Rusya: "Ermenistan anlaşmaya uymazsa intihar olur"
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan karşısında hezimete uğrayan Ermenistan´a ve yenilgisiyle ülkesini kaosa sürükleyen Paşinyan´a önemli uyarılarda bulundu. Rusya lideri Putin, Ermenistan´ın anlaşmayı reddetmesinin "intihar" olacağını söylerken, Türkiye ile de Azerbaycan´ın talebi üzerine anlaşmaya vardıklarının altını çizdi.
Tarih: 18.11.2020 16:36:31/ 3147okunma / 0yorum

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan karşısında hezimete uğrayan Ermenistan´a ve yenilgisiyle ülkesini kaosa sürükleyen Paşinyan´a önemli uyarılarda bulundu. Rusya lideri Putin, Ermenistan´ın anlaşmayı reddetmesinin "intihar" olacağını söylerken, Türkiye ile de Azerbaycan´ın talebi üzerine anlaşmaya vardıklarının altını çizdi.

Ermenistan´ın Azerbaycan karşısında aldığı tarihi yenilgiden sonra ortadan kaybolan ve günler sonra istifa etmeyeceğini söyleyerek ortaya çıkan Paşinyan´a destek beklediği Rusya´dan bir darbe daha geldi!

Yaklaşık 1,5 ay süren Dağlık Karabağ savaşının ardından ağır bir yenilgi alan Ermenistan´da ilk istifa gelse de sular durulmuyor, Azerbaycan´da ise bayram var.

 

/resimler/2020-11/18/1637534962361.jpg

 

Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan´ın Pazartesi günü istifa etmesine rağmen Ermenistan´ın başkenti Erivan´da akşam saatlerinde yine gösteriler vardı.

PUTİN´DEN PAŞİNYAN´A FLAŞ MESAJLAR

Paşinyan´ın sürekli destek beklediği ancak aradığını bulamadığı Rusya lideri Putin, Ermenistan´ın anlaşmayı reddetmesinin "intihar" olacağını söylerken, Türkiye ile de Azerbaycan´ın talebi üzerine anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan´ın Dağlık Karabağ´a ilişkin anlaşmayı reddetmesi halinde bunun ‘intihar´ olacağını bildirdi.

Putin, "Rossiya" devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Dağlık Karabağ konusunda Azerbaycan ile Ermenistan arasında varılan anlaşma sayesinde kan dökülmesinin durdurduğunu belirtti.

Dağlık Karabağ´ı Ermenistan dahil kimsenin tanımadığını hatırlatan Putin, "Karabağ´ın nihai statüsü belirlenmedi. Bugün var olan statükonun devam etmesi konusunda anlaştık. Bundan sonra ne olacağına gelecekteki liderler, gelecekte bu süreçte yer alacaklar karar verecek." diye konuştu.

Putin, Azerbaycan ile Ermenistan arasında normal yaşama dönülmesi, özellikle çatışma bölgesinde insanlar arasındaki ilişkilerin yeniden tesis edilmesi için koşulların yaratılması halinde Dağlık Karabağ´ın statüsünün belirlenmesi için de koşulların yaratılmış olacağını ifade etti.

Karabağ´da 5 ardından da 2 rayonun Azerbaycan´a verilmesi konusunun geçmişte sürekli dile getirildiğini anlatan Putin, Rusya´nın 2013´te Karabağ meselesine barışçıl çözümünü başlatacak koşulları ortaya koyduğunu aktardı.

 

/resimler/2020-11/18/1638098400322.jpg

 

Bu esnada Şuşa´nın Azerbaycan´a verilmesi konusunun hiçbir zaman dile getirilmediğini kaydeden Putin, Şuşa meselesinin bu çatışmalarda gündeme geldiğine işaret etti.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı da pazartesi sabah saatlerinde Paşinyan´ın Şuşa açıklamalarını yalanlamıştı. Paşinyan, Şuşa´nın Azerbaycan´a devredilmesinin müzakere masasında görüşüldüğünü söylemişti.

Ancak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Anna Nagdalyan "Şuşa meselesi barış müzakerelerinde hiçbir zaman tartışılmadı" diyerek Paşinyan´ı yalanlamış oldu. Paşinyan, bugün yeni bir hamleye girişti ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Shavarsh Koçaryan´ın görevden alınmasına karar verdi. Koçaryan, 2008´den beri bu görevdeydi.

PAŞİNYAN SAVAŞA DEVAM ETMEK İSTEDİ

Azerbaycan ordusunun Karabağ´ın güneyinin bir parçasını kontrolünü sağladığı 19-20 Ekim´de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile telefonda görüştüğünü dile getiren Putin, "Aliyev´i çatışmaların durdurulması için ikna ettim. Onun tek şartı, mültecilerin Şuşa dahil bu yerlere dönmesi idi. Ermenistan tarafı bunu kabul etmediğini bildirdi. Paşinyan, burada Ermenistan ve Karabağ´ın çıkarları için tehdit gördüğünü dile getirdi. Bunu hala anlamış değilim. Paşinyan savaşmaya devam edeceğini söyledi.” İfadelerini kullandı.

´AZERBAYCAN KENDİ MÜTTEFİKİNİ KENDİ SEÇER´

Türkiye´nin Dağlık Karabağ´daki rolü ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Putin, "Türkiye, her zaman Azerbaycan´ı tek taraflı olarak destekledi. Bu, Sovyetler Birliği´nin dağılmasının jeopolitik sonuçları. Biz bu konuda hep genel konuşuyoruz. Ama aslında genel bir konu değil. Azerbaycan, bağımsız, egemen bir ülke. Azerbaycan, kendisine uygun müttefikleri seçme hakkına sahip. Hiç kimse Azerbaycan´ı bu konuda engelleyemez." diye konuştu.

Ermenistan´ın bile sözde Dağlık Karabağ´ın bağımsızlığını tanımadığına dikkat çeken Putin, "Azerbaycan, uluslararası hukuk açısından kendisine ait toprakları geri alıyordu. Bu bağlamda, Azerbaycan kendisi için herhangi bir ülkeyi müttefik seçme hakkına sahipti." dedi.

Türkiye´nin Dağlık Karabağ meselesi ile ilgili olarak Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu üyeliği yaptığını hatırlatan Putin, "Türkiye´nin eylemleri çeşitli şekilde değerlendirilebilir, ancak Türkiye´yi uluslararası hukukun ihlal edilmesi konusunda suçlamak zor." ifadelerini kullandı.

Azerbaycan´ın talebi üzerine, Türkiye´nin ateşkesin sağlanmasıyla ilgili kontrol mekanizması ve merkezi oluşturma konusunda anlaştıklarını bildiren Vladimir Putin, Türkiye ile Suriye dahil Orta Doğu´da da etkileşim içinde iş birliği yaptıklarını hatırlattı.

Putin, "Bu merkez kesinlikle Azerbaycan´ın topraklarında konuşlandırılacak. Azerbaycan, yer konusunda karar verme hakkına sahip." dedi.

Rus lider Putin, Türkiye ile Rusya´nın farklı konularda farklı pozisyonlara sahip olabileceğini de belirterek, "Pozisyonlarımız bazen tam zıt olabiliyor. Ancak diplomasi sanatının amacı da uzlaşmaya varmaktır. Uzlaşıya da saygı temelinde varılabiliyor." değerlendirmesinde bulundu.

ERMENİSTAN´IN ANLAŞMAYA UYMAMASI İNTİHAR OLUR

Ermenistan´ın Dağlık Karabağ´ın bağımsızlığını tanımadığını hatırlatan Putin, bunun uluslararası hukuka göre, bu bölgenin Azerbaycan´a ait olduğu anlamına geldiğini vurguladı.

Putin, bu yüzden Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü Anlaşması´nın sadece üyelerine yönelik karşılıklı yardımı içerdiğini ve bu yüzden çatışmalara dahil olmadıklarını ifade etti.

Putin, Ermenistan´da iktidara gelebilecek yeni bir yönetimin Karabağ ile ilgili anlaşmayı kabul etmemesi halinde ne olacağı sorusuna, "Bu intihar olur. Paşinyan, kendisi için zor da olsa, gerçek tabloyu, durumu anlattı. Ortak bildirinin imzalandığı zaman bu durumu böyle idi ve bugün de böyledir. Anlaşmalara uymak ya da uymamak kararı taraflara aittir. Ancak, bu büyük bir hata olur. Bunun olmayacağını umuyorum." yanıtını verdi.

Rusya´nın savaşa müdahil olması için bir gerekçe olmadığını belirten Putin, Ermenistan´la askeri işbirliği anlaşmasının da buna zemin oluşturmadığını söyledi. "Erivan terk edilmiş hissetmiyor" dedi:

"Ermenistan da Dağlık Karabağ´ın bağımsızlık ya da egemenlik ilanını tanımamıştı. Bu da Dağlık Karabağ ve çevresindeki bölgelerin uluslararası kanuna göre Azerbaycan toprağı olduğu gerçeğini bir kez daha kanıtlıyor. Anlaşmamız, taraf ülkelere yönelik bir saldırı olması halinde ortak hareket etmeyi gerektiriyor.

"Kimse Ermenistan topraklarına girmemişti, bu durumda da bizim bu savaşa doğrudan müdahale etme hakkı vermiyordu."

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ermenistan´da gönüllü silahlı birlik komutanına Azerbaycan için casusluk yapma suçlaması
Ermenistan´da gönüllü silahlı birlik komutanına Azerbaycan için casusluk yapma suçlaması
Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi, Karabağ´daki çatışmalara katılan gönüllü silahlı birlik komutanlarından birini Azerbaycan için casusluk yapmakla suçladı.
Uyuşturucu baronuna verilen mesajlaşma yazılımı sayesinde organize suç örgütlerine küresel operasyonda yüzlerce gözaltı
Uyuşturucu baronuna verilen mesajlaşma yazılımı sayesinde organize suç örgütlerine küresel operasyonda yüzlerce gözaltı
Avustralya, ABD, AB´nin öncülüğünde 18 ülkede yürütülen organize suç örgütlerine yönelik operasyonda 800´den fazla kişi yakalandı. 100 ülkede 12 bin cihazdan 27 milyon mesajın dinlenmesiyle 300´den fazla suç örgütünün takibini sağlayan yazılımı suçlulara verenin, Avustralya´nın kırmızı bültenle aradığı uyuşturucu baronu Hakan Ayık olduğu açıklandı.
Gürcistan ve Ermenistan, salgın nedeniyle kesintiye uğrayan demiryolu ulaşımını yeniden açıyor
Gürcistan ve Ermenistan, salgın nedeniyle kesintiye uğrayan demiryolu ulaşımını yeniden açıyor
Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Natiya Turnava, Gürcistan ve Ermenistan´ın koronavirüs salgını nedeniyle kesintiye uğrayan demiryolu ulaşımını yeniden açtığını, ilk trenin 15 Haziran´da Batum´a gitmek üzere Erivan´dan kalkacağını duyurdu.
´Eyvah bebekler azaldı´... Çin nüfusu yaşlanıyor ve bu hepimizi ilgilendiriyor
´Eyvah bebekler azaldı´... Çin nüfusu yaşlanıyor ve bu hepimizi ilgilendiriyor
Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin bir nüfus krizi yaşıyor. Üstelik bunun dünya için çok büyük sonuçları olabilir. Detaylar haberimizde…
Google´dan yeni ´fotoğraf´ kararı
Google´dan yeni ´fotoğraf´ kararı
Google, kullanıcılara bulut üzerinden yüksek kalitede sınırsız fotoğraf depolamasını bitiriyor. Google, kullanıcıları 1 Haziran´dan itibaren paralı hizmete yönlendireceğini duyurmuştu. O uygulama bugün başladı.
AB´den Ermenistan ve Azerbaycan´a sınırların belirlenmesinde yardım teklifi
AB´den Ermenistan ve Azerbaycan´a sınırların belirlenmesinde yardım teklifi
AB Komisyonu Sözcüsü Stano, Ermenistan ile Azerbaycan sınırında yaşanan son olaylarla ilgili olarak taraflara gerginliği azaltma çağrısı yaptı.
Köle gibi çalıştırdığı işçilerine akıl sağlıklarını toplayabilmeleri için ´Zen kutusu´ kuran Amazon, alay konusu oldu
Köle gibi çalıştırdığı işçilerine akıl sağlıklarını toplayabilmeleri için ´Zen kutusu´ kuran Amazon, alay konusu oldu
İşçilerin akıl sağlıklarını toplamak için içine kapanabilecekleri AmaZen isimli küçük bir kutu kurduğunu gösteren paylaşım yapan Amazon, kutunun interaktif olduğunu, içinde zihinsel sağlık ve farkındalık uygulamalarıyla ilgili videolar izlenebileceğini duyurdu. Ancak insan boyutundaki kutunun alay konusu olması üzerine paylaşımını sildi.
Azerbaycan-Ermenistan sınır bölgesinde meydana gelen çatışmada Ermenistan ordusundan bir asker hayatını kaybetti
Azerbaycan-Ermenistan sınır bölgesinde meydana gelen çatışmada Ermenistan ordusundan bir asker hayatını kaybetti
Ermenistan Savunma Bakanlığı, ülke topraklarında Azerbaycanlı askerler ile meydana gelen çatışmada Ermenistan ordusundan bir askerin hayatını kaybettiğini duyurdu. Azerbaycan Savunma Bakanlığı ise silahlı çatışmanın yaşandığı iddiasını yalanladı.
Süveyş Kanalı´nı tıkayan Ever Given gemisinin alıkonulmasına ilişkin istinaf başvurusu reddedildi
Süveyş Kanalı´nı tıkayan Ever Given gemisinin alıkonulmasına ilişkin istinaf başvurusu reddedildi
Mısır´da, Süveyş Kanalı´nın günlerce kapanmasına neden olan "The Ever Given" adlı geminin alıkonulması kararına yapılan istinaf başvurusunun reddedildiği belirtildi.
Nijerya, son 4 yılda yurt dışına kaçırılan 700 milyon doların üzerinde parayı yeniden ülkeye getirdi
Nijerya, son 4 yılda yurt dışına kaçırılan 700 milyon doların üzerinde parayı yeniden ülkeye getirdi
Nijerya Adalet Bakanı ve Başsavcı Abubakar Malami, son 4 yıl içinde yurt dışına kaçırılan 700 milyon doların üzerindeki tutarı yeniden ülkeye getirdiklerini belirtti.
Alman Başkonsolos: Kuzey Akımı 2 projesinde 80 kilometrelik bir kısmın inşası kaldı
Alman Başkonsolos: Kuzey Akımı 2 projesinde 80 kilometrelik bir kısmın inşası kaldı
Almanya´nın Yekaterinburg Başkonsolosu Mathias Kruse, Kuzey Akımı 2 doğalgaz boru hattının tamamlacağını, 80 kilometrelik bir kısmın kaldığını ifade etti.
ABD, BMGK´da İsrail-Filistin krizine yönelik ortak açıklamayı bir kez daha engelledi
ABD, BMGK´da İsrail-Filistin krizine yönelik ortak açıklamayı bir kez daha engelledi
ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) İsrail-Filistin krizine yönelik ortak açıklama yapmasını tekrar engelledi.
İsrail´in Demir Kubbe hava savunma sistemi delindi!
İsrail´in Demir Kubbe hava savunma sistemi delindi!
Demir Kubbe hava savunma sistemi, 920 füzeyi engelleyemedi. Hem gece hem gündüz hem de her türlü hava şartlarında çalışacak şekilde tasarlanan güvenlik sistemi uzun zamandır bir hayli abartılıyordu.
İsrail´in Demir Kubbesi´ni Türk hackerlar mı çökertti?
İsrail´in Demir Kubbesi´ni Türk hackerlar mı çökertti?
İsrail´in Demir Kubbe savunma sistemine Türk hackerlarının sızdığı ve Kassam füzelerinin bu sebeple durdurulamadığı iddia ediliyor. BM´den Tor Wennesland, yaptığı açıklamada, “Tam ölçekli bir savaşa doğru sürükleniyoruz” dedi
Venezüella´dan İsrail saldırılarına kınama
Venezüella´dan İsrail saldırılarına kınama
Venezüella hükümeti, İsrail güçlerinin işgal altındaki Doğu Kudüs´te bulunan Mescid-i Aksa´da ibadet eden Müslümanlara ve Gazze´ye yönelik saldırılarını kınadı.
WSJ: ABD, Afganistan´dan çektiği askerlerini Özbekistan ve Tacikistan´a konuşlandırabilir
WSJ: ABD, Afganistan´dan çektiği askerlerini Özbekistan ve Tacikistan´a konuşlandırabilir
Afganistan´daki askerlerini çekmeye başlayan ABD yönetiminin bu askerleri Rusya sınırlarına yakın bölgelere konuşlandırmayı düşünmeye başladığı belirtildi.
BM Genel Sekreteri Guterres´ten çağrı: Ne pahasına olursa olsun, yeni bir soğuk savaştan kaçınmalıyız
BM Genel Sekreteri Guterres´ten çağrı: Ne pahasına olursa olsun, yeni bir soğuk savaştan kaçınmalıyız
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “ne pahasına olursa olsun yeni bir soğuk savaştan kaçınma” çağrısında bulundu.
BioNTech´in kurucu ortağı Dr. Türeci: Kovid-19 aşılarında fikri mülkiyet hakkını kaldırmak kötü bir fikir
BioNTech´in kurucu ortağı Dr. Türeci: Kovid-19 aşılarında fikri mülkiyet hakkını kaldırmak kötü bir fikir
Koronavirüs aşılarının üretim kapasitesini artırmak için fikri mülkiyet hakkının kaldırılmasına yönelik çağrılar artarken BioNTech´in kurucu ortağı Dr. Türeci´den bir açıklama geldi.
WhatsApp´ta süre doluyor: Veri ilkelerini kabul etmeyenlerin hesapları silinecek
WhatsApp´ta süre doluyor: Veri ilkelerini kabul etmeyenlerin hesapları silinecek
WhatsApp´ta tartışmalara neden olan gizlilik sözleşmesi için yapılan uzatma 15 Mayıs tarihinde sona eriyor. WhatsApp´ın gizlilik sözleşmesini onaylamayanların askıya alınacak. Yani kullanıcılar sözleşmeyi onaylamadıkları takdirde WhatsApp´ı kullanamayacak.
İsrail´de on binlerce aşırı dinci Yahudi´nin bayram kutlaması sırasında izdiham: En az 44 ölü, 103 yaralı
İsrail´de on binlerce aşırı dinci Yahudi´nin bayram kutlaması sırasında izdiham: En az 44 ölü, 103 yaralı
İsrail´de Yahudi şeriatına göre yaşamalarına izin verilen ultra Ortodoks Yahudilerin Kovid-19´la ilgili uyarıları hiçe sayarak Safed kentindeki Meron Dağı´nda düzenlediği kutlamaya yaklaşık 100 bin kişinin katılması felaketle sonuçlandı.
IMF Başkanı Georgieva´dan G20´ye ´karbon fiyat tabanı belirlemeleri´ çağrısı
IMF Başkanı Georgieva´dan G20´ye ´karbon fiyat tabanı belirlemeleri´ çağrısı
Uluslararası Para Fonu Başkanı Kristalina Georgieva, iklim değişikliğiyle mücadelede sağlam karbon fiyatlandırmasının gerekli olduğunu belirterek, G20 ülkelerine uluslararası karbon fiyat tabanı belirleme çağrısında bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
8.6139
EURO
10.2828
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Satın aldığınız ayakkabılar ayağınızı sıkıyor ise onları bir kaç dakika buhara tutun.

Püf noktası
Dünyanın en hızlı büyüyen bitkisi bambu, bir günde 90 cm kadar uzuyor

İlginç bilgiler