Ev sahiplerinden kiracılara hesap oyunu

Ev sahiplerinden kiracılara hesap oyunu

Son dönemde ev sahiplerinin ‘kira yatırmıyor’ yoluna başvurmak için banka hesaplarını kapatmaya başladığını belirten Avukat Olcay Göçüm, kiracılara hemen Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurmaları uyarısında bulundu.

Son dönemde ev sahiplerinin ‘kira yatırmıyor’ yoluna başvurmak için banka hesaplarını kapatmaya başladığını belirten Avukat Olcay Göçüm, kiracılara hemen Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurmaları uyarısında bulundu.

Fahiş kira artışı nedeniyle ev sahipleri ile kiracılar arasındaki davalarda ciddi bir artış görülüyor. Ev sahiplerinin yüksek kira baskısı uyguladığı kiracıları çıkarmak için bu kez de banka hesaplarını kapatarak ‘kira yatırmıyor’ yöntemine başvurduklarını belirten gayrimenkul hukuku uzmanı avukat Olcay Göçüm, kiracıların haklarını ve neler yapmaları gerektiğini Milliyet’e anlattı.

Avukat Göçüm, “Enflasyondaki artış oranı, konuta ilişkin var olan talebin fazla olması, gibi nedenlerle kiralayan ve kiracı arasında kira sözleşmesinde doğan dava sayısında çok büyük artış var. Taraflar kira sözleşmesi ile kiralanan taşınmazın aylık kira bedelini serbestçe belirleyebilir. Kira sözleşmesi kurulurken taşınmazın aylık kira bedelinin belli bir bedeli aşılmayacak şekilde kurulacağına ilişkin yasal düzenleme mevcut değildir” dedi.

TEMERRÜDE DÜŞMEYİN

Ev sahibinin fahiş miktardaki aylık kira talep etmesi ve kiracının bunu kabul etmemesi karşısında ev sahibinin banka hesap numarasını kapatıp kira bedelini almaktan imtina etmesi durumuyla çok sık karşılaşıldığını belirten Avukat Göçüm, “Kiracı temerrüde (sözleşmeden doğan yükümlülüğe uymamak) düşmemek için aylık kira bedelini ‘Konutta Ödemeli’ göndermeli, buna rağmen alınmaz ise Sulh Hukuk Mahkemesi’nden tevdi mahali (ödeme yerinin belirlenmesi) tayin edip mahkemece belirlenen bankanın belirleyeceği banka hesabına aylık kira bedeli ödenmelidir. Aksi takdirde kiracı aleyhine yapılan kira ihtarlı ödeme emri (veya noter aracılığıyla gönderilecek ihtar ile) tebliğ edildikten sonra 30 günlük süre içinde kira bedelleri ödenmez ise kiracı aleyhine temerrüt nedeniyle tahliye davası açılabilir” uyarısında bulundu.

KİRACIDAN HABERSİZ EV IRAKLILARA SATILMIŞ

İki yıldır Fatih’te oturan S.Ç.’ye ev sahibi haber vermeden evi Iraklılara sattı. S.Ç., yaşadığı mağduriyeti Milliyet’e anlattı: “Oturduğum evin satıldığını bir ay sonra öğrendim. Evi satan emlakçı arayıp çıkmamı istedi. Ben de ‘taşınacak durumda değilim bunu ev sahibime iletmiştim zaten’ deyince diyalog sertleşti. Ben kirayı hesabına yatırmaya devam edince önceki ev sahibim evi sattığını söyledi, ‘size söylemeyi unuttum’ dedi. Birkaç gün sonra kapıya iki Iraklı geldi ‘evi biz aldık’ dedi. Ben de ‘hayırlı olsun, verirseniz hesap numaranızı kirayı oraya yatırırım’ dedim. Onlar da bu eve taşınmak istediklerini söyledi. 10 gün sonra ihtarname geldi bana. Dava açıldı. Mahkeme, evi alanların kendilerinin taşınması gerekçesiyle tahliye kararı verdi. Davayı istinafa taşıyacağım.”

ÜÇ DEFA ZAM YAPIP BİR DE YUMRUK ATTI

Dört yıldır Seyrantepe’de oturan M.Ö. de, bir yıl içinde kiraya 3 defa zam yapmasına karşın ev sahibinin fahiş kira artışında bulunduğunu belirterek, “İstediği parayı veremeyeceğimi, hukuki yollara başvurması gerektiğini söyleyince, bana ‘kanun benim kardeşim. Gelip eşyalarını camdan atacağım’ dedi. Ben de kendisine ‘bana her aklınıza estiğinde yılda 3-4 defa zam yapamazsınız’ dedim. Bunun üzerine ‘12 defa da yaparım. Seni kapıya koymazsam...’ diyerek hakaretli tehditlerde bulundu. Sürekli kapımın önüne gelip taciz etmeye başladı. En sonunda da saldırıp yüzüme yumruk attı. Darp raporu alıp şikayetçi oldum. Savcılıkta şu anda “tehdit, hakaret, huzur ve sükunu bozma ve darp” suçlarından soruşturmam devam ediyor. Diğer kiracılarına da aynı şekilde davrandığını öğrendim” dedi.

 

 Türksat 6A ile Türkiye'nin uzaydaki aktif uydu sayısı 9'a yükseldi

Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın uzaya gönderilmesiyle ülkenin aktif uydu sayısı 9'a yükseldi.

Teknoloji

Türkiye yeni uydusuyla "uzay vatan"daki gücünü pekiştirecek

Türkiye'nin uydu serüveni, yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın temmuzun ikinci haftasında fırlatılmasıyla yeni bir boyuta taşınacak.

Teknoloji

Üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! Bayraktar TB2'nin adı bile yetti, hemen veto ettiler

Yunan medyası, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali için Kiev'e mühimmat sağlamak için Türkiye'nin kapısının çalınacağını ancak üç ülkenin birleşip bu konuyu veto ettiklerini yazdı.

Teknoloji

Engeller yapay zeka uygulamalarıyla daha kolay aşılıyor

Yapay zeka uygulamaları birçok alanda olduğu gibi engellilerin hayatına da olumlu etki ediyor.

Teknoloji

İNCEĞİZ’DE BİR GURUR ABİDESİ: BAYRAK ANITI

29 YILDIR DİNMEYEN ACI: SREBRENİTSA

Hizbullah 'Amerikan askerlerini' vurdu! Orta Doğu'da tarihi saldırı

Rusya, Kiev'i vurdu: "Başkente yapılan en büyük saldırılardan biri"

Çin otomobil markaları Türkiye'de yatırım atağına kalktı

Türksat 6A ile Türkiye'nin uzaydaki aktif uydu sayısı 9'a yükseldi

Suriye'deki tüm birliklerimize "Bayrağa dokunanı vurun" emri verildi

İran Hizbullah'a destek sözü verdi ve uyardı: Savaşın tüm bölgeye yayılma riski var

Esed rejimi güçleri Şam'daki bir köye kara saldırısı düzenledi! Ölü ve yaralılar var

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kamu düzeni kırmızı çizgimizdir, bunun aşılmasına eyvallah demeyeceğiz

Netanyahu’nun Gazze planları suya düşüyor! Raporlar ortaya çıktı: Generaller ayaklandı!

'Güney Kıbrıs'ı vururuz' dedi, ortalık karıştı! En kısa mesafe 160 km

Yeni savaş kapıda: İsrail'den Hizbullah hedeflerine saldırı! İran'dan tansiyonu yükselten açıklama...

Türkiye yeni uydusuyla "uzay vatan"daki gücünü pekiştirecek

Pakistan kavuran sıcaklarla mücadele ediyor! Karaçi’de son 24 saatte 14 can kaybı

"Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi geleceği belirleyecek önemli tarihi adım niteliği taşıyacak"

Türk partisi birinci oldu! Avrupa’da siyasi deprem, Fransa erken seçim ilan etti

Üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! Bayraktar TB2'nin adı bile yetti, hemen veto ettiler

Netanyahu'nun savaş kabinesi adeta dağıldı, peş peşe istifalar...

Ukrayna, ilk kez bir Rus Su-57 savaş uçağını vurduğunu duyurdu

Maduro'dan muhalefete 'suikast' suçlaması: Beni arıyorlar, bana zarar vermek istiyorlar

Arsuz’da maden tepkisi: İstemiyoruz

AVRASYA BİR’Lİ GENÇLERDEN ‘TURAN’ RÜZGARI

FETHİN 571. YILI KUTLU OLSUN

KARDEŞ AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ KUTLU OLSUN

‘ALTIN İNSAN ÖDÜLLERİ’ SAHİPLERİNİ BULDU

Türkiye`nin dünya çapında tanınan stratejisti:”Gazze konusunda Türkiye üzerine düşenleri fazlasıyla yerine getiriyor”

HUN TÜRK KURULTAYI KONFERANSI

TANTAN: ZENGEZUR KORİDORU MUTLAKA AÇILMALI

SEVGİLİ BAŞKANIMIZ ŞABAN GÜLBAHAR’A ŞİFALAR DİLİYORUZ

Yükleniyor