RT´ye konuşan denizci, Beyrut´u havaya uçuran kargoyu taşıyan gemiyi anlattı
Lübnan´ın başkenti Beyrut´ta büyük bir yıkıma yol açan patlamanın nedeni olarak yabancı bir gemiden alınıp el konulan ve doğru idare edilmeyen amonyum nitrat kargosu gösteriliyor. Russia Today´e (RT) konuşan eski bir mürettebat, şüpheli bir iş adamına ait olan geminin kendi başına felaketin habercisi olduğunu ifade etti.
Tarih: 6.8.2020 20:26:31/ 1959okunma / 0yorum

Lübnan´ın başkenti Beyrut´ta büyük bir yıkıma yol açan patlamanın nedeni olarak yabancı bir gemiden alınıp el konulan ve doğru idare edilmeyen amonyum nitrat kargosu gösteriliyor. Russia Today´e (RT) konuşan eski bir mürettebat, şüpheli bir iş adamına ait olan geminin kendi başına felaketin habercisi olduğunu ifade etti.

Yüksek patlayıcı özellikli ve gübre amaçlı kullanılan 2 bin 750 ton kadar amonyum nitrat, salı günü Beyrut´ta büyük bir patlamaya neden oldu. Mantar biçimli patlama kentteki limanın bulunduğu bölgede koca bir enkaz bırakırken, etrafta çok sayıda yapının yıkılmasına ve en az 137 kişinin ölümüne neden oldu.

Patlamanın etkilediği kilometrelerce alanda binlerce kişi de yaralandı. Olayın ardından liman yönetimi arasından personeller tutuklandı, tehlikeli maddenin doğru idare edilememesiyle ilgili bir soruşturma başlatıldı. Ancak bu yüklü kargo, Beyrut limanına nasıl geldi?

Lübnan Yüksek Savunma Konseyi, amonyum nitrat kargosunun MV Rhosus gemisinden alınarak el konulduğunu doğruladı. Geminin Beyrut limanına Eylül 2013´te teknik arızalardan dolayı giriş yaptığı ve ardından da yolculuğuna devam etmesine izin verilmediği belirtiliyor. Araştırmalarsa geminin ‘yüzen bir facia´ olduğunu ve felaketin ‘geliyorum dediğini´ gösteriyor.

MarineTraffic izleme sitesine göre, Rhosus gemisi 1986 yılında inşa edildi ve birçok kez el değiştirdi. Son yaşananlar geminin Rusya doğumlu, Kıbrıs´ta ikamet eden işadamı İgor Greşukin´e ait, Marshall Adaları´nda tescilli Teto Shipping şirketi tarafından 2012´de satın alınmasıyla başladı. Gemiye bir yıl sonra da Lübnanlı liman yetkilileri tarafından el konuldu.

Moldova bayraklı geminin mürettebatının çoğunluğu Ukraynalılardan ve Ruslardan oluşuyordu. Mürettebatın Rusça forumlarda 2012 yılında yazdığı mesajlar, korkunç çalışma koşullarını gözler önüne seriyor.

Gönderilerde çoğunlukla iç karartıcı olanaklardan, aşırı düşük maaşlardan ve maaş ödemelerinde yaşanan gecikmelerden söz ediliyor; mesajlar şirketle anlaşmayı düşünen denizcilere uyarı niteliği taşıyor.

‘Gemide çok sayıda teknik sıkıntı vardı´

RT´ye konuşan Teto Shipping şirketinin eski bir çalışanı Semyon Nikolenko da bu iddiaları doğruluyor.

Gemide elektrik mühendisi olarak görev yapan Nikolenko, hem gemi hem de şirket yönetiminin kötü olduğunu ifade etti.

Şimdilerde Kırım´da yaşayan Nikolenko, “Bu yaptığım ilk anlaşma ve ilk denizcilik deneyimiydi ve kötü bir deneyimdi” dedi. Nikolenko, İgor Greçuşkin´i hiçbir zaman verdiği sözleri tutmayan ‘kurnaz´ bir adam olarak nitelendirdi. Ayrıca Greçuşkin´e göre radarlar ve ana motorundaki arızalar da dahil olmak üzere gemide çok sayıda teknik sıkıntı vardı.

“Avrupa´daki limanlarda sık sık teftişler, kınamalar ve tutuklamalar oluyordu” diyen Nikolenko´ya göre, Teto Shipping şirketi, liman yetkilileriyle yaşanan sorunları çoğunlukla, sıkıntıları gidermektense rüşvet yoluyla çözme arayışındaydı. Beyrut´a gelmeden kısa süre önce de gemi İspanya´nın Sevilla kentinde iki hafta ‘tutuklu´ olarak kaldı. Liman yetkilileri gemide sadece bir güç ünitesi çalışır durumda olduğu için, şirketi bir yedek jeneratör kurmaya zorladı.

Nikolenko, yedi aydan fazla çalıştığı Rhosus, Beyrut´a gelmeden kısa süre önce işinden ayrıldığını söyledi.

/resimler/2020-8/6/2028417300187.jpg

 

Beyrut´u havaya uçuran kargoyu taşıyan MV Rhosus gemisinde bir süre çalışan Semyon Nikolenko´ya göre, tehlikeli kargo nedeniyle geminin mürettebat sayısı en aza indirilmişti.

Kötü biten yolculuk

Rhosus, 2013 yılında 2 bin 750 ton amonyum nitratı Batum limanından Mozambik´e götürmek üzere yola çıktı, ancak varış noktasına teknik arızalardan dolayı hiç ulaşmadı. Uluslararası Denizcilik Örgütü´nün (IMO) bir kolu olan Port State Control (Liman Devleti Kontrolü) tarafından yapılan bir denetleme sonrasında geminin Beyrut limanından ayrılması yasaklandı.

Nikolenko´ya göre, tehlikeli kargo nedeniyle geminin mürettebat sayısı en aza indirilmişti. 2015 yılında Lübnanlı hukuk şirketi Baroudi & Associates şirketi tarafından düzenlenen bir müddetnamede geminin, hızlıca şirketinin iflasını veren sahibi ve taşıdığı kargonun sahipleri tarafından fiilen terk edilmiş olduğunu gösteriyor.

Geminin kaptanı ve dört mürettebatı Beyrut´ta gözaltına alındı ve evlerine ancak 11 ay sonra dönebildiler. Kaptan Boris Prokoşev, 2014 yılında geminin sahibi hakkında, denizcilerin maaşsız ve gıdasız olarak kaderlerine terk edildiği gerekçesiyle şikâyette bulundu.

Sibreal.org´a konuşan Prokoşev´e göre, gemi Lübnan´da liman ücreti ödenemediği için alıkonulmuştu. Ancak bu doğru bir adım değildi, gemiden en kısa sürede kurtulmalılardı. Beyrut, gemideki tehlikeli kargoyu da güvenli bir şekilde elden çıkarabilirdi. Prokoşev, “Sahip çıkan kimse yoksa, kargo kimseye ait değildir” dedi.

‘Gemide küçük bir delik vardı´

Baroudi & Associates şirketine göre, gemide bulunan tehlikeli kargo limandaki bir depolama alanına kaldırıldı ve yıllarca burada kaldı. MarineTraffic izleme sitesi tarafından en son patlamanın merkezi yakınlarındaki Beyrut limanında olduğu kaydedilen gemi, patlamadan uzun zaman önce batmış olabilir.

Geminin kaptanı, “Gövdesinde küçük bir delik vardı. Zaman zaman suyu dışarı pompalıyorduk. Mürettebat olmayınca bu işi yapacak kimse de yoktur” ifadelerini kullandı.

VİDEO LİNK

https://twitter.com/RT_com/status/1290777031609810945?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1290777031609810945%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Ftr.sputniknews.com%2Fdunya%2F202008061042604078-rtye-konusan-denizci-beyrutu-havaya-ucuran-kargoyu-tasiyan-gemiyi-anlatti%2F

Akıllara durgunluk veren ihlaller

Beyrut limanındaki bir alana aktarılan Rhosus´un kargosu, Lübnanlı yetkililer için yıllarca bir endişe kaynağı oldu. Yerel basına göre, güvenlik yetkilileri depodaki amonyum nitratın tehlike arz ettiğinin farkındaydı ve liman yetkililerinden patlamadan aylar önce kargonun buradan kaldırılmasını talep etti.

Ancak deponun sosyal medyadaki görüntüleri yetkililerin patlama olasılığı olan kimyasalların nasıl saklanacağı konusunda yetersiz bir yaklaşıma sahip olabileceğini gösteriyor. Fotoğraflarda tonlarca gübrenin bulunduğu çuvalların elverişsiz bir depoda üst üste rastgele yığılı olduğu görülüyor.

VİDEO LİNK

https://twitter.com/AuroraIntel/status/1290665496875012096?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1290665496875012096%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Ftr.sputniknews.com%2Fdunya%2F202008061042604078-rtye-konusan-denizci-beyrutu-havaya-ucuran-kargoyu-tasiyan-gemiyi-anlatti%2F

Diğer yandan, kolay yanıcı olan gübrenin bulunduğu deponun yanında havai fişeklerin saklandığı iddiası da mevcut. Doğrulanmamış bir diğer iddiaya göre de deponun kapısında yapılan bir kaynak çalışması, havai fişeklerin tutuşmasına ve neticede de amonyum nitratın patlamasına yol açtı.

Bu iddiaların gerçek olup olmadığı bilinmezken, Lübnan hükümeti olayla ilgili soruşturmanın neticelerini beş gün içinde açıklama sözü verdi. Facia ise, ülkeyi uçurumun kenarına sürüklemiş olabilir.

Uluslararası çapta destek ve yürek ısıtan yardımlar sürerken, çok sayıda kişi de Lübnan hükümetini protesto etmek sokaklarına indi. Patlama, Beyrut´taki 200 bin ile 300 bin kişiyi evsiz bıraktı. Milyarlarca dolarlık kayıplardan bahsediliyor. Güç durumdaki ülke her zamankinden daha derin bir krizle karşı karşıya.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Libya´da petrol sevkiyatı durduruldu
Libya´da petrol sevkiyatı durduruldu
Libya Ulusal Petrol Kurumu, Tobruk´taki Harika Limanı´nda mücbir sebep durumundan dolayı 19 Nisan´dan itibaren ham petrol yükleme işlemlerinin askıya alındığını duyurdu.
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres: Uçurumun eşiğindeyiz
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres: Uçurumun eşiğindeyiz
Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), 2020´nin şimdiye kadar kaydedilen en sıcak 3 yıldan biri olduğunu açıklarken, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ´Uçurumun eşiğindeyiz´ uyarısını yaptı.
Ermenistan basını: Erivan´da bir Rus generalin kızı ölü bulundu
Ermenistan basını: Erivan´da bir Rus generalin kızı ölü bulundu
Ermenistan´ın başkenti Erivan´da Rus sınır güvenlik servisinden bir generalin kızı olduğu belirtilen bir kadının hayatını kaybettiği aktarıldı. Ermenistan Soruşturma Komitesi, cesedin yanında bir tabancanın bulunmasıyla ilgili olarak ‘intihara sürüklemek´ başlığı altında cezai dava başlattı.
İngiltere: Türkiye, Akdeniz ve Karadeniz´de güvenliğin sürdürülmesinde önemli ortak
İngiltere: Türkiye, Akdeniz ve Karadeniz´de güvenliğin sürdürülmesinde önemli ortak
İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Türkiye´nin, Akdeniz ve Karadeniz´de güvenliğin sürdürülmesinde, kendileri için önemli bir NATO müttefiki ve ortak olduğunu ifade etti.
Kripto para piyasası 2 trilyon doları aştı
Kripto para piyasası 2 trilyon doları aştı
Bitcoin dışındaki kripto paralara yönelik yoğun ilgi, kripto para birimlerinin toplam piyasa değerinin 2 trilyon doları aşmasına yol açtı. Bitcoin´in payı piyasanın yaklaşık yarısını oluşturdu.
Ukraynalı yetkili: TürkAkım devreye alındıktan sonra ülkemiz üzerinden gaz transiti azaldı
Ukraynalı yetkili: TürkAkım devreye alındıktan sonra ülkemiz üzerinden gaz transiti azaldı
Ukrayna Doğalgaz İletim Sistem Operatörü şirketinin CEO´su Sergey Makogon, Ukrayna toprakları üzerinden gaz transitinin TürkAkım nedeniyle azaldığına dikkat çekerek, Kiev için Kuzey Akım-2 projesinin tamamlanmasına izin vermemenin önemli olduğunu belirtti.
Ermenistan: Türkiye düşmanca politikadan vazgeçerse diplomatik ilişkilere hazırız
Ermenistan: Türkiye düşmanca politikadan vazgeçerse diplomatik ilişkilere hazırız
Ermenistan´da iktidardaki Benim Adımım İttifakı´nın Başkanı Lilit Makunts, Türkiye´nin Ermenistan´a karşı düşman politikadan vazgeçmesi durumunda, Ankara ile diplomatik ilişkileri kurmaya hazır olduklarını belirtti.
Çin ile Arap Birliği arasında ´veri güvenliği iş birliği girişimi´ başlatıldı
Çin ile Arap Birliği arasında ´veri güvenliği iş birliği girişimi´ başlatıldı
Çin ile Arap Birliği arasında veri güvenliği iş birliği girişimi başlatıldığı bildirildi.
Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri: Türkiye ile ilişkilerimizdeki yaklaşımımızda düzenlemeler yapmalıyız
Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri: Türkiye ile ilişkilerimizdeki yaklaşımımızda düzenlemeler yapmalıyız
Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan, Erivan´ın Türkiye ile olan ilişkilerine yaklaşımında düzenlemeler yapması gerektiğini ifade etti.
Kremlin: Myanmar´la yakın ilişkilerimiz bu ülkedeki trajik olayları onayladığımız anlamına gelmiyor
Kremlin: Myanmar´la yakın ilişkilerimiz bu ülkedeki trajik olayları onayladığımız anlamına gelmiyor
Rusya´nın Myanmar´da giderek artan sivil kayıplardan derin endişe duyduğunu belirten Kremlin Sözcüsü Peskov, bu ülke ile ilişkilerin iyi olmasının Moskova´nın oradaki trajik olayları onayladığı anlamına gelmediğini vurguladı.
Paşinyan: Erken seçimlere gidilmesi için nisan ayında istifa edeceğim
Paşinyan: Erken seçimlere gidilmesi için nisan ayında istifa edeceğim
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, haziran ayında yapılacak erken parlamento seçimleri için önümüzdeki ay anayasa gereği istifa edeceğini açıkladı. Paşinyan, seçimlere kadar başbakan vekili olarak görevini sürdürecek.
Belgelerle kanıtlandı: Amazon ´biz öyle bir şirket miyiz´ diye yalanlarken işçileri şişeye işemek zorunda bırakıyor
Belgelerle kanıtlandı: Amazon ´biz öyle bir şirket miyiz´ diye yalanlarken işçileri şişeye işemek zorunda bırakıyor
Jeff Bezos geçen yıl servetine 70 milyar dolar daha katarken, Amazon çalışanlarının teslimat hızının düşmemesi için küçük tuvaletlerini şişelere, büyük tuvaletlerini torbalara yapmak zorunda kaldıklarına dair belgeler yayımlayan The Intercept, dev şirketin sürekli inkar ettiği durumdan baştan beri haberdar olduğunu kanıtladı.
Mısır ve Fransa´dan Akdeniz´de ortak askeri tatbikat
Mısır ve Fransa´dan Akdeniz´de ortak askeri tatbikat
Mısır ve Fransa deniz kuvvetleri, Akdeniz´de "2021 Kleopatra" adlı ortak askeri tatbikat başlattı.
Stoltenberg: İzlanda, Türkiye, ABD, Kanada İngiltere, bu ülkelerin hepsi Avrupa´nın savunması için kritik önemde
Stoltenberg: İzlanda, Türkiye, ABD, Kanada İngiltere, bu ülkelerin hepsi Avrupa´nın savunması için kritik önemde
NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı´ndan önce konuşma gerçekleşiren NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Kuzeyde İzlanda, güneyde Türkiye, batıda tabii ABD, Kanada ve İngiltere. Bu ülkelerin hepsi Avrupa´nın korunması ve savunması için kritik önemde" dedi.
Politico: Beyaz Saray, Kuzey Akım 2 konusunda ikilem içinde
Politico: Beyaz Saray, Kuzey Akım 2 konusunda ikilem içinde
Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı projesi nedeniyle Rusya´ya yaptırım uygulamayı planlayan ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, bir yandan da projenin önemli paydaşlarından Almanya´yla ilişkileri güçlendirmek istediği için zor bir durumda olduğu belirtildi.
Fas´ta hint keneviri yasallaştı: Sağlık ve sanayi alanında kullanılacak
Fas´ta hint keneviri yasallaştı: Sağlık ve sanayi alanında kullanılacak
Fas´ta Hint kenevirinin tıbbi ve endüstriyel amaçlar için kullanımını yasallaştıran tasarı Bakanlar Kurulu´nda kabul edildi.
Google, ABD dışındaki YouTuber´ların kazançlarından vergi kesintisi yapacak
Google, ABD dışındaki YouTuber´ların kazançlarından vergi kesintisi yapacak
Google, YouTube´un içerik üreticilerinden, ABD´deki izleyicilerden elde ettikleri kazançlardan vergi kesileceğini duyurdu. Şirket, videolarla elde edilen kazançlardan kesinti yapacak. Kesintilere haziranda başlanabilir.
İsrail Enerji Bakanı Steinitz: Türkiye ile iş birliğine hazırız
İsrail Enerji Bakanı Steinitz: Türkiye ile iş birliğine hazırız
İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, ülkesinin Türkiye ile iş birliğine hazır olduğunu söyleyerek "Türkiye´yi çatışmanın kaynağı yerine bölgesel bir partner olarak görmek isteriz" dedi.
Mısır, Ankara´ya ´jest´ olarak yorumlanan haritada Yunan Dışişleri Bakanı´nın ziyaretinin ardından ´değişikliğe gitti´
Mısır, Ankara´ya ´jest´ olarak yorumlanan haritada Yunan Dışişleri Bakanı´nın ziyaretinin ardından ´değişikliğe gitti´
Mısır´ın MEB haritasını memnuniyetle karşılayan Ankara´nın Kahire´yle görüşüp anlaşma mesajları vermesi, Atina´da alarm zilleri çaldırdı. Yunan Dışişleri Bakanı Dendias´ın Kahire´de Mısırlı mevkidaşıyla görüşmesinin ardından, Yunan basını, Mısır´ın MEB haritasını değiştirdiği haberini geçti.
NATO: Avrupa´nın savunması önemli ölçüde Türkiye gibi AB dışındaki ülkelerce sağlanıyor
NATO: Avrupa´nın savunması önemli ölçüde Türkiye gibi AB dışındaki ülkelerce sağlanıyor
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa´nın savunmasını kuzeyde ABD, Kanada ve İngiltere güneyde ise Türkiye gibi Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ülkelerin sağladığını belirtti.
Devlet Başkanı Bolsonaro´dan Brezilya halkına: Sızlanmayı bırakın
Devlet Başkanı Bolsonaro´dan Brezilya halkına: Sızlanmayı bırakın
Güney Amerika ülkesi Brezilya´da Kovid-19 kaynaklı ölümler iki gündür rekor sayılara ulaşırken lider Bolsonaro durumu yine küçümsedi ve halka "Sızlanmayı bırakın" dedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
8.0514
EURO
9.6802
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Mutfaktaki Çekmeceler: Mutfak tezgahının altında yer alan ahşap çekmeceler, zamanla eskir ve zor açılmaya başlar. Bu durumda tek yapmanız gereken, çekmecelerin kenarlarına talk pudrası serpmek ya da mum sürmek. Böylece, çekmeceleriniz ilk günkü gibi kolayca açılacaktır.

Püf noktası
Aşırı düşünmek, depresyonun en büyük tetikleyicisidir. Gereksiz konular üzerinde fazla düşünmeyin. Hayat mutsuz olacak kadar uzun değil.

İlginç bilgiler