Azerbaycan'da Bayraktar Tiha'lar

Azerbaycan

7 Şubat'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bir gün sonra Bayraktar Akıncı TİHA'ların Azerbaycan semalarında uçması Ermenistan ve arkasındaki güçlere yönelik önemli bir mesajdı.

Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte siyasal istikrar yönünde oy kullanan Azerbaycan halkı başkan İlham Aliyev'i 7 yıllığına tekrar Cumhurbaşkanlığı görevine getirdi. Siyasal istikrar özellikle üçüncü dünya Savaşına doğru hızla sürüklenen günümüz küresel sisteminde ülkelerin bekası için en önemli kriterdir. Bu kritik dönemde Türkiye'de olduğu gibi Azerbaycan'ın da siyasal istikrara kavuşmuş olması hem bölge jeopolitiği hem de bütün Türk dünyası için son derece önemli gelişmelerdir. Mevcut duruma bakılacak olursa Orta Doğu ve Afrika'nın giderek daha da istikrarsızlaşması son derece muhtemel görünmektedir. Özellikle bu iki kıta üçüncü küresel savaşın lojistik kaynaklarını oluşturacak gibi durmaktadır. Anlaşılan o ki Afrika ile İran dahil Ortadoğu bir ve ikinci dünya savaşlarında olduğu gibi atomize olup daha da ayrıştıktan sonra sömürülmeye devam edilecekler. Amerika ve Avrupa'nın nihai hedefi Çin olduğu için final mücadelesi Asya Pasifik'te cereyan edecek gibi görünüyor. Dolayısıyla hem doğu hem de batı ittifakı için Türk dünyasının belirleyici olacağını söyleyebiliriz.

Bu bakımdan Türkiye ve Azerbaycan'ın istikrarlı kalabilmesi aynı zamanda Kafkaslardaki Türk dünyasının da istikrarlı kalabilmesinin zeminini oluşturmaktadır. Ancak ABD ve batı dünyası bu durumdan pek memnun değil. O yüzden 2020 yılında Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan barış anlaşmasının uygulanmasını engellemek için her türlü çabayı göstermekteler. Azerbaycan'ı Avrupa parlamentosundan dışlamaya çalışıyorlar, Azerbaycan'a birtakım haksız ithamlarla yaptırımlar uygulamak istiyorlar, Azerbaycan aleyhinde akıl almaz propagandalarla dünya kamuoyu algısı oluşturmaya çalışıyorlar. Bu şekilde adeta Azerbaycan'a diplomatik sabotajlar yapmayı ve siyasi intikam almayı amaçlıyorlar. Ancak daha da önemlisi Ermenistan'ı silahlandırmaya ve diasporaların da etkisiyle Azerbaycan'a karşı kışkırtmaya çalışıyorlar. Türkiye'nin güvenliğinin Kafkaslardan ve özellikle Azerbaycan'dan, Kafkasların güvenliğinin ise Türkiye'den geçtiğini herkes bilmektedir. O yüzden bölgede dengeleri bozabilecek yeni bir silahlı kalkışmanın yeni bir jeopolitik durumu ortaya çıkaracağını şimdiden söyleyelim.

Karabağ'daki Ermeni sorunu halledildikten sonra resmi sınırları çizmek yerine eski sorunları getirmeyi amaçlayan diaspora aklının bölge güvenliğini tehlikeye atmanın dışında hiçbir işe yaramayacağını da ayrıca belirtelim. Ermenistan'ın silahlandırılması bölge dengeleri bakımından Azerbaycan'dan ziyade Ermenistan'ı tehlikeye atar. Zira savaşı kazanan silah değil insandır. Bu kapsamda 44 günlük vatan muharebesinde binlerce Azerbaycanlı kardeşimiz askerlik şubelerinin önünde askere gitmek için sırada beklerken, 10 binden fazla Ermeni askerinin savaştan kaçtığını ve firar ettiklerini hatırlatmak isterim. Ayrıca Azerbaycan ordusu Kafkasların en güçlü ordularından biridir. Modern harp silah ve araçlarına sahiptir. Ayrıca Türkiye'deki kardeşlerinin desteği her zaman can Azerbaycan'ın yanındadır. Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanmış askeri ittifak anlaşması olan Şuşa beyannamesini de herkese hatırlatmak isterim. Özellikle bu saatten sonra kim olursa olsun Azerbaycan'a karşı yapılacak herhangi bir düşmanca girişim sadece Azerbaycan'a değil aynı zamanda Türkiye'ye de yapılmış sayılacaktır.

Sonuç olarak Ermenistan'ın şeytani diaspora aklına uyarak Azerbaycan'a karşı düşmanca girişimde bulunması, Ermenistan'ı toprak kaybıyla sonuçlanabilecek çok ağır bedeller ödemek zorunda bırakabilir. O yüzden Ermenistan'ın başkalarının silahıyla savaşa girilmeyeceğini bilmesi ve bir an önce barış masasında uygulayacağını taahhüt ettiği barış anlaşmasını imzalayarak hayata geçirmesi gerekmektedir. Yoksa ne mi olur? Ne olacağını hep birlikte görürüz. Uyarmadı demesinler.
 Türksat 6A ile Türkiye'nin uzaydaki aktif uydu sayısı 9'a yükseldi

Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın uzaya gönderilmesiyle ülkenin aktif uydu sayısı 9'a yükseldi.

Teknoloji

Türkiye yeni uydusuyla "uzay vatan"daki gücünü pekiştirecek

Türkiye'nin uydu serüveni, yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın temmuzun ikinci haftasında fırlatılmasıyla yeni bir boyuta taşınacak.

Teknoloji

Üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! Bayraktar TB2'nin adı bile yetti, hemen veto ettiler

Yunan medyası, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali için Kiev'e mühimmat sağlamak için Türkiye'nin kapısının çalınacağını ancak üç ülkenin birleşip bu konuyu veto ettiklerini yazdı.

Teknoloji

Engeller yapay zeka uygulamalarıyla daha kolay aşılıyor

Yapay zeka uygulamaları birçok alanda olduğu gibi engellilerin hayatına da olumlu etki ediyor.

Teknoloji

15 Temmuz’lar Bir daha yaşanmasın

İNCEĞİZ’DE BİR GURUR ABİDESİ: BAYRAK ANITI

29 YILDIR DİNMEYEN ACI: SREBRENİTSA

Hizbullah 'Amerikan askerlerini' vurdu! Orta Doğu'da tarihi saldırı

Rusya, Kiev'i vurdu: "Başkente yapılan en büyük saldırılardan biri"

Çin otomobil markaları Türkiye'de yatırım atağına kalktı

Türksat 6A ile Türkiye'nin uzaydaki aktif uydu sayısı 9'a yükseldi

Suriye'deki tüm birliklerimize "Bayrağa dokunanı vurun" emri verildi

İran Hizbullah'a destek sözü verdi ve uyardı: Savaşın tüm bölgeye yayılma riski var

Esed rejimi güçleri Şam'daki bir köye kara saldırısı düzenledi! Ölü ve yaralılar var

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kamu düzeni kırmızı çizgimizdir, bunun aşılmasına eyvallah demeyeceğiz

Netanyahu’nun Gazze planları suya düşüyor! Raporlar ortaya çıktı: Generaller ayaklandı!

'Güney Kıbrıs'ı vururuz' dedi, ortalık karıştı! En kısa mesafe 160 km

Yeni savaş kapıda: İsrail'den Hizbullah hedeflerine saldırı! İran'dan tansiyonu yükselten açıklama...

Türkiye yeni uydusuyla "uzay vatan"daki gücünü pekiştirecek

Pakistan kavuran sıcaklarla mücadele ediyor! Karaçi’de son 24 saatte 14 can kaybı

"Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi geleceği belirleyecek önemli tarihi adım niteliği taşıyacak"

Türk partisi birinci oldu! Avrupa’da siyasi deprem, Fransa erken seçim ilan etti

Üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! Bayraktar TB2'nin adı bile yetti, hemen veto ettiler

Netanyahu'nun savaş kabinesi adeta dağıldı, peş peşe istifalar...

Ukrayna, ilk kez bir Rus Su-57 savaş uçağını vurduğunu duyurdu

Maduro'dan muhalefete 'suikast' suçlaması: Beni arıyorlar, bana zarar vermek istiyorlar

Arsuz’da maden tepkisi: İstemiyoruz

AVRASYA BİR’Lİ GENÇLERDEN ‘TURAN’ RÜZGARI

FETHİN 571. YILI KUTLU OLSUN

KARDEŞ AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ KUTLU OLSUN

‘ALTIN İNSAN ÖDÜLLERİ’ SAHİPLERİNİ BULDU

Türkiye`nin dünya çapında tanınan stratejisti:”Gazze konusunda Türkiye üzerine düşenleri fazlasıyla yerine getiriyor”

HUN TÜRK KURULTAYI KONFERANSI

TANTAN: ZENGEZUR KORİDORU MUTLAKA AÇILMALI

Yükleniyor