Göbekli Tepe Unesco´da Kalıcı Olmak İstiyor

Göbekli Tepe Unesco´da Kalıcı Olmak İstiyor

Birleşmiş Milletler (BM) Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatının (UNESCO), Dünya Mirası Geçici Listesi´ndeki varlıkları arasında bulunan, dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe´nin gelecek yıl kalıcı listeye alınması be

Tigris Haber Gazetesi

Kent merkezine 18 kilometre mesafedeki Örencik Mahallesi yakınlarında bulunan ve ilk kez 1963´te İstanbul ve Chicago üniversitelerinden araştırmacıların yüzey çalışmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe´deki kazılar 54 yıldır sürüyor.

Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere birçok uluslararası kurum ve kuruluş tarafından 'dünyanın en eski tapınak merkezi' olarak kabul edilen ve 5 yıl önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi´ne alınan Göbeklitepe, 2018´de düzenlenecek 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısı´nda Türkiye´nin adaylarından birisi olacak.

UNESCO adaylığı için son hazırlıkların yapıldığı Göbeklitepe´nin uzun yıllar daha iyi korunması ve sağlıklı kullanılması için de yürütülen yaklaşık 4 bin metrekarelik çelik çatı çalışmalarının kısa süre içinde tamamlanması öngörülüyor. Kentte söz konusu durum heyecan oluştururken valilik, belediye, turizmciler ve sivil toplum kuruluşları bölgenin tanıtımına katkı sağlayacak Göbeklitepe için çeşitli kampanyalar yürütüyor. Kampanyaların da desteğiyle bölge turizmi Göbeklitepe´nin 2018´te dünya mirasları arasında yerini alması planlanıyor. Ziyaretçiler, üst çatı çalışmaları nedeniyle geçici olarak ziyarete kapatılan Göbeklitepe´nin Türkiye´nin 'en büyük müzesi' unvanını alan Şanlıurfa Müze Kompleksi´nde yer alan imitasyonlarını görme imkânı buluyor.

“Türkiye´nin Kültür Turizmi Anlamında Lokomotifi Olabilecek Bir Eser”

Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Göbeklitepe´de AB´nin desteğiyle yaklaşık 6 milyon avroluk proje yürütüldüğünü belirtti. Bu kapsamda çatının kapatılmasının yanı sıra ziyaretçilerin görebileceği canlandırma merkezinin düzenlemesinin sponsorluk desteğiyle devam ettiğini dile getiren Aslan, 'Göbeklitepe´yi 2018 yılına hazırlıyoruz. 2018´de düzenlenecek 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısı´nda Göbeklitepe Türkiye´nin adayı olacak. Şu anda ön incelemeler yapıldı ve büyük ihtimalle 2018 yılında göğsümüzü gere gere listeye gireceğiz.' dedi.

Bölgenin dünya mirasları arasında yer almasıyla bölgeye de önemli bir geri dönüşü olacağını öngördüklerini ifade eden Aslan, şöyle konuştu: 'Çünkü bu listeye girdiğiniz zaman aslında size ´Dünyada görmeniz gereken yerler´ diye bir yol haritası çizilmiş oluyor. Biz bu açıdan değerlendirdiğimizde 2018 yılında Göbeklitepe´nin yabancı turistler açısından da bilinirliğinin artacağı ve ziyaretçi sayısının artacağı yönünde beklentimiz var. Bu açıdan Göbeklitepe sadece Şanlıurfa´nın değil Türkiye´nin kültür turizmi anlamında lokomotifi olabilecek bir eser olarak karşımızda duruyor.' Bölgedeki düzenleme çalışmalarının hassasiyetle ilerlediğini anlatan Aslan, kasım ayı içinde bütün işlemlerin tamamlanması ve ziyarete açılmasını hedeflediklerini bildirdi.

'Göbeklitepe Şu An En Güçlü Aday'

Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi de Şanlıurfa´da yürütülen 'Tarih Yeniden Canlanıyor' projesinin en önemli ayağının Göbeklitepe olduğuna işaret etti. Bakanlık olarak UNESCO listesine Göbeklitepe´nin teklif edilen ilk sıradaki mekân olduğuna dikkati çeken Çiftçi, şöyle devam etti: 'Göbeklitepe şu an en güçlü aday. Biz de buna yönelik hazırlıklarımızı yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde UNESCO´dan konunun uzmanları daimi temsilciler çalışmaları yerinde görmek üzere gelecek. Biz Göbeklitepe´ye bir dünya mirası olarak bakıyoruz. Bir nevi yerleşimin, toplanmanın, ibadetin başladığı alan. Bir anlamda insanlığın başladığı alan. 12 bin yıllık geçmişi olan mekândan bahsediyoruz.' Göbeklitepe´nin Şanlıurfa ve bölgesi için şans olduğunu vurgulayan Çiftçi, bunu şehirle özdeşleştirmek ve tanıtmak istediklerini söyledi. Dünyanın ve dünyadaki bilim adamlarının dikkatini bu alana çekmek istediklerini kaydeden Çiftçi, 'Göbeklitepe´nin 2018 yılında tescil edilmesini tahmin ediyoruz. Bu yönde de olumlu dönüşler alıyoruz.' dedi.(Diyarbakır,Tigris Haber Gazetesi-18.10.2017)Türksat 6A ile Türkiye'nin uzaydaki aktif uydu sayısı 9'a yükseldi

Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın uzaya gönderilmesiyle ülkenin aktif uydu sayısı 9'a yükseldi.

Teknoloji

Türkiye yeni uydusuyla "uzay vatan"daki gücünü pekiştirecek

Türkiye'nin uydu serüveni, yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın temmuzun ikinci haftasında fırlatılmasıyla yeni bir boyuta taşınacak.

Teknoloji

Üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! Bayraktar TB2'nin adı bile yetti, hemen veto ettiler

Yunan medyası, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali için Kiev'e mühimmat sağlamak için Türkiye'nin kapısının çalınacağını ancak üç ülkenin birleşip bu konuyu veto ettiklerini yazdı.

Teknoloji

Engeller yapay zeka uygulamalarıyla daha kolay aşılıyor

Yapay zeka uygulamaları birçok alanda olduğu gibi engellilerin hayatına da olumlu etki ediyor.

Teknoloji

İNCEĞİZ’DE BİR GURUR ABİDESİ: BAYRAK ANITI

29 YILDIR DİNMEYEN ACI: SREBRENİTSA

Hizbullah 'Amerikan askerlerini' vurdu! Orta Doğu'da tarihi saldırı

Rusya, Kiev'i vurdu: "Başkente yapılan en büyük saldırılardan biri"

Çin otomobil markaları Türkiye'de yatırım atağına kalktı

Türksat 6A ile Türkiye'nin uzaydaki aktif uydu sayısı 9'a yükseldi

Suriye'deki tüm birliklerimize "Bayrağa dokunanı vurun" emri verildi

İran Hizbullah'a destek sözü verdi ve uyardı: Savaşın tüm bölgeye yayılma riski var

Esed rejimi güçleri Şam'daki bir köye kara saldırısı düzenledi! Ölü ve yaralılar var

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kamu düzeni kırmızı çizgimizdir, bunun aşılmasına eyvallah demeyeceğiz

Netanyahu’nun Gazze planları suya düşüyor! Raporlar ortaya çıktı: Generaller ayaklandı!

'Güney Kıbrıs'ı vururuz' dedi, ortalık karıştı! En kısa mesafe 160 km

Yeni savaş kapıda: İsrail'den Hizbullah hedeflerine saldırı! İran'dan tansiyonu yükselten açıklama...

Türkiye yeni uydusuyla "uzay vatan"daki gücünü pekiştirecek

Pakistan kavuran sıcaklarla mücadele ediyor! Karaçi’de son 24 saatte 14 can kaybı

"Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi geleceği belirleyecek önemli tarihi adım niteliği taşıyacak"

Türk partisi birinci oldu! Avrupa’da siyasi deprem, Fransa erken seçim ilan etti

Üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! Bayraktar TB2'nin adı bile yetti, hemen veto ettiler

Netanyahu'nun savaş kabinesi adeta dağıldı, peş peşe istifalar...

Ukrayna, ilk kez bir Rus Su-57 savaş uçağını vurduğunu duyurdu

Maduro'dan muhalefete 'suikast' suçlaması: Beni arıyorlar, bana zarar vermek istiyorlar

Arsuz’da maden tepkisi: İstemiyoruz

AVRASYA BİR’Lİ GENÇLERDEN ‘TURAN’ RÜZGARI

FETHİN 571. YILI KUTLU OLSUN

KARDEŞ AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ KUTLU OLSUN

‘ALTIN İNSAN ÖDÜLLERİ’ SAHİPLERİNİ BULDU

Türkiye`nin dünya çapında tanınan stratejisti:”Gazze konusunda Türkiye üzerine düşenleri fazlasıyla yerine getiriyor”

HUN TÜRK KURULTAYI KONFERANSI

TANTAN: ZENGEZUR KORİDORU MUTLAKA AÇILMALI

SEVGİLİ BAŞKANIMIZ ŞABAN GÜLBAHAR’A ŞİFALAR DİLİYORUZ

Yükleniyor