Trump, Moskova´yı sevindirmemek için ´Prensin yavru köpeği´ oldu
ABD Başkanı Donald Trump´ın belki de tüm dünyaya ne kadar güçlü, akil, pragmatik ve vatansever bir kişi olduğunu göstermek için gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin yaptığı bir dizi açıklama gerçekte tam aksine bir etki yarattı.
Tarih: 24.11.2018 09:03:01/ 931okunma / 0yorum

 

Trump´ın hareketleri son bir gündür sosyal ağlarda alay konusu olmaya devam ederken ABD başkanı sadece siyasi muhaliflerinin değil, aynı zamanda Cumhuriyetçi Parti´deki üst düzey temsilcilerinin eleştiri oklarının hedefi oldu. 

TRUMP´IN ZAYIF NOKTASI BULUNDU

Beyaz Saray şu ana kadar belki de skandalı geçiştirmeyi umuyordu, ancak şimdi Kongre ve Senato üyelerinin Suudi Arabistan´a yönelik yaptırım kararı alma olasılığı iyice arttı. Trump´ın zayıf noktası bulunmuş oldu ve bu noktaya sürekli ve acı verecek şekilde vurulmaya devam edilecek. Aslında ABD Başkanı söylediklerinde haklı, zira birden ahlak ilkeleri ve insani değerler ABD´nin aklına gelmişçesine Suudi Arabistan´la o yönden kavgaya girişmek muazzam bir aptallık olur.

Bu arada Trump´ın yandaşları birkaç yıldır rakiplerine Rusya ile kavga etmenin de çok verimli bir taktik ve strateji olmadığını anlatmaya çalışıyor, ancak görünürde Trump´a zarar verme isteği, Rus nükleer silahlarından duyulan korkuya dahi ağır basıyor. Şimdi de Suudi Arabistan konusunda da buna benzer bir durumun ortaya çıkma şansı yüksek duruyor.

RİYAD AMERİKAN SİLAHLARININ DEVASA BİR ALICISI

Aslına bakılırsa ADB Başkanı´nın açıklamaları birkaç tezle özetlenebilir. Birincisi Suudi Arabistan, ABD´nin Ortadoğu´da iyi bir ortağı, başka bir deyişle de Amerikan silahlarının devasa bir alıcısı konumunda. Trump, bu yakınlarda imzalanan ve Suudilere 100 milyar doların üzerinde silah satışını öngören anlaşmayla gurur duyuyor. 

İkincisi Suudi Arabistan´ın, petrol fiyatlarının ciddi bir şekilde düşürülmesi konusunda Trump´a büyük yardımı oldu, dolayısıyla Trump´ın ifade ettiği gibi, bundan adeta tüm dünya büyük miktarda ‘vergi indirimi´ kazanmış oldu. Gerçi ABD Başkanı, İran´ın petrol ihracatını tamamen yok edecek muazzam bir yaptırım sözü verdi, uygulamadaysa bir hiç ortaya çıktı ve böylelikle Trump, herkesi yanıltmış oldu. Gelecekte buna benzer bir şeyin sonuç verip vermeyeceği bilinmiyor.

Üçüncüsü de Trump, Suudi Arabistan´ı sert bir şekilde cezalandırma girişimlerinin petrol varil fiyatlarını 150 dolara kadar tırmandıracağını ve bunun ‘Rusya´nın yararına´ olacağını ima ederek, araya ‘Rus tehdidini´ dahi sıkıştırmayı başardı.

‘TRUMP´IN EYLEMLERİ ABD´Yİ ÇOK AŞAĞILARA DÜŞÜRDÜ´

CNN´in haberine göre Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Cumhuriyetçi Senatör Bob Corker, ABD Başkanı´nın Suudi Arabistan skandalıyla ilgili eylemlerinin ‘ülkeyi çok alt seviyelere düşürdüğünü´ belirtti ve Beyaz Saray´dan durumla ilgili rapor istedi.

Bloomberg köşe yazarlarından Eli Lake, Washington´un şu anki yönetiminin çok yüksek olmayan profesyonel standartlarına rağmen her şeyin çok kötü geçtiğini yazdı. Lake, Trump´ın Suudi gazetecinin öldürülmesi ile ilgili "Belki de bütün dünya sorumlu tutulmalıdır, çünkü dünya kirli bir yer" ifadesinin, aslında ‘madem dünya öyle bir yer, bir gazeteci eksik ya da fazla, ne fark eder´ anlamına gelebileceği yorumunu yaptı. Gazeteci, ABD Başkanı´nın Riyad´ın Moskova ve Pekin´de yeni müttefikleri aramaya başlayabileceği (ve büyük olasılıkla) bulabileceği yönündeki tüm risklere rağmen, Suudi Arabistan yönetimine baskı yapmak için mükemmel bir fırsat kaçırdığını ifade etti. Bloomberg´e göre bundan böyle Riyad´a yönelik olası yaptırımlarla Senato ve Kongre ilgilenecek. 

Demokrat Parti Hawaii senatörü Tulsi Gabbard ise, ABD Başkanı´nı sert bir dille eleştirerek, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Suudi Arabistan´ın yavru köpeği olmak ‘Önce Amerika´ demek değil" ifadelerini kullandı (orijinalde ‘yavru köpeği´ yerine aslında daha ağır bir ifade kullandı).

SUUDİ PRENSLER AMERİKAN EKONOMİSİNE ZARAR VERMENİN YOLUNU BULUR

Eğer ABD, Suudi Arabistan yönetimini iktidardan ya da yaşamdan yoksun kalma tehlikesiyle karşı karşıya bırakırsa, Suudi prensler Amerikan ekonomisine ve mali sistemine çok büyük zararlar vermenin bir yolunu bulur: Suudi petrolünün dolar değil, altın, euro ya da yuan karşılığında satılacağını ilan etmeleri yeterli olur. Böylelikle ABD´nin mali gücünün kilit unsuru olan ‘Petro-dolar sistemi´ çökmüş olur. 

Elbette ki Libya´nın devrik lideri Muammer Kaddafi, ‘Petro-dolar sistemine´ yönelik çok daha mütevazı bir tehdit örgütlemeye çalıştığı için öldürüldü, fakat Suudi yönetimi, başkalarının hatalarından ders çıkarmasını biliyor ve bu nedenle Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerini satın alma konusunda aktif çaba sarf ediyor, ayrıca genel olarak Ortadoğu´da güvenilir bir ortak sıfatıyla bilinen Rusya ile yakınlaşmaya önem veriyor.

PETRO-DOLAR SİSTEMİNİN İSTİKRARI BİRÇOK HAYATTAN ÖNEMLİ

ABD´nin büyük devlet yanılsamaları bir kenara, aslında Trump söylediklerinde haklı. Pragmatik Amerikan çıkarları bakımından Petro-dolar sisteminin istikrarı birçok insanın hayatından önemli. Fakat mesele şu ki ABD´li elit tabaka pragmatizmi unutmuş durumda ve kendi tartışılmaz büyüklüğünün hayali dünyasında yaşıyor. Dolayısıyla kendi güçlerini bir kez daha ortaya koymaya çalışırken Amerikan mali sistemini çökertmeye hazır olacakları ihtimalini de dışlamamak gerekir. Böyle bir şeyin olmasınınsa dünyanın geri kalanına yarar sağlayacağı ortada.Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
´Putin devlet başkanı olsaydı bizi bombalamaya cesaret edemezlerdi´
´Putin devlet başkanı olsaydı bizi bombalamaya cesaret edemezlerdi´
1999 yılında NATO´nun Yugoslavya´ya düzenlediği saldırılar hakkında konuşan Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic, "Putin devlet başkanı olsaydı, bizi bombalamaya cesaret edemezlerdi" yorumunda bulundu.
National Interest: ABD Arktik´teki çıkarlarını korumaya hazır değil, Rusya´ysa giderek güçleniyor
National Interest: ABD Arktik´teki çıkarlarını korumaya hazır değil, Rusya´ysa giderek güçleniyor
Arktik´in dünyanın önde gelen ülkelerinin nüfuzunu artırdığı bir bölge haline geldiğini belirten Amerikan National Interest dergisi, ABD´nin ise bu bölgedeki çıkarlarını korumaya hazır olmadığını vurguladı.
Rus senatör, Nazarbayev´in istifasını yorumladı
Rus senatör, Nazarbayev´in istifasını yorumladı
Rus Senatör Franz Klintseviç, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev´in istifasının ABD ve diğer devletlerin bu ülkenin iç işlerine müdahale etmesine yol açabileceğini söyledi.
´Çin, Suudi Arabistan ile İran´ı barıştırmak istiyor´
´Çin, Suudi Arabistan ile İran´ı barıştırmak istiyor´
Suudi Arabistan heyetinin Çin ziyaretini değerlendiren el-Tiabi, görüşmelerde İran konusunun gündeme getirilmesi olasılığının yüksek olduğunu belirtti.
Rusya´nın Uzmanlığı, Afrika Jeopolitiğini Yeniden Şekillendirebilir
Rusya´nın Uzmanlığı, Afrika Jeopolitiğini Yeniden Şekillendirebilir
Sudan´ın Doğu – Batı ve Kuzey – Güney Trans-Afrika Demiryolları´nın inşa edilmesinde Rus şirketlerinin desteğini alma yönündeki önerisi, eğer Moskova bu bölgede yeni elde ettiği stratejik konumu bir koz olarak kullanmayı başarırsa Afrika jeopolitiğini yeniden şekillendirebilir.
Britanya İmparatorluğu Hindistan´dan 45 trilyonu nasıl çaldı?
Britanya İmparatorluğu Hindistan´dan 45 trilyonu nasıl çaldı?
Britanya´da yaygın kabul gören bir anlatı vardır: Buna göre, Hindistan´ın sömürgeleştirilmesi, Britanya´nın kendisi açısından herhangi bir büyük çaplı ekonomik fayda getirmedi.
Korybko Röportajı: Hindistan, İran ve Suudi Arabistan arasında sıkışmış durumda
Korybko Röportajı: Hindistan, İran ve Suudi Arabistan arasında sıkışmış durumda
Suudi Arabistan yeni yatırımlar yoluyla Hindistan´la bağlarını derinleştirme arayışı içerisinde. Peki, hangi endüstrilere odaklanmayı planlıyor?
ABD-Suudi Bağları: Kan, Petrol ve Hilekarlık Dolu
ABD-Suudi Bağları: Kan, Petrol ve Hilekarlık Dolu
Niçin Donald Trump ve CIA, Washington Post köşe yazarı Cemal Kaşıkçı´nın Türkiye´de Suudi Arabistan başkonsolosluğunda kısa süre önce öldürülmesi konusunda görüş ayrılığı yaşıyorlar?
“Gerçeği Söylerseniz” Kovulursunuz
“Gerçeği Söylerseniz” Kovulursunuz
Marc Lamont Hill, CNN´den “İsrail hükümetini eleştirdiği” için kovuldu… “Filistinliler İsrail ordusu ve polisinin gelişigüzel uyguladığı şiddet tehdidi altında yaşamaya devam ediyor:
Yoksa Çin İsrail´le mi yakınlaşıyor?
Yoksa Çin İsrail´le mi yakınlaşıyor?
İsrail´in kritik önemdeki noktalarına yakın bir konumda Çin´in iki adet milyar dolarlık deniz limanı inşa etmesi, Washington ile ilişkiler ve potansiyel güvelik meselelerine dair endişeleri artırıyor.
Suriye´de Tarafsız Yardım Çalışması için Acilen bir Çerçeveye İhtiyaç Var
Suriye´de Tarafsız Yardım Çalışması için Acilen bir Çerçeveye İhtiyaç Var
Suriye´deki yardım çalışması, rejimin topal durumdaki ekonomisine devasa miktarda para akışını sağlamaktadır ve bu koz göz ardı edilmemelidir. 2018 yılında açıklanan İnsani Yanıt İzleme Raporu´na göre, ülkede yaklaşık 13 milyon kişi yardıma muhtaç durumdadır.
Asya´nın kurumsal kenevire yönelik ilgisi yeni yeni ortaya çıkıyor
Asya´nın kurumsal kenevire yönelik ilgisi yeni yeni ortaya çıkıyor
İlk harekete geçen bölge ulusları, marihuana endüstrisinin dünya çapında yaygınlaşmasıyla birlikte beklenmedik şekilde gelen kârlılığa gözlerini dikmiş durumdalar.
Moskova ve Ankara, “Jeopolitik Uyumsuzluğa” Rağmen Birlikte Çalışmaya Devam Ediyorla
Moskova ve Ankara, “Jeopolitik Uyumsuzluğa” Rağmen Birlikte Çalışmaya Devam Ediyorla
Türkiye ve Rusya. Esad, oyunun tam olarak dışında değil; çünkü en büyük destekçisi ve en önemli müttefiki olan Rusya, hem İdlib´de sahada, hem de İdlib için uygun bir çözüm bulmak üzere Sochi´de masaya oturuyor.
Çin, Kuzey Kutbu´nda Küresel Yönetişim Heveslerini Genişletiyor
Çin, Kuzey Kutbu´nda Küresel Yönetişim Heveslerini Genişletiyor
Çin´in Arktik bölgesine olan ilgisi, tamamen ekonomik olmanın ötesinde: Bu bölgenin yönetişiminde daha büyük bir rol üstlenmek için de baskı yapıyor.
Doğu´ya Dönüş İdeolojisi.
Doğu´ya Dönüş İdeolojisi.
Rusya´nın yükselen Asya´ya doğru rotasını çevirmesinin ilk aşaması hız kazanıyor: Uzak Doğu´nun kalkınma oranı, ulusal ortalamanın iki katı.
ABD müttefiklerini çok kolay ‘ele vermeye´ başladı´
ABD müttefiklerini çok kolay ‘ele vermeye´ başladı´
Kaşıkçı cinayetinden Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman´ı sorumlu tutan ABD Senatosu´nun karar tasarısını değerlendiren Rus siyaset uzmanı Yuriy Poçta, bu kararın Rusya ile ne şekilde alakalı olduğuna da açıklık getirdi.
´ABD müttefiklerini çok kolay ‘ele vermeye´ başladı´
´ABD müttefiklerini çok kolay ‘ele vermeye´ başladı´
Kaşıkçı cinayetinden Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman´ı sorumlu tutan ABD Senatosu´nun karar tasarısını değerlendiren Rus siyaset uzmanı Yuriy Poçta, bu kararın Rusya ile ne şekilde alakalı olduğuna da açıklık getirdi.
´Rusya ve Çin, ABD ile NATO´ya karşı koymak için Doğu Antantı kurdu´
´Rusya ve Çin, ABD ile NATO´ya karşı koymak için Doğu Antantı kurdu´
Batı´nın oyunlarının kurbanı olduklarını düşündüğü belirtilen Rusya ve Çin´in ABD ile NATO´ya karşı koymak için Doğu Antantı kurduğu ifade edildi.
´Ortak Avrupa ordusu fikri tam bir felaket´
´Ortak Avrupa ordusu fikri tam bir felaket´
The National Interest, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından önerilen Avrupa ordusu oluşturmak fikrinin ciddi sorunlara yol açacağını yazdı.
Elveda yeşil: Avrupa, doları reddediyor
Elveda yeşil: Avrupa, doları reddediyor
Avrupa Komisyonu, avronun enerji ve hammade alımı gibi ekonominin stratejik sektörlerindeki kullanım alanını genişletmek için bir önlem paketi hazırladı.
´Baba Bush´u anlatan Gorbaçov: Dünya yeni bir cepheleşme ve silahlanma yarışının eşiğinde
´Baba Bush´u anlatan Gorbaçov: Dünya yeni bir cepheleşme ve silahlanma yarışının eşiğinde
Aralık ayı başında hayatını kaybeden ABD´nin 41. Başkanı George H. W. Bush´la birlikte ABD ve SSCB arasında ortaklığın temelini atmayı başardıklarını söyleyen Sovyetler Birliği´nin son lideri Mihail Gorbaçov, dünya yeni bir cepheleşme ve silahlanma yarışının eşiğinde olduğu için geçmişteki kazanımların da risk altında olduğunu kaydetti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Mutfaktaki Çekmeceler: Mutfak tezgahının altında yer alan ahşap çekmeceler, zamanla eskir ve zor açılmaya başlar. Bu durumda tek yapmanız gereken, çekmecelerin kenarlarına talk pudrası serpmek ya da mum sürmek. Böylece, çekmeceleriniz ilk günkü gibi kolayca açılacaktır.

Püf noktası
Bedenine Göre En Büyük Canlı Karıncadır

İlginç bilgiler