Samanyolu´nun sırları aralanıyor
Astronomi dünyası, Gaia uzay teleskobunun Samanyolu galaksisindeki 1 milyar yıldızın fotoğrafını çekip 3 boyutlu haritasını çıkarmayı başarması ile büyük bir devrim geçirdi ve gelecekte yeni keşiflerin önünü açtı.
Tarih: 18.6.2018 09:46:30/ 685okunma / 0yorum

 

Astronomi dünyası, Gaia uzay teleskobunun Samanyolu galaksisindeki 1 milyar yıldızın fotoğrafını çekip 3 boyutlu haritasını çıkarmayı başarması ile büyük bir devrim geçirdi ve gelecekte yeni keşiflerin önünü açtı.

Jeremy Wilks, Euronews:

"Merhaba Space´e hoş geldiniz. Fransa başkentinin kalbinde yer alan Paris Gözlemevi´ndeyiz. Milyarlarca yıldızdan oluşan Samanyolu´nun gizemlerini çözmeye çalışan eşsiz Gaia misyonu üzerinde çalışan astronomlarla tanışmak için buradayız."

​Fransız astronom Frederic Arenou, Gaia uzay teleskobundan gelen yeni veriler üzerinde çalışan yüzlerce bilim insanından biri.

Bu çalışmalar sayesinde şimdiye kadar kaydedilen en zengin yıldız kataloğu yayınladı. Frederic umutlarının Samanyolu bilgimizdeki bazı büyük boşlukların doldurması olduğunu söylüyor:

​"Burası Samanyolu galaksimiz. 100 bin ışık yılı uzaklığında. Tam olarak bilemeyiz ama bizler de merkeze yaklaşık 26 bin ışık yılı mesafedeyiz. Bu bir sanatçı tahmini. Galaksimizde yıldızların tam sayısını bilmek imkansız. Fakat Gaia bize bunu söyleyecek."

Gaia sayesinde uzayın sırlarının azda olsa birazının çözülmesi umut ediliyor.

Avrupa Uzay Ajansı´na (ESA) ait teleskop yaklaşık 1 milyar 700 bin yıldızın yüksek hassasiyetli ölçümlerini almayı başardı.

​Bu, ESA´nın Hipparcos adlı önceki görevinden 10 bin kat fazla ölçüm demek. Frederic´e göre Astronomi´de çok önemli bir dönemdeyiz.

"Birdenbire, mesafelerini ve içsel parlaklıklarını öğrenebildiğimiz devasa büyüklükte uzay nesneleri karşımıza çıktı. Parlaklıklarından fiziksel özelliklerini, daha önce diğer yöntemlerle tahmin etmeye çalıştığımız şeyleri çıkartabiliriz. Aynen öyle, aniden cevaplara ulaştık!"

​Böyle bir yıldız kataloğuna sahip olmak uzun zamandır astronomların hedefiydi.

​1887´de Paris Gözlemevi´nde bu önemli yıldız haritaları üretmek için La Carte du Ciel adlı bir proje başlatıldı.

Chantal Panem uzayda sakin bir noktada sessizce dönen bir milyar piksellik bir teleskopları olduğunu söylüyor:.

"Gaia, Dünyamızdan beş milyon kilometre uzakta bir noktada. Güneş - Yeryüzü ekseni hizasında. Kendi etrafında 6 saatte dönebiliyor. Tüm galaksiyi gözlemleyebilecek manevralar yapabiliyor. Birkaç yıl içinde gökyüzünün tam bir haritasını çıkarabileceğimizi düşünüyorum. Üç enstrümandan oluşuyor. Pozisyonların ölçülmesini sağlayan bir astrometre. Renklerin ölçülmesine imkan sağlayacak bir fotometre ve yıldızların yaklaşma ve uzaklaşma hızlarını yani radyal hızları ölçen bir spektrometre var."

ESA´nın Gaia bilim ekibine başkanlık eden Finli astronom Timo Prusti bu görüntüyü açıklıyor:

"Bunlar gerçek Gaia ölçümleri. Gökyüzünün farklı bölgelerinde gözlemlediğimiz yıldızların sayısını çıkarıyoruz. Ne görüyoruz? Düzleştirilmiş bir yapı görüyoruz, işte bu Samanyolu. Yani Samanyolu diski. Üstünde bazı karanlık yamalar var. Bu ne demek? Daha az yıldız gördüğümüz anlamına geliyor. Daha fazla yıldız var, ama önlerinde toz var ve bu yüzden yıldızları göremiyoruz."

Gaia verileri Samanyolu´nun bu eşsiz görüntüsünde canlandırıldı. Hızlandırılmış formda, galaksi bölgemizdeki yıldızların uzay ve zaman içinde nasıl hareket ettiğini gösteriyor.

​Bu canlandırmaya bakıp, verileri inceleyen Timo Prusti karanlığa bakarak ummadıkları şeyleri görebildi.

"Samanyolu galaksimizin, sarmal bir yapıya sahip, etrafta güzel güzel dönen bir disk olduğunu düşünüyorduk. Ancak bu Gaia veri sürümü ile zaten gördüğümüz şey, Güneş´ten biraz daha uzaktaki yıldızların aslında beklediğimiz kadar düzenli davranmadığını görüyoruz. Rahatsız edildiler, bir şey Samanyolu galaksimizin bozulmasına sebep oldu. Henüz ne olduğunu bilmiyoruz. Ancak, pek çok çalışmanın bu konuya yoğunlaşacağını tahmin ediyorum."

​Galaksimizin tarihi ve geleceği bizlerin sürekli merak konusu olmuştur.

Gaia misyonunun kurucu babalarından Francois Mignard, 1.7 milyar yıldız üzerindeki yeni verilere, büyük sorulardan birini çözmeye yardımcı olacak umuduyla sarılıyor. Spiral galaksimizin gerçekte ne kadar kolu var?

"Samanyolu´nun uzak mesafelerini, hareketlerini incelemek için artık elde tüm malzemeler mevcut. Ancak uç noktalar var ve buralara henüz ulaşamıyoruz. Bu yıldızlar farklı mı? Aynı zamanda mı oluştular? Her birinin kendine özgü bir geçmişi var mı? Kollar harici bir gökada ile birleşmenin sonucu mu oluştu? İnsanların cevaplamaya çalışacakları bu sorulara Gaia verileri kesinlikle temel olacak."

Bu gözlemevi 351 yıl önce kuruldu ve Astronomi o zamandan beri çok yol kat etti.

Uzay teleskopları, milyonlarca ışık yılı uzaklığındaki nesnelerin hassas ölçümlerine imkan veriyor.

Ve Frederic Arenou her şeyin hareket ettiğine vurgu yapıyor:

"Sabit şekilde duran hiçbir şey yok. Her şey hareket ediyor! Dünya saniyede 30 bin kilometre hızla Güneş´in etrafında dönüyor. Saatte 100 bin kilometre eder. Sonra güneş sistemi, galaksinin etrafında saniyede 230 bin kilometre hızla hareket ediyor. Bu muazzam bir hız. Galaksimizin kendisi bir ´yerel grup´ içinde saniyede 60 bin kilometre hızla ilerliyor. Bu yerel grup bütünüyle saniyede 600 bin kilometre hızla gidiyor, saatte yaklaşık 2 milyon kilometre. Bu çok devasa bir büyüklük. Her şey hareket halinde!"

​Gaia verileri Samanyolu´nun çalışmasında bir dönüm noktası oldu.

Uzay aracı günde 11 saat ölçümleri indirmeye devam ediyor ve dünyaya daha fazla bilgi geliyor. Önümüzdeki on yıl içinde daha fazla veri yayınlanması bekleniyor.

Programımızda evrene ilişkin sorularınızı, #AskSpace etiketi ile uzmanlara sorduğunuz bölümündeyiz.

​ESA´nın Paris´teki merkezinde Temiz Uzay Programının başındaki isim, Luisa Innocenti ile birlikteyiz.

Luisa, çok fazla insan, uzay çöpü hakkında soru yöneltiyor. Örneğin Isaac Gutierrez, uzay boşluğunda ne kadar hurda olduğunu bilmek istiyor.

Luisa Innocenti:

"1957´de ilk uydu Sputnik´i yolladığımızdan beri yaklaşık 8 bin uydu uzaya 5 bin roketle fırlatıldı. Uyduların çoğu öldü, hayatlarının sonuna yaklaştılar. Hala çalışır durumda olanların sayısı sadece bin 200 civarında. Bazı uydular da parçalara ayrıldı ve daha küçük parçalar halinde enkazlar oluşturdular.Bugün dünyanın üzerinde 10 santimetreden daha büyük 29 bin nesne mevcut. Bunlar sürekli izleniyor.

​Euronews:

"Ilaria Cinelli´den gelen bir başka soru var. Bu uzay boşluğunda başı boş dolaşan hurda çöplüklerin tamamının bir şekilde geri dönüşümü mümkün mü?

Luisa Innocenti:

"Bir gün geri dönüşüm yapacağız. Fakat henüz orada değiliz. Önce bir enkazın nasıl çekileceğini öğrenmeliyiz. Bu, hiç yapılmamış bir şey, kolay olmayan bir şey. Bir kez hurda parçalarının nasıl yakalanacağını öğrendikten sonra, uzayda yakıt ikmali yapmayı, parçaları değiştirmeyi de halletmeliyiz. Yani bu kademeli bir süreç ve aynı zamanda maliyetini de azaltmamız gerek. Ama gelecekte mutlaka yapılacaktır."

Euronews:

"Cevaplarınız için teşekkürler. Eğer sizin de sorularınız varsa #AskSpace etiketiyle bize yöneltin. Cevaplamaya çalışalım. Space´i euronews.com´dan takip edebilirsiniz.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Samanyolu sırları aralanıyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Hafızadaki ilk anı kurgusal olabilir
Hafızadaki ilk anı kurgusal olabilir
Bilim insanları, kişilerin yaklaşık yüzde 40´ının hafızasındaki ilk anının kurgusal olabildiğini tespit etti.
İnsanlık tarihi yeniden yazılacak: 250 bin yıllık değişiklik
İnsanlık tarihi yeniden yazılacak: 250 bin yıllık değişiklik
Çin´de yapılan arkeolojik bir kazıda gün yüzüne çıkarılan taş aletler insanlığın evrimsel atalarının Afrika´dan bilinenden çok daha önceki bir tarihte ayrıldığını gösteriyor.
İsrail, ilk kez Ay´a insansız uzay aracı gönderiyor
İsrail, ilk kez Ay´a insansız uzay aracı gönderiyor
İsrailli bir organizasyon olan SpaceIL, İsrail´in ilk uzay aracını Ay´a göndermeyi planladıklarını açıkladı. Uzay aracı, Elon Musk´un sahibi olduğu SpaceX şirketinin roketiyle gönderilecek.
Rus bilim insanları, uzaydan dönen bazı bakterilerin daha da saldırganlaştığını tespit etti
Rus bilim insanları, uzaydan dönen bazı bakterilerin daha da saldırganlaştığını tespit etti
Rus bilim insanları Uluslararası Uzay İstasyonu´nda (UUİ) gerçekleştirdiği deneylerde uzay boşluğunda uzun süre kaldıktan sonra Dünya´ya dönen bazı mikroorganizmaların antibiyotiklere karşı gösterdiği direnç ve agresivitenin (saldırganlık) arttığını, mutasyona uğramış bu mikroorganizmaların gelecekte yaşamsal tehdit oluşturabileceğini tespit etti.
Farklı güneş sisteminden gelen esrarengiz cismin ne olduğu ortaya çıktı
Farklı güneş sisteminden gelen esrarengiz cismin ne olduğu ortaya çıktı
Başka bir yıldız sisteminden Dünya´nın da içerisinde bulunduğu Güneş Sistemi´nden geçtiği tespit edilen ilk cisim Oumuamua´nın kuyruklu yıldız olduğunu keşfetti.
Dev bir asteroit yeniden Dünya´ya çarparsa?
Dev bir asteroit yeniden Dünya´ya çarparsa?
Bilim insanları, asteroit ve benzeri gök cisimlerinin Dünya´ya çarpma riskine karşı ne gibi önlemler alıyor?
Rusya, uzayda lazerle temizlik yapacak
Rusya, uzayda lazerle temizlik yapacak
Rus uzay ajansı Roscosmos, üç metrelik lazerli bir topla alçak yörüngedeki uzay çöplerini imha etmeyi planlıyor. İşlemle ilgili testler başarıyla tamamlanırsa, bu yolla uzay araştırmaları daha güvenli hale getirilecek.
Konuşma Engelli Hastalar İçin Beyin İmplantı
Konuşma Engelli Hastalar İçin Beyin İmplantı
Bilimadamları konuşma yetisini kaybeden hastaların seslerini yeniden duyurabilmelerini sağlamak amacıyla karmaşık konuşma sinyallerini çözmek için kullanılacak bir beyin implantı üzerinde çalışıyor.
Kongo´da korkutan Ebola salgını: İlk ölüm geldi
Kongo´da korkutan Ebola salgını: İlk ölüm geldi
Kongo´da başlayan yeni Ebola salgınında ilk ölüm vakası meydana geldi. Salgından etkilenen köylerin belirlenmesi için ülkenin kuzeybatısına 12 uzmandan oluşan bir ekip gönderildi.
Nano Damlayla Gözlük ve Lenslere Veda
Nano Damlayla Gözlük ve Lenslere Veda
Shaare Zedek Tıp Merkezi´ndeki İsrailli araştırmacılar, geliştirdikleri nano göz damlasının, bütün bunların yerini alabilecek basit bir tedavi yöntemi olduğunu söylüyor.
AB yapay zeka için yatırımlarını artıracak
AB yapay zeka için yatırımlarını artıracak
Dünya liderleri arasında yerini almaya çalışan Avrupa Birliği yapay zeka konusunda yatırımlarını artırmayı planlıyor. 2020 yılının sonuna kadar üye ülkelerin ve özel sektörün katkıları ile birlikte 20 milyar Euro´ya ulaşılması bekleniyor. Gent Üniversitesi öğretim üyesi Francis Wyffels küçük ve orta ölçekli şirketlere destek olunması gerektiğini söyledi:
ABD´de silah yapımında kullanılan plütonyum kayıplara karıştı
ABD´de silah yapımında kullanılan plütonyum kayıplara karıştı
ABD´nin Idaho Devlet Üniversitesi´nde muhafaza edilmek üzere bulunan, silah yapımında kullanılan plütonyumun kaybolduğu öğrenildi.
ABD donanmasına lazer silahları geliyor
ABD donanmasına lazer silahları geliyor
Amerikan deniz kuvvetleri, savaş gemilerinde kullanılan top ve füze düzeneklerinin yerine Helios adı lazer silahları yerleştirmeyi planlıyor.
İngiltere´de fırtına sırasında gökten gizemli bir nesne düştü
İngiltere´de fırtına sırasında gökten gizemli bir nesne düştü
İngiltere´nin Bridgwater kentinde, yıldırım çarpması sırasında gökyüzünden düşen garip nesne Megan Taylor´un kamerasına yakalandı.
Rostec: Yeni Türk uçağında Rus yapımı motor kullanılabilir
Rostec: Yeni Türk uçağında Rus yapımı motor kullanılabilir
Rus devlet savunma sanayi şirketi Rostec´in Uluslarası İşbirliği ve Bölgesel Politikalar Direktörü Viktor Kladov, Türkiye´nin geliştirdiği yeni uçakta Rus yapımı motorun kullanılabileceğini belirtti.
Tunguska meteoru büyüklüğündeki asteroit dünyayı sıyırıp geçti
Tunguska meteoru büyüklüğündeki asteroit dünyayı sıyırıp geçti
Tunguska´ya düşen meteor büyüklüğündeki bir asteroidin dünyanın çok yakınından geçtiği belirtildi.
Uzaya gönderilen Tesla´ya Türkiye´de üretilen parça takılmış
Uzaya gönderilen Tesla´ya Türkiye´de üretilen parça takılmış
Elektrikli otomobil üreticisi Tesla´nın ve aynı zamanda SpaceX´in CEO´su Elon Musk´ın Mars´a gönderdiği, 2020 yılında üreteceği 2.9 saniyede 100 km´e hıza çıkabilen yeni Tesla´ya Türk otomotiv yan sanayinin de katkısı olduğu ortaya çıktı.
Google çalışanları: Savaş işinde olmamalıyız, Pentagon ile işbirliği bitmeli
Google çalışanları: Savaş işinde olmamalıyız, Pentagon ile işbirliği bitmeli
Katil robotların insanlığı yok edebileceği günlerin yaklaşıp yaklaşmadığının tartışıldığı bir dönemden geçerken teknoloji devi Google´un çalışanları ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ile işbirliğine karşı ´ayaklandı´.
Hubble Teleskobu en uzak yıldız gözlemini yaptı
Hubble Teleskobu en uzak yıldız gözlemini yaptı
Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Hubble Teleskobu, derin uzay gözlemleri sırasında Dünya´dan 9 milyar ışık yılı uzaktaki bir yıldızı görüntüledi.
Rus uzman: Fransa, artık eski rolünde olmadığını kabullenemiyor
Rus uzman: Fransa, artık eski rolünde olmadığını kabullenemiyor
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron´un Demokratik Suriye Güçleri´ne (DSG) destek ve DSG ile Türkiye arasında arabuluculuk açıklamasını değerlendiren Rus Ortadoğu uzmanı ve gazeteci İsrael Şamir, Paris yönetiminin artık eski rolünde olmadığını kabullenemediğini belirtti.
SpaceX kargo kapsülü uzaya fırlatıldı
SpaceX kargo kapsülü uzaya fırlatıldı
Roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu´na deney ve ihtiyaç malzemeleri taşıyan Dragon kargo kapsülünü Falcon roketiyle uzaya yolladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Yumurtanın kabuğunu kolayca soymak için kaynattığınız suya bir miktar sirke veya karbonat ekleyin.

Püf noktası
İncilerin sirkede eridiklerini,

İlginç bilgiler