Suriye´de Tarafsız Yardım Çalışması için Acilen bir Çerçeveye İhtiyaç Var
Suriye´deki yardım çalışması, rejimin topal durumdaki ekonomisine devasa miktarda para akışını sağlamaktadır ve bu koz göz ardı edilmemelidir. 2018 yılında açıklanan İnsani Yanıt İzleme Raporu´na göre, ülkede yaklaşık 13 milyon kişi yardıma muhtaç durumdadır.
Tarih: 4.2.2019 22:03:02/ 260okunma / 0yorum

 

Suriye´deki yardım çalışması, rejimin topal durumdaki ekonomisine devasa miktarda para akışını sağlamaktadır ve bu koz göz ardı edilmemelidir. 2018 yılında açıklanan İnsani Yanıt İzleme Raporu´na göre, ülkede yaklaşık 13 milyon kişi yardıma muhtaç durumdadır. 

Haid Hai - Chatham House 

Kontrol ettiği topraklarda insani yardımın tarafsız bir şekilde temin edilmesini sağlaması için rejim üzerinde baskı kurulmasının vakti geldi. 

Suriye rejiminin son bir yılda elde ettiği askeri zaferler, çatışmanın dinamiklerini kökten değiştirdi ve bu süreçte giderek etkilenen alanlardan biri de insani yardımdır. 

Rejimin topraklarındaki tüm insancıl faaliyetler üzerindeki sıkı denetimi, yardımın nereye ve kim tarafından verildiğine karar verilmesini sağlamaktadır. Sonuç itibariyle, rejime ait olmayan topraklarda çalışan insani yardım görevlileri bir çelişkiyle karşı karşıya bulunmaktadır: rejimi güçlendirmeksizin rejime ait alanlarda nasıl yardım temin edilir? 

Bu, Şam´ın koşullarının kabul edilmesi veya sadece rejime ait olmayan alanlarda faaliyet göstermeye devam edilmesi gibi iki uçlu bir soru değildir. Her iki seçenek de muhaliflerin elinden alınmış alanlara kıstırılmış durumdaki sivillere yardımcı olmamakta ve rejimin yardım çalışmaları üzerindeki kısıtlamalarını veya bu çalışmaları manipüle etme yeteneğini zayıflatmamaktadır. 

Dolayısıyla, en iyi strateji, rejim alanları içerisinde tüm yardım çalışmalarının tarafsız bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak üzere kolektif bir operasyonel çerçeve geliştirmektir. 

Bir insancıl faaliyet ilkesi olarak tarafsızlık, yetkili kesimlerin yaşanan silahlı çatışmanın veya savaşan tarafların yardım çalışmasına müdahale etmesine izin vermemesi anlamına gelmektedir. Ancak, Suriye´de yaşanan durum bu yönde değildir. Rejim topraklarında faaliyet gösteren insani yardım örgütleri, Şam tarafından çalışmalarının kontrol edilmesine ve bunu kendi otoritesini konsolide etmenin bir aracı olarak görmesine izin vermektedir.  

Çatışmanın başlangıcından bu yana, rejim, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu´nun 46/182 sayılı kararını kullanmıştır. Bu karar, tüm insani yardımı Şam ve devletle bağlantılı veya devletin özenle seçtiği kurumlar üzerinden yönlendirmenin bir aracı olarak, etkilenen devlete toprakları dahilinde insani yardımı yönetmede öncelikli bir rol vermektedir. Yardım kurumlarını ve işçileri faaliyetlerini gerçekleştirmeleri için izin başvurusunda bulunmaya zorlayan Dışişleri Bakanlığı, yerel uygulama ortaklarına güvenen kurumların, söz konusu ortakları, rejimin onayladığı bir kuruluş listesi içerisinden seçmelerini talep etmektedir. 

Buna ek olarak, güvenlik sebebiyle insancıl örgütlerin yardımının rejimin onayına bağımlı olması, rejimin, kimin, nerede ve ne zaman yardım aldığını kontrol etme yeteneğini arttırmaya yardımcı olmaktadır. Örneğin, rejim, rejim alanlarında yerleşik insani yardım çalışanlarının, muhaliflerin bulunduğu topraklarda yardım temin etmelerini önlemiştir. Böylelikle, bir savaş silahı olarak açlığa mahkum etme seçeneğini kullanmıştır. 

Buna yanıt olarak, BM kurumları gibi bazı kuruluşlar, rejimin kısıtlamalarına itaat etmeye onay vermişlerdir. Keza böylelikle, bu topraklarda yaşayan milyonlarca sivile hizmet etmişlerdir. Diğerleri ise, sadece rejim-dışı alanlarda çalışma kararı almıştır ve bunu ya sınır-ötesi yardım operasyonları, ya da Şam tarafından düzenlenmeyen yerel ortaklar üzerinden yapmaktadır. 

Bu tür düzenlemeler, bir süreliğine oldukça iyi işlese de, şu an için Suriye topraklarının çoğunluğu rejim denetimi altında olduğu için artık etkin bir işlev sergileyememektedir. Yakın tarihli haberler, bu sene hükümet birliklerinin yeniden ele geçirdiği alanlardaki yüz binlerce Suriyelinin insani yardım alamadığını göstermektedir. Yıllardır yardım getiren ancak herhangi bir düzenlemeye tabi olmayan yardım kuruluşları artık onlara ulaşamamaktadır; Şam´dan faaliyet onayı talep edenlerin ise bu talepleri geri çevrilmektedir. 

Dolayısıyla, insani yardım kuruluşları, yıllardır önüne geçmeye çalıştıkları aynı soruyla karşı karşıya bulunmaktadır: rejim yerine sivillere yardımcı olmak için ne yapılmalıdır? 

Odak noktası, yardımın rejim alanlarında nasıl dağıtılması gerektiğini düzenlemek üzere yeni bir çerçeveyle gelmeye dönük olmalıdır. Bu operasyon rehberi, insani yardım aktörlerinin -tüm siyasi endişelere rağmen- gerektiği her yere yardım temin edebilmesini sağlamalıdır. Benzer şekilde, bu aktörlere ortaklarını vasıfları temelinde özgürce seçme imkanı verilmelidir – rejime sadakatleri temelinde değil. 

Bunun etkin olabilmesi için ilgili çerçeve, yerel ortakların korunmasını sağlamak için gereken tedbirleri göz önüne almalıdır. Benzer şekilde, Suriyeli örgütlerin çalışmalarını düzenleyen yasalar, bu grupların eşit fırsatlara sahip olmasını sağlamak üzere gözden geçirilmelidir. Tüm verilere, faaliyetlere ve konumlara tam erişime sahip olmak da, bağımsız ve güvenilir bir izleme ve değerlendirme süreci tesis etmek açısından eşit derecede önemlidir. Örneğin, Birleşmiş Milletler, ortak kuruluşlarından, kendi alt taşeron ortaklarını açıklamalarını talep ederek işe başlamalıdır. Böylelikle, rejimin yaptırımına tabi birimlerin BM fonlarından faydalanmaması sağlanabilir. 

Böyle bir çerçevenin uygulamaya geçirilmesi kolay değildir, ancak imkansız da değildir. Bu operasyonel rehber, ancak tüm BM kurumları ve diğer kilit uluslararası insani yardım örgütlerinin, rejime hep birlikte baskı yapmaya dönük bir ittifak kurabilmeleri durumunda uygulanabilir. Suriye içerisinde yardım çalışmalarını fonlayan devletler, bu koalisyonu kurup çerçeveyi uygulayabilen başlıca aktörlerdir. 

Suriye´deki yardım çalışması, rejimin topal durumdaki ekonomisine devasa miktarda para akışını sağlamaktadır ve bu koz göz ardı edilmemelidir. 2018 yılında açıklanan İnsani Yanıt İzleme Raporu´na göre, ülkede yaklaşık 13 milyon kişi yardıma muhtaç durumdadır. Bunların çok büyük kısmı ise rejim alanlarında yaşamaktadır. Benzer şekilde, Suriye Politika Araştırmaları Merkezi´nin yayımlanmamış bir raporu, 2017 yılında uluslararası topluluğun -hem BM hem de BM-dışı fon kaynakları dahil- Suriye´de insani yardıma yaptığı harcamanın ülkenin GSYİH´sının yüzde 35´ine denk geldiğini ortaya koymuştur. Buna ek olarak, rejim alanlarında düşmanlıkların kesilmesi, rejime, insani yardım çalışanlarına daha fazla erişim imkanı vermesi için rejim üzerinde baskı kurulmasını kolaylaştırmalıdır. 

Şu anda böyle bir çerçevenin hazırlanıp uygulanması son derece önemlidir; keza rejimin elindeki alanlarda faaliyet göstermeyi tasavvur eden insani yardım ajanslarının sayısı hızla artmaktadır. Benzer şekilde, Suriye´de BM kurumlarının bağımsızlığının sağlanmasının önemi, sadece oradaki yardım çalışmalarıyla da sınırlı değildir. Yeniden inşaya yönelik fonlar gelirse ve geldiğinde bu mesele çok daha büyük bir önem kazanacaktır.

 

Kaynak: https://syria.chathamhouse.org/research/a-framework-for-neutral-aid-work-in-syria-is-urgently-needed
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Rusya´nın Uzmanlığı, Afrika Jeopolitiğini Yeniden Şekillendirebilir
Rusya´nın Uzmanlığı, Afrika Jeopolitiğini Yeniden Şekillendirebilir
Sudan´ın Doğu – Batı ve Kuzey – Güney Trans-Afrika Demiryolları´nın inşa edilmesinde Rus şirketlerinin desteğini alma yönündeki önerisi, eğer Moskova bu bölgede yeni elde ettiği stratejik konumu bir koz olarak kullanmayı başarırsa Afrika jeopolitiğini yeniden şekillendirebilir.
Britanya İmparatorluğu Hindistan´dan 45 trilyonu nasıl çaldı?
Britanya İmparatorluğu Hindistan´dan 45 trilyonu nasıl çaldı?
Britanya´da yaygın kabul gören bir anlatı vardır: Buna göre, Hindistan´ın sömürgeleştirilmesi, Britanya´nın kendisi açısından herhangi bir büyük çaplı ekonomik fayda getirmedi.
Korybko Röportajı: Hindistan, İran ve Suudi Arabistan arasında sıkışmış durumda
Korybko Röportajı: Hindistan, İran ve Suudi Arabistan arasında sıkışmış durumda
Suudi Arabistan yeni yatırımlar yoluyla Hindistan´la bağlarını derinleştirme arayışı içerisinde. Peki, hangi endüstrilere odaklanmayı planlıyor?
ABD-Suudi Bağları: Kan, Petrol ve Hilekarlık Dolu
ABD-Suudi Bağları: Kan, Petrol ve Hilekarlık Dolu
Niçin Donald Trump ve CIA, Washington Post köşe yazarı Cemal Kaşıkçı´nın Türkiye´de Suudi Arabistan başkonsolosluğunda kısa süre önce öldürülmesi konusunda görüş ayrılığı yaşıyorlar?
“Gerçeği Söylerseniz” Kovulursunuz
“Gerçeği Söylerseniz” Kovulursunuz
Marc Lamont Hill, CNN´den “İsrail hükümetini eleştirdiği” için kovuldu… “Filistinliler İsrail ordusu ve polisinin gelişigüzel uyguladığı şiddet tehdidi altında yaşamaya devam ediyor:
Yoksa Çin İsrail´le mi yakınlaşıyor?
Yoksa Çin İsrail´le mi yakınlaşıyor?
İsrail´in kritik önemdeki noktalarına yakın bir konumda Çin´in iki adet milyar dolarlık deniz limanı inşa etmesi, Washington ile ilişkiler ve potansiyel güvelik meselelerine dair endişeleri artırıyor.
Asya´nın kurumsal kenevire yönelik ilgisi yeni yeni ortaya çıkıyor
Asya´nın kurumsal kenevire yönelik ilgisi yeni yeni ortaya çıkıyor
İlk harekete geçen bölge ulusları, marihuana endüstrisinin dünya çapında yaygınlaşmasıyla birlikte beklenmedik şekilde gelen kârlılığa gözlerini dikmiş durumdalar.
Moskova ve Ankara, “Jeopolitik Uyumsuzluğa” Rağmen Birlikte Çalışmaya Devam Ediyorla
Moskova ve Ankara, “Jeopolitik Uyumsuzluğa” Rağmen Birlikte Çalışmaya Devam Ediyorla
Türkiye ve Rusya. Esad, oyunun tam olarak dışında değil; çünkü en büyük destekçisi ve en önemli müttefiki olan Rusya, hem İdlib´de sahada, hem de İdlib için uygun bir çözüm bulmak üzere Sochi´de masaya oturuyor.
Çin, Kuzey Kutbu´nda Küresel Yönetişim Heveslerini Genişletiyor
Çin, Kuzey Kutbu´nda Küresel Yönetişim Heveslerini Genişletiyor
Çin´in Arktik bölgesine olan ilgisi, tamamen ekonomik olmanın ötesinde: Bu bölgenin yönetişiminde daha büyük bir rol üstlenmek için de baskı yapıyor.
Doğu´ya Dönüş İdeolojisi.
Doğu´ya Dönüş İdeolojisi.
Rusya´nın yükselen Asya´ya doğru rotasını çevirmesinin ilk aşaması hız kazanıyor: Uzak Doğu´nun kalkınma oranı, ulusal ortalamanın iki katı.
ABD müttefiklerini çok kolay ‘ele vermeye´ başladı´
ABD müttefiklerini çok kolay ‘ele vermeye´ başladı´
Kaşıkçı cinayetinden Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman´ı sorumlu tutan ABD Senatosu´nun karar tasarısını değerlendiren Rus siyaset uzmanı Yuriy Poçta, bu kararın Rusya ile ne şekilde alakalı olduğuna da açıklık getirdi.
´ABD müttefiklerini çok kolay ‘ele vermeye´ başladı´
´ABD müttefiklerini çok kolay ‘ele vermeye´ başladı´
Kaşıkçı cinayetinden Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman´ı sorumlu tutan ABD Senatosu´nun karar tasarısını değerlendiren Rus siyaset uzmanı Yuriy Poçta, bu kararın Rusya ile ne şekilde alakalı olduğuna da açıklık getirdi.
´Rusya ve Çin, ABD ile NATO´ya karşı koymak için Doğu Antantı kurdu´
´Rusya ve Çin, ABD ile NATO´ya karşı koymak için Doğu Antantı kurdu´
Batı´nın oyunlarının kurbanı olduklarını düşündüğü belirtilen Rusya ve Çin´in ABD ile NATO´ya karşı koymak için Doğu Antantı kurduğu ifade edildi.
´Ortak Avrupa ordusu fikri tam bir felaket´
´Ortak Avrupa ordusu fikri tam bir felaket´
The National Interest, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından önerilen Avrupa ordusu oluşturmak fikrinin ciddi sorunlara yol açacağını yazdı.
Elveda yeşil: Avrupa, doları reddediyor
Elveda yeşil: Avrupa, doları reddediyor
Avrupa Komisyonu, avronun enerji ve hammade alımı gibi ekonominin stratejik sektörlerindeki kullanım alanını genişletmek için bir önlem paketi hazırladı.
´Baba Bush´u anlatan Gorbaçov: Dünya yeni bir cepheleşme ve silahlanma yarışının eşiğinde
´Baba Bush´u anlatan Gorbaçov: Dünya yeni bir cepheleşme ve silahlanma yarışının eşiğinde
Aralık ayı başında hayatını kaybeden ABD´nin 41. Başkanı George H. W. Bush´la birlikte ABD ve SSCB arasında ortaklığın temelini atmayı başardıklarını söyleyen Sovyetler Birliği´nin son lideri Mihail Gorbaçov, dünya yeni bir cepheleşme ve silahlanma yarışının eşiğinde olduğu için geçmişteki kazanımların da risk altında olduğunu kaydetti.
Trump, Moskova´yı sevindirmemek için ´Prensin yavru köpeği´ oldu
Trump, Moskova´yı sevindirmemek için ´Prensin yavru köpeği´ oldu
ABD Başkanı Donald Trump´ın belki de tüm dünyaya ne kadar güçlü, akil, pragmatik ve vatansever bir kişi olduğunu göstermek için gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin yaptığı bir dizi açıklama gerçekte tam aksine bir etki yarattı.
Rus gazı kimleri korkutuyor?
Rus gazı kimleri korkutuyor?
Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki´nin, Kuzey Akımı 2 doğalgaz boru hattının devreye girmesinden sonra Rusya´nın Ukrayna´ya saldırıya geçebileceği yönündeki açıklamasını değerlendiren Rus gazeteci Ardayev, “Avrupa, Rus gazına muhtaç. Ama bu durumdan rahatsız olanlar var” dedi.
ABD medyası: Veliaht Selman´ı zayıflatmak Suudi Arabistan ve Ortadoğu´da istikrarı arttıracaktır
ABD medyası: Veliaht Selman´ı zayıflatmak Suudi Arabistan ve Ortadoğu´da istikrarı arttıracaktır
ABD´nin Washington Post gazetesinde yayımlanan makalede, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman´ın pozisyonunun zayıflamasının Suudi Arabistan´da ve Ortadoğu´da istikrarı artıracağı değerlendirmesi yapıldı.
‘Türk Akımı, güven güçlendirmede yeni bir seviye´
‘Türk Akımı, güven güçlendirmede yeni bir seviye´
Rus parlamentosunun alt kanadı Duma´da Dış İlişkiler Komitesi üyesi Sergey Jeleznyak, Türk Akımı yapımında takvimin ilerisinde olunmasının Rus doğalgazı sevkiyat sisteminin oluşturulmasında önemli bir adım olduğunu belirtti.
ABD basını Rusya´yla savaşta hangi tarafın, neden yenik düşeceğini yazdı
ABD basını Rusya´yla savaşta hangi tarafın, neden yenik düşeceğini yazdı
ABD´de yayınlanan National Interest dergisi, ABD´nin, asker sayısının yeterli olmaması ve kaynaklarının az olması yüzünden savaş çıkması halinde Rusya ya da Çin´e karşı yenilgiye uğrayacağını yazdı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
1294 Kubilay Han, Moğol imparatoru ölümü (doğumu 1215)
1451 Yedinci Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet (II. Mehmet) ikinci kez tahta çıktı.
1695 Osmanlı donanması, Sakız Adası´nı Venedikliler´den geri aldı.
1856 Islahat Fermanı yayınlandı
1878 II. Abdülhamit Mebusan Meclisini süresiz olarak kapattı ve Meşrutiyet rejimine son vererek, yönetime tek başına egemen oldu.
Tıkanmış lavaboları açmak için, tıkanmış deliğe sodalı kaynar su dökün. Lavabo hemen açılacaktır.

Püf noktası
Günde bir paket cips yemek, yılda beş şişe sıvı yağ içmenize bedel Britanya Kalp Vakfının ortaya çıkardığı bu sonuç, "abur cubur"a merakı olan insanları oldukça korkutacak. En çok cips tüketen ülkelerin başında İngiltere ve ABD geliyor.

İlginç bilgiler