Trump, Moskova´yı sevindirmemek için ´Prensin yavru köpeği´ oldu
ABD Başkanı Donald Trump´ın belki de tüm dünyaya ne kadar güçlü, akil, pragmatik ve vatansever bir kişi olduğunu göstermek için gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin yaptığı bir dizi açıklama gerçekte tam aksine bir etki yarattı.
Tarih: 24.11.2018 09:03:01/ 295okunma / 0yorum

 

Trump´ın hareketleri son bir gündür sosyal ağlarda alay konusu olmaya devam ederken ABD başkanı sadece siyasi muhaliflerinin değil, aynı zamanda Cumhuriyetçi Parti´deki üst düzey temsilcilerinin eleştiri oklarının hedefi oldu. 

TRUMP´IN ZAYIF NOKTASI BULUNDU

Beyaz Saray şu ana kadar belki de skandalı geçiştirmeyi umuyordu, ancak şimdi Kongre ve Senato üyelerinin Suudi Arabistan´a yönelik yaptırım kararı alma olasılığı iyice arttı. Trump´ın zayıf noktası bulunmuş oldu ve bu noktaya sürekli ve acı verecek şekilde vurulmaya devam edilecek. Aslında ABD Başkanı söylediklerinde haklı, zira birden ahlak ilkeleri ve insani değerler ABD´nin aklına gelmişçesine Suudi Arabistan´la o yönden kavgaya girişmek muazzam bir aptallık olur.

Bu arada Trump´ın yandaşları birkaç yıldır rakiplerine Rusya ile kavga etmenin de çok verimli bir taktik ve strateji olmadığını anlatmaya çalışıyor, ancak görünürde Trump´a zarar verme isteği, Rus nükleer silahlarından duyulan korkuya dahi ağır basıyor. Şimdi de Suudi Arabistan konusunda da buna benzer bir durumun ortaya çıkma şansı yüksek duruyor.

RİYAD AMERİKAN SİLAHLARININ DEVASA BİR ALICISI

Aslına bakılırsa ADB Başkanı´nın açıklamaları birkaç tezle özetlenebilir. Birincisi Suudi Arabistan, ABD´nin Ortadoğu´da iyi bir ortağı, başka bir deyişle de Amerikan silahlarının devasa bir alıcısı konumunda. Trump, bu yakınlarda imzalanan ve Suudilere 100 milyar doların üzerinde silah satışını öngören anlaşmayla gurur duyuyor. 

İkincisi Suudi Arabistan´ın, petrol fiyatlarının ciddi bir şekilde düşürülmesi konusunda Trump´a büyük yardımı oldu, dolayısıyla Trump´ın ifade ettiği gibi, bundan adeta tüm dünya büyük miktarda ‘vergi indirimi´ kazanmış oldu. Gerçi ABD Başkanı, İran´ın petrol ihracatını tamamen yok edecek muazzam bir yaptırım sözü verdi, uygulamadaysa bir hiç ortaya çıktı ve böylelikle Trump, herkesi yanıltmış oldu. Gelecekte buna benzer bir şeyin sonuç verip vermeyeceği bilinmiyor.

Üçüncüsü de Trump, Suudi Arabistan´ı sert bir şekilde cezalandırma girişimlerinin petrol varil fiyatlarını 150 dolara kadar tırmandıracağını ve bunun ‘Rusya´nın yararına´ olacağını ima ederek, araya ‘Rus tehdidini´ dahi sıkıştırmayı başardı.

‘TRUMP´IN EYLEMLERİ ABD´Yİ ÇOK AŞAĞILARA DÜŞÜRDÜ´

CNN´in haberine göre Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Cumhuriyetçi Senatör Bob Corker, ABD Başkanı´nın Suudi Arabistan skandalıyla ilgili eylemlerinin ‘ülkeyi çok alt seviyelere düşürdüğünü´ belirtti ve Beyaz Saray´dan durumla ilgili rapor istedi.

Bloomberg köşe yazarlarından Eli Lake, Washington´un şu anki yönetiminin çok yüksek olmayan profesyonel standartlarına rağmen her şeyin çok kötü geçtiğini yazdı. Lake, Trump´ın Suudi gazetecinin öldürülmesi ile ilgili "Belki de bütün dünya sorumlu tutulmalıdır, çünkü dünya kirli bir yer" ifadesinin, aslında ‘madem dünya öyle bir yer, bir gazeteci eksik ya da fazla, ne fark eder´ anlamına gelebileceği yorumunu yaptı. Gazeteci, ABD Başkanı´nın Riyad´ın Moskova ve Pekin´de yeni müttefikleri aramaya başlayabileceği (ve büyük olasılıkla) bulabileceği yönündeki tüm risklere rağmen, Suudi Arabistan yönetimine baskı yapmak için mükemmel bir fırsat kaçırdığını ifade etti. Bloomberg´e göre bundan böyle Riyad´a yönelik olası yaptırımlarla Senato ve Kongre ilgilenecek. 

Demokrat Parti Hawaii senatörü Tulsi Gabbard ise, ABD Başkanı´nı sert bir dille eleştirerek, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Suudi Arabistan´ın yavru köpeği olmak ‘Önce Amerika´ demek değil" ifadelerini kullandı (orijinalde ‘yavru köpeği´ yerine aslında daha ağır bir ifade kullandı).

SUUDİ PRENSLER AMERİKAN EKONOMİSİNE ZARAR VERMENİN YOLUNU BULUR

Eğer ABD, Suudi Arabistan yönetimini iktidardan ya da yaşamdan yoksun kalma tehlikesiyle karşı karşıya bırakırsa, Suudi prensler Amerikan ekonomisine ve mali sistemine çok büyük zararlar vermenin bir yolunu bulur: Suudi petrolünün dolar değil, altın, euro ya da yuan karşılığında satılacağını ilan etmeleri yeterli olur. Böylelikle ABD´nin mali gücünün kilit unsuru olan ‘Petro-dolar sistemi´ çökmüş olur. 

Elbette ki Libya´nın devrik lideri Muammer Kaddafi, ‘Petro-dolar sistemine´ yönelik çok daha mütevazı bir tehdit örgütlemeye çalıştığı için öldürüldü, fakat Suudi yönetimi, başkalarının hatalarından ders çıkarmasını biliyor ve bu nedenle Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerini satın alma konusunda aktif çaba sarf ediyor, ayrıca genel olarak Ortadoğu´da güvenilir bir ortak sıfatıyla bilinen Rusya ile yakınlaşmaya önem veriyor.

PETRO-DOLAR SİSTEMİNİN İSTİKRARI BİRÇOK HAYATTAN ÖNEMLİ

ABD´nin büyük devlet yanılsamaları bir kenara, aslında Trump söylediklerinde haklı. Pragmatik Amerikan çıkarları bakımından Petro-dolar sisteminin istikrarı birçok insanın hayatından önemli. Fakat mesele şu ki ABD´li elit tabaka pragmatizmi unutmuş durumda ve kendi tartışılmaz büyüklüğünün hayali dünyasında yaşıyor. Dolayısıyla kendi güçlerini bir kez daha ortaya koymaya çalışırken Amerikan mali sistemini çökertmeye hazır olacakları ihtimalini de dışlamamak gerekir. Böyle bir şeyin olmasınınsa dünyanın geri kalanına yarar sağlayacağı ortada.Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
´Ortak Avrupa ordusu fikri tam bir felaket´
´Ortak Avrupa ordusu fikri tam bir felaket´
The National Interest, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından önerilen Avrupa ordusu oluşturmak fikrinin ciddi sorunlara yol açacağını yazdı.
Elveda yeşil: Avrupa, doları reddediyor
Elveda yeşil: Avrupa, doları reddediyor
Avrupa Komisyonu, avronun enerji ve hammade alımı gibi ekonominin stratejik sektörlerindeki kullanım alanını genişletmek için bir önlem paketi hazırladı.
´Baba Bush´u anlatan Gorbaçov: Dünya yeni bir cepheleşme ve silahlanma yarışının eşiğinde
´Baba Bush´u anlatan Gorbaçov: Dünya yeni bir cepheleşme ve silahlanma yarışının eşiğinde
Aralık ayı başında hayatını kaybeden ABD´nin 41. Başkanı George H. W. Bush´la birlikte ABD ve SSCB arasında ortaklığın temelini atmayı başardıklarını söyleyen Sovyetler Birliği´nin son lideri Mihail Gorbaçov, dünya yeni bir cepheleşme ve silahlanma yarışının eşiğinde olduğu için geçmişteki kazanımların da risk altında olduğunu kaydetti.
Rus gazı kimleri korkutuyor?
Rus gazı kimleri korkutuyor?
Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki´nin, Kuzey Akımı 2 doğalgaz boru hattının devreye girmesinden sonra Rusya´nın Ukrayna´ya saldırıya geçebileceği yönündeki açıklamasını değerlendiren Rus gazeteci Ardayev, “Avrupa, Rus gazına muhtaç. Ama bu durumdan rahatsız olanlar var” dedi.
ABD medyası: Veliaht Selman´ı zayıflatmak Suudi Arabistan ve Ortadoğu´da istikrarı arttıracaktır
ABD medyası: Veliaht Selman´ı zayıflatmak Suudi Arabistan ve Ortadoğu´da istikrarı arttıracaktır
ABD´nin Washington Post gazetesinde yayımlanan makalede, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman´ın pozisyonunun zayıflamasının Suudi Arabistan´da ve Ortadoğu´da istikrarı artıracağı değerlendirmesi yapıldı.
‘Türk Akımı, güven güçlendirmede yeni bir seviye´
‘Türk Akımı, güven güçlendirmede yeni bir seviye´
Rus parlamentosunun alt kanadı Duma´da Dış İlişkiler Komitesi üyesi Sergey Jeleznyak, Türk Akımı yapımında takvimin ilerisinde olunmasının Rus doğalgazı sevkiyat sisteminin oluşturulmasında önemli bir adım olduğunu belirtti.
ABD basını Rusya´yla savaşta hangi tarafın, neden yenik düşeceğini yazdı
ABD basını Rusya´yla savaşta hangi tarafın, neden yenik düşeceğini yazdı
ABD´de yayınlanan National Interest dergisi, ABD´nin, asker sayısının yeterli olmaması ve kaynaklarının az olması yüzünden savaş çıkması halinde Rusya ya da Çin´e karşı yenilgiye uğrayacağını yazdı.
ABD sınırındaki Tijuana´da göçmen kazanı kaynıyor
ABD sınırındaki Tijuana´da göçmen kazanı kaynıyor
ABD Başkanı Donald Trump´ın haftalardır ´bir numaralı ulusal güvenlik tehdidi´ ilan ettiği göçmen kervanının ilk dalgası, Meksika´nın Tijuna kentinde ABD sınırına vardı.
‘Palermo´daki Libya konferansı işe yaramadı´
‘Palermo´daki Libya konferansı işe yaramadı´
Mısırlı uluslararası ilişkiler uzmanı Nizar Müftü, konferansın başarılı olması için Libyalı politik güçler ve küresel aktörler arasında anlaşmanın sağlanması gerektiğini belirtti.
WSJ: Rusya, dolara darbe vuran ülkeler arasında yer alıyor
WSJ: Rusya, dolara darbe vuran ülkeler arasında yer alıyor
Rusya´nın küresel ticarette doların hegemonyasına darbe vuran ülkeler arasında yer aldığı ve bu alanda ilk başarılı sonuçları elde etmeye başladığı belirtildi.
WSJ: ABD´nin İran yaptırımları, Rusya´nın küresel enerji pazarındaki konumunu güçlendirdi
WSJ: ABD´nin İran yaptırımları, Rusya´nın küresel enerji pazarındaki konumunu güçlendirdi
ABD´nin İran´a uyguladığı yaptırımların Rusya´nın küresel enerji pazarındaki konumunu güçlendirdiği belirtildi. Ayrıca Rusya´nın petrol üretiminde son 30 yılın en yüksek seviyesini gördüğü kaydedildi.
Çin medyası: Trump´ın politikası ABD´nin küresel hegemonyasını bitirecek
Çin medyası: Trump´ın politikası ABD´nin küresel hegemonyasını bitirecek
Hong Kong merkezli Asia Times, ABD Başkanı Donald Trump´ın ekonomik başarısının süper gücün çöküşüne neden olabileceğini ve Mihail Gorbaçov´un Sovyetler´in dağılmasına yol açan başarısız politikasının akıbetini tekrarlayabileceğini belirtti.
Uluslararası Riyakarlık
Uluslararası Riyakarlık
Son günlerde tüm uluslararası medya kaynakları, gazeteler, dergiler, TV kanalları ve İnternet sosyal medyası, Suudi muhabir Cemal Kaşıkçı´nın tüyler ürpertici ölümü hakkında yayınlar yapmakla meşgul. Kaşıkçı, Muhamad bin Salman´a (MBS) ve onun baskıcı politikalarına muhalefet etmeye başlayana dek rejime sadık biriydi.
Çin´de Din
Çin´de Din
Çin´de dini kuralların yerine getirilme oranı arttıkça Çin Komünist Partisi, denetimlerini sıkılaştırmaya, din üzerinde zulmü artırmaya ve devletin izin verdiği din kurumlarını asimile etme girişimlerine devam ediyor.
´Suudi Arabistan petrol ekonomisinden yatırım ekonomisine geçiyor´
´Suudi Arabistan petrol ekonomisinden yatırım ekonomisine geçiyor´
Suudi Arabistan´ın başkenti Riyad´da sona eren Geleceğe Yatırım Girişimi (FII) forumunu değerlendiren Suudi ekonomistler, Riyad´ın petrolü temel gelir kaynağı olarak reddetme stratejisini uyguladığını ve ülkeye uzun vadeli yatırımları teşvik ettiğini belirtti.
ABD, batık bir gemiyle 6 yıl önce kapanan bankayı da yaptırım listesine aldı
ABD, batık bir gemiyle 6 yıl önce kapanan bankayı da yaptırım listesine aldı
ABD, İran´a yönelik yaptırım listesine 6 Ocak´ta Çin kıyılarında batan Sançi petrol tankeri ile 6 yıl önce kapanan bir bankayı da ekledi.
Dolardan vazgeçme planının Rusya için sonuçları ne olacak?
Dolardan vazgeçme planının Rusya için sonuçları ne olacak?
Doların Rus ekonomisindeki payını azaltma planını değerlendiren Rus uzmanlar, bunun bankaların zorunlu döviz rezervlerinde değişiklik yapmasına ve bankaların döviz bazlı kredi vermekten vazgeçmesine neden olabileceğini belirtti.
Rusya ve Hindistan S-400´lerin satış anlaşmasını niçin ruble üzerinden yaptı?
Rusya ve Hindistan S-400´lerin satış anlaşmasını niçin ruble üzerinden yaptı?
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ülkesini ziyaret eden Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho ile görüştü. Ruhani´nin Ri´ye ´yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle ABD yönetimine güvenilemeyeceğini´ söylediği açıklandı.
Batılı tarihçiler ABD´de bir iç savaş tehdidi olduğunu açıkladı
Batılı tarihçiler ABD´de bir iç savaş tehdidi olduğunu açıkladı
Amerikalı ve İngiliz uzmanlar, ABD´de yakın bir zamanda devlet içerisinde çatışmaların başgösterebileceğini belirtti.
ABD, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Suudilere yaptırım uygular mı?
ABD, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Suudilere yaptırım uygular mı?
ABD´nin, gazeteci Cemal Kaşıkçı´nın ölümü nedeniyle Suudi Arabistan´a karşı sert tavır almamasına yönelik eleştirileri değerlendiren Rus uzmanlar, Washington´un ölçülü tepkisinin, Riyad ile askeri ve ekonomik işbirliğini eski seviyede koruma isteğinden kaynaklandığını dile getirdiler.
‘Altın´ varil: ABD dünya petrol pazarını çökertmek istiyor
‘Altın´ varil: ABD dünya petrol pazarını çökertmek istiyor
Dünya pazarında giderek artan petrol fiyatlarının ileride yol açabileceği sorunlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Rus analistler, ABD´nin saldırgan ve öngörülemeyen politikasının petrol fiyatlarında hiçbir ülkeye faydası olmayan büyük dalgalanmalara yol açtığını vurguladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3505
EURO
6.0880
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
1808 Andrew Johnson, ABDnin 17. başkanı
Deodorant lekelerini kurumuş ıslak mendille çıkarın.Kurumuş ıslak mendille lekeleri dairesel olarak ovun. Kurumuş ıslak mendil deodorantı emer. Dikkat etmeniz gereken bir nokta: Kurumuş ıslak mendilin tiftiklenmemiş olmasına dikkat edin, aksi takdirde mendil gri lekeler bırakır. Külotlu çorabı da aynı amaçla kullanabilirsiniz.

Püf noktası
2006 yılında , Mark Anderson adında bir adam, ‘Copius´ adlı bir tekneyle denize açılır ve balık tutmak için gittiği bölgede, 96 yıldır denizde dolaşan ve içinde mesaj olan bir şişe bulur. ve o tarihte adını Guinness Rekorlar kitabına yazdırır. Anderson´un yakın arkadaşı olan Andrew Leaper´, 2012 yılında yine aynı tekneyle denize açılır. Ve bu kez de o 98 yıllık bir şişe bulur. Ve arkadaşının rekorunu kırmayı başarır.

İlginç bilgiler