Üç dişli mızrak darbesi: Norveç´teki NATO tatbikatı neden Avrupa´ya pahalıya mal olur?
Soğuk Savaş döneminden bu yana Kuzey Avrupa´da bu çapta bir tatbikat görülmedi. NATO´nun Trident Juncture 2018 tatbikatının aktif aşaması 29 ülkenin katılımıyla Norveç´te başlıyor. ‘Üç dişli mızrak´ kime yöneltiliyor? Rusya´nın tepkisi nasıl haklı çıktı? Sputnik´in hazırladığı ayrıntılı haberde.
Tarih: 6.11.2018 09:30:27/ 149okunma / 0yorum

 

Deniz, kara ve havadan yürütülen NATO tatbikatı 25 Ekim ile 7 Kasım arasında yapılıyor. Tiyatronun coğrafyası da enteresan: Norveç´in Kuzey Atlantik´e bitişik orta ve doğu kesimleri, Baltik Denizi´ndeki Danimarka boğazları, Norveç Denizi ve Kuzey Denizi, İzlanda, İsveç ve Finlandiya hava sahaları. Tatbikat ABD´li amiral James Foggo komutasında yürütülüyor.

Senaryoya göre, barışçıl Norveç, kurgusal kuzey ülkesi "Murinus"un saldırısına maruz kalıyor ve güçlü bir şekilde direniyor. 

"Murinus" ya da "kuzey güçleri" askerleri Norveç, Kanada ve İsveç askerlerinin yanı sıra, amerikan deniz piyadeleri keşif grubu tarafından canlandırılıyor. Bu güçler denizden Kanada, Danimarka, Norveç, Polonya, İngiltere ve ABD Deniz Kuvvetleri´ne ait gemiler tarafından destekleniyor. Soğuk Savaş döneminden beri bu bölgelerde görülmeyen nükleer uçak gemisi ‘Harry Truman´ öncülüğündeki saldırı grubu Norveç kıyılarına yanaşıyor.

Belçika, Büyük Britanya, Almanya, Danimarka, İspanya, Kanada, Letonya, Litvanya, Hollanda, Norveç, Portekiz, Türkiye, Finlandiya, Fransa ve İsveç deniz piyadelerinin canlandırdığı birleşik "güney kuvvetleri" "Murinus"un güçlü saldırısına karşılık veriyor. Silahlı halk milisleri rolünü de Norveç Ulusal Muhafızları oynuyor. Tüm birlikler, NATO´nun SNMG1 ve SNMG 2 deniz gücü grubuna ait mayın tarama gemisi ve Hollanda amfibi gemi grubu tarafından denizden korunuyor.

İlk saldırıdan sonra taraflar rol değiştiriyor: "Güney güçleri" karşı saldırıya geçiyor, "kuzey güçleri" ise savunmaya geçerek komuta merkezine birleşik grupları farklı düzenlerde harekete geçirerek topyekün saldırıya geçme fırsatı tanıyor. NATO, tatbikatın asıl amacının, Atlantik ve Avrupa genelinde büyük kuvvetlerin hızlı bir şekilde naklini gerçekleştirmenin yanı sıra, ittifak birliklerinin soğuk iklim koşullarında hareket kabiliyetlerini artırmak olduğu gerçeğini gizlemiyor.

Deniz dalgası, gemi ve küçük balık desenli beyaz kazağıyla gazetecilere konuşan Norveç Savunma Bakanı, "Bu tatbikatlar Norveç için ülke dışından büyük sayı ve kaynağa sahip güçleri karşılama ve yerleştirebilme becerisi eğitiminin yanı sıra, ortaklar ve müttefiklerle birlikte çalışmak için büyük bir fırsattır" dedi.

Tatbikatın Norveç´e maliyeti ‘kuruşlarla´ ifade ediliyor: Sadece personel ve ekipman nakli için 180 uçak seferinin yanı sıra 60 gemi kiralandı. Mühimmat, yakıt ve gıda maliyetleri de cabası. Norveç şirketleriyle tatbikat için yapılan kontratların tutarının 159 miyon euro olduğu değerlendiriliyor.

Başta NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg olmak üzere tatbikatın bütün katılımcıları ve Trident Juncture organizatörleri yaptıkları açıklamalarda, tatbikatın tamamen açık, şeffaf ve savunma temelli olduğu ve ‘Murinus´un sadece kağıt üstünde var olduğu tezine bağlı kalmaya çalışıyorlar. Bu konuda hiç bir şüpheye yer bırakmamak için, Rusya da dahil olmak üzere tüm AGİK ülkelerinin temsilcilerini de tatbikata davet ettiler.

Ancak, Moskova ‘Birleşik Trident´in zararsız olduğuna inanmıyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı, NATO bloğunun bu tatbikatını Rusya karşıtı provokasyon olarak niteleyerek, bunun bölge ülkelerinin güvenliği üzerinde olumsuz etkileri olacağını belirtti. Rusya savunma bakanı Sergey Şoygu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, NATO´nun Rusya sınırlarındaki askeri faaliyetlerinin görülmemiş bir düzeye ulaştığını söyledi.

Sputnik´in görüştüğü uzmanlar da aynı fikri paylaşıyor. Askeri bilimler uzmanı Konstantin Sivkov, Trident Juncture tatbikatının Rusya´ya yönelik olduğunu düşünüyor. Sivkov, Sputnik´e yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"NATO bu bölgede başka hiç kimseyle savaşamaz. NATO tatbikat adı altında bölgede biriktirdiği güçleri Rusya topraklarını işgal etmek için yönlendirebilir. Onları şimdilik durduran tek şey ise Rusya´nın nükleer süper güç statüsüdür. Bu da anlaşılır bir şeydir, çünkü kimse alnına atom bombası yemek istemez."

Tatbikat için stratejik silahlarla donatılmış Kuzey Filosu´nun faaliyet alanı olan bölgeyi seçmelerinin tesadüf olmadığını belirten Sivkov, "Büyük bir ihtimalle, Barents Denizi ve Norveç Denizi´nin kuzey kesimlerindeki Rus denizaltıları ve diğer savaş gemilerinin incelenmesi ve tahrip edilmesi konuları işlenecek" dedi.

ABD Savunma Bakanlığı günlük gazetesi Stars and Stripes "Saldırgan devlet "Murinus" her ne kadar kurgusal da olsa, NATO stratejistleri tarafından gerçek prototipe uygun olarak tasarlanmış" tespitini yaparak "Tatbikat, işgal edilmiş toprakların kurtarılmasının temsilidir. Bu, NATO için en kötü senaryodur. Stoltenberg, bu faaliyetlerin "hayali saldırgana" karşı yürütüldüğünü söyledi. Ancak, Trident Juncture ‘yakın düşmanı´ temsil etmek için düşünüldü ve bu tanıma uyan tek komşu da Rusya´dır" diye yazdı.

Norveçli general Rune Jacobsen, NATO brifinginde gazetecilere yaptığı açıklamada, ittifakın uçak ve gemilerinin Rusya´ya bin kilometreden daha yakın olmayacak şekilde faaliyet yürüteceklerini söylese de, Rusya sınırına sadece ikiyüz kilometre uzaklıkta bulunan Finlandiya Havva Kuvvetleri üssü de tatbikata dahil edildi.

Rusya Askeri Bilimler Akademisi´nden Prof. Sergey Sudakov, NATO´nun büyük çaptaki bu tatbikatının, Rus Silahlı Kuvvetleri´nin Eylül ayında büyük miktarda ekipman ve 300 bin askerin katılımıyla gerçekleştirdiği Vostok-2018 tatbikatına misilleme ve ABD´nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması´ndan (INF) çekilmesiyle ilgili açıklamalarıyla bağlantılı olduğunu düşünüyor. 

Sergey Sudakov, Sputnik´e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"ABD ve NATO şu anda ne pahasına olursa olsun, Avrupa´nın tümü için güvenilir bir güç ve koruyucu olarak kalacağını göstermeleri gerekiyor. Avrupalı müteffiklerini sakinleştirip, ABD ve NATO´nun her zamankinden daha güçlü olduğunu ve Avrupa´nın güvenli bir şekilde korunduğuna inandırmak istiyorlar. Ancak, Avrupalılar korunmak istiyorlarsa, bunun karşılığını ödemek zorundalar".

Sudakov´a göre, Amerikalılar bu tür tatbikatlarla Avrupalılar arasında büyük savaş korkusu yaymaya çalışıyor. Böylece Avrupalılar rahatça cüzdanlarını açıp NATO blokunun harcamalarını karşılayacaklar.

Avrupalıların fazladan Amerikan silahı satın almak ve elbette yeni askeri üsler inşa etmek zorunda kalacaklarını belirten Sudakov, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu, ABD için gelir elde etmenin kanıtlanmış bir sistemi ve diğer ulusları köleleştirmenin başka bir yoludur. Bir ülkeye askeri üs kurdukları anda, o ülke egemenliğini kaybediyor."

NATO´nun büyük tatbikatlarının Avrupa içerisinde sadece Polonya, Romanya ve Baltik ülkeleri tarafından köpek yavrusu coşkusuyla karşılandığını belirten Sudakov, Almanya ve Fransa gibi güçlü ülkelerin biraz kuşkuyla yaklaştıklarını, çünkü bu iki ülkede "Rus tehdidi" mitine inanan insan sayısının çok az olduğunu ifade etti.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Macron: Euro henüz doların alternatifi değil, ama dolara daha az bağımlı olmak bir egemenlik meselesi
Macron: Euro henüz doların alternatifi değil, ama dolara daha az bağımlı olmak bir egemenlik meselesi
CNN´e konuşan Fransa Cumhurbaşkanı, Avrupa´nın geçerli alternatif sunamadığı Amerikan dolarına hala aşırı bağımlı olduğunu kabul etti. Euronun güçlü bir alternatif haline gelmesinin kendisi için bir egemenlik meselesi olduğunu söyleyen Macron, Avrupa´nın kendi güvenliği ve egemenliğini inşa etme vaktinin geldiğini belirtti.
Putin: Ortak Avrupa ordusu, çok kutuplu dünya düzenini pekiştirir
Putin: Ortak Avrupa ordusu, çok kutuplu dünya düzenini pekiştirir
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron´un kurulmasını önerdiği ortak Avrupa ordusunun çok kutuplu dünya düzenini pekiştirmeye katkı sunacağını belirtti.
Ruhani: Yaptırımların ekonomi üzerinde etkisi olmadı
Ruhani: Yaptırımların ekonomi üzerinde etkisi olmadı
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD´nin yaptırımlarının İran ekonomisi üzerinde etkisi olmadığını söyledi.
Norveç, Suudi Arabistan´a silah satışını durdurdu
Norveç, Suudi Arabistan´a silah satışını durdurdu
Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Soreide, Yemen savaşını gerekçe göstererek, Suudi Arabistan´a silah ve askeri malzeme ihracatını durdurduklarını açıkladı.
National Interest: Rusya´nın ABD´yi yok etmek için yeni silaha ihtiyacı yok
National Interest: Rusya´nın ABD´yi yok etmek için yeni silaha ihtiyacı yok
National Interest, Rusya´nın savaş durumunda, mevcut balistik füzeleri önleyecek füze savunma sistemi olmayan ABD´yi yok etmek için, Avangard sistemlerine ihtiyacı olmadığını, Rusya´nın kara ve deniz bazlı 528 balistik füzeye sahip olduğunu ve ABD´nin devlet olarak varlığına son vermesi için bunların küçük bir kısmının yeterli olacağını yazdı.
Suudi Arabistan´dan şaşırtan Yemen paylaşımı: Yemen halkının yanındayız
Suudi Arabistan´dan şaşırtan Yemen paylaşımı: Yemen halkının yanındayız
Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri Mart 2015´ten bu yana Yemen hükümetine destek amacıyla Yemen´deki sivil hedefleri vurmaya devam etmesi nedeniyle eleştirilerle gündeme gelirken, Suudi Arabistan´dan şaşırtıcı bir paylaşım geldi.
Rusya´nın dış ticaret fazlası 150 milyar dolara ulaştı
Rusya´nın dış ticaret fazlası 150 milyar dolara ulaştı
Rusya´nın dış ticaret fazlası, bu yılın ilk 9 ayında 2017´nin aynı dönemine göre yüzde 63 artarak 150 milyar dolara yükseldi.
Roscosmos: Ay´da kuracağımız kalıcı üssü ´avatar robotlarla´ kontrol edeceğiz
Roscosmos: Ay´da kuracağımız kalıcı üssü ´avatar robotlarla´ kontrol edeceğiz
Rus uzay ajansı Roscosmos´un Başkanı Dmitriy Rogozin, Ay´da kurmayı planladıkları kalıcı üssün ‘avatar robotlar´ sayesinde Dünya´dan kontrol edilebileceğini söyledi.
İhracat tehdit altında: ABD yaptırımlarından sonra petrol fiyatları ne olacak?
İhracat tehdit altında: ABD yaptırımlarından sonra petrol fiyatları ne olacak?
İran´a karşı uygulanan yaptırımların 5 Kasım´da yürürlüğe girmesine, petrol fiyatları düşüşle tepki gösterdi.
ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, 2025-2035 yıllarında Rusya´nın ABD için Çin kadar büyük bir tehdit oluşturmayacağını ileri sürdü.
ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, 2025-2035 yıllarında Rusya´nın ABD için Çin kadar büyük bir tehdit oluşturmayacağını ileri sürdü.
ABD Genelkurmay Başkanı: Rusya, gelecekte Çin kadar büyük tehdit oluşturmayacak
Lavrov: ABD´nin Rusya´ya yönelttiği seçimlere müdahale suçlamalarının içi boş
Lavrov: ABD´nin Rusya´ya yönelttiği seçimlere müdahale suçlamalarının içi boş
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova yönetiminin ABD´deki ara seçimlere müdahale ettiğine yönelik suçlamaları ´boş açıklamalar´ olarak niteledi.
´ABD´nin nihai amacı, İran´da iktidarı değiştirmek´
´ABD´nin nihai amacı, İran´da iktidarı değiştirmek´
ABD´nin yeni yaptırımlarının sıradan İranlıların yaşam standartlarını kötüleştireceğini ve sonucunda kalkışmalar yaşanabileceğini belirten Rus uzman Nayedin-Rayevskiy, ABD´nin nihai amacının İran´da iktidarı değiştirmek olduğunu ifade etti.
İsrail´den Körfez ülkelerine demiryolu projesi planı
İsrail´den Körfez ülkelerine demiryolu projesi planı
Suriye´de Su-24 tipi Rus uçağı Türk F-16 tipi uçağının roketiyle vuruldu. Olayı görüşmek için Brüksel´de bugün NATO Konseyi´nin daimi temsilciler düzeyinde olağanüstü toplantısı gerçekleşecek.
Hamaney: Amerikan yaptırımları kendi kendine yetecek bir ekonomiyi geliştirdi
Hamaney: Amerikan yaptırımları kendi kendine yetecek bir ekonomiyi geliştirdi
İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, "ABD yaptırımlarla İran ekonomisini felç ederek geri bırakmayı amaçlıyordu, ancak süreç kendi kendine yetecek bir ekonominin gelişmesiyle sonuçlandı" dedi.
80 ülke temsilcisi Boğaziçi Zirvesi için geliyor
80 ülke temsilcisi Boğaziçi Zirvesi için geliyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın açılış konuşmasını yapmasının beklendiği Boğaziçi Zirvesi bu yıl dünya genelinden yaklaşık 80 ülkeden cumhurbaşkanları, bakanlar, eski devlet başkanları, siyasiler ve iş insanlarını ağırlayacak.
Rusya: Son 24 saatte bin 400´ün üzerinde sığınmacı Suriye´ye döndü
Rusya: Son 24 saatte bin 400´ün üzerinde sığınmacı Suriye´ye döndü
Rusya Savunma Bakanlığı´na bağlı Sığınmacı Kabul, Dağıtım ve Yerleştirme Merkezi, son 24 saat içinde dış ülkelerden bin 400´ün üzerinde Suriyelinin daimi ikamet yerlerine döndüklerini bildirdi.
ABD: Rusya´nın Rukban mülteci kampına insani yardım ulaştırılmasındaki çabalarını takdir ediyoruz
ABD: Rusya´nın Rukban mülteci kampına insani yardım ulaştırılmasındaki çabalarını takdir ediyoruz
ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington´un Rusya´nın Suriye´deki Rukban mülteci kampına insani yardım ulaştırılası konusunda Suriye yönetimi ve Birleşmiş Milletler´le (BM) işbirliğine yönelik çabalarını takdirle karşıladığını duyurdu.
Pentagon´dan Akar-Mattis görüşmesi açıklaması
Pentagon´dan Akar-Mattis görüşmesi açıklaması
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ABD Savunma Bakanı Jim Mattis´in telefon görüşmesinde, Türk ve Amerikan güvenlik güçlerinin, Menbiç´te yürüttüğü ilk ortak devriyenin, sınırda tansiyonu düşürmek, bölgedeki güvenlik ve istikrarı sağlamak açısından önemli bir adım olduğunu vurguladıklarını bildirdi.
Trump göçmenleri tehdit etti: Taş atarsanız vururuz
Trump göçmenleri tehdit etti: Taş atarsanız vururuz
ABD Başkanı Donald Trump, Latin Amerika ülkelerinden ABD´ye doğru ilerleyen göçmenlerin askerlere taş atması halinde ABD güvenlik güçlerinin ateşle karşılık verebileceğini söyledi.
Rusya, Suriye´de Ortadoğu´nun en büyük tahıl sevkiyat merkezini kuracak
Rusya, Suriye´de Ortadoğu´nun en büyük tahıl sevkiyat merkezini kuracak
Suriye Ulaştırma Bakanı Ali Hamud, Rusya´nın Suriye´de Ortadoğu´nun en büyük Rus tahılı sevkiyat merkezini kuracağını, proje kapsamında gerekli ulaşım altyapı sistemlerinin inşasının planlandığını ifade etti.
Pompeo´dan ´Yemen´de ateşkes´ çağrısı
Pompeo´dan ´Yemen´de ateşkes´ çağrısı
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Yemen´de çatışmayı uzlaşma yoluyla sona erdirmenin, halkın barış ve yeniden yapılanma yoluyla iyileşmesinin zamanının geldiğini belirterek ateşkes çağrısında bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4819
EURO
6.2174
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Elektrikleriniz kesilirse hemen bir mum yakarsınız. Fakat, 1 mum yeterince odayı aydınlatmaz. Bu nedenle elektrik kesildiğinde yaktığınız mumu bir aynanın önüne koyun. Aynadan yansıyan aydınlık sizi çok şaşırtacaktır.

Püf noktası
Yeryüzünde size tıpa tıp benzeyen 6 kişi vardır. Karşılaşma ihtimaliniz ise % 9´dur.

İlginç bilgiler