Türk Akımı, Türkiye kıyılarına ulaştı
Dünyanın en büyük inşaat gemisi olan ve Türk Akımı doğalgaz boru hattının Rusya´da Anapa kıyısı ile Türkiye´de Kıyıköy arasındaki derin sularda boru döşeme çalışmalarını gerçekleştiren Pioneering Spirit, yaklaşık 10 aylık yolculuğunu bugün itibarıyla tamamladı.
Tarih: 30.4.2018 13:57:42/ 564okunma / 0yorum

 

Dünyanın en büyük inşaat gemisi olan, Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı´nın derin sulardaki kısmını döşemek üzere 40 milletten 562 kişinin görev yaptığı Pioneering Spirit, yaklaşık 10 aylık yolculuğunun ardından bugün itibarıyla Türkiye kıyısına ulaştı. Böylece Türk Akımı´ın Türkiye´ye doğalgaz tedarik edecek ilk hattının derin deniz kesimi tamamlanmış oldu.

Anadolu Ajansı Enerji Haberleri Editörlüğü ekibi, İsviçreli şirket Allseas tarafından geniş petrol ve doğalgaz platformlarının tek hamlede kaldırılarak monte ve demonte edilebilmesi ve çok yüksek ağırlıktaki boru hatlarının döşenmesi için özel olarak tasarlanan Pioneering Spirit´i ziyaret etti.

Kaptan Loek Fernengel´in verdiği bilgiye göre, yapımına farklı blok ve modüller halinde 2012´de Kore´de başlanılan ve iki parça halinde inşa edildikten sonra 2013´te birleştirilen gemi, açık deniz operasyonlarına Ağustos 2016´da Norveç karasularında 13.500 tonluk bir üretim platformunu kaldırarak başladı.

Dünyanın en büyük ve donanımlı inşaat gemisi olan Pioneering Spirit, 48.000 tonluk vinç kaldırma kapasitesiyle tek seferde 2,5 Eyfel Kulesi´ne eşit ağırlıkta yük kaldırabiliyor. Geminin denizlerdeki petrol ve doğalgaz platformlarını 8 saniye içinde kaldırabilme özelliği dikkati çekiyor.

Derin deniz boru hattı döşeme işini ilk kez Türk Akımı projesinde gerçekleştiren Pioneering Spirit´in genişliği 382 metre ve uzunluğu 124 metre. Depolama alanında azami dört günlük boru depolayabilen gemiye, sürekli boru tedariki sağlanıyor. Gemiye her bir seferde 700-800 boru transferi yapılırken, bu boruların Pioneering Spirit depolama alanına aktarılması iki günü buluyor.

21 MİLYON LİTRE DİZEL KAPASİTE

Türk Akımı projesinin derin deniz kısmı boyunca en fazla 2200 metre derinlikte boru döşenen gemiyle, bu yıl şubat ayında günde 5,7 kilometre boru döşenerek rekor kırıldı.

Pioneering Spirit gemisinde 12´şer metre uzunluğundaki iki boru birleştirilerek, 24 metreye ulaşan bu borular deniz altına indiriliyor. Böylece, gemi iki borunun birleştirilmesinden sonra hareket edip her 24 metrede bir duruyor. Yapılan her boru birleştirme işleminin fotoğrafı çekilerek herhangi bir aksilik durumunda kontrol edilmek üzere saklanıyor. Ayrıca bir kontrol gemisi de Pioneering Spirit´i yolculuğunda belli bir mesafeden takip ediyor.

Türkiye kıyılarına ulaşan birinci hattın yapım sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kaptan Fernengel, bu projenin kendileri için büyük bir başarı olarak kayıtlara geçtiğini söyledi.

Şu ana kadar 74.000´den fazla boru kaynağı yapıldığını aktaran Fernengel, şöyle konuştu:

"Bu kaynaklarda hata payı sadece yüzde 0,63 olarak belirlendi. Bunları da düzelttik. Şu ana kadar hem üretim hızı ve güvenliği rekorlarımızla hem de kalite açısından çok başarılı bir süreç geçirdik. Bir ay önce bir fırtına nedeniyle 7-8 metrelik dalgalara rağmen çalışmalara devam ettik. Gemiye zarar verdi, ancak üretim durmadı. Boru döşeme işi esnasında deniz dibinde uçak enkazlarına ve arkeolojik alanlara rastladık. Her seferinde yeni bir rota belirledik, bunlara rağmen hedefimize zamanında ulaştık, herhangi bir erteleme olmadı. Artık bu görevimizi tamamladık ve buradan Rotterdam´a gideceğiz. Orada 10 gün içinde gemiyi boru döşeme ayarlarından çıkarıp platform montaj ayarına getireceğiz. Ardından Norveç kıta sahanlığında 22.000 tonluk bir petrol sondaj platformunun kurulumu için yola çıkacağız. Türk Akımı´nın ikinci hattını tamamlamak için 2018´in 3. çeyreğinde Karadeniz´e geri döneceğiz."

İLK GAZ ARALIK 2019´DA

Pioneering Spirit ziyareti sırasında projeye ilişkin güncel bilgiler veren Türk Akımı Sözcüsü Sander van Rootselaar da birinci hattın tamamlandığını ve ikinci hattın da Türkiye Münhasır Ekonomik Sınırı´na kadar 224 kilometre döşendiğini vurguladı.

Boru hatlarının kıyıya ulaştığı noktada kendi şirketlerinin yetki ve sorumluluğundan çıktığını, kara kısmındaki boru hattının Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından döşeneceğini dile getiren van Rootselaar, BOTAŞ´ın bu kısım için şu an Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinde olduğunu söyledi.

Van Rootselaar projenin Avrupa´ya ilerleyecek kısmı için de BOTAŞ ve Gazprom´un ortak bir şirket kuracağını, bu şirket için görüşmelerin sürdüğünü belirterek, şöyle devam etti:

"Toplam maliyeti 7 milyar dolar olarak öngörülen Türk Akımı gerçekten inanılmaz hızlı bir gelişmeye girdi. Açık deniz boru döşeme kısmı sığ sularda 7 Mayıs 2017´de başladı ve artık ilk hattın sonuna gelindi. Açık denizdeki ikinci hat için bütün izinleri aldık. Türkiye´deki kara kısmının inşaatları başladı ve Rusya´daki kara kısmının inşaatı da Aralık 2019´dan önce bitecek. Bu tarih itibarıyla Türkiye´ye doğalgaz aktarımı başlayacak. Türk Akımı doğrudan Türkiye´ye ulaşacak bir hat. Bu gerçekten büyük bir avantaj ve fayda. Batı Hattı Türkiye´ye birkaç ülkeden transit geçip ulaşırken bu proje Türkiye´ye direkt ulaşacak."

Projenin kara kısmının geldiği Kıyıköy´de insanların çoğunun gelir kaynağının balıkçılık olduğuna işaret eden van Rootselaar, balıkçılığın etkilenmemesi için borunun güzergahı seçilirken mümkün olan en kuzey noktanın tercih edildiğini bildirdi.

Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi her biri 15,75 milyar metreküplük 2 hattan oluşuyor. Toplam 31,5 milyar metreküp kapasiteye sahip olacak boru hatlarından ilki Türkiye´ye doğalgaz arzı sağlarken, diğer hat Türkiye üzerinden Avrupa´ya ulaşacak.

Türkiye üzerinden Avrupa´ya gidecek ikinci hattın çıkış noktası için Bulgaristan ve Yunanistan gibi ülkelerin adı geçerken, görüşmeler devam ediyor.​

GAZPROM: HATTIN İNŞASI TAKVİME GÖRE İLERLİYOR

Gazprom´dan yapılan açıklamada, hattın inşasının takvime göre ilerlediği belirtildi. 

Kıyıköy´de kıyı bağlantı bölümlerinin inşasının sona ermesinin ardından hattın ilk kolundaki çalışmaların tamamen biteceğini kaydeden Gazprom, inşası sürecinin takvime göre ilerlediği kaydedildi. 

´İKİNCİ KOLUN DÖŞEME ÇALIŞMALARI 3. ÇEYREKTE DEVAM EDECEK´ 

Gazprom, Pioneering Spirit´in hattın ikinci kolu için derin sularda döşeme faaliyetlerine 2018 yılının 3. çeyreğinde devam edeceğini belirtti.

Şirket, Pioneering Spirit gemisinin günde ortalama 4.3 kilometre hat döşediğinin altını çizdi.

MİLLER: PROJENİN YÜZDE 62´Sİ İNŞA EDİLDİ

Gazprom Başkanı Aleksey Miller´in sözlerine de açıklamada yer verildi. 

Miller, "Türk Akımı projesinin uygulama aşaması başarıyla sürüyor. İlk kolun inşasıyla önemli bir etap geride kaldı. İnşaat çalışmaları yüksek tempoda gerçekleştiriliyor. 7 Mayıs 2017´den bu yana her iki kolda toplam 1161 kilometre, yani projenin yüzde 62´si inşa edildi" diye konuştu.

´PROJE TÜRKİYE VE AVRUPA´NIN ENERJİ GÜVENLİĞİNİN ARTIRILMASI AÇISINDAN BÜYÜK BİR ROLE SAHİP´ 

Miller, projenin Türkiye ve Avrupa´nın enerji güvenliğin artırılması açısından büyük bir rol oynadığının altını çizdi.  
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ABD, Filistinlilere yapılan yardımları durdurdu
ABD, Filistinlilere yapılan yardımları durdurdu
ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID), İsrail işgali altındaki Batı Şeria ile Gazze ve Ürdün´de yaşayan Filistinlilere yapılan yardımların durdurulduğunu açıkladı.
Çin, ABD tahvillerine yatırımlarını 14 milyar dolar azalttı
Çin, ABD tahvillerine yatırımlarını 14 milyar dolar azalttı
ABD Maliye Bakanlığı´nın yayınladığı veriler, Amerikan hazine tahvillerinin en büyük alıcısı olan Çin´in bu yöndeki yatırımlarını azaltmaya devam ettiğini ve eylül sonu itibarıyla 13.7 milyar dolar daha azalttığını ortaya koydu.
May´in pimini çektiği Brexit anlaşması elinde patlayabilir
May´in pimini çektiği Brexit anlaşması elinde patlayabilir
Avrupa Birliği´nden çıkış (Brexit) anlaşmasına bakanlar kurulundan onay almasına karşın, kabineden istifa dalgasıyla karşılaşan İngiltere Başbakanı Theresa May, parlamentoda da alay konusu oldu. Kendi partisinden güvensizlikoylaması talebi geldi.
Rus ekonomist Kovalev: Dolar yerine yerel para birimlerinin kullanılması çok önemli bir adım
Rus ekonomist Kovalev: Dolar yerine yerel para birimlerinin kullanılması çok önemli bir adım
Rus ekonomist İgor Kovalev, Rus otomobil üreticilerinin Türkiye ile parça ticaretinde dolar yerine yerel para birimlerini kullanacak olmasının, ABD yaptırımlarına karşı direnişte çok önemli bir adım olduğunu belirtti.
Rus otomobil üreticileri, Türkiye´yle ticarette doları bırakıyor
Rus otomobil üreticileri, Türkiye´yle ticarette doları bırakıyor
Rus otomobil üreticilerinin Türkiye ile yedek parça ticaretinde dolar yerine yerel para birimlerini kullanacağı belirtildi.
Çavuşoğlu ve Lavrov yarın Moskova´da bir araya gelecek
Çavuşoğlu ve Lavrov yarın Moskova´da bir araya gelecek
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu´nun Rus mevkidaşı Sergey Lavrov´la yarın Rusya´nın başkenti Moskova´da bir araya gelecekleri, görüşmenin başlıca konusunun İdlib´deki durum olacağı belirtildi.
Trump: Başka ülkelerin zenginliğimizi çalmasına izin veremeyiz, yeter!
Trump: Başka ülkelerin zenginliğimizi çalmasına izin veremeyiz, yeter!
ABD Başkanı Donald Trump, ABD´nin, Washington´u “yeni büyük ticari anlaşmalara” götürecek ‘vergiler sayesinde´ inşa edildiğini söyledi.
Rusya´nın AB´yle dolar üzerinden yaptığı ticaret hacmi ortalamanın altında
Rusya´nın AB´yle dolar üzerinden yaptığı ticaret hacmi ortalamanın altında
Rusya Merkez Bankası, Rusya´nın AB ülkeleriyle gerçekleştirdiği dolar bazlı ödemelerin payının diğer tüm ticari partnerlerle yapılan ödemelerin ortalamasından daha düşük olduğunu açıkladı.
Rusya´dan ABD´ye uyarı: Yaptırımlar devam ederse ekonomik savaş ilan edildi sayar, karşılığını veririz
Rusya´dan ABD´ye uyarı: Yaptırımlar devam ederse ekonomik savaş ilan edildi sayar, karşılığını veririz
Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, ABD´nin Rus bankacılık işlemleri ve döviz ticaretini hedef alan herhangi bir yaptırım uygulaması halinde kendilerine karşı ekonomik savaş ilan edildiğini kabul edip gerekli karşılığı verecekleri uyarısında bulundu. Medvedev “ABD´li dostlarımız hata yapmamalı” dedi.
Fitch yöneticisi: ABD-Çin ticaret gerginliği daha kötüye gidecek
Fitch yöneticisi: ABD-Çin ticaret gerginliği daha kötüye gidecek
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings İdari Yöneticisi James McCormack, ABD ile Çin arasındaki ticaret gerginliğinin daha kötüye gidebileceğini ve ABD´nin ticaret açığının artabileceğini bildirdi.
ABD petrol fiyatı tahminlerini düşürdü
ABD petrol fiyatı tahminlerini düşürdü
Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), bu yıla ilişkin petrol fiyatları tahminlerini aşağı çektiğini duyurdu.
Rusya´nın uluslararası rezervleri arttı
Rusya´nın uluslararası rezervleri arttı
Rusya´nın uluslararası rezervleri temmuzda, bir önceki aya göre 1.3 milyar dolar artarak 458 milyar dolara yükseldi.
Kanada Dışişleri Bakanı´ndan ´20 milyar dolarlık tweet´
Kanada Dışişleri Bakanı´ndan ´20 milyar dolarlık tweet´
Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland´in, Suudi Arabistan güvenlik makamlarının başkent Riyad´da bazı insan hakları aktivistlerini tutuklaması üzerine Twitter´dan yaptığı paylaşım, ilk tespitlere göre Kanada´ya yaklaşık 20 milyar dolara mal oldu.
ABD, Çin ürünlerine yönelik yeni tarifede vergi oranını yüzde 25´e çıkardı
ABD, Çin ürünlerine yönelik yeni tarifede vergi oranını yüzde 25´e çıkardı
ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Başkan Donald Trump´ın Çin´e misillemeler nedeniyle yaklaşık 200 milyar dolar değerindeki ürünlere getirilecek yüzde 10´luk tarife oranının yüzde 25´e çıkarılması direktifi verdiğini açıkladı.
Ticaret savaşında yeni hamle: Trump´tan yüzde 25´lik yeni vergi hazırlığı
Ticaret savaşında yeni hamle: Trump´tan yüzde 25´lik yeni vergi hazırlığı
ABD Başkanı Donald Trump, Çin´den ithal edilen 200 milyar dolar tutarındaki üründen yüzde 25 gümrük vergisi almaya hazırlanıyor
AB´den İngiltere´nin Brexit planına ret
AB´den İngiltere´nin Brexit planına ret
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier, İngiltere´nin teklif ettiği gümrük uygulamaları planı hakkında, "AB, gümrük kural ve politikalarını birlik üyesi olmayan ve yönetim yapısında yer almayan bir ülkeye devredemez" dedi.
´Rusya ve Çin, ABD´nin ‘Aşil Topuğunu´ buldu´
´Rusya ve Çin, ABD´nin ‘Aşil Topuğunu´ buldu´
Business Insider, Amerikan tahvillerinden kurtulmaya başlayan Rusya´nın, ABD´nin ‘Aşil Topuğunu´ ortaya çıkardığını yazdı.
Maduro, Venezüella parasından 5 sıfır atacak
Maduro, Venezüella parasından 5 sıfır atacak
Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro ülkede kontrolden çıkan enflasyonla mücadale amacıyla para birimi Bolivar´dan 5 sıfır atma kararı aldıklarını duyurdu
Rusya´dan Ermenistan´a 200 milyon dolarlık silah satışı
Rusya´dan Ermenistan´a 200 milyon dolarlık silah satışı
Rusya ile Ermenistan arasında imzalanan 200 milyon dolarlık kredi anlaşması kapsamında Ermenistan´a yapılan silah teslimatlarının tamamlandığı bildirildi.
ABD petrol fiyatları tahminini yükseltti
ABD petrol fiyatları tahminini yükseltti
ABD Enerji Enformasyon İdaresi, bu yıl için Brent petrolde varil fiyatı tahminini 73 dolara, gelecek sene için de 69 dolara çıkardı. ABD´nin bu yıl ve gelecek seneye ilişkin ham petrol üretim beklentisi ise sabit tutuldu.
Merkel: NATO, Rusya ile akla uygun ilişkiler istiyor
Merkel: NATO, Rusya ile akla uygun ilişkiler istiyor
Almanya Başbakanı Angela Merkel, NATO ülkelerinin Rusya ile akla uygun ilişkilerden yana olduğunu söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3052
EURO
5.9958
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Camlarınız çok kirliyse, 1 litre sıcak su, 1 fincan sirke karışımı ile camları soldan sağ temizleyin. Camlar silindikten sonra yağmur yağdı ve yağmur lekeleri oluşuyorsa. Temizlik yapıldıktan sonra temiz suya bir miktar gliserin koyun ve camların üstünden geçin. Yağmur damlaları leke bırakmayacaktır.

Püf noktası
» Ortalama bir erkeğin,hayatının 3 350 saatini traş olmakla geçirdiğini,

İlginç bilgiler