İŞGAL EDİLMİŞ ZİHİNLER!
“İnsanların zihinlerinin işgal edilmesi ülkelerin işgal edilmesinden daha tehlikelidir.”
Tarih: 2.12.2019 09:13:30 / 46okunma / 0yorum
Selim Çoraklı

“İnsanların zihinlerinin işgal edilmesi ülkelerin işgal edilmesinden daha tehlikelidir.”

Zihin lügatlerde “İnsanın yaşadıklarını, öğrendiklerini, bunların geçmişle olan bağlantılarını şuurlu bir şekilde kafada saklama, anlayış, kavrayış, algılama yetisi veya kısaca bellek” olarak tarif edilmektedir.

Bu tarife göre, “insan belleğine ne doldurursa fikri, zikri o olur” neticesi çıkmaktadır.

Zihinlerin işgali insanların hadiselere doğru bakış açısıyla bakmalarını ve doğru teşhis koymalarını önler.

Bu hükümler bize insanın belleğine, zihnine ne dolduracağı hususunda çok hassas olması gerektiğini hatırlatmaktadır. Aksi halde paradokslar içinde bocalayıp durur.

Zihinlerin lüzumsuz bilgilerle doldurulması insanı fıtratından uzaklaştırarak insan olmaktan çıkarır. “Faydasız ilimden sana sığınırım.” diye dua eden ve “Her doğan çocuk fıtrat üzere doğar. Sonra anne babası onu Yahudi, Hristiyan veya Mecusi yapar.” Diyen Resul´ün bu gerçeğe dikkat çektiğini söylemek hiçte yanlış olmaz.

“Yaratılış, belli yeteneklere ve yatkınlığa sahip olma” anlamına gelen fıtrat, insanın, yaratılışındaki bu gerçeği ifade eder. Herkesin ancak kazandığının karşılığını alacağını ve hiç kimsenin bir başkasının günahını yüklenmeyeceğini ısrarla vurgulayan İslam inancına göre, çevreden gelen insan, bu hâlini koruyabildiği sürece kendiliğinden iyiye yönelir.

İnsanın bu hayattaki imtihanı, kendisini en güzel ve değerli surette yaratan Rabbinin kendisine verdiği tertemiz fıtratı koruyarak geliştirmek ve yaratıcısına kâmil bir mümin olarak dönmeyi başarabilmektir.

"Hakka yönelen bir kimse olarak yüzünü dine çevir. Allah´ın insanları üzerinde yarattığı fıtrata sımsıkı tutun. Allah´ın yaratmasında hiçbir değiştirme yoktur. İşte bu dosdoğru dindir. Fakat insanların çoğu bilmezler." (Rum, 330)

Fıtrattan sapan ve belleklerini, zihni altyapılarını batıl ve faydasız bilgilerle doldurulmuş insanların zihni bir işgale uğradığını söylemek hiçte yanlış olmaz.

Batılı bir filozof, “İnsanların zihinlerinin işgal edilmesi ülkelerin işgal edilmesinden daha tehlikelidir,” derken bu gerçeğe dikkat çekmektedir. Çünkü toprakların işgaliyle belki mülklerinize el konur, ama zihinlerin işgaliyle anlayışlara ve kişiliklere el konmaktadır. O yüzden çağımızda emperyalizmin hizmetindeki medya organları, ellerine otomatik silahlar verilerek cepheye sürülen askerlerden kat kat daha tehlikelidir.

Ülkelerin işgali, zihinlerin işgalinden sonra başlıyor. Batılı toplumlar işgal edecekleri ülkelerde önce o ülkenin insanlarının zihinlerini işgal eder, sonra fiziki işgali gerçekleştirir.

Rahmetli Osman Yüksel Serdengeçti bundan 70 sene önce bu gerçeği şu sözlerle ifade etmiştir: “Ülkemiz bir uçtan bir uca yabancı zevklerin, yabancı eserlerin, yabancı fikirlerin bir panayırı haline gelmiştir. Kültür emperyalizmi siyasi, askeri emperyalizmden daha tehlikelidir. Çünkü milletler topla, tüfekle zorla yok edilemezler. Fakat yabancı ideolojilerin, yabancı anlayış ve zevklerin propagandası içinde kendilerini kaybederek eriyip giderler. Zamanında Çanakkale´yi geçemeyen emperyalist güçler sonradan zihni işgallerle, kültürel yollarla Çanakkale´yi de geçmiş, İstanbul´u da işgal etmişlerdir.”

Zihinleri başka kültürler ve inançlar tarafından işgal edilenlerin yönetilmesi, güdülmesi çok kolay olur. Bu gerçeği bilen emperyalist güçler ülkeleri askeri yönden işgal etmekten önce zihinleri işgal edecek araçları kullanmayı bir adet haline getirmişlerdir.

Günümüzde emperyalist güçlerin zihinlerin işgali için kullanılan en önemli araç medyadır. Medyanın çarpıtılmış, gerçekten uzaklaştırılmış bilgileri haber adı altında insanların zihinlerine doldurulmakta ve böylece zihni işgal gerçekleştirilmiş olmaktadır.

Yukarıda da değindiğimiz gibi batıl fikirlerle iğdiş edilmiş ve faydasız bilgilerle donanmış zihinlerin doğru düşünmesi mümkün değildir ve böyle zihinler asla insanlığın faydasına bir şey üretemezler.

O halde ne yapmak lazım?

Öncelikle insanın fıtratına zıt bilgi ve eracif yığını malumatlardan uzak kalmak gerekir. Sonrasında vahye müsait bir zemin olarak yaratılmış zihinleri gerçek gıdası olan ve içinde asla şüphe olmayan “Doğru bilgi” (Kur´an) ile doldurmak gerekir.

Vahiyle doldurulmuş zihin Müslümandır. İşte Allah(cc)´ın yeryüzüne halife kıldığı zihin budur. Fıtrata uygun bilgilerle donatılmış bu zihin emaneti hakkıyla yüklenip yerine getirebilir. İnsanlar arasında adaletle hükmedecek olanlar da zihnini vahiyle dolduran ve batıl işgallerden kurtaranlar arasından çıkacaktır.

Batıl bilgilerin işgalinden kurtarılarak vahye teslim edilen zihinler, hangi zaman ve zeminde olursa olsun cahiliyenin insan fıtratına zıt zincirlerini parçalayarak hakikate erişebilir.

Batıl ve faydasız bilgilerle yaralanmış zihinlerin başka milletlerin işgalinden kurtulması da mümkün değildir. Emperyalist güçler, coğrafi işgal ve sömürgeciliklerini devam ettirebilmek için işe öncelikle zihinlerin işgal edilmesiyle başlarlar. Bugün halkı Müslüman olan ülkelerde durum tam da tarif edildiği gibidir.

Günümüzde kendini dava adamı olarak kabul eden ve Resul (sav) misyonunun üstlenmeye yeltenen âlimler, zihinlerin ifsat edici batıl ve faydasız bilgilerden arındırılıp yeniden fıtrata uygun hale getirilmesi için ciddi bir vahyin ışığında oluşturulmuş bir “tebliğ ve temsil” seferberliği yapmak zorundadırlar. Çünkü zihne hangi bilgi, ölçü ve kavramları ekerseniz, onun ürünlerini düşünce, eylem, davranış ve ahlâk olarak biçersiniz.

Bir zihne giren kavramlar, yerleşip özümsendikçe zamanla o zihni, temsil ettikleri din, felsefe ya da ideoloji istikametinde dönüştürüp o istikamette düşünmeye ve yaşamaya yönlendirirler. Bunun için batıl ve boş bilgilerle kuşatılmış ve işgal edilmiş zihinlerin, hür düşünce, siyaset ve gelecek tasavvuru inşa etmeleri mümkün değildir. Çünkü işgali içselleştirmiş zihinler, baştan yenilgiyi kabul etmiş ve zafere giden yolları kapatmışlardır.

Bugün bütün dünyada Müslümanların ezilmesinin, horlanmasının ve yenik düşmesinin altında zihinlerin işgal edilmesi yatmaktadır. Zihinleri işgale uğramış Müslümanlar, kendilerine indirilen vahyi tam olarak anlama ve teslim olma şuurundan yoksun oldukları için “İnanıyorsanız üstünsünüz” gerçeğini görememekte ve bunun gereği olan dirilmeyi ve üzerindeki uyuşukluğu silkeleyip atmayı becerememektedir.

Zihni işgale uğramış Müslümanlar mağlubiyeti ve batıl fikirler karşısında aşağılık kompleksine kapılmayı baştan kabul etmektedirler. Hâlbuki Kur´an´ın ilk inen ayetleri zor durumda olan Müslümanlar için bir diriliş projesi sunmakta ve hangi zor şartlar altında olunursa olunsun mutlaka bir çıkış yolu bulunduğunu hatırlatmaktadır.

Bugün zihni işgale uğramış Müslümanların vahye dayalı bir hayat nizamı ortaya koyamamalarının sebebi bu gerçeği idrak edememeleridir. Maalesef zihni işgal edilmiş insanımız vahiy ışığında bir çıkış yolu bulamadığı için kendini ya liberal, ya ılımlı, ya demokrat vs. vs. Müslüman olarak lanse etmektedir.

Müslümanlar olarak içinde bulunduğumuz kötü durumdan (işgal edilmiş zihinlere sahip olmak) kurtulmak için öncelikle yapacağımız en önemli eylem zihinlerimizi

işgalden kurtaracak yegâne proje ya da kullanma kılavuzu olan Kur´an´ı anlamak, yaşamak ve hayatımızın merkezine yerleştirmektir.

Son sözü Akif´e bırakalım:

 

“Allah´a dayan sa´ye sarıl, hikmete râm ol.

Yol varsa budur bilmiyorum başka çıkar yol.”

(Allah´a güven, çalış gayret et, takdirine rıza göster,

Benim bildiğim yol budur, başka bir doğru yol bilmiyorum.)

Anahtar Kelimeler: İŞGAL, EDİLMİŞ, ZİHİNLER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
HORTUMUN MUSLUĞU YASALARDA (28 Kasım 2019 - Perşembe)
FETULLAH´A HAKSIZLIK ETMİŞİZ!!! (18 Kasım 2019 - Pazartesi)
KAZAK ERKEK MİSİNİZ!!! (13 Kasım 2019 - Çarşamba)
KURDUN ARKASINDAN BİN ÇAKAL HAVLAR (04 Kasım 2019 - Pazartesi)
KHK´LAR TAM BİR FACİA İMİŞ!!! (01 Kasım 2019 - Cuma)
BARIŞ PINARI KİMLERİN KİMYASINI BOZDU? (12 Ekim 2019 - Cumartesi)
ÜLKÜCÜLER BİRLİK OLABİLİR Mİ? (07 Ekim 2019 - Pazartesi)
ASRIN MÜHRÜ ÇAMLICA CAMİİ (02 Ekim 2019 - Çarşamba)
AK PARTİ AFORİZMALARIM (20 Eylül 2019 - Cuma)
FETÖ´DEN AYRILANLARIN PROFİLİ! (10 Eylül 2019 - Salı)
KARUN, HAMAN VE FİRAVUN (26 Ağustos 2019 - Pazartesi)
İSLAMOĞLU VE MÜRİTLERİ NEREDEN KOŞUYOR? (29 Temmuz 2019 - Pazartesi)
BİTİRMEZSEN BİTİRİRLER! (03 Temmuz 2019 - Çarşamba)
FABRİKATÖR (Doğu Perinçek) (01 Temmuz 2019 - Pazartesi)
CHP KAZANMADI, AKP KAYBETTİ! (25 Haziran 2019 - Salı)
ZULÜM DEVAM ETMEZ! (10 Haziran 2019 - Pazartesi)
Devin Yalnızlığını Besteleyemedik! (27 Mayıs 2019 - Pazartesi)
FETÖCÜLÜK BİR ZİHNİYETTİR (19 Mayıs 2019 - Pazar)
AKLIMDA DELİ DELİ SORULAR! (14 Mayıs 2019 - Salı)
SEÇİM ve GEÇİM AFORİZMALARI (29 Nisan 2019 - Pazartesi)
Fetöcüler Neden Tam Temizlenmedi? (16 Nisan 2019 - Salı)
Adalet Öldü Helvasını Yedik!!!! (06 Nisan 2019 - Cumartesi)
ADI GİBİ ARİFTİ OZAN ARİF (19 Şubat 2019 - Salı)
İSLAMCI AYDINLARIN ÇIKMAZI! (07 Şubat 2019 - Perşembe)
Siyasi Dalkavuklar / Dalkavuklukları (15 Ocak 2019 - Salı)
YÖNETİCİLERİMİZ BİZDEN Mİ? (20 Aralık 2018 - Perşembe)
AK PARTİ AKP´LEŞİR Mİ? (04 Aralık 2018 - Salı)
Medeniyet Tasavvurumuz (22 Kasım 2018 - Perşembe)
Ahlaksız Siyaset Olurmu? (17 Ekim 2018 - Çarşamba)
Kanunlar Siyaselire İşlemiyor´mu? (05 Ekim 2018 - Cuma)
FETÖ GÜNAHINDA YALNIZ DEĞİL!!! (18 Eylül 2018 - Salı)
Aldatanlar Ve Aldananlar (19 Ağustos 2018 - Pazar)
Müslümanların Paradoksları (27 Temmuz 2018 - Cuma)
Erdoğan Büyük Oyunu Bozdu! (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
Fetöyü Paşa Yapıp Afedelim !!! (02 Mayıs 2018 - Çarşamba)
Şehid Muhsin Reis (26 Mart 2018 - Pazartesi)
İslam´ın Güncellenmesi (10 Mart 2018 - Cumartesi)
Küresel Terörist Fetulşeytan (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
İtiraf Ediyorum Ben de Enayilik Ettim ! (25 Ocak 2018 - Perşembe)
Necip Fazıl İstismarcılığı ! (20 Aralık 2017 - Çarşamba)
Katliamları Muharref Tevrat Emrediyor! (08 Aralık 2017 - Cuma)
Müslüman Müslüman´a Güvenir mi? (19 Kasım 2017 - Pazar)
Diktatörler/Diktatörlük (07 Ekim 2017 - Cumartesi)
Akıl Tarikatı ve Mürşidi (17 Eylül 2017 - Pazar)
Bizim(!) Medyadan Portreler!!! (24 Ağustos 2017 - Perşembe)
Utandım Tiksindim Ve Korktum !!! (24 Temmuz 2017 - Pazartesi)
Fetö´nün Pisikolojik Savaş Taktikleri !!! (14 Haziran 2017 - Çarşamba)
Fetönün Yeni Şeytanlıkları (03 Haziran 2017 - Cumartesi)
Bylock Mit Operasyonu´mu ? (26 Mayıs 2017 - Cuma)
Ordu Milletten TSK´ile Evrildik (18 Mayıs 2017 - Perşembe)
Bu Mücadeleleyle Fetö´yü Yenebilirmiyiz (24 Nisan 2017 - Pazartesi)
Düşmanı Küçük Gören Kaybeder (01 Nisan 2017 - Cumartesi)
Üst Akıl´mı Çukur Akıl´mı ? (13 Mart 2017 - Pazartesi)
Ulu Hakan Abdul Hamit Han (28 Şubat 2017 - Salı)
Neden ´´Evet´´Diyorum? (17 Şubat 2017 - Cuma)
Alimim!Alimsin!Alim? (07 Şubat 2017 - Salı)
Dinini Davasına Kurban Edenler (24 Ocak 2017 - Salı)
Terörist Değilmiş (08 Ocak 2017 - Pazar)
TBMM Darbe Komisyonu Konuşmam (20 Aralık 2016 - Salı)
ABD mi Büyük (Hâşâ) Allah mı? (21 Kasım 2016 - Pazartesi)
Karizmatik Liderler İslam´ın Neresinde ? (28 Eylül 2016 - Çarşamba)
Değişen Toplumumuz Nereye Gidiyor (19 Eylül 2016 - Pazartesi)
Vahiy Akılsız Anlaşılmaz! (05 Eylül 2016 - Pazartesi)
Mehti Ve Mesih İnancı Fetöler Doğuruyor (24 Ağustos 2016 - Çarşamba)
İstihbarat Ağındaki Köstebek:Hocia (12 Ağustos 2016 - Cuma)
Kısır Darbeler Ülkesi! (04 Ağustos 2016 - Perşembe)
Darbe Ahlaksızlığı! (28 Temmuz 2016 - Perşembe)
Akılcılığın Öncüsü Büyük İmam (13 Temmuz 2016 - Çarşamba)
Çağımızda Bir Alperen: Arvasi (03 Temmuz 2016 - Pazar)
Dertlerimiz Bıraktığı Gibi! (22 Haziran 2016 - Çarşamba)
YESEVÎLİK RUHU VE ÖĞRETİSİ (11 Haziran 2016 - Cumartesi)
HOLOKOSTCU ALMANLAR! (06 Haziran 2016 - Pazartesi)
Kürt Meselesi İslam´la Çözülür (30 Mayıs 2016 - Pazartesi)
Makedonya´da Bir Türk Yapılanması: (14 Mayıs 2016 - Cumartesi)
ABD´İN ÇÖKÜŞÜ DE MUKADDER! (08 Mayıs 2016 - Pazar)
Fitnebaşı İngilizler (21 Nisan 2016 - Perşembe)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7905
EURO
6.4083
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Üst üste koyduğunuz bardaklar yapışıp çıkmıyorsa bir leğenin içerisine koyun Üstteki bardağın içerisine buz koyup leğenin içerisine yavaş yavaş sıcak su koyun. Bardakların kolayca çıktığını göreceksiniz.

Püf noktası
Napolyon ve Hitler´in Doğum tarihleri arasında 129 yıl vardır. Dahası, her ikisinin iktidara gelme tarihleri arasında da 129 yıl vardır. En garip olanı ise, her ikisinin Rusya savaş ilan etme tarihleri arasında da yine 129 yıl vardır... Bitmedi, her ikisinin de Rusya´ya mağlup olma tarihleri arasında da 129 yıl bulunmaktadır.

İlginç bilgiler