Üç dişli mızrak darbesi: Norveç´teki NATO tatbikatı neden Avrupa´ya pahalıya mal olur?
Soğuk Savaş döneminden bu yana Kuzey Avrupa´da bu çapta bir tatbikat görülmedi. NATO´nun Trident Juncture 2018 tatbikatının aktif aşaması 29 ülkenin katılımıyla Norveç´te başlıyor. ‘Üç dişli mızrak´ kime yöneltiliyor? Rusya´nın tepkisi nasıl haklı çıktı? Sputnik´in hazırladığı ayrıntılı haberde.
Tarih: 6.11.2018 09:30:27/ 293okunma / 0yorum

 

Deniz, kara ve havadan yürütülen NATO tatbikatı 25 Ekim ile 7 Kasım arasında yapılıyor. Tiyatronun coğrafyası da enteresan: Norveç´in Kuzey Atlantik´e bitişik orta ve doğu kesimleri, Baltik Denizi´ndeki Danimarka boğazları, Norveç Denizi ve Kuzey Denizi, İzlanda, İsveç ve Finlandiya hava sahaları. Tatbikat ABD´li amiral James Foggo komutasında yürütülüyor.

Senaryoya göre, barışçıl Norveç, kurgusal kuzey ülkesi "Murinus"un saldırısına maruz kalıyor ve güçlü bir şekilde direniyor. 

"Murinus" ya da "kuzey güçleri" askerleri Norveç, Kanada ve İsveç askerlerinin yanı sıra, amerikan deniz piyadeleri keşif grubu tarafından canlandırılıyor. Bu güçler denizden Kanada, Danimarka, Norveç, Polonya, İngiltere ve ABD Deniz Kuvvetleri´ne ait gemiler tarafından destekleniyor. Soğuk Savaş döneminden beri bu bölgelerde görülmeyen nükleer uçak gemisi ‘Harry Truman´ öncülüğündeki saldırı grubu Norveç kıyılarına yanaşıyor.

Belçika, Büyük Britanya, Almanya, Danimarka, İspanya, Kanada, Letonya, Litvanya, Hollanda, Norveç, Portekiz, Türkiye, Finlandiya, Fransa ve İsveç deniz piyadelerinin canlandırdığı birleşik "güney kuvvetleri" "Murinus"un güçlü saldırısına karşılık veriyor. Silahlı halk milisleri rolünü de Norveç Ulusal Muhafızları oynuyor. Tüm birlikler, NATO´nun SNMG1 ve SNMG 2 deniz gücü grubuna ait mayın tarama gemisi ve Hollanda amfibi gemi grubu tarafından denizden korunuyor.

İlk saldırıdan sonra taraflar rol değiştiriyor: "Güney güçleri" karşı saldırıya geçiyor, "kuzey güçleri" ise savunmaya geçerek komuta merkezine birleşik grupları farklı düzenlerde harekete geçirerek topyekün saldırıya geçme fırsatı tanıyor. NATO, tatbikatın asıl amacının, Atlantik ve Avrupa genelinde büyük kuvvetlerin hızlı bir şekilde naklini gerçekleştirmenin yanı sıra, ittifak birliklerinin soğuk iklim koşullarında hareket kabiliyetlerini artırmak olduğu gerçeğini gizlemiyor.

Deniz dalgası, gemi ve küçük balık desenli beyaz kazağıyla gazetecilere konuşan Norveç Savunma Bakanı, "Bu tatbikatlar Norveç için ülke dışından büyük sayı ve kaynağa sahip güçleri karşılama ve yerleştirebilme becerisi eğitiminin yanı sıra, ortaklar ve müttefiklerle birlikte çalışmak için büyük bir fırsattır" dedi.

Tatbikatın Norveç´e maliyeti ‘kuruşlarla´ ifade ediliyor: Sadece personel ve ekipman nakli için 180 uçak seferinin yanı sıra 60 gemi kiralandı. Mühimmat, yakıt ve gıda maliyetleri de cabası. Norveç şirketleriyle tatbikat için yapılan kontratların tutarının 159 miyon euro olduğu değerlendiriliyor.

Başta NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg olmak üzere tatbikatın bütün katılımcıları ve Trident Juncture organizatörleri yaptıkları açıklamalarda, tatbikatın tamamen açık, şeffaf ve savunma temelli olduğu ve ‘Murinus´un sadece kağıt üstünde var olduğu tezine bağlı kalmaya çalışıyorlar. Bu konuda hiç bir şüpheye yer bırakmamak için, Rusya da dahil olmak üzere tüm AGİK ülkelerinin temsilcilerini de tatbikata davet ettiler.

Ancak, Moskova ‘Birleşik Trident´in zararsız olduğuna inanmıyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı, NATO bloğunun bu tatbikatını Rusya karşıtı provokasyon olarak niteleyerek, bunun bölge ülkelerinin güvenliği üzerinde olumsuz etkileri olacağını belirtti. Rusya savunma bakanı Sergey Şoygu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, NATO´nun Rusya sınırlarındaki askeri faaliyetlerinin görülmemiş bir düzeye ulaştığını söyledi.

Sputnik´in görüştüğü uzmanlar da aynı fikri paylaşıyor. Askeri bilimler uzmanı Konstantin Sivkov, Trident Juncture tatbikatının Rusya´ya yönelik olduğunu düşünüyor. Sivkov, Sputnik´e yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"NATO bu bölgede başka hiç kimseyle savaşamaz. NATO tatbikat adı altında bölgede biriktirdiği güçleri Rusya topraklarını işgal etmek için yönlendirebilir. Onları şimdilik durduran tek şey ise Rusya´nın nükleer süper güç statüsüdür. Bu da anlaşılır bir şeydir, çünkü kimse alnına atom bombası yemek istemez."

Tatbikat için stratejik silahlarla donatılmış Kuzey Filosu´nun faaliyet alanı olan bölgeyi seçmelerinin tesadüf olmadığını belirten Sivkov, "Büyük bir ihtimalle, Barents Denizi ve Norveç Denizi´nin kuzey kesimlerindeki Rus denizaltıları ve diğer savaş gemilerinin incelenmesi ve tahrip edilmesi konuları işlenecek" dedi.

ABD Savunma Bakanlığı günlük gazetesi Stars and Stripes "Saldırgan devlet "Murinus" her ne kadar kurgusal da olsa, NATO stratejistleri tarafından gerçek prototipe uygun olarak tasarlanmış" tespitini yaparak "Tatbikat, işgal edilmiş toprakların kurtarılmasının temsilidir. Bu, NATO için en kötü senaryodur. Stoltenberg, bu faaliyetlerin "hayali saldırgana" karşı yürütüldüğünü söyledi. Ancak, Trident Juncture ‘yakın düşmanı´ temsil etmek için düşünüldü ve bu tanıma uyan tek komşu da Rusya´dır" diye yazdı.

Norveçli general Rune Jacobsen, NATO brifinginde gazetecilere yaptığı açıklamada, ittifakın uçak ve gemilerinin Rusya´ya bin kilometreden daha yakın olmayacak şekilde faaliyet yürüteceklerini söylese de, Rusya sınırına sadece ikiyüz kilometre uzaklıkta bulunan Finlandiya Havva Kuvvetleri üssü de tatbikata dahil edildi.

Rusya Askeri Bilimler Akademisi´nden Prof. Sergey Sudakov, NATO´nun büyük çaptaki bu tatbikatının, Rus Silahlı Kuvvetleri´nin Eylül ayında büyük miktarda ekipman ve 300 bin askerin katılımıyla gerçekleştirdiği Vostok-2018 tatbikatına misilleme ve ABD´nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması´ndan (INF) çekilmesiyle ilgili açıklamalarıyla bağlantılı olduğunu düşünüyor. 

Sergey Sudakov, Sputnik´e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"ABD ve NATO şu anda ne pahasına olursa olsun, Avrupa´nın tümü için güvenilir bir güç ve koruyucu olarak kalacağını göstermeleri gerekiyor. Avrupalı müteffiklerini sakinleştirip, ABD ve NATO´nun her zamankinden daha güçlü olduğunu ve Avrupa´nın güvenli bir şekilde korunduğuna inandırmak istiyorlar. Ancak, Avrupalılar korunmak istiyorlarsa, bunun karşılığını ödemek zorundalar".

Sudakov´a göre, Amerikalılar bu tür tatbikatlarla Avrupalılar arasında büyük savaş korkusu yaymaya çalışıyor. Böylece Avrupalılar rahatça cüzdanlarını açıp NATO blokunun harcamalarını karşılayacaklar.

Avrupalıların fazladan Amerikan silahı satın almak ve elbette yeni askeri üsler inşa etmek zorunda kalacaklarını belirten Sudakov, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu, ABD için gelir elde etmenin kanıtlanmış bir sistemi ve diğer ulusları köleleştirmenin başka bir yoludur. Bir ülkeye askeri üs kurdukları anda, o ülke egemenliğini kaybediyor."

NATO´nun büyük tatbikatlarının Avrupa içerisinde sadece Polonya, Romanya ve Baltik ülkeleri tarafından köpek yavrusu coşkusuyla karşılandığını belirten Sudakov, Almanya ve Fransa gibi güçlü ülkelerin biraz kuşkuyla yaklaştıklarını, çünkü bu iki ülkede "Rus tehdidi" mitine inanan insan sayısının çok az olduğunu ifade etti.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Pentagon, Trump´ın duvar planı için 1 milyar dolarlık fona onay verdi
Pentagon, Trump´ın duvar planı için 1 milyar dolarlık fona onay verdi
ABD Başkanı Donald Trump´ın çok tartışılan Meksika duvarı projesi için Pentagon bütçesinden 1 milyar dolar kullanılmasına onay çıktı.
İngiliz parlamentosundan hükümete Brexit darbesi
İngiliz parlamentosundan hükümete Brexit darbesi
İngiliz parlamentosu parlamento gündemini belirleme yetkisini Brexit seçeneklerini oylamak üzere hükümetten bir günlüğüne alan değişiklik teklifini kabul ederken, oylamada hükümete karşı oy kullanan Ortadoğu´dan Sorumlu Devlet Bakanı Alistair Burt ile Ekonomi ve Sanayiden Sorumlu Devlet Bakanı Richard Harrington istifa etti.
Trump´ın ´Golan Tepeleri´ kararına dünyadan tepki yağdı
Trump´ın ´Golan Tepeleri´ kararına dünyadan tepki yağdı
ABD Başkanı Trump´ın "Golan Tepeleri üzerinde İsrail egemenliğini tanıyan başkanlık kararını imzalaması dünyada tepkiyle karşılandı.
‘Trump, Türkiye dahil bölge ülkelerini sarsma niyetinde´
‘Trump, Türkiye dahil bölge ülkelerini sarsma niyetinde´
Rusya Ekonomi Yüksek Okulu Şarkiyat Merkezi´nden politika uzmanı ve Arabist Andrey Çuprıgin, Sputnik´e açıklamasında, Trump´ın Golan Tepeleri açıklamasının bölgeye etkisini ve bölge liderleri için anlamını değerlendirdi.
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping Monako ziyareti sonrası Macron ile bir araya geldi
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping Monako ziyareti sonrası Macron ile bir araya geldi
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Fransa´nın güneyindeki Nice şehri yakınlarında Villa Kerylos´de bir araya geldi.
Yeni Zelanda: Christchurch saldırılarını Kraliyet Komisyonu araştıracak
Yeni Zelanda: Christchurch saldırılarını Kraliyet Komisyonu araştıracak
Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Christchurch kentindeki 50 kişinin hayatını kaybettiği, 50 kişinde yaralandığı terör saldırısının araştırılması için Kraliyet Soruşturma Komisyonu kurulduğunu açıkladı.
Özel Savcı Mueller´in raporu açıklandı: Trump´a suçlama yok
Özel Savcı Mueller´in raporu açıklandı: Trump´a suçlama yok
Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, 2016´daki son başkanlık seçimlerine Rusya´nın müdahalesi ve ABD Başkanı Donald Trump ile Moskova´nın arasındaki ilişki iddialarına yönelik yapılan incelemede herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığını açıkladı.
Sunday Times: Bakanlar Theresa May´i devirme planları yapıyor
Sunday Times: Bakanlar Theresa May´i devirme planları yapıyor
İngiliz Sunday Times gazetesi, bir grup kabine üyesinin Brexit sürecinde başarısız olan Theresa May´i başbakanlık koltuğundan indirmeyi ve geçici hükümet başkanı atamayı planladıklarını yazdı.
Venezüella yönetimi muhaliflerin ‘varlıkları çalmasının´ mal olduğu zararı hesapladı
Venezüella yönetimi muhaliflerin ‘varlıkları çalmasının´ mal olduğu zararı hesapladı
Venezüella İletişim Bakanı Jorge Rodriguez, son 2 ay içinde ülkeden 30 milyar doların üzerinde para çalındığını, 1 milyar doların üzerindeyse muhaliflerin özel hesaplarına transfer edildiğini açıkladı.
Sırp doktor: NATO´nun Yugoslavya´da yaptıkları soykırımdı
Sırp doktor: NATO´nun Yugoslavya´da yaptıkları soykırımdı
Sırbistan Tıp Merkezi´nde nöroonkoloji bölüm başkanı Danica Grujicic, NATO´nun 1999´da Yugoslavya´yı bombalamasını ‘soykırım´ olarak niteledi.
Romanya´dan Kudüs kararı: İsrail´deki büyükelçiliğini Kudüs´e taşıyacak ilk Avrupa ülkesi olacak
Romanya´dan Kudüs kararı: İsrail´deki büyükelçiliğini Kudüs´e taşıyacak ilk Avrupa ülkesi olacak
Romanya, İsrail Büyükelçiliğini Tel Aviv´den Kudüs´e taşıyacağını açıkladı. Romanya, Kudüs´e büyükelçiliğini taşıyan ilk Avrupa ülkesi olacak.
Sabah´a konuşan Hollanda Başbakanı Rutte: Türkler endişe etmesin
Sabah´a konuşan Hollanda Başbakanı Rutte: Türkler endişe etmesin
Utrecht saldırısında hayatını kaybedenler anısına düzenlenen yürüyüşe katılan Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Sabah gazetesine konuştu. Buna göre Rutte "Türkler endişe etmesin, saldırıların onlarla ilgisi yok" dedi.
Zaharova´dan ABD´ye: Golan Tepeleri´ndeki gerçek durumu bahane ediyor ama Kırım´daki durumun bilinmemesi için elinizden geleni yapıyorsunuz
Zaharova´dan ABD´ye: Golan Tepeleri´ndeki gerçek durumu bahane ediyor ama Kırım´daki durumun bilinmemesi için elinizden geleni yapıyorsunuz
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Golan Tepeleri´ni İsrail´e ait olduğunu tanıma girişimlerinin haklı bir adım olduğunu savunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo´ya yanıt verdi.
Çijov: NATO´nun Yugoslavya bombardımanının hukuk dışı olduğuna hiç şüphe yok
Çijov: NATO´nun Yugoslavya bombardımanının hukuk dışı olduğuna hiç şüphe yok
Rusya´nın Avrupa Birliği Daimi Temsilcisi Vladimir Çijov, NATO´nun Yugoslavya´yı bombardımanının başlamasının 20. yıldönümünün, bu eylemlerin uluslararası hukukun kabaca ihlali olduğunu hatırlatmak için iyi bir neden olduğunu söyledi
Trump: ABD, faaliyette bulunduğu her yerde IŞİD´le mücadele etmeyi sürdürecek
Trump: ABD, faaliyette bulunduğu her yerde IŞİD´le mücadele etmeyi sürdürecek
ABD Başkanı Donald Trump, ABD´nin IŞİD´in ‘faaliyette bulunduğu her yerde´ zafer kazanılmadıkça örgütle mücadele etmeyi sürdüreceğini söyledi.
Tayland darbeden 5 yıl sonra genel seçime gitti
Tayland darbeden 5 yıl sonra genel seçime gitti
Tayland halkı 2014 yapılan askeri darbeden 5 yıl sonra uzun süredir ertelenen milletvekili seçimlerine gitti.
Astana´nın adı resmen Nursultan oldu
Astana´nın adı resmen Nursultan oldu
Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, başkent Astana´nın adının Nursultan olarak değiştirilmesi için anayasada değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısını imzalayarak yürürlüğe koydu.
Rusya, ABD´yi yeni füze denemesine karşı uyardı
Rusya, ABD´yi yeni füze denemesine karşı uyardı
Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD´nin kıtalararası balistik füzeyi önleme denemesini gerçekleştirme niyetinin tehlikeli bir füze savunma politikasının tezahürü olduğunu belirtti.
Venezüella´dan ABD´nin askeri operasyon tehdidine yanıt
Venezüella´dan ABD´nin askeri operasyon tehdidine yanıt
Venezüella Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, ABD ve müttefiklerinin askeri müdahale olasılığıyla ilgili açıklamalarını reddetti.
Yolsuzluk soruşturmasıyla sıkışan Netanyahu´dan seçimdeki rakiplerine ´hakaret´ davası hamlesi
Yolsuzluk soruşturmasıyla sıkışan Netanyahu´dan seçimdeki rakiplerine ´hakaret´ davası hamlesi
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu genel seçimdeki rakiplerine ´iftira´ ve ´hakaret´ suçlamasıyla dava açmaya hazırlandığını açıkladı.
ABD´nin Venezüella yaptırımlarına Guaido´dan destek
ABD´nin Venezüella yaptırımlarına Guaido´dan destek
Venezüella´da kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido, ABD yönetiminin Venezüella Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bankasına (BANDES) aldığı yaptırım kararına destek verdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Sarımsağı kolayca soymak için dişlerini bıçağın yan tarafıyla ezmeniz yeterlidir. Kabukları kolayca ayrılacaktır.

Püf noktası
Göz kırpmak bize çok hızlı bir hareket gibi gelse de ömrümüz boyunca gözlerimizi kırptığımız süre ortalama 1,2 yıla denk geliyor. Yani bu süreyi göz kırpmanın aralıksız olarak devam ettiğini düşünürseniz toplam 1,2 yılımız karanlıkta geçecek demektir

İlginç bilgiler