Washington yönetimi, Rusya ve Suudi Arabistan´ın OPEC+´yı resmileştirme girişimini baltalayabilir
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile Rusya petrol pazarını süreli anlaşmalara bağlı kalmadan süresiz bir biçimde yönetmelerine olanak sağlayacak resmi bir ittifak kurulması üzerinde çalışıyor.
Tarih: 10.2.2019 14:15:41/ 146okunma / 0yorum

 

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile Rusya petrol pazarını süreli anlaşmalara bağlı kalmadan süresiz bir biçimde yönetmelerine olanak sağlayacak resmi bir ittifak kurulması üzerinde çalışıyor. OPEC ve Rusya, ‘ilişkilerini resmiyete dökmeye´ hazırlanırken ABD´nin bu ittifak ihtimalini sarsmak için bir adım atıp atmayacağı merak konusu.

Genellikle OPEC+ diye anılan OPEC ülkeleri ile OPEC dışı ülkelerin oluşturduğu koalisyon, petrol üretimini sınırlama konusunda 2017 yılından bu yana iki kere anlaşma sağladı. Bir kereye mahsus olan bu anlaşmalar, benzer durumdaki tüm petrol üreticilerinin ´kasasını boşaltan´ yüksek arz fazlasını ortadan kaldırmaya yönelik geçici acil önlemler olarak görülüyordu. 

Peki neden bu ortaklığa resmi bir statü kazandırılmıyor? Wall Street Journal´a göre, bu yöndeki görüşmeler de her an başlayabilir. Resmi OPEC+ ortaklığı hakkındaki söylentiler daha önce de yayılmıştı. Geçen yıl, Rusya ve Suudi Arabistan´ın başını çektiği iki taraf, böyle bir olanağı görüşmüş ancak nihai anlaşma yapılmamıştı.

Resmi OPEC+ mimarisinin mantığı çok açık. OPEC üyesi olan ve olmayan üreticiler böylelikle küresel petrol üretiminin yüzde 40´ından fazlasını kontrol ediyor. Belli bir istikrar yakalamak, daha doğrusu arzu edilen bir fiyat seviyesine ulaşmak için üretim hacimlerine müdahaleleri ortaklaştırmak, her iki tarafın eylemlerini koordine etmesiyle daha kolay başarılıyor. Bir başka deyişle taraflar, birlikte olduklarında, ayrı olduklarından daha güçlüler.

RUSYA VE SUUDİ ARABİSTAN ARASINDAKİ STRATEJİK BAĞLAR GÜÇLENİYOR

Ayrıca resmi ortaklık fikri, Rusya ve Suudi Arabistan arasındaki stratejik bağların güçlenmekte olduğuna işaret ediyor. Her iki hükümet, son birkaç yılda birbirlerine daha da yakınlaştılar. Suudiler, özellikle ABD´nin İran ile 2015´te yaptığı nükleer anlaşmadan sonra bu ortaklarına karşı daha şüpheci hale geldi ve böylece başka bir küresel güce yakınlaşmanın avantajlı olacağını düşünüyor. 

Moskova ise, böylelikle bir müttefikini ABD´den sıyırabileceğini ve Ortadoğu´daki pozisyonunu güçlendirebileceğini görüyor. Ayrıca iki ülke arasında petrol sektörü dışında da ekonomik bağlar büyüyor.

Ancak bu resmi pakt düşüncesinin en büyük cazibesi, petrol piyasasını kontrol etme olanağına sahip olmakta yatıyor. Bu, eğer başarılırsa, iki yıl önce başlayan sürecin köşe taşlarından biri olabilir. Onlarca yıldır petrol piyasasının en önemli unsurlarından biri olan OPEC böylece yeni bir yapıya yol açabilir.

SUUDİ ARABİSTAN: KARTELİN EN GÜÇLÜ ÜYESİ

Üyeleri her zaman dost olmasa bile en azından görünüşte ortak faaliyete önem veren OPEC, her bir üyesinin bütün kartelin resmi petrol siyasetinde aktif katılımcı olduğu ve buna etki ettiği bir yapı olma özelliğini kaybetti. Daima belli bir takım iktidar dinamikleri OPEC´te etkiliydi. Suudi Arabistan daima kartelin en güçlü üyesiydi ve halen öyle. Ama yaptırımlar yüzünden zor durumda olan İran ve kimi istikrarsızlıklar ve üretimde azalmayla karşı karşıya kalan diğer üyenin durumu karşısında Riyad kontrolü tamamen ele geçirdi. 

Dolayısıyla, zaten fiili karar alma mekanizması haline gelmiş bulunan durumun resmileştirilmesi pratik önem taşıyor. Wall Street Journal, önerinin bu ayın sonunda Viyana´da yapılacak olan OPEC+ toplantsında görüşüleceğini ve nisan ayında da nihai bir karar alınacağını ileri sürüyor.

RUSYA PETROL ÜRETİMİNİ KISITLAMAYA KARŞI

Ancak görüşmeleri geçtiğimiz yıl çıkmaza soran problem aşılmış değil. Rusya, petrol üretimini önemli miktarda kısıtlamaya karşı. Suudi Arabistan´daki durumun tersine, Rusya´da, üretimi azaltmaya karşı çıkan birden fazla petrol şirketi var. Ayrıca Suudi Arabistan dışındaki OPEC üyelerinin büyük bölümü, öneriye karşı; zira bunun, Riyad ve Moskova arasında bir hakim ittifak oluşturabileceğini düşünüyorlar. 

Gerçekten de geçen yılki öneri, uzun zaman alan karar alma mekanizmasını uzlaşma yoluyla sona erdirerek, iki büyük petrol üreticisi olan Suudi Arabistan ile Rusya´ya görece daha büyük bir güç kazandırabilirdi.

OPEC+´NIN KURULMASI ÖNÜNDEKİ ENGEL: WASHINGTON´DA YÜKSELEN ANTİPATİ

Resmi OPEC+´nın kurulması önündeki bir diğer engel de, kartele yönelik olarak Washington´da yükselen antipati. ABD Kongresi, Adalet Bakanlığı´nın OPEC ülkelerine karşı petrol piyasasını manipüle etme suçlamasıyla girişimde bulunmasına olanak sağlayacak bir anti-tröst düzenlemesi çıkarmakla tehdit ediyor. NOPEC mevzuatı olarak bilinen düzenleme, geçmişte de birkaç defa gündeme gelmiş, ancak hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat başkanlar ABD-Suud ittifakına zarar verebileceği korkusuyla karşı çıktıkları için rafa kaldırılmıştı.

OPEC+ ittifakının geçtiğimiz yıl suya düşmesinin bir diğer nedeni de, tarafların ABD Adalet Bakanlığı´ndan gelecek cezai yaptırımlarla karşılaşma korkusuydu. 

NOPEC mevzuatı, ABD Başkanı Trump öngörülemez olduğu ve OPEC´i fiyatlardan ötürü topa tuttuğu için tekrar gündeme geldi.

Suudi gazeteci Kaşıkçı´nın öldürülmesi de, NOPEC mevzuatını çıkarma yönündeki girişimleri yeniden hızlandırdı.

Son ara seçimlerden sonra Temsilciler Meclisi´nde egemen olan Demokratlar, tasarıyı tekrar öne çıkarıyor. Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi´nde oylayacak tasarının her iki partiden de destek görmesi bekleniyor.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
‘Rusya ile Suudi Arabistan, S-400 kontratıyla ilgili görüşmeleri sürdürüyor´
‘Rusya ile Suudi Arabistan, S-400 kontratıyla ilgili görüşmeleri sürdürüyor´
Rus devlet savunma sanayi şirketi Rosoboroneksport başkanı Aleksandr Miheyev, Rusya ve Suudi Arabistan´ın S-400 füze savunma sistemlerinin teslimatını kapsayan kontratın üzerindeki çalışmalarını sürdürdüklerini açıkladı.
ABD Başkan Yardımcısı Pence, Merkel ile İran konusunda tartıştı
ABD Başkan Yardımcısı Pence, Merkel ile İran konusunda tartıştı
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Avrupa´nın İran´a ekonomik teşvikler sunarak, ABD´nin yaptırımlarını deldiğini söyledi. Merkel, İran´la nükleer anlaşmanın iptali ve Suriye´den ani çekilme kararı nedeniyle ABD yönetimini eleştirdi.
Trump´tan Avrupa´ya: 800 IŞİD militanını alın yoksa serbest bırakırız
Trump´tan Avrupa´ya: 800 IŞİD militanını alın yoksa serbest bırakırız
ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa ülkelerine Suriye´de yakaladıkları Avrupa kökenli 800 IŞİD militanını alıp yargılamazlarsa hepsini serbest bırakma uyarısında bulundu.
Erdoğan: S-400´ler için Rusya ile anlaşma yaptık, geri adım atmayacağız
Erdoğan: S-400´ler için Rusya ile anlaşma yaptık, geri adım atmayacağız
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye´nin kuzeyinde kurulacak güvenli bölgenin kontrolünün Türkiye´de olması gerektiğini söyledi. Erdoğan, S-400 konusunda geri adım atmayacaklarını da ifade etti.
İtalya´da aşırı sağcı Lig Partisi: AB´den çıkabiliriz
İtalya´da aşırı sağcı Lig Partisi: AB´den çıkabiliriz
İtalya´da, aşırı sağcı Lig Partisinden milletvekili Claudio Borghi, AP seçimlerinin İtalya açısından bir yenilik getirmemesi halinde AB´den çıkmayı tartışmaya açacaklarını söyledi.
‘ABD, Venezüella muhalefetine Maduro ile müzakereyi yasakladı´
‘ABD, Venezüella muhalefetine Maduro ile müzakereyi yasakladı´
Venezüella´nın Rusya Büyükelçisi Carlos Rafael Faria Tortosa, Venezüella yönetiminin muhalefetle müzakerelere hazır olduğunu, ancak ABD´nin yasaklaması nedeniyle muhalefetin temas kurmaktan kaçındığını söyledi.
ABD, Venezüella´ya askeri uçaklarla 250 tonluk ´insani yardım´ taşıyacak
ABD, Venezüella´ya askeri uçaklarla 250 tonluk ´insani yardım´ taşıyacak
ABD yönetiminin, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro´ya gözdağı vermek için bu ülkeye askeri uçakla yeni bir yardım paketi göndermeyi planladığı bildirildi.
Hollanda´da Wilders´ten ´çifte vatandaşlar oy kullanmasın ve seçilmesin´ teklifi
Hollanda´da Wilders´ten ´çifte vatandaşlar oy kullanmasın ve seçilmesin´ teklifi
Hollanda´da aşırı sağcı Özgürlükler Partisinin (PVV) lideri Geert Wilders, çifte vatandaşların ülkedeki seçimlerde oy kullanmasının ve seçilmesinin yasaklanması için parlamentoya yasa tasarısı sundu.
ABD´li uzmandan ‘Küba Füze Krizini tekrarlayalım´ önerisi
ABD´li uzmandan ‘Küba Füze Krizini tekrarlayalım´ önerisi
ABD´li ekonomi uzmanı Donald Luskin, Rusya´nın Venezüella Devlet Başkanı Maduro´yu kurtarmasına izin vermemek için Washington´un tam teşekküllü deniz ablukası uygulaması gerektiğini söyledi.
Zaharova: Kanada, Sputnik ve RIA Novosti´ye ayrımcılık yapıyor
Zaharova: Kanada, Sputnik ve RIA Novosti´ye ayrımcılık yapıyor
Kanada hükümetinin Venezüella´yla Lima Grubu toplantısı için RIA Novosti ve Sputnik haber ajansı çalışanlarına akreditasyon vermemesini eleştiren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ottawa yönetiminin tutumunu ayrımcılık ve basın özgürlüğünün kaba ihlali olarak niteledi.
Üçlü zirvenin ardından liderlerden açıklama
Üçlü zirvenin ardından liderlerden açıklama
Rusya lideri Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İranlı mevkidaşları Hasan Ruhani, Soçi´deki üçlü zirvenin sona ermesinin ardından açıklamalarda bulunuyor.
Peskov´dan BBC´ye: Duma´daki kimyasal saldırının mizansen olduğunu en başta söylemiştik
Peskov´dan BBC´ye: Duma´daki kimyasal saldırının mizansen olduğunu en başta söylemiştik
BBC´nin Suriye´nin Duma kentindeki kimyasal silahla yapıldığı iddia edilen saldırı görüntülerinin mizansen olduğunu kabul etmesinin ardından Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya tarafından en başından beri bunun söylendiğini ifade etti.
Türkiye-Rusya-İran zirvesi, Suriye´de çözümün kaderini belirleyecek
Türkiye-Rusya-İran zirvesi, Suriye´de çözümün kaderini belirleyecek
Rusya, Türkiye ve İran devlet başkanları bugün Soçi kentinde bir araya gelecek.Dördüncü kez düzenlenecek Suriye konulu üçlü zirvede, terörden anayasa konusuna kadar bölge için önemli konular masada olacak. Liderlerin zirvede Suriye´de uzun vadeli bir normalleşme sağlamak için gelecekte atılacak ortak adımları ele alacağı belirtildi.
Venezüella´nın Rusya Büyükelçisi: ABD, Guaido´yu 10 yıl önce görevlendirdi
Venezüella´nın Rusya Büyükelçisi: ABD, Guaido´yu 10 yıl önce görevlendirdi
Venezüella´nın Rusya Büyükelçisi Tortosa, ABD´nin kendini ülkenin geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido´yu daha 10 yıl önce tarafına çektiğini ve bu kişinin Washington´un kuklası olduğunu belirtti.
Business Insider, Rus ´Kıyamet Günü´ torpidosunun ana amacını yazdı
Business Insider, Rus ´Kıyamet Günü´ torpidosunun ana amacını yazdı
Business Insider, Rusya´nın geliştirdiği ve ´Kıyamet Günü´ torpidoları olarak da anılan Poseidon insansız denizaltı aracının ana amacının NATO´yu dağıtmak olduğunu öne sürdü.
Zarif: Suudi Arabistan ve BAE ile iyi ilişkiler kurmak istiyoruz
Zarif: Suudi Arabistan ve BAE ile iyi ilişkiler kurmak istiyoruz
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bölge ülkeleriyle iyi ilişkilere sahip olduklarını ve aynı ilişkileri Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile de kurmak istediklerini söyledi.
Netanyahu´dan Suriye´ye saldırı itirafı
Netanyahu´dan Suriye´ye saldırı itirafı
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, dün Suriye´nin güneyindeki Kuneytra ilindeki bazı bölgelerin tank atışlarıyla vurulmasının arkasında İsrail ordusunun olduğunu doğruladı.
Lavrov: ABD´nin, Venezüella´da ar damarı çatladı
Lavrov: ABD´nin, Venezüella´da ar damarı çatladı
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD´nin Venezüella´ya yönelik eylemlerini sert bir dille eleştirdi.
ABD Kongresi hükümetin tekrar kapanmaması için anlaştı
ABD Kongresi hükümetin tekrar kapanmaması için anlaştı
ABD Kongresindeki Cumhuriyetçi ve Demokrat üyelerin ABD hükümetinin ikinci kez kapanmaması için sınır güvenliği konusunda ‘prensipte´ anlaşmaya vardığı belirtildi.
ABD: Rusya uydularımıza karşı kullanılabilecek lazerli silahların peşinde olabilir
ABD: Rusya uydularımıza karşı kullanılabilecek lazerli silahların peşinde olabilir
ABD Savunma Bakanlığı´nın savunma istihbarat örgütü DIA´nın raporunda Rusya´nın uzayda düşman uydularını etkisiz hale getirebilecek lazerli silahlar üzerinde çalışıyor olabileceği ve ABD´nin savunmasını güç duruma soktuğu iddia edildi. Rapora göre, Çin, İran ve Kuzey Kore de benzer adımlar atıyor.
Pompeo: Rusya, bazı NATO ülkelerinin arasını açmaya çalışıyor
Pompeo: Rusya, bazı NATO ülkelerinin arasını açmaya çalışıyor
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rusya´yı bazı NATO ülkelerinin arasını açmaya çalışmakla suçladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
1294 Kubilay Han, Moğol imparatoru ölümü (doğumu 1215)
1451 Yedinci Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet (II. Mehmet) ikinci kez tahta çıktı.
1695 Osmanlı donanması, Sakız Adası´nı Venedikliler´den geri aldı.
1856 Islahat Fermanı yayınlandı
1878 II. Abdülhamit Mebusan Meclisini süresiz olarak kapattı ve Meşrutiyet rejimine son vererek, yönetime tek başına egemen oldu.
Sarımsağı kolayca soymak için dişlerini bıçağın yan tarafıyla ezmeniz yeterlidir. Kabukları kolayca ayrılacaktır.

Püf noktası
Körlerin dünyası simsiyah değildir. Onların da beyinleri bazı şekiller ve görüntüler üretebilir.

İlginç bilgiler