Yunanistan´da demokrasinin ´restorasyonu´ ve ABD´nin eli
Yunanistan´da ´demokrasiye dönüşün´ 45. yıldönümü kutlanıyor. Sputnik, bu tarihi anın öncesi ve sonrasını, ABD´nin Yunanistan´a yeni ´sevda´ nöbeti prizmasından değerlendirdi.
Tarih: 27.7.2019 21:26:28/ 71okunma / 0yorum

 

Yunanistan´da, 24 Temmuz 2019 tarihinde, yedi yıllık askeri cuntanın çöküşünün ve demokratik yönetime dönüşün 45. yıldönümü kutlanıyor. ´Amerikan şerifinin uzun kolu´ Yunanistan´ın siyasi sahnesini nasıl etkilemiştir? 

Dönemin anahtar figürlerinden Stafis Panagulis, Sputnik´e açıklamasında, ABD´nin cunta dönemindeki etkisine dikkat çekti.

Panagoulis, “Bilindiği gibi Amerikan faktörü belirleyiciydi, albayların statüsüne desteği sağlıyordu. Bunun çok fazla kanıtı var. Yunanistan onlar için önemli değildi, onlar o diktatörlük rejimine destek veriyordu” dedi.

Panagoulis, diktatörlük döneminde, hapsedilmiş ve işkenceye maruz kalmış, ardından da sol görüşlü politikacıların tutulduğu toplama kampının bulunduğu Yaros Adası´na gönderilmişti. Kardeşlerinden biri Aleksandros Panagulis, diktatör Georgios Papadapulos´a başarısız suikast organize ederek anti diktatörlük mücadelesinin simgesi haline gelmişti. Diğer kardeşi, Yunan Ordusu subaylarından Georgios Panagulis, albayların emrine uymayı reddetmişti, ordudan firar etmiş ve halen ismi kayıplar listesinde yer alıyor.

Gizliliği kaldırılan CIA raporlarında, diktatörlük dönemine ait çok sayıda belge var. Aralarından bazılarına göre, albaylar grubu temsilcisi General Stilianos Pattakos, ABD Hava Kuvvetleri ataşesine, darbenin ´içte barışı, NATO ve Batı´ya sadakati sağlamak için geliştirildiğini´ açıkladı. 

Gazeteci, tarihçi, tarih konulu Apogevmatini gazetesinin direktörü Titos Afanasiadis´e göre, başlarda Amerikalılar, albaylar üzerinde kontrole sahipti, ama bu etki zamanla azaldı. Afanasiadis, “Papadopulos bu yüzden ‘düştü´. Özellikle, 1973´te, NATO uçaklarının, Arap-İsrail Savaşı´na katılmak için Yunanistan hava sahasından geçişine izin verilmemişti” dedi.

CIA raporlarına göre Papadopulos, yakıt ikmaline gerek duymadan uçabilen Sovyet uçakları hakkında Amerikalılara yararlı bilgiler veriyor ve Yunanistan´daki Amerikan üslerinden, ikili anlaşmaların öngördüğünden çok daha geniş şekilde yararlanmalarına izin veriyordu.

ABD´NİN, KIBRIS SORUNUN OLUŞMASINDAKİ ROLÜ

NATO´nun Yunanistan´a genişlemesini araştıran avukat Yanis Rahiotis, “Albaylar cuntasının sonucu Kıbrıs´ın kaybedilmesiydi” diyerek ´ABD´nin Kıbrıs´ın bölünmesindeki rolüne´ dikkat çekti. 

Yunanistan´ın, Kıbrıs´a müdahalenin hesabını kanla ödediğini, bunun büyük yenilgi olduğunu belirten Rahiotis, “Amaç, ABD´nin uzun vadeli çıkarlarıydı. Bildiğiniz gibi Kıbrıs, katılmama hareketine ait ülkelerden biriydi. Ülkenin başında, Amerikalıların kontrol etmediği bir devlet başkanı vardı. Böylelikle Kıbrıs bölündü ve ülkenin bir kısmını, NATO üyesi bir ülke ele geçirdi. Kıbrıs Cumhuriyeti ise o zamana kadar NATO´ya katılmayan bir ülkeydi. Bu, Yunanistan için felakete dönüştü, Amerikalılar içinse yararlı oldu” ifadelerini kullandı.

REJİMİN SONUÇLARI

Rahiotis, cunta sonrası geçiş döneminin en büyük katkısının, vatandaşların görüşünde Batı karşıtlığı yönündeki dönüşün olduğunu belirterek, bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

İnsanların, Batı´ya yönelik bakışı değişmişti. Konstantinos Kramanlis, o dönem Yunanistan´da meydana gelen önemli politik değişimleri dikkate alarak ülkeyi 6 yıllığına NATO´dan çıkarmıştı. Aynı zamanda, NATO düşmanlığı ve ABD karşıtlığı güçlenmişti. Bu, son 20 yılda, 2000 yılından başlayarak, Amerikalıların ABD karşıtı iklimi değiştirmek için bir dizi kararlı adım atmak zorunda kalmasına yol açtı. İşte bu geçiş döneminin katkısıydı. 1974´te Yunanistan´da bir şeyler değiştiyse bu, insanların düşünce tarzıydı. İnsanlar eninde sonunda Avrupa Birliği ve NATO´ya karşı çıkmıştı." 

ABD´nin, bu görüşü değiştirmek için uzun yıllar boyunca büyük çalışmada bulunduğunu söyleyen uzman, Washington´un Atina´ya yönelik yeni “sevda” nöbetinin de tesadüf olmadığını belirterek şunu dedi:

"ABD´nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt´ın son röportajında, kendi şahsi çabaları ve birkaç yıllık çalışmalarını hatırlatarak ABD-Yunanistan ilişkilerinin daha da güçlendirilmesine dikkat çekmesi tesadüf değil. Neyi kastediyordu? Elbette Amerikan karşıtı eğilimi değiştirme çabasını. Batı, bu Amerikan karşıtlığını tersine çevirmek istiyor."

Diğer yandan ABD´nin günümüzde Yunanistan üzerinde sahip olduğu etkiden bahseden Stafis Panagulis, “Geçiş döneminin ardından, Amerikalılar bir kez daha Yunanistan´ın iç işlerinde baskın rol oynamak istedi. Aslında, önceki hükümetin başbakanı, ABD Büyükelçisi Payette´in olduğunu gördük. Amerikalılarla ittifak on yıllardır varlığını sürdürüyor ama bu, Amerikalıların belirleyici söze sahip olduğu ve Yunanistan´daki politik konularda karar alması gerektiği anlamına gelmiyor” yorumunda bulundu. 

Panagulis, ABD´nin Yunanistan üzerindeki etkisinin daha da güçleneceğine inanıp inanmadığı sorusuna, “Yeni hükümetin politikasına bağlı olarak bunu daha bekleyip göreceğiz. Amerikan faktörü, Yunanistan ile şeffaf ilişkilerle kısıtlı olması gerekiyor" yanıtını verdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yunanistan demokrasinin restorasyonu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
‘ABD, Kıbrıs Cumhuriyeti´ni jeopolitik yön seçmeye zorluyor´
‘ABD, Kıbrıs Cumhuriyeti´ni jeopolitik yön seçmeye zorluyor´
ABD Kongresi´nin, 1987´den bu yana Kıbrıs Cumhuriyeti´ne uygulanan silah ambargosunu iptal eden tasarıyı onaylaması bekleniyor. Sputnik, politika uzmanlarından ABD´nin amacının ne olduğunu öğrenmeye çalıştı.
Rus uzmandan ABD´nin Kuzey Akım-2´ye yönelik yaptırım planları ile ilgili yorum
Rus uzmandan ABD´nin Kuzey Akım-2´ye yönelik yaptırım planları ile ilgili yorum
ABD´nin Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattı projesinde yer alan şirket ve şahıslara yaptırım uygulayabileceği haberini değerlendiren Rus uzman Yuşkov, bu adımın daha çok boru hattının yapımına katılan şirketleri korkutmaya yönelik olduğu yorumunda bulundu.
ABD, Rusya ve Bulgaristan arasındaki ilişkilerin iyi olmaması için her şey yapıyor´
ABD, Rusya ve Bulgaristan arasındaki ilişkilerin iyi olmaması için her şey yapıyor´
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin´in, Bulgaristan´ın dış baskı yüzünden bilinçli olarak Türk Akım projesini sabote ettiği açıklamasını değerlendiren Bulgar uzman Baçev, baskının kaynağının ABD olduğunu belirtti.
´Bulgaristan´ın Türk Akım´ı geciktirmesi ayağa sıkılan kurşun´
´Bulgaristan´ın Türk Akım´ı geciktirmesi ayağa sıkılan kurşun´
Rus uzman Bışok, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin´in, Bulgaristan´ın bilinçli olarak Türk Akım doğalgaz boru hattının yapımını sabote ettiği yönündeki açıklamasını değerlendirdi.
Rus uzman: ABD, Türkiye´ye karşı izlediği tutumu sürdürürse ölümcül bir hata yapmış olur
Rus uzman: ABD, Türkiye´ye karşı izlediği tutumu sürdürürse ölümcül bir hata yapmış olur
Rusya Bilimler Akademisi Güvenlik Sorunları Araştırma Merkezi´nden politika uzmanı Konstantin Blohin, ABD Dışişleri Bakanlığı´nın Türkiye´nin Rus S-400 hava savunma sisteminden vazgeçmemesi durumunda, yaptırımlara maruz kalacağı şeklindeki açıklamasını yorumladı.
´Gölge CIA´ Stratfor: Erdoğan´ın Washington ziyareti ABD´yle ilişkilerde beklenen ´kaçınılmaz fırtınayı´ sadece erteledi
´Gölge CIA´ Stratfor: Erdoğan´ın Washington ziyareti ABD´yle ilişkilerde beklenen ´kaçınılmaz fırtınayı´ sadece erteledi
Yaptırım tehdidi altında Trump´la Oval Ofis´te bir araya gelen Erdoğan´ın Washington tarafından cezai önlemler uygulanmasını önlemeye çalışarak kendi taleplerini sıraladığını belirten ABD merkezli düşünce kuruluşu Stratfor, Washington ziyaretinin ABD´yle ilişkilerde beklenen ´kaçınılmaz fırtınayı´ sadece ertelediğini vurguladı.
´Türkiye, Rusya´yla iş birliği yaparak uzun süre devam edecek bir savaştan kaçındı´
´Türkiye, Rusya´yla iş birliği yaparak uzun süre devam edecek bir savaştan kaçındı´
Suriye´nin kuzeyindeki duruma ilişkin değerlendirmelerde bulunan Rus uzman Çuprıgin, Türkiye´nin Rusya´yla işbirliği sayesinde uzun süre devam edecek bir savaştan kaçınmayı başardığını söyledi.
Rusya´nın Pasifik Okyanusu´ndaki ‘mutlak silahı´ ABD´yi korkuttu
Rusya´nın Pasifik Okyanusu´ndaki ‘mutlak silahı´ ABD´yi korkuttu
ABD merkezli ´Military Watch´ adlı askeri tarih dergisi, Rusya´nın Tsirkon hipersonik füzelerini ve Kalibr füze sistemlerini Pasifik Okyanusu´nda konuşlandırmasının, bölgedeki etkisini arttırmasına ve ABD´nin hâkimiyetine son vermesine imkân tanıyacağını yazdı.
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg´in ´Çin kaygısı´
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg´in ´Çin kaygısı´
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, daha önce hiç olmadığı kadar son ve en ileri teknolojilerin başta Çin olmak üzere NATO üyesi olmayan ülkelerce üretildiğine işaret ederek Çin´in NATO ülkeleri de dahil dünya üzerinde büyük bir veri topladığına dikkati çekti.
FSB generali, Rus istihbaratının benzersiz silah sistemlerinin geliştirilmesindeki rolünü anlattı
FSB generali, Rus istihbaratının benzersiz silah sistemlerinin geliştirilmesindeki rolünü anlattı
Rusya Federal Güvenlik Servisi´nden (FSB) General Aleksandr Bezverhniy, 21. yüzyılın başında Rus istihbarat üyelerinin yabancı istihbarat üyelerinin dikkatini başka yöne çekerek Rusya´nın benzersiz silahlar geliştirmesine katkıda bulunduğunu belirtti.
Kalaşnikov, AK´nın Amerikan rakibi AR´nın noksanını açıkladı
Kalaşnikov, AK´nın Amerikan rakibi AR´nın noksanını açıkladı
Rus silah üreticisi Kalaşnikov şirketinin Baş Tasarımcısı Sergey Urjumtsev, AK tipi tüfeğin başlıca rakibi AR tipi tüfeklerinin sıcak ülkelerde iki-üç şarjörden sonra tutukluk yaptığını söyledi.
´Batı, Balkanlar´da Rusya, Çin ve Türkiye´ye kaybediyor´
´Batı, Balkanlar´da Rusya, Çin ve Türkiye´ye kaybediyor´
İsviçreli gazeteci Volker Pabst, Avrupa Birliği´nin (AB) artık üyelik yönünde güvenilir perspektif sunmadığını Balkan ülkelerinin yüzünü Moskova, Ankara ve Pekin´e doğru çevirebileceğini söyledi.
Gorbaçov, NATO´nun genişlemesini ‘Batı´nın en büyük stratejik hatası´ olarak tanımladı
Gorbaçov, NATO´nun genişlemesini ‘Batı´nın en büyük stratejik hatası´ olarak tanımladı
Sovyetler Birliği´nin son lideri Mihail Gorbaçov, NATO´yu genişletme kararının Batı´nın en büyük stratejik hatası olduğunu belirtti.
ABD´nin Karadeniz´deki hamleleri istikrara katkı yapmıyor´
ABD´nin Karadeniz´deki hamleleri istikrara katkı yapmıyor´
ABD´ye ait güdümlü füze taşıyan USS Porter (DDG 78) destroyeri, Karadeniz´de 17 gün geçirdikten sonra ayrıldı.
Suriyeli uzman: ABD, Bağdadi´yi saklamış olabilir
Suriyeli uzman: ABD, Bağdadi´yi saklamış olabilir
Suriyeli siyaset uzmanı Ahmed El Derzi, Washington´un gerçekten IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi´den kurtulmuş olabileceğini ya da daha sonra yeni bir örgüte liderlik yapabilmesi için onu saklamış olabileceğini söyledi.
Fransız diplomat: Rusya yeniden dünya gücü haline geldi
Fransız diplomat: Rusya yeniden dünya gücü haline geldi
Fransız diplomat Jean de Gliniasti, Rusya´nın yeniden devletlerin egemenliğini savunan bir dünya gücü haline geldiğini söyledi.
Arap Birliği Türkiye´ye yaptırım uygular mı?
Arap Birliği Türkiye´ye yaptırım uygular mı?
Arap Birliği Dışişleri Bakanları´nın Kahire´de yaptıkları olağanüstü toplantının sonuçlarını değerlendiren Arap uzmanlar, toplantıda Türkiye´nin Suriye´nin kuzeyinde yürüttüğü harekât dolayısıyla bu ülkeye karşı siyasi ve ekonomik önlemleri değerlendirme kararı verildiğini belirtti.
Rusya: Türkiye ve Suriye arasında açık bir çatışma yaşanması riski düşük
Rusya: Türkiye ve Suriye arasında açık bir çatışma yaşanması riski düşük
Rus Senatör Konstantin Kosaçev, Barış Pınarı Harekatı´n ilişkin olarak, Türkiye´nin Suriye topraklarını güçle ele geçirmek gibi bir planının olmadığını, dolayısıyla Türk ve Suriye ordularının doğrudan karşı karşıya geleceği açık bir çatışma için risklerin düşük olduğunu söyledi.
´İngiltere´nin AB´den ayrılma süreci 10 gün içinde başlayacak´
´İngiltere´nin AB´den ayrılma süreci 10 gün içinde başlayacak´
İngiliz Daily Telegraph gazetesi, İngiltere´nin Avrupa Birliği´nden (AB) ayrılma sürecinin 10 gün içinde başlayacağını yazdı.
Bloomberg: ABD Kuzey Akım-2 nedeniyle Reagan´ın başarısızlığını tekrarlayabilir
Bloomberg: ABD Kuzey Akım-2 nedeniyle Reagan´ın başarısızlığını tekrarlayabilir
Ekonomi haber sitesi Bloomberg, ABD´nin Kuzey Akım-2 gaz boru hattının yapımını önlemeye yönelik kararsız adımlarının eski ABD Başkanı Reagan´ın 1980´lerin başında benzer bir girişimde uğradığı başarısızlığı andırdığını yazdı.
ABD, INF´den neden çekildi?: ´NATO´nun Rus komuta merkezlerini vurabilecek yeni füzelere ihtiyacı var´
ABD, INF´den neden çekildi?: ´NATO´nun Rus komuta merkezlerini vurabilecek yeni füzelere ihtiyacı var´
ABD´nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması´nı (INF) bozmasının nedenlerini anlatan Alman uzman Christian Mölling, NATO ülkelerinin Rusya´dan yükselen ´tehditlere´ karşı koyacak güçte olmadığını ve Rus komuta merkezlerini imha edebilecek füzelere ihtiyaç duyduğunu vurguladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7726
EURO
6.4503
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Elektrikleriniz kesilirse hemen bir mum yakarsınız. Fakat, 1 mum yeterince odayı aydınlatmaz. Bu nedenle elektrik kesildiğinde yaktığınız mumu bir aynanın önüne koyun. Aynadan yansıyan aydınlık sizi çok şaşırtacaktır.

Püf noktası
Sincaplar, toprağın altına sakladıkları meşe palamutlarını unuttukları için her yıl binlerce ağaç yetişir.

İlginç bilgiler