Yunanistan Başbakanı Miçotakis, The Times´a yazdı: Türkiye saldırganlığı durdurmalı ya da AB yaptırımlarıyla yüzleşmeli
Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, İngiliz gazetesi The Times´a yazdığı makalede Türkiye´ye diyalog çağrısında bulunarak aksi durumda Avrupa Birliği´nden (AB) gelecek olan yaptırımlarla yüzleşmesi gerektiğini ifade etti.
Tarih: 10.9.2020 09:44:05/ 1242okunma / 0yorum

 

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, İngiliz gazetesi The Times´a yazdığı makalede Türkiye´ye diyalog çağrısında bulunarak aksi durumda Avrupa Birliği´nden (AB) gelecek olan yaptırımlarla yüzleşmesi gerektiğini ifade etti.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçoktakis, Doğu Akdeniz´de Türkiye ile yaşanan gerilime ilişkin İngiltere merkezli The Times gazetesine bir makale yazdı.

Türkiye´ye, durdurulan istikşafi görüşmeleri tekrar başlatma çağrısında bulunan Miçotakis, diyalog çağrısına uymadığı taktirde Türkiye´ye AB tarafından yaptırım uygulanması gerektiği mesajını verdi.

Miçotakis´in makalesi şu şekilde:

"Siyaset bilimciler geleceği tahmin etmeye çalışırken çoğu kez geçmişe, paylaşılan tarihe bakar. Ülkem Yunanistan ve komşusu Türkiye arasındaki ilişkiler bir istisna değil. Tarih bize iyimserliğin nedenlerinin olduğunu ve derin endişe duyulan alanların olduğunu öğretir. Bugün geleceğin ne getireceği sorusu  - çatışma ya da iş birliği -  hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Geçen yıl temmuz ayında başbakan olduğumda ihtiyatlı bir iyimserdim. Hiçbir şey beni, Yunanistan ve Türkiye´nin dost olabileceğine inanmaktan alıkoymadı. En nihayetinde öncüllerimin çoğu aşılmaz gibi görünen engellerin üstesinden gelmeyi başarmıştı. Kemal Atatürk ile 1930 yılında barış ve dostluk anlaşması imzalayan büyük amcam Eleftherios Venizelos gibi liderler. Elbette o zamandan beri gerginlikler var ancak iyi günler kötü günlerden daha ağır bastı.

´Dostluk ve iş birliği elini uzatmaya özen gösterdim´

Geçen sonbahar görüştüğümüzde Cumhurbaşkanı Erdoğan´a coğrafya tarafından dost olmaya mahkum edildiğimizi ve bu nedenle birlikte, barış içinde bir arada yaşamamız gerektiğini söyledim. Dostluk ve iş birliği elini uzatmaya özen gösterdim. Açık diyalogdan, ilerleme arzusundan ve Avrupa´da Türkiye için bir köprü kurucu olarak hareket etme hüsnüniyetimden bahsettim.

Ne yazık ki işler pek de öyle gitmedi. O ilk görüşmeden bu yana Türkiye daha az ortak, daha çok provokatör gibi göründü. Geçen yılın sonlarında Erdoğan, Libya iç savaşının bir tarafıyla yasa dışı bir denizcilik anlaşması imzaladı. Türkiye ve Libya´nın karşılıklı veya komşu kıyıları olmadığından, anlaşma uluslararası toplumun ve hukukçuların çoğunluğu tarafından hükümsüz ve Yunanistan dahil üçüncü ülkelerin egemenlik haklarının ihlali olarak ilan edildi.

´Yunanistan´ın sınırları AB´nin sınırlarıdır ve koruyacağız´

Mart ayında Türkiye, göçmenlerin Yunanistan´a geçmeye yönelik umutsuz girişimlerini teşvik etmek ve kolaylaştırmak için kararlaştırılmış hamleler yaptı. Sınırımızı AB´deki ortaklarımızın desteğiyle koruduk. Ortak mesajımız netti: Yunanistan´ın sınırları AB´nin sınırlarıdır ve koruyacağız.

Ve bu yaz, Yunanistan ile Mısır arasında uzun süredir devam eden, yasal ve uluslararası kabul görmüş bir denizcilik anlaşmasının imzalanmasına yanıt olarak Erdoğan, hem Yunanistan hem de Türkiye´nin hak iddia ettiği ve hâlâ sınırlandırılmamış olan Doğu Akdeniz bölgesindeki doğal gaz yatakları arama girişimini desteklemek için donanmasını yolladı. BM Deniz Hukuku Sözleşmesi uyarınca, bu uluslararası hukuku ihlal eden tek taraflı bir eylemdi.

´Çirkin siyasi tavır olarak başlayan şey, son haftalarda şüphesiz tehdit edici hale geldi´

Yunanistan, provokasyon ne olursa olsun, asla ve asla bu gerilimleri tırmandırmaya çalışmadı ve çalışmayacak. Ancak çirkin siyasi tavır olarak başlayan şey, son haftalarda şüphesiz tehdit edici hale geldi. Türk hükümeti her geçen gün başka bir sahte iddia ortaya atıyor ya da başka bir yalanı yayıyor. Kavgacı dil, milliyetçi propaganda, Rusya´dan silah sistemlerinin satın alınması, dünya mirası anıtlarının camiye dönüştürülmesi, yasadışı denizcilik faaliyetleri ve savaş tehditleri.

Türkiye´nin söylemi eski bir çağdan kalmadır. Düşmanlardan, şehitlerden, mücadeleden ve her türlü bedeli ödemeye istekli olmaktan bahsediyorlar. Bu, aday bir ülkenin yalnızca iki Avrupa Birliği üyesini, Yunanistan ve Kıbrıs´ı değil, AB´nin kendisini de tehdit eden dili ve tutumudur.

Bu yeni jeopolitik manzarada Türkiye giderek daha izole görünmektedir. Yunanistan İsrail, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerle güçlü ortaklıklar kurarken, Türkiye tek başına hareket etti; Doğu Akdeniz´de kasım kasım kasıldı, Suriye ve Libya´ya müdahale etti ve Hamas´ı açıkça destekledi. Akdeniz´de hayati ulusal çıkarları olan Fransa, yanımızda oldu ve bölgedeki askeri varlığını güçlendirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye´nin tek taraflı saldırganlığını açıkça kınadı.

Tüm bunlar olurken diyalog konusunda açık fikirli oldum. Berlin görüşmelere arabulucuk etmeyi teklif ettiğinde, ortak bir zemin bulmaya çalışmak için (masaya) iyi niyetle oturduk. Yazılı bir uzlaşıya ulaşmayı bile başardık, fakat çekip giden, gayri resmi ama özel tartışmaları ifşa eden Türkiye´ydi.

´Yunanistan ile Türkiye arasındaki askeri bir hadise kimsenin çıkarına değil´

Beni hâlâ Türkiye´ye bağlayan umutlar gerçeğe kör etmiyor. Diyaloğa ihtiyacımız var ama silah zoruyla tutulduğumuzda değil. Ülkemin güvenliğini ve istikrarını tehdit eden şey, tüm AB üye devletlerinin refahını ve güvenliğini tehdit ediyor. NATO ittifakına zarar verme riski bulunuyor. Ve uluslararası alanda hukukun üstünlüğünü tehdit ediyor. Yunanistan, herhangi bir Türk saldırganlığını savuşturacak askeri kapasiteye sahiptir. Ancak elbette ülkelerimiz arasındaki askeri bir hadise kimsenin çıkarına değil.

Bu ayın sonlarında AB liderleri, nasıl yanıt vereceklerine karar vermek için özel bir oturumda bir araya gelecek. Türkiye o zamana kadar mantıklı düşünmeyi reddederse, Avrupalı lider dostlarımın anlamlı yaptırımlar uygulamasından başka seçenek görmüyorum. Çünkü bu artık sadece Avrupa dayanışmasıyla ilgili değil. Bu, hayati çıkarların  - stratejik Avrupa çıkarlarının -  şu an tehlikede olduğunu kabul etmekle ilgilidir. Avrupa gerçek jeopolitik güç kullanmak istiyorsa, sırf kavgacı bir Türkiye´yi yatıştırmayı göze alamaz.

´Türkiye masaya dönmeli´

Türkiye´nin yaptırımlardan kaçınması, geri adım atması ve bu krizden çıkış yolunu bulması için hâlâ zaman var. Türkiye´nin sınırları belirlenmemiş sulardaki denizcilik faaliyetleri ve bilimsel faaliyetlerden kaçınması ve agresif söylemini dizginlemesi gerekiyor. Özveride bulunmalı, masaya dönmeli ve 2016 bıraktıkları istikşafi görüşmelere bıraktıkları yerden devam etmeliler. Ve eğer anlaşamazsak, o zaman Lahey´de çözüm aramalıyız.

Seçim net. Türkiye angaje olabilir ve ortak zemin bulabilir ya da saldırgan davranmaya devam edebilir, Avrupa´nın sınırlarında durabilir ve bunun için önemli bir ekonomik bedel ödeyebilir. Yunanistan´ın bir köprü olması veya ortaklık ve ilerlemenin önünde bir engel olması arasında seçim yapabilir.

Türkiye köprüyü seçerse, ben Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın AB ile hepimize fayda sağlayan iddialı, geniş kapsamlı bir anlaşma yapmasının hâlâ mümkün olacağına inanıyorum. İhtilaflar baskı, hile veya manipülasyon yoluyla değil, barış içinde ve karşılıklı saygı ve anlayışla çözülür. Böyle olmak zorunda değil. Bunu çözmek basit. Otururuz. Farklılıklarımızı tartışırız. Ve bir anlaşmaya varmaya çalışırız. Olmazsa Uluslararası Mahkeme´nin kararına bırakacağız. Sonuçta Ankara´nın uluslararası hukuktan korkmasını gerektiren nedir?"

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yunan milletvekili Kammenos: Yunanistan Lahey´e giderse, Meis Adası´nı kaybeder
Yunan milletvekili Kammenos: Yunanistan Lahey´e giderse, Meis Adası´nı kaybeder
Yunan milletvekili Dimitris Kammenos, katıldığı programda Meis adasına ilişkin itirafta bulunarak, "Yunanistan Lahey´e giderse, Meis Adası´nı kaybeder. ABD´nin Türkiye´den Yavuz gemisinin bölgeyi terk etmesini istemesi bir şey ifade etmiyor" dedi
Çavuşoğlu: Türkiye Akdeniz´de geri adım atmadı, Oruç Reis limana bakım ve ikmal için çekildi
Çavuşoğlu: Türkiye Akdeniz´de geri adım atmadı, Oruç Reis limana bakım ve ikmal için çekildi
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye´nin Doğu Akdeniz´de geri adım atmadığını, Oruç Reis gemisinin limana bakım ve ikmal için çekildiğini söyledi.
Yunanistan İle Mısır Anlaşması
Yunanistan İle Mısır Anlaşması
Yunanistan´ın asıl sorunu, Mısır ile değil, Türkiye ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına dair bir anlaşmaya varabilmesidir.
DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus: Koronavirüs, milyonlarca insanın akıl sağlığını etkiledi
DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus: Koronavirüs, milyonlarca insanın akıl sağlığını etkiledi
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) neden olduğu kaygı ve korkunun, milyonlarca insanın akıl sağlığını olumsuz etkilediğini belirtti.
21 gün entübe olarak tedavi gören Kovid-19 hastası: 10 dakikalık oksijen için tüm servetimi verirdim
21 gün entübe olarak tedavi gören Kovid-19 hastası: 10 dakikalık oksijen için tüm servetimi verirdim
Mersin´de, temizlik şefi olarak görev yaptığı Tarsus Devlet Hastanesi´nde 10 Mart´ta koronavirüse yakalanan ve 48 gün yoğun bakımda kalıp, 21 gün de entübe olarak tedavi gören Ahmet Yertan, plazma tedavisiyle yeniden hayata tutundu. Tedavinin ardından maske takmayanları uyaran Yertan, "10 dakikalık oksijen için tüm servetimi verirdim" dedi.
Almanya´dan Rus aşısının ithalatı için şartlar
Almanya´dan Rus aşısının ithalatı için şartlar
Almanya Sağlık Bakanlığı, Rusya´da geliştirilen ‘Sputnik V´ adlı koronavirüs aşısının Avrupa pazarına erişiminin, henüz yeni başlayan üçüncü kademe dahil araştırmanın tüm aşamaları hakkında veri sağladıktan sonra mümkün olacağını belirtti.
Rusya Büyükelçiliği: Türk otellerinde turistlerin koronavirüs testleri ücretsiz yapılacak
Rusya Büyükelçiliği: Türk otellerinde turistlerin koronavirüs testleri ücretsiz yapılacak
Türk hükümetinin yabancı turistlere uygulayacağı Kovid-19 prosedürü hakkında açıklama yapan Rusya´nın Ankara Büyükelçiliği, Türk otellerinde turistlerin koronavirüs testleri için ücret alınmayacağını vurguladı.
AK Partili kadınlar, Dilipak hakkında 81 ilde suç duyurusunda bulunacak
AK Partili kadınlar, Dilipak hakkında 81 ilde suç duyurusunda bulunacak
AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam, Dilipak hakkında, başta genel merkez olmak üzere 81 il kadın kolu başkanının suç duyurusunda bulunacağını söyledi.
Metropolit Hilarion: Bartholomeos Ankara´nın Ayafosya kararını etkileyemezdi, Türk hükümeti onu görmezden geliyor
Metropolit Hilarion: Bartholomeos Ankara´nın Ayafosya kararını etkileyemezdi, Türk hükümeti onu görmezden geliyor
Moskova Patrikhanesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Metropolit Hilarion, Fener Rum Patriği Bartholomeos´un Türk hükümetinin Ayasofya´yla ilgili kararını etkileme gücüne sahip olduğu ancak bunu kullanmadığı yönündeki görüşlere katılmadığını söyledi.
Azerbaycan´da koronavirüs tedbirleri hafifletiliyor
Azerbaycan´da koronavirüs tedbirleri hafifletiliyor
Azerbaycan´da yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında getirilen bazı karantina şartları 5 Ağustos´tan itibaren hafifletiliyor.
Macron´dan ´Doğu Akdeniz´deki ihlallere´ karşı AB´ye yaptırım çağrısı
Macron´dan ´Doğu Akdeniz´deki ihlallere´ karşı AB´ye yaptırım çağrısı
Türkiye´yi işaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Doğu Akdeniz´de Yunanistan ve Kıbrıs´ın deniz sahalarının ihlal edilmesi karşısında daha fazla yaptırım uygulanması gerektiğini savundu. Macron, provokasyonlara yanıt vermemenin AB için ciddi bir hata olacağını söyledi.
Dün Türk-Yunan Askeri Çatışması An Meselesiydi
Dün Türk-Yunan Askeri Çatışması An Meselesiydi
Bild´in haberine göre Almanya Başbakanı Merkel Salı günü Türk ve Yunan liderlerle görüşerek iki ülke arasında doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle Meis Adası açıklarında çıkabilecek askeri anlaşmazlığın önüne geçti.
Çin´in Sağlık İpek Yolu Stratejisi, Kovid-19 Ve Jack Ma Vakfı´nın Rolü
Çin´in Sağlık İpek Yolu Stratejisi, Kovid-19 Ve Jack Ma Vakfı´nın Rolü
Sağlık İpek Yolu çabaları Çin Virüsü tezini çürütebilecek mi? Bu soruya en objektif cevabı uluslararası toplumun binlerce yıldır Çin´den geliştirmesini talep ettiği gerek ulusal gerekse küresel düzeydeki şeffaflık yeteneği verecektir.
Rus vekilden ABD´nin Türkiye´ye yaptırım tasarısıyla ilgili yorum: Vız gelir
Rus vekilden ABD´nin Türkiye´ye yaptırım tasarısıyla ilgili yorum: Vız gelir
Rus milletvekili Şerin, Türkiye´nin yaptırımları yüzünden mahrum olabileceği her şeyi Rusya veya Avrupa´dan temin edebileceğini, yaptırımların Ankara´ya vız geleceğini söyledi.
‘Rusya´yla mutabakat, Türk turizmcisine moral niteliğinde önemli bir karar´
‘Rusya´yla mutabakat, Türk turizmcisine moral niteliğinde önemli bir karar´
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı´nın Rusya´yla uçuşların başlatılmasında mutabık kaldıkları yönündeki açıklaması, Türk turizm sektöründe olumlu karşılandı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık, bu gelişmenin sektöre ‘moral´ niteliğinde olduğunu söyledi.
´Belarus üzerinden Antalya´ya giden Ruslar Türk turizminin gelişimine yardımcı olacak´
´Belarus üzerinden Antalya´ya giden Ruslar Türk turizminin gelişimine yardımcı olacak´
Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor), dış hat uçuşların başlayabileceği 13 ülkeden oluşan bir liste yayınladı. Türkiye henüz bu listeye dahil edilmedi. Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Rusların Türkiye´ye gitmek için başta Belarus olmak üzere üçüncü ülkeleri kullandığı ortaya çıktığını söyledi.
Kıbrıs lideri Anastasiadis: Türkiye´nin Doğu Akdeniz´deki yayılmacı politikasına karşı koyacağız
Kıbrıs lideri Anastasiadis: Türkiye´nin Doğu Akdeniz´deki yayılmacı politikasına karşı koyacağız
Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, yayılmacı olarak nitelendirdiği Türkiye´nin Doğu Akdeniz´deki politikasına karşı koymak için çaba sarf edeceklerini söyledi.
BM´den pandemi sonrası dünya için iki senaryo
BM´den pandemi sonrası dünya için iki senaryo
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinden sonra dünyayı bekleyen iki senaryoya dikkat çekti.
Afrika Kalkınma Bankası: Kovid-19 salgını yaklaşık 49 milyon Afrikalıyı aşırı yoksulluğa itebilir
Afrika Kalkınma Bankası: Kovid-19 salgını yaklaşık 49 milyon Afrikalıyı aşırı yoksulluğa itebilir
Afrika Kalkınma Bankası (AfDB), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yaklaşık 49 milyon Afrikalıyı aşırı yoksulluğa itebileceğini bildirdi.
Koca: Son günlerde göstergelerimiz tedirginliğimizi artırmaktadır
Koca: Son günlerde göstergelerimiz tedirginliğimizi artırmaktadır
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye´deki seyriyle ilgili olarak "Son günlerde göstergelerimiz tedirginliğimizi artırmaktadır. Vatandaşlarımızdan beklentimiz, normalleşme döneminde tedbirlere daha bir hassasiyetle uymalarıdır" dedi.
Gurbetçiler Türkiye´ye geliyor: ‘Korona olacaksak vatanımızda olalım´
Gurbetçiler Türkiye´ye geliyor: ‘Korona olacaksak vatanımızda olalım´
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle üst düzey tedbirlerin uygulandığı Kapıkule Sınır Kapısı´ndan akın akın gelmeye devam eden gurbetçiler, “Korona olacaksak vatanımızda olalım” ifadelerini kullandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
7.5546
EURO
8.8050
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Islanan ayakkabılarınızı gazete ve pirinç yardımı ile kurutabilirsiniz.

Püf noktası
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler