Türkiye´nin insanlı ilk uzay projesi başlıyor! İşte aranan kriterler
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada Milli Uzay Programı çerçevesinde ‘Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu´ görevini başlattıklarını açıkladı. Türk uzay yolcusunda aranacak kriterler ise 45 yaşından küçük olmak, Mühendislik, Fen Bilimleri, Temel Bilimler, Fen Bilimleri ve Temel Bilimler alanındaki Eğitim ve Tıp Fakültelerinden birini bitirmek olacak.
Tarih: 24.5.2022 09:31:26/ 129okunma / 0yorum

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada Milli Uzay Programı çerçevesinde ‘Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu´ görevini başlattıklarını açıkladı. Türk uzay yolcusunda aranacak kriterler ise 45 yaşından küçük olmak, Mühendislik, Fen Bilimleri, Temel Bilimler, Fen Bilimleri ve Temel Bilimler alanındaki Eğitim ve Tıp Fakültelerinden birini bitirmek olacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ‘Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu´ görevinin detaylarını paylaştı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye´nin insanlı ilk uzay görevi başlıyor. Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu projesi start aldı. Türkiye Cumhuriyeti´nin 100´üncü yılı olan 2023´te uzayda bir Türk olacak. Türk uzay yolcusu Uluslararası Uzay İstasyonu´na bilimsel araştırmalar için gönderilecek. Seçilecek 2 adaydan biri 10 gün süreyle istasyonda kalacak. Türk uzay yolcusu için 45 yaşından küçük, Mühendislik, Fen Bilimleri, Temel Bilimler, Fen Bilimleri ve Temel Bilimler alanındaki Eğitim ve Tıp Fakültelerinden lisans derecesine sahip ve çok iyi derecede İngilizce bilenler başvuru yapabilecek. Adayların 149.5-190.5 santimetre boya ve 43-110 kilogramağırlığa sahip olması gerekecek. Her iki gözde de doğal olarak veya gözlük, kontakt lens ile düzeltme sonrası yüzde 100 (Snellen20/20) görme keskinliği aranacak adaylara yapılacak muayenelerde tansiyon problemi olup olmadığına bakılacak. Başvurular, uzaya.gov.tr adresi üzerinden 23 Haziran 2022 saat 20.23´e kadar alınacak. İlk başvuru aşamasını geçen adaylardan ek bilgi, belge, doğrulama gibi talepler istenilecek. Adaylar, test, tetkik ve muayeneden geçirilecek, İngilizce dil yetenekleri için mülakata alınacak. Tüm bu süreçlerin sonunda aday sayısı 2´ye düşürülecek. Bu iki adaydan biri Uluslararası Uzay İstasyonu´na çıkacak ilk Türk olacak” denildi.

“TUA VE MİLLİ UZAY PROGRAMI”

Açıklamada, “Bu çalışmalar çerçevesinde 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ilgili kuruluşu olarak Türkiye Uzay Ajansı kuruldu. Daha sonra Milli Uzay Programı´nı oluşturmak amacıyla çalıştaylar düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Şubat 2021´de Milli Uzay Programı´nı görkemli bir törenle tüm dünyaya tanıttı. Türkiye´nin uzay politikaları alanındaki 10 yıllık vizyon, strateji, hedef ve projelerinin ortaya konulduğu Milli Uzay Programı ile şu 10 stratejik hedef belirlendi.

Ay Görevi: Cumhuriyet´in 100´ncü yılında uluslararası iş birliği ile yakın Dünya yörüngesinde ateşlenecek milli ve özgün hibrit roketle Ay´a sert iniş gerçekleştirilecek. İkinci aşamada, ilk fırlatma bu kez milli roketle yapılacak ve Ay´a yumuşak iniş gerçekleştirilecek.

Yerli Uydu: Yeni nesil uydu geliştirme alanında dünya ile rekabet edebilecek ticari bir marka ortaya çıkartılacak. Türkiye´nin uydu üretim kabiliyeti, Türkiye Uzay Ajansı´nın koordinasyonunda kurulacak olan tek bir milli şirket bünyesinde birleştirilecek.

Bölgesel Konumlama: Türkiye´ye ait bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirilecek. Bu konuda kritik teknolojilere güdümlü projeler yoluyla yatırım yapılacak.

Uzay Limanı: Uzaya erişimi sağlamak amacıyla bir uzay limanı işletmesi kurulacak. Türkiye için en uygun fırlatma alanı ve teknolojisi belirlenecek. Fırlatma tesis altyapısı oluşturulacak.

Uzay Havası: Uzay havası veya meteorolojisi olarak tabir edilen alana yatırım yapılarak uzaydaki yetkinlik arttırılacak. Özellikle iyonosfer araştırmaları desteklenecek. Uzay gözlemlerini toplayan bir birim oluşturulacak.

Uzay Nesneleri: Türkiye, astronomik gözlemler ve uzay nesnelerinin yerden takibi konularında daha yetkin bir konuma getirilecek. Radyo teleskoplarıyla bilim insanları, uzaydan gelen radyo dalgaları üzerinde çalışabilecek. Aktif uydular ve uzay çöpleri yerden ve uzaydan izlenecek.

Uzay Sanayisi: Uzay alanında sanayi kümelenmesi ile entegre çalışmalar yürütülecek. Uzay teknolojisi ürünleri ve hizmetleri ihraç edilecek. Yüksek nitelikli insan kaynağı için istihdam oluşturulacak.

Uzay Teknolojileri Geliştirme Bölgesi: ODTÜ ile birlikte yerli ve yabancı yatırımcılarla ev sahipliği yapacak bir uzay teknoloji geliştirme bölgesi kurulacak. Uygun teşvik mekanizmalarıyla uzay alanına devşirilebilecek yeteneklere sahip KOBİ´lerin bu bölgede yer alması sağlanacak.

Uzay Farkındalığı: Uzay alanında etkin ve yetkin insan kaynağını geliştirmek amacıyla uzay farkındalığı oluşturulacak. Net olarak tanımlanmış alanlarda yüksek lisans ve doktora bursları verilecek. Ulusal, uluslararası yaz okulları, kurslar ve çalıştaylar organize edilecek.

Türk Uzay Yolcusu: Bir Türk vatandaşı, bilim misyonuyla uzaya gönderilecek. Böylece Türkiye, uluslararası uzay istasyonunun altyapısından yararlanarak bilimsel deney yapma imkanına kavuşacak. Türkiye´nin uzay alanında görünürlüğü artacak.

Milli Uzay Programı´nda yer alan Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonunun gerçekleştirilmesiyle Türkiye, uluslararası uzay istasyonunun altyapısından yararlanarak bilimsel deney yapma imkanına kavuşacak. Bu prestijli misyon ile Türkiye, uzaya vatandaşını gönderen ülkeler arasında yer alacak. Aynı zamanda genç neslin uzay çalışmalarına ilgisi artacak” denildi.

/resimler/2022-5/24/0932374914978.jpg

Bakanlık yaptığı yazılı açıklamada adaylarda aranacak genel şartları da şu şekilde sıraladı:

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

- 23 Mayıs 1977´den sonra doğmuş olmak.

- Kamu haklarından yasaklanmamış bulunmak.

- Yükseköğretim kurumlarının en az 4 yıllık lisans eğitimi veren Mühendislik, Fen Bilimleri/Temel Bilimler, Fen Bilimleri alanındaki Eğitim ve Tıp fakültelerinden birini bitirmiş olmak.

- Çok iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmak.

- Boy uzunluğu: 149,5-190,5 santimetre, Kilo: 43-110 kilogram.

Aday seçiminde bakılacak genel sağlık kriterlerinden bazıları şu şekilde:

- Her iki gözde doğal olarak veya gözlük/kontakt lens ile düzeltme sonrası yüzde 100 görme keskinliğine sahip olmak.

- Renkli görme bozukluklarından herhangi birine sahip olmamak,

- Protez kullanmıyor olmak ve vücudunda platin/vida bulunmamak,

- Tüm eklemler için normal hareket açıklığına ve işlevselliğine sahip olmak.

- Kan basıncı/tansiyonu 155/95 altında olmak, kronik kalp ve damar sistemi rahatsızlığı olmamak.

- Panik bozukluk, anksiyete bozuklukları, psikotik bozukluk, bipolar bozukluk, intihar düşüncesi, uyuyamamazlık (insomnia) veya diğer ağır kişilik bozukluklarından birini yaşamamış olmak.

- Alkol, uyuşturucu/uyarıcı madde veya ilaç bağımlılığı yaşamamış olmak.

- Karanlık, yükseklik, hız, kaza, kalabalık, boğulma/nefessiz kalma, dağınıklık, yalnızlık/izolasyon, kapalı/dar alan korkusu olmamak.

- Epilepsi, titreme (tremor), MS (multiple skleroz), inme (felç) gibi sinir sistemi rahatsızlıkları yaşamamış olmak.

BAŞVURU SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?”

Adaylar, ilana başvuruda bulunmak için uzaya.gov.tr adresinden başvuru sistemine kayıt olacak. Sistem yoluyla yapılan başvurular haricinde başvuru kabul edilmeyecek. Başvurular en geç 23 Haziran 2022 tarihi saat 20.23´a kadar yapılabilecek. Adaylar başvuruları esnasında Başvuru Sistemi´ne girmiş oldukları beyan ve belgelere göre değerlendirilecek. Girilen bilgi ve belgelerin herhangi birinde eksik veya yanıltıcı bilgi olması durumunda başvuru geçersiz sayılacak.

DEĞERLENDİRME SONRASI MÜLAKAT

İlk aşamayı geçen başvuru sahiplerinin sonraki değerlendirme aşamalarına geçebilmeleri için ek bilgi, belge, doğrulama, test, tetkik ve muayeneler talep edilecek. Mülakata çağrılacak adaylar, detaylı değerlendirme süreci sonrasında belirlenecek. Mülakat öncesinde veya sonrasında uygulanacak kapsamlı değerlendirme süreçlerinde elenen adaylar herhangi bir hak iddiasında bulunamayacak.

Tüm bu aşamaların sonucunda seçilen 2 aday TUA veya TÜBİTAK 10 yıl bünyesinde istihdam edilecek. Süreçle ilgili tüm gelişme ve duyurular uzaya.gov.tr. adresinden yapılacak.

EN PAHALI YAPI

Uluslararası Uzay İstasyonu, 1998 yılında Dünya yörüngesine yerleştirildi. Aradan geçen 24 yılda istasyona 150 milyar dolarlık yatırım yapıldı. İstasyonda insan araştırmaları, biyoloji ve biyoteknoloji, fizik ve malzeme bilimleri, teknoloji geliştirme, dünya ve uzay bilimleri alanlarında 3 binden fazla deney gerçekleştirildi. Bugüne kadar Uluslararası Uzay İstasyonu´nu 20 farklı ülkeden çoğu bilim insanı 258 kişi ziyaret etti.

 

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
´Demir Yumruk´ operasyonunda gözaltı sayısı 323´e çıktı
´Demir Yumruk´ operasyonunda gözaltı sayısı 323´e çıktı
Ankara merkezli 29 ilde düzenlenen ´Demir Yumruk´ operasyonunda gözaltı sayısı, 323´e yükselirken, şüphelilerden Serdar T., Muğla´nın Fethiye ilçesi açıklarında tekneye düzenlenen operasyonda yakalandı.
Bodrum mega yatları ağırlıyor
Bodrum mega yatları ağırlıyor
Muğla´nın turistik ilçesi Bodrum, uzunluğuyla dünyanın sayılı motor yatları arasındaki mega yatlara ev sahipliği yapıyor. Teknoloji şirketi Microsoft´un kurucusu Bill Gates´in geçen sene gezdiği 107 metre uzunluğunda "Lana" isimli yat, Bodrum açıklarına demirledi.
Erol Evcil´in jeti hangara çekildi! Değeri 300 milyon TL
Erol Evcil´in jeti hangara çekildi! Değeri 300 milyon TL
Demir-çelik piyasasını manipüle edenlere yönelik ‘Demir Yumruk´ operasyonunda gözaltına alınan Erol Evcil´e ait özel jet, Paris´ten Türkiye´ye getirildi. Hürriyet, o jetin fotoğrafına ulaştı.
Türkiye´nin ´Değerli Yalnızlığı´ ve Yunanistan´ın Çok Taraflılığı
Türkiye´nin ´Değerli Yalnızlığı´ ve Yunanistan´ın Çok Taraflılığı
Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, 17 Mayıs´ta ABD Kongresi´nde yaptığı önemli bir Türkiye karşıtı konuşmasında, Meclis üyelerini sınır ihlalleri nedeniyle Türkiye´ye F-16 vermemeye ve Kıbrıs konusunda daha sert bir tavır almaya çağırdı. O zamandan beri, Türk-Yunan ikili ilişkileri kötüleşti. Kongre üyelerinin 42 dakika içinde 37 kez Yunanistan başbakanını alkışlamaları ile karakterize edilen sert tepkisi, Ankara´nın uzun vadede Türkiye ile Yunanistan arasındaki güç dengesine ilişkin kaygılarını derinleştirdi.
Türkiye ve Yunanistan Neden Adalar Denizi Adaları Üzerinde Anlaşmalık Yaşıyor?
Türkiye ve Yunanistan Neden Adalar Denizi Adaları Üzerinde Anlaşmalık Yaşıyor?
Diplomasi eksikliği, Yunanistan ile Türkiye arasında Adalar Denizi´ndeki adalar konusundaki son anlaşmazlığı daha da kötüleştiriyor.
En düşük emekli aylığı 3 bin 500 TL olacak
En düşük emekli aylığı 3 bin 500 TL olacak
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen ek göstergeye ilişkin kanun teklifinde, emeklilere aylık asgari 3 bin 500 lira ödenmesine ilişkin önerge kabul edildi.
Evindeki kasadan servet çıktı! Erol Evcil operasyonunda yeni detaylar
Evindeki kasadan servet çıktı! Erol Evcil operasyonunda yeni detaylar
Demir-çelik fiyatlarını manipüle eden, tam 105 milyar liralık sahte faturayla kamuyu 25 milyar zarara uğratan suç örgütlerine düzenlenen operasyonda yakalanan Erol Evcil´in 3 büyük demir-çelik firmasına ´çöktüğü´ ortaya çıktı.
Demir Yumruk Operasyonu! Erol Evcil dahil 3 suç örgütü lideri yakalandı
Demir Yumruk Operasyonu! Erol Evcil dahil 3 suç örgütü lideri yakalandı
Ankara Emniyeti Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Vergi Denetim Kurulu, MASAK, KOM Daire Başkanlığı personelinin katıldığı, Ankara merkezli 29 ilde eş zamanlı “Demir Yumruk” Operasyonu düzenlendi. Operasyonda şu ana kadar Erol Eşrefoğlu´nun (Evcil) da aralarında olduğu 3 ayrı suç örgütünün lideri ile birlikte 250 şüpheli gözaltına alındı
İşte İsveç ve Finlandiya´dan iade istenen isimler...
İşte İsveç ve Finlandiya´dan iade istenen isimler...
NATO´ya girmek isteyen Finlandiya´dan 6´sı PKK, 4´ü FETÖ olmak üzere toplam 12 kişinin, İsveç´ten ise 26´sı PKK, FETÖ, DHKP- C, TİKKO üyesi 33 kişinin iadesini istedik, ancak bugüne kadar sonuç alamadık. Hürriyet, Türkiye´nin bu 2 ülkeden iadesini talep ettiği isimlerin listesine ulaştı. İşte fotoğraflarıyla o liste...
AFAD´dan Bartın uyarısı: Taşkın riski tehlikeli boyutta (Batı Karadeniz´de şiddetli sağanak)
AFAD´dan Bartın uyarısı: Taşkın riski tehlikeli boyutta (Batı Karadeniz´de şiddetli sağanak)
Batı karadeniz´de şiddetli sağanak etkili oluyor. Zonguldak, Bartın ve Kastamonu´da dereler taştı, yollar kapandı, köprüler yıkıldı. Çok sayıda ev ve işyerini su bastı, mahsur kalanlar botlar ve iş makineleri yardımıyla kurtarıldı. Bölge için çarşambaya kadar kırmızı kodlu uyarı yapıldı. AFAD Bartın´da taşkın riskinin tehlikeli boyutlarda olduğunu söyledi. Zolguldak´ın Gökçebey ilçesinde yaklaşık 30 ev tahliye edildi, 100´ün üzerindeki kişi güvenli bölgeye taşındı.
Göbeklitepe´de Sibirya kökenli aletlerin sırrı
Göbeklitepe´de Sibirya kökenli aletlerin sırrı
Orta Asya arkeoloji araştırmaları uzmanı Prof. Dr. Semih Güneri, Göbeklitepe´de Sibirya´da kullanılmış taş alet teknolojinin izlerine rastlandığını belirtti. Güneri “Bu teknoloji belli ki yaklaşık 7 bin kilometre doğudan batıya doğru taşınmış” dedi.
Bakan Soylu açıkladı: Marmaris yangını faili suçunu itiraf etti!
Bakan Soylu açıkladı: Marmaris yangını faili suçunu itiraf etti!
Marmaris´teki orman yangınıyla ilgili, bir kişi gözaltına alındı. Bakan Soylu, "S.A. isimli şahıs kendisi itiraf etti. O bölgeyle ilgili geçmişten kalan ticari bir anlaşmazlık sebebiyle kendisinin kızarak yaktığını söyledi" dedi.
Twitch üzerinden kara para skandalı: Gizli grup kurup eğitim verilmiş
Twitch üzerinden kara para skandalı: Gizli grup kurup eğitim verilmiş
Twitch operasyonunun 2. dalgasıyla ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Zanlıların gizli bir grup kurduğu ve burada çalıntı kredi kart bilgilerini paylaşıp, sahte sitelerin nasıl oluşturulduğu hakkında eğitimler verdikleri ortaya çıktı.
Marmaris´te orman yangını: Yanan alanlar havadan görüntülendi
Marmaris´te orman yangını: Yanan alanlar havadan görüntülendi
Muğla Marmaris´te farklı noktalarda devam eden orman yangınıyla mücadele devam ediyor. Havadan çekilen görüntüler yangının büyüklüğünü ve verdiği zararı gözler önüne serdi.
İstanbul´da ´suikast´ operasyonu: Çok sayıda gözaltı var
İstanbul´da ´suikast´ operasyonu: Çok sayıda gözaltı var
İstanbul´da İsrail vatandaşlarına yönelik suikast planı içinde olduğu değerlendirilen şüphelilere yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında çok sayıda kişi gözaltına alınırken, şüphelilere ait Beylikdüzü´ndeki adreste arama yapıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan-Prens Selman görüşmesi: Ortak bildiride yeni dönem vurgusu
Cumhurbaşkanı Erdoğan-Prens Selman görüşmesi: Ortak bildiride yeni dönem vurgusu
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman Ankara´ya geldi. Karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Veliaht Prens bir araya geldi. Baş başa yapılan görüşme yaklaşık 2 saat sürdü. Görüşmenin ardından yayımlanan ortak bildiride, ikili ilişkilerde yeni bir işbirliği döneminin başlamasına yönelik ortak kararlılık güçlü şekilde vurgulandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Prens Selman görüşmesi sona erdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Prens Selman görüşmesi sona erdi
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman Ankara´ya geldi. Karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Veliaht Prens bir araya geldi. Baş başa yapılan görüşme yaklaşık 2 saat sürdü. Görüşmenin ardından açıklanan ortak bildiride karşılıklı ticaretin geliştirilmesi, turizmle ilgili ortak faaliyetlerin teşvik edilmesi kararları alındı.
Moskova´da "kırmızı hat" toplantısı: İlk somut sonuç çıktı
Moskova´da "kırmızı hat" toplantısı: İlk somut sonuç çıktı
Türk ve Rus askeri heyetleri tahıl tahliyesi görüşmeleri için dün Moskova´da biraraya geldi. Olumlu ve yapıcı havada geçtiği belirtilen görüşmeden ilk somut sonuç çıktı. Görüşmeden birkaç saat sonra günlerdir limanda bekleyen Türk gemisi Ukrayna´dan ayrıldı. Gemi, Mariupol limanından ayrılan ilk yabancı gemi oldu.
Kocaeli´de babasının yanında 8 yaşındaki çocuğu haczettiler
Kocaeli´de babasının yanında 8 yaşındaki çocuğu haczettiler
Kocaeli´de yaşayan Dursun Türkan´ın 8 yaşındaki kızı, icra memurları tarafından zorla götürülerek annesine teslim edildi.
Gümüşhane´de Rus İHA´sı bulundu
Gümüşhane´de Rus İHA´sı bulundu
Gümüşhane´nin Kürtün ilçesinde arazide mantar toplamaya giden vatandaşlar, bir hava aracı buldu. Yapılan incelemede aracın Rus yapımı Orlan-10 insansız hava aracı olduğu belirlendi.
Önce Selman sonra NATO Zirvesi
Önce Selman sonra NATO Zirvesi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye açısından kritik öneme sahip iki diplomatik temas gerçekleştirecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
16.7155
EURO
17.4703
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Ütünüzün altını Tuz ve sirkeyle silerseniz leke tutmasını ve çamaşıra yapışmasını önlemiş olursunuz.

Püf noktası
Günde bir paket cips yemek, yılda beş şişe sıvı yağ içmenize bedel Britanya Kalp Vakfının ortaya çıkardığı bu sonuç, "abur cubur"a merakı olan insanları oldukça korkutacak. En çok cips tüketen ülkelerin başında İngiltere ve ABD geliyor.

İlginç bilgiler