ÜLKÜCÜLER BİRLİK OLABİLİR Mİ?
Geçtiğimiz günlerde 1980 öncesi Ülkücü gençliği temsil edenlerden oluşan 150 kişilik bir toplantı yapıldı.
Tarih: 7.10.2019 16:06:20 / 124okunma / 0yorum
Selim Çoraklı

Geçtiğimiz günlerde 1980 öncesi Ülkücü gençliği temsil edenlerden oluşan 150 kişilik bir toplantı yapıldı. Toplantının tek gündemi vardı; “Ülkücülerin birliği”.

Niyet oldukça güzel ve cezbediciydi. Malum, mü´minin niyeti amelinden önemlidir. Niyetin halis tutularak böyle bir toplantı tertip edilmesini alkışlıyorum.

Gelin isterseniz bu çerçevede “Ülkücüler birlik olabilir mi?” sorusuna cevap arayalım.

Ancak önce özellikle 1980 öncesi kargaşa ortamında yaşayan ülkücüler kimlerdi, nasıl bir karakter ve anlayış taşıyorlardı bunu bazı aforizmalarla hatırlatmak istiyorum.  

Her şeyden önce bu ülkücü nesil (Ben “Yitik Kuşak” diyorum. Çünkü hayatlarının baharında ve ülkeleri için artı değer üretme çağında iken emperyalistler tarafından bir anarşi ve kaos ortamının içine sürüklendiler.) en kıymetli varlıkları olan canlarını ülküleri yolunda feda etmesini bilen insanlardı. Bunu kimse küçükseyemez. Çünkü bir insanın canını vereceği bir davası var ve o insan canını davası için ortaya koyabiliyorsa buna söz söyleyebilecek hiçbir kimse çıkamaz.

Evet, bu “Yitik Kuşak”, içine itildikleri anarşi ve kaos ortamında inançlarını, milli ve manevi değerlerini korumak için şanlı bir mücadeleye giriştiler. Adına “Ülkü” dedikleri bir davaları var olduğu için isimleri “Ülkücü” olarak tarihe geçti.

Bu “Yitik Kuşak”, emperyalistlerin yerli maşaları tarafından kotarılan 12 Eylül kahbe darbesinin tokadını en ağır şekilde yedi. Kimileri bu terör ortamında canını verirken, kimileri cezaevlerine düştü ve kimileri de yaralandılar.

12 Eylül kahbe darbesi bir tank gibi geçti bu neslin üzerinden. Cezaevlerine girenler ortalama 12 yıl hapis yattılar ve çıkan bir infaz yasası ile kahır ekseriyeti tahliye olarak toplumun içine katıldılar. Ancak gençliklerinin en verimli yıllarını cezaevlerinde geçiren bu nesli bekleyen büyük bir tehlike vardı:

Geçim derdi!

“Geçim derdi de neymiş?” demeyin sakın.

Meşhur bir rivayet anlatırlar:

Mısır halkı bir gün Musa(as)´ya gelerek şöyle demişler:

“Ey Musa! Biz senin hak peygamber olduğunu biliyoruz ama rızkımızı Firavun veriyor.”

Evet, bu “Yitik Kuşak” cezaevlerinden çıktığında sahipsiz bırakıldıkları için bir geçim derdi belasıyla karşı karşıya kaldılar. Kimi bu imtihanı kazanırken kimi de (Bu hususta asla kimseyi kınamıyorum) bir parça rızık uğruna ilkelerinden, ülkülerinden taviz vererek değişik alanlara savruldular.

Fikri yapıdaki savrulmaları da eklerseniz bu “Yitik Kuşak” tam anlamıyla hayatın içinde ezilip kaldı; kendini ifade edemedi. Yine bu dönemde hayatın sillesini yemiş bir ülkücünün değimi ile “Eylül´ün Kırdığı Güller” oldular. Hayatın ağır silleleri altında ezilip gittiler.

“Yitik Kuşak” mensubu ülkücülerin bazıları ise bütün yıkılışlara rağmen ayakta kalabilmeyi ve davalarını devam ettirmeyi başardılar. Aslında rızık için başka yerlere gidenler de asla ülkülerini tek etmedi. Adına ülkü dedikleri nazlı gelin hep onların hayallerinde, zihinlerinde, gönüllerinde yerini korudu.

“Yitik Kuşak” ülkücülerinin önemli bir özellikleri demuhabbet ve nefretlerinde eksen olarak adını “Türk-İslâm Ülküsü” koydukları davaları oldu.  Haksızlık karşısında susmayı dilsiz şeytan olarak bildikleri için her zaman ve zeminde hakkın hatırını yüksek tutmayı bildiler. Bedeli ne olursa olsun, hak bildiklerini yüksek sesle söylemekten çekinmediler.

Aslında bin yıl İslam´a bayraktarlık yapmış Türkleri şanlı geçmişini daha mükemmel bir şekilde geleceğe bağlayacak olan bu nesildi. Bunun gerçekleşmemesi için şer güçler ellerinden geleni yaptılar. Her türlü zorluğu önlerine çıkardılar. Ama bu “Yitik Kuşak” “Yiğit bir kere ölür, korkak bin kere” anlayışı ile hareket etti ve zorlukları aşmasını bildiler.

Emperyalist güçler, kendi menfaatleri doğrultusunda oluşturdukları sistemi çok acımasız bir düzlem üzerine yerleştirmişlerdi. Bu düzlemde geçim derdi çeken ülkücüleri “kullanmaktan” (Bu kelimeyi kullanmak zorundayım; çünkü gerçeği başka türlü anlatmak zor) asla geri durmadı. Kan, gözyaşı, zulüm ve inkâr üzerine kurulu bu sistemin gözünde Ülkücüler adeta bir “Mayın Eşeği” muamelesi gördü. Devletin polisi, askeri, kolluk kuvvetleri vs. varken nerede bir hadise varsa “Ülkücüler nerde, vatan elden gidiyor” sloganları ile gaza getirdikleri ülkücüleri zalimce harcadılar.

Yıllarca meydanlarda “Kavgamız vurguncu düzenedir” diye haykıran bu yiğitler maalesef önlerine düşenlerin basiretsiz politikaları sebebiyle de her adımda bu vurguncu düzenin tuzağına düştü.

Allah´tan(cc) başkasına minnet etmeyecek bir karakterde olan bu “Yitik Kuşak” maalesef özellikle 12 Eylül kanlı darbesinden sonra çaresizliği, hüznü, çileyi, yalnızlığı ve ihaneti yaşadı ve her biri değişik ortamlara savruldu.

Geçmişte Türk´ün son kalesi olan Anadolu´nun yürekli sesleri olan bu başı dik, alnı ak, sevdası Hakk “Yitik Kuşak” şimdilerde her yere savrulmanın acısını yüreklerinde yaşadıkları için bir ve beraberlik adına neler yapılması gerektiği üzerinde kafa yoruyorlar. “Birlik ve dirlik için neler yapılabilir?” arayışı içine girdiler.

Başta meseleyi tartışmak için sorduğum soruyu bir kez daha hatırlayalım:

“Ülkücüler birlik olabilir mi?”

Bugün MHP´sinden, BBP´sine, İyi Parti´den CHP´ye ve hatta Doğu Perinçek´in Vatan partisinde bile varlığını sürdüren Ülkücüler bir araya gelebilirler mi?

Hayatın acımasız katmanları içinde ezilen, horlanan, sahipsiz bırakılan ve geçim derdi çeken ülkücülerin bu savruluşlarını ortadan kaldıracak sebepler nelerdir?

Aslında bütün ülkücülerin bugünlerde tek kafa yormaları gereken soru bu olmalıdır diye düşünüyorum. Çünkü bu kadar geniş yelpazede bulunan, farklı fikirler içinde kendine yer bulmaya çalışan ülkücüleri bir araya getirmek sebepler dairesinde gerçekten zor görünmektedir.

Evet, her ülkücü birlik ve beraberliğin adeta olmazsa olmaz bir şart olduğunu dile getiriyor; ama bu nasıl olacak?

Bugün MHP´li ülkücü İyi Partiliyi, İyi Partili MHP´yili, BBP´Li her ikisini beğenmeyip eleştiriyor. CHP´ye destek veren ülkücülerin bile kendilerine göre geçerli sebepleri var. Kimi geçim derdinde kimi sahipsiz bırakılmanın, yıllarca dışlanmanın intikamı peşinde.

Geçmişte Ülkü Ocakları Başkanlığı yapmış birinin üç bin Ülkücünün katili olarak bilinen CHP´nin genel başkanına “başkanım” diyerek içselleştirdiği bir ortamda iyi niyetle ortaya konan birlik fikrinin gerçekleşebilmesi için gerçekten adeta bir mucizeye ihtiyaç var.

Bugün gelinen noktada biraz da ironi yaparak değişik yerlere savrulan ülkücülerin onlarca çeşidi türedi. Herkes içinde bulunduğu ortama göre bir ülkücülük tarifi yapıyor. Bu hususta ülkücülerin başbuğu rahmetli Türkeş´in bile söylediklerini referans olarak kabul eden yok.

Türk İslam ülkücülüğünden,  Atatürk ülkücülüğüne, kafatasçı ülkücülerden, AK ülkücülere, mafya babası ülkücülerden, hilafetçi  ve tarikatçı ülkücülere, MHP´li ülkücülerden BBP´li ülkücülere, İYİ Partili ülkücülerden CHP´li demokrat ülkücülere, kadar onlarca ülkücü çeşidi türedi. Bu kadar çok çeşidi olan ve her birinin gerekçesi farklı olan ülkücüleri bir araya getirmek, aralarında birlik temin etmek için nasıl bir çözüm bulunabilir ki?

Geçmişte yaptıkları yeminde “Allah´a, Kur´an´a, vatana, bayrağa ve silaha yemin eden ülkücüler ile girdiği partinin üç bin ülkücünün katili olduğunu unutan veya işine öyle geldiği için unutmuş gibi görünen birilerini hangi ortak payda da bir araya getirebiliriz?

Komünizme, Sosyalizme, Faşizme ve her türlü Emperyalizme karşı mücadele vereceğini ilke haline getiren ülkücüler ile bugün emperyalizmin maşası haline gelmiş olanlarla kol kola olan ülkücüleri nasıl bir düzlemde bir araya toplayabiliriz ki?

Gönlümüz elbette geçmişte şanlı bir mücadelenin parçası olan ülkücülerin tek yürek, tek bilek, tek yumruk olarak düşmanın başına inmesinden yanadır. Ama işte bazen insanın gönlünden geçen teorik fikirleri pratik hayatta gerçekleştirmek çok zor veya imkansız oluyor.

Bütün ülkücüleri tefekkür etmeye, bu hususta ayakları yere basan proje yapmaya davet ediyor ve makalemi şu çağrımla bitirmek istiyorum:

Bugün onlarca zemine savrulan ülkücüler nasıl birlik ve dirlik içinde aynı gayeye doğru koşabilirler?

Bu birliği gerçekleştirebilmek için nasıl bir fikri alt yapı kurulabilir?

Nasıl bir lider etrafında bir araya gelinebilir?

 

Anahtar Kelimeler: ÜLKÜCÜLER, BİRLİK, OLABİLİR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
BARIŞ PINARI KİMLERİN KİMYASINI BOZDU? (12 Ekim 2019 - Cumartesi)
ASRIN MÜHRÜ ÇAMLICA CAMİİ (02 Ekim 2019 - Çarşamba)
AK PARTİ AFORİZMALARIM (20 Eylül 2019 - Cuma)
FETÖ´DEN AYRILANLARIN PROFİLİ! (10 Eylül 2019 - Salı)
KARUN, HAMAN VE FİRAVUN (26 Ağustos 2019 - Pazartesi)
İSLAMOĞLU VE MÜRİTLERİ NEREDEN KOŞUYOR? (29 Temmuz 2019 - Pazartesi)
BİTİRMEZSEN BİTİRİRLER! (03 Temmuz 2019 - Çarşamba)
FABRİKATÖR (Doğu Perinçek) (01 Temmuz 2019 - Pazartesi)
CHP KAZANMADI, AKP KAYBETTİ! (25 Haziran 2019 - Salı)
ZULÜM DEVAM ETMEZ! (10 Haziran 2019 - Pazartesi)
Devin Yalnızlığını Besteleyemedik! (27 Mayıs 2019 - Pazartesi)
FETÖCÜLÜK BİR ZİHNİYETTİR (19 Mayıs 2019 - Pazar)
AKLIMDA DELİ DELİ SORULAR! (14 Mayıs 2019 - Salı)
SEÇİM ve GEÇİM AFORİZMALARI (29 Nisan 2019 - Pazartesi)
Fetöcüler Neden Tam Temizlenmedi? (16 Nisan 2019 - Salı)
Adalet Öldü Helvasını Yedik!!!! (06 Nisan 2019 - Cumartesi)
ADI GİBİ ARİFTİ OZAN ARİF (19 Şubat 2019 - Salı)
İSLAMCI AYDINLARIN ÇIKMAZI! (07 Şubat 2019 - Perşembe)
Siyasi Dalkavuklar / Dalkavuklukları (15 Ocak 2019 - Salı)
YÖNETİCİLERİMİZ BİZDEN Mİ? (20 Aralık 2018 - Perşembe)
AK PARTİ AKP´LEŞİR Mİ? (04 Aralık 2018 - Salı)
Medeniyet Tasavvurumuz (22 Kasım 2018 - Perşembe)
Ahlaksız Siyaset Olurmu? (17 Ekim 2018 - Çarşamba)
Kanunlar Siyaselire İşlemiyor´mu? (05 Ekim 2018 - Cuma)
FETÖ GÜNAHINDA YALNIZ DEĞİL!!! (18 Eylül 2018 - Salı)
Aldatanlar Ve Aldananlar (19 Ağustos 2018 - Pazar)
Müslümanların Paradoksları (27 Temmuz 2018 - Cuma)
Erdoğan Büyük Oyunu Bozdu! (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
Fetöyü Paşa Yapıp Afedelim !!! (02 Mayıs 2018 - Çarşamba)
Şehid Muhsin Reis (26 Mart 2018 - Pazartesi)
İslam´ın Güncellenmesi (10 Mart 2018 - Cumartesi)
Küresel Terörist Fetulşeytan (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
İtiraf Ediyorum Ben de Enayilik Ettim ! (25 Ocak 2018 - Perşembe)
Necip Fazıl İstismarcılığı ! (20 Aralık 2017 - Çarşamba)
Katliamları Muharref Tevrat Emrediyor! (08 Aralık 2017 - Cuma)
Müslüman Müslüman´a Güvenir mi? (19 Kasım 2017 - Pazar)
Diktatörler/Diktatörlük (07 Ekim 2017 - Cumartesi)
Akıl Tarikatı ve Mürşidi (17 Eylül 2017 - Pazar)
Bizim(!) Medyadan Portreler!!! (24 Ağustos 2017 - Perşembe)
Utandım Tiksindim Ve Korktum !!! (24 Temmuz 2017 - Pazartesi)
Fetö´nün Pisikolojik Savaş Taktikleri !!! (14 Haziran 2017 - Çarşamba)
Fetönün Yeni Şeytanlıkları (03 Haziran 2017 - Cumartesi)
Bylock Mit Operasyonu´mu ? (26 Mayıs 2017 - Cuma)
Ordu Milletten TSK´ile Evrildik (18 Mayıs 2017 - Perşembe)
Bu Mücadeleleyle Fetö´yü Yenebilirmiyiz (24 Nisan 2017 - Pazartesi)
Düşmanı Küçük Gören Kaybeder (01 Nisan 2017 - Cumartesi)
Üst Akıl´mı Çukur Akıl´mı ? (13 Mart 2017 - Pazartesi)
Ulu Hakan Abdul Hamit Han (28 Şubat 2017 - Salı)
Neden ´´Evet´´Diyorum? (17 Şubat 2017 - Cuma)
Alimim!Alimsin!Alim? (07 Şubat 2017 - Salı)
Dinini Davasına Kurban Edenler (24 Ocak 2017 - Salı)
Terörist Değilmiş (08 Ocak 2017 - Pazar)
TBMM Darbe Komisyonu Konuşmam (20 Aralık 2016 - Salı)
ABD mi Büyük (Hâşâ) Allah mı? (21 Kasım 2016 - Pazartesi)
Karizmatik Liderler İslam´ın Neresinde ? (28 Eylül 2016 - Çarşamba)
Değişen Toplumumuz Nereye Gidiyor (19 Eylül 2016 - Pazartesi)
Vahiy Akılsız Anlaşılmaz! (05 Eylül 2016 - Pazartesi)
Mehti Ve Mesih İnancı Fetöler Doğuruyor (24 Ağustos 2016 - Çarşamba)
İstihbarat Ağındaki Köstebek:Hocia (12 Ağustos 2016 - Cuma)
Kısır Darbeler Ülkesi! (04 Ağustos 2016 - Perşembe)
Darbe Ahlaksızlığı! (28 Temmuz 2016 - Perşembe)
Akılcılığın Öncüsü Büyük İmam (13 Temmuz 2016 - Çarşamba)
Çağımızda Bir Alperen: Arvasi (03 Temmuz 2016 - Pazar)
Dertlerimiz Bıraktığı Gibi! (22 Haziran 2016 - Çarşamba)
YESEVÎLİK RUHU VE ÖĞRETİSİ (11 Haziran 2016 - Cumartesi)
HOLOKOSTCU ALMANLAR! (06 Haziran 2016 - Pazartesi)
Kürt Meselesi İslam´la Çözülür (30 Mayıs 2016 - Pazartesi)
Makedonya´da Bir Türk Yapılanması: (14 Mayıs 2016 - Cumartesi)
ABD´İN ÇÖKÜŞÜ DE MUKADDER! (08 Mayıs 2016 - Pazar)
Fitnebaşı İngilizler (21 Nisan 2016 - Perşembe)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.8124
EURO
6.4894
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Röportaj Tüm Roportajlar
Çamaşır makinesinin kireç tutmaması için deterjan gözüne yarım litre sirke koyun ve yüksek ısıda çalıştırın.

Püf noktası
Bir kişinin ağzında bulunan bakteri miktarı dünya nüfusundan daha fazla...

İlginç bilgiler