Samanyolu´nun sırları aralanıyor
Astronomi dünyası, Gaia uzay teleskobunun Samanyolu galaksisindeki 1 milyar yıldızın fotoğrafını çekip 3 boyutlu haritasını çıkarmayı başarması ile büyük bir devrim geçirdi ve gelecekte yeni keşiflerin önünü açtı.
Tarih: 18.6.2018 09:46:30/ 762okunma / 0yorum

 

Astronomi dünyası, Gaia uzay teleskobunun Samanyolu galaksisindeki 1 milyar yıldızın fotoğrafını çekip 3 boyutlu haritasını çıkarmayı başarması ile büyük bir devrim geçirdi ve gelecekte yeni keşiflerin önünü açtı.

Jeremy Wilks, Euronews:

"Merhaba Space´e hoş geldiniz. Fransa başkentinin kalbinde yer alan Paris Gözlemevi´ndeyiz. Milyarlarca yıldızdan oluşan Samanyolu´nun gizemlerini çözmeye çalışan eşsiz Gaia misyonu üzerinde çalışan astronomlarla tanışmak için buradayız."

​Fransız astronom Frederic Arenou, Gaia uzay teleskobundan gelen yeni veriler üzerinde çalışan yüzlerce bilim insanından biri.

Bu çalışmalar sayesinde şimdiye kadar kaydedilen en zengin yıldız kataloğu yayınladı. Frederic umutlarının Samanyolu bilgimizdeki bazı büyük boşlukların doldurması olduğunu söylüyor:

​"Burası Samanyolu galaksimiz. 100 bin ışık yılı uzaklığında. Tam olarak bilemeyiz ama bizler de merkeze yaklaşık 26 bin ışık yılı mesafedeyiz. Bu bir sanatçı tahmini. Galaksimizde yıldızların tam sayısını bilmek imkansız. Fakat Gaia bize bunu söyleyecek."

Gaia sayesinde uzayın sırlarının azda olsa birazının çözülmesi umut ediliyor.

Avrupa Uzay Ajansı´na (ESA) ait teleskop yaklaşık 1 milyar 700 bin yıldızın yüksek hassasiyetli ölçümlerini almayı başardı.

​Bu, ESA´nın Hipparcos adlı önceki görevinden 10 bin kat fazla ölçüm demek. Frederic´e göre Astronomi´de çok önemli bir dönemdeyiz.

"Birdenbire, mesafelerini ve içsel parlaklıklarını öğrenebildiğimiz devasa büyüklükte uzay nesneleri karşımıza çıktı. Parlaklıklarından fiziksel özelliklerini, daha önce diğer yöntemlerle tahmin etmeye çalıştığımız şeyleri çıkartabiliriz. Aynen öyle, aniden cevaplara ulaştık!"

​Böyle bir yıldız kataloğuna sahip olmak uzun zamandır astronomların hedefiydi.

​1887´de Paris Gözlemevi´nde bu önemli yıldız haritaları üretmek için La Carte du Ciel adlı bir proje başlatıldı.

Chantal Panem uzayda sakin bir noktada sessizce dönen bir milyar piksellik bir teleskopları olduğunu söylüyor:.

"Gaia, Dünyamızdan beş milyon kilometre uzakta bir noktada. Güneş - Yeryüzü ekseni hizasında. Kendi etrafında 6 saatte dönebiliyor. Tüm galaksiyi gözlemleyebilecek manevralar yapabiliyor. Birkaç yıl içinde gökyüzünün tam bir haritasını çıkarabileceğimizi düşünüyorum. Üç enstrümandan oluşuyor. Pozisyonların ölçülmesini sağlayan bir astrometre. Renklerin ölçülmesine imkan sağlayacak bir fotometre ve yıldızların yaklaşma ve uzaklaşma hızlarını yani radyal hızları ölçen bir spektrometre var."

ESA´nın Gaia bilim ekibine başkanlık eden Finli astronom Timo Prusti bu görüntüyü açıklıyor:

"Bunlar gerçek Gaia ölçümleri. Gökyüzünün farklı bölgelerinde gözlemlediğimiz yıldızların sayısını çıkarıyoruz. Ne görüyoruz? Düzleştirilmiş bir yapı görüyoruz, işte bu Samanyolu. Yani Samanyolu diski. Üstünde bazı karanlık yamalar var. Bu ne demek? Daha az yıldız gördüğümüz anlamına geliyor. Daha fazla yıldız var, ama önlerinde toz var ve bu yüzden yıldızları göremiyoruz."

Gaia verileri Samanyolu´nun bu eşsiz görüntüsünde canlandırıldı. Hızlandırılmış formda, galaksi bölgemizdeki yıldızların uzay ve zaman içinde nasıl hareket ettiğini gösteriyor.

​Bu canlandırmaya bakıp, verileri inceleyen Timo Prusti karanlığa bakarak ummadıkları şeyleri görebildi.

"Samanyolu galaksimizin, sarmal bir yapıya sahip, etrafta güzel güzel dönen bir disk olduğunu düşünüyorduk. Ancak bu Gaia veri sürümü ile zaten gördüğümüz şey, Güneş´ten biraz daha uzaktaki yıldızların aslında beklediğimiz kadar düzenli davranmadığını görüyoruz. Rahatsız edildiler, bir şey Samanyolu galaksimizin bozulmasına sebep oldu. Henüz ne olduğunu bilmiyoruz. Ancak, pek çok çalışmanın bu konuya yoğunlaşacağını tahmin ediyorum."

​Galaksimizin tarihi ve geleceği bizlerin sürekli merak konusu olmuştur.

Gaia misyonunun kurucu babalarından Francois Mignard, 1.7 milyar yıldız üzerindeki yeni verilere, büyük sorulardan birini çözmeye yardımcı olacak umuduyla sarılıyor. Spiral galaksimizin gerçekte ne kadar kolu var?

"Samanyolu´nun uzak mesafelerini, hareketlerini incelemek için artık elde tüm malzemeler mevcut. Ancak uç noktalar var ve buralara henüz ulaşamıyoruz. Bu yıldızlar farklı mı? Aynı zamanda mı oluştular? Her birinin kendine özgü bir geçmişi var mı? Kollar harici bir gökada ile birleşmenin sonucu mu oluştu? İnsanların cevaplamaya çalışacakları bu sorulara Gaia verileri kesinlikle temel olacak."

Bu gözlemevi 351 yıl önce kuruldu ve Astronomi o zamandan beri çok yol kat etti.

Uzay teleskopları, milyonlarca ışık yılı uzaklığındaki nesnelerin hassas ölçümlerine imkan veriyor.

Ve Frederic Arenou her şeyin hareket ettiğine vurgu yapıyor:

"Sabit şekilde duran hiçbir şey yok. Her şey hareket ediyor! Dünya saniyede 30 bin kilometre hızla Güneş´in etrafında dönüyor. Saatte 100 bin kilometre eder. Sonra güneş sistemi, galaksinin etrafında saniyede 230 bin kilometre hızla hareket ediyor. Bu muazzam bir hız. Galaksimizin kendisi bir ´yerel grup´ içinde saniyede 60 bin kilometre hızla ilerliyor. Bu yerel grup bütünüyle saniyede 600 bin kilometre hızla gidiyor, saatte yaklaşık 2 milyon kilometre. Bu çok devasa bir büyüklük. Her şey hareket halinde!"

​Gaia verileri Samanyolu´nun çalışmasında bir dönüm noktası oldu.

Uzay aracı günde 11 saat ölçümleri indirmeye devam ediyor ve dünyaya daha fazla bilgi geliyor. Önümüzdeki on yıl içinde daha fazla veri yayınlanması bekleniyor.

Programımızda evrene ilişkin sorularınızı, #AskSpace etiketi ile uzmanlara sorduğunuz bölümündeyiz.

​ESA´nın Paris´teki merkezinde Temiz Uzay Programının başındaki isim, Luisa Innocenti ile birlikteyiz.

Luisa, çok fazla insan, uzay çöpü hakkında soru yöneltiyor. Örneğin Isaac Gutierrez, uzay boşluğunda ne kadar hurda olduğunu bilmek istiyor.

Luisa Innocenti:

"1957´de ilk uydu Sputnik´i yolladığımızdan beri yaklaşık 8 bin uydu uzaya 5 bin roketle fırlatıldı. Uyduların çoğu öldü, hayatlarının sonuna yaklaştılar. Hala çalışır durumda olanların sayısı sadece bin 200 civarında. Bazı uydular da parçalara ayrıldı ve daha küçük parçalar halinde enkazlar oluşturdular.Bugün dünyanın üzerinde 10 santimetreden daha büyük 29 bin nesne mevcut. Bunlar sürekli izleniyor.

​Euronews:

"Ilaria Cinelli´den gelen bir başka soru var. Bu uzay boşluğunda başı boş dolaşan hurda çöplüklerin tamamının bir şekilde geri dönüşümü mümkün mü?

Luisa Innocenti:

"Bir gün geri dönüşüm yapacağız. Fakat henüz orada değiliz. Önce bir enkazın nasıl çekileceğini öğrenmeliyiz. Bu, hiç yapılmamış bir şey, kolay olmayan bir şey. Bir kez hurda parçalarının nasıl yakalanacağını öğrendikten sonra, uzayda yakıt ikmali yapmayı, parçaları değiştirmeyi de halletmeliyiz. Yani bu kademeli bir süreç ve aynı zamanda maliyetini de azaltmamız gerek. Ama gelecekte mutlaka yapılacaktır."

Euronews:

"Cevaplarınız için teşekkürler. Eğer sizin de sorularınız varsa #AskSpace etiketiyle bize yöneltin. Cevaplamaya çalışalım. Space´i euronews.com´dan takip edebilirsiniz.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Samanyolu sırları aralanıyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Dünya´dan 250 kat fazla su bulunan gezegenler keşfedildi
Dünya´dan 250 kat fazla su bulunan gezegenler keşfedildi
Bilim insanları, yeni keşfedilen TRAPPIST-1 yıldız sistemindeki 7 gezegenin kayaç yapıda olduğunu ve bazılarında Dünya´dan daha fazla su bulunduğunu belirledi.
Uzmanlar uyarmıştı: Yunanistan´da Batı Nil Virüsü, 11 kişinin ölümüne neden oldu
Uzmanlar uyarmıştı: Yunanistan´da Batı Nil Virüsü, 11 kişinin ölümüne neden oldu
Çoğunlukla sivrisinekler yoluyla bulaşan Batı Nil Virüsü, Yunanistan´da 11 can aldı. Yunan Radyosu´na konuşan Sağlık Bakanı Andreas Xanthos, "Kontrolsüzce yayılan Batı Nil Virüsü´ne karşı yapacağımız belli bir şey yok fakat Sağlık Bakanlığı alarmda" açıklaması yaptı.
Trump´tan sansür suçlaması: Sosyal medya devleri milyonlarca insanı susturuyor
Trump´tan sansür suçlaması: Sosyal medya devleri milyonlarca insanı susturuyor
Eski avukatı ve eski kampanya danışmanının mahkemede suçlanmasıyla zorda kalan ABD Başkanı Donald Trump´ın hedefinde bu kez sosyal medya şirketleri vardı.
Kremlin´den Microsoft´a yanıt: Hangi hackerlardan bahsediyorsunuz?
Kremlin´den Microsoft´a yanıt: Hangi hackerlardan bahsediyorsunuz?
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD´deki muhafazakar düşünce kuruluşlarından bilgi çalmaya çalışan Rus hackerları engellediğini iddia eden ABD´li yazılım şirketi Microsoft´un bu iddiasına anlam veremediklerini söyledi.
Rogozin ve NASA direktörü Ekim ayında Baikonur´da buluşacak
Rogozin ve NASA direktörü Ekim ayında Baikonur´da buluşacak
Roskosmos basın servisinden yapılan açıklamaya göre, Roskosmos genel müdürü Dmitry Rogozin ile Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) direktörü Jim Brydenstain arasında yapılacak ilk toplantı Ekim 2018´de Baikonur kozmopolitinde düzenlenecek.
NASA, Güneş kaşifini uzaya yolladı
NASA, Güneş kaşifini uzaya yolladı
ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) Parker Solar Probe adlı aracını uzaya fırlattı.
Çin´in ´dünyanın en hızlısını da geçecek´ yeni süper bilgisayarı çalışmaya başladı
Çin´in ´dünyanın en hızlısını da geçecek´ yeni süper bilgisayarı çalışmaya başladı
Dünyanın en hızlı haline gelebilen bu bilgisayar, pazar günü Çin´in doğusunda bulunan Jinan şehrindeki Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi´nde çalışmaya başladı.
Bilim insanlarından korkutucu tahmin: Dünya bir ‘seraya´ dönüşebilir
Bilim insanlarından korkutucu tahmin: Dünya bir ‘seraya´ dönüşebilir
Bilim insanları, Paris İklim Anlaşması´nın şartları tamamıyla yerine getirilse de Dünya´daki ortalama hava ısısının 4-5 derece daha artabileceği öngörüsünde bulundu.
Çinli bilim insanlarından ´dev yıldız´ keşfi: Evrenin tarihine ışık tutacak
Çinli bilim insanlarından ´dev yıldız´ keşfi: Evrenin tarihine ışık tutacak
Çinli astronomlar, normal bir yıldızdan 300 yüz kat daha fazla lityum zengini yıldız keşfetti.
Biliminsanları kanser hücrelerini ‘sonsuz bir uykuya yatırıyor´
Biliminsanları kanser hücrelerini ‘sonsuz bir uykuya yatırıyor´
Avusturalyalı bir grup biliminsanı, kanser hücrelerinin diğer sağlıklı hücrelerle bir araya gelip çoğalmasını önleyen ve onları ‘sonsuz bir uykuya yatıran´ bir madde geliştirdi.
Bilim insanları, yeni bir gök cismi keşfetti: Serseri
Bilim insanları, yeni bir gök cismi keşfetti: Serseri
Güneş Sistemi dışında güçlü manyetik alana sahip ve gezegene benzeyen bir gök cismi keşfedildi.
Türk mühendisler, ´en yüksek piksel çözünürlüğüne sahip grafen tabanlı ekranı´ üretti
Türk mühendisler, ´en yüksek piksel çözünürlüğüne sahip grafen tabanlı ekranı´ üretti
ASELSAN ve Sabancı Üniversitesi iş birliğiyle ekran teknolojileri alanında yürütülen yenilikçi çalışmalarda uluslararası alanda takdir gören sonuçlar elde edildi.
Atomlar elektronlarıyla birlikte ışık hızına yaklaştı
Atomlar elektronlarıyla birlikte ışık hızına yaklaştı
İsviçre´deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN´deki bilim insanları ilk kez atomu yörüngesindeki elektronla birlikte ışık hızına yakın hareket ettirmeyi başardı.
Çin, dış politika kararlarında yapay zekadan yararlanmaya başladı
Çin, dış politika kararlarında yapay zekadan yararlanmaya başladı
Çin yapay zeka teknolojisini ülkenin politikalarının belirlendiği süreçlerde kullanmaya başlayan ilk ülkelerden biri oldu. South China Morning Post´un haberine göre, Pekin yapay zeka destekli diplomatik sistemlerin çeşitli prototiplerini geliştiriyor.,
NASA, Güneş´in sesini paylaştı
NASA, Güneş´in sesini paylaştı
Güneş´in çıkardığı ses dalgaları, Avrupa Uzay Ajansı ve NASA´nın Güneş ve Heliosforik Gözlemevi SOHO tarafından kaydedildi.
Mars, Dünya´ya en yakın konuma geliyor
Mars, Dünya´ya en yakın konuma geliyor
Dünya ve Mars, 2003´ten sonra ilk kez 31 Temmuz´da, birbirlerine en yakın yörünge konumlarına gelmiş olacak.
21. yüzyılda insanların ölümüne yol açan başlıca nedenler açıklandı
21. yüzyılda insanların ölümüne yol açan başlıca nedenler açıklandı
Rus sağlık uzmanları, 21. yüzyılda insanların ölümüne yol açan başlıca nedenlerin kalp-damar, onkoloji hastalıkları ve HIV olduğunu anlattı.
Hafızadaki ilk anı kurgusal olabilir
Hafızadaki ilk anı kurgusal olabilir
Bilim insanları, kişilerin yaklaşık yüzde 40´ının hafızasındaki ilk anının kurgusal olabildiğini tespit etti.
İnsanlık tarihi yeniden yazılacak: 250 bin yıllık değişiklik
İnsanlık tarihi yeniden yazılacak: 250 bin yıllık değişiklik
Çin´de yapılan arkeolojik bir kazıda gün yüzüne çıkarılan taş aletler insanlığın evrimsel atalarının Afrika´dan bilinenden çok daha önceki bir tarihte ayrıldığını gösteriyor.
İsrail, ilk kez Ay´a insansız uzay aracı gönderiyor
İsrail, ilk kez Ay´a insansız uzay aracı gönderiyor
İsrailli bir organizasyon olan SpaceIL, İsrail´in ilk uzay aracını Ay´a göndermeyi planladıklarını açıkladı. Uzay aracı, Elon Musk´un sahibi olduğu SpaceX şirketinin roketiyle gönderilecek.
Rus bilim insanları, uzaydan dönen bazı bakterilerin daha da saldırganlaştığını tespit etti
Rus bilim insanları, uzaydan dönen bazı bakterilerin daha da saldırganlaştığını tespit etti
Rus bilim insanları Uluslararası Uzay İstasyonu´nda (UUİ) gerçekleştirdiği deneylerde uzay boşluğunda uzun süre kaldıktan sonra Dünya´ya dönen bazı mikroorganizmaların antibiyotiklere karşı gösterdiği direnç ve agresivitenin (saldırganlık) arttığını, mutasyona uğramış bu mikroorganizmaların gelecekte yaşamsal tehdit oluşturabileceğini tespit etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.2671
EURO
7.3794
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Balık pişirilen evler çok fazla balık kokar. Ocağı ve tezgahı hatta masayı limon suyu ile temizleyin. Ocakta 1 çubuk tarçın yakın. Koku kaybolacaktır.

Püf noktası
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5