3 Medeniyeti Yaşatacak Kule

3 Medeniyeti Yaşatacak Kule

Edirne´ye adını veren Roma İmparatoru Hadrianus döneminden günümüze kalan nadide eserlerden, 3 medeniyete ev sahipliği yapmış “Makedonya Saat Kulesi” restorasyon için Kültür ve Turizm Bakanlığının 2018 yatırım programına girmeye h

 

Türkiye´nin Avrupa´ya açılan kapısı, 8300 yıllık tarihiyle adeta bir açık hava müzesi olan Edirne´de, Roma Dönemi´nde surların dört köşesindeki kulelerden günümüzde ayakta kalan tek eser Makedonya Saat Kulesi için 2018 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düğmeye basılıyor.

Bütün olarak şehre ismini veren Roma İmparatoru Hadrianus döneminden günümüze kadar olan süreçte Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinin hem kulede hem de çevresindeki ören yerinde anlatılacağı proje bitiminde Edirne turizmine büyük katkı sağlaması hedefleniyor. En üst kısmında bir de seyir terası düşünülen kuleyle ilgili projenin, bakanlığın 2018 yatırım programına hazırlandığını ifade eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, “Projeyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Ocak ayı sonunda proje müellifi işlerini tamamladıktan sonra ve bakanlığın da uygun görmesiyle inşallah 2018 yılında bakanlığın programına girmiş olacak.” dedi. 

Projenin Edirne´nin tarihini yansıtacağını ve bu nedenle büyük bir kapsamı olduğunu dile getiren Hacıoğlu, “Edirne´nin adının konulduğu ilk günden bugüne kadar geçen süre tamamıyla bir ören yeri olarak yansıtılacak. Proje büyük bir proje. İlk etapta ‘Makedonya Saat Kulesi ve Ören Yeri´ gerçekleştikten sonra ikinci aşama bu ören yeriyle Üç Şerefeli Cami arasında kalan yerlerin kamulaştırılması gündemde. Tescilli bir bina olan Ziraat Bankası hariç yaklaşık 40 civarında yer kamulaştırılıp nihai hedefe ulaşılmış olacak.” diye konuştu. Kule´nin hem Roma, hem Bizans hem de Osmanlı katkısıyla günümüze kadar ayakta kaldığını söyleyen Ahmet Hacıoğlu, “Zaten Roma Dönemi´nin surlarının bir ayağıdır burası. Bugün ayakta kalan tek ayağıdır. Dolayısıyla 3 medeniyetin katkısı olduğu, aynı zaman da ören yeri olması hasebiyle özellikle Balkanlar´dan ve Avrupa´dan çok sayıda ziyaretçi çekeceğini düşünüyorum. Bu anlamda bakanlığımızın yaptığı bu çalışmanın amacına hizmet edeceğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu. 

Projenin içeriğinden de bahseden İl Kültür ve Turizm Müdürü Hacıoğlu, “Edirne´ye adını veren Hadrianus´tan beri gelen süreç yansıtılacak. Edirne Roma İmparatoru Hadrianus tarafından kuruluyor ve büyütülüyor. Daha sonra başka medeniyetlerin de etkisi altında kalıyor. Ama Edirne´yi Edirne yapan ve adını veren Roma İmparatoru Hadrianus´tur. Ondan sonraki dönemde Bizans ve Osmanlı medeniyetini özellikle kulede dört aşama halinde yansıtacağız. Saat kulesine en alttan giren bir insan üstteki seyir terasına çıkana kadar Roma´yı, hatta Trakları, Bizanslıları ve Osmanlı medeniyetinin de görkemini yaşayıp görerek üst kattaki terasa çıkacak. Diğer alanlar zaten ören yerinin kendi içinde olan bölümler. Şapeli, buz deposu ve seyir terasları olacak. Bir bütün olarak Edirne turizmine çok büyük değer katacak.” ifadelerini kullandı.

Makedonya Saat Kulesi

Roma İmparatoru Hadrianus tarafından kurulan Hadrianopolis´i çevreleyen surların dört köşesindeki kulelerden asıl adı Makedonya Kulesi olan kule (Saat Kulesi) günümüze ulaşan tek örnek durumundadır. Edirne valilerinden Hacı İzzet Paşa´nın kule üstüne yaptırdığı ahşap katlar ve koydurduğu saatler sonrasında burası (1866-1867) “Saat Kulesi” olarak anılmıştır. Buradaki saat uzun süre “Millet Saati” olarak da adlandırılmıştır. 1894 yılında ahşap katlar indirilmiş ve yerine kâgir üç kat inşa edilmiştir. Fransa´da yaptırılan yeni saatler ise kulenin yapımından iki yıl sonra konulmuştur. Kule çevresinde sürmekte olan kazılarda Roma Dönemi buluntularına rastlanmaktadır. Kulenin batı yönünde surlardan kalan son parçalardan örnekler bulunmaktadır. (Edirne Hudut Gazetesi-27.11.2017,Edirne)Türksat 6A ile Türkiye'nin uzaydaki aktif uydu sayısı 9'a yükseldi

Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın uzaya gönderilmesiyle ülkenin aktif uydu sayısı 9'a yükseldi.

Teknoloji

Türkiye yeni uydusuyla "uzay vatan"daki gücünü pekiştirecek

Türkiye'nin uydu serüveni, yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın temmuzun ikinci haftasında fırlatılmasıyla yeni bir boyuta taşınacak.

Teknoloji

Üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! Bayraktar TB2'nin adı bile yetti, hemen veto ettiler

Yunan medyası, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali için Kiev'e mühimmat sağlamak için Türkiye'nin kapısının çalınacağını ancak üç ülkenin birleşip bu konuyu veto ettiklerini yazdı.

Teknoloji

Engeller yapay zeka uygulamalarıyla daha kolay aşılıyor

Yapay zeka uygulamaları birçok alanda olduğu gibi engellilerin hayatına da olumlu etki ediyor.

Teknoloji

15 Temmuz’lar Bir daha yaşanmasın

İNCEĞİZ’DE BİR GURUR ABİDESİ: BAYRAK ANITI

29 YILDIR DİNMEYEN ACI: SREBRENİTSA

Hizbullah 'Amerikan askerlerini' vurdu! Orta Doğu'da tarihi saldırı

Rusya, Kiev'i vurdu: "Başkente yapılan en büyük saldırılardan biri"

Çin otomobil markaları Türkiye'de yatırım atağına kalktı

Türksat 6A ile Türkiye'nin uzaydaki aktif uydu sayısı 9'a yükseldi

Suriye'deki tüm birliklerimize "Bayrağa dokunanı vurun" emri verildi

İran Hizbullah'a destek sözü verdi ve uyardı: Savaşın tüm bölgeye yayılma riski var

Esed rejimi güçleri Şam'daki bir köye kara saldırısı düzenledi! Ölü ve yaralılar var

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kamu düzeni kırmızı çizgimizdir, bunun aşılmasına eyvallah demeyeceğiz

Netanyahu’nun Gazze planları suya düşüyor! Raporlar ortaya çıktı: Generaller ayaklandı!

'Güney Kıbrıs'ı vururuz' dedi, ortalık karıştı! En kısa mesafe 160 km

Yeni savaş kapıda: İsrail'den Hizbullah hedeflerine saldırı! İran'dan tansiyonu yükselten açıklama...

Türkiye yeni uydusuyla "uzay vatan"daki gücünü pekiştirecek

Pakistan kavuran sıcaklarla mücadele ediyor! Karaçi’de son 24 saatte 14 can kaybı

"Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi geleceği belirleyecek önemli tarihi adım niteliği taşıyacak"

Türk partisi birinci oldu! Avrupa’da siyasi deprem, Fransa erken seçim ilan etti

Üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! Bayraktar TB2'nin adı bile yetti, hemen veto ettiler

Netanyahu'nun savaş kabinesi adeta dağıldı, peş peşe istifalar...

Ukrayna, ilk kez bir Rus Su-57 savaş uçağını vurduğunu duyurdu

Maduro'dan muhalefete 'suikast' suçlaması: Beni arıyorlar, bana zarar vermek istiyorlar

Arsuz’da maden tepkisi: İstemiyoruz

AVRASYA BİR’Lİ GENÇLERDEN ‘TURAN’ RÜZGARI

FETHİN 571. YILI KUTLU OLSUN

KARDEŞ AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ KUTLU OLSUN

‘ALTIN İNSAN ÖDÜLLERİ’ SAHİPLERİNİ BULDU

Türkiye`nin dünya çapında tanınan stratejisti:”Gazze konusunda Türkiye üzerine düşenleri fazlasıyla yerine getiriyor”

HUN TÜRK KURULTAYI KONFERANSI

TANTAN: ZENGEZUR KORİDORU MUTLAKA AÇILMALI

Yükleniyor