Sisi´den Macron´a: Bana insan haklarıyla gelme, Mısır´da yılda 1 milyon yeni mezun, 2.5 milyon yeni dünyaya gelen için ne yapacağız, onu söyle
Macron´un Kahire ziyaretinde Sisi´yle ortak basın toplantısı, insan hakları ve demokrasi konusunda hararetli tartışmalara sahne oldu. Fransa Cumhurbaşkanı, STK´lere baskının bitirilmesi ve blogcuların serbest bırakılmasını isteyince Mısırlı mevkidaşı ´blogcuların gerçeklikten kopukluklarına´ dair bir tirat attı.
Tarih: 29.1.2019 18:54:37/ 233okunma / 0yorum

 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron´un Kahire´yi ziyaret edip Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile görüşmesi iki liderin ortak basın toplantısına da sahne oldu. 

Sisi, Macron´la ´terörle mücadele, sürdürülebilir kalkınmayı sağlamama gerekliliği ve tarihin idrakını yansıtan geniş çaplı bir çerçevede insan haklarının korunması´ konularını ele aldıklarını söyledi.

"Güven içinde yaşama ve ifade özgürlüğünü kullanma birbirinden ayrılamaz haklardır ve Mısır bunlara büyük değer vermektedir" diyen Sisi, şöyle devam etti:

"Terörizm, ırkçılık, nefret suçları hem Avrupa hem de Ortadoğu´da yükselişte. Ama bu bizi kalkınma sorumluluğunu üstlenmekten alıkoymamalı."

Fransa Cumhurbaşkanı ise Sisi´ye Mısır´da istikrar ve güvenliğin insan haklarından ayrılamayacağını, bu ikisinin birarada yürütülmesi gerektiğini söylediğini belirtti. "Bir yandan hukukun üstünlüğü insan haklarıyla çelişmezken diğer yandan kalkınma ve istikrarın itici gücü sivi toplum olabilir" diyen Macron, Mısır´da sivil toplum kuruluşlarıyla ilgili (STK) yasaya ´denge´ getirilmesini istedi. 

Hapisteki kişiler içinden Fransa açısından önem arz edenlerin listesini Sisi´ye verdiğini açıklayan Macron, belli bazı websiteleri üzerindeki yayın yasağının kadırılmasını talep etti. Fransa Cumhurbaşkanı, Sisi´nin ardından Mısır sivil toplum temsilcileriyle da biraraya geleceğinin altını çizdi.

Sisi yönetiminin ekonomik reformlarından haberdar olduğunu söyleyen Macron, yılda 2.5 milyon doğumun gerçekleştiği, 100 milyon nüfusa sahip Mısır´ın karşı karşıya olduğu muazzam zorlukları anladığını belirtti. Bunlarla baş etmek için endüstriyel ortaklıklar gerektiğini kaydetti. 

Mısırlı gazeteci Muhammed el Baz, Mısır Cumhurbaşkanı´nın 2017´deki Paris ziyaretinde basından böyle sorular yöneltildiğinde Macron´un "Diğer devlet başkanlarına kendi ülkelerini nasıl yöneteceklerini dikte etmeyeceğim" dediğini hatırlattı. Macron´un Kahire ziyaretinde insan hakları konusunu gündeme getirmesinin bu politikasının değiştiği anlamına mı geldiğini sordu.

Daha yeni ABD´nin Venezüella´daki darbe girişimine destek vermiş Macron ise şu yanıtı verdi: 

"Fransa´nın politikası değişmedi. Halklar kendi kaderlerine karar verir. Ben seçildiğimden beri Fransa hiçbir ülkeye seçim, tercih dikte etmedi. Biz toplumsal uzlaşma ve insanların mahrum bırakıldıkları haklara kavuşmasını istiyoruz. İnsan hakları bizi ilgilendiriyor"

"2017´de Mısır´ın istikrara kavuşma ihtiyacını takdir ettik. O zamandan beri blogcular ve entelektüeller hapse atıldı. İşler yolundan saptı. Bir blogcyu hapse atması benim sevdiğim bu ülkenin imajına zarar vermektedir. En parlak zihinler, tartışmaya ve özgürlüğe ihtiyaç duyar. Sivil toplum faaliyetleri yaşamsal önemdedir…"

Sisi ise Fransız gazetecilerin insan hakları ve STK´lerle ilgili sorularına şu yanıtı verdi: 

"…Eskiden berbat haldeki evlerde insanlıkdışı koşullarda 250 bin aile yaşıyordu. 5 yıldır terörle savaşmamıza ve ekonomik zorluklara rağmen biz onlara doğru düzgün, dayalı döşeli apartman daireleri verdik. Eskiden yılda sadece 10.000 hasta tedavi edebiliyorduk. Şimdi o kadar hastayı bir ayda tedavi edebiliyoruz. Kanser gibi zalim hastalıkların pençesinde bekleme listelerinde tutulan hastalara en pahalı tedavileri sağlıyoruz. Mısır blogcular tarafından inşa edilmeyecek. Biz siyasi, ekonomik, toplumsal reformlar yapıyoruz. Yurttaşlık ve hoşgörüyü teşvik etmek için çalışıyoruz."

"Her yıl 1 milyon kişi mezun oluyor. Onlar için nasıl iş yaratabiliriz? Her yıl 2.5 milyon yeni dünyaya gelen için ne yapmalıyım? Blogcular bizim gerçekliğimizden çok uzaklar… Mıısır´da içsavaş çıksa siz ne yapardınız? Siz bizim için ne yapardınız? bizim meselelerimize sizin gözünüzden bakarak bize haksızlık yapıyorsunuz. Benim varlığımı reddeden bir Mısırlı var mı ki? Ben Mısır halkının iradesiyle buradayım." 

Mısırlı bir gazetecinin Sarı Yelekler´le ilgili sorusu üzerine Fransa Cumhurbaşkanı şunları söyledi:

"Protestolarda farklı türlerde öfke dışa vuruyor. Biz protestoyu anaysal hak olarak koruyoruz. Ama bazıları vandallığa ve polise yönelik şiddete karışıyor. O yüzden yakalanıyorlar, yoksa bağırdıkları şeyler yüzünden değil. Haklarındaki kararı mahkeme verecek."

11 Fransız yurttaşının ölümünden üzüntü duyduğunu ifade eden Macron, "Sadece biri polis yüzünden, diğerleri insan aptallığı yüzünden öldü" diye ekledi. 

SİLAH SATIŞI SÖZ KONUSU OLUNCA İNSAN HAKLARI HATIRLANMIYOR 

Bir Fransız gazetecinin Mısır´da protestoculara karşı güvenlik güçlerinin Fransız silahı kullanıp kullanmadığı sorusuna Macron şu yanıtı verdi:

"Onlar 2010 ve 2011´de satılmış silahlar. 200 olaydan sadece birinde, 2013´te bir zırhlı araç kallanıldığında Kahire´den açıklama talep etmiştik. Halihazırda devam eden silah müzakereleri ise savunma amaçlı ve stratejik ortaklığın parçası. Mısır´a sattığımız 24 Rafale savaş uçağından 23´ünü yanıtladık."

Sözü Sisi devraldı:

"Polis protestocuların karşısına silahla ya da güç kullanarak çıkmıyor. Protesto etmek anayasal haktır. 2011, 2012 ve 2013´ün yarısında kaos hakimdi. Silahlar sadece terör unsurlarına karşı kullanıldıç Fransız malı ya da değil zırhlı araçların protestolarda kullanılmadığını teyit ederim." 

"Kiliselere saldırılarda 100´den fazla, tek bir camiye saldırıda 300´den fazla yurttaşımız öldü. Bizim ülkelerimizin durumları birbirinden farklı. Bizim, çok sayıda teröristin yuvalandığı Libya ile 1200 kilometrelik sınırımızı güvende tutmamız gerekiyor."
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Diplomatik gerilimle gündeme gelmişti: Çavuşoğlu´nun Bulgaristan ziyareti ertelendi
Diplomatik gerilimle gündeme gelmişti: Çavuşoğlu´nun Bulgaristan ziyareti ertelendi
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu´nun Bulgaristan ziyaretinin ertelendiği duyuruldu. Ankara ile Sofya, Dinler Yasası´nda değişiklik üzerinden diplomatik bir gerilimle gündeme gelmişti.
Kremlin´den Grönland tartışması hakkında yorum: Biz böyle ‘shopping´lerle ilgilenmiyoruz
Kremlin´den Grönland tartışması hakkında yorum: Biz böyle ‘shopping´lerle ilgilenmiyoruz
ABD´nin Danimarka´dan Grönland´ın satılık olmadığı yanıtını alması konusu sorulan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, konunun kendilerini ilgilendirmediğini belirterek “Biz bu tip uluslararası ‘shopping´lerle (alışverişlerle) uğraşmıyoruz” dedi.
´İngiltere´nin AB´den ayrılma süreci 10 gün içinde başlayacak´
´İngiltere´nin AB´den ayrılma süreci 10 gün içinde başlayacak´
İngiliz Daily Telegraph gazetesi, İngiltere´nin Avrupa Birliği´nden (AB) ayrılma sürecinin 10 gün içinde başlayacağını yazdı.
Trump, Danimarka ziyaretini erteledi
Trump, Danimarka ziyaretini erteledi
ABD Başkanı Donald Trump, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen´in ABD´nin Grönland´ı satın alma fikrini ´absürt´ olarak yorumlamasının ardından, Danimarka´ya yapacağı ziyareti erteledi.
Avustralya´dan ABD´nin Hürmüz Boğazı koalisyonuna katılım kararı: Savaş gemisi desteği verilecek
Avustralya´dan ABD´nin Hürmüz Boğazı koalisyonuna katılım kararı: Savaş gemisi desteği verilecek
Avustralya Başbakanı Scott Morrison, ABD ve İngiltere öncülüğünde Hürmüz Boğazı´ndaki güvenliği sağlamak adına kurulacak koalisyon güçlerine hava ve denizden katkıda bulunacaklarını duyurdu.
ABD´den Yunanistan´a uyarı: İran tankerine yardım, ´teröre destek´ olarak görülebilir, çeşitli cezai sonuçları var
ABD´den Yunanistan´a uyarı: İran tankerine yardım, ´teröre destek´ olarak görülebilir, çeşitli cezai sonuçları var
ABD Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan´ı, bırakılması sonrası Cebalitarık´tan hareket eden ve Kalamata Limanı´na giden İran´a ait petrol tankerine yardım etmemesi yolunda uyardı.
Rus Dışişleri´nden ABD´nin füze denemesiyle ilgili açıklama: ABD askeri gerginliği artırıyor
Rus Dışişleri´nden ABD´nin füze denemesiyle ilgili açıklama: ABD askeri gerginliği artırıyor
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD´nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması´ndan (INF) çıkmasından sonra 500 km´den uzun menzilli ilk füze denemesi ile ilgili olarak, Washington´ın askeri gerginliği artırdığı açıklamasını yaptı.
ABD, Kuzey Kore´ye seyahat yasağını bir yıl uzattı
ABD, Kuzey Kore´ye seyahat yasağını bir yıl uzattı
ABD hükümeti, Amerikan vatandaşlarına uygulanan Kuzey Kore´ye seyahat yasağını bir yıl daha uzatıyor.
Trump, Grönland´a ´talip olduğunu´ doğruladı: İlgileniyoruz ama önceliğimiz değil
Trump, Grönland´a ´talip olduğunu´ doğruladı: İlgileniyoruz ama önceliğimiz değil
Danimarka´ya ait özerk statüdeki Grönland Adası´nı satın alma niyetini doğrulayan ABD Başkanı Donald Trump, “Stratejik olarak ilgi çekici” dedi. Danimarka Başbakanı ise duruma tepki gösterdi ve bu ilgiyi ‘absürt´ diye niteledi.
ABD, Sudan´daki Anayasal Bildiri anlaşmasından memnun
ABD, Sudan´daki Anayasal Bildiri anlaşmasından memnun
ABD yönetimi, Sudan´da Geçici Sivil Yönetim düzenlemelerini içeren Anayasal Bildiri´yi imzalayan askeri yönetim ile sivil muhalif koalisyonu tebrik etti.
Trump´ın danışmanı, ABD´nin Grönland´a ilgisini doğruladı
Trump´ın danışmanı, ABD´nin Grönland´a ilgisini doğruladı
ABD Ulusal Ekonomik Konseyi Başkanı Larry Kudlow, Başkan Donald Trump´ın, Danimarka´ya ait özerk statüdeki Grönland Adası´nı satın alma olasılığıyla ilgilendiğini doğruladı.
Irak´tan ABD ve İran´a ´gerginliği azaltma´ çağrısı
Irak´tan ABD ve İran´a ´gerginliği azaltma´ çağrısı
Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, ABD ve İran´a ´gerginliği azaltması´ çağrısında bulundu.
Trump: Çin yönetimi Hong Kong´da şiddet kullanırsa ticaret görüşmeleri zarar görür
Trump: Çin yönetimi Hong Kong´da şiddet kullanırsa ticaret görüşmeleri zarar görür
ABD Başkanı Donald Trump, Çin´in Hong Kong´daki eylemleri şiddet kullanarak bastırması halinde iki ülke arasında devam eden ticaret görüşmelerinin zarar göreceğini söyledi.
´Rusya, Brexit´in ardından İngiltere ile yeni bir ticaret anlaşması imzalamanın faydalı olacağına inanıyor´
´Rusya, Brexit´in ardından İngiltere ile yeni bir ticaret anlaşması imzalamanın faydalı olacağına inanıyor´
Rusya´nın İngiltere Ticaret Ataşesi Boris Abramov, İngiltere´nin Avrupa Birliği´nden çıkmasından sonra Rusya´yla yeni bir ticaret anlaşması imzalamasının ´iki taraf için de faydalı olacağını´ belirtti.
Rus Savunma Bakanı Şoygu´dan Venezüella´nın bağımsız dış politikasına destek
Rus Savunma Bakanı Şoygu´dan Venezüella´nın bağımsız dış politikasına destek
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Venezüella´nın bağımsız dış politika uygulamasını ve ABD´nin meşru hükümeti değiştirme girişimlerine karşı koymasını desteklediklerini belirtti.
Rusya´dan ABD´ye, Avrupa ve Asya´da füze konuşlandırmaya moratoryum ilan etmesi için çağrı
Rusya´dan ABD´ye, Avrupa ve Asya´da füze konuşlandırmaya moratoryum ilan etmesi için çağrı
Rusya Dışişleri Bakanlığı Silah Kontrol Departmanı Başkanı Vladimir Yermakov, yeni füze krizlerine ilgi duymadıklarını ve ABD´nin yapmaması durumunda, Avrupa ve Asya-Pasifik bölgesine orta ve kısa menzilli füze yerleştirmeyeceklerini belirtti.
Filistin Devlet Başkanı Abbas, İngiltere Başbakanı Johnson ile telefonda görüştü
Filistin Devlet Başkanı Abbas, İngiltere Başbakanı Johnson ile telefonda görüştü
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile telefon görüşmesi yaptı.
Kuzey Kore, askeri tatbikatlar nedeniyle Seul ile müzakereleri sonlandırdı
Kuzey Kore, askeri tatbikatlar nedeniyle Seul ile müzakereleri sonlandırdı
Kuzey Kore´nin, Güney Kore ile müzakereleri sonlandırmasının ve bundan Seul´ü sorumlu tutmasının hemen ardından füze denemesi gerçekleştirdiği bildirildi.
Güney Kore´den Japonya´ya yeşil ışık
Güney Kore´den Japonya´ya yeşil ışık
Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, ülkesinin, diyalog yolunu seçmesi halinde aralarındaki ticari gerginliğin sürdüğü Japonya ile "memnuniyetle el ele vereceğini" belirtti.
ABD´nin el koymak istediği İran tankerini Cebelitarık serbest bıraktı
ABD´nin el koymak istediği İran tankerini Cebelitarık serbest bıraktı
İngiltere´ye bağlı Cebelitarık, ABD Adalet Bakanlığı´nın el koymak için talepte bulunmasıyla durdurulan İran tankerini serbest bırakma sürecini tamamladı.
Trump talep etti; İsrail, iki ABD´li Müslüman kadın vekilin girişine izin vermedi
Trump talep etti; İsrail, iki ABD´li Müslüman kadın vekilin girişine izin vermedi
ABD Başkanı Donald Trump, görülmemiş bir icraata daha imza attı. Demokrat Parti´nin ilerici kanadının göçmen kökenli kadın vekillerine "Geldiğiniz yere geri dönün" demiş olan Trump, bu kez içlerinden Omar ve Tlaib´in İsrail´e girişine izin verilmemesini talep etti. İsrail´den de "İzin yok" açıklaması geldi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7488
EURO
6.3738
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Halı´da Alkol ve İçki Lekesi: Halınızı şampuanlayıp daha sonra beyaz ispirtoyla tampon yapın.

Püf noktası
Güney Asya´daki kadınların % 48´i 18 yaşına gelmeden evleniyor.

İlginç bilgiler