Üç dişli mızrak darbesi: Norveç´teki NATO tatbikatı neden Avrupa´ya pahalıya mal olur?
Soğuk Savaş döneminden bu yana Kuzey Avrupa´da bu çapta bir tatbikat görülmedi. NATO´nun Trident Juncture 2018 tatbikatının aktif aşaması 29 ülkenin katılımıyla Norveç´te başlıyor. ‘Üç dişli mızrak´ kime yöneltiliyor? Rusya´nın tepkisi nasıl haklı çıktı? Sputnik´in hazırladığı ayrıntılı haberde.
Tarih: 6.11.2018 09:30:27/ 257okunma / 0yorum

 

Deniz, kara ve havadan yürütülen NATO tatbikatı 25 Ekim ile 7 Kasım arasında yapılıyor. Tiyatronun coğrafyası da enteresan: Norveç´in Kuzey Atlantik´e bitişik orta ve doğu kesimleri, Baltik Denizi´ndeki Danimarka boğazları, Norveç Denizi ve Kuzey Denizi, İzlanda, İsveç ve Finlandiya hava sahaları. Tatbikat ABD´li amiral James Foggo komutasında yürütülüyor.

Senaryoya göre, barışçıl Norveç, kurgusal kuzey ülkesi "Murinus"un saldırısına maruz kalıyor ve güçlü bir şekilde direniyor. 

"Murinus" ya da "kuzey güçleri" askerleri Norveç, Kanada ve İsveç askerlerinin yanı sıra, amerikan deniz piyadeleri keşif grubu tarafından canlandırılıyor. Bu güçler denizden Kanada, Danimarka, Norveç, Polonya, İngiltere ve ABD Deniz Kuvvetleri´ne ait gemiler tarafından destekleniyor. Soğuk Savaş döneminden beri bu bölgelerde görülmeyen nükleer uçak gemisi ‘Harry Truman´ öncülüğündeki saldırı grubu Norveç kıyılarına yanaşıyor.

Belçika, Büyük Britanya, Almanya, Danimarka, İspanya, Kanada, Letonya, Litvanya, Hollanda, Norveç, Portekiz, Türkiye, Finlandiya, Fransa ve İsveç deniz piyadelerinin canlandırdığı birleşik "güney kuvvetleri" "Murinus"un güçlü saldırısına karşılık veriyor. Silahlı halk milisleri rolünü de Norveç Ulusal Muhafızları oynuyor. Tüm birlikler, NATO´nun SNMG1 ve SNMG 2 deniz gücü grubuna ait mayın tarama gemisi ve Hollanda amfibi gemi grubu tarafından denizden korunuyor.

İlk saldırıdan sonra taraflar rol değiştiriyor: "Güney güçleri" karşı saldırıya geçiyor, "kuzey güçleri" ise savunmaya geçerek komuta merkezine birleşik grupları farklı düzenlerde harekete geçirerek topyekün saldırıya geçme fırsatı tanıyor. NATO, tatbikatın asıl amacının, Atlantik ve Avrupa genelinde büyük kuvvetlerin hızlı bir şekilde naklini gerçekleştirmenin yanı sıra, ittifak birliklerinin soğuk iklim koşullarında hareket kabiliyetlerini artırmak olduğu gerçeğini gizlemiyor.

Deniz dalgası, gemi ve küçük balık desenli beyaz kazağıyla gazetecilere konuşan Norveç Savunma Bakanı, "Bu tatbikatlar Norveç için ülke dışından büyük sayı ve kaynağa sahip güçleri karşılama ve yerleştirebilme becerisi eğitiminin yanı sıra, ortaklar ve müttefiklerle birlikte çalışmak için büyük bir fırsattır" dedi.

Tatbikatın Norveç´e maliyeti ‘kuruşlarla´ ifade ediliyor: Sadece personel ve ekipman nakli için 180 uçak seferinin yanı sıra 60 gemi kiralandı. Mühimmat, yakıt ve gıda maliyetleri de cabası. Norveç şirketleriyle tatbikat için yapılan kontratların tutarının 159 miyon euro olduğu değerlendiriliyor.

Başta NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg olmak üzere tatbikatın bütün katılımcıları ve Trident Juncture organizatörleri yaptıkları açıklamalarda, tatbikatın tamamen açık, şeffaf ve savunma temelli olduğu ve ‘Murinus´un sadece kağıt üstünde var olduğu tezine bağlı kalmaya çalışıyorlar. Bu konuda hiç bir şüpheye yer bırakmamak için, Rusya da dahil olmak üzere tüm AGİK ülkelerinin temsilcilerini de tatbikata davet ettiler.

Ancak, Moskova ‘Birleşik Trident´in zararsız olduğuna inanmıyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı, NATO bloğunun bu tatbikatını Rusya karşıtı provokasyon olarak niteleyerek, bunun bölge ülkelerinin güvenliği üzerinde olumsuz etkileri olacağını belirtti. Rusya savunma bakanı Sergey Şoygu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, NATO´nun Rusya sınırlarındaki askeri faaliyetlerinin görülmemiş bir düzeye ulaştığını söyledi.

Sputnik´in görüştüğü uzmanlar da aynı fikri paylaşıyor. Askeri bilimler uzmanı Konstantin Sivkov, Trident Juncture tatbikatının Rusya´ya yönelik olduğunu düşünüyor. Sivkov, Sputnik´e yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"NATO bu bölgede başka hiç kimseyle savaşamaz. NATO tatbikat adı altında bölgede biriktirdiği güçleri Rusya topraklarını işgal etmek için yönlendirebilir. Onları şimdilik durduran tek şey ise Rusya´nın nükleer süper güç statüsüdür. Bu da anlaşılır bir şeydir, çünkü kimse alnına atom bombası yemek istemez."

Tatbikat için stratejik silahlarla donatılmış Kuzey Filosu´nun faaliyet alanı olan bölgeyi seçmelerinin tesadüf olmadığını belirten Sivkov, "Büyük bir ihtimalle, Barents Denizi ve Norveç Denizi´nin kuzey kesimlerindeki Rus denizaltıları ve diğer savaş gemilerinin incelenmesi ve tahrip edilmesi konuları işlenecek" dedi.

ABD Savunma Bakanlığı günlük gazetesi Stars and Stripes "Saldırgan devlet "Murinus" her ne kadar kurgusal da olsa, NATO stratejistleri tarafından gerçek prototipe uygun olarak tasarlanmış" tespitini yaparak "Tatbikat, işgal edilmiş toprakların kurtarılmasının temsilidir. Bu, NATO için en kötü senaryodur. Stoltenberg, bu faaliyetlerin "hayali saldırgana" karşı yürütüldüğünü söyledi. Ancak, Trident Juncture ‘yakın düşmanı´ temsil etmek için düşünüldü ve bu tanıma uyan tek komşu da Rusya´dır" diye yazdı.

Norveçli general Rune Jacobsen, NATO brifinginde gazetecilere yaptığı açıklamada, ittifakın uçak ve gemilerinin Rusya´ya bin kilometreden daha yakın olmayacak şekilde faaliyet yürüteceklerini söylese de, Rusya sınırına sadece ikiyüz kilometre uzaklıkta bulunan Finlandiya Havva Kuvvetleri üssü de tatbikata dahil edildi.

Rusya Askeri Bilimler Akademisi´nden Prof. Sergey Sudakov, NATO´nun büyük çaptaki bu tatbikatının, Rus Silahlı Kuvvetleri´nin Eylül ayında büyük miktarda ekipman ve 300 bin askerin katılımıyla gerçekleştirdiği Vostok-2018 tatbikatına misilleme ve ABD´nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması´ndan (INF) çekilmesiyle ilgili açıklamalarıyla bağlantılı olduğunu düşünüyor. 

Sergey Sudakov, Sputnik´e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"ABD ve NATO şu anda ne pahasına olursa olsun, Avrupa´nın tümü için güvenilir bir güç ve koruyucu olarak kalacağını göstermeleri gerekiyor. Avrupalı müteffiklerini sakinleştirip, ABD ve NATO´nun her zamankinden daha güçlü olduğunu ve Avrupa´nın güvenli bir şekilde korunduğuna inandırmak istiyorlar. Ancak, Avrupalılar korunmak istiyorlarsa, bunun karşılığını ödemek zorundalar".

Sudakov´a göre, Amerikalılar bu tür tatbikatlarla Avrupalılar arasında büyük savaş korkusu yaymaya çalışıyor. Böylece Avrupalılar rahatça cüzdanlarını açıp NATO blokunun harcamalarını karşılayacaklar.

Avrupalıların fazladan Amerikan silahı satın almak ve elbette yeni askeri üsler inşa etmek zorunda kalacaklarını belirten Sudakov, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu, ABD için gelir elde etmenin kanıtlanmış bir sistemi ve diğer ulusları köleleştirmenin başka bir yoludur. Bir ülkeye askeri üs kurdukları anda, o ülke egemenliğini kaybediyor."

NATO´nun büyük tatbikatlarının Avrupa içerisinde sadece Polonya, Romanya ve Baltik ülkeleri tarafından köpek yavrusu coşkusuyla karşılandığını belirten Sudakov, Almanya ve Fransa gibi güçlü ülkelerin biraz kuşkuyla yaklaştıklarını, çünkü bu iki ülkede "Rus tehdidi" mitine inanan insan sayısının çok az olduğunu ifade etti.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Rusya: Abe´nin Kurillerle ilgili açıklaması Putin´le görüşmeleri zora sokuyor
Rusya: Abe´nin Kurillerle ilgili açıklaması Putin´le görüşmeleri zora sokuyor
Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov, Japonya Başbakanı Şinzo Abe´nin Güney Kuril Adalarıyla ilgili açıklamasının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile barış görüşmelerini zora soktuğunu belirtti.
Yunanistan´da olaylı Prespa protestosu: Makedonya Yunan´dır, elinizi çekin
Yunanistan´da olaylı Prespa protestosu: Makedonya Yunan´dır, elinizi çekin
Yunanistan´ın başkenti Atina´da, on binlerce kişinin Makedonya ile imzalanan isim sorununa yönelik anlaşmayı protesto amacıyla düzenledikleri gösteride çıkan olaylarda en az 10 polis memurunun yanı sıra çok sayıda gösterici yaralandı.
ABD´li emekli korgeneral Kimmitt: Trump´ın Suriye´den çekilmesi için meşru nedenler var
ABD´li emekli korgeneral Kimmitt: Trump´ın Suriye´den çekilmesi için meşru nedenler var
ABD´li emekli korgeneral Mark Kimmitt, ABD Başkanı Donald Trump´ın Suriye´den çekilme kararının meşru ve önemli ölçüde olumlu nedenleri olduğunu söyledi.
ABD´li senatör Graham: YPG PKK´nın koludur, Türkiye için yarattığımız problemi çözmeliyiz
ABD´li senatör Graham: YPG PKK´nın koludur, Türkiye için yarattığımız problemi çözmeliyiz
Türkiye ile ABD arasında Suriye´de oluşturulacak tampon bölge konusunda arabuluculuk görevi üstlenen ABD´li senatör Lindsey Graham, "YPG, PKK´nın koludur, görmek isteyen için bu çok açıktır" dedi.
Esad: Rusya, manevi gücü sayesinde Sovyetler´den daha güçlü
Esad: Rusya, manevi gücü sayesinde Sovyetler´den daha güçlü
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, günümüzde Rusya´nın Sovyetler Birliği´nden daha güçlü olduğunu, bunun temelinde Rusya´nın sahip olduğu manevi gücün yattığını belirtti.
Maduro´dan Trump´a davet: Keşke yüz yüze konuşabilsek
Maduro´dan Trump´a davet: Keşke yüz yüze konuşabilsek
Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD Başkanı Donald Trump ile yüz yüze görüşmek istediğini söyledi. Maduro ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo´yu ülkesine davet etti.
Brexit ´B Planı´ oylamasının tarihi açıklandı
Brexit ´B Planı´ oylamasının tarihi açıklandı
İngiltere´de hükümetin Brexit konusundaki ´B Planı´ 29 Ocak´ta parlamentoda oylanacak.
Beşar Esad: Suriye´nin yeniden inşasında öncelik Rus şirketlerinin olacak
Beşar Esad: Suriye´nin yeniden inşasında öncelik Rus şirketlerinin olacak
Rusya-Suriye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Dmitriy Sablin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad´ın, ülkesinin yeniden inşa edilmesinde Rus şirketlere öncelik tanınacağı kararına bağlı olduğunu söyledi.
İngiltere ile AB, ayrılık konusunda ´mesajlaştı´
İngiltere ile AB, ayrılık konusunda ´mesajlaştı´
İngiltere Başbakanı Theresa May ile AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İngiliz Parlamentosundaki Brexit oylamasını "mesajlaşarak" değerlendirdi.
Putin: Rusya Türk Akımı´nın Sırbistan üzerinden Avrupa ülkelerine devamı için 1.4 milyar dolar yatırmaya hazır
Putin: Rusya Türk Akımı´nın Sırbistan üzerinden Avrupa ülkelerine devamı için 1.4 milyar dolar yatırmaya hazır
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin Avrupa´ya Sırbistan üzerinden devam etmesi için 1.4 milyar dolarlık yatırım yapmaya hazır olduğunu belirtti.
Belçika´da aşırı sağcı siyasetçi insan kaçakçılığından tutuklandı
Belçika´da aşırı sağcı siyasetçi insan kaçakçılığından tutuklandı
Belçika´nın Mechelen şehrinde, aşırı sağcı parti Yeni Flaman İttifakının (N-VA) belediye meclisi üyesi, Ortadoğu´dan ülkeye Hristiyan göçmenlerin getirilmesi sürecinde usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle tutuklandı.
Avusturya: Suriye ile iade anlaşması yapacağız
Avusturya: Suriye ile iade anlaşması yapacağız
Avusturya İçişleri Bakanı Herbert Kickl, ağır suç işleyen Suriyeli mültecileri ülkelerine geri göndermek için Suriye ile iade anlaşması yapacaklarını açıkladı.
Pompeo´dan İran´ın fırlattığı uzay aracına yorum: İran kıtalararası güdümlü füze peşinde
Pompeo´dan İran´ın fırlattığı uzay aracına yorum: İran kıtalararası güdümlü füze peşinde
İran´ın uzay aracı fırlatmasına atıfta bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Tahran yönetiminin Orta Doğu ve Avrupa´yı tehdit eden kıtalararası güdümlü füze peşinde koştuğunu öne sürdü.
AB, İngiltere ile anlaşmasız ayrılığa hazırlanıyor´
AB, İngiltere ile anlaşmasız ayrılığa hazırlanıyor´
Avrupa Birliği (AB) Konseyi Sözcüsü Preben Aamann, İngiltere Başbakanı Theresa May´in AB ile vardığı birlikten çıkış (Brexit) anlaşmasının İngiliz parlamentosunda yapılan oylamada reddedilmesine ilişkin, "Bu oylama ile İngiltere´nin birlikten anlaşmasız ayrılma ihtimali arttı. Bunu istemesek de hazırlığımızı yapacağız" dedi.
Fransa: Esad aday olursa, gelecekleri için karar verecek olanlar Suriyeliler
Fransa: Esad aday olursa, gelecekleri için karar verecek olanlar Suriyeliler
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad´ın aday olmasına karşı olmadığını söyledi. Le Drian, "Esad aday olacak olursa gelecekleri için karar verecek olanlar Suriyeliler olacaktır. Bu da ancak seçim ve anayasa düzenlemesiyle olabilir” dedi.
Trump, Putin´le görüşmelerinin detaylarını gizlediğini reddetti: İddialar daha az umurumda olamazdı
Trump, Putin´le görüşmelerinin detaylarını gizlediğini reddetti: İddialar daha az umurumda olamazdı
ABD medyasında Trump´ın Putin´le görüşmelerinde ortaya çıkmasını istemediği bazı şeyler konuştuğu iddiasını içeren haberlere bir yenisi eklendi. Ancak Trump, çevirmeninin notlarına el koyma derecesine varan çarelere başvurduğu iddiasını ortaya atan Washington Post´u yalanladı.
Fransız başkentindeki patlamada ölü sayısı 4´e yükseldi
Fransız başkentindeki patlamada ölü sayısı 4´e yükseldi
Paris´teki bir fırında dün gaz kaçağı nedeniyle meydana gelen patlamada bir kişinin daha hayatını kaybettiği belirtildi.
Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos istifasını verdi
Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos istifasını verdi
Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, Makedonya ile yaşanan isim değişikliği krizi nedeniyle istifa etti.
Suriye Dışişleri: İsrail´in saldırıları ABD´nin koruması sayesinde gerçekleşiyor
Suriye Dışişleri: İsrail´in saldırıları ABD´nin koruması sayesinde gerçekleşiyor
Suriye Dışişleri Bakanlığı, İsrail jetlerinin Şam civarlarına yönelik saldırıları nedeniyle Birleşmiş Milletler´e (BM) ve BM Güvenlik Konseyi´ne (BMGK) gönderdiği mektupta İsrail´in bu şekilde iç sorunlarının çözümünden kaçmaya çalıştığını ve ABD´nin korumasından istifade ettiğini belirtti.
‘Türk İHA´lar Ukrayna´ya silahlarla donatılmış olarak teslim edilecek´
‘Türk İHA´lar Ukrayna´ya silahlarla donatılmış olarak teslim edilecek´
Ukrayna Devlet Başkanı danışmanı Yuriy Biryukov, Türkiye yapımı Bayraktar TB-2 taktik insansız hava araçlarının (İHA) Kiev´e silahlarla donatılmış olarak teslim edileceğini belirtti.
Netanyahu, Arap ülkeleri dışişleri bakanlarıyla İran karşıtı zirveye katılıyor
Netanyahu, Arap ülkeleri dışişleri bakanlarıyla İran karşıtı zirveye katılıyor
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Arap ülkeleri dışişleri bakanlarıyla birlikte ABD´nin Polonya´da düzenleyeceği İran karşıtı zirveye katılacak
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
1522 Rodos fethedildi.
1774 Padişah III. Mustafa öldü. I. Abdülhamit tahta çıktı.
1921 İtalyan Komünist Partisi kuruldu.
1924 Sovyetler Birliği´nin kurucusu, Ekim Devrimi´nin önderi Vladimir İliç Lenin.(ölümü)
1942 Askerlik süresi üç yıla çıkarıldı.
1942 Askerlik süresi üç yıla çıkarıldı.
1943 Varlık Vergisi ödemesinin son günüydü. Vergisini ödemeyen mükelleflerin ev ve işyerlerindeki malları haczedildi, daha sonra da icra yoluyla satış yöntemiyle vergileri tahsil edildi.
1946 İş ve İşçi Bulma Kurumu kuruldu.
1951 Ankara´ya, Kore´den ilk hasta ve yaralı kafilesi geldi
1952 Milli Savunma Bakanlığı bir açıklama yaptı; Kore´de 34 subay, 46 astsubay ve1252 er ölmüş.
1952 Milli Savunma Bakanlığı, Kore´de 34 subay, 46 astsubay ve 1252 erin şehit olduğunu açıkladı.
1954 İlk nükleer denizaltı USS Nautilus, ilk seferine çıktı.
1961 Saraçhane Tiyatrosu açıldı. İlk oyun Cevat Fehmi Başkut´un Hacıyatmaz oyunu oldu.
1972 Türk Hava Yolları´nın Marmara uçağı Adana´da düştü. Uçakta yolcu yoktu. Beş kişilik mürettebattan bir hostes yanarak öldü, dört görevli yaralandı.
1981 444 Gündür Tahran´da rehin tutulan Amerikalılar serbest bırakıldı.
1992 İstanbul´da evlerde doğal gaz kullanılmaya başladı.
Deodorant lekelerini kurumuş ıslak mendille çıkarın.Kurumuş ıslak mendille lekeleri dairesel olarak ovun. Kurumuş ıslak mendil deodorantı emer. Dikkat etmeniz gereken bir nokta: Kurumuş ıslak mendilin tiftiklenmemiş olmasına dikkat edin, aksi takdirde mendil gri lekeler bırakır. Külotlu çorabı da aynı amaçla kullanabilirsiniz.

Püf noktası
Göz kırpmak bize çok hızlı bir hareket gibi gelse de ömrümüz boyunca gözlerimizi kırptığımız süre ortalama 1,2 yıla denk geliyor. Yani bu süreyi göz kırpmanın aralıksız olarak devam ettiğini düşünürseniz toplam 1,2 yılımız karanlıkta geçecek demektir

İlginç bilgiler