri dönüyor
ABD seçimleriyle ilgili yorumda bulunan Adil Rusya Partisi lideri Sergey Mironov, ABD´nin renkli devrim bumerangının sahibine döndüğünü ifade etti. Rus vekil Slutskiy, Rusya-ABD ilişkileri için bir değişiklik beklenemeyeceğini, Rus senatör Kosaçev ise Washington´ın aklıselim politikaya dönme vaktinin geldiğini belirtti.
Rusya: ABD, Avrupa´da füze krizini kışkırtıyor
Rusya: ABD, Avrupa´da füze krizini kışkırtıyor
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD´nin Avrupa´ya hipersonik silah yerleştirme olasılığının kıtada füze krizini kışkırtabileceğini belirtti.
Zaharova: Twitter ve Facebook´un Rus basınına açıkça sansür uyguladığını görüyoruz
Zaharova: Twitter ve Facebook´un Rus basınına açıkça sansür uyguladığını görüyoruz
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rus basınına karşı Twitter ve Facebook´tan açık bir sansür olduğunu ifade etti.
Putin: Kovid-19 pandemisinin insanoğlunun geleceğini nasıl değiştireceği üzerine derinlemesine düşünmeliyiz
Putin: Kovid-19 pandemisinin insanoğlunun geleceğini nasıl değiştireceği üzerine derinlemesine düşünmeliyiz
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kovid-19 pandemisinin hayatın tüm alanlarını ciddi şekilde değiştirdiğini ve bunun insanoğlunun geleceğini nasıl etkileyeceği üzerine derinlemesine düşünmeleri gerektiğini söyledi.
Lavrov: Dağlık Karabağ´daki sivil tesislere yönelik saldırılar derhal durdurulmalı
Lavrov: Dağlık Karabağ´daki sivil tesislere yönelik saldırılar derhal durdurulmalı
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ´daki sivil tesislere yönelik ateş ve saldırıların derhal durdurulması gerektiğini söyledi.
Putin: ´Büyük politikada´ dostluk değil, devlet ve halkın çıkarları vardır
Putin: ´Büyük politikada´ dostluk değil, devlet ve halkın çıkarları vardır
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ´büyük politikada´ dostluğun söz konusu olmadığını, bir liderin devletinin ve halkının çıkarlarını düşünmesi gerektiğini ifade etti.
Kremlin: Dünyada çatışma potansiyeli artıyor
Kremlin: Dünyada çatışma potansiyeli artıyor
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, komşu ülkelerde gözlemlenen gerilim bağlamında, Rusya etrafında ´çember daraldığı´ görüşünü kabul etmediklerini ama dünyadaki çatışma potansiyelinin arttığını kabul ettiklerini belirtti.
Lavrov: ABD´nin eylemleri Kürt sorununda patlamaya neden olabilir
Lavrov: ABD´nin eylemleri Kürt sorununda patlamaya neden olabilir
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD´nin eylemlerinin Kürt sorununda çok ciddi bir patlamaya yol açabileceğini belirtti.
Rusya, dış aktörleri Karabağ açıklamalarında ölçülü olmaya çağırdı
Rusya, dış aktörleri Karabağ açıklamalarında ölçülü olmaya çağırdı
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko, Karabağ´da yaşanan çatışmaların bir an önce sonlanması adına hem iç güçleri hem de dış aktörleri, açıklamalarında özenli ve ölçülü olmaya çağırdı.
Rus Dışişleri: Kuzey Akım-2´ye karşı koalisyon kurma çağrısını kınıyoruz
Rus Dışişleri: Kuzey Akım-2´ye karşı koalisyon kurma çağrısını kınıyoruz
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo´nun Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattı projesine karşı koalisyon kurma çağrısını kınadığını belirterek, "Washington, Avrupa doğalgaz pazarını ele geçirmeye çalışıyor" dedi.
Putin: ABD yüzünden hipersonik silah geliştirmek zorunda kaldık
Putin: ABD yüzünden hipersonik silah geliştirmek zorunda kaldık
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD´nin Anti-Balistik Füze Anlaşması´ndan çıkmasının ardından Rusya´nın hipersonik silah geliştirmek zorunda kaldığını söyledi.
Rusya, Belarus sınırındaki rezerv gücünü geri çekti
Rusya, Belarus sınırındaki rezerv gücünü geri çekti
Rusya-Belarus sınırında bulunan Rus askeri birliklerden oluşturulan rezerv gücü, kalıcı görev yerlerine geri döndü.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
7.9170
EURO
9.3956
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Pirinçlerin Işıltısı: Pirinç eşyalarınızı parlatmak için, temizleme suyuna birkaç damla limon damlatın ve bununla iyice ovuşturarak silin. Yataklarınızın pirinç başlarını, sıkılmış yarım limonla iyice ovuşturun, pırıl pırıl olacak ve içiniz rahat edecek.

Püf noktası
Albert Einstein 9 Yaşına Kadar Düzgün Konuşamamıştı.

İlginç bilgiler