Türkiye, ABD´nin Suriye saldırısını neden destekledi?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD, İngiltere ve Fransa´nın Suriye´ye yaptığı füze saldırısını doğru bulduklarını söyledi. Russia Today´e (RT) konuşan uzmanlar, Erdoğan´ın saldırıya destek vererek Suriye´nin kuzeyinde Türkiye´nin çıkarlarını korumak istediği değerlendirmesinde bulundu.
Tarih: 17.4.2018 09:22:05/ 738okunma / 0yorum

 

Rusya Bilimler Akademisi Doğu Bilimleri Enstitüsü´nden araştırma görevlisi Vladimir Ahmedov, Ankara ile Şam arasındaki ilişkilerin Suriye´de krizinden önce de zorlu bir durumda olduğunu belirtti. 

Ahmedov "Bir taraftan Türklerin de, Suriyelilerin de kendilerine ait gördüğü İskenderun civarında anlaşmazlıklar var. Bu bölge yüzünden daha önce neredeyse silahlı çatışma gerçekleşecekti. Ancak daha sonra taraflar aralarında anlaşmaya vardılar. Anlaşmanın büyük kısmı gizli. Bu anlaşma İskenderun hakkındaki gürültülerin biraz olsun azaltılmasını sağladı. Diğer taraftan 1990´lı yıllardan beri Türkiye ile Suriye arasında ticari ve ekonomik alanda, istihbarat alanında aktif bir işbirliği mevcut" ifadelerini kullandı.

´TÜRKİYE İRAN´IN ROLÜNDEN RAHATSIZ OLDU´

Türkiye´nin ilk 7-8 ay Suriye´deki krize müdahil olmayıp kendi kanalları üzerinden Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad´ın ülke içindeki durumu sakinleştirmesi yönünde hareket ettiğini belirten Ahmedov, şöyle devam etti: "Suriye´deki iç savaş emrivaki halini aldığında, Türkiye, Suriye içindeki en büyük rollerden birini Ankara´nın jeopolitik düşmanı İran´ın oynamasından rahatsız oldu. Bu iki taraf bu bölge yüzünden ilk kez kendilerini bir krizde bulmuyorlar. Türkiye daha sonra da Suriye´deki silahlı muhalifleri desteklemeye başladı. Ardından da Türkiye´nin oluşumunda öncü rol oynadığı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) meydana geldi." 

‘TÜRKİYE, OPERASYONA ASKERİ DESTEK VERMEDİ´

Ahmedov´a göre, Türkiye ABD, İngiltere ve Fransa´nın Suriye´ye yaptığı operasyonu iki nedenden ötürü destekledi: "Türkiye geçmişten beri mevcut sabit politikası çerçevesinde NATO müttefiklerinin operasyonuna onay verdi. Bu ilk neden. Türkler ayrıca hiçbir askeri destek vermedi, yalnızca ABD, Fransa ve İngiltere´nin eylemine dış politika anlamında bir onayda bulundu." 

‘TÜRKİYE, İDLİB VE HALEP´TEKİ POZİSYONUNU GÜÇLENDİRMEK İSTEDİĞİ İÇİN DESTEK VERDİ´

Ahmedov, Ankara´nın saldırıya destek vermesindeki en önemli nedenin de silahlı Suriyeli muhaliflerin kontrolündeki İdlib ve Halep´teki pozisyonunu güçlendirmek olduğunu ifade etti. 

Ahmedov "NATO ülkelerinin operasyonu askeri açıdan görüntüsel açıdan olduğu kadar anlam ifade etmiyor. Esad´a karşı savaşan gruplar dışarıdan desteğe yeniden güvenebilecekleri desteğini aldılar. Bu grupların güçlenmesi bu aşamada Türkiye´nin çıkarlarına uygun" dedi.

Türkiye´nin Suriye´de kendisine dost olmayan, idari bölgelerin oluşumunu istemediğini belirten Ahmedov "Bu öncelikle Suriye´de Kürdistan İşçi Partisi´nin (PKK) radikal bir etkisinin olduğu bölgelerle ilgili. Zira PKK, Türkiye´nin bazı bölgelerinin bölünmesi ve buralarda bağımsız bir Kürdistan´ın kurulmasını istiyor" ifadelerini kullandı.

‘ABD´NİN SURİYE OPERASYONU, DİKKATİ ‘ZEYTİN DALI´NDAN BAŞKA YÖNE ÇEVİRDİ´

Rusya Doğu Araştırmaları Enstitüsü Ekonomi Yüksekokulu Öğretim Üyesi Andrey Çuprıgin de benzer görüşleri savundu. 

Çuprıgin "ABD ve müttefiklerinin gerçekleştirdiği saldırı, tüm dikkati Türkiye´nin Suriye´nin kuzeyinde Kürt gruplara karşı gerçekleştirdiği ‘Zeytin Dalı´ harekatından başka yöne çevirdi. Türkiye, ABD Suriye´nin kuzeyindeki bölgelerde 33 bin Kürt birliğine kurulan bölgesel oluşumları korumaları için destek vereceğini açıkladığında, ulusal güvenliği konusunda ciddi bir endişe duydu. Ankara, bu adımın kime karşı olduğunun hemen farkına vardı" dedi.

Çuprıgin, Türkiye´nin Suriye krizine müdahil olmasındaki ana nedenin Suriye topraklarında bir Kürt devletinin oluşumunun engellenmesi olduğunu vurguladı.

Çuprıgin "Ayrıca Suriye´nin kuzeyinde faaliyet gösteren Türkiye yanlısı grupların, müttefiklerin gerçekleştirdiği operasyondan sağladığı bazı açık askeri çıkarlar var" dedi.

‘TÜRKİYE, GÜLEN´İN İADESİ İÇİN ABD İLE BARIŞMAK İSTİYOR´

Çuprıgin, Türkiye´nin saldırıyı desteklemesindeki bir başka nedenin de Fethullah Gülen´in iadesi meselesi olduğunu ifade etti: "Türkiye ile ABD arasında diplomatik ve siyasi krizin başlamasının ardından Gülen´in kesinlikle iade edilmeyeceği gözle görülür bir hal aldı. Ankara şimdi de Suriye´deki operasyona destek vererek Washington´la barışmaya çalışıyor."
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Türk Dışişleri kaynağı: Çavuşoğlu, Rus büyükelçiye ´ABD´nin S-400´leri incelemesine izin vermeyeceğiz´ dedi
Türk Dışişleri kaynağı: Çavuşoğlu, Rus büyükelçiye ´ABD´nin S-400´leri incelemesine izin vermeyeceğiz´ dedi
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu´nun, Rusya´nın Türkiye büyükelçisine Ankara´nın ABD´nin S-400´leri incelemesine izin vermeyeceğini söylediği öğrenildi.
Erdoğan´dan Netanyahu´ya: Sen zalimlerin sesisin, devlet terörü estiriyorsun
Erdoğan´dan Netanyahu´ya: Sen zalimlerin sesisin, devlet terörü estiriyorsun
İstanbul Arnavutköy´de toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Belediyecilik bizim işimizdir, AK Parti´nin işidir" diye konuştu.
Erdoğan: ABD yaptırımlarına karşı İran´ın yanındayız
Erdoğan: ABD yaptırımlarına karşı İran´ın yanındayız
ABD´nin İran´a yönelik yaptırım kararının bölge güvenliğini tehlikeye attığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kardeş İran halkının yanında durmaya devam edeceğiz" dedi.
Dışişleri: Fransız güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanması kaygı verici
Dışişleri: Fransız güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanması kaygı verici
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Fransa´daki akaryakıt zammı protestolarına ilişkin, "Gelişmeleri yakından ve endişeyle takip ediyoruz. Fransız güvenlik güçlerinin göstericilere sertleşen müdahaleleri ve orantısız güç kullanmaya varan uygulamaları da kaygı verici" dedi.
Erdoğan ile Trump 11 Kasım´da bir araya gelebilir
Erdoğan ile Trump 11 Kasım´da bir araya gelebilir
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump´ın 11-12 Kasım´da Paris Barış Konferansı sırasında bir araya gelmesi bekleniyor. Cemal Kaşıkçı olayını görüşmek üzere ilk kez telefonda konuşan iki lider, ABD´li papaz Andrew Brunson´un tahliye edilmesinin ardından ilk kez bir araya gelmiş olacak.
Çavuşoğlu: Suudi Arabistan´ın Kaşıkçı´nın öldürüldüğünü kabul etmesi önemli
Çavuşoğlu: Suudi Arabistan´ın Kaşıkçı´nın öldürüldüğünü kabul etmesi önemli
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suudi Arabistan´ın Kaşıkçı´nın öldürüldüğünü kabul etmesinin önemli olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Kral´la telefon görüşmesinden sonra işler daha kolaylaştı, Suudi Arabistan işbirliğine daha açık oldu" diye konuştu.
Suriye konulu dörtlü zirve 27 Ekim´de İstanbul´da düzenlenecek
Suriye konulu dörtlü zirve 27 Ekim´de İstanbul´da düzenlenecek
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye konulu dörtlü zirvenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın ev sahipliğinde Rusya lideri Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel´in katılımıyla 27 Ekim´de İstanbul´da yapılacağını açıkladı.
Kommersant: ABD yaptırımları Moskova-Ankara-Berlin üçgenindeki yakınlaşmayı başlattı
Kommersant: ABD yaptırımları Moskova-Ankara-Berlin üçgenindeki yakınlaşmayı başlattı
Kommersant gazetesi, ABD´nin Rusya ve Türkiye´ye karşı uyguladığı yaptırımların yanı sıra, AB ve Türkiye´ye karşı gümrük vergilerini arttırmasının Moskova-Ankara-Berlin üçgeninde siyasi bir yakınlaşma sürecini başlattığını yazdı.
Dışişleri: Türkiye, Venezüella halkı ve Maduro´nun yanında
Dışişleri: Türkiye, Venezüella halkı ve Maduro´nun yanında
Dışişleri Bakanlığı, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro´ya yönelik suikast girişimini kınayarak, "Türkiye bu zor zamanda, kardeş ve dost Venezüella halkı, Maduro, ailesi ve tüm hükümet yetkililerinin yanında yer almaktadır. Venezüella´da istikrar, refah, huzur ve güvenliğin sürmesi en büyük temennimizdir" ifadesini kullandı.
İstanbul´da 4´lü zirve: Rusya, Almanya, Fransa ve Türkiye bir araya gelecek
İstanbul´da 4´lü zirve: Rusya, Almanya, Fransa ve Türkiye bir araya gelecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 Eylül´de Rusya, Almanya, Fransa ve Türkiye olarak İstanbul´da bir zirve gerçekleştirileceğini açıkladı. ABD yönetimine de tepki gösteren Erdoğan, "Bize ´S 400´den vazgeçin´ diyenler Yunanistan´a, ´S 300´ü geri ver veya S 300´ten vazgeç´ diyebildiler mi? Demediler" ifadesini kullandı.
Erdoğan, yeni dönem mesaisine NATO ile başlıyor
Erdoğan, yeni dönem mesaisine NATO ile başlıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın 24 Haziran seçimleri sonucunda yeniden göreve gelmesinin ardından, katılacağı ilk yurt dışı uluslararası zirve ´NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı´ olacak. Erdoğan´a zirvede eşlik edecek ekipte yeni kabinenin yer alması bekleniyor.
Çavuşoğlu NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü
Çavuşoğlu NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg´in yaptığı telefon görüşmesinde Türkiye´ye verilmesi beklenen Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti Komutanlığının gündeme gelip gelmediği açıklanmadı.
Çavuşoğlu´dan Avusturya´ya eleştiri: Bugün hedef Müslümanlar, dün Yahudilerdi
Çavuşoğlu´dan Avusturya´ya eleştiri: Bugün hedef Müslümanlar, dün Yahudilerdi
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avusturya hükümetinin 7 camiyi kapatma kararına ilişkin, "Bu işte bazı ülkelerin ve siyasetçilerin ırkçılıkta ve İslam düşmanlığında nereye geldiğinin göstergesidir" değerlendirmesinde bulundu.
Poroşenko: Erdoğan ile serbest ticaret bölgesi kurma sürecini konuştuk
Poroşenko: Erdoğan ile serbest ticaret bölgesi kurma sürecini konuştuk
Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´la serbest ticaret bölgesi anlaşmasını konuştuğunu söyledi.
Albayrak duyurdu: Havadan petrol aranıyor
Albayrak duyurdu: Havadan petrol aranıyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye´de bir ilki gerçekleştirdiklerini söyleyerek“Şemdinli´den Cizre´ye, Van´dan Siirt´e kadar olan alanda uçakla gravite veri toplama işlemine başladık” dedi.
´´İsrail Hesabını Uluslararası Yargı Önünde Vermelidir´´
´´İsrail Hesabını Uluslararası Yargı Önünde Vermelidir´´
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İsrail, katlettiği masumların hesabını uluslararası yargı önünde mutlaka vermelidir." dedi.
Kuddüs İçin 40´dan Fazla İlam Ülkesi Türjkiye´ de
Kuddüs İçin 40´dan Fazla İlam Ülkesi Türjkiye´ de
Türkiye´nin çağrısıyla Kudüs için İstanbul´da toplanacak İİT İslam Zirvesi Konferansı Olağanüstü Toplantısı´na 40´tan fazla İslam ülkesinden temsilcinin katılımı öngörülüyor.
İstanbul´da Kudüs Zirvesi başladı
İstanbul´da Kudüs Zirvesi başladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın Filistin´deki son gelişmelerin ardından yaptığı çağrı üzerine İstanbul´da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Zirvesi Konferansı Olağanüstü Toplantısı başladı.
Kalın: İslam zirvesinde dünya kamuoyunun harekete geçirilmesi yönünde atılacak adımlar da ele alınacak
Kalın: İslam zirvesinde dünya kamuoyunun harekete geçirilmesi yönünde atılacak adımlar da ele alınacak
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yarın İstanbul´da düzenlenecek olağanüstü İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) toplantısında, Filistin´de yaşanan zulmün sona erdirilmesi için dünya kamuoyunun harekete geçirilmesi yönünde atılacak adımlar da ele alınacağını bildirdi.
Erdoğan´dan Putin´e Filistin telefonu
Erdoğan´dan Putin´e Filistin telefonu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin´deki son gelişmelerle ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin´le bugün telefonda görüştü.
Washington ve Telaviv Büyükelçileri İstişareler İçin Ankara´ya Çağrıldı
Washington ve Telaviv Büyükelçileri İstişareler İçin Ankara´ya Çağrıldı
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ Türkiye´nin Telaviv ve Washington büyükelçilerinin istişarelerde bulunmak için Ankara´ya çağrıldığını açıkladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3052
EURO
5.9958
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Balık pişirilen evler çok fazla balık kokar. Ocağı ve tezgahı hatta masayı limon suyu ile temizleyin. Ocakta 1 çubuk tarçın yakın. Koku kaybolacaktır.

Püf noktası
En sık söylenen yalan ‘´İyiyim´´dir.

İlginç bilgiler