Rus senatör: Johnson´un başbakanlığında İngiltere ´fırtınalara´ ve ´depremlere´ maruz kalacak
Rus senatör Konstantin Kosaçev, Boris Johnson´un Muhafazakar Parti liderliğine seçilmesinin İngiltere´nin politikasının ´fırtınalara´ ve ´depremlere´ maruz kalacağı anlamına geldiğini belirtti.
Tarih: 31.7.2019 09:37:44/ 84okunma / 0yorum

 

Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi´nde Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Kosaçev, Boris Johnson´un Muhafazakar Parti liderliğine seçilerek yeni İngiltere başbakanı olmasını Facebook´taki hesabından yaptığı bir paylaşımla yorumladı. Johnson´un dış işlerdeki ölçüsüzlüğünün dışişleri bakanı görevinde olduğu dönemde tam boyutlarıyla ortaya çıktığını belirten Kosaçev, kendisinin başbakan koltuğuna oturmasının İngiltere´nin politikasının ´fırtınalara´ ve ´depremlere´ maruz kalacağı anlamına geldiğini kaydetti. 

Yeni dönemde Rusya ve İngiltere arasındaki ilişkiler konusunda da tahminde bulunan Kosaçev, ikili ilişkileri ‘Johnson ve emrindekilerinin zaten uzun süredir sokmuş olduğu ‘mezarlık kasveti´ beklediğini´ ifade etti.

´JOHNSON´UN BAŞBAKANLIĞINDA İNGİLTERE´NİN AB´DEN AYRILMASI KAÇINILMAZ´

Johnson´un yeni görevi ile ilgili bir yorum da Rus senatör Aleksey Puşkov´dan geldi.

Puşkov, Twitter´dan yaptığı paylaşımda Boris Johnson´un başbakanlık döneminde İngiltere´nin Avrupa Birliği´nden (AB) ayrılmasının kaçınılmaz olduğunu ve bununla birlikte ülkedeki iç istikrarsızlığın artacağını öngördü.

Puşkov, “İngiltere´nin yeni başbakanı B. Johnson olacak. Bu neredeyse kesin olarak ülkenin AB´den kısa sürede ayrılacağı anlamına geliyor. Johnson döneminde AB ile ayrılık kaçınılmaz. Bununla birlikte (halkın) yaklaşık yüzde 50´sinin Brexit´e karşı olan İngiltere´de iç istikrarsızlık artacak. Ülkenin dış politikasındaki rotasındaysa küçük değişiklikler olabilir” ifadelerini paylaştı. 

´RUSYA İLE İLİŞKİLERDE NİTELİKSEL DEĞİŞİKLİKLER BEKLENMEMELİ´

Rusya Parlamentosu´nun alt kanadı Duma´nın Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy, Johnson´un yeni başbakanlık görevi ile ilgili yorumunda İngiltere ve Rusya arasındaki ilişkilerde bir parça yapıcılık olasılığını dışlamasa da niteliksel değişikliklerin beklenemeyeceğini belirtti.

Yeni başbakanın göreve gelmesiyle iki ülke için de ‘hassas olan konularda bir parça yapıcılığın gelebileceğinin inkâr edilmemesi gerektiğine´ dikkat çeken Slutskiy, ‘Johnson vekabinesinin ne kadar yapıcı olacağını zamanın göstereceğini´ kaydetti.

Slutskiy, “Johnson bize karşı her zaman eleştirel bir tutum sergiledi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu´nda kendisi ile görüşmüştüm. Kesinlikle düşünen bir insan izlenimi bırakıyor. Bugün İngiliz kodamanlarına yakın bir isim. Bu kişiler ‘yakalılardan´ biraz bıkmış durumda, saçları dağınık, bisiklete binen, kendilerine yakın bir dilde konuşan veBrexit konusunda kendisine has oldukça sert ve hiçbir şekilde toleranslı olmayan bir tutum sergileyen bir insana ihtiyaç duyuyorlar” ifadelerini kullandı. 

´JOHNSON´DAN DÜNYADAKİ DURUMU İYİLEŞTİRMEYE YÖNELİK CİDDİ ADIMLAR BEKLENMEMELİ´

Johnson´un yeni başbakanlık görevi ile ilgili bir yorum da Duma´nın Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Dmitriy Novikov´dan geldi.

Rus vekil, Muhafazakar Parti liderliğine seçilen Boris Johnson´un başbakanlık koltuğuna oturmasıyla İngiltere´den dünya arenasındaki durumun iyileşmesine katkıda bulunacak ciddi adımların beklenemeyeceğini, ayrıca Johnson´un Rusya´ya yönelik yaptırımların kaldırılmasından yana olacağı konusunda umut beslenmemesi gerektiğini ifade etti. 

Sputnik´e konuşan Novikov, “Johnson bağımsız bir politikacı değil. Johnson´un Avrupa ve Avro Atlantik politikasının bir takım klişelerini aşabilecek kabiliyette olması beklenmemeli. Rusya´ya yönelik yaptırımların kaldırılmasından yana olacağını düşünmüyorum, ayrıca kendisinin göreve gelmesi genel olarak İngiltere´nin dünya arenasındaki karmaşık durumun iyileşmesine katkıda bulunacak ciddi adımlar atacağı anlamına gelmez” ifadelerini kullandı.

´RUSYA-İNGİLTERE İLİŞKİLERİ JOHNSON´UN ATANMASINDAN FAYDA GÖRMEZ´

Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi´nin uluslararası ilişkiler komitesi üyesi Oleg Morozov ise Boris Johnson´un başbakanlık görevine gelmesinin Rusya veİngiltere arasındaki ilişkilere fayda getirmeyeceğini belirterek, Johnson´u ‘Skripal dosyasının´ mimarı olarak tanımladı.

Rus senatör, "İngiliz-Rus ilişkilerinin bundan fayda göreceğini düşünmüyorum. Johnson aslında ‘Skripal dosyasının´ mimarıydı ve kamusal Rusofobi´si olan bir kişi" diye konuştu. 

Ancak başbakanlık koltuğunun çok esneklik ve dikkat gerektirdiğine dikkat çeken Morozov, “Belki de görevi, fobilerinden ya da en azından onları kamusal alanda dışarıya vurmasından çare olabilir” dedi ve şöyle devam etti:

Johnson´un Avrupa için de bir hediye olmadığını söyleyen Morozov, kendisinin ‘Avrupalı ortaklarına yönelik sert politikadan yana olduğunu, fakat Washington´la ilişkilerde oldukça rahat hissettiğini´ vurguladı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
‘ABD, Kıbrıs Cumhuriyeti´ni jeopolitik yön seçmeye zorluyor´
‘ABD, Kıbrıs Cumhuriyeti´ni jeopolitik yön seçmeye zorluyor´
ABD Kongresi´nin, 1987´den bu yana Kıbrıs Cumhuriyeti´ne uygulanan silah ambargosunu iptal eden tasarıyı onaylaması bekleniyor. Sputnik, politika uzmanlarından ABD´nin amacının ne olduğunu öğrenmeye çalıştı.
Rus uzmandan ABD´nin Kuzey Akım-2´ye yönelik yaptırım planları ile ilgili yorum
Rus uzmandan ABD´nin Kuzey Akım-2´ye yönelik yaptırım planları ile ilgili yorum
ABD´nin Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattı projesinde yer alan şirket ve şahıslara yaptırım uygulayabileceği haberini değerlendiren Rus uzman Yuşkov, bu adımın daha çok boru hattının yapımına katılan şirketleri korkutmaya yönelik olduğu yorumunda bulundu.
ABD, Rusya ve Bulgaristan arasındaki ilişkilerin iyi olmaması için her şey yapıyor´
ABD, Rusya ve Bulgaristan arasındaki ilişkilerin iyi olmaması için her şey yapıyor´
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin´in, Bulgaristan´ın dış baskı yüzünden bilinçli olarak Türk Akım projesini sabote ettiği açıklamasını değerlendiren Bulgar uzman Baçev, baskının kaynağının ABD olduğunu belirtti.
´Bulgaristan´ın Türk Akım´ı geciktirmesi ayağa sıkılan kurşun´
´Bulgaristan´ın Türk Akım´ı geciktirmesi ayağa sıkılan kurşun´
Rus uzman Bışok, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin´in, Bulgaristan´ın bilinçli olarak Türk Akım doğalgaz boru hattının yapımını sabote ettiği yönündeki açıklamasını değerlendirdi.
Rus uzman: ABD, Türkiye´ye karşı izlediği tutumu sürdürürse ölümcül bir hata yapmış olur
Rus uzman: ABD, Türkiye´ye karşı izlediği tutumu sürdürürse ölümcül bir hata yapmış olur
Rusya Bilimler Akademisi Güvenlik Sorunları Araştırma Merkezi´nden politika uzmanı Konstantin Blohin, ABD Dışişleri Bakanlığı´nın Türkiye´nin Rus S-400 hava savunma sisteminden vazgeçmemesi durumunda, yaptırımlara maruz kalacağı şeklindeki açıklamasını yorumladı.
´Gölge CIA´ Stratfor: Erdoğan´ın Washington ziyareti ABD´yle ilişkilerde beklenen ´kaçınılmaz fırtınayı´ sadece erteledi
´Gölge CIA´ Stratfor: Erdoğan´ın Washington ziyareti ABD´yle ilişkilerde beklenen ´kaçınılmaz fırtınayı´ sadece erteledi
Yaptırım tehdidi altında Trump´la Oval Ofis´te bir araya gelen Erdoğan´ın Washington tarafından cezai önlemler uygulanmasını önlemeye çalışarak kendi taleplerini sıraladığını belirten ABD merkezli düşünce kuruluşu Stratfor, Washington ziyaretinin ABD´yle ilişkilerde beklenen ´kaçınılmaz fırtınayı´ sadece ertelediğini vurguladı.
´Türkiye, Rusya´yla iş birliği yaparak uzun süre devam edecek bir savaştan kaçındı´
´Türkiye, Rusya´yla iş birliği yaparak uzun süre devam edecek bir savaştan kaçındı´
Suriye´nin kuzeyindeki duruma ilişkin değerlendirmelerde bulunan Rus uzman Çuprıgin, Türkiye´nin Rusya´yla işbirliği sayesinde uzun süre devam edecek bir savaştan kaçınmayı başardığını söyledi.
Rusya´nın Pasifik Okyanusu´ndaki ‘mutlak silahı´ ABD´yi korkuttu
Rusya´nın Pasifik Okyanusu´ndaki ‘mutlak silahı´ ABD´yi korkuttu
ABD merkezli ´Military Watch´ adlı askeri tarih dergisi, Rusya´nın Tsirkon hipersonik füzelerini ve Kalibr füze sistemlerini Pasifik Okyanusu´nda konuşlandırmasının, bölgedeki etkisini arttırmasına ve ABD´nin hâkimiyetine son vermesine imkân tanıyacağını yazdı.
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg´in ´Çin kaygısı´
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg´in ´Çin kaygısı´
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, daha önce hiç olmadığı kadar son ve en ileri teknolojilerin başta Çin olmak üzere NATO üyesi olmayan ülkelerce üretildiğine işaret ederek Çin´in NATO ülkeleri de dahil dünya üzerinde büyük bir veri topladığına dikkati çekti.
FSB generali, Rus istihbaratının benzersiz silah sistemlerinin geliştirilmesindeki rolünü anlattı
FSB generali, Rus istihbaratının benzersiz silah sistemlerinin geliştirilmesindeki rolünü anlattı
Rusya Federal Güvenlik Servisi´nden (FSB) General Aleksandr Bezverhniy, 21. yüzyılın başında Rus istihbarat üyelerinin yabancı istihbarat üyelerinin dikkatini başka yöne çekerek Rusya´nın benzersiz silahlar geliştirmesine katkıda bulunduğunu belirtti.
Kalaşnikov, AK´nın Amerikan rakibi AR´nın noksanını açıkladı
Kalaşnikov, AK´nın Amerikan rakibi AR´nın noksanını açıkladı
Rus silah üreticisi Kalaşnikov şirketinin Baş Tasarımcısı Sergey Urjumtsev, AK tipi tüfeğin başlıca rakibi AR tipi tüfeklerinin sıcak ülkelerde iki-üç şarjörden sonra tutukluk yaptığını söyledi.
´Batı, Balkanlar´da Rusya, Çin ve Türkiye´ye kaybediyor´
´Batı, Balkanlar´da Rusya, Çin ve Türkiye´ye kaybediyor´
İsviçreli gazeteci Volker Pabst, Avrupa Birliği´nin (AB) artık üyelik yönünde güvenilir perspektif sunmadığını Balkan ülkelerinin yüzünü Moskova, Ankara ve Pekin´e doğru çevirebileceğini söyledi.
Gorbaçov, NATO´nun genişlemesini ‘Batı´nın en büyük stratejik hatası´ olarak tanımladı
Gorbaçov, NATO´nun genişlemesini ‘Batı´nın en büyük stratejik hatası´ olarak tanımladı
Sovyetler Birliği´nin son lideri Mihail Gorbaçov, NATO´yu genişletme kararının Batı´nın en büyük stratejik hatası olduğunu belirtti.
ABD´nin Karadeniz´deki hamleleri istikrara katkı yapmıyor´
ABD´nin Karadeniz´deki hamleleri istikrara katkı yapmıyor´
ABD´ye ait güdümlü füze taşıyan USS Porter (DDG 78) destroyeri, Karadeniz´de 17 gün geçirdikten sonra ayrıldı.
Suriyeli uzman: ABD, Bağdadi´yi saklamış olabilir
Suriyeli uzman: ABD, Bağdadi´yi saklamış olabilir
Suriyeli siyaset uzmanı Ahmed El Derzi, Washington´un gerçekten IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi´den kurtulmuş olabileceğini ya da daha sonra yeni bir örgüte liderlik yapabilmesi için onu saklamış olabileceğini söyledi.
Fransız diplomat: Rusya yeniden dünya gücü haline geldi
Fransız diplomat: Rusya yeniden dünya gücü haline geldi
Fransız diplomat Jean de Gliniasti, Rusya´nın yeniden devletlerin egemenliğini savunan bir dünya gücü haline geldiğini söyledi.
Arap Birliği Türkiye´ye yaptırım uygular mı?
Arap Birliği Türkiye´ye yaptırım uygular mı?
Arap Birliği Dışişleri Bakanları´nın Kahire´de yaptıkları olağanüstü toplantının sonuçlarını değerlendiren Arap uzmanlar, toplantıda Türkiye´nin Suriye´nin kuzeyinde yürüttüğü harekât dolayısıyla bu ülkeye karşı siyasi ve ekonomik önlemleri değerlendirme kararı verildiğini belirtti.
Rusya: Türkiye ve Suriye arasında açık bir çatışma yaşanması riski düşük
Rusya: Türkiye ve Suriye arasında açık bir çatışma yaşanması riski düşük
Rus Senatör Konstantin Kosaçev, Barış Pınarı Harekatı´n ilişkin olarak, Türkiye´nin Suriye topraklarını güçle ele geçirmek gibi bir planının olmadığını, dolayısıyla Türk ve Suriye ordularının doğrudan karşı karşıya geleceği açık bir çatışma için risklerin düşük olduğunu söyledi.
´İngiltere´nin AB´den ayrılma süreci 10 gün içinde başlayacak´
´İngiltere´nin AB´den ayrılma süreci 10 gün içinde başlayacak´
İngiliz Daily Telegraph gazetesi, İngiltere´nin Avrupa Birliği´nden (AB) ayrılma sürecinin 10 gün içinde başlayacağını yazdı.
Bloomberg: ABD Kuzey Akım-2 nedeniyle Reagan´ın başarısızlığını tekrarlayabilir
Bloomberg: ABD Kuzey Akım-2 nedeniyle Reagan´ın başarısızlığını tekrarlayabilir
Ekonomi haber sitesi Bloomberg, ABD´nin Kuzey Akım-2 gaz boru hattının yapımını önlemeye yönelik kararsız adımlarının eski ABD Başkanı Reagan´ın 1980´lerin başında benzer bir girişimde uğradığı başarısızlığı andırdığını yazdı.
ABD, INF´den neden çekildi?: ´NATO´nun Rus komuta merkezlerini vurabilecek yeni füzelere ihtiyacı var´
ABD, INF´den neden çekildi?: ´NATO´nun Rus komuta merkezlerini vurabilecek yeni füzelere ihtiyacı var´
ABD´nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması´nı (INF) bozmasının nedenlerini anlatan Alman uzman Christian Mölling, NATO ülkelerinin Rusya´dan yükselen ´tehditlere´ karşı koyacak güçte olmadığını ve Rus komuta merkezlerini imha edebilecek füzelere ihtiyaç duyduğunu vurguladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7726
EURO
6.4503
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Pırıl Pırıl Çaydanlık: Çok sevdiğiniz çaydanlığınız, zamanla mat bir görünüme bürünebilir. Yarım bardak sirkeye bir tutam tuz atıp, sert bir süngeri buna batırarak çaydanlığı silmeyi deneyin, pratik bir şekilde eski parlaklığına hemen kavuştuğunu göreceksiniz.

Püf noktası
Ihlamur ağacının odunu en hafif odunlardan biri olduğundan model uçaklar gibi hafif olması istenen eşyaların ıhlamur kerestesinden yapıldığını,» Kestane ağacının kerestesinin yaklaşık 500 yıl dayandığını ve Karadeniz Bölgesinin tarihi evlerinin bu kerestelerden yapıldığını,

İlginç bilgiler