Yoksa Çin İsrail´le mi yakınlaşıyor?
İsrail´in kritik önemdeki noktalarına yakın bir konumda Çin´in iki adet milyar dolarlık deniz limanı inşa etmesi, Washington ile ilişkiler ve potansiyel güvelik meselelerine dair endişeleri artırıyor.
Tarih: 4.2.2019 22:07:00/ 614okunma / 0yorum

 

İsrail´in kritik önemdeki noktalarına yakın bir konumda Çin´in iki adet milyar dolarlık deniz limanı inşa etmesi, Washington ile ilişkiler ve potansiyel güvelik meselelerine dair endişeleri artırıyor. 

RICHARD SEHRLICH 

Çin, ABD´nin 6.filosunun konuşlandığı Hayfa´da, İsrail´in ana donanma üssünün hemen yanında ve Tel Aviv´e yakın Ashdod´daki iki noktada deniz limanları inşa ediyor ve bu durum Akdeniz ve Orta Doğu´da Çin´in askeri potansiyeline dair endişeleri tetikliyor. 

İsrail´de yayımlanan Haaretz´de geçen bir habere göre: “Hayfa´da Çin´e ait sivil liman, yanı başında İsrail´e ait olan donanma üssünden bir çıkış yoluna bitişik olup burada İsrail´in denizaltı filosu konuşlanmış durumda ve ayrıca yabancı medyada geçen haberlere göre İsrail nükleer füzeler fırlatmaya dönük ikinci saldırı yeteneğini de burada sürdürüyor.”  

Haaretz, Eylül ayında yayımladığı bir haberde durumu şu şekilde açıklıyor: “İsrail´de kimse, bunun stratejik etkileri hakkında düşünmüş değil.” 

Güdümlü füze destroyeri USS Arleigh Burke, 25 Ekim günü, İtalya´nın Napoli kentinde merkezi bulunan 6. Filo´ya destek olmak üzere Hayfa´yı ziyaret etti. 

Şangay Uluslararası Liman Grubu SIPG ise, 2015 yılında Haifa sözleşmesini imzaladı, Haziran ayında inşaatı başlattı ve 2021 yılından itibaren 25 yıl boyunca Bayport Terminali´ni işletecek. 

SIPG, Washington, Seattle´daki ABD limanlarıyla 2006 yılında, Georgia Limanlar Otoritesi ile 2004 yılında ve Barselona / İspanya´da 2006 yılında mutabakat zaptları imzaladı. 

Websitesinde yapılan açıklamalara göre; SIPG aynı zamanda Rotterdam, Hamburg ve Londra´daki Avrupa limanlarıyla ve Japonya´daki iki limanla birlikte çalışıyor. 

Bu esnada, Çin´in hükümete ait olan en büyük şirketlerinden biri olan China Harbor Engineering, Tel Aviv´in 25 mil (40 kilometre) güneyindeki Ashdod´da bir liman inşa ediyor. 

“3 milyar dolar karşılığında İsrail´in bu zamana değin en büyük denizaşırı yatırım projelerinden biri olacak ve aynı zamanda Çin şirketi China Harbor Engineering açısından en büyük projelerinden birine imza atılmış olacak,” diye belirtmişti Washington merkezli Hudson Enstitüsü isimli düşünce kuruluşunda kıdemli uzman olan Arthur Herman Kasım ayındaki bir yazısında. 

“Akdeniz kıyısında Ashdod, İsrail´in uluslararası deniz trafiğinin yüzde 90´ının güzergahıdır,” demişti Herman. 

Ashdod´un mevcut limanı, Ekim ayında USS Ross güdümlü füze destroyerine ev sahipliği yaptı ve aynı zamanda ABD´nin 6. Filosunun operasyon alanında ABD´nin ulusal güvenlik çıkarlarını destekliyor,” diye belirtmişti donanma websitesinde konuşan bir USS Ross halkla ilişkiler yetkilisi. 

“Bu tarihi bir dönemeçtir,” diyor İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu 2017 yılında yaptığı bir konuşmada. 2017 yılında kendisi Ashdod limanının kilometre taşlarını döşemek üzere Çinli yetkililerle işbirliğine gitmişti. 

“İsrail Ulaştırma Bakanlığı ve Limanlar Otoritesi, “İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi ve İsrail donanmasının zerre kadar dahli olmaksızın” Haifa ve Ashdod´da Çin´in liman inşa etmesine izin verdi,” diye belirtti Haaretz durumu. 

Londra merkezli Economist dergisinin Ekim ayında yaptığı habere göre ise, “temel endişe, Çin´in stratejik altyapıyı denetim altına alması ve casusluk olasılığıdır.” 

Economist şöyle yazmıştı: “İsrail´in denizaltıları, yaygın görüşe göre nükleer füze fırlatma yeteneğine sahip olmayıp, orada Haifa´da demirlemiş durumdalar. Bununla birlikte, Çinli firma ile anlaşma hiçbir zaman Bakanlar Kurulu veya ulusal güvenlik konseyi ile hiçbir zaman görüşülmedi ve İsrailli bir bakana göre bu durum hayret verici.” 

Ticaret yolları 

“İsrail´in birçok siyasi partisi ve eski ulusal güvenlik yetkilileri arasında şüpheciler var. Bu kişiler, Çin´in İsrail´in altyapı projelerine müdahalesinden kaynaklanan potansiyel güvenlik konuları ve ABD ile İsrail´in arasının açılma olasılığı konusunda uyarılarda bulunuyorlar,” diye yazmıştı Washington merkezli Dış İlişkiler Konseyi´nde Orta Doğu çalışmaları konusunda kıdemli araştırmacı ve Başkan George W. Bush´un eski ulusal güvenlik danışman yardımcısı Elliott Abrams. 

Limanlar, Çin´in milyarlarca dolarlık uluslararası nitelikteki Kemer ve Yol Girişimi´nin bir parçası niteliğinde. 

Kemer ve Yol projesi, Çin´i Asya, Orta Doğu ve Avrupa´daki diğer ülkelerle bağlayacak; beraberlerinde de kara ve denizden geçen karlı ticaret yolları söz konusu olacak. Ashdod ise, Avrupa ile deniz ticareti açısından kritik bir liman görevi görecek, diyordu Abrams. 

2018 yılındaki bir bilgi notunda şöyle söylemişti: “Çin´in Haifa ve Ashdod limanları, “Çin´in gelecekteki yüceliğine dair üç kilit kaynağın –petrokimya, tüketim ürünleri piyasaları ve ileri teknoloji- peşine düşmeye dönük iddialı bir trans-Asya stratejisinin parçasıdır.” Yani Orta Doğu petrolü ve gazı, Çin´in büyümesini tetikliyor. 

Orta Doğu, tüketim malları, elektronik ve diğer ürünler dahil olmak üzere Çin´in ihracatlarını satın almak üzere devasa bir ticari piyasa da sunmaktadır. İsrail Dışişleri Bakanlığı´nın Asya ve Pasifik´ten sorumlu müdür yardımcısı Gilad Cohen, Çin´in İsrail´deki yatırımları konusunda dikkafalı ve iyimser: “Kısa süre önce Çin´in İsrail´de projelere ve yatırımlara katılmasına izin verilmemesi yönünde uyarılar artmaya başladı.” 

Cohen Ekim ayında şöyle söylemişti: “Çin´in bölgemize herhangi bir ekonomik müdahalesini kendi çıkarlarımıza yönelik bir tehdit ve ekonomik bağımsızlığımız karşısında bir tehlike olarak görecek kadar ileri gidenler var. Bu açıklamalar, ülkeler arasındaki ilişkilere zarar veriyor.” 

“Yeteneklerine güvenen, yeni piyasalara maruz kalmaktan korkmayan bir ülkeyiz. Öte yandan, güvenliğimizi ve stratejik çıkarlarımızı da koruyoruz,” diye yazdı Cohen, “Çin´e yakın olmak İsrail´e çok yakın olmakla nasıl eşdeğer oldu” başlıklı makalesinde. 

Bu esnada Başbakan Netanyahu, Çin devlet başkanı yardımcısı Wang Qishan´la, Ekim ayında Kudüs´te elektronik ticaret devi Alibaba´nın kurucusu ve CEO´su Jack Ma ile birlikte görüştü. 

Zirveleri, “ülkelerimiz, ekonomilerimiz ve halklarımız arasında güçlenen bağları yansıtıyor,” diye konuştu Netanyahu. 

2017 yılında Netanyahu Pekin´i ziyaret etti ve Çin devlet başkanı Xi Jinping ile bir araya geldi. 

Deng Xiaoping ve Yitzhak Rabin´in iktidarda olduğu 1992 yılında ise Çin İsrail ile diplomatik ilişkilerini tesis etmişti ve BM´deki oylamalar sırasında İsrail´i desteklemeye devam ediyor.

 

Kaynak: http://www.atimes.com/article/is-china-getting-too-close-to-israel/
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yoksa İsrail yakınlaşıyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Rusya´nın Uzmanlığı, Afrika Jeopolitiğini Yeniden Şekillendirebilir
Rusya´nın Uzmanlığı, Afrika Jeopolitiğini Yeniden Şekillendirebilir
Sudan´ın Doğu – Batı ve Kuzey – Güney Trans-Afrika Demiryolları´nın inşa edilmesinde Rus şirketlerinin desteğini alma yönündeki önerisi, eğer Moskova bu bölgede yeni elde ettiği stratejik konumu bir koz olarak kullanmayı başarırsa Afrika jeopolitiğini yeniden şekillendirebilir.
Britanya İmparatorluğu Hindistan´dan 45 trilyonu nasıl çaldı?
Britanya İmparatorluğu Hindistan´dan 45 trilyonu nasıl çaldı?
Britanya´da yaygın kabul gören bir anlatı vardır: Buna göre, Hindistan´ın sömürgeleştirilmesi, Britanya´nın kendisi açısından herhangi bir büyük çaplı ekonomik fayda getirmedi.
Korybko Röportajı: Hindistan, İran ve Suudi Arabistan arasında sıkışmış durumda
Korybko Röportajı: Hindistan, İran ve Suudi Arabistan arasında sıkışmış durumda
Suudi Arabistan yeni yatırımlar yoluyla Hindistan´la bağlarını derinleştirme arayışı içerisinde. Peki, hangi endüstrilere odaklanmayı planlıyor?
ABD-Suudi Bağları: Kan, Petrol ve Hilekarlık Dolu
ABD-Suudi Bağları: Kan, Petrol ve Hilekarlık Dolu
Niçin Donald Trump ve CIA, Washington Post köşe yazarı Cemal Kaşıkçı´nın Türkiye´de Suudi Arabistan başkonsolosluğunda kısa süre önce öldürülmesi konusunda görüş ayrılığı yaşıyorlar?
“Gerçeği Söylerseniz” Kovulursunuz
“Gerçeği Söylerseniz” Kovulursunuz
Marc Lamont Hill, CNN´den “İsrail hükümetini eleştirdiği” için kovuldu… “Filistinliler İsrail ordusu ve polisinin gelişigüzel uyguladığı şiddet tehdidi altında yaşamaya devam ediyor:
Suriye´de Tarafsız Yardım Çalışması için Acilen bir Çerçeveye İhtiyaç Var
Suriye´de Tarafsız Yardım Çalışması için Acilen bir Çerçeveye İhtiyaç Var
Suriye´deki yardım çalışması, rejimin topal durumdaki ekonomisine devasa miktarda para akışını sağlamaktadır ve bu koz göz ardı edilmemelidir. 2018 yılında açıklanan İnsani Yanıt İzleme Raporu´na göre, ülkede yaklaşık 13 milyon kişi yardıma muhtaç durumdadır.
Asya´nın kurumsal kenevire yönelik ilgisi yeni yeni ortaya çıkıyor
Asya´nın kurumsal kenevire yönelik ilgisi yeni yeni ortaya çıkıyor
İlk harekete geçen bölge ulusları, marihuana endüstrisinin dünya çapında yaygınlaşmasıyla birlikte beklenmedik şekilde gelen kârlılığa gözlerini dikmiş durumdalar.
Moskova ve Ankara, “Jeopolitik Uyumsuzluğa” Rağmen Birlikte Çalışmaya Devam Ediyorla
Moskova ve Ankara, “Jeopolitik Uyumsuzluğa” Rağmen Birlikte Çalışmaya Devam Ediyorla
Türkiye ve Rusya. Esad, oyunun tam olarak dışında değil; çünkü en büyük destekçisi ve en önemli müttefiki olan Rusya, hem İdlib´de sahada, hem de İdlib için uygun bir çözüm bulmak üzere Sochi´de masaya oturuyor.
Çin, Kuzey Kutbu´nda Küresel Yönetişim Heveslerini Genişletiyor
Çin, Kuzey Kutbu´nda Küresel Yönetişim Heveslerini Genişletiyor
Çin´in Arktik bölgesine olan ilgisi, tamamen ekonomik olmanın ötesinde: Bu bölgenin yönetişiminde daha büyük bir rol üstlenmek için de baskı yapıyor.
Doğu´ya Dönüş İdeolojisi.
Doğu´ya Dönüş İdeolojisi.
Rusya´nın yükselen Asya´ya doğru rotasını çevirmesinin ilk aşaması hız kazanıyor: Uzak Doğu´nun kalkınma oranı, ulusal ortalamanın iki katı.
ABD müttefiklerini çok kolay ‘ele vermeye´ başladı´
ABD müttefiklerini çok kolay ‘ele vermeye´ başladı´
Kaşıkçı cinayetinden Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman´ı sorumlu tutan ABD Senatosu´nun karar tasarısını değerlendiren Rus siyaset uzmanı Yuriy Poçta, bu kararın Rusya ile ne şekilde alakalı olduğuna da açıklık getirdi.
´ABD müttefiklerini çok kolay ‘ele vermeye´ başladı´
´ABD müttefiklerini çok kolay ‘ele vermeye´ başladı´
Kaşıkçı cinayetinden Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman´ı sorumlu tutan ABD Senatosu´nun karar tasarısını değerlendiren Rus siyaset uzmanı Yuriy Poçta, bu kararın Rusya ile ne şekilde alakalı olduğuna da açıklık getirdi.
´Rusya ve Çin, ABD ile NATO´ya karşı koymak için Doğu Antantı kurdu´
´Rusya ve Çin, ABD ile NATO´ya karşı koymak için Doğu Antantı kurdu´
Batı´nın oyunlarının kurbanı olduklarını düşündüğü belirtilen Rusya ve Çin´in ABD ile NATO´ya karşı koymak için Doğu Antantı kurduğu ifade edildi.
´Ortak Avrupa ordusu fikri tam bir felaket´
´Ortak Avrupa ordusu fikri tam bir felaket´
The National Interest, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından önerilen Avrupa ordusu oluşturmak fikrinin ciddi sorunlara yol açacağını yazdı.
Elveda yeşil: Avrupa, doları reddediyor
Elveda yeşil: Avrupa, doları reddediyor
Avrupa Komisyonu, avronun enerji ve hammade alımı gibi ekonominin stratejik sektörlerindeki kullanım alanını genişletmek için bir önlem paketi hazırladı.
´Baba Bush´u anlatan Gorbaçov: Dünya yeni bir cepheleşme ve silahlanma yarışının eşiğinde
´Baba Bush´u anlatan Gorbaçov: Dünya yeni bir cepheleşme ve silahlanma yarışının eşiğinde
Aralık ayı başında hayatını kaybeden ABD´nin 41. Başkanı George H. W. Bush´la birlikte ABD ve SSCB arasında ortaklığın temelini atmayı başardıklarını söyleyen Sovyetler Birliği´nin son lideri Mihail Gorbaçov, dünya yeni bir cepheleşme ve silahlanma yarışının eşiğinde olduğu için geçmişteki kazanımların da risk altında olduğunu kaydetti.
Trump, Moskova´yı sevindirmemek için ´Prensin yavru köpeği´ oldu
Trump, Moskova´yı sevindirmemek için ´Prensin yavru köpeği´ oldu
ABD Başkanı Donald Trump´ın belki de tüm dünyaya ne kadar güçlü, akil, pragmatik ve vatansever bir kişi olduğunu göstermek için gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin yaptığı bir dizi açıklama gerçekte tam aksine bir etki yarattı.
Rus gazı kimleri korkutuyor?
Rus gazı kimleri korkutuyor?
Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki´nin, Kuzey Akımı 2 doğalgaz boru hattının devreye girmesinden sonra Rusya´nın Ukrayna´ya saldırıya geçebileceği yönündeki açıklamasını değerlendiren Rus gazeteci Ardayev, “Avrupa, Rus gazına muhtaç. Ama bu durumdan rahatsız olanlar var” dedi.
ABD medyası: Veliaht Selman´ı zayıflatmak Suudi Arabistan ve Ortadoğu´da istikrarı arttıracaktır
ABD medyası: Veliaht Selman´ı zayıflatmak Suudi Arabistan ve Ortadoğu´da istikrarı arttıracaktır
ABD´nin Washington Post gazetesinde yayımlanan makalede, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman´ın pozisyonunun zayıflamasının Suudi Arabistan´da ve Ortadoğu´da istikrarı artıracağı değerlendirmesi yapıldı.
‘Türk Akımı, güven güçlendirmede yeni bir seviye´
‘Türk Akımı, güven güçlendirmede yeni bir seviye´
Rus parlamentosunun alt kanadı Duma´da Dış İlişkiler Komitesi üyesi Sergey Jeleznyak, Türk Akımı yapımında takvimin ilerisinde olunmasının Rus doğalgazı sevkiyat sisteminin oluşturulmasında önemli bir adım olduğunu belirtti.
ABD basını Rusya´yla savaşta hangi tarafın, neden yenik düşeceğini yazdı
ABD basını Rusya´yla savaşta hangi tarafın, neden yenik düşeceğini yazdı
ABD´de yayınlanan National Interest dergisi, ABD´nin, asker sayısının yeterli olmaması ve kaynaklarının az olması yüzünden savaş çıkması halinde Rusya ya da Çin´e karşı yenilgiye uğrayacağını yazdı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
1294 Kubilay Han, Moğol imparatoru ölümü (doğumu 1215)
1451 Yedinci Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet (II. Mehmet) ikinci kez tahta çıktı.
1695 Osmanlı donanması, Sakız Adası´nı Venedikliler´den geri aldı.
1856 Islahat Fermanı yayınlandı
1878 II. Abdülhamit Mebusan Meclisini süresiz olarak kapattı ve Meşrutiyet rejimine son vererek, yönetime tek başına egemen oldu.
Balık pişirilen evler çok fazla balık kokar. Ocağı ve tezgahı hatta masayı limon suyu ile temizleyin. Ocakta 1 çubuk tarçın yakın. Koku kaybolacaktır.

Püf noktası
Alo kelimesinin anlamı Alexhander Graham Bell´in sevgilisi "Alessandra Lolita Oswaldo"´dur fakat telefon icat edildikten sonra ayrılmışlardır.

İlginç bilgiler