POLİTİK ALAN ÇOK KİRLİ!
Politikacılar halkın çıkarlarından farklı çıkarlara sahip olan insanlar topluluğudur.
Tarih: 23.11.2020 10:07:29 / 1145okunma / 0yorum
Selim Çoraklı

 

Abraham Lincoln

 

Kırk yılı geçen yazı serüvenimde genellikle gündem ile birlikte yok olup giden politik yazılar yazmamaya çalışıyorum. Çünkü gözlemlediğim kadarıyla politik alan çok kirli. Hatta “Haliç´in eski hali bile politik alanın yanında temiz kalır.” Diyorum.

Bunu bana söyleten şey, politik alanda yaşanan çok hızlı fikri ve fiili dönüşlerdir. Öyle hızlı dönüşler yaşanıyor ki bin insan olarak takip etmemiz çok zor.

Rahmetli Osman Yüksel Serdengeçti, Antalya milletvekili seçildiğinde meclise girerken yakalandığı döner kapı için söylediği, “Dönekli bu meclisin kapısında başlamış.” Sözü hafızama çivi gibi saplanmış. Aradan geçen bunca zamana rağmen hala yerini muhafaza ediyor. Çünkü aynı döner kapı yerinde ve durmadan dönüyor!

Bir ara Kubilay isimli bir vekil kısa zamanda çok hızlı parti değiştirdiği için (Galiba 7 parti değiştirmişti.) adı medyada “Fırıldak Kubi” olarak anılmaya başlanmıştı.

Birileri kızsa da bana göre ülkenin bu derece istikrarsız ve çalkantılı bir durumda olmasının en önemli sebepleri arasında politikacıların bu ilkesizlikleri, fikirsizlikleri ve dün siyah dediklerine bugün beyaz demelerindeki “Fırıldaklık” yatıyor.

Politik arenaya baktığımızda karşımıza şu politik figürler çıkıyor:

“Menfaat için politika yapanlar.

Yolsuzluk yapan politikacılar.

Durmadan yalan söyleyenler.

Durmadan fikir değiştirenler.

Durmadan lider değiştirenler.

Durmadan eylem ve söylem değiştiren politikacılar.

Durmadan kendi arkadaşına kazık atmaktan, vefasızlık yapmaktan çekinmeyen tipler.”

Böyle bir ortamda bu ülkede kalkınmadan, istikrardan, ilerlemeden vs. söz edilebilir mi?

Ne iktidar muktedir gibi davranıyor, ne muhalefet.

İktidar icranın başında olmasına rağmen ne zaman kötü bir şey olsa hemen muhalefeti suçluyor. Kendi yapamadığı icraatları muhalefet yapmamış gibi bir algı oluşturabiliyor. Hâlbuki icranın başındakilerinin icradan şikâyet etmeye hakları yoktur.

Muhalefet ise tam evlere şenlik. Memleket için ne kadar faydalı icraat olsa da iktidar yaptığı için karşı çıkılıyor. CHP milletvekili Engin Altay bir konuşmasında bunu, “Biz iktidar doğru yapsa da doğru diyemeyiz. Yanlış demek zorundayız.” cümleleriyle itiraf etmişti. CHP politik yalanların belki de en çok söylendiği bir parti zaten. Gülmeye ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda videolarını seyrettiğimiz Kılıçdaroğlu´nun söylediği yalanları ve söylemlerindeki politik çelişkileri derlesek herhalde birkaç cilt kitap olur.

Bu durum sadece CHP için geçerli değil. Maalesef hemen bütün partiler ve politikacılar aynı düzlemde politika yapıyor.

İsterseniz hatırladığım kadarıyla bunları bazı somut örneklerle izah etmeye çalışayım:

Numan Kurtulmuş “Has Partiyi” kurduğu dönemde “Çok Fikirli Siyasi Birliktelikler” isimli bir makale yazmış ve bu türden bölünerek kurulan partilerin daha çok “Tepki” esasına dayandığını ve “Biraz da biz yiyelim, biraz da bizim sözümüz geçsin birlikteliği” olduğunu yazmıştım.

Numan Bey, o dönemler muhalefette olduğu için, “Firavunlaşmayacağız, Karunlaşmayacağız.” diyerek iktidarın Firavunlaştığını ve Karunlaştağını ima ediyordu. Ama kısa bir zaman sonra partisini kapatarak Firavunlaştığını, Karunlaştağını iddia ettiği partiye geçerek genel başkan yardımcısı oldu.

Bu sadece Has Parti için geçerli değil. Kurulan partilerin kahır ekseriyetine baktığımızda aynı doğrultuda hareket ettiklerini görüyoruz.

Partisinde iken liderini göklere çıkaranlar, partideki menfaatleri bitip rakip partiye geçence eski liderini adeta yerin dibine sokan o kadar çok politik figür var ki, inanın görünce insanın midesi bulanıyor.

SP´de de durum değişmiyor. Düne kadar yaptıkları bütün açıklamalarda savundukları “Milli Görüşe” düşman ilan ettikleri CHP ile bugün ittifak yapmanın adını “politika yapma” diye açıklayabiliyorlar. SP´nin politik arenada savrulmasını görünce, “Erbakan Hoca mezarında ters dönmüştür.” diyesim geliyor.

Bir eski CHP´li ise gömlek değiştirdiklerini söyleyen Ak Partililer için, “Ne gömlek değiştirmesi, yılan bunlar yılan. Milleti zehirliyorlar.” Diyordu. Şimdi o yılan dediği adamların partisinde bir ilin belediye başkanı olarak politika yapıyor ve hiçte yüzü kızarmıyor.

İyi parti kurucusu Meral Akşener MHP´de iken lideri Devlet Bahçeli için öyle övgüler yapıyordu ki, neredeyse “Bahçeli´yi yarı tanrı ilan edecek” diye korkuyorduk. Ama kendisine koltuk verilmeyince hemen düşman kesildi ve ayrılarak yeni bir parti kurdu. MHP´de iken ne kadar savunduğu fikir varsa yeni partisinde tam tersini savunmaya başladı. Hatta ülkücü olduğunu iddia etmesine rağmen 1980 öncesi üç bine yakın ülkücünün katili olan CHP ile kanka olmaktan geri durmadı.

Meral hanımı bu derece değişime iten saik neydi? Bunun şifreleri belki de bugünlerde tam bir politik kirlilik yaşayan partisindeki değişimlere bakılarak anlaşılabilir. Kongrelerinde yapılan usulsüzlüklere bizzat kendi partililerini bile isyan ettirdi. İyi parti kurucusu Ümit Özdağ, partinin “İstanbul İl başkanı Buğra Kavuncu´nun FETÖcü olduğunu” açıkladığı için ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilerek partiden ihraç edildi. Meral Hanım kendi vekilini ve yola beraber çıktığı “Dava”(!!!) arkadaşını yalancılıkla suçladı. Hâlbuki Ümit Özdağ MHP´den istifa ederken Meral Hanım MHP´lilerin haksızlık ve hukuksuzluk yaptığını söylüyordu. Şimdi söylediğini bizzat kendisi yaptı ve eleştirilerinden dolayı Özdağ´ı partiden ihraç ettirdi. Böyle bir ciddi iddiayı lider olarak araştırması ve sonuçlarına göre hareket etmesi gerekmez miydi?

İhraç edilen Ümit Özdağ´ın, yapılanların hukuksuz olduğunu ve Meral Akşener´in Türk milletinden ve İyi Parti seçmeninden özür dilemesi gerektiğini söylemesi bu partide nasıl fırıldaklıkların döndüğünün bir göstergesi gibi duruyor.

Özdağ masum mu acaba? MHP´den istifa edip Meral Hanım ile partiyi kurarken şimdi dile getirdiği iddiaları biliyordu ama hangi hikmete binaen şimdiye kadar sustuğunu kendisinin kamuoyunu ikna edecek şekilde açıklaması gerekir.

Şahsen Ümit Özdağ´ın söylediklerinin doğru olduğuna inanıyorum. Basın toplantısında yaptığı bazı açıklamalar Meral Hanım´ın nerelerden nerelere savrulduğunu ortaya koyma bakımından ciddi ipuçları taşıyor. Özetleyerek vereceğim açıklamaları okuyanlar politik arenadaki kirliliğin boyutunu bütün çıplaklığıyla görebilirler:

“İYİ Parti´nin kuruluş aşamasından beri içimizde büyük bir sorun olan FETÖ´cü sızma konusunda Sayın Akşener´i birçok kez uyarmama rağmen, Sayın Akşener Buğra Kavuncu´yu önce GİK üyeliğine ve genel başkan yardımcılığına, sonra parti sözcülüğüne taşımıştır. Tekrar altını çizerek ifade etmek istiyorum. Buğra Kavuncu´yu işadamlığını bırakarak, Türkiye´yi siyaset ile kurtarmaya karar vermiş bir kişi olarak

değerlendirmemeliyiz. Buğra Kavuncu; Ruzi Nazar, Ruzi Nazar´ın patronu Duane R. Clarridge, Enver Altaylı ve Altaylı´nın bugünkü bağları çerçevesinde değerlendirilebilir. Buğra Kavuncu´nun babası Orhan Kavuncu da halen hapishanede olan Enver Altaylı´dan fikri liderim diye bahsediyor. Altaylı ise Nazar ve Clarridge konusunda “Saygıdeğer büyüklerim Ruzi Nazar ve Duane Clarridge´e (ruhları şad olsun) karşı taşıdığım ahlaki sorumluluğun bilinciyle” diyerek, manevi ilişkisini çok açık bir şekilde ortaya koyuyor. Buğra Kavuncu´nun Kazakistan´daki iş kariyerinde başarılı olmasını sağlayan, İYİ Parti´de hızla yükselmesinin önünü açan, daha genel başkan yardımcısı iken bir divan üyesinin odasında “geleceğin genel başkanı” olarak kulaklara fısıldanmasını mümkün kılan arkasındaki gelenek ve bu geleneğin son 25 yılda kontrol ettiği şebekedir.

Sayın Meral Akşener, 2018 genel seçimlerinden önce divandan ve GİK´ten habersiz CHP, Saadet Partisi ve HDP´liler ile birlikte oturup 4 ay boyunca seçimlerin ikinci tura kalması durumunda açıklanacak bir anayasa hazırlatmıştır. İYİ Parti´nin iki kurucusundan birisi, divan üyesi ve İYİ Parti milletvekili olarak ben bundan tesadüfen haberdar oldum. Bir anayasa çalışması neden gizli yapılır? Sayın Akşener, kimden neyi gizliyorsunuz?”

Meral Hanım neden suçlamaları araştırma yerine kendi vekiline saldırıp, partisinden ihraç etmeyi tercih etti? Buna bir açıklık getirmesi lazım ama politik arenadaki kirli ilişkiler maalesef böyle bir sorunun cevabını vermeye izin vermiyor.

Ümit Özdağ´ın Kavuncu´nun FETÖ´cü olduğunu iddia etmesi ve bazı belgeleri paylaşması Meral Hanım´ı kızdırmışa benziyor. Hâlbuki geçmişte kendi genel başkan yardımcısı Koray Aydın da bizzat Meral Hanımın FETÖ´cü olduğunu ima eden açıklamalar yapmıştı. Niye Koray Aydın´ı ihraç etme cesareti gösteremedi? Bunu da açıklamak zorundadır. Acaba Ümit Özdağ´ı ihraç ettirmenin altında bu eski suçlamanın etkisi olabilir mi?

Kirli ilişkiler birbirini takip etti ve İyi parti sonunda Ümit Özdağ´ı gerçekleri söylediği için ihraç yolunu seçti. Hâlbuki Meral Hanım MHP iken Özdağ´ın haksızlığa uğradığını ve fikirlerini açık biçimde savunamadığını iddia etmişti. Şimdi kendisi bir vekili konuşturmama yolunu seçti.

Özdağ´ın ihracına tepki koyarak İYİ Parti´den istifa eden milletvekili İsmail Koncuk´un söyledikleri ise yenilir yutulur cinsten şeyler değil ve İyi parti içindeki kirli politik ayak oyunlarını ortaya çıkarması bakımından önemlidir:

“Akşener ve ekibi seçimleri kazanmak için PKK talebine bile evet der. İYİ Parti iyi yönetilmiyor. Partide ahlaksız bir operasyon olmuştur. Bu parti ahlaksızlıklara zemin yaratmak için kurulmuş bir siyasi hareket değildir. Gerek 3 Ağustos 2019 4. Olağanüstü Genel Kurulumuzda gerekse 20 Eylül 2020 2. Olağan Genel Kurulumuzda İYİ Partinin adı, kuruluş misyonu ve demokrasi ile bağdaşmayan kirli operasyonlar ve ayak oyunları yaşanmıştır. Bir yandan kürsüden kamuoyuna ‘demokrasi´ vurgusu yapılırken, diğer yandan bırakın demokrasiyi, insanlıkla ve siyasi ahlakla ilgisi olmayan olayları yaşadık. Bu partiye emek vermiş dava arkadaşlarımız, milletvekillerimiz bizzat Genel Merkez talimatı ile birçok il başkanınca dağıtılan kara listelere alınarak açıkça aşağılanmış, tasfiye edilmeye çalışılmıştır.”

Bir koltuk uğruna insanlar politik arenada arkadaşlarını nasıl böyle acımasızca harcayabiliyor?

Yıllar önce Mustafa Yazgan abinin “Bre Koltuk” isimli hicvinde belirtiği gibi bütün bunlar bir koltuk sevdasına mı işleniyordu? İnsan bu derece hızlı fikir dönekliği yapabilir mi? Doğrusu buna psikiyatrların, psikologların bir durum tespiti yapması lazım.

Aynı durum DEVA partisini kuran Ali Babacan için de geçerli. Ak Partinin iktidardaki icraatlarının baş mimarlarından olan Babacan, yeni parti kurunca sanki gökten zembille inmiş gibi kendini tertemiz gösterebiliyor. Bir yandan iktidarın yanlışlarından bahsederken diğer yandan o icraatların altında kendi imzası olduğunu unutabiliyor. Ak Parti de iken başkanlık sistemini canla başla savunurken şimdi farklı düşünebiliyor.

Bundan yıllar önce girdiği her seçimde hep sıfırın altında oy alan Besim Tibuk´a bir kahvaltıda şunu sormuştum:

“Besim bey, siz her seçim zamanı tek başınıza iktidara geleceğinizi iddia ediyorsunuz. Şimdi de aynısını tekrarlıyorsunuz. Aldığınız oy yüzde biri bile bulmuyor. Buna kendiniz de inanıyor musunuz?”

Besim Bey şunu söylemişti.

“Ben sabahları aynanın karşısına geçip önce kendimi buna ikna ediyorum. Sonra çıkıp açıklama yapıyorum.”

Acaba Ali Babacan bugün kurduğu partide iktidarı eleştirirken geçmişini hatırlamıyor mu? Hiç aynaya bakma gereği duymuyor mu?

Aynı durum Gelecek partisini kuran Ahmet Davutoğlu içinde geçerli. Ak Partide iken başkanlık sistemini çok hararetli savunuyordu; şimdi başkanlık sisteminin zararlı bir sistem olduğunu iddia ediyor ve yeniden parlamenter sisteme dönülmesi gerektiğini savunuyor. Böyle bir durumda Davutoğlu´na, “Üç sene de ne değişti ki böyle keskin bir dönüş yaptınız?” sorma hakkımız yok mu?

Yine Davutoğlu Başbakan iken Kemal Kılıçdaroğlu için “O adam değildir.” diyordu. Kemal Kılıçdaroğlu da onun için “Türkiye tarihinin en çapsız Dış işleri bakanı.” tabirini kullanmıştı. Baktım şimdi Kılıçdaroğlu ile görüşen Davutoğlu, çok iyi anlaştıklarını söyleyebiliyor. “Ak parti bir davanın adıdır. Terk edersem yüzüme tükürün.” Diyen de yine Davutoğlu´ydu.

Şimdi ister istemez akıma şu geliyor:

“Bu politika insanda hafıza kaybı mı oluşturuyor?”

Öyle ya hafıza kaybı oluşturmuyorsa bunları hiç mi hatırlamıyorlar?

Aynı durum MHP genel başkanı Devlet Bahçeli ve Ak parti Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan için de geçerli. Geçmişte kavgada düşmana bile söylenmeyecek sözler söyleyen bu ikili şimdi adeta kanka oldular.

Başta dedim ya, politik alan çok kirli, çok kaygan. Mikrofonu gören konuşuyor ama politikacılar çok zeki olmadıkları için söylediklerini unutup tam tersini söyleyebiliyorlar. Durmadan partiler kuruluyor ve ardından milletten teveccüh görmediği için kapanıyor. Kurulan partilerin geçmişlerine baktığımızda kurulup kapanan partilerden oluşmuş büyük bir parti çöplüğü ile karşılaşıyoruz.

Bunun sebepleri nedir? Politik alan neden bu kadar kirlidir?

Siyasetçiler, sosyologlar, psikologlar bir araya gelerek politik arenadaki bu ilkesizliğin ve kirliliğin sebeplerini bulmak zorundadır. Çünkü bu ilkesizlikler, kirlilik ve parti değiştirmeler ülkemizin geleceğine zarar veriyor.

Kur´an, “Başınıza gelen musibetler ellerinizle işlediklerinizden dolayıdır.” Der. Türk milleti olarak bu türden bir cezayı hak edecek neler yaptık bilmiyorum? Bildiğim bir şey varsa o da bu milletin politikacıların böyle kirli oyunlarına layık olmadığıdır.

Said Nursi, bundan yüz yıl önce zamanındaki politik kirliliği görünce, “Politikanın ve Şeytanın şerrinden Allah´a sığınırım.” Demişti. Bugün yaşanan kirliliği görseydi acaba ne derdi?

“Politikacının hayatının yarısı seçmeni, öbür yarısı birbirini aldatmakla geçer.” diyen Mark Twain acaba gerçeği mi söylüyordu?

 

Politik alandaki bu kirliliği, fırıldaklığı, ilkesizliği temizleyecek bir formül var mı?

 

 

Anahtar Kelimeler: POLİTİK, ALAN, KİRLİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
BİREYİ YOK EDEN KATİL YAPILAR (16 Ocak 2021 - Cumartesi)
YAZARLAR SAHTEKÂRLIK YAPARSA! (09 Ocak 2021 - Cumartesi)
MÜNAFIK İNSİ ŞEYTAN! (31 Aralık 2020 - Perşembe)
"PKK/HDP VE FETÖ ORTAK ALGISI" (19 Aralık 2020 - Cumartesi)
İNSANIZ İŞTE! (15 Aralık 2020 - Salı)
Sağlıkta Küresel Çete Oyunlar (04 Aralık 2020 - Cuma)
FETÖNÜN İŞLEDİĞİ CİNAYETLER (30 Kasım 2020 - Pazartesi)
FETÖ Mahkemelerinde Yaşadıklarım (18 Kasım 2020 - Çarşamba)
Boykot Ve Kandil Aforizmaları (30 Ekim 2020 - Cuma)
ADI MİLLİ AMA KENDİ ZAVALLI! (23 Ekim 2020 - Cuma)
CEHENNEME PASAPORT KESEN MEZHEPLER? (12 Ekim 2020 - Pazartesi)
ÂLİM OL Kİ ÖLMEYESİN (28 Eylül 2020 - Pazartesi)
ACELECİ, CAHİL VE ZALİM! (21 Eylül 2020 - Pazartesi)
Şeytan´ın Dünya Merkezleri! (14 Eylül 2020 - Pazartesi)
DİNSEL VE CİNSEL TACİZCİLER! (10 Eylül 2020 - Perşembe)
BU NE SİYASİ AYAKMIŞ BE! (29 Ağustos 2020 - Cumartesi)
HADİS KÜLLİYATINI OKURKEN DEHŞETE KAPILDIM! (20 Ağustos 2020 - Perşembe)
POLİTİKACILARA GÜVENİYOR MUSUNUZ? (13 Ağustos 2020 - Perşembe)
AYRILIK RAHMET OLABİLİR Mİ? (29 Temmuz 2020 - Çarşamba)
YENİ FETÖLERE FISRAT VERMEYELİM (22 Temmuz 2020 - Çarşamba)
MİDE BULANDIRAN SORULAR! (15 Temmuz 2020 - Çarşamba)
AYASOFYA AÇILDI DA! (14 Temmuz 2020 - Salı)
ARINÇ FETÖCÜ DEĞİLSE! (01 Temmuz 2020 - Çarşamba)
FETÖ İLE İŞBİRLİĞİ YAPMIŞLAR!!! (16 Haziran 2020 - Salı)
BAĞIRSAK DÜĞÜMLEMESİ Mİ OLDUK? (19 Mayıs 2020 - Salı)
YA SOSYAL MEDYA OLMASA! (17 Mayıs 2020 - Pazar)
FETÖ İTİRAFLARINDAKİ SIR (09 Mayıs 2020 - Cumartesi)
FETÖYE HALA KİMLER HİZMET EDİYOR? (22 Nisan 2020 - Çarşamba)
DEVLET HERKESİ AFFEDEBİLİR Mİ? (17 Nisan 2020 - Cuma)
KUL AZMAYINCA BELA GELMEZ! (07 Nisan 2020 - Salı)
SİYASAL İSLAM VEYA İSLAMCILIK İLLÜZYONU (02 Nisan 2020 - Perşembe)
SAİD NURSİ TÜRK DÜŞMANI MI? (26 Mart 2020 - Perşembe)
VİRÜSTEN DEĞİL ALLAH(cc)´TAN KORK! (16 Mart 2020 - Pazartesi)
SİYASİ ALANDA FETÖ VALSI (09 Mart 2020 - Pazartesi)
FETÖ´DEN KORKAN KORKAKLAR! (02 Mart 2020 - Pazartesi)
ÜLKÜCÜ AHLAKLI OLUR! (20 Şubat 2020 - Perşembe)
İHANET HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR (04 Şubat 2020 - Salı)
TELİF HAKKI KUL HAKKIDIR (13 Ocak 2020 - Pazartesi)
İSLAM ŞAİRİ AKİF (30 Aralık 2019 - Pazartesi)
ÜLKÜCÜ BİRLİK NASIL SAĞLANIR? (23 Aralık 2019 - Pazartesi)
HİÇ ŞİRK KOŞUYOR MUSUNUZ? (18 Aralık 2019 - Çarşamba)
YENİ TERÖR ÇEŞİDİ: SOFİSTİKE TERÖR (11 Aralık 2019 - Çarşamba)
İŞGAL EDİLMİŞ ZİHİNLER! (02 Aralık 2019 - Pazartesi)
HORTUMUN MUSLUĞU YASALARDA (28 Kasım 2019 - Perşembe)
FETULLAH´A HAKSIZLIK ETMİŞİZ!!! (18 Kasım 2019 - Pazartesi)
KAZAK ERKEK MİSİNİZ!!! (13 Kasım 2019 - Çarşamba)
KURDUN ARKASINDAN BİN ÇAKAL HAVLAR (04 Kasım 2019 - Pazartesi)
KHK´LAR TAM BİR FACİA İMİŞ!!! (01 Kasım 2019 - Cuma)
BARIŞ PINARI KİMLERİN KİMYASINI BOZDU? (12 Ekim 2019 - Cumartesi)
ÜLKÜCÜLER BİRLİK OLABİLİR Mİ? (07 Ekim 2019 - Pazartesi)
ASRIN MÜHRÜ ÇAMLICA CAMİİ (02 Ekim 2019 - Çarşamba)
AK PARTİ AFORİZMALARIM (20 Eylül 2019 - Cuma)
FETÖ´DEN AYRILANLARIN PROFİLİ! (10 Eylül 2019 - Salı)
KARUN, HAMAN VE FİRAVUN (26 Ağustos 2019 - Pazartesi)
İSLAMOĞLU VE MÜRİTLERİ NEREDEN KOŞUYOR? (29 Temmuz 2019 - Pazartesi)
BİTİRMEZSEN BİTİRİRLER! (03 Temmuz 2019 - Çarşamba)
FABRİKATÖR (Doğu Perinçek) (01 Temmuz 2019 - Pazartesi)
CHP KAZANMADI, AKP KAYBETTİ! (25 Haziran 2019 - Salı)
ZULÜM DEVAM ETMEZ! (10 Haziran 2019 - Pazartesi)
Devin Yalnızlığını Besteleyemedik! (27 Mayıs 2019 - Pazartesi)
FETÖCÜLÜK BİR ZİHNİYETTİR (19 Mayıs 2019 - Pazar)
AKLIMDA DELİ DELİ SORULAR! (14 Mayıs 2019 - Salı)
SEÇİM ve GEÇİM AFORİZMALARI (29 Nisan 2019 - Pazartesi)
Fetöcüler Neden Tam Temizlenmedi? (16 Nisan 2019 - Salı)
Adalet Öldü Helvasını Yedik!!!! (06 Nisan 2019 - Cumartesi)
ADI GİBİ ARİFTİ OZAN ARİF (19 Şubat 2019 - Salı)
İSLAMCI AYDINLARIN ÇIKMAZI! (07 Şubat 2019 - Perşembe)
Siyasi Dalkavuklar / Dalkavuklukları (15 Ocak 2019 - Salı)
YÖNETİCİLERİMİZ BİZDEN Mİ? (20 Aralık 2018 - Perşembe)
AK PARTİ AKP´LEŞİR Mİ? (04 Aralık 2018 - Salı)
Medeniyet Tasavvurumuz (22 Kasım 2018 - Perşembe)
Ahlaksız Siyaset Olurmu? (17 Ekim 2018 - Çarşamba)
Kanunlar Siyaselire İşlemiyor´mu? (05 Ekim 2018 - Cuma)
FETÖ GÜNAHINDA YALNIZ DEĞİL!!! (18 Eylül 2018 - Salı)
Aldatanlar Ve Aldananlar (19 Ağustos 2018 - Pazar)
Müslümanların Paradoksları (27 Temmuz 2018 - Cuma)
Erdoğan Büyük Oyunu Bozdu! (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
Fetöyü Paşa Yapıp Afedelim !!! (02 Mayıs 2018 - Çarşamba)
Şehid Muhsin Reis (26 Mart 2018 - Pazartesi)
İslam´ın Güncellenmesi (10 Mart 2018 - Cumartesi)
Küresel Terörist Fetulşeytan (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
İtiraf Ediyorum Ben de Enayilik Ettim ! (25 Ocak 2018 - Perşembe)
Necip Fazıl İstismarcılığı ! (20 Aralık 2017 - Çarşamba)
Katliamları Muharref Tevrat Emrediyor! (08 Aralık 2017 - Cuma)
Müslüman Müslüman´a Güvenir mi? (19 Kasım 2017 - Pazar)
Diktatörler/Diktatörlük (07 Ekim 2017 - Cumartesi)
Akıl Tarikatı ve Mürşidi (17 Eylül 2017 - Pazar)
Bizim(!) Medyadan Portreler!!! (24 Ağustos 2017 - Perşembe)
Utandım Tiksindim Ve Korktum !!! (24 Temmuz 2017 - Pazartesi)
Fetö´nün Pisikolojik Savaş Taktikleri !!! (14 Haziran 2017 - Çarşamba)
Fetönün Yeni Şeytanlıkları (03 Haziran 2017 - Cumartesi)
Bylock Mit Operasyonu´mu ? (26 Mayıs 2017 - Cuma)
Ordu Milletten TSK´ile Evrildik (18 Mayıs 2017 - Perşembe)
Bu Mücadeleleyle Fetö´yü Yenebilirmiyiz (24 Nisan 2017 - Pazartesi)
Düşmanı Küçük Gören Kaybeder (01 Nisan 2017 - Cumartesi)
Üst Akıl´mı Çukur Akıl´mı ? (13 Mart 2017 - Pazartesi)
Ulu Hakan Abdul Hamit Han (28 Şubat 2017 - Salı)
Neden ´´Evet´´Diyorum? (17 Şubat 2017 - Cuma)
Alimim!Alimsin!Alim? (07 Şubat 2017 - Salı)
Dinini Davasına Kurban Edenler (24 Ocak 2017 - Salı)
Terörist Değilmiş (08 Ocak 2017 - Pazar)
TBMM Darbe Komisyonu Konuşmam (20 Aralık 2016 - Salı)
ABD mi Büyük (Hâşâ) Allah mı? (21 Kasım 2016 - Pazartesi)
Karizmatik Liderler İslam´ın Neresinde ? (28 Eylül 2016 - Çarşamba)
Değişen Toplumumuz Nereye Gidiyor (19 Eylül 2016 - Pazartesi)
Vahiy Akılsız Anlaşılmaz! (05 Eylül 2016 - Pazartesi)
Mehti Ve Mesih İnancı Fetöler Doğuruyor (24 Ağustos 2016 - Çarşamba)
İstihbarat Ağındaki Köstebek:Hocia (12 Ağustos 2016 - Cuma)
Kısır Darbeler Ülkesi! (04 Ağustos 2016 - Perşembe)
Darbe Ahlaksızlığı! (28 Temmuz 2016 - Perşembe)
Akılcılığın Öncüsü Büyük İmam (13 Temmuz 2016 - Çarşamba)
Çağımızda Bir Alperen: Arvasi (03 Temmuz 2016 - Pazar)
Dertlerimiz Bıraktığı Gibi! (22 Haziran 2016 - Çarşamba)
YESEVÎLİK RUHU VE ÖĞRETİSİ (11 Haziran 2016 - Cumartesi)
HOLOKOSTCU ALMANLAR! (06 Haziran 2016 - Pazartesi)
Kürt Meselesi İslam´la Çözülür (30 Mayıs 2016 - Pazartesi)
Makedonya´da Bir Türk Yapılanması: (14 Mayıs 2016 - Cumartesi)
ABD´İN ÇÖKÜŞÜ DE MUKADDER! (08 Mayıs 2016 - Pazar)
Fitnebaşı İngilizler (21 Nisan 2016 - Perşembe)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
7.3985
EURO
9.0044
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
1896 Fizikçi Wilhelm Conrad Röntgen, kendi adı verilen cihazı buldu.
1911 Kamil Paşa hükümeti İttihat ve Terakki´cilerce devrildi. Babıali baskını diye anılan darbeyle Sadrazam istifa ettirildi ve yerine Mahmut Şevket Paşa getirildi.
1925 Şili´de hükümet bir askeri darbeyle devrildi.
1941 Türk Karikatür Sergisi İstanbul´da açıldı.
1973 Vietnam´da ateşkes ilan edildi.
1974 Türkiye´de Tunceli´nin Yeşilyazı bucağında çığ düştü;15 kişi öldü.
1974 İsrail askerleri Süveyş Kanalının batısından çekilmeye başladı.
Kadife ve ipekli elbiselerinizi buharlı bir banyoya asın. Buhar onların tüm kırışıklıklarını alacaktır.

Püf noktası
Yavru Mavi balinaların 7 metre Boyunda ve 3 ton ağırlığında doğduklarını,bu hayvanların çok büyük olmalarına karşın başlıca besinlerinin sürüler halinde yaşayan ve kirli denilen bir çeşit karides olduğunu,

İlginç bilgiler